PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός καθόδου V/U



john_b
15-10-13, 23:12
Σκέφτομαι να πάρω αυτό το καλώδιο:
http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=133&products_id=610

Και αυτή την κεραία:
http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_132&products_id=433

Πως μπορώ να υπολογίσω το μήκος της καθόδου για V/U χρήση;

SV1JRT
15-10-13, 23:49
Γιάννη είχα φτιάξει μια σελίδα που υπολογιζε το μηκος της καθόδου, βαση της συχνότητας, αλλα λόγω της βλακείας του DynDNS τώρα είναι κάτω...

Σε γενικές γραμμές ο τύπος είναι (300 / f ) * VF. δηλαδή στην περίπτωσή σου είναι ( 300 / 145 ) * 0,85 = 1,7586 μέτρα το κάθε "συντονισμένο κομμάτι. ΤΩΡΑ, αν εσύ θέλεις ΠΕΡΙΠΟΥ 20 μέτρα καθόδου, πρώτα ΔΙΑΙΡΕΙΣ το 20 μέτρα με το συντονισμένο μήκος ( 20 / 1,7586 = 11,37) και μετά ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ το συντονισμένο κομμάτι με τον ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΔΙΑΙΡΕΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΔΕΚΑΔΙΚΑ. ( 1,7586 χ 11 = 19,3446 μέτρα). Μπορείς να ΑΥΞΑΝΕΙΣ το μήκος της καθόδου ανα ένα "συντονισμένο" κομμάτι. Δηλαδή 1,7586 χ 12, 1,7586 χ 13, 1,7586 χ 14 κτλπ, μέχρι να βρείς το μέγεθος που σου κάνει...

Υπόψιν τους υπολογισμούς τους κάνουμε ΠΑΝΤΑ στα VHF, γιατι το μήκος κύματος της UHF μπάντας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ένα τρίτο της VHF.

.

john_b
16-10-13, 07:54
Υπόψιν τους υπολογισμούς τους κάνουμε ΠΑΝΤΑ στα VHF, γιατι το μήκος κύματος της UHF μπάντας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ένα τρίτο της VHF.


Μπράβο ρε Σώτο, αυτό με προβλημάτιζε.

minas1000
16-10-13, 08:40
Αυτός είναι ένας μύθος που έχει μείνει απ' τα διπολάκια για τα FM και τα CB.Αν καλώδιο και κεραία είναι 50Ω βάλε τυχαίο μήκος δεν αλλάζει τίποτα.Αν μια απ' τις δύο αντιστάσεις ήταν διαφορετική πχ. 75Ω κεραία με 50Ω καλώδιο τότε παίζει ρόλο το μήκος γιατί κάνει μετασχηματισμό αντίστασης και βλέπεις διαφορές κόβοντας το.

p.gabr
16-10-13, 09:09
Σωτήρη χάθηκε το πρόγραμμα τελείως;


.............................................


Αυτός είναι ένας μύθος που έχει μείνει απ' τα διπολάκια για τα FM και τα CB.Αν καλώδιο και κεραία είναι 50Ω βάλε τυχαίο μήκος δεν αλλάζει τίποτα.Αν μια απ' τις δύο αντιστάσεις ήταν διαφορετική πχ. 75Ω κεραία με 50Ω καλώδιο τότε παίζει ρόλο το μήκος γιατί κάνει μετασχηματισμό αντίστασης και βλέπεις διαφορές κόβοντας το.


Όχι ακριβώς αυτό .το θέμα έχει συζητηθεί εδώ και δίνει πολλές απαντήσεις

Γραμμές μεταφοράς (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574)

Dragonborn
16-10-13, 09:23
Ο minas1000 έχει δίκιο, εφόσον η κεραία, η γραμμή μεταφοράς και η έξοδος του πομπού έχουν την ίδια χαρακτηριστική αντίσταση, το ακριβές μήκος είναι αδιάφορο.

Επίσης το καλώδιο που διάλεξες (ECOFLEX-10) είναι εξαιρετικό αλλά σχετικά ακριβό. Επειδή είναι κάπως δύσκαμπτο, δεν πρέπει να το κάμπτεις σε μικρή ακτίνα καμπυλότητας. Εγώ χρησιμοποιώ ECOFLEX-10 σε μια κεραία για την περιοχή πάνω από τον 1 GHz. Φέρνω ECOFLEX-10 μέχρι την είσοδο του σταθμού και μετά συνεχίζω με ένα μικρό μήκος από το πιο εύκαμπτο AIRCELL-7.

john_b
16-10-13, 09:39
Εντάξει, μια φορά θα κατεβάσω κάθοδο, να είναι καλό το καλώδιο. Δεν είναι κάτι που το αλλάζεις συνεχώς. Αν υπάρξει πρόβλημα θα κάνω αυτό που είπες, μια μικρή προέκταση με πιο εύκαμπτο.

Όσο για το μήκος, θα ακολουθήσω τον τύπο, έτσι για την τάξη των πραγμάτων, άσχετα αν δεν έχει τόση σημασία όπως λέτε.

Κάτι άλλο, μια και στα βραχέα είμαι αρκετά άσχετος, εκεί θα κατεβάσω άλλη κάθοδο για την κεραία των βραχέων;

Dragonborn
16-10-13, 09:51
θα ακολουθήσω τον τύπο, έτσι για την τάξη των πραγμάτων, Η τάξη των πραγμάτων είναι αυτό που γράφει ο minas1000. Τα άλλα είναι ημίμετρα για εγκαταστάσεις που δεν ακολουθούν την τάξη των πραγμάτων.


θα κατεβάσω άλλη κάθοδο για την κεραία των βραχέων;Υπάρχουν diplexers που επιτρέπουν να χρησιμοποιήσεις το ίδιο καλώδιο για διαφορετικές περιοχές συχνοτήτων. Για διάφορους λόγους αποφεύγονται από τους λιγότερο έμπειρους.

SV1JRT
16-10-13, 09:52
Αυτός είναι ένας μύθος που έχει μείνει απ' τα διπολάκια για τα FM και τα CB.Αν καλώδιο και κεραία είναι 50Ω βάλε τυχαίο μήκος δεν αλλάζει τίποτα.Αν μια απ' τις δύο αντιστάσεις ήταν διαφορετική πχ. 75Ω κεραία με 50Ω καλώδιο τότε παίζει ρόλο το μήκος γιατί κάνει μετασχηματισμό αντίστασης και βλέπεις διαφορές κόβοντας το.


Ο minas1000 έχει δίκιο, εφόσον η κεραία, η γραμμή μεταφοράς και η έξοδος του πομπού έχουν την ίδια χαρακτηριστική αντίσταση, το ακριβές μήκος είναι αδιάφορο.

Επίσης το καλώδιο που διάλεξες (ECOFLEX-10) είναι εξαιρετικό αλλά σχετικά ακριβό. Επειδή είναι κάπως δύσκαμπτο, δεν πρέπει να το κάμπτεις σε μικρή ακτίνα καμπυλότητας. Εγώ χρησιμοποιώ ECOFLEX-10 σε μια κεραία για την περιοχή πάνω από τον 1 GHz. Φέρνω ECOFLEX-10 μέχρι την είσοδο του σταθμού και μετά συνεχίζω με ένα μικρό μήκος από το πιο εύκαμπτο AIRCELL-7.



Παιδιά, μην το ξαναπιάσουμε το θεμα απ την αρχή !!!
1) Οπως είπε και ο παναγιώτης, έχει συζητηθεί αναλυτικά σε άλλο νήμα.
2) Ο καθενας μας έχει την αποψη του στο θέμα και καλά κάνει.
3) Ο Γιάννης δεν ρώτησε την άποψη κανενός, για το "αν πρέπει ή όχι". Ζήτησε να του πούμε τον τρόπο υπολογισμού....

Κώστα, η λύση σου για το ecoflex είναι "μετρια" κατα την γνώμη μου.
Κερδίζεις σε απώλεια σήματος απο το ecoflex, ΑΛΛΑ χάνεις πολλα σε connectors και προσαρμογές. Κάθε connector είναι ΧΟΝΤΡΙΚΑ -1 DB. Επομένος, εχεις -2 DB στους connector του ecoflex, -1 DB η μούφα, -2 DB στυς connector του Aircell ΣΥΝ την εξασθένηση των ίδιων των καλωδίων !!!!

ΕΓΩ, έχω στήσει το μηχάνημα μου (YAESU FT-857) μέσα σε ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ κουτί στεγανό, ΕΠΑΝΩ στον ιστό της Diamond 510, με κάθοδο συντονισμένη, περίπου 4 μέτρα HELIAX μισής ίντσας. Οταν έκανα επαφές, ακουγα ακόμα και τις μύγες που πετάγανε στο τετράγωνο μου....

.

Dragonborn
16-10-13, 10:07
Επειδή δεν μπορώ να βάλω τους πομποδέκτες εκτός shack, και επειδή τα βύσματα θα υπήρχαν αναγκαστικά για να συνδεθεί ένα αντικεραυνικό στην είσοδο του shack, η λύση που εφαρμόζω η καλύτερη δυνατή για τις δικές μου συνθήκες. Αν ήθελα να αυξήσω την ευαισθησία, η μόνη λύση είναι η εγκατάσταση ενός LNA στον ιστό.

Ως προς το μήκος του καλωδίου, μπορεί αυτή η φάμπρικα να εξυπηρετούσε συγκεκριμένες καταστάσεις (και ακόμα εφαρμόζεται σε κάποιες περιπτώσεις στα HF, όπως π.χ. σε κεραίες G5RV) αλλά δεν πρέπει να διαιωνίζονται λανθασμένες γενικεύσεις.

SV1JRT
16-10-13, 10:15
Επειδή δεν μπορώ να βάλω τους πομποδέκτες εκτός shack, και επειδή τα βύσματα θα υπήρχαν αναγκαστικά για να συνδεθεί ένα αντικεραυνικό στην είσοδο του shack, η λύση που εφαρμόζω η καλύτερη δυνατή για τις δικές μου συνθήκες. Αν ήθελα να αυξήσω την ευαισθησία, η μόνη λύση είναι η εγκατάσταση ενός LNA στον ιστό.

Ως προς το μήκος του καλωδίου, μπορεί αυτή η φάμπρικα να εξυπηρετούσε συγκεκριμένες καταστάσεις (και ακόμα εφαρμόζεται σε κάποιες περιπτώσεις στα HF, όπως π.χ. σε κεραίες G5RV) αλλά δεν πρέπει να διαιωνίζονται λανθασμένες γενικεύσεις.

Σε έχασα.... Ποιές γενικευσεις ενοείς ???

.

Dragonborn
16-10-13, 11:40
Η γενίκευση συνίσταται στο ότι μια τεχνική που ήταν αναγκαία σε κάποιες περιπτώσεις (διαφορετικές σύνθετες αντιστάσεις κεραίας - καλωδίου) πρέπει να εφαρμόζεται πάντοτε, ακόμα και αν δεν υφίσταται το πρόβλημα, επειδή "έτσι έχουμε μάθει".

SV1JRT
16-10-13, 11:46
Η γενίκευση συνίσταται στο ότι μια τεχνική που ήταν αναγκαία σε κάποιες περιπτώσεις (διαφορετικές σύνθετες αντιστάσεις κεραίας - καλωδίου) πρέπει να εφαρμόζεται πάντοτε, ακόμα και αν δεν υφίσταται το πρόβλημα, επειδή "έτσι έχουμε μάθει".


OK. ΑΠΟΨΗ σου και την σέβομαι, αλλά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.
Τέλος πάντων, δεν θα προσθέσω τίποτα άλλο στο νήμα. Δεν έχει νόημα άλωστε.

.

john_b
16-10-13, 11:47
Οι ανοχές των σύνθετων αντιστάσεων δεν παίζουν ρόλο;

SV1JRT
16-10-13, 11:57
Οι ανοχές των σύνθετων αντιστάσεων δεν παίζουν ρόλο;

ΕΝΟΕΙΤΑ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ !!!
Οπως παίζει ρόλο και το γεγονός οτι η κάθοδος ΕΙΝΑΙ στην πραγματικότητα ένα "καμουφλαρισμένο" LC.
Εχει ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ και ΕΠΑΓΩΓΗ. Αρα, όταν ρίχνεις "χύμα" μια κάθοδο, είναι σνα να βάζεις ένα τυχαιο κύκλωμα LC στην έξοδο του πομπού σου και να περιμένεις ώς δια μαγείας να "συντονίσει"....
ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ...
Μη με μπριζώνεις βρε Γιάννακη... Αστο που σου λέω...

ΕΓΩ, θα σου πρότεινα ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΕΙΣ την κάθοδο σου.
1) ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ (εκτός ίσως απο τα στάσιμα !!!)
2) Σε γλυτώνει απο "ανεξήγητα" στάσιμα.
3) ......Και για το γαμώτο ότι έχεις προσέξει και την τελευταία λεπτομέρεια στην εγκατάσταση σου.

Υ.Γ. Στην δική μου εγκατάσταση είχα στάσιμα 1:1 με κεραία Diamond 510 στο κέντρο και στις 2 μπάντες.

john_b
16-10-13, 12:09
Ναι για την 510 μου είπαν σήμερα, έχει μόνο 10 ευρώ παραπάνω από την Χ-300.

Φίλε οι συνήθειες από τα FM δεν κόβονται έτσι κι αλλιώς. Κάθοδος τυχαίου μήκους δεν μπαίνει ποτέ. Εμένα με προβλημάτιζαν οι δύο μπάντες αλλά πήρα απάντηση σε αυτό.

general@fm96
16-10-13, 22:11
Μπορείς να βάλεις όσο καλώδιο θέλεις.



Το έκανα επεξεργασία γιατί απλά δε συγκινήθηκες.

SV1JRT
16-10-13, 23:21
mporeis na baleis oso kalwdio theleis

Yeah.... Sure bro... Bale isa me two kilos kalodios !!!!
LOL....

aeonios
17-10-13, 02:37
Οποιος γράφει με greeklish του βραχυκυκλώνει ο admin την κάθοδο με πινέζα!
Παρακαλώ ΓΡΑΦΕΤΕ με πεζά Ελληνικά....

Υ.Γ. Φίλε Σωτήρη έχω μπροστά μου φωτογραφίες από τη μέρα που σηκώναμε εκείνο το κουτί με το σώμα του 857 στην ταράτσα σου !!!

p.gabr
17-10-13, 09:42
Οποιος γράφει με greeklish του βραχυκυκλώνει ο admin την κάθοδο με πινέζα!
Παρακαλώ ΓΡΑΦΕΤΕ με πεζά Ελληνικά....

Υ.Γ. Φίλε Σωτήρη έχω μπροστά μου φωτογραφίες από τη μέρα που σηκώναμε εκείνο το κουτί με το σώμα του 857 στην ταράτσα σου !!!

και οποίος έχει τέτοια φωτο του Σωτήρη και δεν την ανεβάζει,, θα του στείλω την Ε.Σ.Ρ

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.esr.gr%2Farxeion-xml%2Fpages%2Fesr%2FesrSite%2Fview%3Fsection%3Daf5 a909fc0ab1e7683571826e98263e5%26categ%3De1cb4e8562 df1e7983571826e98263e5&ei=_XdfUryRMYGp4ASp-IGYAg&usg=AFQjCNF1hUNlEg8DExE7Po0BBxJpnymbkg&bvm=bv.54176721,d.bGE

SV1JRT
17-10-13, 10:59
Οποιος γράφει με greeklish του βραχυκυκλώνει ο admin την κάθοδο με πινέζα!
Παρακαλώ ΓΡΑΦΕΤΕ με πεζά Ελληνικά....

Υ.Γ. Φίλε Σωτήρη έχω μπροστά μου φωτογραφίες από τη μέρα που σηκώναμε εκείνο το κουτί με το σώμα του 857 στην ταράτσα σου !!!


και οποίος έχει τέτοια φωτο του Σωτήρη και δεν την ανεβάζει,, θα του στείλω την Ε.Σ.Ρ

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.esr.gr%2Farxeion-xml%2Fpages%2Fesr%2FesrSite%2Fview%3Fsection%3Daf5 a909fc0ab1e7683571826e98263e5%26categ%3De1cb4e8562 df1e7983571826e98263e5&ei=_XdfUryRMYGp4ASp-IGYAg&usg=AFQjCNF1hUNlEg8DExE7Po0BBxJpnymbkg&bvm=bv.54176721,d.bGE


Βρε Νικηφόρε, ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ..... χαχαχαχα
Θυμάσαι τι πατεντα είχε πέσει ?? Ηρωικές εποχές βρε φίλε...

Παναγιώτη, για να είμαστε καθ όλα εντάξει ιδού τα πειστήρια. :thumbup: .



46709 46710 46711 46712



Υ.Γ. Νικηφόρε κανόνισε να πιούμε κανενα καφεδακι ρε φίλε.... Χαθήκαμε !!!

.

.

GiwrgosTH
17-10-13, 11:46
Να προσθέσω και εγώ πως μπορείς να βάλεις όσο μήκος σε βολεύει, ή θα γίνω γραφικός? :confused1:

SV1JRT
17-10-13, 12:14
Να προσθέσω και εγώ πως μπορείς να βάλεις όσο μήκος σε βολεύει, ή θα γίνω γραφικός? :confused1:

Ολες οι απόψεις σεβαστές....
Ο κάθε τεχνικός ή χομπίστας ακολουθά τα πιστεύω του.....

:thumbup1:


.

aeonios
17-10-13, 12:53
και οποίος έχει τέτοια φωτο του Σωτήρη και δεν την ανεβάζει,, θα του στείλω την Ε.Σ.Ρ

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.esr.gr%2Farxeion-xml%2Fpages%2Fesr%2FesrSite%2Fview%3Fsection%3Daf5 a909fc0ab1e7683571826e98263e5%26categ%3De1cb4e8562 df1e7983571826e98263e5&ei=_XdfUryRMYGp4ASp-IGYAg&usg=AFQjCNF1hUNlEg8DExE7Po0BBxJpnymbkg&bvm=bv.54176721,d.bGE

Φίλε Παναγιώτη από αυτή την υπηρεσία και πάνω καταλαβαίνω http://www.jaea.go.jp/english/

GiwrgosTH
17-10-13, 12:57
Δεν είναι θέμα άποψης και φυσικά ούτε των πιστεύω του καθένα μας, δεν είναι θρησκεία!
Σαν τεχνικός ακολουθώ τους νόμους της ηλεκτρονικής και φυσικά αυτά που έχω διδαχθεί από άλλους πιο έμπειρους από μένα και τα υποστηρίζω γιατί τα έχω δει, πέρα από την θεωρεία, στην πράξη.
Δεν περιαυτολογώ, αλλά μετά από εγκατάσταση περίπου 200 κεραιών εκπομπής UHF και κάπου 50 FM, πιστεύω πως μπορώ να στηρίξω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.

Ας κάνω μια ερώτηση θεωρίας για να μου αποδείξει κάποιος πως είμαι λάθος σε αυτό που λέω και θα πρέπει τελικά να υπολογίζουμε την κάθοδο.
Δίνω ακριβώς τα δεδομένα που έχουμε:
Έχουμε δυο πομπούς στα UHF στα κανάλια 24 (498 Mhz) και 58 (770 Mhz). Ισχύς 1 Kw έκαστος. Τους έχουμε στην ίδια κεραία με combiner. Η κάθοδος είναι 25 μέτρα, heliax 7/8. Τι προσαρμογή θα έχει ο πομπός στο 24 και τι ο πομπός στο 58? Θα έχουν διαφορά? Θα είναι σημαντική?

aeonios
17-10-13, 13:30
Βρε Νικηφόρε, ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ..... χαχαχαχα
Θυμάσαι τι πατεντα είχε πέσει ?? Ηρωικές εποχές βρε φίλε...

Παναγιώτη, για να είμαστε καθ όλα εντάξει ιδού τα πειστήρια. :thumbup: .



46709 46710 46711 46712



Υ.Γ. Νικηφόρε κανόνισε να πιούμε κανενα καφεδακι ρε φίλε.... Χαθήκαμε !!!

.

.
Nαι ρε φιλαράκι χαθήκαμε!
Kαφέ επειγόντως!
Πάρε μερικές ακόμα φωτο από το δικό μου κουτάκι που φτιάξαμε κάποιο απόγευμα για το ft-857!
Ολα πήγαν καλά γιατί μας έφερε τη θετική του ενέργεια ο κος Κωσταντίνος!

john_b
17-10-13, 13:34
Σώτο, τον ιστό στην ταράτσα με τι τον στερέωσες στην βάση του;

SV1JRT
17-10-13, 13:48
Nαι ρε φιλαράκι χαθήκαμε!
Kαφέ επειγόντως!
Πάρε μερικές ακόμα φωτο από το δικό μου κουτάκι που φτιάξαμε κάποιο απόγευμα για το ft-857!
Ολα πήγαν καλά γιατί μας έφερε τη θετική του ενέργεια ο κος Κωσταντίνος!


Σώτο, τον ιστό στην ταράτσα με τι τον στερέωσες στην βάση του;


Νικηφόρε θα πάρω τηλέφωνο να κανονίσουμε.
Αντε να γνωρίσεις και την YL

Γιάννη έχω φτιάξει σταυρό απο στραντζαριστό σίδερο και στην μέση σωλήνα σιδερένια Φ50
Εχω κολήσει και δύο παξιμάδια Μ10 στη μέση και στο λαιμό της σωλήνας, για να σφίγγουν τον ιστό.
Δυστηχώς δεν έχω ευκαιρη φώτο.....

p.gabr
17-10-13, 14:00
ωχχχ πεσανε οι φωτο, τωρα δηλ ειμαι υποχρεωμενος να βαλω και εγω;;;

φιλε γιωργο συκωνει συζητηση το πραγμα,αλλα τα περισσοτερα ειπωθηκαν στο θεμα με τις γραμμές μεταφοράς ,αλλα ειναι δυσκολο να διαβαστει και να κατανοηθει...
δεν μπορω να σου εξηγησω ακριβως αυτο που θες,αλλα να επαναλαβω οτι το μηκος της καθοδου επιρεαζει μονο οταν υπαρχουν στασιμα,περιστρφοντας τον χαρτη smith (εκτος απο τισ απωλειες)
ΠΧ εαν εχουμε στασιμα 2 το μηκος της καθοδου δεν αλαλάζει τον λογο στάσιμων αλλα την συμπεριφορά της γραμμής (χωριτικη-ωμικη-επαγωγικη)
και κατι αλλο που βγήκε στο θεμα αυτο .Μια κουλουρα σκέτη RG=58 100ΜΕΤΡΩΝ ειναι μια χαρά τεχνικό φορτίο για τον πομπό


δεν εχω αλλη ώρα παιδιά συγνώμη

το βραδυ ανεβαζω θεμα στους ασυματους
η ιστορια VHF/FM να το διαβασεεται ολοι..

Dragonborn
17-10-13, 14:06
...το μηκος της καθοδου επιρεαζει μονο οταν υπαρχουν στασιμα...Ακριβώς!


Μια κουλουρα σκέτη RG=58 100ΜΕΤΡΩΝ ειναι μια χαρά τεχνικό φορτίο για τον πομπό Πολύ σωστά, στις συχνότητες VHF και ιδίως στις UHF έχει τόσες απώλειες που δεν καταλαβαίνεις μεγάλη διαφορά είτε η γραμμή είναι τερματισμένη, είτε ανοικτή ή ακόμα βραχυκυκλωμένη.

SV1JRT
17-10-13, 14:14
Δεν είναι θέμα άποψης και φυσικά ούτε των πιστεύω του καθένα μας, δεν είναι θρησκεία!
Σαν τεχνικός ακολουθώ τους νόμους της ηλεκτρονικής και φυσικά αυτά που έχω διδαχθεί από άλλους πιο έμπειρους από μένα και τα υποστηρίζω γιατί τα έχω δει, πέρα από την θεωρεία, στην πράξη.
Δεν περιαυτολογώ, αλλά μετά από εγκατάσταση περίπου 200 κεραιών εκπομπής UHF και κάπου 50 FM, πιστεύω πως μπορώ να στηρίξω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.

Ας κάνω μια ερώτηση θεωρίας για να μου αποδείξει κάποιος πως είμαι λάθος σε αυτό που λέω και θα πρέπει τελικά να υπολογίζουμε την κάθοδο.
Δίνω ακριβώς τα δεδομένα που έχουμε:
Έχουμε δυο πομπούς στα UHF στα κανάλια 24 (498 Mhz) και 58 (770 Mhz). Ισχύς 1 Kw έκαστος. Τους έχουμε στην ίδια κεραία με combiner. Η κάθοδος είναι 25 μέτρα, heliax 7/8. Τι προσαρμογή θα έχει ο πομπός στο 24 και τι ο πομπός στο 58? Θα έχουν διαφορά? Θα είναι σημαντική?


Επειδή ΚΑΙ εγω έχω ένα πτυχίο ΤΕΙ, αλλα ΚΑΙ στο στρατό έστεινα αναμεταδότες ΚΑΙ καποια χρόνια εργαζόμουν σε εταιρεία τηλεποικινωνιών και έχω επίσης στήσει συνολικά αρκετες εκατοντάδες κεραιοσυστήματα, ΔΕΝ θα μπώ στην αντιπαράθεση....
ΟΥΤΕ εσύ θα αλάξεις τον τρόπο που στήνεις τις καθόδους, ΟΥΤΕ εγώ.

Αν σε τρώει να το ψάξεις, δές το νήμα "Γραμμές Μεταφοράς (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574)"

.

GiwrgosTH
17-10-13, 14:26
Φίλε Σωτήρη δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο και το θέμα που παραθέτεις το έχω δει και έχω γράψει και εκεί.
Είναι απλά ηλεκτρονικά όπως σου ξαναείπα και όχι "άποψη"!
Μπορείς να μου αποδείξεις ότι είμαι λάθος αν μου απαντήσεις στην ερώτηση που έκανα.

Dragonborn
17-10-13, 14:38
Ας κάνω μια ερώτηση θεωρίας για να μου αποδείξει κάποιος πως είμαι λάθος σε αυτό που λέω και θα πρέπει τελικά να υπολογίζουμε την κάθοδο.
Δίνω ακριβώς τα δεδομένα που έχουμε:
Έχουμε δυο πομπούς στα UHF στα κανάλια 24 (498 Mhz) και 58 (770 Mhz). Ισχύς 1 Kw έκαστος. Τους έχουμε στην ίδια κεραία με combiner. Η κάθοδος είναι 25 μέτρα, heliax 7/8. Τι προσαρμογή θα έχει ο πομπός στο 24 και τι ο πομπός στο 58? Θα έχουν διαφορά? Θα είναι σημαντική?Εφ΄σον η κεραία, το καλώδιο και η έξοδος των πομπών έχουν την ίδια χαρακτηριστική αντίσταση (50 Ω) και το combiner είναι το κατάλληλο, δεν υπάρχει διαφορά στην προσαρμογή των δυο πομπών προς την κοινή κεραία.

SV1JRT
17-10-13, 14:58
Δεν είναι θέμα άποψης και φυσικά ούτε των πιστεύω του καθένα μας, δεν είναι θρησκεία!
Σαν τεχνικός ακολουθώ τους νόμους της ηλεκτρονικής και φυσικά αυτά που έχω διδαχθεί από άλλους πιο έμπειρους από μένα και τα υποστηρίζω γιατί τα έχω δει, πέρα από την θεωρεία, στην πράξη.
Δεν περιαυτολογώ, αλλά μετά από εγκατάσταση περίπου 200 κεραιών εκπομπής UHF και κάπου 50 FM, πιστεύω πως μπορώ να στηρίξω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.

Ας κάνω μια ερώτηση θεωρίας για να μου αποδείξει κάποιος πως είμαι λάθος σε αυτό που λέω και θα πρέπει τελικά να υπολογίζουμε την κάθοδο.
Δίνω ακριβώς τα δεδομένα που έχουμε:
Έχουμε δυο πομπούς στα UHF στα κανάλια 24 (498 Mhz) και 58 (770 Mhz). Ισχύς 1 Kw έκαστος. Τους έχουμε στην ίδια κεραία με combiner. Η κάθοδος είναι 25 μέτρα, heliax 7/8. Τι προσαρμογή θα έχει ο πομπός στο 24 και τι ο πομπός στο 58? Θα έχουν διαφορά? Θα είναι σημαντική?


Φίλε Σωτήρη δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο και το θέμα που παραθέτεις το έχω δει και έχω γράψει και εκεί.
Είναι απλά ηλεκτρονικά όπως σου ξαναείπα και όχι "άποψη"!
Μπορείς να μου αποδείξεις ότι είμαι λάθος αν μου απαντήσεις στην ερώτηση που έκανα.


Γιώργο, το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνεις το παράλογο της ερώτησης σου με ανυσηχεί....

Γιά πές μου λοιπόν, ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ την ηλεκτρονικής (!!) είναι αυτός που λέει "βάλε όσο να'ναι" και με ποιό ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΥΠΟ αποδεικνύετε ??
ΑΝ όπως λές "εχεις διδαχτεί" "τα ηλεκτρονικά" θα έπρεπε να ξέρεις οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ. Τα πάντα βασίζονται σε μαθηματικούς τύπους.

Στις 200 εγκαταστάσεις που έκανες, έβαλες γέφυρα στασίμων ΜΕ DUMMY LOAD στην θέση της κεραίας να μετρήσεις αν τα στάσιμα είναι στο θεό ??
Εγώ ΣΕ ΟΛΕΣ τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει, έχω μετρήσει τις καθόδους και τις έχω παραδόσει για στάσιμα 1:1 στην συχνότητα λειτουργίας. Εσυ το κάνεις αυτό ?? Το οτι έχει κάποιος 200, 500, 10000 εγκαταστάσεις, δεν μου λέει τιποτα.

Και τέλος η αποδειξη είναι ο τυπος υπολογισμού του μήκους καθόδου. L = (300 / F) * VF
Εσύ ΠΟΙΟΝ μαθηματικό τύπο μπορείς να μου αντιπαραθέσεις, που να λέει L = random ??

.

GiwrgosTH
17-10-13, 15:00
Εφ΄σον η κεραία, το καλώδιο και η έξοδος των πομπών έχουν την ίδια χαρακτηριστική αντίσταση (50 Ω) και το combiner είναι το κατάλληλο, δεν υπάρχει διαφορά στην προσαρμογή των δυο πομπών προς την κοινή κεραία.
Ναι αλλά θεωρώντας πως θα πρέπει η κάθοδος να είναι κομμένη στη συχνότητα εκπομπής, δεν έχουμε στάσιμα σε έναν από τους δύο πομπούς? Ή και στους δύο?
Επίσης τα καλώδια από τους πομπούς στο combiner θα πρέπει να έχουν κάποιο συγκεκριμένο μήκος?
Φυσικά ρωτάω αυτούς που επιμένουν πως η κάθοδος θα πρέπει να είναι μετρημένη και κομμένη και επειδή δεν κατέχω την μοναδική αλήθεια, αν κάποιος καταφέρει να μου αποδείξει κάτι διαφορετικό από αυτό που υποστηρίζεις και εσύ, θα αναθεωρήσω!
Εγώ φυσικά ξέρω πως στο παράδειγμά μου ο ένας πομπός έχει -29 dB προσαρμογή και ο άλλος άπειρη, γιατί δε μετράει κάτω από -30.
Ξέρω επίσης πως τα καλώδια προς το combiner είναι όσο έκατσε, όπως και ότι η κάθοδος κόπηκε όσο έφτανε, ή μάλλον επειδή ήταν 25 μέτρα τραβήχτηκε λίγο πιο κάτω το κεντρικό splitter για να φτάσει.
Έγινε λοιπόν κάτι μαγικό και έχουν τέλεια προσαρμογή και οι δύο πομποί? Μαγικά στα ηλεκτρονικά ως γνωστό δεν υπάρχουν...
Να υποθέσω πως με μαθηματικά μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έκατσε η κάθοδος και στις δύο συχνότητες?
Ακόμη και έτσι, ο πομπός του 24 έπαιζε στο 47 πριν κάτι μήνες πάλι με την ίδια προσαρμογή, η οποία είναι ίδια ακόμη και αν βάλουμε τους πομπούς στην κεραία χωρίς combiner.
Περιμένω λοιπόν να ακούσω και την άλλη άποψη...

GiwrgosTH
17-10-13, 15:06
Γιά πές μου λοιπόν, ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ την ηλεκτρονικής (!!) είναι αυτός που λέει "βάλε όσο να'ναι" και με ποιό ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΥΠΟ αποδεικνύετε ??
ΑΝ όπως λές "εχεις διδαχτεί" "τα ηλεκτρονικά" θα έπρεπε να ξέρεις οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ. Τα πάντα βασίζονται σε μαθηματικούς τύπους.
Είναι αυτός εδώ:

Εφ΄σον η κεραία, το καλώδιο και η έξοδος των πομπών έχουν την ίδια χαρακτηριστική αντίσταση (50 Ω) και το combiner είναι το κατάλληλο, δεν υπάρχει διαφορά στην προσαρμογή των δυο πομπών προς την κοινή κεραία.

Στις 200 εγκαταστάσεις που έκανες, έβαλες γέφυρα στασίμων ΜΕ DUMMY LOAD στην θέση της κεραίας να μετρήσεις αν τα στάσιμα είναι στο θεό ??
Εγώ ΣΕ ΟΛΕΣ τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει, έχω μετρήσει τις καθόδους και τις έχω παραδόσει για στάσιμα 1:1 στην συχνότητα λειτουργίας. Εσυ το κάνεις αυτό ?? Το οτι έχει κάποιος 200, 500, 10000 εγκαταστάσεις, δεν μου λέει τιποτα.
Φυσικά και πάντα μετράω την προσαρμογή, άσε που όλα τα μηχανήματα έχουν γέφυρες και έχουν και προστασίες.
Και φυσικά αν έχει στάσιμα δεν το αφήνω να φύγω.
Βάζω γέφυρα πάντως μόνο αν δεν έχω μαζί μου spectrum analyzer που θα δω ακριβώς τη συμπεριφορά της κεραίας σε όλο το φάσμα.

Και τέλος η αποδειξη είναι ο τυπος υπολογισμού του μήκους καθόδου. L = (300 / F) * VF
Εσύ ΠΟΙΟΝ μαθηματικό τύπο μπορείς να μου αντιπαραθέσεις, που να λέει L = random ??
Ο τύπος που παραθέτεις, από που βγαίνει?
Γνωρίζω για παράδειγμα το νόμο του ωμ, τον συγκεκριμένο όμως όχι...
Υπάρχει πουθενά σε κάποια βιβλιογραφία ίσως?

SV1JRT
17-10-13, 15:14
Ναι αλλά θεωρώντας πως θα πρέπει η κάθοδος να είναι κομμένη στη συχνότητα εκπομπής, δεν έχουμε στάσιμα σε έναν από τους δύο πομπούς? Ή και στους δύο?
Επίσης τα καλώδια από τους πομπούς στο combiner θα πρέπει να έχουν κάποιο συγκεκριμένο μήκος?
Φυσικά ρωτάω αυτούς που επιμένουν πως η κάθοδος θα πρέπει να είναι μετρημένη και κομμένη και επειδή δεν κατέχω την μοναδική αλήθεια, αν κάποιος καταφέρει να μου αποδείξει κάτι διαφορετικό από αυτό που υποστηρίζεις και εσύ, θα αναθεωρήσω!
Εγώ φυσικά ξέρω πως στο παράδειγμά μου ο ένας πομπός έχει -29 dB προσαρμογή και ο άλλος άπειρη, γιατί δε μετράει κάτω από -30.
Ξέρω επίσης πως τα καλώδια προς το combiner είναι όσο έκατσε, όπως και ότι η κάθοδος κόπηκε όσο έφτανε, ή μάλλον επειδή ήταν 25 μέτρα τραβήχτηκε λίγο πιο κάτω το κεντρικό splitter για να φτάσει.
Έγινε λοιπόν κάτι μαγικό και έχουν τέλεια προσαρμογή και οι δύο πομποί? Μαγικά στα ηλεκτρονικά ως γνωστό δεν υπάρχουν...
Να υποθέσω πως με μαθηματικά μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έκατσε η κάθοδος και στις δύο συχνότητες?
Ακόμη και έτσι, ο πομπός του 24 έπαιζε στο 47 πριν κάτι μήνες πάλι με την ίδια προσαρμογή, η οποία είναι ίδια ακόμη και αν βάλουμε τους πομπούς στην κεραία χωρίς combiner.
Περιμένω λοιπόν να ακούσω και την άλλη άποψη...


Λοιπόν, στο παράδειγμα σου, το ακυρο της υπόθσης είναι η κοινή κάθοδος και το combiner.
Η κάθοδος συντονίζετε για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ (και τις αρμονικές της). Επομένος, στο παράδειγμα σου, το κοινό κομμάτι της καθόδου είτε θα συντονιστεί στην ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ συχνότητα (που είναι και το πιο σωστό) είτε θα συντονιστεί στον μεσο όρο των δύο η περισσότερων συχνοτήτων, έτσι ώστε τα στάσιμα να μοιράζονται στους δύο πομπούς.
Και ΝΑΙ, τα patch cords απο τους πομπούς μέχρι το combiner ΠΡΕΠΕΙ να είναι συντονισμένα στην συχνότητα του ατίστοιχου πομπού.

Το ΓΙΑΤΙ η κοινή κάθοδος πρέπει να συντονίζετε στην χαμηλότερη συχνότητα είναι ΑΛΛΟ μεγάλο θέμα...
Κα φυσικά ΔΕΝ μιλάω για την περίπτωση που οι συχνότητες είναι ακέραια πολλαπλάσια μεταξύ τους, αλλα για συχνότητες ασχετες μεταξύ τους.

GiwrgosTH
17-10-13, 15:20
Λοιπόν, στο παράδειγμα σου, το ακυρο της υπόθσης είναι η κοινή κάθοδος και το combiner.
Η κάθοδος συντονίζετε για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ (και τις αρμονικές της). Επομένος, στο παράδειγμα σου, το κοινό κομμάτι της καθόδου είτε θα συντονιστεί στην ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ συχνότητα (που είναι και το πιο σωστό) είτε θα συντονιστεί στον μεσο όρο των δύο η περισσότερων συχνοτήτων, έτσι ώστε τα στάσιμα να μοιράζονται στους δύο πομπούς.
Και ΝΑΙ, τα patch cords απο τους πομπούς μέχρι το combiner ΠΡΕΠΕΙ να είναι συντονισμένα στην συχνότητα του ατίστοιχου πομπού.

Το ΓΙΑΤΙ η κοινή κάθοδος πρέπει να συντονίζετε στην χαμηλότερη συχνότητα είναι ΑΛΛΟ μεγάλο θέμα...
Κα φυσικά ΔΕΝ μιλάω για την περίπτωση που οι συχνότητες είναι ακέραια πολλαπλάσια μεταξύ τους, αλλα για συχνότητες ασχετες μεταξύ τους.
Αφού λοιπόν όλα τα καλώδια είναι στην τύχη γιατί δεν έχω στάσιμα?
Και κάτι άλλο.
Όργανα λες πως έχεις.
Πομποδέκτες έχεις.
Κανένα κομμάτι καλώδιο θα έχεις.
Βάλε ένα στην τύχη και μέτρα στάσιμα σε ένα φορτίο και πες μας...

SV1JRT
17-10-13, 15:29
Είναι αυτός εδώ:

Ο τύπος που παραθέτεις, από που βγαίνει?
Γνωρίζω για παράδειγμα το νόμο του ωμ, τον συγκεκριμένο όμως όχι...
Υπάρχει πουθενά σε κάποια βιβλιογραφία ίσως?

με μια ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ αναζήτηση στο Νετ:

http://www.picwire.com/technical/velocity_factor.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Velocity_factor

Στ' αλήθεια δεν έχεις ξαναδεί ΠΟΤΕ τον τύπο για τον υπολογισμό της καθόδου ??
Μετά απο 200 εγκαταστάσεις ?? :-k



Αφού λοιπόν όλα τα καλώδια είναι στην τύχη γιατί δεν έχω στάσιμα?
Και κάτι άλλο.
Όργανα λες πως έχεις.
Πομποδέκτες έχεις.
Κανένα κομμάτι καλώδιο θα έχεις.
Βάλε ένα στην τύχη και μέτρα στάσιμα σε ένα φορτίο και πες μας...

Το έχω κάνει πειραματικα και έχω επαληθευσει τον τύπο.
Οταν η κάθοδος είναι κομένη σύμφωνα με τον τύπο, τα στάσιμα είναι ΠΑΝΤΑ 1:1
Οταν το μήκος είναι τυχαίο, μπορεί να παίζουν απο 1:1 μέχρι 1,5:1 ανάλογα το καλώδιο και την συχνότητα.

GiwrgosTH
17-10-13, 15:45
με μια ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ αναζήτηση στο Νετ:

http://www.picwire.com/technical/velocity_factor.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Velocity_factor

Στ' αλήθεια δεν έχεις ξαναδεί ΠΟΤΕ τον τύπο για τον υπολογισμό της καθόδου ??
Μετά απο 200 εγκαταστάσεις ?? :-k




Το έχω κάνει πειραματικα και έχω επαληθευσει τον τύπο.
Οταν η κάθοδος είναι κομένη σύμφωνα με τον τύπο, τα στάσιμα είναι ΠΑΝΤΑ 1:1
Οταν το μήκος είναι τυχαίο, μπορεί να παίζουν απο 1:1 μέχρι 1,5:1 ανάλογα το καλώδιο και την συχνότητα.
Μου παραθέτεις λινκ για το συντελεστή βράχυνσης. Γνωστότατος!
Θα μου παραθέσεις κάποια επίσημη πηγή ή βιβλιογραφία για τον τύπο υπολογισμού καθόδου L = (300 / F) * VF?
Όσο αφορά την ερώτησή μου μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν έχω στάσιμα?

SV1JRT
17-10-13, 15:54
Μου παραθέτεις λινκ για το συντελεστή βράχυνσης. Γνωστότατος!
Θα μου παραθέσεις κάποια επίσημη πηγή ή βιβλιογραφία για τον τύπο υπολογισμού καθόδου L = (300 / F) * VF?
Όσο αφορά την ερώτησή μου μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν έχω στάσιμα?


Με δουλέβεις, ετσι ??
Πριν σου παραθέσω βιβλιογραφία, επέτρεψε μου να σου κάνω ΔΥΟ πολύ απλες ερωτήσεις.

1) Υπολόγισε μου το ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ της συχνότητας 145MHz. (γράψε τον τύπο).
2) Ο "Συντελεστής Βράχυνσης" πώς επηρεάζει το μήκος κύματος ??

GiwrgosTH
17-10-13, 16:01
Με δουλέβεις, ετσι ??
Πριν σου παραθέσω βιβλιογραφία, επέτρεψε μου να σου κάνω ΔΥΟ πολύ απλες ερωτήσεις.

1) Υπολόγισε μου το ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ της συχνότητας 145MHz. (γράψε τον τύπο).
2) Ο "Συντελεστής Βράχυνσης" πώς επηρεάζει το μήκος κύματος ??
Δεν μου απαντάς...
Ζήτησα βιβλιογραφία που να λέει αν και πως υπολογίζουμε το μήκος της καθόδου, όχι τύπους υπολογισμού μήκους κύματος και το τι επηρεάζει ο συντελεστής βράχυνσης σε ένα καλώδιο.
Αυτά που ρωτάς ακόμη και αν δεν τα ξέρω μπορώ να τα βρω με ένα απλό γκουγκλάρισμα, οπότε το θεωρώ περιττό να απαντήσω σε κάτι τόσο απλό.

SV1JRT
17-10-13, 16:10
Δεν μου απαντάς...
Ζήτησα βιβλιογραφία που να λέει αν και πως υπολογίζουμε το μήκος της καθόδου, όχι τύπους υπολογισμού μήκους κύματος και το τι επηρεάζει ο συντελεστής βράχυνσης σε ένα καλώδιο.
Αυτά που ρωτάς ακόμη και αν δεν τα ξέρω μπορώ να τα βρω με ένα απλό γκουγκλάρισμα, οπότε το θεωρώ περιττό να απαντήσω σε κάτι τόσο απλό.

Απάντησε μου και ΑΣ ΕΙΝΑΙ απο γκουγκλάρισμα....
Εφόσον είναι ΤΟΣΟ απλό, δεν θα σου πάρει πάνω απο 2 λεπτά....

ΜΟΛΙΣ μου απαντήσεις θα σου δώσω και την "βιβλιογραφία"....

GiwrgosTH
17-10-13, 16:20
1) 300/F=2,069 μέτρα.
2) Συντελεστής βράχυνσης λέγετε, άρα το "μικραίνει".
Μπορώ να έχω τη βιβλιογραφία τώρα?

SV1JRT
17-10-13, 16:29
1) 300/F=2,069 μέτρα.
2) Συντελεστής βράχυνσης λέγετε, άρα το "μικραίνει".
Μπορώ να έχω τη βιβλιογραφία τώρα?


Ωραία....
Οπότε το Μήκος Κύματος ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, είναι: L = 300 / F
Στο ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΟ καλώδιο με ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΒΡΑΧΥΝΣΗΣ 0,86, σημαίνει οτι το ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ είναι 86% του ΑΡΧΙΚΟΥ. Εχει "κοντύνει" δηλαδή. ΑΡΑ αυτο μαθηματικά εκφράζετε με τον τύπο Lcoax = L * 0,86.
ΑΝ λοιπόν ενώσουμε αυτούς τους δύο τύπους, ΤΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ?? L = (300 / F) * VF

Θές ΑΚΟΜΑ να δείς "βιβλιογραφία" ??
Ορίστε http://www.kc9aop.net/HAM/antenna_facts.htm

john_b
17-10-13, 16:37
Ουάου, φοβερό θέμα.
Να κάνω και μια χαζή ερώτηση;
Παίζει η συντονισμένη κάθοδος να λειτουργεί και ως κεραία;

GiwrgosTH
17-10-13, 16:43
Βρε Σωτήρη ο τύπος σου δεν είναι λάθος!
Αν θες να κάνεις ένα φίλτρο λ/4 με RG213 για τους 145 στην έξοδο του πομπού σου θα το υπολογίσεις με αυτόν τον τύπο.
300/145Χ0.66/4=34,1 cm.
Σωστός τύπος για τον υπολογισμό του μήκους γραμμής, δε διαφωνούμε!
Διαφωνούμε στο ότι πρέπει να συντονίσεις την γραμμή μεταφοράς προς την κεραία, αν δεν το έχεις καταλάβει!
Και ζήτησα βιβλιογραφία, όχι τυχαίο λινκ από κάποιον που μπορεί να γράφει ότι θέλει, από κάποια εταιρεία κατασκευής καλωδίων πχ, από κάποιον κατασκευαστή κεραιών, από κάποιο πανεπιστήμιο κλπ.

GiwrgosTH
17-10-13, 16:45
Παίζει η συντονισμένη κάθοδος να λειτουργεί και ως κεραία;
Όχι. Απλά αν έχει στάσιμα η κεραία σου η συντονισμένη κάθοδος σου δείχνει προσαρμογή προς αυτή, ενώ στην ουσία δεν υπάρχει.
Πάρτε και ένα λινκ που αναλύει τα περί συνθέτων αντιστάσεων γραμμών μεταφοράς κλπ.
http://electronicslab.eu/el/epikoinoniesgr/328-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%C F%82.html

SV1JRT
17-10-13, 16:47
Ουάου, φοβερό θέμα.
Να κάνω και μια χαζή ερώτηση;
Παίζει η συντονισμένη κάθοδος να λειτουργεί και ως κεραία;

:D :D

Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ κάθοδος ΟΧΙ. Δεν εκπαίμπει, γιατι ΟΛΗ η ενέργεια μεταφέρετε απο το ένα άκρο της στο άλλο.
Μιλάμε πάντα για ιδανική κάθοδο, που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Στην πράξη, ακόμα και με μηδενικά στάσιμα, κάποιο ποσοστό RF εκπέμπετε απο την κάθοδο.
Οταν Φυσικά η κάθοδος έχει (πολλά) στάσιμα, ενα ΠΟΛΥ μεγάλο ποσοστο RF εκπέμπετε απο την κάθοδο. Υπάρχει το ΚΛΑΣΙΚΟ πείραμα με την λάμπα φθορίου. Σε ισχυρό πομπό αν η κάθοδος έχει στάσιμα, οταν πλησιάζεις λάμπα φθορίου κοντά της, η λάμπα ακτινοβολεί. Οταν η κάθοδος δεν έχει στάσιμα, η λάμπα ΔΕΝ ανάβει ...

john_b
17-10-13, 16:56
Τζάμι, το βράδυ που θα πάω σπίτι θα το κάνω PDF το θεματάκι.
Με προβλημάτισε λίγο ο Γιώργος. Τα κοματάκια καθόδου από το μηχάνημα προς μια γέφυρα, μια παντόφλα, κ.λπ., θέλουν επίσης υπολογισμό μήκους;

SV1JRT
17-10-13, 17:01
Βρε Σωτήρη ο τύπος σου δεν είναι λάθος!
Αν θες να κάνεις ένα φίλτρο λ/4 με RG213 για τους 145 στην έξοδο του πομπού σου θα το υπολογίσεις με αυτόν τον τύπο.
300/145Χ0.66/4=34,1 cm.
Σωστός τύπος για τον υπολογισμό του μήκους γραμμής, δε διαφωνούμε!
Διαφωνούμε στο ότι πρέπει να συντονίσεις την γραμμή μεταφοράς προς την κεραία, αν δεν το έχεις καταλάβει!
Και ζήτησα βιβλιογραφία, όχι τυχαίο λινκ από κάποιον που μπορεί να γράφει ότι θέλει, από κάποια εταιρεία κατασκευής καλωδίων πχ, από κάποιον κατασκευαστή κεραιών, από κάποιο πανεπιστήμιο κλπ.

Γιωργάκη :) δεν μας τα λές καλά.....
βρε φίλε, για να φτιάξεις το "φίλτρο" στα VHF βάζεις ένα συντονισμένο κομάτι L/4 καλωδιου, αλλα για ολόκληρη την κάθοδο βάζεις τυχαίο μήκος ??
Αν είναι έτσι γιατί δεν βάζεις τυχαίο μήκος και για το "φίλτρο" ??? Ο σκοπός σου είναι να πετύχεις την αντίσταση των 50Ω. Αν λοιπόν κατα την ΔΙΚΗ σου αποψη, τα 50Ω τα έχεις σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κομμάτι καλωδίου, ΓΙΑΤΙ στο φίλτρο βάζεις ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ ??

SV1JRT
17-10-13, 17:03
Τζάμι, το βράδυ που θα πάω σπίτι θα το κάνω PDF το θεματάκι.
Με προβλημάτισε λίγο ο Γιώργος. Τα κοματάκια καθόδου από το μηχάνημα προς μια γέφυρα, μια παντόφλα, κ.λπ., θέλουν επίσης υπολογισμό μήκους;

Κανονικά Γιάννη, ΚΑΘΕ κομμάτι καλωδίου θέλει συντονισμό...
ΕΙΔΙΚΑ τα μικρά κομμάτια, μεταξύ πομπού και γεφυρας.

john_b
17-10-13, 17:19
Κανονικά Γιάννη, ΚΑΘΕ κομμάτι καλωδίου θέλει συντονισμό...
ΕΙΔΙΚΑ τα μικρά κομμάτια, μεταξύ πομπού και γεφυρας.


Άρα, κανονικός υπολογισμός βάση του τύπου και μετά ακέρεες υποδιαιρέσεις;

GiwrgosTH
17-10-13, 17:38
Τα κοματάκια καθόδου από το μηχάνημα προς μια γέφυρα, μια παντόφλα, κ.λπ., θέλουν επίσης υπολογισμό μήκους;
Ένα τυχαίο μήκος θα βάλεις, ακόμη και αντάπτορες αρσενικό-αρσενικό αν έχεις.

Γιωργάκη :) δεν μας τα λές καλά.....
βρε φίλε, για να φτιάξεις το "φίλτρο" στα VHF βάζεις ένα συντονισμένο κομάτι L/4 καλωδιου, αλλα για ολόκληρη την κάθοδο βάζεις τυχαίο μήκος ??
Αν είναι έτσι γιατί δεν βάζεις τυχαίο μήκος και για το "φίλτρο" ??? Ο σκοπός σου είναι να πετύχεις την αντίσταση των 50Ω. Αν λοιπόν κατα την ΔΙΚΗ σου αποψη, τα 50Ω τα έχεις σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κομμάτι καλωδίου, ΓΙΑΤΙ στο φίλτρο βάζεις ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ ??
Χμμμ.... Με προβλημάτισες τώρα με αυτό που ρωτάς για τα φίλτρα :001_unsure:
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις το διάβασμα από την αρχή και να αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που νόμιζες πως ξέρεις.
Προς Θεού δε θέλω να σε προσβάλω, αλλά είναι άλλο πράγμα ένα φίλτρο που εκεί μιλάμε για συντονισμένη γραμμή και άλλο μια κάθοδος και τα βάζεις στο ίδιο σακί.
Διάβασε λίγο προσεκτικά το λινκ που έχω στο προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις πολλά.

SV1JRT
17-10-13, 18:08
Χμμμ.... Με προβλημάτισες τώρα με αυτό που ρωτάς για τα φίλτρα :001_unsure:
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις το διάβασμα από την αρχή και να αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που νόμιζες πως ξέρεις.
Προς Θεού δε θέλω να σε προσβάλω, αλλά είναι άλλο πράγμα ένα φίλτρο που εκεί μιλάμε για συντονισμένη γραμμή και άλλο μια κάθοδος και τα βάζεις στο ίδιο σακί.
Διάβασε λίγο προσεκτικά το λινκ που έχω στο προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις πολλά.

Φίλε μου, οτι σε συμφαίρει λές :)
Ξέρω ΠΟΛΥ καλα το "φίλτρο" που λές, που στη πραγματικότητα λέγετε BALUN και κάνει μετατροπή απο το UNBALANCED σήμα του ομοαξωνικού σε BALLANCED σήμα που θέλει η κεραία, με μετατροπή αντίστασης 1:1 ή 1:4.
ΟΜΩΣ και το BALUN και η κάθοδος είναι ΑΠΟ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ και για να πάρεις 50Ω αντίσταση και στο BALUN alla ΚΑΙ στην κόθοδο, πρέπει να είναι ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ. Αλλιώς θα πάρεις μια ΤΥΧΑΙΑ σύνθετη αντίσταση και μπόλικα στάσιμα.

SV1JRT
17-10-13, 18:20
.

Πάρε και ένα video για τις απώλειες του καλωδίου ΚΑΙ ΤΟ VELOCITY FACTOR...

.

https://www.youtube.com/watch?v=npIy41TyOuE

.

SV1JRT
17-10-13, 18:37
Ακόμη ένα video που θεωρώ οτι εξηγεί αρκετά καλά το VELOCITY FACTOR στην κάθοδο...


.

http://www.youtube.com/watch?v=Il_eju4D_TM

.

john_b
17-10-13, 19:07
Στα βραχέα όταν έχουμε κεραία που κάνει για διαφορετικά μέτρα, τι παίζει με την κάθοδο;

GiwrgosTH
17-10-13, 19:26
Σωτήρη μου έχεις μπερδέψει τα balun με τα φίλτρα κλπ. Για απλό φίλτρο stub με καλώδιο μίλησα. Άλλο πράγμα το balun.
Φυσικά και στα δύο πρέπει να υπολογίσεις σωστά με τον τύπο που έχεις δώσει το μήκος.
Κατά τα άλλα δεν μπορείς να με πείσεις με βίντεο ερασιτεχνών, που καλά κάνουν και ασχολούνται οι άνθρωποι και μπράβο τους, αλλά με φορτία σε καφεκούτια και παλμογράφους για ανάλυση καλωδίων δεν μου λένε τίποτα αυτά τα βίντεο, ευτυχώς έχω τη δυνατότητα να κάνω τις ίδιες δοκιμές με όργανα αναφοράς.
Θα περίμενα ένα βίντεο από την Andrew, την Jampro, την ΜΥΑΤ, την Kathrein ή δεν ξέρω ποια άλλη εταιρεία που έχει σαν αντικείμενο κεραίες και τα σχετικά ή το Χ εκπαιδευτικό ίδρυμα ή βιβλιογραφία που να αναφέρει τα περί συντονισμού καθόδων κεραίας.
Αν βρεις με χαρά να το δω και να μιλήσουμε με βάση αυτό.

GiwrgosTH
17-10-13, 19:27
Στα βραχέα όταν έχουμε κεραία που κάνει για διαφορετικά μέτρα, τι παίζει με την κάθοδο;
Εγώ θα σου πω τίποτα, την ίδια χρησιμοποιούμε.
Άλλοι θα σου πουν πως πρέπει να έχεις και μια κάθοδο για κάθε συχνότητα.

silver
17-10-13, 19:31
46721Σωτηρη θα μπορουσες να μου εξηγησεις βασει της δικης σου αποψης αν θα "εμφανιστουν" στασιμα σε ενα κεραιοσυστημα που η καθοδος ,εστω και αν κατα την δικη σου αποψη,ειναι υπολογισμενη με την δικη σου θεωρια εφ οσον η καθε κεραια τροφοδοτειται με διαφορετικο μηκος καλωδιου:Η μηπως το μηκος του καλωδιου παιζει ρολο μονο στην διαφορα φασης σε σχεση με το αρχικο υπολογισθεν μηκος L = 0:

p.gabr
17-10-13, 19:32
Θα πω ένα τελευταίο για να το σκεφτήτε

Όταν ελέγχουμε ένα πομπό με φορτίο 50 ωμ και ελέγχουμε όλες τις συχνότητες του ,εάν το καλώδιο συνδεσεως η κάθοδος εάν θέλετε, δημιουργούσε στάσιμα, θα έπρεπε σε κάθε συχνότητα να αλλάζουμε καλώδιο


Τίποτε άλλο ,είναι ενα δύσκολο θέμα και ο καθένας το αντιλαμβάνεται ,σύμφωνα με τα βιώματα του

general@fm96
17-10-13, 20:40
http://www.qsl.net/sv1hao/RFCalculators.htm Δές Εδώ αλλά δεν παίζει ρόλο μπορείς να βάλεις όσο μήκος θέλεις

SRF
17-10-13, 22:12
Διαβάζω εδώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!!! Και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γιατί προέρχονται από θεωρητικά ανθρώπους που δεν είναι απλά ερασιτεχνικά ενασχολούμενοι με το αντικείμενο, αλλά όπως γνωρίζω, αλλά και επισημαίνουν οι ίδιοι, έχουν περάσει και την αντίστοιχη εκπαίδευση θεωρητικού επιπέδου!

Πρώτα από όλα... θα έπρεπε να ξεκαθαρήσουμε σε τι αναφερόμαστε! Γιατί "γραμμή μεταφοράς" εννοείται οποιοδήποτε μέρος ενός κυκλώματος που σκοπό του έχει αποκλειστικά την διασύνδεση δύο άλλων μερών για να μεταφέρει από το ένα στο άλλο, ΧΩΡΙΣ ή δυνατόν ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ το ηλεκτρικό μέγεθος που τα δύο αυτά θα εργαστούν ορθά! Στην ουσία οι γραμμές μεταφοράς, είναι απλά οτιδήποτε μας επιτρέπει να απομακρύνουμε τα δύο αυτά μέρη, αντί να τα έχουμε απολύτως άμεσα συδεδεμένα μεταξύ τους!
Γραμμή μεταφοράς είναι και ένας αγωγός... που τρέχει ελεύθερα στον χώρο... σε ένα Χ τυχαίο ύψος & σχετικά παράλληλα από το έδαφος τηρουμενου του να είναι και η πηγη και το φορτίο μας συνδεδεμένα επίσης στην αυτή γή για να υπάρχει & η ροή του ρεύματος σε ένα κλειστό πλέον κύκλωμα!

Το τι αντίσταση είτε πραγματική, είτε & χωρητική ή αυτεπαγωγική στο AC μιάς X συχνότητος (ή ενός συχνοτικού φάσματος) θα παρουσιάζει τελικώς ως γραμμή μεταφοράς, είναι άσχετο με το αν αυτό νοείται ή μη ως γραμμή μεταφοράς!!!

Το τι απώλειες επίσης θα παρουσιάζει τελικώς ως γραμμή μεταφοράς, είναι επίσης άσχετο με το αν αυτό νοείται ή μη ως γραμμή μεταφοράς!!!

Το κατά πόσον θα προσαρμόζει μεταξύ των δύο μερών, πηγής & φορτίου, ως προς τις αυτών αντιστάσεις εξόδου & εισόδου αντιστοίχως είναι σχετικό με το τι αυτές απαιτούν και το τι η γραμμή θα εμφανίζει! Αν συμπίπτουν τότε θα υπάρχει η μέγιστη δυνατή μεταφορά μέσω αυτής! Αν όχι θα παρουσιαστούν απώλειες που πλέον θα αυξάνουν όσο πιό πολύ αποκλίνουν! Αν η γραμμλη μας αυτη είναι 1 εκατοστό θα παρουσιάσει επίσης μιά εξασθένηση που σε σχέση με το αν αυτή είναι 1χιλιόμετρο θα είναι πολλάκης μικρότερη! Η εξασθένηση αυτή είναι υπαρκή είτε έχουμε προσαρμογή πλήρως των τριών μερών (φορτίο, γραμμή μεταφορας, πηγής) είτε όχι! Αυτές οι απώλειες ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕΩΣ της προσπίπτουσας ηλεκτρικής ισχύος... είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ & ΔιΑΦΟΡΕΣ των όποιων απωλειών εμφανιστούν επιπλέον & λόγο ΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ μεταξύ των δύο μερών με την ίδια αυτή την γραμμή μεταφορας!!! Οι δεύτερες όμως θα προστεθούν και θα αυξήσουν ίσως και δραματικά τις συνολικές μας απώλειες!

Τώρα, οι γραμμές μεταφοράς, μπορούν όπως προανάφερα να είναι και απλά έαν σύρμα με ένα άλλο σύρμα σε Χ απόσταση μεταξύ τους, που θα μεταφέρουν ένα σήμα δημιουργώντας τελικά ένα κλειστό κύκλωμα με οδεύων σημα!

Αυτή η γραμμή μεταφοράς θα έχει όμως ένα μειονέκτημα! Όπως είναι ελπίζω γνωστό, κάθε ελεύθερος αγωγός στον χω΄ρο, όταν διαρρέεται από ένα ηλεκτρικό ρεύμα εμφανίζει και ένα πεδίο γύρω του. Αν το ρεύμα αυτό είναι μάλιστα εναλλασσόμενο τότε αυτός ο αγωγός θα συμπεριφερθεί ως ακτινοβολητής ενός πεδίου στην συχνότητα που αυτό το εναλλασσόμενο τον διαρρέει! Αν αυτή, η συχνότητα είναι μάλιστα μεγάλη (υψηλή) και το μήκος του αγωγού ξεπερνάει το λ (μήκος κύματος αυτης της συχνότητας) τότε αυτός ο αγωγός εκτός από μεταφορέας ως γραμμή θα είναι και ο ίδιος πλέον υποτυπωδώς μιά κεραία ακτινοβολίας μέρους του σήματος που οδεύει ενδιαμέσος αυτού του ίδιου του αγωγού, στον πλησίον αυτού ΑΝΟΙΚΤΟ ΧΩΡΟ!
Η γραμμή αυτή μεταφοράς μας θα είναι λοιπόν μια γραμμή ανοικτού αγωγού!
Το πρόβλημα αυτο αποδείχτηκε ότι τελικά ήταν κρίσημο, όταν ειδικότερα αρχίσ<με να πετυχαίνουμε ως ανθρωποτητα την χρήση συχνοτήτων αρκετά μεγαλυτέρων των μερικών δεκάδων χιλιοκύκλων... αφού πλέον οι "ανοικτοί αγωγοί γραμμών μεταφοράς" άρχισαν ως μήκη, να συμπίπτουν ή και να γίνονται αρκετά μικρότεροι του εφαρμοζόμενου σε αυτούς μήους κύματος του προς μεταφορά σήματος! Διαπιστώθηκε πολύ σύντομα, ότι τελικώς οι ίδιιες αυτές οι γραμμές μεταφοράς ανοικτού αγωγού (αγωγών τελικώς, ως συμπεριλαμβανοιμένου και του πλεόν τεχνητά μεταφερόμενου εν παραλλήλω με το προς μεταφορά σήματος μας, σήματος της επιστροφής ή "γης", ώστε να κλείσει το κύκλωμα και να διαρρέεται από το προς εκμετέλλευση εναλλασσόμενο ρεύμα Υψηλών Συχνοτήτων [Υ.Σ.] το σύστημα μας), εμφάνιζαν ιδιότητες που ή ίδια η κεραία και μόνο (το φορτίο) έπρεπε να έχει! Πάρ' αυτά σε κάποιες εφαρμογές αυτό συνέφερε αρχικώς... όταν οι κεραίες μας δεν ήταν δυνατόν γεωμετρικά - πρακτικά να είναι ορθά κατασκευασμένες στο μήκος μύματος εκπομπής μας, και ήατν αρκετά, ή σχετικά πολύ μικρότερες! Τότε η "προβληματική" αυτή γραμμή μεταφοράς μας... εξυπηρετούσε, αφού πρόσθετε μήκος στο τελικά εμφανιζόμενο φορτίο στην έξοδο της πηγής μας, φερνωντας πιό κοντά στον επιθυμητό συντονισμό αυτην ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΜΑΣ & όχι αυτούσια την κεραία (το θεωρητικά ορθό φορτίο μας)! Τυπικά γινόταν η γραμμή μεταφοράς μας πλεόν μέρος του ίδιου του φορτίου μας, δηλαδή ουσιαστικά μερός της κεραίας μας!
Ως πλέον μερος της κεραίας μας... το μήκος αυτού του αγωγού μας που ως ανοικτή γραμμή μεταφοράς θα έχει, θα αποτελέσει και υπολογιστικό δεδομενο για τον όποιο συντονισμό θα εμφανίσει το όλο σύστημα της κεραίας μας (ΣΥΝΟΛΙΚΑ νοείται πλέον) εφαρμοζόμενο ακριβώς στην έξοδο (πηγή) του Χ πομπού μας σε ΜΙΑ αυτή και μονη συχνότητα! Αν αυτή η... γραμμή μεταφοράς μας ΑΝΟΙΚΤΟΥ... το ΞΑΝΑΛΕΩ... ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ δεν είναι ρητά κομμένη σε υπολογισμο μήκους της εν σχέση με το λ της συχνότητος του υπολογισμού της κεραίας που θα συνδεθεί τελικώς ως φορτίο σε αυτήν και η οποία αυτή συχνότητα θα οδεύει εντός της... τότε αυτή θα ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΡΑΜΜΗΣ + ΚΕΡΑΙΑΣ ΜΑΣ και θα είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ ότι θα εμφανίσει ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ καθιστώντας ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ τελικώς το όλο σύστημα στην συχνότητα ενδιαφέροντως!!!

Το πρόβλημα λοιπόν άρχισε να απαιτεί αντιμετώπιση όταν πλέον δεν χρειαζόμασταν να έχουμε την γραμμή μεταφοράς ως μέρος μιάς κεραίας μας, αφού αυτό τελικά αντί να μας "βοηθαέι" στην πραγματικότητα κατέληγε να μας "μειώνει" το επιθυμητό αποτέλεσμα! Τότε η λύση ήρθε από την εφαρμογή της θεωρείας της θωράκισης!
Όταν ένας αγωγός που ακτινοβολεί τοποθετηθεί εντός ενός κλωβού ισοδυναμικού με αυτό της γης, τότε εξωτερικά του κλωβού αυτού το αρχικό πεδίο εκ του αγωγού μειώνεται ραγδαία ή εκμηδενίζεται! Αυτό λοιπόν εφαρμόστηκε στην αρχική μας γραμμή μεταφοράς! Αντί να την αφήσουμε ως έναν αγωγό ελεύθερο να τρέχει παράλληλα με το έδαφος (γη, ή όπως άλλως επιθυμείς να το απακαλέσεις) και να ακτινοβολεί καθόλο το μήκος της διαδρομής του μέρος του οδεύωντος κύματος που μεταφέρει προς το φορτίο μας... θα τον περιβάλλουμε με ένα ίσο προς κάθε σημείο του τυπικό κλωβό των οποίο θα έχουμε αυτόν πλέον ως την γή (έδαφος, αρνητικό, επιστροφή, ή όπως άλλως επιυμείς να τον αποκαλέσεις) του συνδεδεμένου συστήματος, πηγής, γραμμής μεταφοράς & φορτίου μας!
Μάλιστα λόγο ότι η τελικά εμφανιζόμενη σύνθετη αντίσταση ενός αγωγού στο εναλλασσόμενο εξαρτάται σαφέστατα από την απόσταση από τον έταιρο πόλο - γη ή όπως αλλοιώς... με το να το περιβάλλουμε με έναν κλωβό σε ΟΛΗ την διαδρομή του και πλήρως προς κάθε μοίρα περιφερείας του άξονός του μας προσφέρει και την δυνατότητα να σχηματίσουμε εμείς την επιθυμητή κατά το δοκούν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ σύνθετη αντίσταση που θα εμφανίστει τόσο στην αρχή όσο και στο τερματισμό αυτού! επιτυγχάνουμε δηλαδή τελικά και θωράκιση αρα μειωμένη μη επιθυμητή ακτινοβολία και προστασία άλλων συστημάτων κατα την διαδρομή της γραμμής μας, αλλά και βέλτιστη προσαρμογή σε ένα ισορροπημένο απαιτούμενο πηγής και φορτίου! Είχαμε πλέον την μέγιστη απόδοση μεταφοράς από πηγή σε φορτίο, χωρίς να χάνουμε μέρος σε ενδιάμεσα ακτινοβολούμενη ενέργεια! Τυπικά μάλιστα αν η πλέον θωρακισμένη αυτή γραμμή μεταφοράς μας, ήταν κατασκευασμένη από ένα ιδανικό αγωγό... που ότι μήκος και να είχε δεν θα εμφάνιζε καμμία απολύτως αντίσταση του ίδιου του υλικού του μεταξύ της αρχής ατού και του τέλους του, τότε αυτή η ΠΛΕΟΝ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΓΩΓΟΥ ή απλουστευμένα αποκαλούμενη ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ, θα ήταν και ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΜΗΚΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΙΧΕ! Θα ισοδυναμούσε με το να συνδεέται η πηγή & το φορτίο μας με μιά άϋλη γραμμή, ή σαν να ήταν σε απ' ευθείας ένωση με μαγικό - διάφανο εκμηδενισμό της ενδιάμεσης απόστασης! Αυτό γιατί από την στιγμή που έπαψε να είναι η ίδια κεραία, και δεν ακτινοβολεί η ίδια αυτή, δεν απαιτείται να μετρηθεί και κοπεί σε μήκος που θα είναι πάντα σε σχέση με το λ του εξ' αυτής μεταφερόμενου οδεύωντος ηλεκτρικού κύματος!
Αυτό έχει όμως ΜΙΑ ΣΑΦΩΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ! Αφού όλα τα στοιχεία της πλέον βασίζονται στην ιδιαιτερότητα της κατασκευής της, και προυποθέτουν συγκεκριμένης αποστάσεως "κλωβό θωρακίσεως πέριξ της διαδρομής αυτής" αυτό που πλέον καθίσταται και είναι απολύτως ΚΡΙΣΙΜΟ είναι ότι η απόσταση του κλωβού αυτού από τον αγωγό μεταφοράς σχηματίζει μιά σύνθετη αντίσταση ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ αυτής, που για να θωρακίζει ο κλωβός το μέγιστο ενώ να μην "απορροφά" καθόλου ως το ιδανικό, οι συνδεόμενες αντιστάσεις στα άκρα αυτού θα πρέπει να είναι επίσης ΑΠΟΛΥΤΑ ίδιας τιμής με αυτή της γραμμής μας! Απαιτεί δηλαδή την ύπαρξη προς κάθε άκρο της, σύνδεση με πηγή και φορτίο απολύτως ίδιας αντιστάσεως με αυτήν που σχηματίστηκε μέσω της θωρακίσεως μας στην γραμμή μεταφοράς μας ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ! Οι γραμμες που είναι ισορροπημένα συνολικά θωρακισμένες είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ οι ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ!!!
Αν και το μήκος αυτής πλέον ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ως προς την συχνότητα που την διαρρέει, αρκεί να υπάρξη ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ ΕΣΤΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ ΤΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΥΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΟΛΟΣ Ο ΚΛΩΒΟΣ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΡΕΕΤΑΙ Ο ΚΛΩΒΟΣ ΤΗΣ ΘΩΡΑΚΙΣΕΩΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΡΕΥΜΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΥΣΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΘΩΡΑΚΙΣΗ, αφού ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΪ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΥΤΟΥ!

ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΠΛΕΟΝ Ο ΚΛΩΒΟΣ αφού αυτός γίνεται ακτινοβολητής ως σαν να ήταν αυτός ο αγωγός μας στην ανοικτή γραμμή και όπως προανάφερα τότε ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΙΑ ΤΟΥ συστήματος αντινοβολίας μας, οπότε και πιά η αντίσταση που θα εμφανιστεί στην πηγή μας θα είναι μιά τυχαία που θα προκύψει από τον συνδυασμό της αντιστάσεως στο άλλο άκρο της γραμμής αυτής με την αντίσταση της ίδιας της γραμμής και τα μήκη κύματος που μεταφέρθηκαν εως να βρούν αυτήν άλλην ΞΕΝΗ προς την πηγή αντισταση, να ανακλάστεί μέρος τους και να επιστρέψουν στην πηγή πάλι!
ΤΟΤΕ ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΜΙΑΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ) - ΤΗΣ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ - εισέρχεται ως παράγων προσαρμογής μετασχηματισμού της αντιστάσεως φορτίου στην αντίσταση πηγής με υπολογισμό του μήκους της ενδιαμέσου γραμμής μεταφοράς μας, κατά το θεώρημα μετασχηματισμού με λ/4 !

Αν θεωρεί & επιμένει οποιοσδήποτε ότι οι ομοαξωνικές γραμμές μεταφοράς "κόβονται στον πόντο, ή δεκάποντο...τύπου γόβας στιλέτο" ενώ έχει εφαρμόσει στα άκρα τους για πηγή & φορτίο της ίδιας με αυτών αντιστάσεων... ότι και να έμαθε στην ζωή του είναι πλέον ασχολίαστο!!!

Μένει να κάνει μόνο ότι περιέγραφα κάποτε εδώ... μήπως με το παιχνίδι μάθει και κάτι! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574&p=566238&viewfull=1#post566238)

antonis_p
17-10-13, 23:30
Πόσο RG213 να χρησιμοποιήσω ως γραμμή μεταφοράς
α) στην HF6V (6 band HF κεραία) και
β) στην κάθετη με coupler; ;)

Το ίδιο μήκος ομοαξονικού καλωδίου θα χρησιμοποιήσω αν το δίπολό μου έχει balun (1:1) και το ίδιο μήκος αν δεν έχει balun;

Dragonborn
18-10-13, 00:10
Διαβάζω εδώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!!! Και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γιατί προέρχονται από θεωρητικά ανθρώπους που δεν είναι απλά ερασιτεχνικά ενασχολούμενοι με το αντικείμενο, αλλά όπως γνωρίζω, αλλά και επισημαίνουν οι ίδιοι, έχουν περάσει και την αντίστοιχη εκπαίδευση θεωρητικού επιπέδου! Θα συνιστούσα στον καλό συμφορουμίτη και συνάδελφο ραδιοερασιτέχνη SW1JRT:
1. Να ηρεμήσει και να πάρει 2-3 βαθιές εισπνοές
2. Να διαβάσει καλά την ίδια του την υπογραφή
3. Να φρεσκάρει λίγο τις γνώσεις του για γραμμές μεταφοράς και χάρτη Smith
4. Να δοκιμάσει να πλοτάρει στον χάρτη Smith γραμμή μήκους 0.1λ, 0.25λ, 0.40λ κλπ και χαρακτηριστικής αντίστασης 50 Ω που τερματίζεται σε φορτίο 50 Ω.

SV1JRT
18-10-13, 09:48
Στα βραχέα όταν έχουμε κεραία που κάνει για διαφορετικά μέτρα, τι παίζει με την κάθοδο;


Καλημέρα Γιάννη,
ΕΚΤΟΣ απο την προφανή απάντηση "βάλε οσο να 'ναι" του Γιώργου, υπάρχει ....και η ΣΩΣΤΗ απάντηση !!! :lool:
Αλλα για να μη σε καλομαθαίνω, και για να το σκεφτείς λιγάκι, εδώ είναι το BANDPLAN (http://www.arrl.org/band-plan) για ραδιοερασιτεχνικές εκπομπές απο την ARRL.
Με βάση λοιπόν το παραπάνω bandplan και τα οσα έχουμε πει ώς τώρα, ΠΟΣΕΣ καθόδους χρειάζεσαι για εκπομπή στα βραχέα ?? ( Οεο.. )

Αμα το βρείς κερνάω λουκουμάκι και σε βοηθάω να φτιάξεις ΣΩΣΤΑ την κάθοδο σου ... :thumbup:

.

SV1JRT
18-10-13, 10:05
ΟΚ. Επειδή το νήμα έχει καταντήσει λίγο τρελό, εγώ θα αποχωρήσω απο την συζήτηση.
Εξ' αρχής επέμενα να ΜΗΝ Ξεκινήσει το όλο νήμα. ( Α, ρε Γιάννη ....)
Καλή σας μέρα σε όλους.

GiwrgosTH
18-10-13, 11:00
46721Σωτηρη θα μπορουσες να μου εξηγησεις βασει της δικης σου αποψης αν θα "εμφανιστουν" στασιμα σε ενα κεραιοσυστημα που η καθοδος ,εστω και αν κατα την δικη σου αποψη,ειναι υπολογισμενη με την δικη σου θεωρια εφ οσον η καθε κεραια τροφοδοτειται με διαφορετικο μηκος καλωδιου:Η μηπως το μηκος του καλωδιου παιζει ρολο μονο στην διαφορα φασης σε σχεση με το αρχικο υπολογισθεν μηκος L = 0:
...και πες μου τώρα Νίκο ποιος κόβει τα καλώδια ακριβώς στα μήκη που βγάζει το πρόγραμμα!
Και να θες δεν μπορείς σε heliax, γιατί δεν κάθονται τα δαχτυλίδια στα μήκη, οπότε πρακτικά είναι αδύνατο!
Οπότε ακόμη και να δεχθούμε πως ένα πρόγραμμα λαμβάνει υπόψιν και το μήκος κύματος, στην πράξη το αναιρούμε, αλλά στάσιμα δεν έχουμε...

ΟΚ. Επειδή το νήμα έχει καταντήσει λίγο τρελό, εγώ θα αποχωρήσω απο την συζήτηση.
Εξ' αρχής επέμενα να ΜΗΝ Ξεκινήσει το όλο νήμα. ( Α, ρε Γιάννη ....)
Καλή σας μέρα σε όλους.
Φίλε Σωτήρη καλημέρα.
Συζητάμε και μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο.
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου κανείς δεν κατέχει τη μοναδική αλήθεια.
ο SRF (και μπράβο του!!!) κάθισε και έγραψε ένα κατεβατό, που καλό είναι να το διαβάσουμε για να μάθουμε πέντε πράγματα.
Κάποιοι από εμάς έχουμε παιδευτεί πολύ με τις κεραίες και τις γραμμές μεταφοράς, με συντονισμούς κλπ.
Να σου πω και κάτι σχετικά με τα "καφεκούτια" του ραδιοερασιτέχνη που έγραψα χθες πως δεν τα αποδέχομαι.
Συντόνισα φίλτρο notch TV με 7/16 κονέκτορες με κάτι κινέζικους αντάπτορες που είχα μπροστά μου.
Μετά τους άλλαξα με Suhner (http://www.hubersuhner.com/en/). Το αποτέλεσμα? Το φίλτρο ήταν τελείως εκτός...
Μόνο και μόνο με κακής ποιότητας αντάπτορες...
Μπορείς λοιπόν να φανταστείς πόσο κρίσιμα είναι όλα στην RF.
Τη συζήτηση να τη συνεχίσουμε, όλο και κάτι θα μάθουμε από τον άλλο.

john_b
18-10-13, 11:52
Έλα Σώτο, μην εγκαταλείπεις την συζήτηση, έχει γίνει πολύ επικοδομητική. Εγώ είμαι μαζί σου μια φορά.

Γιώργο βαλτός είσαι; Έχω μια ολόκληρη συρταριέρα με κινέζικους αντάπτορες όλων των τύπων, μη με χαλάς πρωί - πρωί (ντάξει έντεκα παρά είναι αλλά τώρα ξύπνησα).

GiwrgosTH
18-10-13, 12:17
Γιάννη και εγώ έχω ένα κάρο κινέζικους, κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους για έναν χομπίστα όπως εσύ και ο Σωτήρης.
Όπως μια χαρά κάνει τη δουλειά σου και το φορτίο στο κουτάκι του νεσκαφέ.
Επίσης και εγώ μπορώ στην ανάγκη να κάνω δουλειά με αυτούς, για να συντονίσω έναν αναμεταδότη της Elettronika 2-3 watt να τον στείλω στο Λεωνίδιο να βλέπουν οι άνθρωποι. Ε τώρα να είναι και λίγο εκτός οι -5,5 ή να έχει και λίγο ενδοδιαμόρφωση δε χάλασε ο κόσμος!
Όμως αν είναι να ρυθμιστεί ένα σοβαρό μηχάνημα μιας κάποιας ισχύος (πόσο μάλλον ένα μηχάνημα για DVB-T!!!) για να μπει στα Δολιανά δεν μπορείς να έχεις τους -5,5 στο Θεό, γιατί κάποιον θα ενοχλήσεις και δεν μπορείς να έχεις ενδοδιαμόρφωση, γιατί στη μεγάλη ισχύ θα βγάζει μάτια!
Το δε φορτίο με τις παράλληλες αντιστάσεις στο κουτί του νεσκαφε θα έχει αυτεπαγωγές κλπ, που δε θα φανούν όταν θες να ρυθμίσεις έναν ερασιτεχνικό πομπό, αλλά αν τερματίσεις με αυτό ένα φίλτρο τηλεοπτικού πομπού το έχασες!
Θα το αλλάξεις με ένα της Bird και θα δεις άλλη συμπεριφορά.
Αυτά όλα ήταν σε απάντηση στα βίντεο του Σωτήρη με έναν μερακλή μεν, ερασιτέχνη δε. Όταν έχεις δουλέψει με ανθρώπους που είναι κορυφή στην Ελλάδα στο χώρο της RF, αλλά και με ξένους επαγγελματίες, δεν μπορείς να τα δεχθείς σαν απόδειξη σε κάτι που οι παραπάνω σου έχουν πει πως δεν ισχύει.

GiwrgosTH
18-10-13, 12:35
Να παραθέσω μια προσωπική εμπειρία για να καταλάβουμε πόσο κρίσιμα είναι όλα και φυσικά πως στην κάθοδο δεν παίζει ρόλο το μήκος.
Το 1994 βάλαμε στον τότε ΣΚΑΙ και μετά ALPHA έναν πομπό τέρας 60 Kw στην Πάρνηθα στο κανάλι 33 με klystron. Είναι αυτή στο avatar μου.
Ο πομπός της HARRIS, η κάθοδος 6" rigid line της MYAT και η κεραία τύπου slot μονοκάναλη, δε θυμάμαι μάρκα, μας την είχε πουλήσει η HARRIS σαν δική της, αλλά ήταν άλλης εταιρείας. Είχαν έρθει από ΗΠΑ τεχνικοί της HARRIS και της MYAT για την εγκατάσταση.
Φυσικά η κάθοδος κόπηκε ακριβώς για να μπαίνει στον πομπό. Κανείς δεν μέτρησε τίποτα. Να μην ήξεραν και αυτοί? Να ρίσκαραν να βγάλουν σε τυχαία κάθοδο 60 Kw πομπό? Δε νομίζω...
Ο δε κεραιάς μας ζήτησε να κλείσουμε ότι εκπέμπει στην Πάρνηθα για να μετρήσει με τον αναλυτή την κεραία. Φυσικά και δε γινόταν αυτό και όταν του το είπαμε αρνήθηκε να παραδώσει την κεραία γιατί δεν θα μπορούσε να έχει σωστές μετρήσεις και έφυγε!
Φυσικά και ο πομπός δούλεψε μαι χαρά, με -28dB προσαρμογή.
Τυχαίο να ήταν? Να έκατσε η κάθοδος στη συχνότητα? Τόση σύμπτωση?

SRF
18-10-13, 12:59
Κατ' αρχήν να ζητήσω ταπεινά ένα συγγνώμη για τα όσα τραγικά λάθη συντάξεως - ορθογραφίας εμφανίζονται στο προηγούμενο κείμενο. Δυστυχώς αυτό ξεκίνησε να γράφετε κανά πεντάωρο προ της τελικής δημοσιοποίησής του, και συγκεκριμένα μετά την ανάρτηση του μυνηματος #49 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=622193&viewfull=1#post622193) ! Υπήρξαν συνεχώς διακοπές με αποτέλεσμα να διακόπτεται και ο ειρμός επίσης! Αποτέλεσμα ήταν να προσπαθώ να τελειώσω ένα κείμενο με τμήματα που κάποια ήταν προσπάθεια στενογραφικής ταχύτητος, και σκέψης! Το νόημα όμως ευελπιστώ ότι είναι κατανοητό πλήρως ακόμα και έτσι, και δεν έχω χρόνο για διορθώσεις!
Όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το παρακάτω...


ΟΚ. Επειδή το νήμα έχει καταντήσει λίγο τρελό, εγώ θα αποχωρήσω απο την συζήτηση.
Εξ' αρχής επέμενα να ΜΗΝ Ξεκινήσει το όλο νήμα. ( Α, ρε Γιάννη ....)
Καλή σας μέρα σε όλους.

Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που όταν δεν έχουν δυνατότητα σοβαρού αντιλόγου, με αποδείξεις και τεκμηριωμένα επιχειρήματα, στρίβουν δια του αρραβώνος! Αυτό πάντα μου προκαλούσε και εξακολουθεί να μου προκαλεί, μιά... απορία? για το γιατί ένας που στηρίζει μιά θέση του, αρχικώς και επιμένει αρκετά, όταν η συζήτηση λάβει αναλυτικό δρόμο, αντί να διδαχθει ή να διδάξει μέσα από τα τελικά συμπεράσματα που θα προκύψουν, πραγματοποιεί μιάν περιστροφήν περί του άξονός του εκφράζωντας μιά απαξία για τους διαλόγους που αναπτύχθηκαν ως πρόφαση αποχωρήσεως! Πάντα είχα την απορία επ' αυτού, μήπως οφείλεται σε απέχθεια? Απέχθεια ως προς τι άραγε? Το ότι αδυνατεί να υποστηρίξει ευθαρσώς ότι έκφραζε, ή απέχθεια στο ότι η λογική του συμφωνεί ότι έσφαλλε αλλά ο εγωϊσμός αδυνατεί να του επιτρέψει την παραδοχή αυτή? Γιατί ουδείς που μπορέι να υποστηρίξει και αποδείξει τα λεγόμενά του, δεν αποχωρεί αποκαλώντας τους συνδιαλεγόμενους ως "τρελλούς" επειδή του δείχνουν μέσω λογικών επιχειρημάτων και αναλύσεως ότι όσα είπε δεν ευσταθούν βάσει νόμων και αρχών θεμελειωδών!
Αν και το νήμα λόγο αρραβωνιστικής περιστροφής αποκαλείται "τρελλό", εγώ ως αποκαλούμενος, έστω εμμέσως, στο παρελθόν από αρκετούς "θεοπάλαβος" έχω δικαίωμα ως ο κατέχων του αντικειμενου να το συνεχίσω λίγο! :biggrin:


Γιωργάκη :) δεν μας τα λές καλά.....
βρε φίλε, για να φτιάξεις το "φίλτρο" στα VHF βάζεις ένα συντονισμένο κομάτι L/4 καλωδιου, αλλα για ολόκληρη την κάθοδο βάζεις τυχαίο μήκος ??
Αν είναι έτσι γιατί δεν βάζεις τυχαίο μήκος και για το "φίλτρο" ??? Ο σκοπός σου είναι να πετύχεις την αντίσταση των 50Ω. Αν λοιπόν κατα την ΔΙΚΗ σου αποψη, τα 50Ω τα έχεις σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κομμάτι καλωδίου, ΓΙΑΤΙ στο φίλτρο βάζεις ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ ??

Εξαιρετική η προσέγγιση! Στο φίλτρο με γραμμές μεταφοράς, βάζουμε μετρημένο υπολογιστικά τμήμα γραμμής σε σχέση με το λ της συχνότητας που μας ενδιαφέρει! Και βεβαίως ρωτάς γιατί αφού το κάνουμε αυτό στα φίλτρα, στην γραμμή μεταφοράς μας από πηγή σε φορτίο θα βάλουμε τυχαίο μήκος! Μάλιστα το επεκτείνεις ως συλλογισμό, αναστρέφωντας το ερώτημά σου! Γιατί δεν βαζουμε τυχαίο μηκος και στο φίλτρο? Και αυτοαπαντάς, για να πετύχουμε τα 50Ω!
Σου απαντάνε και μετά εσύ επιμένεις, αλλά ξαφνικά φεύγεις και από τα φίλτρα με άλμα και αναφέρεσαι σε μετατροπείς συμμετρικών ασύμμετρων διασυνδέσεων!
Μήπως πρώτα να πάμε να δούμε τα φίλτρα με γραμμές πως τερματίζονται στο άλλο άκρο από την σύνδεσή τους στο όποιο ενεργό σημείο? Πχ το κόβυμε σε λ/4 *VF, ΟΚ! Και στην μιά άκρη τους τα συνδεόυμε σε΄μιά πηγή! Στην ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΟΡΤΙΟ ΙΣΟ ΜΕ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΜΑΣ! Λέω... μήπως τα αφήνουμε ανοικτά, ή βραχυκυκλωμένα! Λέω... μα τι λέω... ο τρελλός!!!


Φίλε μου, οτι σε συμφαίρει λές :)
Ξέρω ΠΟΛΥ καλα το "φίλτρο" που λές, που στη πραγματικότητα λέγετε BALUN και κάνει μετατροπή απο το UNBALANCED σήμα του ομοαξωνικού σε BALLANCED σήμα που θέλει η κεραία, με μετατροπή αντίστασης 1:1 ή 1:4.
ΟΜΩΣ και το BALUN και η κάθοδος είναι ΑΠΟ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ και για να πάρεις 50Ω αντίσταση και στο BALUN alla ΚΑΙ στην κόθοδο, πρέπει να είναι ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ. Αλλιώς θα πάρεις μια ΤΥΧΑΙΑ σύνθετη αντίσταση και μπόλικα στάσιμα.

Αλήθεια γιατί θα βάλεις ένα BAL-UN και μάλιστα με λόγο 1:4 ? Τι θα συμβεί αν σε αυτό το σκέλος του 4 αναλογεί φορτίο σε πχ 140Ω ή 270Ω τελικά? Το σκέλος του 1 θα βλέπει ΤΙ ως αντίσταση τερματισμού της γραμμής μας αν σε αυτό έχουμε συνδέσει αυτήν? Μετά την λύση της πράξεως αυτής πάρε τον χάρτη Σμιθ για 50Ω κέντρο, σχηματισε σε αυτόν του κύκλους των λόγων στασίμων και τοποθέτησε την τιμή που η πράξη σου έδωσε ως λύση! Αν δεν είναι στο κέντρο του χάρτη τότε διάβασε όσα έγραψα ήδη ανωτέρω, για την περίπτσωη ΜΗ ύπαρξης σε αμφότερα τα άκρα της γραμμής μεταφοράς ίσων αντιστάσεων με αυτήν της ίδιας της γραμμής μας!


Ακόμη ένα video που θεωρώ οτι εξηγεί αρκετά καλά το VELOCITY FACTOR στην κάθοδο...


.

http://www.youtube.com/watch?v=Il_eju4D_TM

.

Υπέροχο το video! Μία απορία έχω όμως! Το είδες ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ? Αν ναι, τι διαφορές παρατήρησες ότι υπήρξαν κατά την εμφάνιση των όποιων κυματομορφών έδειχνε ο παλμογράοφος? Να το απλουστεύσω! Όταν υπολόγισε το VF τι συνέδεσε και τι ΔΕΝ συνέδεσε στο όλο υπό μέτρηση σύστημά του? Ναι, εκεί που το υπολόγισε βάσει του reflexion που εμφανίστηκε στο τυχαίο καλώδιο, και μάλιστα υπολογισε και το τι μήκος έχει αυτό μέσω της καθυστερήσεως του ανακλωμένου σήματος! Στο επισημαίνω, γιατί αυτό που θα απαντήσεις είναι επίσης και η απάντηση στο γιατί στα φίλτρα συντονισμένων (όπως ρητά αποκαλούνται) γραμμών της μετράμε και τις ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΜΕ όντως! Αν έχεις απορία "ΤΙ ΤΡΕΛΛΑ ΛΕΩ" σημαίνει ότι δεν παρατηρείς σωστά το βίντεο που έβαλες εσύ!!!
Αλλά θα σε βοηθήσω! Όλο το βίντεο έχει αξία, και για το τέλος του! Εκεί που απλά πάναπλα σου δείχνει το ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ (γραμμή μεταφοράς κλειστού τύπου)! Εκεί θα διαπιστώσεις ότι προσθέτει κάτι ΑΠΛΟ, στο υπό μέτρηση σύστημά του, και με αυτό απαραιτήτως πάνω θα μπορεί να δει τι αντίσταση έχει η γραμμή του! Χωρίς αυτό βλέπει ανακλάσεις μετρά μέσω αυτών το VF και το μήκος του καλωδίου, αλλά μόλις προσθέσει αυτό το ΑΠΛΟ στοιχείο... αρκέι να το ρυθμίσει, για να δεις στον παλμογράφο ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΚΑΘΕ ΑΝΑΚΛΩΜΕΝΟΥ ΠΑΛΜΟΥ, ΜΕΤΩΠΟΥ, ή ότι άλλο σχετικό! Παρατήρησε απλά τι είναι αυτό που ρυθμίζει! Θα διαπιστώσεις ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ αφού εξαφανίζει πλήρως τις ανακλάσεις (ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ), εκεί που το τετράγωνο σχηματίζεται ξανά καθαρό δηλαδή, χωρίς να αλλάξει την συχνότητα, ή το μήκος του τυχαίου καλωδίου του!!! :confused1:

Κλείνωντας να πω, ότι κάποιος κάποτε είπε ότι "η Ελλάς είναι ένα απέραντο τρελλοκομείο" ! Σήμερα, σε αυτό το θέμα, ευελπιστώ να είμαστε όντως, γιατί θα ξέραμε πλέον κάτι σωστά! Άλλωστε ευτυχώς που οι τρελλοί είναι όλοι μέσα... και έξω μόνο "λογικούς" έχει μάλλον!!! :lool:

ΑΘΑΝΟΣ
18-10-13, 13:25
Υ.Γ. Φίλε Σωτήρη έχω μπροστά μου φωτογραφίες από τη μέρα που σηκώναμε εκείνο το κουτί με το σώμα του 857 στην ταράτσα σου !!!

Και εις ανώτερα κύριοι συνάδελφοι, την επόμενη φορά και στο φεγγάρι!!!!
Μια σοφή παροιμία λέει "δουλειά δεν είχε ο διάβολος γ@...... τα παιδιά του".

john_b
18-10-13, 13:40
Προφανώς εγώ ως ερασιτέχνης που σταμάτησε τα ηλεκτρονικά για να ακολουθήσει άλλο δρόμο μετά το τεχνικό λύκειο, διανύω μια περίοδο που προσπαθώ να ξαναμάθω τα βασικότερα από αυτά που ήξερα μεν, αλλά ξέχασα δε στην πορεία. Το μόνο πράγμα που δεν ξεχνιέται είναι το κολλητήρι (σαν το ποδήλατο). Συνεπώς όχι απλά δεν μπορώ να υποστηρίξω διάφορα από αυτά που ξέρω εμπειρικά, ή αλλιώς, αλλά είναι και πολλά που ούτε καν καταλαβαίνω όταν τα αναφέρετε. Και λογικό είναι αυτό μια και είναι το αντικείμενο σας. Θα έλεγα όμως ότι το να είστε ειρωνικοί και επιθετικοί στον Σωτήρη, όσο και να διαφωνείτε, είναι λάθος. Σε μια παρέα που συνήθως γράφει στο φόρουμ και έχει την πιο συχνή παρουσία, δεν θα πρέπει αυτοί που την αποτελούν να αποπαίρνουν ο ένας τον άλλον γιατί εν τέλει η παρέα έχει πιο μεγάλη σημασία από την όποια διαφωνία σε ένα θέμα. Και αυτά τα λέω γιατί, διαβάζοντας τα πιο πάνω κείμενα ένιωσα άσχημα, πράγμα που σημαίνει ότι ο Σωτήρης θα νοιώθει πολύ πιο άσχημα, όχι από τα επιχειρήματα σας αλλά από τον τρόπο σας. Προτείνω λοιπόν να ρίξουμε του τόνους.

SRF
18-10-13, 14:30
Προφανώς εγώ ως ερασιτέχνης που σταμάτησε τα ηλεκτρονικά για να ακολουθήσει άλλο δρόμο μετά το τεχνικό λύκειο, διανύω μια περίοδο που προσπαθώ να ξαναμάθω τα βασικότερα από αυτά που ήξερα μεν, αλλά ξέχασα δε στην πορεία. Το μόνο πράγμα που δεν ξεχνιέται είναι το κολλητήρι (σαν το ποδήλατο). Συνεπώς όχι απλά δεν μπορώ να υποστηρίξω διάφορα από αυτά που ξέρω εμπειρικά, ή αλλιώς, αλλά είναι και πολλά που ούτε καν καταλαβαίνω όταν τα αναφέρετε. Και λογικό είναι αυτό μια και είναι το αντικείμενο σας. Θα έλεγα όμως ότι το να είστε ειρωνικοί και επιθετικοί στον Σωτήρη, όσο και να διαφωνείτε, είναι λάθος. Σε μια παρέα που συνήθως γράφει στο φόρουμ και έχει την πιο συχνή παρουσία, δεν θα πρέπει αυτοί που την αποτελούν να αποπαίρνουν ο ένας τον άλλον γιατί εν τέλει η παρέα έχει πιο μεγάλη σημασία από την όποια διαφωνία σε ένα θέμα. Και αυτά τα λέω γιατί, διαβάζοντας τα πιο πάνω κείμενα ένιωσα άσχημα, πράγμα που σημαίνει ότι ο Σωτήρης θα νοιώθει πολύ πιο άσχημα, όχι από τα επιχειρήματα σας αλλά από τον τρόπο σας. Προτείνω λοιπόν να ρίξουμε του τόνους.

Νομίζω οτί ουδείς είναι επιθετικός ή ειρωνικός, που ανταπαντάει στο αυτό ύφος ενός που δηλώνει στους άλλους όλους ότι εκεινος αποχωρεί γιατί ΩΣ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ δεν θα συνεχίσει σε ένα ΤΡΕΛΛΟ ΝΗΜΑ!!! Το νήμα... δεν είναι "τρελλό" εξ επιφωτήσεως... αλλά σε αυτό υπάρχουν αντιπαραθέσεις που εκφράζουν άνθρωποι! Αν κάποιος λοιπόν έγραφε μέχρι τωρα... θεωρούσε ως φαίνεται ΛΟΓΙΚΟ το νημα, δηλαδή ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ! Αν όταν δεν συμφωνούν με τα επιχειρήματά του όλοι οι άλλοι αυτό το ίδιο νήμα μετατρέπεται σε "τρελλό" όπως ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ, δεν γίνεται από μόνο του το διαδίκτυο να έγραφε κάτι που να τον οδήγησε σε αυτό "συμπέρασμα" και μόλις το διαπίστωσε αποχωρεί! Τους ανθρώπους που αναρτούν κείμενα και διαμορφώνουν τελικώς και το νήμα αυτό χαρακτήρισε "τρελλούς", ίσως ειρωνικά, ίσως επιθετικά, πάντως σίγουρα αυθαίρετα & απαξιωτικά! Αν νιώθει άσχημα που έλαβε μιά απάντηση στο ΑΥΤΟ ακριβώς σκεπτικό του, δυστυχώς σημαίνει ότι δεν θα είναι και ο ίδιος τελικά αρκετά λογικός ώστε να δει και το αίτιο αυτής που ο ίδιος προκάλεσε! Και λάβε υπ' οψην σου ότι αυτή δεν ήταν η πρώτη ειρωνεία που έκφρασε!!! Απλά όταν 'έσφιξαν' τα πράγματα μας αποκάλεσεσχεδόν ευθέως τρελλούς και ως εκείνος ο μόνος λογικός όπως θεωρεί, δηλώνει & ότι δεν δύναται να συνεχίσει να συμμετέχει στην "νηματοτρελλοπαρέα" μας!!!

Πότε πριν ήδη είχε μεμονωμένα εκφραστεί όπως εσυ θεωρείς ότι του κάναμε?
Διάβασε τα εξής!
μήνυμα:
13 !
18 !

51 !
67 !

και συνολικά τελικά με το
68 περί "τρέλλας" !

Αυτά κατ 'εσέ δεν εμπεριέχουν τίποτα από όσα λες ότι άλλοι πράττουν προς αυτόν?

aeonios
18-10-13, 16:48
Και εις ανώτερα κύριοι συνάδελφοι, την επόμενη φορά και στο φεγγάρι!!!!
Μια σοφή παροιμία λέει "δουλειά δεν είχε ο διάβολος γ@...... τα παιδιά του".

Ευχαριστώ συνάδελφε για τις ευχές. Διαβάζοντας το ενθαρρυντικό σου post θυμήθηκα την παροιμία και πορισματικά την επιβεβαίωσα !

Dragonborn
18-10-13, 18:58
βρε φίλε, για να φτιάξεις το "φίλτρο" στα VHF βάζεις ένα συντονισμένο κομάτι L/4 καλωδιου, αλλα για ολόκληρη την κάθοδο βάζεις τυχαίο μήκος ? Αν είναι έτσι γιατί δεν βάζεις τυχαίο μήκος και για το "φίλτρο" ?Η διαφορά με την κάθοδο της κεραίας είναι ότι το "λ/4 stub" (αυτό που αποκαλείς φίλτρο) στο άλλο άκρο δεν είναι τερματισμένο στην χαρακτηριστική του αντίσταση αλλά ανοικτό (θεωρητικά άπειρη αντίσταση). Το αρχικό σημείο είναι επάνω στην εξωτερική περιφέρεια του χάρτη Smith, με αποτέλεσμα ακολουθώντας κυκλικά το χάρτη Smith (πάντα επάνω στην εξωτερική περιφέρεια) μετά από 0.25λ να συναντάει αντιδιαμετρικά το σχεδόν τέλειο βραχυκύκλωμα. Στην πράξη αν βάλεις RG-174 που έχει απώλεις, θα μπείς ελαφρώς μέσα στον κύκλο ακολουθώντας μια σπειροειδή τροχιά, οπότε δεν θα πιάσεις το τέλειο βραχυκύκλωμα αλλά μια πολύ χαμηλή αντίσταση.

Αν το stub ήταν τερματισμένο, θα μας έδινε 50 Ω είτε ήταν λ/4, ή λ/3, ή λ/2 ή ακόμα και 2.3216λ, και δεν θα μπορούσες να το αλλάξεις ρυθμίζοντας το μήκος του stub. Θα βρισκόσουν συνεχώς στο κέντρο του χάρτη Smith και όχι στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα ακολουθώντας κυκλικά τον χάρτη να μην αλλάζει τίποτα.

antonis_p
01-01-14, 21:29
http://sv3auw.blogspot.gr/2011/02/rg58-144mhz.html

antonis_p
01-01-14, 21:44
10 Meter Dipole Project Using The Velocity Factor of Coaxial Cable To Reduce the Size Of Antennas (http://www.hamuniverse.com/10metercoaxdipole.html)

GiwrgosTH
02-01-14, 10:30
Αντώνη ξύνεις πληγές :001_tt2:
Καλημέρα και καλή χρονιά!

antonis_p
02-01-14, 10:49
Αντώνη ξύνεις πληγές :001_tt2:
Καλημέρα και καλή χρονιά!

Και τί είμαι εγώ; Hansaplast για να τις κρύβω; :)
Είχα μία συζήτηση που είχε θέμα τη σημαντική μείωση των διαστάσεων του διπόλου
με τη χρήση ομοαξονικού στα σκέλη, λόγω του velocity factor,
(Θα αναρτηθεί σχετικό άρθρο σύντομα σε ραδιοερασιτεχνικό περιοδικό)
και αφού βρήκα τη σελίδα, την δημοσίευσα.

Καλή χρονιά.

john_b
02-01-14, 15:03
Με την ευκαιρία, αν η κεραία είναι τοποθετημένη στην ταράτσα πάνω από το κεφάλι μας και στην ουσία μας χωρίζει η πλάκα, προς τα κάτω, δεχόμαστε ακτινοβολία;

antonis_p
02-01-14, 15:41
Με την ευκαιρία, αν η κεραία είναι τοποθετημένη στην ταράτσα πάνω από το κεφάλι μας και στην ουσία μας χωρίζει η πλάκα, προς τα κάτω, δεχόμαστε ακτινοβολία;

καμία (λόγω του λοβού) αν είναι η κάθετη που είπες πριν

john_b
02-01-14, 15:45
Αυτή είναι και ακόμη πονοκεφαλιάζω που θα την βάλω.
Στην ταράτσα που θέλω, θα υπάρχει στα 3 μέτρα δεξιά της η 510 και στα 2 μέτρα αριστερά της ο Ηλιακός και η κεραία της TV και δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα με αυτά...

antonis_p
02-01-14, 16:10
Αυτή είναι και ακόμη πονοκεφαλιάζω που θα την βάλω.
Στην ταράτσα που θέλω, θα υπάρχει στα 3 μέτρα δεξιά της η 510 και στα 2 μέτρα αριστερά της ο Ηλιακός και η κεραία της TV και δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα με αυτά...

Μόνο τον ηλιακό φρόντισε να αποφύγεις όσο μπορείς. Και ας μην είναι στην ευθεία της κεραίας της TV.

GiwrgosTH
02-01-14, 16:31
Με την ευκαιρία, αν η κεραία είναι τοποθετημένη στην ταράτσα πάνω από το κεφάλι μας και στην ουσία μας χωρίζει η πλάκα, προς τα κάτω, δεχόμαστε ακτινοβολία;
Ότι ακτινοβολία δεχθείς θα είναι κατά πολύ χαμηλότερη από αυτή που δέχεσαι καθημερινά από άλλες πηγές μέσα στο σπίτι.

SRF
02-01-14, 18:12
Ότι ακτινοβολία δεχθείς θα είναι κατά πολύ χαμηλότερη από αυτή που δέχεσαι καθημερινά από άλλες πηγές μέσα στο σπίτι.

Συμπεριλαμβανομένης και της... ΑΣΤΡΙΚΗΣ!!! :biggrin:

john_b
02-01-14, 20:41
Μόνο τον ηλιακό φρόντισε να αποφύγεις όσο μπορείς. Και ας μην είναι στην ευθεία της κεραίας της TV.

Ακόμη και αν πάω ψηλότερα από τον ηλιακό;

antonis_p
02-01-14, 21:18
Ακόμη και αν πάω ψηλότερα από τον ηλιακό;

Αυτό είναι θετικό - το οτι θα είναι ψηλότερα από τον ηλιακό, όταν θα την εγκαταστήσεις θα δεις στο analyzer ή ότι άλλο έχεις, πως θα υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε διάφορες θέσεις, ειδικά σε θέσεις που υπάρχουν κοντά τέτοιου μεγέθους αντικείμενα.

Επί τόπου θα κρίνεις πού θα την τοποθετήσεις τελικά.

nikos1
04-01-14, 17:35
4848848489484904849148492

performer
26-02-14, 12:35
Για να μαθαίνουμε και εμείς οι μη θεωρητικοί μπορεί κάποιος φίλος να πει πρακτικά (γιατί έχουμε μπερδευτεί με τις θεωρίες και τις αντιφάσκουσες απόψεις) ποιο πρέπει να το μήκος της γραμμής που συνδέει ένα πομπό με το linear, ποιο το μήκος της γραμμής που συνδέει το linear με την γέφυρα και ποιο τελικά το μήκος της γραμμής που συνδέει την γέφυρα με την κεραία χρησιμοποιώντας για κάθοδο το RG213;

antonis_p
26-02-14, 13:09
Για να μαθαίνουμε και εμείς οι μη θεωρητικοί μπορεί κάποιος φίλος να πει πρακτικά (γιατί έχουμε μπερδευτεί με τις θεωρίες και τις αντιφάσκουσες απόψεις) ποιο πρέπει να το μήκος της γραμμής που συνδέει ένα πομπό με το linear, ποιο το μήκος της γραμμής που συνδέει το linear με την γέφυρα και ποιο τελικά το μήκος της γραμμής που συνδέει την γέφυρα με την κεραία χρησιμοποιώντας για κάθοδο το RG213;

:) :) :)

γράψε μας μερικές συχνότητες για να σου πούμε το μήκος για κάθε μία από αυτές ;)

GiwrgosTH
26-02-14, 13:17
Για να μαθαίνουμε και εμείς οι μη θεωρητικοί μπορεί κάποιος φίλος να πει πρακτικά (γιατί έχουμε μπερδευτεί με τις θεωρίες και τις αντιφάσκουσες απόψεις) ποιο πρέπει να το μήκος της γραμμής που συνδέει ένα πομπό με το linear, ποιο το μήκος της γραμμής που συνδέει το linear με την γέφυρα και ποιο τελικά το μήκος της γραμμής που συνδέει την γέφυρα με την κεραία χρησιμοποιώντας για κάθοδο το RG213;
Όσο πιο κοντά γίνετε να τα κάνεις και για λόγους απωλειών, αλλά και για λόγους οικονομίας.

Dragonborn
26-02-14, 14:03
Για να μαθαίνουμε και εμείς οι μη θεωρητικοί μπορεί κάποιος φίλος να πει πρακτικά (γιατί έχουμε μπερδευτεί με τις θεωρίες και τις αντιφάσκουσες απόψεις) ποιο πρέπει να το μήκος της γραμμής που συνδέει ένα πομπό με το linear, ποιο το μήκος της γραμμής που συνδέει το linear με την γέφυρα και ποιο τελικά το μήκος της γραμμής που συνδέει την γέφυρα με την κεραία χρησιμοποιώντας για κάθοδο το RG213;Όχι πάλι... :angry: :angry: :angry:

performer
26-02-14, 14:26
Συχνότητα π.χ 108 Mhz

GiwrgosTH
26-02-14, 14:34
Συχνότητα π.χ 108 Mhz
Ο Αντώνης προφανώς αστειεύτηκε ζητώντας σου συχνότητες :wiink:
Ότι σε βολεύει θα βάλεις.

performer
26-02-14, 15:05
Όχι πάλι... :angry: :angry: :angry:



Το όχι πάλι ....εάν αναφέρεται στο ότι ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια ίσως να έχεις δίκαιο. Όταν όμως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ των ειδημόνων για διάφορα θέματα εμείς οι αδαείς θα ρωτάμε και θα ξαναρωτάμε μέχρι να πάρουμε μια στάνταρ απάντηση

GiwrgosTH
26-02-14, 15:09
Το "Όχι πάλι..." ο Κώστας δεν το είπε επειδή ρώτησες (καλά έκανες, γι΄ αυτό είναι το forum), αλλά από φόβο μην ξεκινήσει ξανά αντιπαράθεση που τελικά δεν βγάζει πουθενά!
Αν διαβάσεις όλα τα ποστ θα καταλάβεις πως... απλά δε βγάζεις άκρη!

performer
26-02-14, 15:12
Το "Όχι πάλι..." ο Κώστας δεν το είπε επειδή ρώτησες (καλά έκανες, γι΄ αυτό είναι το forum), αλλά από φόβο μην ξεκινήσει ξανά αντιπαράθεση που τελικά δεν βγάζει πουθενά!
Αν διαβάσεις όλα τα ποστ θα καταλάβεις πως... απλά δε βγάζεις άκρη!

Ακριβώς αυτό θέλω να επισημάνω. Ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε συγκεκριμένο θέμα.

leosedf
26-02-14, 15:23
Τα πράγματα είναι πολύ απλά, κάντε ότι κάνω κι εγώ.
Πόση ισχύ έχεις? 3-5W? Ωραία, τότε βάλε heliax 1ιντσας και 5/8 και θα είναι σαν να έχεις την κεραία απ ευθείας στο μηχάνημα:lool:

GiwrgosTH
26-02-14, 15:31
Ακριβώς αυτό θέλω να επισημάνω. Ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε συγκεκριμένο θέμα.
Κοίτα να δεις τι γίνετε...
Ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή! Στα ηλεκτρονικά όμως υπάρχουν νόμοι. Ο νόμος του Ωμ είναι ένας και δεν μπορεί πάνω σε αυτόν να υπάρξει κάποιος που θα έχει διαφορετική άποψη από τον συχωρεμένο.
Στο θέμα μας όμως δεν υπάρχει κάποιος νόμος, γιατί απλά δεν έχει λόγο να υπάρξει!
Απλή θεωρία γραμμών μεταφοράς είναι. Αν τη διαβάσεις και την κατανοήσεις θα καταλάβεις αν πρέπει να υπολογίσουμε ή όχι το μήκος της.
Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να σε πείσει αν έχει δίκιο ή όχι, τόσο απλό είναι!

Dragonborn
26-02-14, 15:47
ΤΌταν όμως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ των ειδημόνων Δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ ειδημόνων, οι ειδήμονες συμφωνούν. Απλώς κατά καιρούς αρχίζουν να παριστάνουν τους ειδήμονες οι ημιμαθείς και τότε γαία πυρί μιχθήτω.

antonis_p
26-02-14, 16:00
Όσο καλώδιο χρειάζεσαι θα βάλεις. Στις μεγάλες αποστάσεις θα βάλεις κάποιο που α) έχει μικρές απώλειες και β) μπορείς να πληρώσεις.
Δηλαδή αν κάποιος σου πει πως πρέπει να χρησιμοποιήσεις πχ 10 μέτρα ή πολλαπλάσια, και η απόσταση μεταξύ κεραίας και πομπού είναι 11 μέτρα, εσύ θα χρησιμοποιήσεις ... 20μέτρα;


Μεταξύ γεφυρών, πομπού κλπ κάποιο εύκαμπτο της σωστής σύνθετης αντίστασης.

SV1DB
26-02-14, 16:12
Kύριοι , τα περί μήκους γραμμών τροφοδοσίας είδικά στα ομοαξονικά εφ όσον η κεραία μας έχει προσαρμογή σε αυτήν μπορεί να έχει απεριόριστο μήκος -στα μεγάλα μήκη- αυξάνουμε την διάμετρο του ομοαξονικού για να ελαττώσουμε τις απώλειες.

Στις ανοιχτές γραμμές ισχύει το ίδιο , αλλά επειδή είμαστε πλεονέκτες και θέλουμε με μία κεραία να "βγαίνουμε" σε όλες τις "μπάντες" πρέπει να αρχίσουμε τα "τρικ" γιατί ? για να υποχρεώσουμε την κάθοδο να μας προσαρμόσει και την κεραία όπου εμείς έχουμε "κέφι" να εκπέμψουμε , τώρα εάν συμπίπτει με μονά πολλαπλάσια του λ/4 όπου έχουμε προσαρμογή... είμαστε τυχεροί... ένα απλό παράδειγμα ένα δίπολο 10+10 μέτρα που προσαρμόζει στους 7 MHz με VSWR 1,1:1 συντονίζει και στους 21 MHz με VSWR 1,0:1 ανεξάρτητα γραμμής. Συμβουλή φροντίστε οι κεραίες σας να είναι συντονισμένες με φυσικά μεγέθη -μήκη, διαφορετικά tuner-coupler και άγνωστα διαγράμματα ακτινοβολίας... Διαλέξτε...

john_b
26-02-14, 16:26
Άρα, ένας φίλος που έχει κατασκευάσει μια VHF τύπου γιάνκυ και είχε πρόβλημα στην εκπομπή του και το διόρθωσε κόβοντας λίγη κάθοδο, είναι γιατί δεν΄είχε προσαρμογή η κεραία. Συνεπώς, μήπως θα μπορούσαμε να πούμε ότι σε ιδιοκατασκευές καλό είναι να υπάρχει υπολογισμένη κάθοδος, ενώ σε συντονισμένες εργοταξιακές δεν έχει σημασία;

GiwrgosTH
26-02-14, 16:59
Άρα, ένας φίλος που έχει κατασκευάσει μια VHF τύπου γιάνκυ και είχε πρόβλημα στην εκπομπή του και το διόρθωσε κόβοντας λίγη κάθοδο, είναι γιατί δεν΄είχε προσαρμογή η κεραία. Συνεπώς, μήπως θα μπορούσαμε να πούμε ότι σε ιδιοκατασκευές καλό είναι να υπάρχει υπολογισμένη κάθοδος, ενώ σε συντονισμένες εργοταξιακές δεν έχει σημασία;
Όταν λες πως διόρθωσε την εκπομπή του τι εννοείς? Ακούστηκε πιο μακριά, ή είδε λιγότερα στάσιμα?
Το δεύτερο ισχύει φυσικά, το πρώτο όχι.
Τώρα είτε κατασκευάσεις κεραία, είτε την αγοράσεις το ίδιο είναι, αν φυσικά την υπολογίσεις σωστά και την κατασκευάσεις σωστά.
Αν έχεις τα μέσα (θεωρητικά και πρακτικά) καλύτερα να τη φτιάξεις μόνος σου.

john_b
26-02-14, 17:19
Ναι είχε στάσιμα και την έφερε με την κάθοδο.

antonis_p
26-02-14, 17:22
Ναι είχε στάσιμα και την έφερε με την κάθοδο.

Δηλαδή η κάθοδος ήταν μέρος της κεραίας! Σωστά;



https://www.youtube.com/watch?v=mzhbFepA6Sw#t=136

john_b
26-02-14, 18:27
Γιατί μου δείχνεις το ALINCO;
Για κεραία VHF μιλάω.

GiwrgosTH
26-02-14, 18:39
Ναι είχε στάσιμα και την έφερε με την κάθοδο.
Οπότε δε διόρθωσε το πρόβλημα, θα το είχε διορθώσει αν είχε αυξήσει την εμβέλειά του.
Απλά τα στάσιμα αντί να τα βλέπει πλέον η γέφυρά του τα "τρώει" η κάθοδος.

john_b
26-02-14, 18:45
Το διόρθωσε γιατί από Σύρο ανοίγει τον επαναλύπτη στην Πάρνηθα που πριν δεν μπορούσε.
Θα τον ρωτήσω όταν ξαναμιλίσουμε, για λεπτομέρειες.

john_b
26-02-14, 18:58
Μόλις μιλήσαμε. Δεν συντόνιζε στην συχνότητα 145.775 και βάζοντας 3 μέτρα κάθοδο συντόνισε και έριξε και το στάσιμο από 1.40 στο 1.2.

performer
26-02-14, 19:41
Κοίτα να δεις τι γίνετε...
Ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή! Στα ηλεκτρονικά όμως υπάρχουν νόμοι. Ο νόμος του Ωμ είναι ένας και δεν μπορεί πάνω σε αυτόν να υπάρξει κάποιος που θα έχει διαφορετική άποψη από τον συχωρεμένο.
Στο θέμα μας όμως δεν υπάρχει κάποιος νόμος, γιατί απλά δεν έχει λόγο να υπάρξει!
Απλή θεωρία γραμμών μεταφοράς είναι. Αν τη διαβάσεις και την κατανοήσεις θα καταλάβεις αν πρέπει να υπολογίσουμε ή όχι το μήκος της.
Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να σε πείσει αν έχει δίκιο ή όχι, τόσο απλό είναι!

Φίλε Γιώργο ασφαλώς και υπάρχουν κανόνες και θεωρίες που δεν μπορεί κανείς να τα αγνοήσει. Όταν ανέφερα ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα εννοούσα μέσα από τα post. Τα διάβασα όλα από την αρχή και δεν μπόρεσα να καταλήξω σε ένα ασφαλές συμπέρασμα.
Ότι βρε αδελφέ 1+1=2. Το θέμα των γραμμών μεταφοράς RF είναι ασφαλώς ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο που εκτός της θεωρίας απαιτεί και πειραματισμό γιατί υπεισέρχονται ένα σωρό παράγοντες.

antonis_p
26-02-14, 21:21
Γιατί μου δείχνεις το ALINCO;
Για κεραία VHF μιλάω.

Πριν το video υπάρχει το σχόλιο για την κεραία.

Για το alinco να ανοίξω άλλο thread; Δε μιλούσαμε για alinco λιγο πιο πριν;

john_b
26-02-14, 21:32
Μα δεν έχει νόημα στα βραχέα, τι μήκος να υπολογίσεις;
Εδώ όμως σου λέει είχα 7 μέτρα κάθοδο και δεν μπορούσα να συντονίσω στην συχνότητα και τα έκανα 10 και συντόνισα. Αυτό έγινε στην πράξη, η θεωρία πως το εξηγεί;

antonis_p
26-02-14, 21:43
Η "κάθοδος" δεν αποκόπτεται από την κεραία (θυμάσαι που ρώτησες για το isolator; ) και εκπέμπει.
Για αυτό αυξομειώνοντάς την, επηρεάζονται τα χαρακτηριστικά της κεραίας.

Συμπτωματικά σήμερα είχα αυτή την κουβέντα με κάποιον γνωστό κατασκευαστή
και τον ρώτησα αν ο ηλιακός φτάνει για minimum ground,
και μου είπε πως όταν δεν αρκεί το ground, το σύστημα χρησιμοποιεί την "κάθοδο" ως ground.

Για αυτό βάζουμε chock μεταξύ κεραίας και γραμμής μεταφοράς.

http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php?topic=23933.0

http://dk7zb.darc.de/J_Pole/wiremanjpole.htm

http://www.m0ukd.com/144MHz_Homemade_Portable_Yagi_Beam/

spiroscfu
26-02-14, 21:58
Μα δεν έχει νόημα στα βραχέα, τι μήκος να υπολογίσεις;
Εδώ όμως σου λέει είχα 7 μέτρα κάθοδο και δεν μπορούσα να συντονίσω στην συχνότητα και τα έκανα 10 και συντόνισα. Αυτό έγινε στην πράξη, η θεωρία πως το εξηγεί;

αν έχω καταλάβει καλά όλοι οι επαγγελματίες αναφέρουν ότι αν υπάρχει ματσάρισμα της κεραίας με τον πομπό ΔΕΝ παίζει ρόλο το μήκος της καθόδου (δηλ. δεν δημιουργεί στάσιμο όσο και να είναι αυτό "απώλειες δημιουργεί φυσικά").

αν όμως δεν υπάρχει ματσάρισμα στην κεραία με τον πομπό, τότε δημιουργούνται στάσιμα (πχ. με 50Ω πομπό και 75Ω κεραία έχουμε 75/50=1.5:1),
αυτά λοιπόν μπορούν να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στο στάδιο εξόδου του πομπού και έτσι πρέπει να τα χαμηλώσουμε
αυτό γίνεται υπολογίζοντας την κάθοδο και κόβοντας την σε υποπολλαπλάσια του λ για να την βλέπει ο πομπός σαν φορτίο και να καταναλώνει την επιστρεφόμενη ισχύ

και έτσι η κάθοδος τρώει την επιστρεφόμενη ισχύ (σαν άεργη μάλλον) και το στάδιο εξόδου χαλαρώνει,

στην ερώτηση που έκανες μήπως δεν είναι ματσαρισμένη η κεραία με τον πομπό και έχοντας τυχαίο μήκος καθόδου σου έβγαζε αρκετά στάσιμα που εμπόδιζε την σωστή λειτουργία του πομπού (και δεν μπορούσε να συντονίσει στην συχνότητα που έλεγες),
και υπολογίζοντας την κάθοδο έκοψες τα επιστρεφόμενα προς το στάδιο εξόδου άρα λειτούργησε σωστότερα με αποτέλεσμα να συντονίζει και στην συχνότητα που ανάφερες


υγ.
φυσικά από την στιγμή που η κάθοδος λειτουργεί σαν φορτίο (για προστασία της εξόδου), σου τρώει και ισχύ

μην βαράτε αν είναι όλα λάθος!!

john_b
26-02-14, 22:27
Άρα που είναι λάθος ο σωτήρης σε αυτά που έγραφε;

spiroscfu
26-02-14, 22:30
νομίζω πως αναφέρθηκε γενικά

john_b
26-02-14, 22:39
Συνεπώς καταλήγουμε κάπου.
Όταν μηχάνημα, γραμμή μεταφοράς και κεραία είναι προσαρμοσμένα (π.χ. 50 ωμ), μπορούμε να έχουν ότι μήκος καθόδου θέλουμε, ενώ, όπου δεν υπάρχει προσαρμογή, όπως το περιέγραψες πιο πάνω, μια συντονισμένη κάθοδος βοηθάει τα πράγματα. Σωστά;

antonis_p
26-02-14, 22:46
Συνεπώς καταλήγουμε κάπου.
Όταν μηχάνημα, γραμμή μεταφοράς και κεραία είναι προσαρμοσμένα (π.χ. 50 ωμ), μπορούμε να έχουν ότι μήκος καθόδου θέλουμε, ενώ, όπου δεν υπάρχει προσαρμογή, όπως το περιέγραψες πιο πάνω, μια συντονισμένη κάθοδος βοηθάει τα πράγματα. Σωστά;

Τί πάει να πει "συντονισμένη κάθοδος";

john_b
26-02-14, 22:48
Ενοώ υπολογισμένη με τον τύπο (300 / f ) * VF

antonis_p
26-02-14, 22:57
Ενοώ υπολογισμένη με τον τύπο (300 / f ) * VF

Αν μιλάμε για ένα κεραιοσύστημα που εκπέμπει μονο σε κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ συχνότητα, αυτό είναι εφικτό. Όταν η συχνότητα ΔΕΝ είναι συγκεκριμένη;


http://img18.imageshack.us/img18/3674/dipoleantenna.gif


Όταν στο πιο πάνω δίπολο από την τροφοδοσία μέχρι την την άκρη του σύρματος έχουμε πχ λιγότερο από λ/4, τί φαντάζεσαι πως θα γίνει; Το τέταρτο του μήκους κύμματος που ταξιδεύει πάνω στο σύρμα είναι ανελαστικά συγκεκριμένο.

Θα χρησιμοποιήσει μέρος της "καθόδου" (που λες)
Εκεί σε τί θα βοηθήσει η "συντονισμένη" γραμμή μεταφοράς;

antonis_p
26-02-14, 23:00
BTW ο φίλος σου έκοψε την γραμμή μεταφοράς του σύμφωνα με κάποιον τύπο
ή αφού το σύστημα δεν λειτουργούσε για κάποιο λόγο
έκοβε λίγο λίγο και χωρίς κάποιον τύπο αυτήν, παρατηρώντας τις επιδράσεις;

john_b
26-02-14, 23:06
Δεν έκοψε, έκανα αρχικά λάθος εγώ. Έβαλε 7 μέτρα κάθοδο και αφού είχε θέμα προσέθεσε άλλα 3 και του έκατσε, δε νομίζω να πήγε με τύπους.

antonis_p
26-02-14, 23:11
Και κάτι τελευταίο - από εμένα - για αυτό.

Το manual του πομποδέκτη σου προφανώς είναι λεπτομερέστατο και γράφει μέχρι και το πού να το πετάξεις όταν το βαρεθείς.
Γιατί ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΊΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ "ΚΑΘΟΔΟΥ";

Ο Μ@λ@κ@$ ο κατασκευαστής συνήθως γράφει κάτι τέτοιο:


https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1798128_10152047415557561_1323957701_n.jpg


Του αρκεί να βάλεις ένα good quality 50 ohm coaxial. Σε εμάς γιατί να μην αρκεί;

Αν φάω ban, τα λέμε εν καιρώ. 73.

john_b
26-02-14, 23:15
Χαχαχαχα, χαλάρωσε ντε.
Αυτό δεν απαντά στο παράδειγμα που έφερα.

spiroscfu
26-02-14, 23:31
Γιατί ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΊΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ "ΚΑΘΟΔΟΥ";


:biggrin::biggrin: αν τα πείρες με τα δικά μου γραφόμενα αν θέλεις τα σβήνω (δεν έχω σχέσεις/ιδέα με ρου-φου)

Dragonborn
26-02-14, 23:43
Άντε φτου και από την αρχή. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω ποιοτικά τι συμβαίνει με το μήκος της καθόδου χωρίς να προσφύγω στην υπολογιστική θεωρία των γραμμών μεταφοράς.

Έστω μια κεραία με αντίσταση 75 Ω. Την τροφοδοτούμε με γραμμή μεταφοράς 75 Ω (RG-59). Άσχετα με το μήκος, είτε είναι 1 m είτε 12 m ο πομπός θα βλέπει αντίσταση 75 Ω. Αν ο πομπός φορτώνει καλά με 75 Ω και δεν ενεργοποιούνται προστασίες όλα καλά και άγια.

Έστω η ίδια κεραία 75 Ω με γραμμή τροφοδοσίας όμως 50 Ω (RG-213 ). Τώρα έχουμε στάσιμα 1.5:1. Κατά μήκος της γραμμής συναντάμε μια ποικιλία σύνθετων αντιστάσεων (ωμική + χωρητική ή ωμική + επαγωγική), πάντα με στάσιμα 1.5:1. Σε απόσταση λ/2 από την κεραία, ξαναβρίσκουμε 75 Ω, τα οποία ξαναβρίσκουμε στα 2*λ/2 (=λ), στα 3*λ/2 (=1.5λ) κλπ. Στα σημεία αυτά ένας πομπός που θέλει να βλέπει αντίσταση εξόδου 75 Ω φορτώνει κανονικά (παρ' όλο που στην γραμμή υπάρχουν στάσιμα 1.5:1), ενώ στα ενδιάμεσα μήκη δεν φορτώνει τόσο καλά και ίσως αρχίζει να ενεργοποιείται η προστασία.

Απο εδώ και πέρα είναι δύσκολο να συνεχίσω περιγραφικά αλλά θα ήταν πολύ απλο να το κάνω με μαθηματικά καθώς και με το σχετικό νομογράφημα Smith Chart (χάρτης Smith). Μαθηματικές αναλύσεις υπάρχουν στα βιβλία για κεραίες.

Τώρα οι ημιμαθείς απομονώνουν συγκεκριμένες καταστάσεις που συναντούν χωρίς να κατανοούν ουσιαστικά το θέμα και με βάση αυτές φτιάχνουν τις δικές τους εναλλακτικές θεωρίες. Αυτές διαδίδονται από στόμα σε στόμα και καταλήγουμε να έχουμε κάθε τόσο έναν καβγά στο forum.

spiroscfu
26-02-14, 23:59
Έστω η ίδια κεραία 75 Ω με γραμμή τροφοδοσίας όμως 50 Ω (RG-213 ). Τώρα έχουμε στάσιμα 1.5:1. Κατά μήκος της γραμμής συναντάμε μια ποικιλία σύνθετων αντιστάσεων (ωμική + χωρητική ή ωμική + επαγωγική), πάντα με στάσιμα 1.5:1. Σε απόσταση λ/2 από την κεραία, ξαναβρίσκουμε 75 Ω, τα οποία ξαναβρίσκουμε στα 2*λ/2 (=λ), στα 3*λ/2 (=1.5λ) κλπ. Στα σημεία αυτά ένας πομπός που θέλει να βλέπει αντίσταση εξόδου 75 Ω φορτώνει κανονικά (παρ' όλο που στην γραμμή υπάρχουν στάσιμα 1.5:1), ενώ στα ενδιάμεσα μήκη δεν φορτώνει τόσο καλά και ίσως αρχίζει να ενεργοποιείται η προστασία.

δηλαδή δεν είναι λάθος αυτά που είπα στο #118 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=642776&viewfull=1#post642776) απλά όταν υπολογίσουμε /συντονίσουμε την κάθοδο (εφόσον εκπέμπουμε σε μια και μόνο συχνότητα) κόβουμε τα στάσιμα προς το στάδιο εξόδου,
στην γραμμή συνεχίζουν να υπάρχουν σαν απώλειες αλλά δεν προστατεύουμε το τελικό στάδιο ??

edit:
ξαναδιάβασα το μήνυμα μου δικαιολογημένα τα πείρατε στον εγκέφαλο :whistle: δεν αναφέρω κάθοδο με κεραία αλλά πομπό με κεραία

αλήθεια για να "κόψουμε" τα στάσιμα (φυσικά και ισχύ) που θα δημιουργηθούν σε έναν πομπό με 50Ω έξοδο και μια κεραία των 75Ω αν συντονίσουμε την κάθοδο (με τον τύπο που αναφέρθηκε),
θα έχει διαφορετικό αποτέλεσμα αν η κάθοδος είναι 50 ή 75Ω

Dragonborn
27-02-14, 00:23
Είναι άσχετο. Το λ/2 κλπ έχει νόημα μόνο αν ο πομπός και η κεραία έχουν συμβατές σύνθετες αντιστάσεις αλλά το καλώδιο της καθόδου διαφορετική. Γιατί όμως να βάλουμε άσχετο καλώδιο? Δεν υπάρχει κανένας λόγος και επομένως η συζήτηση αυτή είναι άσκοπη.

Υπάρχουν μια σειρά από φαινόμενα που προκύπτουν αν η κεραία έχει άσχετη σύνθετη αντίσταση (π.χ. 32-j22 Ω). Στην περίπτωση αυτή, δεδομένου ότι έχουμε στάσιμα άρα η σύνθετη αντίσταση μεταβάλλεται κατά μήκος τη ςκαθόδου, μπορεί με ορισμένο μήκος καθόδου 50 Ω να δούμε στο άλλο άκρο μια σύνθετη αντίσταση σχετικά ανεκτή (αν δε βάλουμε στην κατάλληλη θέση και ένα T με ένα stub, ίσως καταφέρουμε να το φέρουμε ακριβώς στα 50 Ω). Αυτό το μήκος καθόδου διαφέρει κατά περίπτωση ανάλογα με την σύνθετη αντίσταση της κεραίας και της γραμμής μεταφοράς, μπορεί δε να προσδιορισθεί μόνο με χρήση είτε των μαθηματικών τύπων είτε του χάρτη Smith, όχι με αφορισμούς.

spiroscfu
27-02-14, 00:25
είναι αρκετά πολύπλοκα τα rf

SV1DB
27-02-14, 00:33
Καταλαβαίνω την απορία όλων όσων πειραματίζεστε με την ρύθμιση των καθόδων ανεξαρτήτως συχνότητας ΗF, VHF,UHF.
O ρόλος μιας καθόδου είναι με απλά λόγια να μεταφέρει την έξοδο του πομπού στην κεραία μας με την καλλίτερη δυνατή προσαρμογή (δηλαδή να μην έχει στάσιμα κύματα η κάθοδος, που σε απλά λόγια μετατρέπεται σε θερμότητα) αντί να ακτινοβολείται από την κεραία.

Εάν δεν έχουμε προσαρμογή τότε η κάθοδος αρχίζει να συμπεριφέρεται σύμφωνα με το μήκος -συχνότητα και τον λόγο στασίμων που την διαρρέει. Εδώ κόψε-ράψε η κάθοδος μπορεί να κάνει καλλίτερη προσαρμογή , αλλά προσοχή τότε έχει όχι ρόλο τροφοδοσίας της κεραίας αλλά συντονισμού και αρχίζουν τα παρατράγουδα ειδικά στις χαμηλές συχνότητες και την σχετικά μεγαλύτερη ισχύ.

Επομένως όταν λέμε ρυθμίστε τις κεραίες σας για να πετύχετε τον χαμηλότερο λόγο στασίμων τότε και η κάθοδος σας θα είναι ευτυχισμένη και δεν θα θέλει καμία απολύτως αυξομείωση Θα είναι ανεξάρτητη του μήκους.

Dragonborn
27-02-14, 00:33
Ναι, τα RF είναι αρκετά περίπλοκα. Γι'αυτό και έχουν ενδιαφέρον.

Να σας πώ τώρα μια σχετική απόκρυφη ιστορία (μάλλον εντελώς ψέματα) που δημοσιεύθηκε πριν πολλά χρόνια στο Practical Wireless. Πριν τον πόλεμο στην Ν. Αφρική, λέει η ιστορία, είχαν αναθέσει σε ένα ταλαντούχο μηχανικό να ηλεκτροδοτήσει μια σιδηροδρομική γραμμή μεγάλου μήκους. Στην πορεία αυτός για κάποιο λόγο δυσαρεστήθηκε. Γιά να εκδικηθεί έφτιαξε την γραμμή μεταφοράς ρεύματος ακριβώς λ/4 (π.χ. 1500 km στα 50 Hz). Στο τέρμα η γραμμή προφανώς ήταν ανοικτή, και επειδή ήταν λ/4, στην αρχή της εμφανιζόταν σαν βραχυκύκλωμα και έριχνε πάντα τις ασφάλειες, έκαιγε τις γεννήτριες κλπ.

spiroscfu
27-02-14, 00:38
Τον φουστη !!!:biggrin:

SRF
27-02-14, 03:57
Υπάρχει μιά έξφραση στην Αγγλικήν για όταν μετά από εκτενή συζήτηση σε ένα θέμα, ξαναρχίζουν εκ του μηδενός οι επαναζητήσεις μετά από ένα σχετικόχρόνικό διάλειμμα! Αυτό λοιπό το αποκακλούν... round two... εκ της πυγμαχίας!!!

Επειδή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΑΦΕΣ στα όσα αναλυθήκαν παλαιότερα... για όποιον ΔΩΣΕΙ την πρέπουσα σημασία και προσοχή στην ανάγνωσή τους... δεν θα επεκταθώ επανατοποθετούμενος διεξοδικά στο τι είναι γραμμή μεταφοράς... κλειστού τύπου - θωρακισμένη και ποιά τα χαρακτηριστικά που την διέπουν ως ΑΡΧΕΣ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ! Τα γράψαμε πριν... τα υποσημειώσαμε και στο βίντεο που έδειχνε το "εκπληκτικό" το να βρίσκεις την Ζ μιάς τυχαίας σε μήκος γραμμής μεταφοράς, απ' όπου ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!

Αναφέρθηκε και από τον DB σήμερα... αλλά ΤΙΠΟΤΑ... ΕΚΕΙ... πάμε για round 3 !!!

Οπότε θα σας γράψω πλεόν και ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΤΥΧΑΙΟ ΜΗΚΟΣ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ!

Ελπίζω ότι ΠΛΕΟΝ αποδέχεστε ΟΛΟΙ ότι όταν τα τρία σκέλη ΠΟΜΠΟΣ (ΠΗΓΗ) - ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ - ΦΟΡΤΙΟ (ΚΕΡΑΙΑ) είναι ιδίου Ζ, δεν παίζει απολύτως κανέναν ρόλο το ΜΗΚΟΣ της ενδιάμεσης ομοαξωνικής γραμμής μεταφοράς ως προς την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συχνότητα λειτουργίας σας! για εμφάνιση ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ Προσοχή! ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΩΛΕΙΕΣ κατά την διαδρομή, αλλά ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ! Αφού λοιπόν τα τρία σκέλη είναι σε προσαρμογή εξ'ορισμού τους τότε σαφώς ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ, δηλαδή το αποτέλεσμα από εμφανιζόμενα ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ!

Αυτό μας δίνει ένα ΥΠΕΡΟΧΟ πλεονέκτημα όταν εγκαθιστούμε ένα τέτοιο σύστημα! ΜΑΣ παρέχει ΜΗΔΕΝΙΚΑ (ή δυνατόν βέβαια στον πραγματικό κόσμο εν σχέση με τις ανοχές απόκλισεις από το θεωρητικά απόλυτα σωστό Ζ τους) ΣΤΑΣΙΜΑ!
Η ανάγνωση των στασίμων σε ένα τε΄τοιο σύστημα είναι μιά σχετικά εύκολη διαδικασία, και μάλιστα αρκεί να μετρήσουμε ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΪΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΜΑΣ, για να ξέρουμε το τι θα εμφανίσει ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ τελικά!

Αυτό, το τελευταίο, είναι και το πιό ενδιαφέρον!
Γιατί? Απλά γιατί ΑΝ ισχύει το ότι όλα τα Ζ των τριών σκελών του συστήματος είναι ίδια... το αποτέλεσμα της μετρήσεως αυτής θα είναι 1.0 (ή έστω πολύ πλησίον αυτού, άντε με ανοχές εώς και 1.3)!
Αν ΔΕΝ πάρουμε τον αυτό λόγο... ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΚΕΛΗ ΜΑΣ! Και αυτό συνεπάγεται ΜΕΙΩΜΕΝΗ αποδοση αυτομάτως! Αν αντί να βρούμε το τις πτάιει... εμείς αρχίζουμε να ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΜΕ την γραμμή μεταφορας μας ώστε αντί για αυτήν την χρήση να συμπεριφερθεί ως ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ Ζι/Ζο τότε απλά, απλούστατα κάνουμε "ΜΠΑΛΛΩΜΑΤΑ" για να ικανοποιήσουμε την οπτική μας σε ένα όργανο, δημιουργώντας μιά παραίσθηση στον εαυτό μας που απλά μας παρέχει τελικά την ευφορία του "ελάχιστου" των στασίμων σε μιά παραπλανητική ΕΝΔΕΙΞΗ!

Αν όμως θέλουμε να ξέρουμε εξ' αρχής ΑΝ όλο το σύστημα τηρεί τις προδιαγραφές ΟΛΩΝ των σκελών του... αλλά και να μπορούμε και αργότερα σε βάθος χρόνου να δούμε άμεσα ότι κάτι συνέβει και αποσταθεροποίησε το σύστημα μας, πράγμα που θα απαιτήσει επιδιόρθωση πριν μας "τινάξει" εντελώς τα πάντα... θα πρέπει να ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΥΧΑΙΟ ΜΗΚΟΣ κόβωντας το καλώδιο σε όσο οπτικά ταιριαστό μήκος μας αρκεί για να φτάσουμε από την πηγή στο όποιο φορτίο μας! Αν το κάνουμε και με κλειστά τα μάτια... ακόμα καλύτερα!
Αφού συνδέσουμε τα τρία σκέλη, ΑΝ μετρώντας "δούμε' στάσιμα... τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ένα εκ των τριών σκελών ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ! Και αυτό πρέπει να εντοπίσουμε και ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ώστε να γίνει ίδιου Ζ με τα άλλα δύο!
Αν αντί αυτού είχαμε υπολογίσει την γραμμή μας σε απόλυτο ως δέκατο του χιλιοστού μήκος εν σχέση με το λ ενδιαφέροντος kai toy Vf της, τότε υπο συνθήκη θα μπορούσαμε ακόμα και χωρίς "κεραία" στο τέλος της, να ΜΗΝ δούμε στάσιμα στο μέτρημά μας... και ευτυχείς να προσπαθούμε να εκπέμπουμε... και να απορούμε γιστί με το που πάμε 100 μέτρα παραπέρα ΔΕΝ ακούγεται "κιχ" τελικά!

Προσωπικά... προτιμώ να διορθώνω τις κεραίες ώστε να γίνουν στο ίδο Ζ πομπού και γραμμής... παρά να "κόβω" τις γραμμές μεταφοράς... γιατί οι κερίαες μου είναι ΑΣΧΕΤΟΥ Ζ με αυτές και τον πομπό μου!!!

GiwrgosTH
27-02-14, 10:00
Γιατί ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΊΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ "ΚΑΘΟΔΟΥ";
Να προσθέσω πάνω σε αυτό κάτι που έχω ξαναγράψει κάποιες σελίδες πιο πίσω:
Έχω παρακολουθήσει στην Ιταλία σεμινάρια στην SIRA και την IRTE, κατασκευαστές κεραιών εκπομπής.
Έχω συνεργαστεί σε εγκαταστάσεις κεραιών και πομπών με Ιταλούς, Αμερικάνους και Γερμανούς.
Έχω παρακολουθήσει σεμινάριο από εταιρεία που δε θυμάμαι πια το όνομά της, που έχει software για τον υπολογισμό διαγραμμάτων ακτινοβολίας TV και εδαφοκάλυψης.
Επίσης στην IRTE με εκπαίδευσαν στο πρόγραμμα που έχουν, το WINANT, το οποίο υπολογίζει διαγράμματα ακτινοβολίας.
Κανείς μα κανείς από αυτούς δεν μίλησε ποτέ για "συντονισμό καθόδου", όπως φυσικά και κανείς κατασκευαστής πομπών ή κεραιών δεν το αναφέρει κάπου στα manual του.
Τι στο καλό? Κανείς από αυτούς δεν το γνώριζε, ή το θεωρούσε αυτονόητο για να το αναφέρει?

SRF
27-02-14, 11:43
Να προσθέσω πάνω σε αυτό κάτι που έχω ξαναγράψει κάποιες σελίδες πιο πίσω:
Έχω παρακολουθήσει στην Ιταλία σεμινάρια στην SIRA και την IRTE, κατασκευαστές κεραιών εκπομπής.
Έχω συνεργαστεί σε εγκαταστάσεις κεραιών και πομπών με Ιταλούς, Αμερικάνους και Γερμανούς.
Έχω παρακολουθήσει σεμινάριο από εταιρεία που δε θυμάμαι πια το όνομά της, που έχει software για τον υπολογισμό διαγραμμάτων ακτινοβολίας TV και εδαφοκάλυψης.
Επίσης στην IRTE με εκπαίδευσαν στο πρόγραμμα που έχουν, το WINANT, το οποίο υπολογίζει διαγράμματα ακτινοβολίας.
Κανείς μα κανείς από αυτούς δεν μίλησε ποτέ για "συντονισμό καθόδου", όπως φυσικά και κανείς κατασκευαστής πομπών ή κεραιών δεν το αναφέρει κάπου στα manual του.
Τι στο καλό? Κανείς από αυτούς δεν το γνώριζε, ή το θεωρούσε αυτονόητο για να το αναφέρει?

Το πρόβλημά τους είναι ότι κανείς τους ΔΕΝ γνώριζε ότι υπάρχουν τόσο αδαείς εκεί έξω... ώστε να χρειαστεί να αναφέρουν κάπου έστω το "ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ σε φορτίο κεραίας 50Ω" !
Εδώ σκέψου ότι δεν το αναφέρουν στα εγχειρίδια χρήσεως των συσκευών CB, που ως συσκευές απευθύνονται ακόμα και στον 'ΚΙΤΣΟΣ - ΣΕ ΑΓΑΠΩ - SCANIA12V" ή τον "ΚΑΡΑΜΠΕΛΛΑΣ - ΑΝΩ ΣΤΑΝΟΥΛΑ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΣ" !!!
Και όμως ΥΠΑΡΧΟΥΝ τεχνικοί... ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ!!! :saad: Ειλικρινά... ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙΣ! :confused1:

savnik
27-02-14, 11:46
Τι στο καλό? Κανείς από αυτούς δεν το γνώριζε, ή το θεωρούσε αυτονόητο για να το αναφέρει?
Αν αρχίσεις και κόβεις το καλώδιο λίγο-λίγο για τον υποτιθέμενο συντονισμό, στο τέλος θα χρειαστείς καινούργιο.

SRF
27-02-14, 11:57
Αν αρχίσεις και κόβεις το καλώδιο λίγο-λίγο για τον υποτιθέμενο συντονισμό, στο τέλος θα χρειαστείς καινούργιο.

Ναι... αφού ο καλύτερος τελικά "συντονισμός' θα βρεθει να είναι αυτός που η κεραία θα "φορεθεί" στο μηχάνημα ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ!!! :biggrin:

john_b
27-02-14, 12:28
Πριν αρχίσουμε τον τρίτο γύρο, θα το ξαναρωτήσω, αφού δεν έχει σημασία και απλά τα στάσιμα τα πνίγει η συντονισμένη κάθοδος, ο άλλος πως άνοιξε τον επαναλήπτη που πριν δεν τον άνοιγε, απλά προσθέτωντας 3 μέτρα καθόδου;

Υ.Γ.: Η απουσία του Σωτήρη από την συζήτηση είναι αισθητή...

sigmacom
27-02-14, 13:11
Αυτή η κουβέντα μου θύμισε το εξής ανέκδοτο:

Ένας παππούς 80 χρονών πάει στο γιατρό για γενικό τσεκάπ.
- Πώς αισθάνεστε;
- Ποτέ δεν ένιωσα καλύτερα. Είμαι παντρεμένος με μια 25χρονη, με την οποία
περνάω θαυμάσια, και μάλιστα είναι και έγκυος. Μου ετοιμάζει παιδί.
Ο γιατρός τον κοιτάει για λίγα δευτερόλεπτα σκεπτικός και του λέει :
- Να σας πω μια ιστορία... Ήταν ένας φίλος μου κυνηγός, ο οποίος καθώς
έφευγε από το σπίτι του, αντί να πάρει το όπλο του, πήρε κατά λάθος την ομπρέλα.
Αφού περπατούσε για κάμποση ώρα στο δάσος, είδε μπροστά του ξαφνικά μια άγρια αρκούδα.
Σηκώνει λοιπόν την ομπρέλα του και κάνει να πυροβολήσει, και η αρκούδα ..... πέφτει κάτω νεκρή, τέζα.
- Αποκλείεται, φωνάζει ο παππούς, άλλος την πυροβόλησε.
- Α μπράβο.
Όπου αρκούδα=στάσιμα, και ομπρέλα=κόψιμο καθόδου.

ΝΑΙ, με το κόψιμο της καθόδου μπορείς να φέρεις τέτοιο αποτέλεσμα, ΟΧΙ, τα στάσιμα δεν τα προκαλούσε η κάθοδος.
Εάν χρειάζεται να κοπεί κάθοδος "για να πετύχεις προσαρμογή", σημαίνει ότι ο πομπός ή η κεραία σου, είναι τσίρκο.
Όταν Ζκεραίας = Ζπομπού = Ζκαθόδου, τότε Lκαθόδου = ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Άρα να ανησυχείτε αν με το κόψιμο της καθόδου αλλάζουν τα πράγματα.



Πριν αρχίσουμε τον τρίτο γύρο, θα το ξαναρωτήσω, αφού δεν έχει σημασία και απλά τα στάσιμα τα πνίγει η συντονισμένη κάθοδος, ο άλλος πως άνοιξε τον επαναλήπτη που πριν δεν τον άνοιγε, απλά προσθέτωντας 3 μέτρα καθόδου;
Εμένα με κάλυψε η απάντηση -> εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&page=12&p=642774&viewfull=1#post642774) και -> εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&page=12&p=642776&viewfull=1#post642776)
(χωρίς να αποκλείω να άλλαξαν και άλλες παράμετροι που δεν γνωρίζουμε όπως π.χ. "πρόσθεσα 3 μέτρα καλώδιο (α, κι άλλαξα και κάτι λιωμένους κοννέκτορες / άλλαξα θέση την κεραία / έβαλα παντόφλα / στέγνωσαν τα νερά / άλλαξα τύπο καλωδίου" - έλα μωρέ σιγά μην έπαιζαν ρόλο αυτά, τα 3 μέτρα ήταν το μυστικό, ξέρω εγώ τι σου λέω! :laugh:)

Υ.Γ.
Ενίσταμαι για τον ορισμό "συντονισμένη κάθοδος"!

SV1JRT
27-02-14, 13:14
Υ.Γ.: Η απουσία του Σωτήρη από την συζήτηση είναι αισθητή...


Με έχουν καλύψει προλαλήσαντες ......
Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση.

.

SRF
27-02-14, 13:25
Πριν αρχίσουμε τον τρίτο γύρο, θα το ξαναρωτήσω, αφού δεν έχει σημασία και απλά τα στάσιμα τα πνίγει η συντονισμένη κάθοδος, ο άλλος πως άνοιξε τον επαναλήπτη που πριν δεν τον άνοιγε, απλά προσθέτωντας 3 μέτρα καθόδου;

Υ.Γ.: Η απουσία του Σωτήρη από την συζήτηση είναι αισθητή...

Μα ακόμα δεν κατάλαβες?
Πριν, η κεραία του απέδιδε ότι απέδιδε που σαφώς ΔΕΝ ήταν το καλύτερο δυνατόν αν συγκρινόταν με μιά καλά κατασκευασμένη που να τηρούσε τα 50Ω αν αυτά απαιτούσαν ο πομπός του και το καλώδιό του ως Z τερματισμού τους! Και ακριβώς εξ' αυτού, της μειωμένης απόδοσης, ΔΕΝ "άνοιγε" τον επαναλήπτη μακριά!
Πρόσθεσε λοιπόν κάθοδο, έπεσε σε κάποιον συντονισμό της καθόδου που τελικά εμφάνιζε έτσι και ρεύμα εξωτερικού αγωγού της, και τότε αυτή πλέον άρχισε να ακτινοβολεί ΕΠΙΣΗΣ συμμετέχωντας τελικά σε επαύξηση του όποιου δημιουργούμενου πεδίου... δημιουργώντας ένα άλλο 'λοβό" ΤΥΧΑΙΟ!!!
Αυτό ήταν αρκετό για να ξεπεράσει το απαραίτητο ελάχιστο SINAD του επαναλήπτη ώστε να ενεργοποιηθεί το κύκλωμα διαμεταγωγής!!!
Για να στο θέσω πιό απλά! Θα μπορούσα να σου φτιάξω μιά κεραία ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ! Μάλιστα αν δεν περνούσε στο επαναλήπτη αυτόν θα σου πρόσθετα ακόμα ένα ΙΔΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΟ μήκος ομοαξωνικών καλωδίων, και θα διπλασίαζα το κέρδος της! Αυτό θα μπορούσα να το κάνω θεωρητικά όσες φορες ήθελα δημιουργώντας μια κεραία "κολλίνεαρ" (διάβασε σχετικά με το τι είναι αυτός ορος) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ!!!
Στην ουσία ο φίλος σου συντονίζοντας την γραμμή μεταφοράς του ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ "ΚΕΡΑΙΑ" κάτω από την κεραία του και αυτή συνδυαζόμενη με την "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥ Ζ" κεραία στο άκρο της, τελικά αύξησε την ακτινοβολία του ΣΥΝΟΛΟΥ, και όχι της πραγματικής κεραίας του τελικού άκρου!!!
Η πραγματική κεραία του στο άκρο... ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΩΣΤΑ έναντι μιάς πραγματικά κατασκευασμένης σωστά στα 50Ω του υπόλοιπου συστήματος!!! Αλλά αυτός ανοίγει τον επαναλήπτη με το επιπλέον εκπεμπόμενο εκ του καλωδίου του!

john_b
27-02-14, 13:27
Με έχουν καλύψει προλαλήσαντες ......
Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση.
Έλα δεν θέλω τέτοια, εδώ υπάρχει ουσιαστικό παράδειγμα βελτίωσης και ίσως πείσω τον Γιώργο (που είναι μέλος εδώ) να αναφερθεί στο θέμα μια και πρόκειται για την δική του κεραία



ΝΑΙ, με το κόψιμο της καθόδου μπορείς να φέρεις τέτοιο αποτέλεσμα!

Αχά

Υ.Γ: Ωπ, μαζί απαντήσαμε Γιώργο.
Οκ, άρα μια συντονισμένη σε μήκος κάθοδος μπορεί να κρύψει ένα υπαρκτό πρόβλημα κεραίας και συνεπώς θα πρέπει να αποφεύγεται;

sigmacom
27-02-14, 13:30
Κάνε quote και την συνέχεια, όχι αποσπασματικά...:wiink:

ΟΧΙ, τα στάσιμα δεν τα προκαλούσε η κάθοδος.

Ναί, αυτό λέω:


να ανησυχείτε αν με το κόψιμο της καθόδου αλλάζουν τα πράγματα.

GiwrgosTH
27-02-14, 13:33
Αν αρχίσεις και κόβεις το καλώδιο λίγο-λίγο για τον υποτιθέμενο συντονισμό, στο τέλος θα χρειαστείς καινούργιο.
Τι μου θύμησες...
Κάποια χρόνια πριν (23-24...) είχα κάνει εγκατάσταση στη Μυτιλήνη στο Πρ. Ηλία ένα RVR 1 Kw (αν θυμάμαι καλά πλέον...) για τον Παπούκα (πάλι αν θυμάμαι καλά...)
Η κεραία (4 δίπολα) του Αποστόλη, η οποία ήταν ...κάποια ωμ! Τότε άρχισε να βγάζει (αντιγράφει λάθος δηλαδή!) κεραίες και το σπλίτερ είχε εξόδους... 12,5 ωμ! Αυτό το κατάλαβα αργότερα που έλυσα κάποιο και είδα την εσωτερική σωλήνα να είναι μονοκόμματη. οπότε στην έξοδο είχαμε σύνθετη αντίσταση 50/4, όσοι δηλαδή οι έξοδοι.
Καταλαβαίνεις λοιπόν τι προσαρμογή είχε! Έκλεινε από στάσιμα σε χαμηλή ισχύ.
Άρχισα να κόβω κάθοδο, έπεφταν τα στάσιμα και μέχρι να τα μηδενίσω μετακινήσαμε τον πομπό :001_tt2:
Τώρα το τι ακτινοβολούσε ένας Θεός ξέρει!

SRF
27-02-14, 13:38
Τι μου θύμησες...
Κάποια χρόνια πριν (23-24...) είχα κάνει εγκατάσταση στη Μυτιλήνη στο Πρ. Ηλία ένα RVR 1 Kw (αν θυμάμαι καλά πλέον...) για τον Παπούκα (πάλι αν θυμάμαι καλά...)
Η κεραία (4 δίπολα) του Αποστόλη, η οποία ήταν ...κάποια ωμ! Τότε άρχισε να βγάζει (αντιγράφει λάθος δηλαδή!) κεραίες και το σπλίτερ είχε εξόδους... 12,5 ωμ! Αυτό το κατάλαβα αργότερα που έλυσα κάποιο και είδα την εσωτερική σωλήνα να είναι μονοκόμματη. οπότε στην έξοδο είχαμε σύνθετη αντίσταση 50/4, όσοι δηλαδή οι έξοδοι.
Καταλαβαίνεις λοιπόν τι προσαρμογή είχε! Έκλεινε από στάσιμα σε χαμηλή ισχύ.
Άρχισα να κόβω κάθοδο, έπεφταν τα στάσιμα και μέχρι να τα μηδενίσω μετακινήσαμε τον πομπό :001_tt2:
Τώρα το τι ακτινοβολούσε ένας Θεός ξέρει!


Αλήθεια... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ!!! ?

GiwrgosTH
27-02-14, 13:41
Αλήθεια... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ!!! ?
Κάτι διάβασα πριν 2-3 βδομάδες για φυλακή για εκβιασμό...
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=268898&catid=6
Κάπου αλλού είχα διαβάσει πως είναι αυτός.

SRF
27-02-14, 13:48
ΟΚ!!!
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49578&stc=1

savnik
27-02-14, 13:54
Τι μου θύμησες...
Κάποια χρόνια πριν (23-24...) είχα κάνει εγκατάσταση στη Μυτιλήνη στο Πρ. Ηλία ένα RVR 1 Kw (αν θυμάμαι καλά πλέον...) για τον Παπούκα (πάλι αν θυμάμαι καλά...)
Σωστά θυμάσαι και για τα δυο.

savnik
27-02-14, 13:54
Αλήθεια... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ!!! ?
Ωχ, και συ τον ξέρεις;

SRF
27-02-14, 13:55
ΤΙ ΛΕΤΕ!!! Αυτό είναι που λένε... πενία τέχνας... ΚΑΤΕΡΓΑ-ΖΕΤΑΙ!!! :biggrin:

SRF
27-02-14, 13:58
Ωχ, και συ τον ξέρεις;

Εγώ? Μπαααααα!!! Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι και εμείς γνωριζόμαστε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εδώ και 20 έτη!!! Άλλωστε ουκ ολίγες φορές έμενα και για ένα μήνα ή και παραπάνω ετησίως, πανω πάνω στο Βουναράκι δίπλα στους ταξιδευμένους... με θέα ΟΛΗ την πόλη!!!

GiwrgosTH
27-02-14, 14:00
Σωστά θυμάσαι και για τα δυο.
Οπότε Νίκο πρέπει να γνωριζόμαστε από παλιά....
Τώρα στην εταιρεία που είμαι έχουμε συνεργάτη τον Σαράντο, πολύ καλό παιδί, αν και προσωπικά δεν τον έχω γνωρίσει, μόνο τηλεφωνικά.
Πρόλαβες και τον πομπό στα VHF που του είχαμε πουλήσει? Αν ναι θα βάλω τα κλάματα!!!
Exciter (τρόπος του λέγειν!!!) του Δάβαρη, ο λεγόμενος και "Μουγκοθόδωρος" που ήταν μόνο video, linear με την 4CX150 ή 250 δε θυμάμαι και για τον ήχο το γνωστό VCO 45 Watt!!! :confused1:

SRF
27-02-14, 14:02
Πρόλαβες και τον πομπό στα VHF που του είχαμε πουλήσει? Αν ναι θα βάλω τα κλάματα!!!
Exciter (τρόπος του λέγειν!!!) του Δάβαρη, ο λεγόμενος και "Μουγκοθόδωρος" που ήταν μόνο video, linear με την 4CX150 ή 250 δε θυμάμαι και για τον ήχο το γνωστό VCO 45 Watt!!! :confused1:

!!! Αυτό πρέπει να το έχω δει κάπου εκεί τργύρω, μετά... και ΕΠΕΣΑ ΞΕΡΟΣ!!!

savnik
27-02-14, 14:03
Εγώ? Μπαααααα!!! Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι και εμείς γνωριζόμαστε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εδώ και 20 έτη!!! Άλλωστε ουκ ολίγες φορές έμενα και για ένα μήνα ή και παραπάνω ετησίως, πανω πάνω στο Βουναράκι δίπλα στους ταξιδευμένους... με θέα ΟΛΗ την πόλη!!!
Αν ήξερες τον Σταύρο τον ξενύχτη τότε σίγουρα γνωριζόμαστε. Καλά πριν 20 χρόνια τι έκανες εδώ;
Εκεί με την ωραία την θέα όλοι κάποτε θα πάμε, θέλουμε δεν θέλουμε.

GiwrgosTH
27-02-14, 14:04
!!! Αυτό πρέπει να το έχω δει κάπου εκεί τργύρω, μετά... και ΕΠΕΣΑ ΞΕΡΟΣ!!!
Ιδέα και κατασκευή ενός καλού σου φίλου :wiink:
Μανούλα σε αυτά!!!

savnik
27-02-14, 14:06
Οπότε Νίκο πρέπει να γνωριζόμαστε από παλιά....
Τώρα στην εταιρεία που είμαι έχουμε συνεργάτη τον Σαράντο, πολύ καλό παιδί, αν και προσωπικά δεν τον έχω γνωρίσει, μόνο τηλεφωνικά.
Πρόλαβες και τον πομπό στα VHF που του είχαμε πουλήσει? Αν ναι θα βάλω τα κλάματα!!!
Exciter (τρόπος του λέγειν!!!) του Δάβαρη, ο λεγόμενος και "Μουγκοθόδωρος" που ήταν μόνο video, linear με την 4CX150 ή 250 δε θυμάμαι και για τον ήχο το γνωστό VCO 45 Watt!!! :confused1:
Φυσικά και τον ξέρω τον Σαράντο. Έφυγε από το μαγαζί που ήταν και τώρα ανέλαβε την εταιρεία που λές. Πολύ καλό παιδί.

savnik
27-02-14, 14:08
Exciter (τρόπος του λέγειν!!!) του Δάβαρη, ο λεγόμενος και "Μουγκοθόδωρος" που ήταν μόνο video, linear με την 4CX150 ή 250 δε θυμάμαι και για τον ήχο το γνωστό VCO 45 Watt!!! :confused1:
Φυσικά. Ήταν πριν πολλά χρόνια (25) και το είχε βάλει στον Όλυμπο.

SRF
27-02-14, 14:39
Αν ήξερες τον Σταύρο τον ξενύχτη τότε σίγουρα γνωριζόμαστε. Καλά πριν 20 χρόνια τι έκανες εδώ;
Εκεί με την ωραία την θέα όλοι κάποτε θα πάμε, θέλουμε δεν θέλουμε.

Α... ! 8-9 έτη συνολικά!!! Και σταμάτησα ΝΑ "ΈΡΧΟΜΑΙ" για να μην πάω ή εκεί δίπλα στην απέναντι πλευρά του δρόμου δηλαδή... ή παρέα με τον Παπούκα στην νέα κατοικία του!!! :biggrin:

είχα... συγγενείς... "εξ' αγχιστείας" δηλαδή!!! Μέχρι που αποφάσισα να ξε-συγγενέψουμε οριστικά και αμετακλήτως!!! :lool::wiink:

SRF
27-02-14, 14:46
Με έχουν καλύψει προλαλήσαντες ......
Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση.

.

Σωτήρη οφείλω να αναγνωρίσω ότι αναγνωρίζεις το χιούμορ όπως πρέπει (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=642898&viewfull=1#post642898)! Και αυτό είναι προσόν ακόμα και αν διαφωνούμε!!! :wiink:

SV1JRT
27-02-14, 14:57
Σωτήρη οφείλω να αναγνωρίσω ότι αναγνωρίζεις το χιούμορ όπως πρέπει (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=642898&viewfull=1#post642898)! Και αυτό είναι προσόν ακόμα και αν διαφωνούμε!!! :wiink:

Καλησπέρα Γιώργο.
Το ότι ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑΜΕ σε κάποια θέματα δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποια έχθρα μεταξύ μας. Εννοείτε ότι σε εκτιμώ και σε σέβομαι για τις γνώσεις σου (όπως εκτιμώ και πολλά άλλα άτομα σε αυτό το φόρουμ) και απολαμβάνω το καλό χιούμορ.
Επίσης, όπως γράφω στην υπογραφή μου, (αν και γενικά είμαι ΘΕΟΣ :001_tt2: ) κάπου κάπου κάνω και κανένα λαθάκι.... χαχαχαχα


.

leosedf
27-02-14, 16:25
Πφφ δεν ξανά πήγα Μυτιλήνη από τότε που πήγα να βελτιώσω την επικοινωνία με το Θεό σε μια εκκλησία. Καλά ήταν πέτυχα και καλοκαίρι.
Είχα πετύχει και έναν εκεί στο εκκλησάκι πάνω με το γιο του που είχε στάσιμα πολλά και τον έδωσα μια λαστιχοταινία.

savnik
27-02-14, 17:15
Πφφ δεν ξανά πήγα Μυτιλήνη από τότε που πήγα να βελτιώσω την επικοινωνία με το Θεό σε μια εκκλησία. Καλά ήταν πέτυχα και καλοκαίρι.
Είχα πετύχει και έναν εκεί στο εκκλησάκι πάνω με το γιο του που είχε στάσιμα πολλά και τον έδωσα μια λαστιχοταινία.
Αποδήμησε εις Κύριον. Επίσης και η Ηγουμένη στο Μοναστήρι που είχες πάει. Συμπτώσεις;
Για τις ηλικίες μας (μάλλον την δικιά μου) εδώ το χειμώνα είναι δράμα αλλά το καλοκαίρι.............
Από τότε που σε είδα δεν ξανάρθες;

p.gabr
27-02-14, 18:37
Γιώργο SRF έδωσες ρέστα 'πολυμέτωπα" σήμερα

Καλά πότε δουλεύεις εσυ ;;;;;
Για στρώσου λίγο και μην φορτωνεις με ώρες τα μηχανήματα

SRF
27-02-14, 23:20
Γιώργο SRF έδωσες ρέστα 'πολυμέτωπα" σήμερα

Καλά πότε δουλεύεις εσυ ;;;;;
Για στρώσου λίγο και μην φορτωνεις με ώρες τα μηχανήματα

Απλά θα σου πω ότι ΜΟΛΙΣ γύρισα από κάποια εργασία έξω... ! Υπολόγισε το ωράριο λοιπόν! :biggrin:

leosedf
28-02-14, 00:31
Απλά θα σου πω ότι ΜΟΛΙΣ γύρισα από κάποια εργασία έξω... ! Υπολόγισε το ωράριο λοιπόν! :biggrin:
Άσε σε έφαγα, μόλις κάθισα σπίτι κατά τις πέντε τηλέφωνο Καβάλα βλάβη, έχει 5 λεπτά που γύρισα.

lepouras
28-02-14, 01:27
Άσε σε έφαγα, μόλις κάθισα σπίτι κατά τις πέντε τηλέφωνο Καβάλα βλάβη, έχει 5 λεπτά που γύρισα.
πφφφφφφφ σιγά και εγώ τώρα γύρισα αλλά δεν κάνω έτσι.
.
.
.
.
.
.
.(είχα βγέι πριν 5 λεπτά):lool:

john_b
28-02-14, 01:29
Εγώ θα γυρίσω στις 6 το πρωί, είμαι στην δουλειά τώρα, γατάκια...

antonis_p
25-05-17, 15:11
Περί μήκους γραμμής μεταφοράς ("καθόδου")

69859

(Υπάρχει τρόπος να ανεβάζω φωτό και να εμφανίζεται στο μέγεθός της;)

p.gabr
25-05-17, 20:14
Περί μήκους γραμμής μεταφοράς ("καθόδου")

69859

(Υπάρχει τρόπος να ανεβάζω φωτό και να εμφανίζεται στο μέγεθός της;)

Κανεις κλικ κλικ στην φωτογραφία και εχεις διάφορες επιλογές .. ΘΕΣΗΣ-ΜΕΓΕΘΟΥΣ

nikknikk4
27-05-17, 01:14
Περί μήκους γραμμής μεταφοράς ("καθόδου")

69859

(Υπάρχει τρόπος να ανεβάζω φωτό και να εμφανίζεται στο μέγεθός της;)

ποιο ειναι το νοημα του post μετα απο 3+ χρονια ?

τα διαβασαμε πριν απο περιπου 3,5 χρόνια

26-02-14

#134
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=642839&viewfull=1#post642839)
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72554&p=642839&viewfull=1#post642839

electron
31-08-22, 14:56
Επαναφέρω το πολύ ενδιαφέρον θέμα συνοψίζωντας αλλά και θέτωντας ένα πρακτικό πρόβλημα που ακόμη αναζητώ την βέλτιστη λύση του.

1.Εξ όσων έχουν γραφτεί και αποκρυσταλλωθεί ως γενικές παραδοχές, όταν η σύνθετη αντίσταση, πομπού, καλωδίου, κεραίας είναι ίδια, δεν ασχολούμαστε και δεν έχει κανένα νόημα η μεταβολή ή οποιασδήποτε υπολογισμός, του μήκους του καλωδίου.
2.Όταν η σύνθετη αντίσταση πομπού ή της κεραίας είναι αδιάφορη των 50Ωμ το να προσπαθήσουμε να προσαρμόσουμε αυτά τα δύο με μεταβολή του καλωδίου που μπαίνει εν σειρά τους, δεν σημαίνει ότι θα βελτιστοποιήσουμε την ακτινοβολία του εκπεμπόμενου σήματος, αν η κεραία δεν είναι σωστά φτιαγμένη.

Ας πάμε τώρα σε ένα πρακτικό πρόβλημα και θα ήθελα τις απόψεις σας. Έχουμε ενα κεραιοσύστημα, (κεραία-καλώδιο), που στην κατάληξη του προς τον πομπό, βλέπουμε ότι παρουσιάζει μια σύνθετη αντίσταση 52Ωμ - j210pF.
Εκ πρώτης η χωρητικότητα είναι το ζητούμενο που δεν θα θέλαμε να έχουμε γιατί προφανώς επιρεάζει την σωστή αντινοβολία της κεραίας;
Κατά δεύτερο, αν ισχύει το πρώτο, πως μπορούμε να εκμηδενίσουμε την χωρητικότητα και να κάνουμε το σύνολο της σύνθετης αντίστασης να μην έχει φανταστικό μέρος;

Ακρίτας
31-08-22, 17:10
...

Ας πάμε τώρα σε ένα πρακτικό πρόβλημα και θα ήθελα τις απόψεις σας. Έχουμε ενα κεραιοσύστημα, (κεραία-καλώδιο), που στην κατάληξη του προς τον πομπό, βλέπουμε ότι παρουσιάζει μια σύνθετη αντίσταση 52Ωμ - j210pF.
Εκ πρώτης η χωρητικότητα είναι το ζητούμενο που δεν θα θέλαμε να έχουμε γιατί προφανώς επιρεάζει την σωστή αντινοβολία της κεραίας;
Κατά δεύτερο, αν ισχύει το πρώτο, πως μπορούμε να εκμηδενίσουμε την χωρητικότητα και να κάνουμε το σύνολο της σύνθετης αντίστασης να μην έχει φανταστικό μέρος;

Γιάννη, αυτό δεν είναι σύνθετη αντίσταση. Αν όμως εννοείς 52Ω - j210Ω, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τοποθετήσεις σε σειρά μια αυτεπαγωγή με αντίδραση ίση προς 210Ω στη συχνότητα λειτουργίας.

electron
31-08-22, 19:01
Γιώργο τα 210pf τα μέτρησα με network analyser. Μετά από κανονικοποίηση της παραπάνω σύνθετης αντίστασης προκύπτει η εξής τιμή: 1,04 - j0,00166.

electron
31-08-22, 20:52
Ουσιαστικά αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι το κατά πόσο μια τέτοιας τάξης χωρητικότητα μπορεί να επιδράσει στην εκπομπή ενός σήματος κι αν αξίζει να ασχοληθείς προκειμένου να την εκμηδενισεις. Ο τρόπος εν ολίγοις μου είναι γνωστός, όπως είπε και ο Γιώργος με τη χρήση πηνίου ή stub ενδεχομένως ή ακόμη και με την μεταβολή του μήκους της καθόδου.

matthew
31-08-22, 23:39
Επαναφέρω το πολύ ενδιαφέρον θέμα συνοψίζωντας αλλά και θέτωντας ένα πρακτικό πρόβλημα που ακόμη αναζητώ την βέλτιστη λύση του.

1.Εξ όσων έχουν γραφτεί και αποκρυσταλλωθεί ως γενικές παραδοχές, όταν η σύνθετη αντίσταση, πομπού, καλωδίου, κεραίας είναι ίδια, δεν ασχολούμαστε και δεν έχει κανένα νόημα η μεταβολή ή οποιασδήποτε υπολογισμός, του μήκους του καλωδίου.
2.Όταν η σύνθετη αντίσταση πομπού ή της κεραίας είναι αδιάφορη των 50Ωμ το να προσπαθήσουμε να προσαρμόσουμε αυτά τα δύο με μεταβολή του καλωδίου που μπαίνει εν σειρά τους, δεν σημαίνει ότι θα βελτιστοποιήσουμε την ακτινοβολία του εκπεμπόμενου σήματος, αν η κεραία δεν είναι σωστά φτιαγμένη.

Ας πάμε τώρα σε ένα πρακτικό πρόβλημα και θα ήθελα τις απόψεις σας. Έχουμε ενα κεραιοσύστημα, (κεραία-καλώδιο), που στην κατάληξη του προς τον πομπό, βλέπουμε ότι παρουσιάζει μια σύνθετη αντίσταση 52Ωμ - j210pF.
Εκ πρώτης η χωρητικότητα είναι το ζητούμενο που δεν θα θέλαμε να έχουμε γιατί προφανώς επιρεάζει την σωστή αντινοβολία της κεραίας;
Κατά δεύτερο, αν ισχύει το πρώτο, πως μπορούμε να εκμηδενίσουμε την χωρητικότητα και να κάνουμε το σύνολο της σύνθετης αντίστασης να μην έχει φανταστικό μέρος;
1. Με την προϋπόθεση η γραμμή μεταφοράς να έχει πεπερασμένο μήκος.
2. Ισχύει. Αν η κεραία δεν είναι συντονισμένη, τότε δεν μπορεί να προσαρμοστεί ότι άλλο και να την κάνουμε εκτός από το να την συντονίσουμε.

Από τη θεωρία ισχύει ότι η σύνθετη αντίσταση (Z) στο σημείο τροφοδοσίας της κεραίας ισούται με το άθροισμα της αντίστασης εισόδου (Rin) και της αντίδρασης (jX) που δημιουργείται επάνω στην κεραία.
Δηλαδή έχουμε: Z = Rin + jX. Η αντίσταση εισόδου ισούται με το άθροισμα της αντίστασης ακτινοβολίας (Rr) και της αντίστασης απωλειών λόγω θερμότητας (Rloss). Rin = Rr + Rloss.
Τα 210 pF που μετράει το VNA είναι η αντίδραση (jX) που δημιουργείται επάνω στην κεραία όταν αυτή δεν είναι συντονισμένη. Η αντίδραση έχει είτε επαγωγική μορφή είτε χωρητική (όπως στην προκειμένη περίπτωση) και αντιπροσωπεύει τις απώλειες λόγω διαρροών της RF προς τη Γη.
Πρακτικά δεν είναι δυνατόν να μηδενίσουμε τελείως την αντίδραση, αλλά μπορούμε να την ελαχιστοποιήσουμε ώστε η κεραία να έχει απειροελάχιστες απώλειες (μηδαμινή επιστροφή της RF) και επομένως να πετύχουμε την μέγιστη απόδοση. Αυτό γίνεται όπως είπαμε πριν με τον συντονισμό της κεραίας.

Ακρίτας
01-09-22, 00:07
Γιώργο τα 210pf τα μέτρησα με network analyser. Μετά από κανονικοποίηση της παραπάνω σύνθετης αντίστασης προκύπτει η εξής τιμή: 1,04 - j0,00166.

Ναι, γιατί το όργανο δεν δίνει την σύνθετη αντίσταση σε μορφή μιγαδικού αριθμού (χ +-jy) αλλά δίνει το πραγματικό μέρος σε Ω και το φανταστικό είτε σε pF αν είναι αρνητικό είτε σε μΗ αν είναι θετικό. Από εκεί και πέρα εξαρτάται για ποια συχνότητα μιλάμε. Αν είναι HF σίγουρα χρειάζεται διόρθωση. Αν είναι V/U το φανταστικό μέρος της σύνθετης αντίστασης είναι πολύ μικρό και δεν επηρεάζει.

Επί του πρακτέου, εμείς χρειαζόμαστε τη σύνθετη αντίσταση του φορτίου (καιραίας) με μορφή μιγαδικού αριθμού. Έτσι μπορούμε να ανατρέξουμε σε ένα calculator όπως αυτό (https://www.eeweb.com/tools/l-match/) και να υπολογίσουμε ακριβώς το κύκλωμα προσαρμογής. Σίγουρο και εγγυημένο αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς για μια συχνότητα.

matthew
01-09-22, 00:44
Επί του πρακτέου, εμείς χρειαζόμαστε τη σύνθετη αντίσταση του φορτίου (καιραίας) με μορφή μιγαδικού αριθμού.
Βασικά αυτό που χρειαζόμαστε είναι η αντίδραση στην κεραία να είναι όσο πιο μικρή γίνεται καθώς όταν jX -> 0 (συντονισμός κεραίας) τότε έχουμε Z = Rin οπότε μπορούμε πλέον να προσαρμόσουμε την κεραία στη γραμμή μεταφοράς μέσω μετασχηματιστών αντίστασης (balun - unun) στις περιπτώσεις που η Rin είναι διαφορετική από 50 Ω.
Περισσότερα πιο αναλυτικά εδώ: https://eclass.hmu.gr/modules/document/file.php/TH225/S_Simioseis_Domes_Metadosis.pdf

electron
01-09-22, 07:00
1. Με την προϋπόθεση η γραμμή μεταφοράς να έχει πεπερασμένο μήκος.
2. Ισχύει. Αν η κεραία δεν είναι συντονισμένη, τότε δεν μπορεί να προσαρμοστεί ότι άλλο και να την κάνουμε εκτός από το να την συντονίσουμε.

Από τη θεωρία ισχύει ότι η σύνθετη αντίσταση (Z) στο σημείο τροφοδοσίας της κεραίας ισούται με το άθροισμα της αντίστασης εισόδου (Rin) και της αντίδρασης (jX) που δημιουργείται επάνω στην κεραία.
Δηλαδή έχουμε: Z = Rin + jX. Η αντίσταση εισόδου ισούται με το άθροισμα της αντίστασης ακτινοβολίας (Rr) και της αντίστασης απωλειών λόγω θερμότητας (Rloss). Rin = Rr + Rloss.
Τα 210 pF που μετράει το VNA είναι η αντίδραση (jX) που δημιουργείται επάνω στην κεραία όταν αυτή δεν είναι συντονισμένη. Η αντίδραση έχει είτε επαγωγική μορφή είτε χωρητική (όπως στην προκειμένη περίπτωση) και αντιπροσωπεύει τις απώλειες λόγω διαρροών της RF προς τη Γη.
Πρακτικά δεν είναι δυνατόν να μηδενίσουμε τελείως την αντίδραση, αλλά μπορούμε να την ελαχιστοποιήσουμε ώστε η κεραία να έχει απειροελάχιστες απώλειες (μηδαμινή επιστροφή της RF) και επομένως να πετύχουμε την μέγιστη απόδοση. Αυτό γίνεται όπως είπαμε πριν με τον συντονισμό της κεραίας.

Πεπερασμένο μήκος προφανώς Ματθαίο εννοείς να έχει μήκος αδιάφορο της συχνότητας και επομένως η μόνη λύση όπως αναφέρεις είναι ο καλύτερος συντονισμός της κεραίας.


Αν είναι HF σίγουρα χρειάζεται διόρθωση. Αν είναι V/U το φανταστικό μέρος της σύνθετης αντίστασης είναι πολύ μικρό και δεν επηρεάζει.

Γιώργο αυτό το διάβασα και κάπου αλλού. Γιατί στα v/u δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο; Αν υποθέσουμε ότι μια τέτοια χωρητικότητα λειτουργεί σαν να είχαμε έναν πραγματικό πυκνωτή στην έξοδο του πομπού, τότε αυτός θα επέτρεπε μέρος της rf να πάει προς τη γη και αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε.
Θεωρητικά να πω ότι εν λόγο κεραία που έκανα τη δοκιμή είναι συντονισμένη βάση τύπου, από κει και πέρα έκανα κάποιες δοκιμές με χρήση βραχυκυκλωμένου stub στην έξοδο του πομπού που κατάφερε να μειώσει τη χωρητικότητα και να την κάνει μια ελάχιστη αυτεπαγωγή της τάξης των nH, το πραγματικό όμως μέρος της σύνθετης αντίστασης καλωδίου κεραίας δεν μπόρεσε ποτέ να έρθει στα 50Ωμ. Ήρθε περίπου 45.
Επιπλέον το μηχάνημα σήκωσε στάσιμα.
Όταν σε 2η δοκιμή επέκτεινα το μήκος της καθόδου είχα σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με την διαφορά ότι τα στάσιμα ήρθαν πάλι σε επιτρεπτά επίπεδα και ίσως λίγο πιο κάτω, αλλά η σύνθετη αντίσταση είχε το ίδιο αποτέσμα περίπου όπως και πριν.
Από τις παραπάνω δοκιμές αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πιθανότατα έχω πέσει στην περίπτωση της διαφορετικής σύνθετης αντίστασης μηχανήματος- κεραίας και ίσως ο μόνος τρόπος να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο είναι ο συντονισμός της κεραίας που ανέφερε και ο Ματθαίος, όμως σε μήκος που ίσως διαφέρει με αυτό που προκύπτει από τους τύπους.

matthew
01-09-22, 15:58
Πεπερασμένο μήκος προφανώς Ματθαίο εννοείς να έχει μήκος αδιάφορο της συχνότητας και επομένως η μόνη λύση όπως αναφέρεις είναι ο καλύτερος συντονισμός της κεραίας.
Γιατί στα v/u δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;
Όταν λέμε πεπερασμένο μήκος εννοούμε να μην είναι υπερβολικά μεγάλο αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.
Ως γνωστό, όσο αυξάνεται η συχνότητα ελαττώνεται το μήκος κύματος και κατά συνέπεια τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά των κεραιών. Αυτό σημαίνει ότι η αντίδραση που δημιουργείται επάνω στην κεραία είναι πάρα πολύ μικρή όπως ανέφερε πριν ο Γιώργος. Γι' αυτό και από τις πολύ υψηλές συχνότητες και πάνω δεν απαιτείται η μεσολάβηση tuner ή coupler εφόσον βέβαια οι κεραίες είναι συντονισμένες, ενώ για την προσαρμογή τους μπορεί να χρειαστούν επιπλέον τεχνικές (πχ gamma match σε δίπολα).

electron
01-09-22, 16:13
Ναι σαφώς και η καθοδος στη περίπτωση που περιέγραψα είναι 15 μέτρα.
Αρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο συντονισμός της κεραίας είναι μονόδρομος. Επιπλέον η περίπτωση που ανέφερα έχει να κάνει με τα vhf, το να υπάρχει μια χωρητικότητα είναι ένα ζήτημα, που όμως πρακτικά δεν είναι ιδιαίτερα κρίσιμο για την εκπομπή.

Ακρίτας
01-09-22, 18:14
...


Γιώργο αυτό το διάβασα και κάπου αλλού. Γιατί στα v/u δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο; Αν υποθέσουμε ότι μια τέτοια χωρητικότητα λειτουργεί σαν να είχαμε έναν πραγματικό πυκνωτή στην έξοδο του πομπού, τότε αυτός θα επέτρεπε μέρος της rf να πάει προς τη γη και αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε.
...

Γιάννη, η υποθετική χωρητικότητα ή αυτεπαγωγή που δίνει το φανταστικό μέρος της σύνθετης αντίστασης είναι σε σειρά με το πραγματικό μέρος αλλά με διαφορά φάσης + 90 μοιρών στην περίπτωση της αυτεπαγωγής ή -90 μοιρών στην περίπτωση της χωρητικότητας.

Ένα αριθμητικό παράδειγμα:

Έστω ότι το VNA μετράει 52Ω, 210pF στους 7 Mhz στην πρώτη περίπτωση και το ίδιο ακριβώς αλλά στους 144 Mhz στην δεύτερη περίπτωση.

Στην πρώτη περίπτωση η σύνθετη αντίσταση είναι 52Ω -j108Ω και η συνολική αντίδραση 119,8Ω (γεωμετρικό άθροισμα).

Στη δεύτερη περίπτωση η σύνθετη αντίσταση είναι 52Ω -j5,3Ω και η συνολική αντίδραση 52,26.

Αν μιλάμε για προσαρμογή κεραίας στην πρώτη περίπτωση έχουμε σοβαρό πρόβλημα, ενώ στη δεύτερη δεν ασχολούμαστε καθόλου.

Ένα χρήσιμο calculator για τον υπολογισμό της αντίδρασης (reactance) αυτεπαγωγής και χωρητικότητας (και πολλά άλλα)

https://www.66pacific.com/calculators/inductive-reactance-calculator.aspx

matthew
01-09-22, 18:28
Ναι, όπως ανέφερα κεραίες που δεν είναι συντονισμένες δεν προσαρμόζονται και δεν έχει νόημα καν να προσπαθήσουμε να τις προσαρμόσουμε γιατί έχουν μεγάλες απώλειες,


Ουσιαστικά αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι το κατά πόσο μια τέτοιας τάξης χωρητικότητα μπορεί να επιδράσει στην εκπομπή ενός σήματος κι αν αξίζει να ασχοληθείς προκειμένου να την εκμηδενισεις.
Με σύνθετη αντίσταση 52Ω + 210pF η κεραία μπορεί να θεωρηθεί ως συντονισμένη και έτοιμη να προσαρμοστεί κατευθείαν για την συχνότητα που σε ενδιαφέρει στις VHF, γιατί η αντίδραση είναι πολύ μικρή και το πραγματικό μέρος είναι πολύ κοντά στα 50Ω.
Τα έγραψε ο Γιώργος αναλυτικά πιο πάνω.

electron
01-09-22, 19:17
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

electron
01-09-22, 20:13
Ένα αριθμητικό παράδειγμα:

Έστω ότι το VNA μετράει 52Ω, 210pF στους 7 Mhz στην πρώτη περίπτωση και το ίδιο ακριβώς αλλά στους 144 Mhz στην δεύτερη περίπτωση.

Στην πρώτη περίπτωση η σύνθετη αντίσταση είναι 52Ω -j108Ω και η συνολική αντίδραση 119,8Ω (γεωμετρικό άθροισμα).

Στη δεύτερη περίπτωση η σύνθετη αντίσταση είναι 52Ω -j5,3Ω και η συνολική αντίδραση 52,26.

Αν μιλάμε για προσαρμογή κεραίας στην πρώτη περίπτωση έχουμε σοβαρό πρόβλημα, ενώ στη δεύτερη δεν ασχολούμαστε καθόλου.



Και κάτι ακόμα. Αυτό με το γεωμετρικό άθροισμα θα μπορούσες να το γράψεις λίγο αναλυτικότερα αν δε σου κάνει κόπο; Δεν κατανοώ πως προκύπτουν οι συνολικές αντιδράσεις.

Ακρίτας
02-09-22, 00:34
Και κάτι ακόμα. Αυτό με το γεωμετρικό άθροισμα θα μπορούσες να το γράψεις λίγο αναλυτικότερα αν δε σου κάνει κόπο; Δεν κατανοώ πως προκύπτουν οι συνολικές αντιδράσεις.

Πυθαγόρειο Θεώρημα Γιάννη.

Το γεωμετρικό άθροισμα των παραγόντων ενός μιγαδικού αριθμού (όπως η σύνθετη αντίσταση) είναι η τετραγωνική ρίζα του αθροίσματος των τετραγώνων του πραγματικού και του φανταστικού μέρους. Επειδή και η χωρητικότητα και η αυτεπαγωγή έχουν διαφορά φάσης 90 μοίρες με την πραγματική συνιστώσα σχηματίζουν με αυτήν ένα ορθογώνιο τρίγωνο (στην γραφική παράσταση).