PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπες R111 και Dimer



GREG11
11-10-13, 19:13
Έχω φωτιστικό με λάμπες R 111 15W και θέλω να τις ελέγχω μέσω Dimer.

Θέλω την βοήθεια σας για, τι τροφοδοτικό και τι Dimer πρέπει να χρησιμοποιήσω ?

JOUN
11-10-13, 22:07
R111 μηπως ειναι 50W;
Τελος παντων με ενα dimmer για επαγωγικο φορτιο(οι λαμπες ειναι 12V και εχουν μετασχηματιστη) εισαι μια χαρα.

GREG11
12-10-13, 16:59
Το είχα συνδεδεμένο και τρεμόπαιζε (να επισημάνω ότι οι λάμπες είναι led).
Αυτό που οφείλονταν ?

Θα δοκιμάσω πάντως και με dimmer για επαγωγικό φορτίο.

JOUN
12-10-13, 17:37
Αν είναι με led ξεχασε το δεν θα δουλεψει..

GREG11
12-10-13, 18:02
Ναι είναι με 7 led οπότε χρειάζεται συγκεκριμένο τροφοδοτικό και dimmer ?

JOUN
12-10-13, 19:37
Aν θελεις να με ακουσεις ξεχασε το..Led και dimmer ποτε δεν συνεργαζονται σωστα,παντα εχουν καποιο προβλημα.Εκτος και μιλαμε για καταστασεις "πακετο" που παιρνεις το τροφοδοτικο μαζι με το dimmer του και το led του αλλα εκει το κοστος ειναι αστρονομικο.

GREG11
12-10-13, 19:56
ppfff.. Με απογοητεύεις... Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου.
Θα ψάξω μήπως βρώ κάτι αντίστοιχο για το συγκεκριμένο φωτιστικό και θα σας πω.

maik818
12-10-13, 20:44
Δεν ξερω αν θα βοηθησω παιδια εγω εχω στο σαλονι 13 λαμπες led gu10 parathom pro 8watt και τρεμοπεζανε μολις καηκε μια και ακομαπεριμενο αντικατασταση εδω και 6 μηνες και εβαλα μια 40 watt λυθηκε το προβλημαμε το dimer που ειχα !!!!!!!

JOUN
12-10-13, 21:36
Nα διευκρινισω οτι ακομη και αν δειχνει να δουλευει σωστα(ανεκτα καλυτερα) μετα απο διαφορες πατεντες(οπως αλλαγη μιας λαμπας με πυρακτωσης) η μακρωζωια της λαμπας led μειωνεται κατα πολυ.Δεν μπορεις να δινεις ταση οτι να'ναι μορφης και πλατους στο παλμοτροφοδοτικο της και να περιμενεις να δουλεψει σωστα..

maik818
13-10-13, 00:24
Φιλε Γιωργο να διευκρινησω οτι οι λαμπες που εχω εγω ειναι για dimarisma!απλος ειχα το ιδιο προβλημα με τον φιλο GREG11

materatsi
24-10-13, 04:23
Nα διευκρινισω οτι ακομη και αν δειχνει να δουλευει σωστα(ανεκτα καλυτερα) μετα απο διαφορες πατεντες(οπως αλλαγη μιας λαμπας με πυρακτωσης) η μακρωζωια της λαμπας led μειωνεται κατα πολυ.Δεν μπορεις να δινεις ταση οτι να'ναι μορφης και πλατους στο παλμοτροφοδοτικο της και να περιμενεις να δουλεψει σωστα..





Γιωργο η πρακτικη (επειτα της θεωριας) δεν ειναι διαφορες πατεντες.Στο ντιμερ του Μιχαλη,το triac αγει αναλογως με το ρευμα ανοδου-καθοδου καθως και την κατευθυνση του φορτιου.Σε παραλληλη συνδεση η λαμπα πυρακτωσης δεν μπορει να επηρεασει την μακροζωια μιας led.Ευθυνη αρκετα εχει το ηλεκτρικο δικτυο που οταν το μετρησεις περνεις αλλο νουμερο απο αυτο που αναφερει στα ταμπελακια του.Με αποτελεσμα να αυξανει στην ταση λειτουργιας του παλμοτροφοδοτικου,την ταση λειτουργιας της φωτοδιοδος και να μειωνει τη χαρακτηριστικη ανοχης της.Οποτε για την διαχρονικοτητα μιας led προβληματιζομαστε στην υπερταση και οχι στην υποταση.Ψαχνουμε για σωστο δικτυο η (σταθεροποιηση στο ντιμερ) και οχι οτι μας προτεινουν τα μαγαζια.:001_smile:

JOUN
24-10-13, 09:21
Αναφερομουν στο γεγονος οτι με αυτη την πατεντα το παλμοτροφοδοτικο του led δεν παιρνει πλεον ημιτονοειδη ταση για την οποια εχει σχεδιαστει αλλα μια μορφη που της λειπουν τμηματα του ημιτονου στα οποια επιδρα η αντισταση της πυρακτωσης και κανει τα πραγματα καπως καλυτερα.
Αυτο ομως δεν ειναι καλο για το led σε καμμια περιπτωση..

thespyros
13-07-17, 19:02
Σε μια σειρά με λάμπες 111 ανα 3 δεν ανάβει η μια που να ψάξω ; έχει πάνω από πίνακα τροφοδοτικά σύνολο 11 και 11 ντιμερ 12βολτ

antonisfa
14-07-17, 01:34
Σε μια σειρά με λάμπες 111 ανα 3 δεν ανάβει η μια που να ψάξω ; έχει πάνω από πίνακα τροφοδοτικά σύνολο 11 και 11 ντιμερ 12βολτ

Κοίταξε τις εξόδους στα τροφοδοτικά, κάποια δε σου βγάζει. Μέτρα τις και θα τη βρεις.

Βρες και κάποια spear αν υπάρχει και δώσε τη γραμμή εκεί.

Μετά έχεις χρόνο να ψάξεις τη βλάβη...

thespyros
14-07-17, 14:48
Εννοείς στις εξόδους. Των τροφοδοτικων;; έχει ένα σήμα RGB - +

lepouras
14-07-17, 18:52
Εννοείς στις εξόδους. Των τροφοδοτικων;; έχει ένα σήμα RGB - +


:confused1: βρε Σπύρο βάλε καμιά φωτογραφία από τις συνδέσεις με το τροφοδοτικό αλλά από τα δικά σου (όχι από το γουγλε) για να καταλάβουμε τη έχει γίνει βρε παλικάρι.

thespyros
14-07-17, 22:48
Οκ θα βγάλω αύριο πρωί

thespyros
22-07-17, 16:16
7032670326 Αυτά τα 2 είναι 70326

thespyros
22-07-17, 16:18
7032770327Η έξοδος είναι ρ κ η!;

lepouras
22-07-17, 17:01
θα κοιτάξεις στο πρώτο ντιμερ που δίνει και στα άλλα (τους ενισχυτές που λένε) να δεις αν δεν βγάζει έξοδο σε μια από τις τρεις σκάλες η αν δεν έχει καλή επαφή το καλώδιο στην έξοδο. λογικά εκεί θα είναι γιαυτό δεν σου ανάβει ανά τρεις η μια.

ioannis_83
22-07-17, 19:04
Αναφερομουν στο γεγονος οτι με αυτη την πατεντα το παλμοτροφοδοτικο του led δεν παιρνει πλεον ημιτονοειδη ταση για την οποια εχει σχεδιαστει αλλα μια μορφη που της λειπουν τμηματα του ημιτονου στα οποια επιδρα η αντισταση της πυρακτωσης και κανει τα πραγματα καπως καλυτερα.
Αυτο ομως δεν ειναι καλο για το led σε καμμια περιπτωση..
εφοσον στο driver του led γινεται ανορθωση με εξομαλυνση,δε μπορω να καταλαβω τι πειραζει η ψαλιδισμενη κυματομορφη...

JOUN
23-07-17, 15:04
Το driver του led εχει σχεδιαστει για να δουλευει απο 100 -240V ας πουμε αλλα με ταση μορφης ημιτονου κανονικου οχι ημιτονου που λοιπουν καποια μικρα η μεγαλυτερα τμηματα του..
Στο τελος θα δουλεψει αλλα δεν θα ειναι καλο για την αξιοπιστια του driver και δεν θα ντιμμαρεται κανονικα που ειναι το ζητουμενο εδω.
Δες στα προηγουμενα μηνυματα οτι τα led που λενε οτι ειναι για ντιμαρισμα δεν "παιζουν" σωστα χωρις να βαλεις καπου στο κυκλωμα μια λαμπα πυρακτωσης.

thespyros
25-07-17, 08:27
Θα δω να βγαζει 12 βολτ???

Πανος7
03-02-20, 09:52
Παιδιά καλή σας ημέρα συγνώμη τωρα που το γράφω εδω αλλά δεν ήξερα που!!!εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα έχω πάρει ντιμερ της master και ντιμαρω λάμπες led στο ένα ντιμερ έχω 4 λάμπες οι οποίες ειναι συνολικά 50w σε άλλο ένα έχω ξανά 50w και στο τελευταίο έχω 40w στο τελευταίο ντιμερ δεν κανει κόλπα και ντιμαρει κανονικά στα αλλά δυο τρεμοπαίζουν τα φώτα αλλά Οχι παντα τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση λέτε;

Πανος7
03-02-20, 09:53
Υ.Γ τα ντιμερ ειναι για led και οι λάμπες ντιμαριζομενες

vasilllis
03-02-20, 12:10
Υ.Γ τα ντιμερ ειναι για led και οι λάμπες ντιμαριζομενεςσαν να λες έχω ένα αυτοκίνητο και δεν ανάβουν τα φώτα του.
ποιο dimmer και ποιες λάμπες;