PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΟΛΟ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ - ΣΤΟΡΙ ( ΡΥΘΜΙΣΗ )



jimnet
11-10-13, 14:29
γεια σας , γράφω για πρώτη φορά ενω παρακολουθώ το φόρουμ χρόνια , έχω ενα μικρό προβληματάκι , έχω το παρακάτω στόρι το οποίο όπως θα δείτε και απ την φωτό έχει δυο μοτέρ, 46604 το πρόβλημα δεν είναι στα μοτέρ μιας και λειτουργούν αλλά στην ρύθμιση τους , δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν αλληλοσυνδεόμενα , υποθέτω οτι όταν πάρει την εντολή open το ένα δίνει και στο άλλο την εντολή open , τα τερματικά πως ρυθμίζονται ? το καθένα μέσα έχει απο δυο , δείτε την παρακάτω φωτό , το ενα είναι για το τέρμα πάνω και το άλλο για το τέρμα κάτω ? 46605 τα ρυθμίζω στο ενα οκ , στο άλλο πως θα τα ρυθμίσω ? όπως στο πρώτο ? αποκλείετε να ρυθμιστούν τέλεια , εδώ αν έχει κάποιος τηνν καλοσύνη να μου κάνει κάποιο σχεδιάκι με τ συνδέσεις και τα τερματικά μαζί μπας και βγάλω καμιά άκρη . εδω να πω οτι έχω ξεκουμπώσει το στόρι πάνω απ τα μοτέρ και έχω ετοιμάσει ενα σπάγκο για να δω ως που ανεβαίνει και που κατεβαίνει , έτσι έκανα και το διπλανό στόρι αλλά εκείνο είχε ένα μοτέρ και τα πράγματα ηταν εύκολα , εδώ είναι τα ζόρια, χώρια που εντάξει στο κατέβασμα με τα χέρια είναι εύκολο , στο ανέβασμα εδω και τρεις μέρες που παιδεύομαι είναι ασε .... , έχει και τα ελατήρια μέσα στα δαχτυλίδια του άξονα που το κάνουν ακόμα ποιο βαρύ στο ανέβασμα και είναι μαρτύριο , αν κάποιος ξέρει ας μου δώσει καμιά απάντηση γιατί με βλέπω να γράφομαι στην άρση βαρών ...:001_rolleyes:
46606

stefos1
11-10-13, 15:55
2 λύσεις βλέπω η μια είναι στη κάτω θέση το ρολό, μετρας το διακόπτη του ρόλου και τον ρυθμίζεις χωρίς τάση δικτύου !!! στη θέση off και στα 2 μοτερ το αντίστοιχο στη πάνω θέση τον αντίστοιχο διακόπτη στη θέση off και στα 2 μοτερ η άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το έναν διακόπτη και να πάρουν και τα 2 μοτερ από τον ίδιο διακόπτη

jimnet
11-10-13, 23:23
σε ευχαριστώ πολύ Στέφανε για την απάντηση σου

το εχω σκεφτεί και αυτό που λες αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλα ... ( ακόμη ) όταν λες να χρησιμοποιήσω τον έναν διακόπτη εννοείς τα τερματικά του ενός αρχικού μοτέρ και για τα δυο ? θα αντέξουν τα τερματικά διακοπτακια η θα θέλουν αλλαγή σε κάνα 3μηνο ? στην ένταση του ρεύματος εννοώ και το θέμα είναι οτι μπαίνει ταμπέλα μπροστά απ το στορι και επομένως καταλαβαίνεις το βάσανο, δεν είναι και οτι καλύτερο να βγάζεις μια ταμπέλα απο μπροστά που ειναι 4 μέτρα για να φτιάξεις το ρολό απο πισω!! υποθέτω οτι αυτός που το έβαλε μάλλον για κάποιο λόγο το έκανε και έτσι , ( νομίζω είναι του Κολλια το ρολό ) θα ήθελα να ακολουθήσω την ίδια συνδεσμολογία και ρύθμιση του , ένας απλός ηλεκτρονικός είμαι που απλά πιάνουν και κάτι παραπάνω τα χέρια μου , και θα μου πεις ... γιατί δεν φωνάζεις τον κολια να στο φτιάξει ? αν είναι του κολια , ας πούμε οτι ειναι,εγω είμαι Θεσσαλονίκη , εκείνος Κατερίνη, δεν μου περισσεύουν ούτε 10ε για χαρτζιλίκι στα παιδιά που θα κάψουν την βενζίνα απο εκει ως εδω έστω να το δούνε μόνο! :w00t:

πσ δέχομαι και εναλλακτική εργασία, πχ γκαραζοπορτας που θα μου το κάνει θα του αντιγράψω τηλεκοντρόλ και θα του επισκευάσω δέκτες τηλεχειρισμού:biggrin:

stefos1
12-10-13, 00:09
Αν δεν κανεις τη πρωτη λυση που μου φαίνεται ευκολη τοτε η δευτερη ειναι μονοδρομος οσο για το αν αντεξει πιστευω πως ναι.
Για σιγουργια βαλε ρελε αν θες.

jimnet
22-10-13, 16:21
τελικά μετά απο αρκετά κοψομεσιάσματα και κλπ ... έκανα την πρώτη λύση , κατέβασα κάτω το ρολό και έβαλα στην θέση που έπρεπε τα τερματικά στο κάθε ενα μοτέρ , δουλεύει τζάμι ... :001_smile:σε ευχαριστώ