PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλοφοριτης



ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ
03-10-13, 10:33
καλημερα ενας κυκλοφοριτης ποσο ρευμα watt;καταναλωνη ποσα ρωταω για τυχον διακοπη ρευματος να εχω ενα ινβερτερ 12v watt; σε ισογειο ειμαι

SV1JRT
03-10-13, 10:40
Τι κυκλοφορητής ??
ΝΕΡΟΥ ??
ΑΕΡΑ ??
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ??
ΡΑΚΙ ??

ΠΟΣΑ VOLT ??
AC / DC ??

ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ
03-10-13, 10:44
ο κυκλοφοριτης νερου ειναι 220 αλλα δεν μπορω να δω τα βαττ

SV1JRT
03-10-13, 10:54
ο κυκλοφοριτης νερου ειναι 220 αλλα δεν μπορω να δω τα βαττ

Για καλοριφέρ υποθέτω ετσι ??
Ενας μέτριος κυκλοφορητής είναι γυρω στα 70 με 100W.

Alxnks
03-10-13, 14:56
Σε διακοπή ρεύματος δεν θα υπάρχει καυστηρας. Σε θερμοκρασίες χειμώνα, ο κυκλοφορητης θα κυκλοφορήσει το νερό το οποίο σε κάνα μισάωρο (κι ίσως λέω πολυ) το πολύ παπαλα. Αξίζει τον κόπο; αν διαρκεί πιο πολύ η διακοπή, όχι. Αν διαρκεί πιο λιγο, πάλι όχι. Γιατί να μπει κάτι τέτοιο λοιπόν;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

djsadim
03-10-13, 15:29
Σε διακοπή ρεύματος δεν θα υπάρχει καυστηρας. Σε θερμοκρασίες χειμώνα, ο κυκλοφορητης θα κυκλοφορήσει το νερό το οποίο σε κάνα μισάωρο (κι ίσως λέω πολυ) το πολύ παπαλα. Αξίζει τον κόπο; αν διαρκεί πιο πολύ η διακοπή, όχι. Αν διαρκεί πιο λιγο, πάλι όχι. Γιατί να μπει κάτι τέτοιο λοιπόν;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

και αν είναι ξυλολέβιτας?

Alxnks
03-10-13, 15:35
και αν είναι ξυλολέβιτας?

Κι αν η γιαγιά μου είχε καρουλια;
Δεν διευκρίνισε τι είναι, πρώτον. Οπότε αν είναι να κάνουμε υποθέσεις, πάμε τουλάχιστον με το πιθανότερο.
Δεύτερον, ο ξυλολεβητας δεν είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα εννοείς;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

kioan
03-10-13, 15:48
ο ξυλολεβητας δεν είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα εννοείς;
Ναι, πιθανόν, είναι η κλασική περίπτωση τζακιού/καλοριφέρ. Ο κυκλοφορητής πρέπει να έχει UPS ώστε σε περίπτωση διακοπής να μπορέσει να κρυώσει το τζάκι (επειδή η εστία θα συνεχίσει να καίει χωρίς να μπορείς να τη σβήσεις άμεσα).

Alxnks
03-10-13, 16:29
Ναι, πιθανόν, είναι η κλασική περίπτωση τζακιού/καλοριφέρ. Ο κυκλοφορητής πρέπει να έχει UPS ώστε σε περίπτωση διακοπής να μπορέσει να κρυώσει το τζάκι (επειδή η εστία θα συνεχίσει να καίει χωρίς να μπορείς να τη σβήσεις άμεσα).

Ναι αυτό υπάρχει.
Ξυλολεβητας βέβαια είναι άλλο πράγμα έτσι; Αυτό είναι τύπος ενεργειακού τζακιου. Για να μην μπερδεύουμε τους όρους και χαθούμε στο τέλος.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ
03-10-13, 16:49
παιδια στο πηλιο ζουμε τζακι ειναι συνδεμενο με καλοριφερ εινταξει 70-100 βαττ για το βραδυ αν κανει διακοπη την βγαζουμε το πρωι γενητρια ευχαριστω

Ηλιας Α
03-10-13, 17:33
παιδια στο πηλιο ζουμε τζακι ειναι συνδεμενο με καλοριφερ εινταξει 70-100 βαττ για το βραδυ αν κανει διακοπη την βγαζουμε το πρωι γενητρια ευχαριστω
Άρες μάρες κουκουνάρες ….για να μη τίποτα άλλο.