PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητες σταθεροποιητών τάσεως



sparrow2a
23-09-13, 15:20
Παιδιά γεια σας,
Θέλω να πάρω εναν αξιόπιστο σταθεροποιητή τάσης για να συνδέσω πάνω του το computer αλλά και άλλες συσκευές όπως οθόνη,router,σκληροί δίσκοι κλπ.Με μία έρευνα που έκανα είδα κάποιες εταιρίες με διάφορες τιμές όπως η amarad και η kebo.Διάβασα όμως ότι υπάρχουν διαφορές στις ποιότητες και ότι κάποιοι βάζουν κακής ποιότητας ηλεκτρονικά μέσα από κίνα..Τι ξέρετε για αυτό και ποιους σταθεροποιητές μου προτείνετε; (πάνω από 2000VA).
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :001_smile:

SV1JRT
23-09-13, 15:50
Γιατι σταθεροποιητή τάσης και οχι UPS ??
Εχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που θέλεις σταθεροποιητή ??
Ως γνωστον, ο σταθεροποιξτής θα σε προστατέψει απο υπερταση / υπόταση, ΑΛΛΑ σε διακοπή τάσης είναι άχρηστος.
Το UPS σε γλιτώνει και απο διακοπή τάσης.

leosedf
23-09-13, 17:11
Line interactive η καλύτερα Online UPS.

nestoras
23-09-13, 17:30
Αν θες να γλιτώσεις και το UPS σου από κεραυνό προτείνεται να βάλεις σταθεροποιητή πριν από UPS.
Κάνε μια ερώτηση για συσκευές της APC. Είναι λίγο πιο ακριβές από τις άλλες αλλά κάνουν όσα υπόσχονται.

nick1974
23-09-13, 19:00
Υπαρχουν 3 βασικα ειδη σταθεροποιητων: με ρελε, με μοτερ και οι ηλεκτρονικοι.
Ο πρωτος δεν ειναι και το οτι καλυτερο και δε θα τον προτεινα για καμια απολυτως εφαρμογη. Ειναι βεβαια παμφθηνος αλλα αυτο ειναι το μοναδικο θετικο του.
Ο δευτερος ειναι πολυ καλος αλλα κυριως αν εχουμε μεταβολες και επαγωγικα φοορτια και εχει τη μεγαλυτερη αντοχη καταπονησης απο τους υπολοιπους, ενω ο τριτος ειναι ιδανικος για ηλεκτρονικες συσκευες, και εχει την καλυτερη ακριβεια σταθεροποιησης απο τους υπολοιπους.
Οσον αφορα τις τιμες, αυτος με τα ρελε ειναι παμφθηνος, ενω οικονομικος ειναι ο ηλεκτρονικος, και ακριβοτερος ειναι ο τυπου μοτερ.
Η δικη μου προταση ειναι να παρεις ηλεκτρονικο φυσικα. Τους εχω χρησιμοποιησει σε απειρες εγκαταστασεις και ειναι πραγματικα πολυ καλοι.

Οσο για ups τα line interactive δεν ειναι και το οτι καλυτερο, απλα ειναι φθηνα. Ενα καλο online ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια περιλαμβανει και σταθεροποιητη οποτε δε θες εξτρα (κατι που δε συμβαινει στα line interactive)

nick1974
23-09-13, 19:01
Για APC συμφωνω απολυτα, τους χρησιμοποιω χρονια σε συσκευες εκατονταδων χιλιαδων και ειναι σουπερ

thomasmi7
23-09-13, 19:27
Παιδιά γεια σας,
Θέλω να πάρω εναν αξιόπιστο σταθεροποιητή τάσης για να συνδέσω πάνω του το computer αλλά και άλλες συσκευές όπως οθόνη,router,σκληροί δίσκοι κλπ.Με μία έρευνα που έκανα είδα κάποιες εταιρίες με διάφορες τιμές όπως η amarad και η kebo.Διάβασα όμως ότι υπάρχουν διαφορές στις ποιότητες και ότι κάποιοι βάζουν κακής ποιότητας ηλεκτρονικά μέσα από κίνα..Τι ξέρετε για αυτό και ποιους σταθεροποιητές μου προτείνετε; (πάνω από 2000VA).
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :001_smile:

Εχω παρει ενα τις AMARAD HELLAS 3000VΑ (τυπου ρελε/μοτερ/2400w) και εχω προσθεσει ενα πολυμπριζο (8 θεσεις-ασφαλειας)
και συνδεσα TV, PS3, H/Y, PRINTER, ΗΧΕΙΑ, HI-FI, HOME THEATER. 2 χρονια κανενα προβλημα φιλε μου. Και το'χω πετυχει σε
δραση απο πτωση/ανυψωση απο εργασιες του δημου, ολα πηγαν ρολοι.....! Εσυ ομως μηπως θεσ UPS ωστε να μεινει ανοιχτος
ο υπολογιστης σου ενα διαστημα μετα την πτωση ρευματος....προτεινω τους ups (on-line ομως οχι interactive) με σταθεροποιητη τασης
της trust. D
Υπαρχουν και οι turbo-x (-plaisio)- αλλα δεν γνωριζω ποιοτητα

leosedf
23-09-13, 21:33
Υπαρχουν 3 βασικα ειδη σταθεροποιητων: με ρελε, με μοτερ και οι ηλεκτρονικοι.
Ο πρωτος δεν ειναι και το οτι καλυτερο και δε θα τον προτεινα για καμια απολυτως εφαρμογη. Ειναι βεβαια παμφθηνος αλλα αυτο ειναι το μοναδικο θετικο του.
Ο δευτερος ειναι πολυ καλος αλλα κυριως αν εχουμε μεταβολες και επαγωγικα φοορτια και εχει τη μεγαλυτερη αντοχη καταπονησης απο τους υπολοιπους, ενω ο τριτος ειναι ιδανικος για ηλεκτρονικες συσκευες, και εχει την καλυτερη ακριβεια σταθεροποιησης απο τους υπολοιπους.
Οσον αφορα τις τιμες, αυτος με τα ρελε ειναι παμφθηνος, ενω οικονομικος ειναι ο ηλεκτρονικος, και ακριβοτερος ειναι ο τυπου μοτερ.
Η δικη μου προταση ειναι να παρεις ηλεκτρονικο φυσικα. Τους εχω χρησιμοποιησει σε απειρες εγκαταστασεις και ειναι πραγματικα πολυ καλοι.

Οσο για ups τα line interactive δεν ειναι και το οτι καλυτερο, απλα ειναι φθηνα. Ενα καλο online ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια περιλαμβανει και σταθεροποιητη οποτε δε θες εξτρα (κατι που δε συμβαινει στα line interactive)
Και τα Line interactive έχουν avr.

sparrow2a
24-09-13, 03:03
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,τελικά θα πάρω ένα ups της apc όταν μπορέσω για να κρατιέται το μηχάνημα ανοιχτό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (ή αυτό http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/APC-UPS-1500VA-Line-Interactive-Smart-SMT1500I.htm ή αυτό http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=11133 κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο γιατί στο πρώτο είμαι οριακά στα 980W οπότε μάλλον δε το γλιτώνω το μπαούλο..)και παράλληλα θα έχω και σταθεροποίηση της τάσης με τον ενσωματομένο avr.Οστόσο θα σταθώ σε αυτό που είπε ο Παναγιώτης για την προστασία από κεραυνό.. Στην περιοχή έχω αλεξικέραυνα αλλά θα με ενδιέφερε η ιδέα καθαρά εγκυκλοπαδικά. Είναι αλήθεια ότι αν πέσει κεραυνός το ups δεν είναι αρκετό από μόνο του για να κρατήσει την τάση ώστε να μην πάθουν ζημιά τα μηχανήματα; Πως επιτυγχάνεται η προστασία μέσω δεύτερου σταθεροποιητή;

leosedf
24-09-13, 03:13
Αν πέσει κεραυνός απ' ευθείας και 50 UPS να έχεις όλα θα πάρουν φωτιά. Ακόμα και αν έχεις αντικεραυνικά.
Βέβαια και δίπλα να πέσει μάλλον θα πάθει ζημιά.
Και φυσικά δεν είναι αρκετά γιατί αν είναι τόσο ισχυρό θα περάσει και UPS και σταθεροποιητές κλπ ώστε να προκαλέσει ζημιές.

nick1974
24-09-13, 18:02
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,τελικά θα πάρω ένα ups της apc όταν μπορέσω για να κρατιέται το μηχάνημα ανοιχτό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (ή αυτό http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/APC-UPS-1500VA-Line-Interactive-Smart-SMT1500I.htm ή αυτό http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=11133 κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο γιατί στο πρώτο είμαι οριακά στα 980W οπότε μάλλον δε το γλιτώνω το μπαούλο..)και παράλληλα θα έχω και σταθεροποίηση της τάσης με τον ενσωματομένο avr.Οστόσο θα σταθώ σε αυτό που είπε ο Παναγιώτης για την προστασία από κεραυνό.. Στην περιοχή έχω αλεξικέραυνα αλλά θα με ενδιέφερε η ιδέα καθαρά εγκυκλοπαδικά. Είναι αλήθεια ότι αν πέσει κεραυνός το ups δεν είναι αρκετό από μόνο του για να κρατήσει την τάση ώστε να μην πάθουν ζημιά τα μηχανήματα; Πως επιτυγχάνεται η προστασία μέσω δεύτερου σταθεροποιητή;


αν εισαι διατεθημενος να δωσεις 6=7 κατοσταρικα πας και σε online, μην τα πετας για line interactive...
Απλα μη πας μεσω εμπορων αλλα πηγαινε στην πηγη http://www.apc.com/site/apc/index.cfm?isocountrycode=gr

xenofonlive
25-09-13, 03:59
Οσο για ups τα line interactive δεν ειναι και το οτι καλυτερο, απλα ειναι φθηνα. Ενα καλο online ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια περιλαμβανει και σταθεροποιητη οποτε δε θες εξτρα (κατι που δε συμβαινει στα line interactive)

το online interactive δεν περιλαμβάνει σταθεροποιητή γιατί απλά.. δεν τον χρειάζεται.....το ρεύμα που σου στέλνει το ινβερτερ του το παίρνει πάντα και μόνο από της μπαταρίες για αυτό είναι και η καλύτερη επιλογή είτε πέσει το ρεύμα είτε όχι δεν αλλάζει κάτι δεν υπάρχει χρονοκαθυστέρηση και είναι το μόνο που μπορεί ίσως να σε σώσει από κεραυνό, το μόνο κακό αλλά αξιοσημείωτο είναι ότι καταναλώνει περισσότερο ρεύμα απ ότι στέλνει υπάρχουν απώλειες 10 με 30 % ανάλογα με το πόσο καλό είναι...., ενώ τα line interactive έχουν σταθεροποιητή και έχουν μετρήσιμο χρόνο αλλαγής και δεν σε σώνει από κεραυνό.

Όποιος έχει ένα ινβερετερ καθαρού ημιτονου μία μπαταρία και ένα φορτιστή της μπαταρίας έχει ένα online interactive ups.κι εγώ τα έχω αυτά(από το εξοχικό) και σκέφτομαι να το κάνω.. το μόνο που με προβληματίζει είναι οι απώλειες που θα έχω από τις μπαταρίες δηλαδή στέλνει ο φορτιστής απόδοσης 90% στη μπαταρία ήδη έχω 10% χάσιμο ενέργειας κατά την μετατροπή της ενέργειας σε χημική(μπαταρία) τι χάσιμο ενέργειας έχω?ξέρει κανείς? και από την μπαταρία στο ινβέρτερ(χημική σε ηλεκτρική πάλι έχω απώλειες και πόσο? συν τις απώλειες από το ινβερτερ 10% σε μετατροπή από 12volt σε 230AC.... Ξέρει κάποιος τις απώλειες από και προς την μπαταρία??

leosedf
25-09-13, 08:37
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει μέσα σου Ξενοφών σχετικά με τα UPS.
Λέγαμε να φτιάξουμε ένα θέμα που να περιγράφει τον τρόπο λειτουργίας, προφανώς είναι καιρός.

xenofonlive
25-09-13, 15:54
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει μέσα σου Ξενοφών σχετικά με τα UPS.
Λέγαμε να φτιάξουμε ένα θέμα που να περιγράφει τον τρόπο λειτουργίας, προφανώς είναι καιρός.

τι έχω μπερδέψει?πού είμαι λάθος?

sparrow2a
25-09-13, 22:22
Νίκο τα line interactive έχουν μέσα σταθεροποιητές τάσεως.. Γιατί πιστεύεις ότι ενα online ειναι καλύτερο από ένα καλό interactive της apc; Που θα δω διαφορά; Σχετικά με αυτά που λέει ο ξενοφώντας είναι ενδιαφέροντα.. Για τις απώλειες δε γνωρίζω καθόλου..Τι έχετε να πείτε παιδιά;
***Βρήκα ένα θαυμάσιο άρθρο : http://www.karanik.gr/2011/07/ups-line-interactive-ups-on-line.html
Παίζει όμως μεγάλο ρόλο αυτή η διαφορά του χρόνου σε ενα ακριβο line interactive της apc σε σχέση με το online της; Επίσης υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση στα online;

xenofonlive
26-09-13, 15:21
Νίκο τα line interactive έχουν μέσα σταθεροποιητές τάσεως.. Γιατί πιστεύεις ότι ενα online ειναι καλύτερο από ένα καλό interactive της apc; Που θα δω διαφορά; Σχετικά με αυτά που λέει ο ξενοφώντας είναι ενδιαφέροντα.. Για τις απώλειες δε γνωρίζω καθόλου..Τι έχετε να πείτε παιδιά;
***Βρήκα ένα θαυμάσιο άρθρο : http://www.karanik.gr/2011/07/ups-line-interactive-ups-on-line.html
Παίζει όμως μεγάλο ρόλο αυτή η διαφορά του χρόνου σε ενα ακριβο line interactive της apc σε σχέση με το online της; Επίσης υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση στα online;

το άρθρο που έβαλες επιβεβαιώνει τα όσα είπα.

nick1974
26-09-13, 23:36
Νίκο τα line interactive έχουν μέσα σταθεροποιητές τάσεως.. Γιατί πιστεύεις ότι ενα online ειναι καλύτερο από ένα καλό interactive της apc; Που θα δω διαφορά;

το line interactive εχει ουσιαστικα ενα ρελε και δυπ πηγες ρευματος: το δικτυο και την μπαταρια με το ινβερτερ. Φυσικα δεν αποκλειω καποιοι κατασκευαστες να τα εχουν εξοπλισει καπως καλυτερα και με σταθεροποιητη τασης, και με solid state μεταγωγη κτλ κτλ κτλ ομως το βρισκω καπως ανουσιο σα να εβαζες πυραυλικα συστηματα στη σκουνα του μπαρμπα-Θωμα (ετσι κι αλλιως δεν εχει νοημα ...τα line interactive δεν εχουν target group τους ανθρωπους που θελουν κατι ποιοτικο, διαφορετικα θα τα εξοπλιζαν με καλυτερα inverters και θα τα καναν online)

Το online παραγει κανονικοτατα το ρευμα που σου βγαζει απο το inverter του το οποιο τροφοδοτειται απο το δικτυο και σε περιπτωση διακοπης απο τη μπαταρια του, και φυσικα αν το ups ειναι αξιοπιστου κατασκευαστη σου παρεχει σωστο ημιτονο 230v 50Hz οτι κι αν συμβαινει στην ταση του δικτυου.

Το πρωτο με λιγα λογια σε εχει στο δικτυο και επεμβαινει ΜΟΝΟ αν συμβει blackout, ενω το δευτερο σου παρεχει το ιδιο το ρευμα που χρειαζεσαι.


Σχετικά με αυτά που λέει ο ξενοφώντας είναι ενδιαφέροντα..

βασικα μπερδεμενα ειναι... ακομα και την οrολογια εχει μπερδεψει. Δεν υπαρχει online interactive ups... η online θα ειναι και θα βρισκεται διαρκως online, ή line interactive και θα αλληλεπιδρα (interact) οταν χρειαζεται η επεμβαση του.

btw φυσικα και κανενα ups δε σε γλυτωνει απο κεραυνο. Για κατι τετοιο χρειαζεται ειδικη αντικεραυνικη προστασια που περιλαμβανει αλεξικεραυνα, αντικεραυνικα σε ολη την ηλεκτρικη εγκατασταση, θεμελιακες γειωσεις και πολλα αλλα .
Οταν μιλαμε για κεραυνο μιλαμε για αχαλινωτες δυναμεις που τσακιζουν δεντρα... Αλοιμονο αν ενα χαζοπραγματακι μπορουσε να σταματησει την ιδια τη μανια της φυσης...


Παίζει όμως μεγάλο ρόλο αυτή η διαφορά του χρόνου σε ενα ακριβο line interactive της apc σε σχέση με το online της;

Δεν υπαρχουν ακριβα line interactive. Σου ειπα, ασε τους εμπορους και πηγαινε κατ ευθειαν στην πηγη (οκ ειναι στη Βουλα...Βουλιαγμενη... καπου εκει τεσπα)


Επίσης υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση στα online; Εχει την -μικρη- καταναλωση των απωλειων του... Οτι εργαζεται εχει και απωλειες, λογικο ειναι. Τα line interactive φυσικα και δεν εχουν καταναλωση (περαν αυτης του πηνιου ενος ρελε και της σπανιας φορτωσης οποτε και αν χρησιμοποιηθουν) γιατι απλα δεν εργαζονται ουτε κανουν κατι, απλα περιμενουν το blackout για να επεμβουν και να σου δωσουν το ρευμα τους (και συνηθως δεν τα καταφερνουν γιατι τοτε ανακαλυπτουμε πως οι μπαταριες τους εχουν πεσει ή οτι εχουν χαλασει αλλα δεν το ξερουμε...)

sparrow2a
27-09-13, 01:37
Νίκο κατατοπιστικότατος ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω ενα line interactive της apc στα 2200VA.Οστόσο το line intearctive της apc δε το λες και φτηνό στα 7 κατοστάρικα.. Επίσης γνωρίζεις αν τα online δουλευουν με ανεμιστηράκι και κατά συνέπεια βγάζουν θόρυβο;

nick1974
27-09-13, 01:46
ok, και σου ΞΑΝΑ-λεω οτι με αυτα τα χρηματα παιρνεις κανονικο online.

Το τελευταιο 3ρακι το αγορασα περυσι αν θυμαμαι καλα 660 ευρω, δε νομιζω απο τοτε να εχουν ανεβει τοοοοοοοσο οι τιμες.

Ανεμιστηρακι εχει ναι, εχω δουλεψει ολα τα μοντελα 1.5, 2, 3 6 και 10 kW και ολα τους εχουν ανεμιστηρακια αλλα δεν κανουν ανυποφορο θορυβο.
Στο σπιτι εχω το 6KW χωρις ιδιεταιρο προβλημα...


Δικαιωμα σου ειναι αλλα για line interactive δε θα εδινα ουτε 200 ευρω (βασικα δεν τα χρησιμοποιω ποτε)
Αν παντως απο τα γραφομενα μου καταλαβες οτι θες line interactive -που το θεωρω πεταμενα λεφτα, αφου ετσι κι αλλιως οταν χρειαστει κατα πασσα πιθανοτητα δε θα δουλεψει- μαλλον τα εγραψα περιεργα...

nick1974
27-09-13, 02:37
ok,μαλλον πρεπει να τα πω απλουστερα...


Το online ups ειναι ενα inverter το οποιο μπορει να παρει ειτε απο τροφοδοσια δικτυου (μεσω του εσωτερικου τροφοδοτικου του) ειτε απο μπαταρια ειτε αν θελουμε και με εξωτερικες μπαταριες ... αδιαφορο απο που παιρνει την τροφοδοσια του, και ΠΑΡΑΓΕΙ διαρκως σταθερα 230v / 50 hz.
Λογο οτι ειναι φτιαγμενο για να λειτουργει 24/7 το inerter αυτο (κατ επεκταση οτι εχει μεσα το ups) ειναι -η τεσπα επιβαλλεται να ειναι- αριστης ποιοτητας και παραγει κανονικοτατο ημιτονο σαν αυτο που μας δινει (η που θα επρεπε να μας δινει) η ΔΕΗ, ασχετα απο το τι συμβαινει στο δικτυο.
Με δυο λογια η εξοδος του ΔΕΝ εξαρταται απο το ποσο μπαχαλο ειναι το δικτυο.

Το line interactive εχει ενα ρελε που μας εχει μονιμα στο δικτυο, χωρις σταθεροποιητες -προφανως- χωρις τποτα, απλα μπριζα μπαινει μπριζα βγαινει, και ΑΝ συμβει διακοπη ρευματος υπαρχει ενα inverter με μια μπαταρια ετοιμο να λειτουργησει (η να αδυνατισει να λειτουργησει η να υπολειτουργησει οπως συμβαινει τις περισσοτερες φορες λογο παλαιοτητας μπαταριας).
Αυτα τα inverters λογο οτι δεν ειναι φτιαγμεα για μονιμη χρηση ειναι φυσικα κατωτερης ποιοτητας (εως κακιστης) και συνηθως βγαζουν στην καλυτερη ενα τροποποιημενο ημητονο (τα πολυ φθηνα βγαζουν απλα τετραγωνικο παλμο)...


Οπως φαινεται τα πρωτα σε προστατευουν απο πολλα πραγματα (οχι βεβαια απο κεραυνο... αυτο θα ηταν αστειο να το ισχυριστει καποιος) ενω τα δευτερα απο τιποτα.
Η λογικη των online ειναι η επαγγελματικη χρηση, ενω των line interactive το να δωσουν στο χρηστη ενα μικρο χρονο σε περιπτωση blackout να σωσει οτι κανει και να κλεισει τον υπολογιστη του.


Ακομα επιμενεις να παρεις line interactive και μαλιστα με 7 κατσοσταρικα?

xenofonlive
28-09-13, 03:28
[QUOTE=nick1974;618959]


βασικα μπερδεμενα ειναι... ακομα και την οrολογια εχει μπερδεψει. Δεν υπαρχει online interactive .ups... η online θα ειναι και θα βρισκεται διαρκως online, ή line interactive και θα αλληλεπιδρα (interact) οταν χρειαζεται η επεμβαση του.

είναι και interactive διότι στην περίπτωση που χαλάσει το ινβερτερ του online σε συνδέει απευθείας με το δίκτυο...Μπερδεμένο και λάθος είναι το ότι υποστήριξες σε προηγούμενο πόστ σου ότι το online έχει σταθεροποιητή(πράγμα που δεν ισχύει) ενώ το απλό interactive δεν έχει(ούτε αυτό ισχύει σαν κανόνας).κατά τα άλλα λίγο μπερδεμένα αλλά καλά τα λες.

vasilllis
28-09-13, 11:34
http://www.apcmedia.com/salestools/JSII-5YQSBR/JSII-5YQSBR_R1_EN.pdf

ενα ενδιαφερον αρθρο.
Επισης να αναφερω την καταργηση των μετασχηματιστων 1:1 στα ups .Για λογους οικονομιας την τελευταια 5ετια τους καταργησανε για εξοικονομηση χωρου και χρηματος..

sparrow2a
02-10-13, 21:22
Πολύ ωραίο το άρθρο Βασίλη.Νίκο ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα πάρω ένα online όταν μπορέσω τελικά.

alefgr
02-10-13, 23:13
Μήπως μιά καλή ιδέα είναι να μην πας σε αγορά ενός on-line UPS αλλά να κοιτάξεις τα inverters με pure sine έξοδο και με λειτουργία UPS;

Αν και η λειτουργία τους είναι παρόμοια, η μεγάλη διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι τα δεύτερα παίρνουν οποιαδήποτε εξωτερική μπαταρία ενώ τα πρώτα μόνο μπαταρία της μαμάς τους, με ότι αυτό συνεπάγεται στην τιμή της μπαταρίας και στην διάρκεια λειτουργίας σε περίπτωση διακοπής της τάσης δικτύου.

sparrow2a
03-10-13, 03:02
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις από την apc? Ντάξει..δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές των μπαταριών.Πιστεύω οτι η μπαταρία του online δεν αλλάζει κάθε μήνα.. :001_smile:

alefgr
04-10-13, 00:01
Ντάξει..δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές των μπαταριών.Πιστεύω οτι η μπαταρία του online δεν αλλάζει κάθε μήνα..

Πίστεψέ με... Υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής μιας μπαταρίας gel 100Ah, με μια acid-lead βαθιάς εκφόρτισης στα 100Ah…

Συν το γεγονός ότι δεν μπορείς να βάλεις στα online ότι χωρητικότητα μπαταρία θέλεις.

sparrow2a
06-10-13, 00:03
Σίγουρα πάντως θα πάω σε ενα online ups της apc όταν μπορέσω.Απλά αναρωτιέμαι πόσο πιο μεγαλύτερη κατανάλωση θα έχει από το line interactive..

alefgr
07-10-13, 01:37
Τουλάχιστον ένα 20%.

sparrow2a
11-10-13, 01:28
η apc πάντως υποστηρίζει ότι η διακοπή που μεσολαβεί στα line interactive είναι αμελητέα και δεν επηρεάζει την ποιότητα οπως και να έχει ομως θα πάω στο online..