PDA

Επιστροφή στο Forum : υπάρχει τρόπος ελέγχου σε ασφάλεια ράγας;



haris_216
03-10-13, 20:05
Καλησπέρα σε όλους.
Μέχρι τώρα όπου χρειαζόμουν κάποιο υποπίνακα (πχ στην αποθήκη για τον καταψύκτη, κλπ) πήγαινα και αγόραζα τον πίνακα, ασφάλεια ράγας, μπρίζες ράγας, κλπ.
Αγοράζοντάς τα από επώνυμα καταστήματα και επιλέγοντας επώνυμα προϊόντα (πχ hager, legrand) θεωρούσα ότι όλα είναι οκ και ουδείς λόγος ανησυχίας. Θα πρέπει να λειτουργούν όπως πρέπει.
Καθώς δεν είναι κάτι που μου συμβαίνει κάθε μέρα, το θέμα κόστος δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα αφού πόσες αποθήκες να έχω πια; :001_smile:
Πρόσφατα, επειδή προσπαθώ να στήσω ένα πάγκο στο γκαράζ για κατσαβιδιάσματα, σκέφτηκα ότι θα χρειαστώ κι εκεί κάτι. Επειδή όμως μου έχει πέσει στα χέρια ένα μεταχειρισμένο πινακάκι που έχει ξηλωθεί από αλλού και έχει πάνω ότι χρειάζομαι (για την ακρίβεια παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι) σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω. Έλα όμως που με τρώει αν όλα είναι οκ. Κυρίως αν οι ασφάλειες ράγας που έχει θα λειτουργήσουν όπως πρέπει, τη στιγμή που πρέπει.
Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής:
Υπάρχει κάποιος τρόπος σωστός από τεχνική άποψη για να τσεκάρω την λειτουργία τους;
(Λέω σωστός γιατί φαντάζομαι ένας μπακάλικος θα ήταν να τραβήξω παραπάνω ρεύμα και να δω αν θα "πέσει")
Κάθε σκέψη και πρόταση καλοδεχούμενη

el greco 1
03-10-13, 22:44
αν δεν εχει ο πινακαs ρελε διαφυγηs βαλε ενα καινουργιο κανε και μια καινουργια διαταξη με αυτα που χρειαζεσε και εισαι ενταξει. αν εχει προβλημα καποια αυτοματη θα το δειs στη πραξη. καλη επιτυχια στο εργο!cheers George.

FILMAN
04-10-13, 17:10
Αν δεν τραβήξεις ρεύμα μάλλον δεν γίνεται να τις δοκιμάσεις.

haris_216
04-10-13, 18:16
αν δεν εχει ο πινακαs ρελε διαφυγηs βαλε ενα καινουργιο κανε και μια καινουργια διαταξη με αυτα που χρειαζεσε και εισαι ενταξει. αν εχει προβλημα καποια αυτοματη θα το δειs στη πραξη. καλη επιτυχια στο εργο!cheers George.
σε ευχαριστώ.
ο κεντρικός πίνακας του σπιτιού (από κει που θα πάρω ρεύμα) έχει ρελέ διαφυγής άρα θεωρώ ότι μάλλον δεν χρειάζεται και στο πινακάκι

haris_216
04-10-13, 18:18
Αν δεν τραβήξεις ρεύμα μάλλον δεν γίνεται να τις δοκιμάσεις.

το φαντάζομαι Φίλιππε.
απλά σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιος τρόπος για triger της ασφάλειας για επιβεβαίωση λειτουργίας.
όπως για παράδειγμα το "test" κουμπί που έχουν πάνω τα ρελέ διαφυγής

kioan
04-10-13, 20:35
Και το "test" στα ρελέ κάνει απλώς μια προσομοίωση σφάλματος δημιουργόντας μια διαρροή προς τη γη με ρεύμα λίγο πάνω από το όριο τους.

Αντίστοιχα για ασφάλεια θα πρέπει να την φορτώσεις πάνω από το όριό της (τροφοδοτόντας την από σωστά ασφαλισμένη μεγαλύτερη γραμμή, με κατάλληλης διατομής καλώδια) για να δεις ότι λειτουργεί κανονικά.

haris_216
07-10-13, 10:18
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας