PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή CD-Player σε αυτοκίνητο



tasosserres
13-10-13, 22:20
Καλησπέρα σας.Εχω ενα Rover 416 GSi και θα ήθελα να του αλλαξω το κασετοφωνο με ενα cd-player.Ωραια μεχρι εδώ.Εφοσο δεν μπήκα στο κλιμα ακομα των ηλεκτρονικων μιας και πριν 1 μηνα αρχισα να ασχολούμαι,θα ηθελα να ρωτησω κάτι.Το κασετόφωνο εχει υποδοχή τέτοια http://img841.imageshack.us/img841/5870/80uj.jpg και θετω το εξης ερώτημα.Υπαρχουν cd-player που εχουν τετοιες υποδοχές ή πρεπει να κανω τιποτα με τα καλώδια?ειχα δει κατι αρθρα και σε αλλα φορουμ αλλα ηταν λιγακι ασχετα με αυτο που ζητάω..Πρέπει να κανω μηπως καμια μετατροπή με τα καλωδια?

Ευχαριστώ!

Xarry
13-10-13, 22:31
Το ραδιοκασετοφωνο που εχεις λογικα κουμπωνει στην θηκη του η οποια εχει πανω τη φισα που συνδεεται με ρευμα ηχεια κεραια. Αυτο που θα βαλεις εχει τη φισα πανω του και η θηκη του ειναι μονο για τη στερεωση. Υπαρχουν μετατροπεις οι λεγομενοι iso ο οποιοι αντιστοιχουν τη φισα που εχει το αυτοκινητο σου με αυτη που θα εχει το νεο ηχοσυστημα. Υπαρχει ομως και περιπτωση να μην ταιριαζει το iso μιας και το αυτοκινητο ειναι παλιο οποτε θα πρεπει να κοψεις την παλια φισα και με βαση τα χρωματα των καλωδιων να ταιριαξεις εκει πανω το iso.

tasosserres
13-10-13, 23:10
Χμ,μάλλον ξερεις τι?επειδη δεν σκαμπαζω απο αυτά εχω εναν φιλο που τελειωσε ηλεκτρονικά,αμα αγορασω ενα cd-player οποιονδηποτε λογικα θα με το βάλει,έτσι?υπαρχει περιπτωση να μην ταιριάζει με οποιοδηποτε τροπο η εφαρμογη του cd player?

Xarry
13-10-13, 23:14
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην ταιριαζει κατι. Εχω κανει την παραπανω παντεντα ειναι πολυ απλο το μονο που εχεις να κανεις στην ουσια ειναι να βρεις ποιο καλωδιο φερνει ρευμα ποια ειναι L-R και ποια ειναι η γειωση.