PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογικη εγκατασταση εργαστηριου ή αλλιως πολυμπριζο-party :)



arvacon
03-10-13, 17:36
Καλησπερα.
Εχω φτιαξει ενα εργαστηρι που αποτελειται απο μια ηλεκτρικη σκουπα (motor A), ενα μοτερ για βουρτσες γυαλισματος (motor B), 1 σταθερο τρυπανι (motor C), ενα τορνακι (motor D) και καμποσες αλλες μικροσυσκευες. Επειδη χρειαζομαι αρκετες πριζες για να κανω δουλεια στους παγκους που εχω τριγυρω, με εξυπηρετει να εχω πολυπριζα παντου, οποτε θελω να κανω μια εγκατασταση οπως παρακατω. Εχω φτιαξει ενα προχειρο σχεδιο, ωστε να δειτε περιπου τι εννοω (μη με κραξετε για το σχεδιο, δεν ειμαι εξπερ στη σχεδιαση!).

http://img692.imageshack.us/img692/8004/pyi6.png (http://img692.imageshack.us/i/pyi6.png/)


Αυτο που με προβληματιζει, ειναι τα καλωδια και οι ασφαλειες που πρεπει να μπουν, καθως και το αν θα αντεξουν τα κεντρικα πολυμπριζα (1 και 2) το φορτιο.
Το περισσοτερο ρευμα που θα καταναλωνεται θα ειναι οταν η σκουπα θα δουλευει μαζι με το τορνακι ή μαζι με τις βουρτσες (οχι ομως και τα τρια μαζι), το pc μπορει να ειναι ανοιχτο εκεινη τη στιγμη και καποιες λαμπες φθοριου που δεν ξεπερνουν τα 100 watt.

Ξερω πως ισως αντι για κεντρικα πολυπριζα θα ηταν προτιμοτερο να μπει εκει ενας πινακας με ασφαλειες, ομως τα πολυπριζα ειναι πιο βολικη λυση. Επειδη φυσικα η ασφαλεια ειναι το κυριοτερο θεμα, θα θελα να μου προτεινετε λυσεις σχετικα με το τι θα κανατε στην περιπτωση αυτη.

α) Τα καλωδια οπως τα 'χω στο σχεδιο ειναι σωστα ή ειναι υπερβολικο το 2.5αρι στα πολυπριζα?
β) Τα πολυπριζα ενω εχουν 1.5αρι καλωδιο απ το εργοστασιο, γιατι αναφερουν πως αντεχουν μεχρι 16Α και 3500 watts? Αντεχουν τοσο αραγε? Αν αλλαξω τα καλωδια με 2.5αρι θα ειναι οκ?
γ) Αν μεινουν τα κεντρικα πολυπριζα ως εχει, θα προλαβει να πεσει η ασφαλεια σε περιπτωση που υπερβω το ρευμα που αντεχουν ή θα αρχισουν να λιωνουν τα καλωδια, λογω του οτι θα ειναι συνδεμενα σε 2.5αρι καλωδιο σε μια 16αρα ασφαλεια για ολο το κυκλωμα?
δ) Αν μεινουν τα κεντρικα πολυπριζα και δεν μπει πινακας, στη γραμμη Α και Β πρεπει να μπουν ασφαλειες κ αν ναι τι ασφαλειες? Πρεπει να ειναι διπλες και ποσα Αμπερ? Τι τυπος ασφαλειας, Β η C?
ε) Αν αντικατασταθουν τα πολυπριζα με πινακα, τι πινακα να βαλω, ποσες ασφαλειες και τι ασφαλειες?
ζ) Ο κεντρικος πινακας εχει αντιηλεκτροπληξιακη προστασια, οποτε φανταζομαι δε χρειαζεται να μπει και στον δευτερο πινακα κατι αντιστοιχο, η πρεπει?


Γενικα πως θα κανατε την εγκατασταση αν ηταν το εργαστηρι σας?
Τα φωτα σας :001_smile:



Υγ. Ξεχασα να αναφερω πως το μονο καλωδιο που ειναι μακρυ σχετικα ειναι αυτο που εχω σημειωσει στο σχεδιο, το καλωδιο απ τον κεντρικο πινακα μεχρι τη διακλαδωση και ειναι 15 μετρα. Ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ μικρα, 1-2 μετρα το πολυ, εκτος απ αυτο που παει μεχρι τα πολυπριζα 5 και 6, το οποιο ειναι γυρω στα 4-5 μετρα.

nestoras
03-10-13, 20:11
Αφού θα μπεις στον κόπο να κάνεις όλη τη δουλειά γιατί δε θέλεις να την κάνεις σωστά και να μείνει για μια ζωή χωρίς προβλήματα...
Φέρε μέχρι τη διακλάδωσή σου ένα τεσσάρι ή εξάρι καλώδιο και ασφάλισε το τόσο στην αναχώρηση όσο και στην άφιξη. Φτιάξε ένα πινακάκι με ενδεικτικό παροχής και ξεχωριστές ασφάλειες για κάθε πολύπριζο. Θα αγοράσεις πολύπριζα χωρίς καλώδια και θα τα φτιάξεις μόνος σου. Πρόσεξε να μην παρεις Κινέζικα (υπάρχουν ελληνικά σε πάρα πολύ καλή ποιότητα, 5-6 ευρώ το 5αρι). Σε κάθε πολύπριζο πήγαινε από ένα 2μισάρι καλώδιο το οποίο θα προστατέψεις μέσα σε κανάλι. Εφόσον έχεις και τόρνο είναι πολύ πιθανό τα ζεστά ρινίσματα να πηγαίνουν παντού και να σου κάνουν ζημιά στα καλώδια.
Αν θέλεις να ανέβεις στο κοστολόγιό και να κερδίσεις στην ασφάλειά σου μπορείς να πάρεις πολύπριζα με καπάκια.

Από ότι κατάλαβα με 30μέτρα καλώδιο ξεμπερδέυεις σε συνδεσμολογία αστέρα όλα. Ο ΔΔΕ εφόσον υπάρχει ήδη στην οικοδομή δεν είναι απαραίτητο να μπει αλλά μπορεί μερικές φορές να σε εξυπηρετήσει (πχ δε θα κοπεί το ρεύμα σε όλο το σπίτι). Καλά θα ήταν ο πίνακας που θα βάλεις να έχει μπόλικες θέσεις για μελλοντικές επεκτάσεις (πχ ΔΔΕ, ενδεικτικά γραμμών κτλ).

arvacon
03-10-13, 22:26
Νεστορα σε ευχαριστω για την αναλυτικοτατη απαντηση. Οντως ετσι οπως το περιγραφεις θα ηταν το ιδανικοτερο, αν δεν υπηρχε στη μεση η ελλειψη ρευστου..

Ομως επειδη η αληθεια ειναι οτι δε μου αρεσουν οι μισοδουλειες, θα το κανω σωστα κ ας στοιχισει κατι παραπανω, απλα θα καθηστερησει λιγο ακομα..

Τι ασφαλειες πρεπει να βαλω ομως; Πρεπει να τις επιλεξω αναλογα με το φορτιο που θα τραβαει το καθε πολυπριζο ή θα μπουν σε ολα 16αρες, ανεξαρτητως φορτιου; Πχ 16αρα διπολικη στο μοτερ Α και 6αρα μονοπολικη στο πολυπριζο του pc και των μικροσυσκευων;

Στην αρχη του καλωδιου στον κεντρικο πινακα, θα πρεπει να μπει 20αρα ασφαλεια, στην περιπτωση που βαλω 4αρι καλωδιο;
Καναλακι θα βαλω σιγουρα.

Για πολυπριζα εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση στα VIKO, τα οποια ειναι αρκετα ποιοτικα, μεσα κ εξω. Εχω 3 τετοια μεχρι στιγμης και τα πλαστικα τους αλλα και εσωτερικα τα μεταλλικα μερη σε σχεση με ενα αλλο μαρκας SAS που αγορασα προσφατα, ειναι πολυ καλυτερα. Βεβαια ειναι τουρκικα αλλα δε βαριεσαι (αυτα ειναι τα μονα της προκοπης που βρισκω εδω στην επαρχια, στα 5.80Ε με 1.5μ καλωδιο, σκετα δεν ξερω αν εχει το καταστημα, αλλα θα το ρωτησω)..

Ενας πινακας των 12 θεσεων ποσο να χει αραγε;
Να βαλω παντου διπολικες ασφαλειες και τι τυπο, b ή c ;

nestoras
03-10-13, 23:38
Με τις ασφάλειες αυτού του τύπου ασφαλίζουμε τα καλώδια των γραμμών μας κι όχι τις συσκευές μας.
Υπάρχουν ειδικοί (σχετικά ακριβοί) ρυθμιζόμενοι αυτόματοι που προστατεύουν κι από υπερφόρτιση και από βραχυκύκλωμα και χρησιμοποιούνται κυρίως για προστασία κινητήρων.
Η απάντηση για το τι ασφάλειες θα χρησιμοποιήσεις είναι κατά κανόνα:
6άρι -> 25Α
4άρι -> 20Α
2,5άρι -> 16Α
1,5άρι -> 10Α

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις και ασφάλεια μικρότερης τιμής (είσαι καλλυμένος από την ασφαλή πλευρά που λέμε) αρκεί να μπορεί να σηκώσει το φορτίο σου.
Για πολύπριζα ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.davleris-monokroussos.gr/0F0166B7.el.aspx).
Τα επιτοίχια πινακάκια εσωτερικού χώρου είναι πολύ φθηνά μην σε ανυσηχεί αυτό (ενδεικτικά ένα 6Θ που πήρα πρόσφατα είχε 4ευρώ ενώ το αντίστοιχο IP65 έχει περίπου 25-30).
Για να έχεις έναν κανονικό υποπίνακα θα πρέπει να έχεις:
1) Γενικό διακόπτη (με ονομαστικά αμπέρ > 32)
2) Γενική ασφάλεια
3) Ενδεικτικό
4) Τόσες ασφάλειες όσες και οι γραμμές αναχώρησης από τον πίνακα

Αν έχεις σκοπό να βάλεις ξεχωριστή ασφάλεια για κάθε γραμμή τότε ο πίνακας 12Θ θα σου είναι μικρός.
Παρέλειψα τον ΔΔΕ επειδή είπες ότι έχει το σπίτι.

Διπολική ασφάλεια δεν υπάρχει (με την έννοια ότι ασφαλίζει φάση και ουδέτερο). Προφανώς εννοείς διακόπτη που κόβει φάση και ουδέτερο. Αν θέλεις να χειρίζεσαι συχνά τα πολύπριζα από τον πίνακά σου θα σου πρότεινα να βάλεις ασφάλεια και μετά τον διπολικό διακόπτη για κάθε γραμμή. Για να κάνεις εύκολα τον χειρισμό θα χρειαστείς δύο σειρές από τον πίνακα σου (πάνω οι ασφάλειες και ακριβώς από κάτω οι διακόπτες για κάθε γραμμή (τουλάχιστον έτσι θα το έφτιαχνα εγώ). Αν δε θέλεις να υπέρβεις το κόστος, άφησε τον κενό χώρο για να βάλεις στο μέλλον διακόπτες και τοποθέτησε μόνο τις ασφάλειες για αρχή.

Πιο "ευαίσθητες" ασφάλειες είναι οι τύπου Β αλλά μπορεί να έχεις πρόβλημα σε μεγάλα επαγωγικά φορτία και να σου τις "ρίχνει" στην εκκίνηση. Για τον τόρνο και τη σκούπα βάλε τουλάχιστον τύπου C.

tasos987
04-10-13, 00:26
Το inverter του μοτερ στις βουρτσες ειναι 3Φ ?

arvacon
04-10-13, 00:35
Διπολικη ασφαλεια εννοω κατι τετοιο http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=2812. Προχθες αγορασα μια τετοια στα 40Α για την κουζινα και απ οτι ειδα φοραει την ιδια κ ο θερμοσιφωνας στον πινακα του σπιτιου μου.
Τι εννοεις δεν υπαρχει, πως δε χρειαζεται ισως; Γιατι απ οτι διαβασα σε καποια τοπικς, αν υπαρχει μοτερ στη γραμμη, πρεπει να ασφαλιζουμε φαση και ουδετερο..

arvacon
04-10-13, 00:44
Το inverter του μοτερ στις βουρτσες ειναι 3Φ ?

Το μοτερ ειναι τριφασικο και το inverter μονοφασικο input σε τριφασικο output. Κατι που με προβληματισε σχετικα με αυτο ειναι πως στο πινακακι του λεει πως στην εισοδο του θελει 220v 9.5A. Αραγε να χει τοσο υψηλη καταναλωση, ή απλα χρειαζεται αρκετο ρευμα κατα την εκκινηση του μοτερ μονο; Παντως το μοτερ ειναι αν θυμαμαι καλα καπου 2.6 Α στο τριφασικο (αν δεν κανω λαθος).

JOHNY+
04-10-13, 00:59
κώστα δεν νομίζω να σου κοστίσει λιγότερα απο πολύμπριζο σε πολύμπριζο , γιατί δεν παίρνεις καλώδιο 3 αγωγών αντίστοιχες διατομές για αυτά που θές να συνδέσεις και να πάρεις και πολύμπριζα που τα φτιάχνεις μόνος σου και βιδόνονται πάνω σε πάγκο η τοίχο και να πάς όλς τα καλώδια σε ένα πινακάκι .

nestoras
04-10-13, 02:33
Διπολικη ασφαλεια εννοω κατι τετοιο http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=2812. Προχθες αγορασα μια τετοια στα 40Α για την κουζινα και απ οτι ειδα φοραει την ιδια κ ο θερμοσιφωνας στον πινακα του σπιτιου μου.
Τι εννοεις δεν υπαρχει, πως δε χρειαζεται ισως; Γιατι απ οτι διαβασα σε καποια τοπικς, αν υπαρχει μοτερ στη γραμμη, πρεπει να ασφαλιζουμε φαση και ουδετερο..

Εννοούσα ότι οι ασφάλειες ασφαλίζουν μόνο τη φάση, τον ουδέτερο απλά τον "κόβουν" (όταν είναι διπολικές).
Για άναψε σβήσε και γενικά για συχνούς χειρισμούς (πχ θερμοσίφωνας) προτείνεται να μπαίνει τόσο ασφάλεια στο ονομαστικό ρεύμα όσο και διπολικός διακόπτης με ρεύμα μεγαλύτερο του ονομαστικού. Οι χειρισμοί θα πρέπει να γίνονται από τον διακόπτη. Ο διακόπτης είναι πιο φθηνός από την ασφάλεια σε περίπτωση που χαλάσει από τη συχνή χρήση!
Τώρα τελευταία κάπου πέτυχα να κυκλοφορούν και ειδικά χειριστήρια (αυτοματάκια) για θερμοσίφωνες έχουν ενσωματωμένο ενδεικτικό και ταυτόχρονα κόβουν φάση και ουδέτερο.

arvacon
04-10-13, 07:16
κώστα δεν νομίζω να σου κοστίσει λιγότερα απο πολύμπριζο σε πολύμπριζο , γιατί δεν παίρνεις καλώδιο 3 αγωγών αντίστοιχες διατομές για αυτά που θές να συνδέσεις και να πάρεις και πολύμπριζα που τα φτιάχνεις μόνος σου και βιδόνονται πάνω σε πάγκο η τοίχο και να πάς όλς τα καλώδια σε ένα πινακάκι .

Johny αυτο θα γινει τελικα, αλλα σιγουρα θα στοιχισει αρκετα παραπανω.

arvacon
04-10-13, 07:42
Εννοούσα ότι οι ασφάλειες ασφαλίζουν μόνο τη φάση, τον ουδέτερο απλά τον "κόβουν" (όταν είναι διπολικές).


Α μαλιστα, οποτε θα ηταν περιττο φανταζομαι να μπει διπολικη σε καποια απ τις γραμμες, σωστα;
Αν ειναι ετσι, τοτε αυτο τα κανει ολα πιο απλα και οικονομικοτερα :)

Χμμ, δικιο εχεις, μολις τσεκαρα τον πινακα και συνειδητοποιησα πως αυτο που αλλαξα στην κουζινα ειναι διπολικος διακοπτης και οχι ασφαλεια οπως νομιζα.. Με μπερδεψε ο κωδικος του που μοιαζει με ασφαλειας (SB 240) και δεν εδωσα βαση στο σχεδιο του διακοπτη που εχει διπλα...
Ειπα κ εγω, τι στον ανεμο χρειαζονταν 2 ασφαλειες σε σειρα (εννοωντας το διπολικο και την ασφαλεια ακριβως απο πανω :p ).

Το καλωδιο που θα βαλω θα ειναι 4αρι τελικα γιατι 6αρι δε με παιρνει να το περασω στον τοιχο, ακομα και ξεγυμνωμενο, αλλα και δε νομιζω πως χρειαζεται τοσο μεγαλο. Τελικα μετρησα την αποσταση και ειναι 10 μετρα, οποτε ακομη καλυτερα. Το μονο κακο ειναι οτι το καλωδιο που εχει τωρα ειναι 1.5αρι περασμενο παραξενα (λογω της παλαιοτητας του σπιτιου), οποτε θα μου βγαλει την ψυχη να περασω το τεσσαρι..

arvacon
04-10-13, 11:38
Εκανα καποιες αλλαγες στο σχεδιο, με βαση τα οσα ειπαμε, οποτε για ριξτε μια ματια.

http://img694.imageshack.us/img694/8864/5iy7.png (http://img694.imageshack.us/i/5iy7.png/)


Βασικα δεν εχω καταλαβει ενα πραγμα σχετικα με τις ασφαλειες. Καταλαβαινω πως προστατευουν τα καλωδια απ' το να μην περασει περισσοτερο ρευμα απ' οτι αντεχουν. Οταν ομως εχουμε φωτα ή μικροσυσκευες και το καλωδιο ειναι 2.5αρι, ο λογος που μπορει να επιλεξουμε να βαλουμε 10Α η 6Α ασφαλεια αντι για 16Α, ποιος ειναι και πως γινεται η επιλογη τους?

-Μηπως να βαλω 16αρες σε ολες τις παροχες του υποπινακα ή δεν πρεπει?
-Η γενικη ασφαλεια του υποπινακα και η ασφαλεια στον κεντρικο πινακα ειναι στα σωστα Αμπερ (βλεπε σχεδιο)?

nestoras
04-10-13, 12:51
Όπως σου έγραψα και στο post #4.

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις και ασφάλεια μικρότερης τιμής (είσαι καλλυμένος από την ασφαλή πλευρά που λέμε) αρκεί να μπορεί να σηκώσει το φορτίο σου.

Με απλά λόγια, αν είσαι σίγουρος ότι οι συσκευές σου για παράδειγμα δε θα τραβήξουν πάνω από 5-6Α τότε μπορείς να ασφαλίσεις το 2,5άρι με 6Α ασφάλεια.
Ο σημαντικός κανόνας που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου για διαστασιολόγηση ασφαλειών-καλωδίων είναι η εξής ανισότητα:

ρεύμα λειτουργίας < ονομαστική τιμή ασφάλειας < ρεύμα αντοχής καλωδίου

Αν κάτι από αυτά δε σου "κάθεται" τότε αλλάζεις ασφάλεια ή ανεβαίνεις διατομή μέχρι να ταιριάξει η ανισότητα.

Ασφάλεια αναχώρησης από τον κύριο πίνακα στον υποπίνακα μπορείς να βάλεις τέτοια ώστε να μπορεί να προστατέψει το καλώδιό σου, οπότε στο 4άρι καλώδιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις 20άρα, 16άρα κτλ. Για να επιτύχεις επιλογική συνεργασία των ασφαλειών (θεωρητικά τουλάχιστον) μεταξύ αναχώρησης και άφιξης στους δύο πίνακες θα πρέπει η ασφάλεια του υποπίνακα να είναι πχ 20A τύπου "Β" ενώ του κυρίως πίνακα 20A τύπου "C". Επειδή έχεις όμως και κινητήρες που μπορεί να τραβάνε αρκετό ρεύμα στη εκκίνηση ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλεις τύπου "C" στον υποπίνακα και τύπου "D" στον κυρίως. Όσο πιο "μικρό" γράμμα τόσο πιο "ευαίσθητη".
Ακόμη καλύτερα μπορείς να βάλεις μια τηκτή στην αναχώρηση 20Α η οποία αργεί ακόμη περισσότερο να πέσει και μετά να βάλεις ότι τύπο θέλεις στην άφιξη.


Το καλωδιο που θα βαλω θα ειναι 4αρι τελικα γιατι 6αρι δε με παιρνει να το περασω στον τοιχο, ακομα και ξεγυμνωμενο, αλλα και δε νομιζω πως χρειαζεται τοσο μεγαλο. Τελικα μετρησα την αποσταση και ειναι 10 μετρα, οποτε ακομη καλυτερα. Το μονο κακο ειναι οτι το καλωδιο που εχει τωρα ειναι 1.5αρι περασμενο παραξενα (λογω της παλαιοτητας του σπιτιου), οποτε θα μου βγαλει την ψυχη να περασω το τεσσαρι..

Άμα δεις ότι δυσκολεύεσαι πολύ να το περάσεις "εντοιχισμένο" σκέψου τη λύση με κανένα όμορφο καναλάκι εξωτερικά (σε σοβατεπί ή ψηλά στο ταβάνι).
Αν περνάνε κι άλλες γραμμές από τους ίδιους σωλήνες τότε θα δυσκολευτείς ακόμη περισσότερο κι ακόμη χειρότερα αν έχεις και καμιά στροφή στο ενδιάμεσο. Αν έχεις κι άλλες γραμμές μέσα ίσως σε διευκολύνει πιο πολύ να βγάλεις όλα τα καλώδια από μέσα δένοντας ένα σύρμα και κατόπιν να τα ξανατραβήξεις όλα (μαζί με την παροχή σου) από την αρχή. ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ!!!!

arvacon
04-10-13, 13:12
Αυτο που ηθελα να ρωτησω βασικα ειναι, για πιο λογο να προτιμησεις μια 6Α απο μια 16Α, οταν πχ εχεις επανω μονο εναν υπολογιστη ή ενα φως στη γραμμη? Θα προστατεψει περισσοτερο μια μικρη ασφαλεια τη συσκευη? Εχω μπερδευτει λιγο, γιατι ανεφερες πως την ασφαλεια τη βαζουμε για να προστατεψουμε το καλωδιο και οχι τις συσκευες, γι' αυτο..

Οσον αφορα το 4αρι, οντως περναει απο καποια σημεια που εχουν στροφη, αλλα καπως θα το καταφερω. Οπως συνηθιζω να λεω, "στο χερι του δεν ειναι" !


Υγ. Επιμενω με την παραπανω ερωτηση, για το λογο πως αν δεν ειναι απαραιτητο να μπουν μικροτερες ασφαλειες, να βαλω εξ' αρχης 16αρες σε ολες τις γραμμες, ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να τραβηξω μεγαλυτερο φορτιο σε καποια απ' αυτες, να μη χρειαζεται να αλλαζω ασφαλειες μελλοντικα. Βεβαια αυτο μπορει να μη συμβει και ποτε ή να μην ειναι το σωστο.
Σημασια εχει να γινει σωστα η εγκατασταση ομως..

Υγ2. Ελπιζω να μη σας ζαλισα με τις πολλες ερωτησεις μου. Ξερω πως μερικες απ' αυτες ακουγονται λιγο "χαζες".. :001_unsure:

Νεστορα σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου, πραγματικα ξεθολωσαν το τοπιο και με βοηθησαν να κατασταλαξω, καθως μου ελυσες παρα πολλες αποριες. :001_smile:

george Mp
04-10-13, 20:32
Επειδη γραφεις πως θα περασεις το 4αρι, ειναι 4αρια, δεν πιστευω να ξεχασες τον ουδετερο!

arvacon
04-10-13, 21:53
Τι εννοεις ακριβως;
Οταν λεω 4αρι, εννοω 3x4mm καλωδιο..
Πηγα μια βολτα απ το μαγαζι με τα ηλεκτρολογικα και πηρα τελικα 12 μετρα 4αρι και συζητησα λιγο με το παλικαρι που χει το μαγαζι και μου προτεινε αντι για πορσελανης στον κεντρικο πινακα, να βαλω 25Α μικροαυτοματη αλλα τυπου Β και στην πλευρα του υποπινακα μια 20Α μικροαυτοματη τυπου C, ωστε να πεφτει πρωτη η 20αρα. Οταν του ειπα αν ειμαστε εκτος προδιαγραφων με την 25αρα, μου ειπε πως βασει του πινακα το 4αρη καλωδιο μπορει θεωρητικα να δουλεψει μεχρι 27Α και πως ειμαστε εντος οριων, αν και οριακα, αλλα δε θα χω προβλημα.
Του ειπα πως θα το σκεφτω λιγο και θα παρω τις ασφαλειες αλλη στιγμη.
Επισης μου προτεινε τις ασφαλειες geyer αντι για hagen, μιας και ειπε πως θεωρει τις συγκεκριμενες πιο ποιοτικες απ τις hagen, γιατι ειναι λεει 10000 (κατι που δε θυμαμαι πως το πε) ενω οι hagen 3000. Εχει και τις δυο μαρκες παντως, αλλα ποια ειναι η αποψη σας σχετικα με αυτες τις δυο μαρκες;
Ποια η γνωμη σας σχετικα με την 25αρα, ειναι σωστη η λυση που προτεινε ή να την αγνοησω;

Να σημειωσω πως ο συγκεκριμενος καταστηματαρχης ειναι γνωστος μου και δεν εχει προθεση προωθησης συγκεκριμενων προιοντων, ειναι δηλ. εμπιστοσυνης ανθρωπος. Επισης ειναι Το μοναδικο μαγαζι στην πολη που δεν εχει υποκυψει στα κινεζικα, γιατι ο συγκεκριμενος εχει κολλημα με τα ποιοτικα προιοντα (κ απ οτι κουβεντιαζαμε μια μερα δε θελει να το αλλαξει αυτο, γιατι αποτελει παραδοση απ τον πατερα του, κ ας του χουν κολλησει τη σταμπα του ακριβου οι υπολοιποι..)

george Mp
05-10-13, 01:01
Ετσι οπως εγραψες πιο πανω νομισα οτι θα ανοιγες τα κουτια στον τοιχο και θα περναγες ενα μονο 4αρι για τη φαση, οσον αφορα για τον καταστηματαρχη ισως δεν εχει αυτος τωρα στα 10ΚΑ οχι οτι δεν εχει η hager, και για τα κινεζικα εξαρταται απο τον ηλεκτρολογο τι θα ζητησει και πιστευω δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα χρησημοποιουσαν κινεζικες ασφαλειες.

JOHNY+
05-10-13, 02:20
Γνώμη μου πάντως είναι ότι δεν χρειάζονται τόσες ασφαλείες , βάλε 2 η 3 μικροαυτόματους . Οχι κάθε πολυμπριζο και ασφάλεια . Γενικά μην το παρακάνεις με τις ασφάλειες , ασφάλισε πίο πολύ τα κρίσιμα φορτία σου . Και βάλε και μια γενική ασφάλεια .

Dragonborn
05-10-13, 09:37
Γνώμη μου πάντως είναι ότι δεν χρειάζονται τόσες ασφαλείες... Οχι κάθε πολυμπριζο και ασφάλεια... Η σωστή πρακτική είναι να ασφαλίζεται κάθε αναχώρηση από τον υποπίνακα για δυο λόγους:
1. Αλλάζει η διατομή του καλωδίου από 4 mm2 σε 2.5 mm2, άρα δεν προστατεύεται επαρκώς από την προηγούμενη ασφάλεια.
2. Λειτουργικοί λόγοι: δεν πρέπει ένα σφάλμα σε ένα μέρος του εργαστηρίου να θέτει εκτός τα πάντα.

Η ασφάλεια στην άφιξη του υποπίνακα δεν είναι απαραίτητη (ούτε βλάπτει βέβαια) εκτός αν έχει επιλεκτική συνεργασία με την ασφάλεια στην αναχώρηση του κεντρικού πίνακα.

Γενικά αυτό που προτείνει ο nestoras είναι πολύ λογικό.

arvacon
05-10-13, 09:57
Η σωστή πρακτική είναι να ασφαλίζεται κάθε αναχώρηση από τον υποπίνακα για δυο λόγους:
1. Αλλάζει η διατομή του καλωδίου από 4 mm2 σε 2.5 mm2, άρα δεν προστατεύεται επαρκώς από την προηγούμενη ασφάλεια.

Λογικα ο Johny+ εννοουσε να μπουν παραλληλα στην ιδια ασφαλεια (16Α) 2-3 πολυπριζα ισως, με 2.5αρι καλωδιο το καθενα, στον υποπινακα παντα. Βεβαια στην περιπτωση αυτη, οταν υπερφορτωθει το κυκλωμα, θα πεσει η ασφαλεια, σωστα?


2. Λειτουργικοί λόγοι: δεν πρέπει ένα σφάλμα σε ένα μέρος του εργαστηρίου να θέτει εκτός τα πάντα.

Σωστο κ αυτο.


3.Η ασφάλεια στην άφιξη του υποπίνακα δεν είναι απαραίτητη (ούτε βλάπτει βέβαια) εκτός αν έχει επιλεκτική συνεργασία με την ασφάλεια στην αναχώρηση του κεντρικού πίνακα.

Γενικά αυτό που προτείνει ο nestoras είναι πολύ λογικό.

Οποτε να βαλω δηλαδη μονο στον κεντρικο πινακα μια ασφαλεια 20Α και οι υπολοιπες να ειναι 16αρες στον υποπινακα, χωρις χρηση δευτερης γενικης σε αυτον? Τι εννοεις οταν λες επιλεκτικη συνεργασια?

Dragonborn
05-10-13, 10:38
Τι εννοεις οταν λες επιλεκτικη συνεργασια?Ότι ενεργοποιείται το στοιχείο προστασίας (ασφάλεια ή μικροαυτόματος) πλησιέστερα προς στο σφάλμα. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί εφόσον το στοιχείο προστασίας στην άφιξη του υποπίνακα αντιδρά ταχύτερα από το αντίστοιχο στην αναχώρηση του κεντρικού πίνακα.

arvacon
05-10-13, 10:46
Α μαλιστα. Μηπως ομως τελικα ειναι υπερβολη να μπει δευτερη ασφαλεια στον 4αρι αγωγο για τοσο μικρη αποσταση (ειναι μολις 10 μετρα)? Μηπως να εβαζα μια 20αρα στον κεντρικο πινακα και να ξεμπερδευα με το 4αρι?
Μετα στον υποπινακα θα γινουν οι απαραιτητες διακλαδωσεις με μικροτερες ασφαλειες φυσικα και θα μπει και γενικος διπολικος διακοπτης.

arvacon
05-10-13, 10:58
Λογικα ο Johny+ εννοουσε να μπουν παραλληλα στην ιδια ασφαλεια (16Α) 2-3 πολυπριζα ισως, με 2.5αρι καλωδιο το καθενα, στον υποπινακα παντα. Βεβαια στην περιπτωση αυτη, οταν υπερφορτωθει το κυκλωμα, θα πεσει η ασφαλεια, σωστα?

Λαθος διατυπωση. Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως λογικα αν εχουμε συνδεμενα μαζι 2-3 πολυπριζα επανω σε μια ασφαλεια 16Α, λογικα δε θα μπορουμε να εκμεταλευτουμε στο μαξιμουμ τα πολυπριζα σε περιπτωση που χρειαστει να τραβηξουν ρευμα στο φουλ ταυτοχρονα, γιατι θα πεσει η ασφαλεια. Με λιγα λογια ειναι σαν να χουμε συγκοινωνούντα δοχεια στην περιπτωση αυτη..
Βεβαια εδω μπαινει και το αλλο θεμα, πως εχουμε 4αρι καλωδιο στην κεντρικη γραμμη, οποτε δεν προκειται ποτε να δουλεψουν ταυτοχρονα περισσοτερα απο 4500watts, αρα..

nestoras
05-10-13, 11:56
Λαθος διατυπωση. Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως λογικα αν εχουμε συνδεμενα μαζι 2-3 πολυπριζα επανω σε μια ασφαλεια 16Α, λογικα δε θα μπορουμε να εκμεταλευτουμε στο μαξιμουμ τα πολυπριζα σε περιπτωση που χρειαστει να τραβηξουν ρευμα στο φουλ ταυτοχρονα, γιατι θα πεσει η ασφαλεια. Με λιγα λογια ειναι σαν να χουμε συγκοινωνούντα δοχεια στην περιπτωση αυτη..
Βεβαια εδω μπαινει και το αλλο θεμα, πως εχουμε 4αρι καλωδιο στην κεντρικη γραμμη, οποτε δεν προκειται ποτε να δουλεψουν ταυτοχρονα περισσοτερα απο 4500watts, αρα..

Ευτυχώς που τα watt όταν κάνουμε υπολογισμούς δεν πάνε προσθετικά γιατί τότe για ένα σπίτι θα χρειαζόμασταν παροχή 20KVA.
Λαμβάνοντας υπόψη συντελεστή ετεροχρονισμού (ή ταυτοχρονισμού) δηλαδή το πόσες συσκευές θα λειτουργούν ταυτόχρονα νομίζω πως το 4άρι καλώδιο είναι μια καλή επιλογή. Εξάλλου όλα τα καλώδια αντέχουν σε προσωρινές υπερφορτίσεις. Το 4άρι αντέχει 36 αμπέρ στους 30 βαθμούς Κελσίου ενώ στους 70 αντέχει γύρω στα 26αμπέρ. Οπότε για προσωρινή υπερφόρτωση (μέχρι να ζεσταθεί το καλώδιο ή να πέσει κάποιος μικροαυτόματος) μπορείς να τραβήξεις από την παροχή σου μέχρι και 8KW!

Η δεύτερη ασφάλεια που σου προτείνουμε για τον υποπίνακα είναι για να μην "τρέχεις" στο διπλανό χώρο να σηκώνεις ασφάλειες!
Καλύτερα κάνε οικονομία βάζωντας απλά γενικό διακόπτη και αργότερα βάζεις έναν ΔΔΕ.

arvacon
05-10-13, 12:06
Η δεύτερη ασφάλεια που σου προτείνουμε για τον υποπίνακα είναι για να μην "τρέχεις" στο διπλανό χώρο να σηκώνεις ασφάλειες!
Καλύτερα κάνε οικονομία βάζωντας απλά γενικό διακόπτη και αργότερα βάζεις έναν ΔΔΕ.

Α τωρα καταλαβα. Χμμ, δεν υπαρχει προβλημα για το τρεξιμο, αλλωστε ειναι στο ιδιο σπιτι ο κεντρικος πινακας, απλα βρισκεται 2 δωματια παραπερα. :001_smile:
Οποτε μια C20Α στον κεντρικο και οι υπολοιπες του υποπινακα 16αρες και καθαρισαμε?
Αν βαλω καποια απ' τα πολυπριζα τελικα στην ιδια ασφαλεια, παιζει ρολο αν θα μπουν σε σειρα ή παραλληλα μεταξυ τους? Εννοειται φυσικα πως θα χουν 2.5αρια καλωδια.

Και κατι ακομα, πρεπει να δωσω βαση στα ΚΑ των ασφαλειων, δηλ αν ειναι 10ΚΑ ή 3ΚΑ ή δε χρειαζεται να με απασχολει αυτο?
Τι ακριβως μετρηση ειναι η συγκεκριμενη και γιατι ειναι σημαντικη για μια ασφαλεια?

nestoras
05-10-13, 12:25
Α τωρα καταλαβα. Χμμ, δεν υπαρχει προβλημα για το τρεξιμο, αλλωστε ειναι στο ιδιο σπιτι ο κεντρικος πινακας, απλα βρισκεται 2 δωματια παραπερα. :001_smile:
Οποτε μια C20Α στον κεντρικο και οι υπολοιπες του υποπινακα 16αρες και καθαρισαμε?
Αν βαλω καποια απ' τα πολυπριζα τελικα στην ιδια ασφαλεια, παιζει ρολο αν θα μπουν σε σειρα ή παραλληλα μεταξυ τους? Εννοειται φυσικα πως θα χουν 2.5αρια καλωδια.

Και κατι ακομα, πρεπει να δωσω βαση στα ΚΑ των ασφαλειων, δηλ αν ειναι 10ΚΑ ή 3ΚΑ ή δε χρειαζεται να με απασχολει αυτο?
Τι ακριβως μετρηση ειναι η συγκεκριμενη και γιατι ειναι σημαντικη για μια ασφαλεια?

Αν τα βάλεις σε σειρά, το πρώτο πολύπριζο θα τρώει την καταπόνηση τόσο των δικών του συσκευών όσο και του δεύτερου και η πτώση τάσης στο δεύτερο πολύπριζο θα είναι τόσο μεγαλύτερη όσο περισσότερο φορτίο έχεις στο πρώτο (αν και σε αυτές τις αποστάσεις δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο). Καλύτερα να τραβήξεις το επιπλέον καλώδιο μέχρι το πινακάκι σου και να το ρίξεις στην ίδια ασφάλεια και στο μέλλον βάζεις μια ακόμη και τα ξεχωρίζεις.

Η τιμή σε ΚΑ που αναφέρεις πρόκειται για την ικανότητα χειρισμού των ρευμάτων βραχυκύκλωσης που μπορεί να αντέξει μια ασφάλεια χωρίς να καταστραφεί. Προφανώς όσο μεγαλύτερη η τιμή αυτή τόσο καλύτερα!

Μην ξεχάσεις να πάρεις μεγαλούτσικο πίνακα!!

arvacon
05-10-13, 12:33
Οκ, θα παρω με 24 θεσεις :001_smile:
Κατατοπιστικοτατος, ξεθολωσε πολυ το τοπιο πλεον. :wiink:

Να βαλω παντου 16αρες τελικα?
Hagen ή Geyer?

nestoras
05-10-13, 12:49
Οκ, θα παρω με 24 θεσεις :001_smile:
Κατατοπιστικοτατος, ξεθολωσε πολυ το τοπιο πλεον. :wiink:

Να βαλω παντου 16αρες τελικα?
Hagen ή Geyer?

Μάλλον εννοείς "Hager".
Συνήθως δουλέυω ABB ή Hager. Οι geyer ξέρω ότι είναι επώνυμες αλλά δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Προτίμησε αυτές που θα σου δώσει ο γνωστός σου που τις πουλάει (ρωτησέ τον από ποιες έχουν τα λιγότερα παράπονα οι ηλεκτρολόγοι στην περιοχή σου!).

Οι hager μου φαίνεται ότι είναι λίγο πιο μαλακές στο χειρισμό από τις υπόλοιπες (δεν κάνουν πολύ δυνατό κλακ).

arvacon
05-10-13, 13:01
Ναι τις hager.
Απ' οσες ασφαλειες εχω πιασει στα χερια μου παντως, οι πιο μαλακες ειναι οι geyer, με μεγαλη διαφορα σε σχεση με τις hager. Οι πιο σκληρες ειναι οι siemens.

arvacon
06-10-13, 20:12
Τελικα το καλωδιο το τεσσαρι καταφερα και το περασα στον πινακα, με τη βοηθεια του υγρου πιατων, δεμενο πανω στο παλιο. Με παιδεψε λιγακι το ατιμο, αλλα τα καταφερα.
Βγαζοντας το παλιο, διαπιστωσα πως η συνδεση στον ουδετερο ειχε λασκαρει και ηταν μαυρισμενο το καλωδιο, ηταν εντελως χαλαρο πανω στην κλεμα του πινακα. Ειχε ξεραθει κιολας εξωτερικα σε ολο του το μηκος και εσπαγε το πλαστικο του οταν το τσακιζες, οποτε ευκαιρια ηταν να αλλαχτει.
Επισης ο ηλεκτρολογος εχει συνδεσει τις 2 απ τις 5 πριζες της κουζινας και τα φωτα με 1.5αρι καλωδιο, επανω σε μια 16Α ασφαλεια και το κακο ειναι πως τα καλωδια των φωτων περνουν μεσα απο ξυλινο ταβανι.. Ευτυχως που το ειδα, οποτε θα βαλω μια 10Α εκει..
Εχει βαλει και κιτρινα καλωδια στις κεντρικες γραμες που φευγουν απ τον δδε, αλλα του ουδετερου το χει τυλιξει με μπλε ταινια για να ξεχωριζει. Η φαση ομως παραμενει κιτρινη :)

Ερωτηση. Ολες οι ασφαλειες γραφουν L μπροστα απ τα αμπερ τους. Ουτε b, ουτε c ουτε d. Αυτο τωρα καλο ειναι ή.κακο;

mixalis1988
06-10-13, 21:41
Τελικα το καλωδιο το τεσσαρι καταφερα και το περασα στον πινακα, με τη βοηθεια του υγρου πιατων, δεμενο πανω στο παλιο. Με παιδεψε λιγακι το ατιμο, αλλα τα καταφερα.
Βγαζοντας το παλιο, διαπιστωσα πως η συνδεση στον ουδετερο ειχε λασκαρει και ηταν μαυρισμενο το καλωδιο, ηταν εντελως χαλαρο πανω στην κλεμα του πινακα. Ειχε ξεραθει κιολας εξωτερικα σε ολο του το μηκος και εσπαγε το πλαστικο του οταν το τσακιζες, οποτε ευκαιρια ηταν να αλλαχτει.
Επισης ο ηλεκτρολογος εχει συνδεσει τις 2 απ τις 5 πριζες της κουζινας και τα φωτα με 1.5αρι καλωδιο, επανω σε μια 16Α ασφαλεια και το κακο ειναι πως τα καλωδια των φωτων περνουν μεσα απο ξυλινο ταβανι.. Ευτυχως που το ειδα, οποτε θα βαλω μια 10Α εκει..
Εχει βαλει και κιτρινα καλωδια στις κεντρικες γραμες που φευγουν απ τον δδε, αλλα του ουδετερου το χει τυλιξει με μπλε ταινια για να ξεχωριζει. Η φαση ομως παραμενει κιτρινη :)

Ερωτηση. Ολες οι ασφαλειες γραφουν L μπροστα απ τα αμπερ τους. Ουτε b, ουτε c ουτε d. Αυτο τωρα καλο ειναι ή.κακο;
Siemens παλιες ειναι??Νομιζω οτι παλια οι τυπου Β ηταν L στην Siemens.

arvacon
07-10-13, 11:34
Οχι δεν ειναι siemens, αλλα ειναι 25ετιας περιπου. Θα δω τη μαρκα αργοτερα και θα σου πω. Παντως και σε δυο siemens που εχω σε ενα συρταρι, παλιες κ αυτες, το ιδιο γραφουν μπροστα.

arvacon
07-10-13, 16:29
Η μαρκα των ασφαλειων ειναι stotz τελικα, ο δδε ειναι schrack και ο γενικος διακοπτης εναι ενας μονοπολικος Lindner.
Επισης με μια πιο προσεκτικη ματια βλεπω πως εχει συνδεσει την αποθηκη με 3x2.5, πανω σε 20Α ασφαλεια..
Αλλαγη και σε αυτην φανταζομαι σε 16αρα, σωστα;

arvacon
08-10-13, 00:49
Να ρωτησω.. Αν συνδεσω πανω σε μια γραμμη με δυομισαρι καλωδιο και 16Α ασφαλεια δυο πολυπριζα, πρεπει να τους αλλαξω το καλωδιο απο εναμισαρι σε δυομισαρι ή δεν υπαρχει προβλημα;
Το μηκος των εναμιση ειναι περιπου ενα μετρο το καθενα.
Μηπως ειναι καλυτερα να τα αλλαξω σε δυομισαρια να χω το κεφαλι μου ησυχο ή ειναι οκ κ ετσι;
Αμα δηλ τραβηξω 16Α απ το πολυπριζο , θα τραβηξει ζορι το εναμισαρι ή λογω του μικρου του μηκους θα ειναι οκ;

Dragonborn
08-10-13, 00:53
Θεωρητικά ναι. Για το λόγο αυτό στην Αγγλία οι ρευματολήπτες (φις) έχουν μέσα ασφάλεια, που πρέπει να είναι κατάλληλη για το εύκαμπτο καλώδιο που ακολουθεί.

Τώρα στην πράξη και στα καθ'ημάς αυτά είναι ψιλά γράμματα.

arvacon
08-10-13, 01:08
Ναι οντως ετσι ειναι το φις του ξυλοτορνου που εχω (τον παραγγειλα απο αγγλια) και δεν το χω αλλαξει σε σουκο γιατι μου αρεσε ως ιδεα (απλα προσθεσα ανταπτορακι πανω στο φις) :)
Οποτε θα βαλω δυομισαρι, δε βαριεσαι..

arvacon
08-10-13, 01:17
Ξεχασα να αναφερω πως ενω το 4αρι το κεντρικο το πηρα σε μονοκλωνο, το δυομισαρι για τις γραμμες στο εργαστηρι το πηρα σε πολυκλωνο για να εξυπηρετει στο περασμα απ τα καναλια και να μην ταλαιπωρηθω με την ακαμψια του μονοκλωνου. Εκανα καλα ή να το παω πισω και να παρω μονοκλωνο;
Υπαρχει και η λυση του να παρω ξεχωριστα καλωδια μονοκλωνα και να τα περασω στο καναλι ολα μαζι, οπως περνανε και στις παροχες στους τοιχους..
Να το κανω ετσι λετε ή να μεινω στο πολυκλωνο; Η μεγαλυτερη αποσταση θα ειναι 6 μετρα αλλα θα γινουν καμποσες συνδεσεις στα καλωδια (πολυπριζα, διακοπτες, ασφαλειες κλπ..)

mixalis1988
08-10-13, 02:43
Θεωρητικά ναι. Για το λόγο αυτό στην Αγγλία οι ρευματολήπτες (φις) έχουν μέσα ασφάλεια, που πρέπει να είναι κατάλληλη για το εύκαμπτο καλώδιο που ακολουθεί.

Τώρα στην πράξη και στα καθ'ημάς αυτά είναι ψιλά γράμματα.

Δηλαδη καποια πολυμπριζα και μαλιστα επωνυμα που εχουν 3χ1,5mm^2 καλωδιο και γραφουν max 3680w (δηλαδη 16Α στα 230v) πιστευεις οτι θα εχει προβλημα το καλωδιο αν τραβηξεις τα amber που σου αναγραφει??
Εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεται αλλαγη το καλωδιο των πολυμπριζων.Βαλε μια πριζα σουκο με 2.5mm^2 καλωδιο και 16Α ασφαλεια και βαλε πανω τα πολυμπριζα οπως ειναι καα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Βεβαια τα πολυμπριζα να μην ειναι τιποτα φτηνιαρικα κινεζικα.

arvacon
08-10-13, 03:12
Οντως εχω δει επωνυμο πολυπριζο με πεντε μετρα 3x1.5 καλωδιο, να αναφερει πανω max 3500watts ή 16Α και μου εκανε εντυπωση. Οταν ρωτησα τον τυπο με το καταστημα ηλεκτρικων, πως γινεται αυτο, μου ειπε πως ειναι μικρο το μηκος του καλωδιου και γι αυτο δεν υπαρχει προβλημα..

nestoras
08-10-13, 19:21
Ξεχασα να αναφερω πως ενω το 4αρι το κεντρικο το πηρα σε μονοκλωνο, το δυομισαρι για τις γραμμες στο εργαστηρι το πηρα σε πολυκλωνο για να εξυπηρετει στο περασμα απ τα καναλια και να μην ταλαιπωρηθω με την ακαμψια του μονοκλωνου. Εκανα καλα ή να το παω πισω και να παρω μονοκλωνο;
Υπαρχει και η λυση του να παρω ξεχωριστα καλωδια μονοκλωνα και να τα περασω στο καναλι ολα μαζι, οπως περνανε και στις παροχες στους τοιχους..
Να το κανω ετσι λετε ή να μεινω στο πολυκλωνο; Η μεγαλυτερη αποσταση θα ειναι 6 μετρα αλλα θα γινουν καμποσες συνδεσεις στα καλωδια (πολυπριζα, διακοπτες, ασφαλειες κλπ..)

Με την προϋπόθεση ότι ολόκληρη η διαδρομή του καλωδίου από την αρχή μέχρι το πολύπριζο θα είναι προστατευμένη από κανάλι (ή κανένα σπιράλ στις άκρες) τότε οι συγκεκριμένοι αγωγοί (χωρίς το πλαστικό κάλλυμα) θα θερμαίνονται λιγότερο επειδή θα κάνουν καλύτερη απαγωγή θερμότητας στο περιβάλλον με αποτέλεσμα να μπορούν να αντέξουν περισσότερο στις υπερφορτίσεις.

arvacon
08-10-13, 20:34
Αυτο ειχα σκοπο να κανω, αλλα τελικα μου αλλαξε γνωμη ο τυπος με τα ηλεκτρικα, λεγοντας μου κατι περι κανονισμων που δεν πρεπει να ειναι λεει τα καλωδια μεσα στο καναλι σκετα.. Σπιραλ θα εβαζα όπου δεν θα ειχε καναλι, αλλα τεσπα αφου με προβληματισε (χωρις λογο μαλλον) και επειδη με τα διληματα δεν τα παω καλα, αφου προβληματιστηκα για κανα τεταρτο και θα κλεινε για μεσημερι το μαγαζι, τελικα πηρα μονοκλωνο 3x2.5..
Αν ειχα δει το μηνυμα σου νωριτερα θα επαιρνα γυμνα, αυτη η λεπτομερεια με την ψηξη μου ακουγεται σωστος λογος για την επιλογη γυμνων, αλλα δε βαριεσαι, παει τωρα.. Περαστικα μου! :)
Τουλαχιστον ελπιζω να μην την πατησω και με τις ασφαλειες.. Λεω να μην τον ακουσω και να παρω hager. Ενας ηλεκτρολογος που πετυχα εκει, τον ρωτησα γιατι επελεξε hager και οχι geyer που ειναι και 10ΚΑ και μου απαντησε πως τις προτιμα γιατι δεν ειχε ποτε προβλημα με αυτες, ενω με τις geyer του χει τυχει καποιες φορες..
Απ την αλλη ο καταστηματαρχης υποστηριζει το αντιθετο. Μου φαινεται πως τελικα θα στριψω κανα κερμα να τελειωνουμε, γιατι πολυ το κουρασα!

johnnyb
13-10-13, 19:51
http://www.copper.org.gr/imageupload/hlektrikes/katanlts15.png

arvacon
13-10-13, 19:53
Χαχαχα, αυτη ειναι λυση! :D

JOHNY+
14-10-13, 00:46
Χαχαχα, αυτη ειναι λυση! :D

Και μετά ακούς ένα μπάμ και πιάνει το σπίτι φωτιά .