PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ethrnet σε σπιτι



el greco 1
08-10-13, 20:00
αντιμετοπισα το εξιs προβλημα, πηγα να δω μια εγκατασταση ethernet σε ενα σπιτι η οποια εχει 3 πριζεs rg45 για 3 υπολογιστεs.τωρα απο την πισω μερια του μοντεμ φευγει 1 μονο rg45 διακλαδωνεται μεσα στα κουτια και καταληγει στιs πριζεs.δωκιμασα τον πρωτο υπολογιστη και μπαινει κανονικα στο internet,οταν ομωs ανοιξα και τον δευτερο το συστημα σταματησε.σκευτομαι να ανοιξω τα κουτια διακλαδωσηs και να περασω 2 utp ακομη μεχρι το μοντεμ η υπαρχει αλλοs τροποs να το φτιαξω χωριs πολη αγκαρια. το αλλο που σκεφτηκα ειναι με usb ασυρματο στικακι. αν καποιοs εχει αντιμετοπισει κατι τετοιο αs μου πει τι να κανω! ευχαριστω.

SV1JRT
08-10-13, 21:14
.

Γιώργο ΜΑΛΟΝ έπεσες στην περίπτωση.....
Δές αυτό το νήμα απο το post 12 και μετά: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72392&page=2

ΜΑΛΟΝ, αυτό που συμβαίνει είναι οτι ο ηλεκτρολόγος τράβηξε το UTP απο μπρίζα σε μπρίζα (ολες τις μπρίζες στη σειρά), όπος ακριβώς τραβάνε και τις τηλεφωνικές μπρίζες (!!!) και ΟΧΙ κάθε μπρίζα σε ένα κοινό σημείο που μπαίνει το switch.
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ, απο "τσακάλι" ηλεκτρολόγο που είχε αναλάβει να στήσει το "ΔΙΚΤΥΟ" σε μια νεα καφετέρεια στην Ηγουμενίτσα.
Οταν πήγα να στήσω τα PC και τα access point, τράβαγα τα μαλιά μου. Και το ωραίο είναι οτι ο ηλεκτρολογάρας ΕΠΕΜΕΝΕ οτι ΕΤΣΙ ΣΤΗΝΕΤΕ ΤΟ UTP (απο μπρίζα σε μπρίζα) και ότι ΕΓΩ δεν ήξερα πως να το συνδέσω το PC !!!!

Τι να πείς ?? ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!


.

GiwrgosTH
08-10-13, 21:16
Τα έχει συνδέσει παράλληλα μάλλον, οπότε μπορεί να δουλέψει μόνο ένας υπολογιστής κάθε φορά.
Οπότε ή τραβάς ξεχωριστές γραμμές από το router, έτσι ώστε να πηγαίνει ανεξάρτητη γραμμή στην κάθε πρίζα, ή βάζεις powerline (http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=179220&category_id=1272&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=29) στις πρίζες της ΔΕΗ, ή διαφορετικά κάνεις ασύρματο δίκτυο.

Dragonborn
08-10-13, 21:20
Αν οι τρεις πρίζες είναι κοντά, μπορείς να βάλεις ένα μικρό hub (switch) με 3 εξόδους σε μια πρίζα και να συνδέσεις την άλλη στο router.

el greco 1
08-10-13, 22:50
ok guys παλι με στηλατε αδιαβαστο, πωs τα καταφερνεται ετσι ρε παλιοπαιδα δεν το εχω καταλαβει ακομα! μαλλον μετα απο τιs ανεπαναληπτεs απαντησειs σαs το καλλητερο ειναι να περασω μερικα μετρα utp αν το θελει ο πελατηs φυσικα και ταυτοχρονα θα του προτηνω ολα οσα μου ειπατε.Σωτηρη κοιτα σε καλο μαs βγαινει τελικα με τα (τσακαλια) γιατι καμποσα χρονια τωρα αν δεν υπηρχαν αυτα τα (ειδη προs εξαφανιση )εγω θαχα μηνει νηστικοs και θαχα χασει και το σπιτι μου, χα χα! παλι ενα big THANKS και να περνατε καλα πανω απ ΟΛΑ!

SV1JRT
08-10-13, 23:00
Να 'σαι καλά Γιώργο. Πράγματι, πολοί "ζούνε" χάρη στα τσακάλια, αλλα βγάζουν κακό όνομα στους υπόλοιπους.
Πολλούς χερετισμούς στο υπέροχο νησί μας. Μου έχει λείψει πολύ. Υπομονη ώς το καλοκαίρι, μεχρι να έρθω ξανά.....

andyferraristi
09-10-13, 00:22
... ή βάζεις powerline (http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=179220&category_id=1272&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=29) στις πρίζες της ΔΕΗ ...

Γιώργο αυτό το συγκεκριμένο το έχεις δοκιμάσει, ή έχεις ακούσει καλά λόγια γι αυτό ???

el greco 1
09-10-13, 09:48
anti οχι δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν παει καλα μπωρει να μαs ο πει ο Γιωργοs που μαs το πρωτεινε!αλλα απ οτι καταλαβενω αν εχειs μικρεs αποστασειs γιατι να μην παιζει?καλα στικακια ασυρματα usb εχω βαλει πολλα,με αυτα δεν εχω ποτε προβλημα.Σωτηρη αντε καλα κρασια κια οταν ερθειs με το καλο εχω να σε κερασω ντοπιο. καλημερα ladies and genldemen!

SV1JRT
09-10-13, 10:01
Οπως είπα και στο άλλο νήμα, αυτά τα "δίκτυα με τη γραμμη της ΔΕΗ", απο την μία ΔΕΝ πιάνουν τις ταχύτητες που λένε και απο την άλλη βγάζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παράσιτα. Μπορεί να σου κάνουν παρεμβολές στην TV και Radio και ΣΙΓΟΥΡΑ θα προκαλούν προβλήματα στους ραδιοερασιτέχνες που βρίσκονται κοντά σου. Εγώ αναγκάστηκα και κάλεσα την ΕΕΤΤ σε μια τέτοια περίπτωση και αφου βρήκαν τον υπαίτιο, του κατάσχεσαν τις συσκευές. Δεν γνωρίζω αν του επιβάλανε και πρόστιμο.....

Dragonborn
09-10-13, 11:33
Κανονικά το πρόστιμο για τέτοια θέματα επιβάλλεται στον εισαγωγέα, όχι στον ιδιωτη, αλλά στο αλλοπρόσαλο κράτος που ζούμε όλα είναι πιθανά.

SV1JRT
09-10-13, 11:58
Κανονικά το πρόστιμο για τέτοια θέματα επιβάλλεται στον εισαγωγέα, όχι στον ιδιωτη, αλλά στο αλλοπρόσαλο κράτος που ζούμε όλα είναι πιθανά.

Μισό... Για να μη λέμε και ανακρίβειες... Είπα οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν επιβλήθηκε και προστιμο. Γνωρίζω οτι κατασχέσανε τις συσκευές, γιατι έγινε μπροστά μου......

GiwrgosTH
09-10-13, 14:10
Γιώργο αυτό το συγκεκριμένο το έχεις δοκιμάσει, ή έχεις ακούσει καλά λόγια γι αυτό ???
Αυτά που έχω στο λινκ όχι,δεν τα έχω δοκιμάσει, απλά ήταν τα πρώτα που βρήκα κάνοντας΄αναζήτηση και το παρέθεσα για να δει ο φίλος μας τι είναι.
Πάντως έτσι δούλευα εδώ και χρόνια στο παλιό μου σπίτι που δεν είχα δυνατότητα για καλώδια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

andyferraristi
09-10-13, 17:05
Κι εγώ οφείλω να ομολογήσω ότι διαβάζοντας τα σχόλια του Κώστα και του Σωτήρη έμεινα άφωνος. Δεν τα ήξερα όλα αυτά. Απλά επειδή κι εγώ έχω στο σπίτι μου μία γραμμή χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής, είπα μήπως αγόραζα άλλο ένα ζευγάρι μια και είναι φθηνά, ώστε να υπάρχουν. Τώρα μάλλον θα ξηλώσω και αυτά που έχω ...