PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για λάμπα αλογόνου και μετασχηματιστή.



kostas stathopoulos
23-09-13, 22:55
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια λάμπα αλογόνου 12volt 35watt. Την έβαλα πάνω σε μεγάλη μπαταρία και το ρεύμα ου τραβάει είναι 3ampere. Εγώ όμως θέλω να την συνδέσω με ένα μετασχηματιστή 12volt 1ampere (με έξοδο εναλλασσόμενου ρεύματος) γιατί η φωτεινότητα που βγάζει είναι ακριβώς όση θέλω. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση? Επίσης την λάμπα με τον μετασχηματιστή και είχε ζεσταθεί αρκετά (λογικά επειδή δουλεύει στο όριο ο μετασχηματιστής). Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό και λογικά η ασφάλεια που θα βάλω θα είναι 1ampere αλλά θα μπει πριν ή μετά τον διακόπτη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.4616846169

lepouras
23-09-13, 23:17
πιστεύω θα τον κλαις.αν δεν προλάβεις να τον δεις να λειώνει σαν λαμπάδα πασχαλινή.

αλπινιστης
23-09-13, 23:23
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση?
Ναι. Θα καει ο Μ/Σ.:biggrin:

Επίσης την λάμπα με τον μετασχηματιστή και είχε ζεσταθεί αρκετά (λογικά επειδή δουλεύει στο όριο ο μετασχηματιστής).
Αυτο δεν το καταλαβα...:confused1:

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό και λογικά η ασφάλεια που θα βάλω θα είναι 1ampere αλλά θα μπει πριν ή μετά τον διακόπτη?
Η ασφαλεια δεν εχει λογο υπαρξης σε αυτο που συζητας. Θελεις να πιεις το αιμα ενος Μ/Σ προσπαθωντας να δωσει πολυ περισσοτερο απο οτι μπορει. Εστω οτι αντεχει να βγαλει το 1Α, αντε να δωσει και 1,1, αν ειναι καλη κατασκευη (που για προχειρος μου κανει οποτε τα 0.9 ειναι πιο σιγουρα). Η ασφαλεια τι ακριβως θα κανει?
Προσπαθεις να προστατεψεις τον Μ/Σ απο το να καει μην αφηνωντας να δωσει πανω απο 1Α? Εαν μπορει να δωσει εστω και το 1,1 η ασφαλεια θα καιγεται συνεχως. Εαν δεν μπορει, τοτε αυτος θα βρασει και θα παραδωσει πνευμα (ισως στο κυκνειο ασμα του να καψει την ασφαλεια επειδη 12 και 220 θα γινουν ενα:w00t:).
Μηπως να παρεις την ιδια λαμπα σε 8 ή 10 W (κυκλοφορει) και να κανεις δουλεια σου χωρις να σου καει τιποτα?

kostas stathopoulos
23-09-13, 23:27
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Οπότε πρέπει να αγοράσω κάποιον στα 3ampere ε? Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο φθηνό? Θα μπορέσω να βάλω πάνω κάποιο ποτεσιόμετρο πάνω για να ρυθμίζω την φωτεινότητα. Πάντως μπορώ να τον ακουμπάω όταν είναι ζεστός.

kostas stathopoulos
23-09-13, 23:29
Ήταν τα πιο μικρά watt που είχε από εκεί που την πήρα. Οπότε θα υπάρχει πρόβλημα ε?

Ο μετασχηματιστής ήταν από ένα modem

Θα πάω αύριο το πρωί να ρωτήσω αν έχει πιο μικρή. Τα 10watt θα τα σηκώνει άνετα?

Αυτή που έχω τώρα είναι 35 watt

αλπινιστης
24-09-13, 00:12
Αμα θες να δουλεψεις την 35αρα κανονικα, τοτε θες Μ/Σ γυρω στα 4 Α (μην τον δουλευεις και τσιτα)
Αν θες το λιγο φως, τοτε παρε μικρη λαμπα (ναι αυτος που εχεις σηκωνει μεχρι 10W)

kostas stathopoulos
24-09-13, 09:04
Θα πάω να δω αν έχει μια με 10w αλλιώς μπορώ να πάρω έναν μ/σ στα 4ampere και να προσθέσω ένα ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζω την φωτεινότητα?

αλπινιστης
24-09-13, 11:07
Με ενα απλο ποτενσιομετρο δεν μπορεις να ρυθμισεις την AC ταση της λαμπας γιατι απλα δεν αντεχει το φορτιο και δεν ειναι και λυση να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για ενα ποτενσιομετρο αρκετων W.
Στα 12V, μπορεις να κανεις ευκολα dimming DC. Η λαμπα σου δουλευει και σε συνεχες αλλα δεν ξερω αν το νημα της θα απολαυσει μια παλμοτροφοδοσια, ή θα την κανει για τοπο χλοερο, κ.τ.λ...
Μηπως να εβαζες κανενα led 2-3W, που ειναι και πολυ ευκολο να το ντιμαρεις μεχρι σβησιματος σχεδον - με 5€ μπορεις να παρεις τηλεχειριζομενο dimmer. Αν μπορεις να φτιαξεις κυκλωμα δες για pwm led dimmer

kostas stathopoulos
24-09-13, 11:46
Πήγα σήμερα και μου την άλλαξε και μου έδωσε μια τέτοια λάμπα(βλέπε φωτο) αλογόνου στα 10watt και είναι μια χαρά. Θέλει κάποιο κάτοπτρο ε? Θα πρέπει να της βάλω και κάποια ασφάλεια? Συγνώμη αν σε κούρασα :)

αλπινιστης
24-09-13, 12:07
Αν ησουν κουραστικος δεν θα σου απαντουσα!!:biggrin:
Ειμαστε εδω για να βοηθαμε οποιον θελει να μαθει κατι.
Μια ασφαλεια δεν πειραξε ποτε κανεναν. Στο προτευον δεν εχεις προσβαση, οποτε βαλε σε σειρα με την λαμπα μια ασφαλεια 1Α.
Για κατοπτρο επιλεγεις εσυ αν θελεις η οχι αναλογα με την εφαρμογη σου. Το μονο που θα σου πω για τις συγκεκριμενες λαμπες ειναι να προσεξεις το που θα την στηριξεις-τοποθετησεις γιατι ανεβαζουν σχετικα υψηλη θερμοκρασια. Επισης μην την πιασεις με γυμνο χερι, αλλα και εαν την πιασεις σκουπισε την πολυ καλα με ενα χαρτι (μπορεις και με ελαχιστο αζαξ για τα τζαμια επανω του) ΠΡΙΝ την αναψεις

kostas stathopoulos
24-09-13, 12:29
Κάτοπτρο τελικά δεν θα βάλω. Από τις στρογγυλές λάμπες είχα αγοράσει 2 και την μία την άλλαξα με αυτήν που έδειξα πριν. Τα καλώδια που χρησιμοποίησα είναι καλώδια από 2 χαλασμένους μετασχηματιστές που είναι από 1,5 volt έως 12 volt. Έχω την εντύπωση πως για την λάμπα που είναι 35 watt είναι μικρά ε?

kostas stathopoulos
24-09-13, 12:35
Αν ησουν κουραστικος δεν θα σου απαντουσα!!:biggrin:
Ειμαστε εδω για να βοηθαμε οποιον θελει να μαθει κατι.
Μια ασφαλεια δεν πειραξε ποτε κανεναν. Στο προτευον δεν εχεις προσβαση, οποτε βαλε σε σειρα με την λαμπα μια ασφαλεια 1Α.
Για κατοπτρο επιλεγεις εσυ αν θελεις η οχι αναλογα με την εφαρμογη σου. Το μονο που θα σου πω για τις συγκεκριμενες λαμπες ειναι να προσεξεις το που θα την στηριξεις-τοποθετησεις γιατι ανεβαζουν σχετικα υψηλη θερμοκρασια. Επισης μην την πιασεις με γυμνο χερι, αλλα και εαν την πιασεις σκουπισε την πολυ καλα με ενα χαρτι (μπορεις και με ελαχιστο αζαξ για τα τζαμια επανω του) ΠΡΙΝ την αναψεις

Θα ανεβάσω μια φωτό από το σημείο που την έβαλα. Δεν την έχω στερεώσει με κάτι αλλά δεν έχει φόβο να φύγει.
Δεν πιστεύω να πάρει καμιά φωτιά το ξύλο. Όχι όμως ότι ακουμπάει η λάμπα πάνω του.

αλπινιστης
24-09-13, 13:09
Σε κοβω για μερακλη..!
Κρυφος φωτισμος,ε?
Στην επομενη εφαρμογη βαλε κανενα μικρο κομματι λεντοταινιας. Χαμηλη ταση και πλεον πολυ χαμηλη τιμη αγορας. Με το ενα μετρο να σου βγαινει <4€, το κομματακι που θα εβαζες εκει, θα σου πηγαινε 1,5€!! σχεδον οσο το λαμπακι, με πλεονεκτημα την χαμηλη θερμοκρασια λειτουργιας και την μηχανικη αντοχη (δεν μπορει να σου σπασουν οπως η λαμπα. Ασε που τα ντιμαρεις με πολυ χαμηλο κοστος

kostas stathopoulos
24-09-13, 13:12
Σε κοβω για μερακλη..!
Κρυφος φωτισμος,ε?
Στην επομενη εφαρμογη βαλε κανενα μικρο κομματι λεντοταινιας. Χαμηλη ταση και πλεον πολυ χαμηλη τιμη αγορας. Με το ενα μετρο να σου βγαινει <4€, το κομματακι που θα εβαζες εκει, θα σου πηγαινε 1,5€!! σχεδον οσο το λαμπακι, με πλεονεκτημα την χαμηλη θερμοκρασια λειτουργιας και την μηχανικη αντοχη (δεν μπορει να σου σπασουν οπως η λαμπα. Ασε που τα ντιμαρεις με πολυ χαμηλο κοστος

Έχω σκεφτεί να βάλω κάποια στιγμή ledοταινια. Από κάτω είναι το κρεβάτι μου και θέλω ένα φως για να διαβάζω αλλά να είναι και διακριτικό. :)

Για τα καλώδια που αναφέρω στο pos #11 τι λες?

αλπινιστης
24-09-13, 14:16
Μικρα ειναι αλλα η 35αρα τραβαει 3Α. Δεν θα εχεις προβλημα.
Αμα ειναι για βραδινο διαβασμα, ασε την λαμπιτσα των 10W. Αυτην εχω βαλει και εγω για τον ιδιο λογο και ειναι ξεκουραστη. Δεν νομιζω να χρειαστεις ντιμαρισμα. Μετα θα σου κουραζει τα ματια

kostas stathopoulos
24-09-13, 14:38
Οπότε είμαι κομπλέ. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.