PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιατρικο μμΜηχανημα απο Αμερικη. Volt-Hertz-Amber



alexan
20-10-13, 15:20
46805Καλημερα!Θα ηθελα τα φωτα σας. Θελω να αγορασω ενα ιατρικο μηχανημα απο Αμερικη. Το γνωστο θεμα με τα βολτ και τα χερτζ ηθελα να σας ρωτησω!Επειδη ειναι ακριβουτσικο ΔΕΝ πρεπει να κανω πατατια! Εαν καει με το καλημερα σας καηκα! Διαβαζοντας στο ιντερνετ καταλαβα οτι επειδη το μηχανημα εινα μονο 120 βολτ (και οχι 120-240) πρεπει να παρω ενα converter. H ερωτηση ειναι ποσα watt?Φαινεται στο πισω μερος το μηχανηματος η ασφαλαια μαλλον και γραφει 4Α 5/20ΜΜ. Αυτο σημαινει οτι ειναι 4αμβερ? KAi τελος εαν οντως νομιζετε και εσεις οτι ειναι 4 amber Ισχυει ο κανονας που διαβασα καπου watt=amber x volt? Δηλαδη 4x110=440 οποτε χρειαζομαι converter των 500watt.
Eυχαριστω!
ΥΓ για οσους αναρωτηθουν γιατι παω και αγοραζω ιατρικομηχανημα απο Αμερικη και μπαινω σε τετοιο κοπο να σας ενημερωσω οτι θα μου βγει 1500 ευρω στην Αμερικη και 4500 στην Ελλαδα! Να ηταν 1000 ευρω η διαφορα δεν θα το σκεφτομουν αλλα ειδικα στα ιατρικα μηχανηματα υπαρχει αισχροκερδια!

picdev
20-10-13, 15:48
στείλε ένα μνμ στην εταιρεία και ρώτα αν βγαίνει για 220volt, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάζουν 220v έκδοση αφού το πουλάνε στην Ελλάδα.
Πάντως αφού θα το πάρεις απο αμερική, θα πρέπει να υπολογίσεις έξοδα εκτελωνισμού, φπα κτλ

alexan
20-10-13, 21:23
Eιναι να το παρω μεταχειρισμενο... Γιαυτο και δεν το ζητησα απο την εταιρεια με 220 βολτ.
Με ενα κονβερτερ 500watt θα ειμαι οκ νομιζετε?

Dragonborn
20-10-13, 21:25
Με εισαγωγές ηλεκτρικών συσκευών από πηγές εκτός Ευρώπης μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο επειδή δεν έχουν σήμανση CE. Συζήτησέ το με κάποιον ειδικό στους εκτελωνισμούς.

alexan
20-10-13, 21:39
εχει ce.οποτε δεν υπαρχει θεμα. Επισης, επειδη ειναι μεταχειρισμενο και θελει αντικατασταση ενος κομματιου το παιρνω πολυ φθηνα στο 30% της τιμης!
Οποτε στο τελωνειο ακομα και με την αποδειξη να τους παω θα ειναι οκ. το θεμα με τα βολτ ομως βρε παιδια, αν δειτε την φωτο που εβαλα τι νομιζετε?

picdev
20-10-13, 21:42
αν φέρεις το μηχάνημα με ιδιωτική εταιρεία κουριερ, είναι υποχρεωμένοι να το περάσουν απο το τελωνείο οπότε θα τον @#$.
Το καλύτερο είναι να το φέρεις με δημόσια εταιρεία, όπως UPS, μετά λες στο πωλητή να γράψει ένα μικρότερο πόσο , αλλά σε αυτή την περίπτωση αν πάθει κάτι το δέμα σου είσαι καλυμμένος μονο για το ποσό που γράψει, τέλος κάνεις το σταυρό σου.
Αν τώρα είναι πολύ μεγάλο το κουτί ή βαρύ είναι πιο πιθανό να πέσει στο μάτι του τελωνειακού,
απο την άλλη έχεις πολλές πιθανότητες να μην πληρώσεις μία.
Τώρα αν σου κάνουν έλεγχο στο ιατρείο και δεν έχεις τιμολόγιο για το μηχάνημα , αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο .

Οσο αναφορά για τον converter, πάρε κάτι παραπάνω απο 500watt για να είσαι καλυμμένος, γιατί για converter κάνεις και ένας απλός μετασχηματιστής.
με τι συχνότητα όμως τι γίνεται?Ας απαντήσει κάποιος γιατί δεν το γνωρίζω

picdev
20-10-13, 21:50
αυτό λές? αυτό δεν κάνει 1500ε

http://www.ebay.ca/itm/NeoMatrix-HALO-NAF-Collection-System-NAF100-NAFCART-01-HALO-Breast-Pap-Test-/290771544239

angel_grig
20-10-13, 22:50
Kαι εγω εχω παρει ιατρ.μηχανημα απο Αμερικη που ηρθε με USPS και δεν ειχα προβλημα με τελωνειο (αλλα και τελωνειο να πληρωσεις σκασιλα σου με τις τιμες που επικρατουν εδω).Τωρα για αυτο που ρωτας τα 4Α αναφερονται στην ασφαλεια του μηχανηματος οποτε παρε κατι απο απο 500W για σιγουρια.Οσον αφορα τα hertz ο καρδιογραφος μου χαρα δουλευει...

alexan
20-10-13, 22:55
Σε ευχαριστω Γρηγορη!Οποτε μαλλον θα παω για 750 watt converter. αυτα φανταζομαι τα βρισκουμε και Ελλαδα, ετσι?Φθηνα τα βλεπω στο ebay κοντα στα 25 ευρω + αλλα τοσα ταχυδρομικα. Ξερει κανεις καταστημα που τα πουλαει εδω? πχ Praktiker? ή πιο εξειδικευμενο καταστημα ηλεκτρονικων?

picdev
20-10-13, 23:27
αν δεν είναι πρόβλημα η συχνότητα, που όπως λέω δεν το γνωρίζω.
Απλά χρειάζεσαι έναν μετασχηματιστή , που απο τη μία μεριά θα παίρνει 220 και απο την άλλη θα βγάζει 110volt,
εννοείται ότι συνέσεις και τη γείωση.
και επειδή είναι μεγάλος καλύτερα να κοιτάξεις σε αυτούς που φτιάχνουν μετασχηματιστές, σταύρου πχ .
http://www.xo.gr/profile/profile-905634812/el/

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25001&cat=380&page=1

το ebay ξέχασε το , δεν θα βάλεις κινέζικο μετασχηματιστή σε ιατρικό μηχάνημα.
άσε που δεν συμφέρει λόγο βάρους .

Τέλος μπορείς να τους πείς να στον βάλουν σε μεταλικό κουτί , να έχει φις και θέση για μία γυάλινη ασφάλεια , ωστέ να μην έχεις καλώδια και τέτοια πράγματα χύμα

SRF
21-10-13, 00:02
Με ένα Μ/Τ 230>115 είσαι μιά χαρά! Πάρε έναν ~500W! Άλλα είναι ίσως που θα έπρεπε να σε απασχολήσουν πάντως! Αν και στην τιμή αυτή τελικά και αυτά ίσως δεν έχουν σημασία!

alexan
21-10-13, 00:04
Σε ευχαριστω ακη θα επικοινωνησω αυριο κιολας με αυτους. Διαβασα οτι ο κονβερτερ πρεπει να ειναι τουλαχιστον διπλασιο σε watt απο αυτο που καταναλωνει το μηχανημα. Οποτε αν υποθεσω οτι το μηχανημα 4χ110=440 watt ισως τα 750 watt ειναι οριακα και ισως πρεπει να παω στα 1000. ή το βρισκετε αυτο υπερβολη? Τι λετε?

picdev
21-10-13, 01:40
το θέμα ειναι πόσο τραβάει το μηχάνημα, αν ο μετασχηματιστής δουλεύει στα όρια, τότε ζεσταίνεται, αν ζεσταθεί πολύ , βραχυκυκλώνουν οι σπείρες.....
δεν έχω εμπειρία για την αντοχή , ανάλογα τη ποιότητα κατασκευής , τι σύρμα βάζει, τι μόνωση έχει κτλ για αυτό λέω μην πάρεις κινέζικο
Επίσης για αυτό το μηχάνημα πολύ μου φαίνεται το 450watt , αλλά δεν ξέρω .

picdev
21-10-13, 01:40
Με ένα Μ/Τ 230>115 είσαι μιά χαρά! Πάρε έναν ~500W! Άλλα είναι ίσως που θα έπρεπε να σε απασχολήσουν πάντως! Αν και στην τιμή αυτή τελικά και αυτά ίσως δεν έχουν σημασία!

τι εννοείς γιώργο? αν είναι αξιόπιστο το μηχάνημα?
για να λέει ο γιώργος 500watt κάτι ξέρει

p_stama
21-10-13, 09:35
Επειδη αυτο το μηχανημα ειναι για ελενχο καρκινου του στηθους προτου το παρεις ρωτα εαν οι δυο σενσορες που βρισκονται στις "βεντουζες" που μπαινουν στο στηθος ειναι σε καλη κατασταση. Μονο οι βεντουζες κανουν οσο ολο το μηχανημα. ( μην πας να κανεις τεστ σε κανεναν και σου βγαζει οτι ναναι και τρελανεις κανενα ανθρωπο ! :001_unsure: )

alexan
21-10-13, 22:33
Παυλο εχεις δικιο, το τσεκαρα και το 'χτυπησα' μεταχειρισμενο. Το μονο που θελει ειναι αντικατασταση μιας κασσετας θερμανσης το οποιο ουτως η αλλως θελει αντικατασταση καθε 3-4μηνες. Οποτε ειναι αναλωσιμο. Θα παρω και ενα converter 500 watt και ελπιζω να γινει η δουλεια! Η τιμη ειναι ψιλοτσαμπα, πιο πολλα θα βγουν τα μεταφορικα... To τελωνειο θα δει αποδειξη 150 δολλαρια οποτε δε νομιζω να με χτυπησει... Απλως ειχα το κολλημα αν 500 watt converter ειναι αρκετα και μαλλον ειναι...

picdev
21-10-13, 22:37
πρόσεξε να πεις να στο στείλουν με δημόσια εταιρεία μεταφορών, αν το πάρεις απο αμερική, τότε USPS και καλύτερα να μην είναι express , απλή αποστολή με track number .
Αν στο στείλουν με ιδιωτική, ups πχ , μην πας να το πάρεις καν...
γιατί το πάνε υποχρεωτικά στο τελωνείο και σου χρεώνουν ένα κάρο χαράτσια,
χώρια πόσα θα πάρει ο τελώνης, χώρια οι φόροι

SRF
22-10-13, 01:06
πρόσεξε να πεις να στο στείλουν με δημόσια εταιρεία μεταφορών, αν το πάρεις απο αμερική, τότε UPS και καλύτερα να μην είναι express , απλή αποστολή με track number .
Αν στο στείλουν με ιδιωτική, usps πχ , μην πας να το πάρεις καν...
γιατί το πάνε υποχρεωτικά στο τελωνείο και σου χρεώνουν ένα κάρο χαράτσια,
χώρια πόσα θα πάρει ο τελώνης, χώρια οι φόροι

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΙΣΧΥΕΙ!
Μόνο με USPS που είναι τα ταχυδρομεία! ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΠΤΩΣΗ ΜΕ UPS ταχυμεταφορική ιδιωτική, που θα στο εκτελωνίσουν εκείνοι με έξοδα που θα πληρώσεις την διαφορά του να το είχες πάρει από την Ελλάδα ολοκαίνουργιο!!!

picdev
22-10-13, 01:11
ναι γιώργο μπερδεύτηκα usps είναι το δημόσιο ταχυδρομείο.
Τώρα θυμήθηκα κάτι module που είχα παραγγείλει από ασία μεριά, κόστος 5ε,
κούριερ 20ε και μου ζήταγαν μαζί με τον εκτελωνιστή πάνω απο 100ε-150ε.
Μάλιστα είχαν την απαίτηση να πάω να το παραλάβω αλλιώς θα με χρέωναν για να μου το στείλουν σπίτι απο το αεροδρόμιο!
Κάθε φορά που με έπαιρναν τους έριχνα 10 καντήλια το δευτερόλεπτο.