PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κατρασκευή multi toggle switch με PIC.



elektronio
17-10-13, 16:40
Παιδιά γειά σας, χρειάζομαι την βοήθεια σας,
χρειάζομαι ένα κύκλωμα σαν αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44402 αλλά με 8 διακόπτες.
Θα πρέπει όταν τροφοδοτείται η κατασκευή, όλοι οι έξοδοι να είναι απενεργοποιημένοι και όταν πατιέται ένα πλήκτρο να αλλάζει κατάσταση το αντίστοιχο rele στην έξοδο.

Υποθέτω οτι είναι αρκετά απλό αυτό που θέλω αλλά είμαι άσχετος από PIC και προγραμματισμό για PIC. Ακόμα και αν μάθω (τώρα στα γεράματα) αυτό θέλει αρκετό χρόνο και εγώ επείγομαι να κάνω την παραπάνω κατασκευή πιο άμεσα.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, από επιλογή κατάλληλου pic, σχηματικό, πρόγραμμα. Φαντάζομαι το σχηματικό θα μπορούσα να το κάνω αν πρώτα επιλεχτεί ο πιο κατάλληλος από εισόδους / εξόδους (και φτηνότερος σε τιμή) pic.

Λύσεις όπου επαναλαμβάνεται ένα απλό toggle switch δεν με ενδιαφέρουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θελήσει να βοηθήσει.

cycler
17-10-13, 23:13
Αφού θέλεις μόνο αυτό, γιατί δεν το κάνεις με 8 φλιπ-φλοπ και λίγο debounce στους 8 διακόπτες;
Δεν θα μπλέξεις με προγραματισμό καθόλου και κάνει μια χαρά αυτό που νομίζω ότι θες.

elektronio
18-10-13, 09:35
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν μου κάνει αυτή η λύση γιατί θέλω (μελλοντικά) να επέμβω στο πρόγραμμα και να κάνω την λειτουργία των διακοπτών πιο περίπλοκη (π.χ πατώντας τον διακόπτη 2 να γίνεται ΟΝ το rele 2 και αν είναι ΟΝ το rele 1 να γίνεται OFF).
Επίσης θέλω το κύκλωμα να έχει όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη λειτουργία και πιστεύω ατι αυτό μπορεί να επιτευχθεί με τον μικροελεγκτή.

Επειδή θέλω να προχωρήσω πιο γρήγορα από το να μάθω πρωτα προγραμματισμό σε PIC, με καλύπτει αρχικά αυτή η απλουστευμένη μορφή.

katmadas
18-10-13, 10:07
Τoggle με 555

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59373&highlight=toggle

αλλα και με φλιπ φλοπ και 4017 και πολα αλλα ολα χωρις πικ

https://www.google.gr/search?q=toggle+switch+circuit+schematic&client=firefox-a&hs=qi4&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=M89gUrihL8bQsgbU3oDwBg&ved=0CDAQsAQ&biw=1400&bih=733&dpr=1.2

klik
18-10-13, 11:12
Με όλους τους μικροελεγκτές γίνεται. Ακόμα και αυτούς με 8 ακίδες μόνο.
Όσο για τον pic16f84, σε συνδιασμό με 1 latch 74hct573 θα μπορούσες να έχεις 8 ακίδες για input και output ταυτόχρονα και μια ακίδα για το enable στο latch.
Αν είχες 8άκιδο μΕ, θα χρειαζόσουν serial loading latch.

Για να μην έχεις latch, μπορείς να πάρεις 28ακιδο μικροελεγτη π.χ. 18f2550 (ο οποίος είναι πολύ δυνατός για να τον χαραμίσεις για τέτοια δουλειά, αλλά δεν ξέρω ποιούς άλλους 28άκιδους θα βρεις στην ελληνική αγορά)

lepouras
18-10-13, 12:12
καλό θα ήταν να διόρθωνε και κάνας διαχειριστής τον τίτλο( κατρασκευή ) να μπορεί να τον βρει και κάνας στην αναζήτηση.

chip
18-10-13, 13:36
Για μεγαλύτερη αξιοπιστία δεν θα βάλεις μικροελεγκτή... αλλά λογικό κύκλωμα με debounce και θα προσέξεις να έχει σωστό reset στην εκκίνηση βάζοντας επιτηρητής τάσης τροφοδοσίας (πχ TL7705) που δίνει το reset κατά την εκκίνηση.
Έτσι για τα επόμενα 30-50 χρόνια θα δουλεύει τέλεια και δεν θα κολλήσει ποτέ!

elektronio
18-10-13, 14:26
Αν είναι σωστό το παρακάτω σχέδιο προτιμώ με 16f84 γιατί στο παρελθόν ασχολήθηκα λίγο μαζί του και είχα κάνει και προγραμματιστή γι'αυτό το pic.46754

FILMAN
18-10-13, 14:50
Με όλους τους μικροελεγκτές γίνεται. Ακόμα και αυτούς με 8 ακίδες μόνο.
Όσο για τον pic16f84, σε συνδιασμό με 1 latch 74hct573 θα μπορούσες να έχεις 8 ακίδες για input και output ταυτόχρονα και μια ακίδα για το enable στο latch.
Αν είχες 8άκιδο μΕ, θα χρειαζόσουν serial loading latch.

Για να μην έχεις latch, μπορείς να πάρεις 28ακιδο μικροελεγτη π.χ. 18f2550 (ο οποίος είναι πολύ δυνατός για να τον χαραμίσεις για τέτοια δουλειά, αλλά δεν ξέρω ποιούς άλλους 28άκιδους θα βρεις στην ελληνική αγορά)
Κώστα, γιατί θέλει 28άκιδο ελεγκτή; Οι γραμμές εισόδου - εξόδου δεν θα είναι μόνο 16;

klik
18-10-13, 14:51
Αν είναι σωστό το παρακάτω σχέδιο προτιμώ με 16f84 γιατί στο παρελθόν ασχολήθηκα λίγο μαζί του και είχα κάνει και προγραμματιστή γι'αυτό το pic.46754
Σωστό, αρκεί να πατιέται μόνο ένα πλήκτρο τη φορά και να μπούν pull down. Θέλει λίγο δουλειά και με την ra4.
Μπορείς να κάνεις και matrix αντί να έχεις pull ups.

klik
18-10-13, 14:56
Κώστα, γιατί θέλει 28άκιδο ελεγκτή; Οι γραμμές εισόδου - εξόδου δεν θα είναι μόνο 16;
δεν είναι απαραίτητο να έχει 28, αρκούν οι 16 για one to one αντιστοίχηση (ο 16f84 έχει 13).

π.χ. ο 16f88 που είναι ο αντικαταστάτης του 16f84, έχει εσωτερικό ταλαντωτή και έχει τις 16 ακίδες i/o που θέλει.
Και αυτός του κάνει.

Είναι όμως πιο εύκολος ο προγραμματισμός όταν έχεις απλόχερα ακίδες και δεν παιδεύεσαι με πολυπλεξίες, latch κλπ.:001_rolleyes:

elektronio
18-10-13, 18:09
Αυτό το σχέδιο είναι σωστό;
Κάθε ποδαράκι έχει πολλαπλές λειτουργίες πως γίνεται να λειτουργούν σαν είσοδοι και έξοδοι;
46756

picdev
18-10-13, 19:28
Αυτό το σχέδιο είναι σωστό;
Κάθε ποδαράκι έχει πολλαπλές λειτουργίες πως γίνεται να λειτουργούν σαν είσοδοι και έξοδοι;
46756
Υπάρχει ένας register που ρυθμίζει , αν το κάθε πιν είναι είσοδος ή έξοδος

klik
18-10-13, 19:55
Αυτό το σχέδιο είναι σωστό;
Κάθε ποδαράκι έχει πολλαπλές λειτουργίες πως γίνεται να λειτουργούν σαν είσοδοι και έξοδοι;
*
η ακίδα 4 είναι μόνο input.

katmadas
18-10-13, 20:22
Επισης ειναι λαθος τοποθετημενες οι αντιστασεις εισοδου...

elektronio
18-10-13, 21:05
Επισης ειναι λαθος τοποθετημενες οι αντιστασεις εισοδου...

Θα με βοηθούσε περισσότερο αν ανέφερες και τι πρόβλημα εντόπισες με τις αντιστάσεις εισόδου.
Ευχαριστώ

elektronio
18-10-13, 21:11
η ακίδα 4 είναι μόνο input.

Αν αλλάξω την ακίδα 4 σε είσοδο με το κατάλληλο πρόγραμμα θα δουλέψει, ή θέλει και άλλα εξαρτήματα;

katmadas
18-10-13, 21:29
Oi αντιστασεις θα πρεπει να ειναι σε συνδεσμολογια pull down απο το πιν της εισοδου δηλαδη προς την γη...
Αλλα και παλι θα χρειαστουν βαθμιδες αποσβεσης του θορυβου απο τον διακοπτη...

klik
18-10-13, 21:45
Οι είσοδοι σου όταν δεν πιέζεις κουμπί, είναι απροσδιοριστης κατάστασης (όπως και στο προηγούμενο σχέδιο).
Η θα βάλεις αντιστάσεις πρόσδεσης προς τη γη (π.χ.33ΚΩ) ή
θα χρησιμοποιήσεις τις ακίδες που έχουν δυνατότητα εσωτερικής πρόσδεσης στο +5 και τα μπουτόν θα τις συνδέουν με τη γη (χωρίς αντίσταση).

klik
19-10-13, 04:16
Αν αλλάξω την ακίδα 4 σε είσοδο με το κατάλληλο πρόγραμμα θα δουλέψει, ή θέλει και άλλα εξαρτήματα;
Στην 4 θα βάλεις button και σε κάποια άλλη θα βάλεις το led.
Βάζεις και τις 8 pull down αντιστάσεις στις εισόδους (ακίδα μΕ προς γη).
Μην αφαιρέσεις τις αντιστάσεις που έχεις μεταξύ του button και του +5 (παρόλο που δεν χρειάζονται), διότι θα προστατέψουν το τσιπάκι από λάθη που θα κάνεις δοκιμάζοντας να προγραμματίσεις (λάθος καταχώρισης σε TRIS/PORT register).
Δεν βλέπω πυκνωτές στο σχέδιο, ελπίζω να μην τους ξεχάσεις και στην κατασκευή.

elektronio
19-10-13, 16:03
Δεν βλέπω πυκνωτές στο σχέδιο, ελπίζω να μην τους ξεχάσεις και στην κατασκευή.

που χρειάζεται να μπουν πυκνωτές, στην τροφοδοσία;

klik
19-10-13, 16:51
Ναι όσο γίνεται πιο κοντά στο τσιπάκι. 100nF και 22μF παράλληλα (αν οι πυκνωτές είναι SMD κολιούνται πάνω στα ποδαράκια, κάτω από την πλακέτα).
Για συνηθισμένα through hole εξαρτήματα, μπορείς να περάσεις τα + και - από τις ακίδες 5 και 14, κάτω από το τσιπάκι και να βάλεις τους πυκνωτές μπροστά ή πίσω από το τσιπάκι (αφήνωντας χώρο και για το κατσαβίδι... "εξολκεα". Αν οδηγήσεις ρελέ (μέσω uln2803) δεν αρκεί αυτή η τακτική με τους πυκνωτές, θα χρειαστεί να βάλεις το regulator τροφοδοσίας (πχ 78l05) κοντά στο τσιπάκι επίσης.

Όπως σου έχει πει και ο Φάνης, πρέπει να αποφασίσεις τι θα γίνει με τις αναπηδήσεις των μπουτόν. Ή θα γίνουν με software ή με hardware.

elektronio
21-10-13, 17:20
Άρχισα να καταλήγω προς το τελικό σχέδιο. Θα το ετοιμάσω και θα επανέλθω.
Πράγματι θέλω να οδηγήσω rele στις εξόδους του pic. Θέλω να έχω rele 12V. Μπορεί να γίνει με το uln2803;

FILMAN
21-10-13, 17:51
Ναι, μπορεί.

elektronio
22-10-13, 09:35
Δείτε το παρακάτω κύκλωμα και πείτε μου αν είναι ο.κ.
Έχω βάλει κύκλωμα απόσβεσης παλμών στην είσοδο (χάρην συντομίας το έβαλα μόνο στη μια είσοδο, θα γίνει Χ 8) για να παραμείνει απλό το πρόγραμμα. Στην έξοδο έβαλα κάποιο έτοιμο κύκλωμα οδήγησης ρελε με το 2803 από το δίκτυο. Δεν έχω συμπεριλάβει το 7805 κατά την υπόδειξη του κλικ. Θα το κάνω κατά την κατασκευή.

46829

klik
22-10-13, 10:26
Η ανάλυση είναι χαμηλή και δεν μπορώ να διαβάσω τις τιμές των υλικών ή τις ακίδες του 2803.

Από το ULN2803 η ακίδα 9 συνδέεται στη γη. Η ακίδα 10 στο + που τροφοδοτεί και τα ρελέ.
Τα + των ρελέ να ξεκινούν αν είναι δυνατό από την ακίδα αυτή, ώστε να περιοριστούν άσκοποι βρόγχοι.
Μεταξύ της ακίδας αυτής και της ακίδας 9(γείωσης) να μπεί ηλεκτρολυτικός πυκνωτής 220μF.

O C1 μπήκε ώς ψιλό-snubber ή για να ταλαιπωρεί το uln?