PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!



giwrgosauto
17-10-13, 16:17
γεια σας !!! κοντευω να τελειωσω ΤΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ και σκεφτομαι σοβαρα να ακολουθήσω τον "τομεα" του προγραμματισμου plc .εχω καποια γνωση στον προγραμματισμο PLC με τη γλωσσα ladder αλλα το μεγαλο μας προβλημα ειναι πως θα το εφαρμοσω στην πραξη.Για'υτό ζηταω την βοηθεια σας με τις παρακατω ερωτησεις:
1.ποιο plc μου προτείνεται να αγοράσω (οικονομικο!!) για να κανω τα πρωτα μου βηματα στον προγραμματισμο του ,θα προτιμούσα σε γλωσσα ladder γιατι μονο αυτη εχουμε δουλεψει
2.που θα μπορουσα να κανω εφαρμογη του plc πχ(σε καποιο μηχάνημα,σε καποια πλακετα;)

ευχαριστω εκ των προτέρων !!!!

giwrgosauto
20-10-13, 01:02
δεν βλεπω καμια γνωμη και ανησυχώ :P

soulhealer
20-10-13, 08:46
ένα από τα πιο φθηνά - αξιόπιστα που έχει συναντήσει στην αγορά είναι τα delta.. cpu kai power supply στο ιδιο module και αν δεν κάνω λάθος έχει και κάποια ι/ο επάνω του, για αυτό και το μειωμένο κόστος.. και μετά φυσικά βάζεις extension αν χρειαστείς παραπάνω Ι/Ο.
από εκεί τώρα οδηγείς ρελέ που θα οδηγήσουν ότι φορτίο και να έχει στο μυαλό σου... Ψάξε και για Fatek PLC να δεις μήπως σε ενδιαφέρει..

Samios60
20-10-13, 10:01
Θα το ξαναπω παλι και δεν ειμαι λατρης της siemens !!!!! παρε ενα logo καιμπειραματησου εχει και simulator το προγραμμα οσο που θα το δοκιμασεις ?? οπου θες κανε μια λαμπα να αναβει ...ενα πιεστικο ... να παρει εμπρος οτι θες ειναι απλο και ΥΠΑΡΧΕΙ σε παρα πολλες εφαρμογες ανα την Ελλαδα

electron
20-10-13, 12:49
Θα το ξαναπω παλι και δεν ειμαι λατρης της siemens !!!!! παρε ενα logo καιμπειραματησου εχει και simulator το προγραμμα οσο που θα το δοκιμασεις ?? οπου θες κανε μια λαμπα να αναβει ...ενα πιεστικο ... να παρει εμπρος οτι θες ειναι απλο και ΥΠΑΡΧΕΙ σε παρα πολλες εφαρμογες ανα την Ελλαδα

+1
Οι περισσότερες βιομηχανίες ούτως ή άλλως εμπιστεύονται την siemens καλώς ή κακώς, επομένως πέρα από την πρωτοπορία της στον χώρο του αυτοματισμού, για κάποιον που ξεκινά τώρα να ασχολείται με plc, πιστεύω ότι είναι μια επένδυση γνώσης για την μελλοντική του επαγγελματική σταδιοδρομία.

katmadas
20-10-13, 13:08
Θα το ξαναπω παλι και δεν ειμαι λατρης της siemens !!!!! παρε ενα logo καιμπειραματησου εχει και simulator το προγραμμα οσο που θα το δοκιμασεις ?? οπου θες κανε μια λαμπα να αναβει ...ενα πιεστικο ... να παρει εμπρος οτι θες ειναι απλο και ΥΠΑΡΧΕΙ σε παρα πολλες εφαρμογες ανα την Ελλαδα

+1 και απο μενα...
ΕΙναι ο ευκολοτερος τροπος να ξεκινησεις...
Τα τουτοριαλ και η βοηθεια απο το διαδικτυο ειναι ατελειωτη για το συγκεκριμενο επισης...
προτεινω και εγω LOGO...

sotron1
20-10-13, 13:45
Τα ALLEN BRADLEY είναι σαν παιχνίδι για προγραμματισμό αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Τα Mitsubishi έρχονται λίγο ακριβά, οπότε και εγώ, εάν και δεν μου αρέσει συμφωνώ με LOGO τις Siemens.

Dragonborn
20-10-13, 13:53
Τα ALLEN BRADLEY είναι σαν παιχνίδι για προγραμματισμό αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Και εγώ την πρώτη επαφή μου με προγραμματισμό PLC την είχα στο PLC5 της Allen Bradley (προ αμνημονεύτων!). Δεν θυμάμει ποιός είχε την αντιρποσωπεία τα χρόνια εκείνα.

sotron1
20-10-13, 14:15
Έχω μερικά κομμάτια καθώς και το πρόγραμμα. Είναι γλύκα να δουλεύεις με αυτά.
Η αντιπροσωπεία έκλεισε, το προσωπικό που δούλευε εκεί εάν δεν έχουν αλλάξει τηλέφωνα, τα έχω.

katmadas
20-10-13, 14:39
Έχω μερικά κομμάτια καθώς και το πρόγραμμα. Είναι γλύκα να δουλεύεις με αυτά.
Η αντιπροσωπεία έκλεισε, το προσωπικό που δούλευε εκεί εάν δεν έχουν αλλάξει τηλέφωνα, τα έχω.

Ξερω εναν Μπαμπη που οτι μου λεει τα εμπορευεται...
Μηπως ειναι σε αυτους που ξερεις?

sotron1
20-10-13, 14:53
Ξερω εναν Μπαμπη που οτι μου λεει τα εμπορευεται...
Μηπως ειναι σε αυτους που ξερεις?

2-3 τεχνικούς ήξερα Μπάμπης όχι.

giwrgosauto
21-10-13, 00:51
και γω που ρωτησα τον καθηγητη μου της siemens ειπε να παρω..αλλα μολις του ειπα να μου προτείνει ενα μοντελο μου τα μασαγε καπως και δεν μου εδωσε καποια ξεκαθαρη απαντηση...γιαυτο αν εχετε καποιο λινκ που να μπορεσω να αγορασω θα με βοηθουσουτε παρα πολυ

lepouras
21-10-13, 02:20
εφόσον το σκέφτηκες για το LOGO τότε ξεκίνα με το πρόγραμμα και κανε τις δοκιμές σου αρχικά στο simulation.(είναι πολύ καλό και εξυπηρετικό)
παράλληλα το πρόγραμμα ανάλογα το μέγεθος και τις απαιτήσεις του σχεδιασμού σου, σου λέει από ποιο μοντέλο και επάνω μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
οπότε μην ξεκινάς με την αγορά του PLC αλλά με το πρόγραμμα.(άποψή μου φυσικά)

giwrgosauto
21-10-13, 02:32
με την αγορα του plc απο"τι ξερω χορηγείται και το προγραμμα με το οποιο δουλευουμε..ετσι δεν ειναι?οποτε ειναι προτιμοτερο να αγορασω το plc με το προγραμμα και να κανω τα πειραματα που θελω(διορθωσε με εαν κανω λαθος)

lepouras
21-10-13, 02:37
όχι το πρόγραμμα πωλείται χόρια.όπως πρέπει να αγοράσεις και το καλώδιο για τον προγραμματισμό. αλλά φυσικά μπορείς να το << αγοράσεις>>το πρόγραμμα από το ίντερνετ:wiink:.
οπότε ξεκίνα με τα τσάμπα και μετά πληρώνεις.

giwrgosauto
21-10-13, 02:42
οποτε με λιγα λογια αγοράζω το plc αγοραζω το αντοιστιχο προγραμμα εκτος αν το βρω απο το τει μου και αγοραζω το καλωδιο προγραμματισμου και αρχιζω........?(οσο για το προγραμμα το εχω δουλεψει αρκετα διοτι κανουμε ασκησεις μονο πανω σε αυτο και οχι σε plc)

Samios60
21-10-13, 08:13
Εαν δεν θες να ξοδεψεις πολλα χρηματα βρες απο το e-bay κανενα παλιο logo (Β3,,Β4 ,,B5 ) και παρειγγειλε το θα τα βρεις απο 30 - 70 € επισης το καλωδιο εδω στη Ελλαδα το πουλανε 70 € απο εξω θα το παρεις 20 με 30 € τροφοδοτικο παρε ενα απλο 12 η 24 αναλογα ( οχι απο την siemens ) καλη τυχη και οπου μπορουμε να βοηθησουμε εδω ειμαστε ολοι
ΥΓ ( το προγραμμα ψαξε και θα το βρεις μετα τα updates απο siemens ειναι δωρεαν )








torrent

giwrgosauto
21-10-13, 20:29
απο καλωδιο εχω βρει αυτο μεχρι στιγμης http://viewitem.eim.ebay.gr/USB-PCCable-for-Siemens-LOGO-PLC/161132380784/item λογικα το cdπου βλεπω θα ειναι το προγραμμα
τροφοδοτικο εχω βρει αυτο http://www.e-dreams.gr/products_product.asp?id=2649&section=katigoria&category=24&subcategory=163&manufacturer=0&range=0
plc ακομα ψαχνω....
αν εχετε κατι στο νου σας στειλτε μου.....και πειτε μου τη γνωμη σας για αυτα τα 2 .ευχαριστω πολυ

el greco 1
21-10-13, 20:37
oxi γιωργο το cd που βλεπειs ειναι τα drivers του usb και το αλλο ειναι ρελε και οχι τροφοδοτικο!

giwrgosauto
21-10-13, 20:58
ναι σωστα.τωρα το καταλαβα και γω..el greco εχεις καποιο λινκ απο plc(oikonomiko)για να κοιταξω ?

Samios60
21-10-13, 21:17
Ναι οπως σου ειπε ο φιλος ποιο πανω για δες εδω http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1311.R5.TR5.TRC1.A0. Xsiemens+logo&_nkw=siemens+logo+plc&_sacat=0&_from=R40
Επισης δες το μυνημα που εστειλα στο προσωπικο μυνημα

el greco 1
21-10-13, 21:54
και εδω γογο απο γερμανια.http://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=Siemens+Logo&_sacat=0&_odkw=Duss+Bohrhammer&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1311

giwrgosauto
21-10-13, 22:05
σας ευχαριστω πολυ παιδια ...θα ψαξω αυτα που μου προτεινετε .και οταν καταλήξω καπου θα σας ξανα ενοχλήσω ..μαλλον σύντομα

The_Control_Theory
23-05-14, 18:19
Υπάρχει και Simulator για στα PLC της Siemens. Μπορείς να προγραμματίσεις με Step 7 και να το βάλεις να τρέχει καποιο Scada με το WinCC