PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση πυκνωτή σε επαγωγικό μοτέρ (ac)



fysis88
17-10-13, 18:32
Καλησπέρα! Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα ολοκαίνουριο μοτέρ μάρκας Borasa & model : YWF-2E160
Θα το χρησιμοποιήσω σε μια κατασκευή για ενεργειακού τύπου τζάκι. Αυτός που μου το έδωσε , μου είπε πως το συνδέω κατευθείαν στην πρίζα.
Το μοτέρ έχει τέσσερα καλώδια : Μαύρο , Μπλε , Καφέ και Κίτρινο-Πράσινο.
Όντως έφτιαξα τη συνδεσμολογία και συνέδεσα τα καλώδια σε ένα φις και το έβαλα στην πρίζα. Το έκανα χωρίς να συνδέσω τον πυκνωτή.
Στην πρώτη προσπάθεια , χρησιμοποιώντας κίτρινο-πράσινο , μαύρο κ καφέ (το μπλε το άφησα απ έξω τυλιγμένο με μονοτική) το μοτέρ δυσκολευόταν να γυρίσει. με λίγη ώθηση που του έδωσα , γυρνούσε σχετικά αργά/
Μετά , αφήνωντας έξω το καφέ , πάλι δυσκολευότανε να ξεκινήσει , αλλά μόλις του έδωσα ώθηση γυρνούσε σαν τρελό , όπως έπρεπε δηλαδή ( 1920 στροφές ανα λεπτό)
Και τώρα χρειάζομαι τη βοήθειά σας ..τον πυκνωτή που έρχεται μαζί με το μοτέρ πως να τον συνδέσω? βάση των χρωμάτων των καλωδίων που σας προανέφερα!
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Κυριακίδης
17-10-13, 20:42
Στην πρώτη προσπάθεια , χρησιμοποιώντας κίτρινο-πράσινο , μαύρο κ καφέ

Το κίτρινο-πράσινο συνήθως είναι γείωση ... μπορείς να ξεχωρίσεις αν ήταν γείωση ή όχι?

fysis88
17-10-13, 23:00
Το κίτρινο-πράσινο συνήθως είναι γείωση ... μπορείς να ξεχωρίσεις αν ήταν γείωση ή όχι?

ναι το κιτρινο-πρασινο ειναι η γειωση.
Τελικα βρηκα και ενα χαρτακι απο αυτον που μου το εδωσε . το κιτρινο-πρασινο καταληγει ετσι : -----Ο (θεωρω οτι το κυκλακι ειναι η γειωση)
το μαυρο με το μπλε συνδεονται ετσι : -----||---- (αρα το || ειναι ο πυκνωτης?)
αλλα πως θα τα βαλω ολα στο φις? εννοω οτι στο αριστερο ποδι που μπαινει στην πριζα βαζω το καφε , στο δεξι ποδι αντιστοιχα εβαζα το μαυρο , και τη γειωση στη γειωση (στη μεση του φις οπως ξερετε)..
πως να τα συνδεσω ολα με τον πυκνωτη ομως?

Κυριακίδης
17-10-13, 23:30
Γιατί σε ρώτησα έτσι στο #2. ? .... λες "χρησιμοποιώντας στην δοκιμή σου προφανώς (τροφοδοσία με το ρεύμα) και την γείωση " . και είπα μην πας να κάνεις κάτι σοβαρό .

fysis88
17-10-13, 23:46
Τελικα πως θα τα συνδεσω ολα μαζι?

mixalis1988
18-10-13, 01:00
Μπορεις να μας δειξεις μια φωτο απ την συνδεσμολογια του κινητητρα?

JOUN
18-10-13, 01:56
Βαλε Μπλε ουδετερος,μαυρο φαση,πυκνωτης μεταξυ του μαυρου και του καφε και κιτρινοπρασινο την γειωση.

FILMAN
18-10-13, 14:19
Βρε Ιούνιε, αφού στο σχήμα λέει ότι στον πυκνωτή πάει το μπλε και το μαύρο, άρα όχι το μαύρο και το καφέ... Αυτό που λες ταιριάζει με τους κανονισμούς για τις ΕΗΕ, αλλά το μοτέρ δεν είναι ΕΗΕ... Πολλές φορές στα μοτέρ το κοινό είναι μαύρο και όχι μπλε...

Φίλε Jim, δεν σκανάρεις το χαρτάκι που βρήκες να το δούμε;