PDA

Επιστροφή στο Forum : Cb Αποριες απο αρχαριο



DJman
05-10-13, 16:33
Καλησπερα.

Επεσε στα χερια μου απο ενα φιλο που δεν το ηθελε ενα CB general electric αυτοκινητου και καποια αλλα εξαρτηματα.
Σαν ιδεα παντα μου αρεσε αλλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει.Εχω λοιπον καποιες αποριες
1)Καταρχας υπαρχει πλεον κοσμος που χρησιμοποιει την μπαντα των CB ή ακομα και το καναλι αναγκης 9 ?
2)Ξερω οτι χρειαζετε αδεια (που θελω να βγαλω).Οι διαφορες ειναι για σταθερο ή φορητο αλλα να καταλαβα καλα
δεν μπορεις να εχεις σταθερο, δηλαδη στο σπιτι? Στο αυτοκινητο τι να τον κανω?
3)κοιταζωντας τα παραβολα τα ποσα ειναι υπερβολικα κατα την γνωμη μου για μια αδεια CB.Αν εχεις ενα αλλα δεν το χρησιμοποιεις θεωρειτε παρανομο?

4)εγκατασταση
Πλεον του καλωδιου που ειναι ειδικο για cb μπορουμε να χρησιμοποισουμε και καλωδιο κεραιας ωστε να φτασουμε την κεραια στην ταρατσα 40μετρα και?

Ευχαριστω

antonis_p
06-10-13, 19:02
Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB.

Δεν υπάρχει καλώδιο "ειδικό για cb", συνήθως χρησιμοποιείται καλώδιο rg58. Πάντως τα 40μ είναι υπερβολικά, με ύψος ορόφου 3μ τα 40μ δηλώνουν περίπου ... 13 ορόφους! :) Πάντως μια καλή κεραία είναι απαραίτητη και το βασικότερος παράγοντας της εγκατάστασης.

Dragonborn
06-10-13, 19:58
1)Καταρχας υπαρχει πλεον κοσμος που χρησιμοποιει την μπαντα των CB ή ακομα και το καναλι αναγκης 9 ?Υπάρχει αλλά οι καλές ημέρες έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί εδώ και αρκετά χρόνια


2)Ξερω οτι χρειαζετε αδεια (που θελω να βγαλω).Οι διαφορες ειναι για σταθερο ή φορητο αλλα να καταλαβα καλα
δεν μπορεις να εχεις σταθερο, δηλαδη στο σπιτι? Στο αυτοκινητο τι να τον κανω?Άδειες για σταθερούς σταθμούς δεν δίνονται σε κοινούς θνητούς.


3)κοιταζωντας τα παραβολα τα ποσα ειναι υπερβολικα κατα την γνωμη μου για μια αδεια CB.Αν εχεις ενα αλλα δεν το χρησιμοποιεις θεωρειτε παρανομο?Θεωρητικά ναι, και επειδή τελευταία η αστυνομία συλλαμβάνει κόσμο για νυχοκόπτες και άδειους κάλυκες, καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι χωρίς λόγο αν το έχεις εγκατεστημένο, και ιδίως αν το έχεις εγκατεστημένο σε αυτοκίνητο. Τώρα αν είναι στο κουτί του, τι να πω...


4)εγκατασταση Πλεον του καλωδιου που ειναι ειδικο για cb μπορουμε να χρησιμοποισουμε και καλωδιο κεραιας ωστε να φτασουμε την κεραια στην ταρατσα 40μετρα και?Αν η απόσταση είναι τόσο μεγάλη, συνιστώ το καλώδιο AIRCELL 5 ή το AIRCELL 7, κοστίζουν 1.60 και 2.20 το μέτρο αντίστοιχα.

john_b
06-10-13, 21:37
Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB
.

Κι εγώ νόμιζα ότι έχει σιγίσει η μπάντα για πάντα.

Παλιά, το 1993 συγκεκριμένα, έστησα μια καλή βάση με τα τροφοδοτικά μου, τις γέφυρες μου, τα μικρόφωνα βάσης και την κεραιάρα μου. Σαν μηχάνημα είχα ένα πρέσιντετ. Τον πρώτο καιρό κάναμε δυνατές συνομιλίες και από μακρινές περιοχές και περνάγαμε καλά. Ακούγαμε και τους νταλίκες σε κάποιο κανάλι, καλή φάση. Μετά γέμησαν ξαφνικά τα κανάλια με κάτι νουνιά της χαράς που πάταγαν, έβαζαν τσιφτετέλια και έβριζαν. Σιγά - σιγά ξέφτυσε το πράγμα, έφυγε η όρεξη
και κάποια στιγμή τα έβαλα αγγελία και τα πούλησα όλα μαζί πακέτο (εκτός κεραίας που την πήρε άλλος) σε κάποιον κρητικό κοψοχρονιά.

Dragonborn
06-10-13, 22:40
Εγώ ξεκίνησα στο CB γύρω στο 1982, τότε τα πράγματα ήταν πολύ ζωντανά και υπήρχαν ακόμα στο χώρο οι πρωταγωνιστές της περιόδου 1975-1980. Είχα μια ground plane και επίσης ένα οριζόντιο δίπολο συρμάτινο που έκανε καταπληκτικές επαφές DX. Μετά το 1986 τα άφησα για διάφορους λόγους και δεν τα ξανάπιασα, απλώς μερικά βράδια βάζω τον δέκτη και ακούω τις συζητήσεις.

DJman
18-10-13, 12:30
Φυσικά και υπάρχει κόσμος που μιλά στο CB.

Δεν υπάρχει καλώδιο "ειδικό για cb", συνήθως χρησιμοποιείται καλώδιο rg58. Πάντως τα 40μ είναι υπερβολικά, με ύψος ορόφου 3μ τα 40μ δηλώνουν περίπου ... 13 ορόφους! :) Πάντως μια καλή κεραία είναι απαραίτητη και το βασικότερος παράγοντας της εγκατάστασης.

Οχι δεν μενω σε ουρανοξύστη. :P απλα για να βγει το καλωδιο απο το ημηυπογιο θελει 6 μετρα +15 μετρα υψος σπιτιου + σιγουρα 10 για ανεβει στο πανω μερος του 5μετρου ιστου (χωρις να υπολογισω στροφες και τετοια) Για αυτο ειπα 40μετρα.

Αυτο με την μη παροχη αδειας σε σπιτια ειναι κουλο(οπως ολα τα πραγματα στην Ελλαδα). Δηλαδη τι Citizen Βand ειναι αν εχει τετοιους περιορισμους.Να μην συζητησω για το κοστος παραβολων και την γραφιοκρατεια που θα συναντησω....

Κωστα θα μπορουσες να ξαναπεις λιγο τι εννοεις οτι εκτιθεμε οταν το εχω εγκατεστημενο σε αυτοκινητο? Αφου τα σταθερα απαγορευονται. Υποτιθετε η αδεια ειναι για το αυτοκίνητο ή κανω λαθος?

Κατι ακομα σε ποιο καναλι ακους τις συζητησεις που λες? Και τι περιεχομενο ειναι. Εγω σκεφτομουν την κατασταση του CB σαν live chat.Οτι πχ εχω μια απορια πανω στα ηλεκτρονικα ανοιγω το cb και ρωταω την παρεα μηπως ξερει καποιος να βοηθησει.

Σε ευχαριστω.

Dragonborn
18-10-13, 12:34
Κωστα θα μπορουσες να ξαναπεις λιγο τι εννοεις οτι εκτιθεμε οταν το εχω εγκατεστημενο σε αυτοκινητο? Αφου τα σταθερα απαγορευονται. Υποτιθετε η αδεια ειναι για το αυτοκίνητο ή κανω λαθος?Εννοώ αν το εγκαταστήσεις σε αυτοκίνητο χωρίς άδεια. Αν έχεις άδεια προφανώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.