PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση λαπτήρα Philips Tornado T3 32W σε ντουί Dimmer



sparrow2a
20-10-13, 21:26
Παιδιά χαίρεται μία μικρή ερωτησούλα,
έχω την παραπάνω λάμπα και θέλω να την συνδέσω σε ενα ντουί που υποστηρίζεται από dimmer.
Μπορώ να συνδέσω τον λαπτήρα στο dimmer και να λειτουργήσει κανονικά στο 100% ή θα κάψω τσάμπα την λάμπα;
Η λάμπα είναι φθορισμού.Πήγα σε ένα ηλεκτρολογείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει dim σε τέτοιου τύπου λάμπες μόνο σε led se Λευκό φθορίζων φως.Ευχαριστώ.:001_huh:

el greco 1
20-10-13, 21:41
δε νομιζω να κανει αυτο που θελειs με ενα απλο ντιμερ. η λαμπα αυτη θελει ειδικο μπαλαστ για να πεξει με ντιμερ.

sparrow2a
20-10-13, 21:45
Ναι το ξέρω ότι δε θα κάνει dimming,δε με ενδιαφέρει αυτό.Με ενδιαφέρει αν θα ανάψει κανονικά η θα χαλάσει.¨Εχω ένα κανονικο ντουί χωρίς dimmer οπότε αν πρόκειται για το δεύτερο σενάριο να την βάλω εκεί :)

el greco 1
20-10-13, 22:09
μια δοκιμη θα σε πισει! καντο και αν καη καηκε ! λαμπα θα καει δεν θα καη καναs αντιδραστηραs. και πεs μαs αω πετυχε!

sparrow2a
20-10-13, 23:22
Η λάμπα κάνει 7 ευρά κοντά όμως.Με αυτά τα λεφτά παίρνεις 2 σουβλάκια γκίγκας και μία μπύρα να πούμε :biggrin:. Πέρα από την πλάκα την τοποθέτησα σε ντουί κανονικό αν κάποιος γνωρίζει να μας ενημερώσει εγκυκλωπαιδικά έχει καλώς αλλιώς και πάλι έχει καλώς, θα κάνω την δοκιμή!

CrazyFather
21-10-13, 11:15
Δεν είμαι ειδικός, απλά μερικές σκέψεις:

1. Η εν λόγω λάμπα είναι μια απλή CFL και έχει ενσωματωμένα όλα τα απαραίτητα ηλεκτρονικά, άρα εναλλακτικό μπάλαστ δεν έχει νόημα. Και τα εν λόγω ηλεκτρονικά θα "αισθανθούν" πολύ άσχημα αν προσπαθήσεις να τα ντιμάρεις.

2. Όμως από την άλλη, ένα ντίμερ στη θέση "On 100%" λογικά θα δίνει κάτι πολύ κοντά σε ένα πλήρες ημίτονο 230V/50Hz. Τότε η λάμπα δεν θα έχει πρόβλημα. Άντε όμως και έπαιξε. Στην πράξη πώς θα χειριστούμε το γεγονός ότι το ντίμερ πρέπει πάντα να είναι στη θέση 100% ; Θα βάλουμε ταμπελάκι με οδηγίες ;

3. Σε κατηγορία τιμής που με τα ίδια λεφτά αγοράζεις λίγα παραπάνω σουβλάκια (όχι όμως και απαγορευτική), υπάρχουν αντίστοιχες λάμπες που ντιμάρονται κανονικότατα, π.χ. http://www.1000bulbs.com/product/65619/FC32-407155.html

sparrow2a
22-10-13, 22:26
Σε ευχαριστώ Δημήτρη,έχω δει την συγκεκριμένη λάμπα,θέλω όμως το φως να είναι άσπρο φθορισμού και σε αυτό δεν υπάρχει dimming από οτι με ενημέρωσαν από το ηλεκτρολογείο.Μόνο σε led που θα βάλω κάποια στιγμή.

CrazyFather
23-10-13, 21:28
Έχω βαρεθεί την απάντηση του εκάστοτε εμπόρου "δεν υπάρχει" όταν το σωστό είναι "δεν έχω κάτι τέτοιο". Να ένα παράδειγμα: http://www.1000bulbs.com/product/63104/TCP-5012341K.html. Επίσης, τόσο η Philips όσο και η Osram έχουν CFL που ντιμάρονται σε ότι θερμοκρασία φωτός τραβάει η όρεξή σου.

Αν τώρα συνυπολογίσεις ότι το "άσπρο φθορισμού" που ψάχνεις δεν πολυσυνηθίζεται και ότι η λάμπα led σίγουρα θα είναι ακριβότερη, ε ναι, καταλαβαίνω τα κίνητρα του ηλεκτρολογείου.

sparrow2a
27-10-13, 00:39
Δημήτρη απαντώ με μία καθυστέρηση.Καταρχάς έχεις απόλυτο δίκιο στην αντιμετώπιση των ηλεκτρολογίων και να συμπληρώσω ότι δε πρέπει να δίνεται καμία ανοχή στους απατεώνες.Τα λεφτά πρέπειτα παίρνει όποιος τα αξίζει. 'Εψαξα λοιπόν να βρω την λάμπα dimmable της philips σε άσπρο φθορισμού και δεν την βρίσκω εδώ.παραθέτω την συγκεκριμένη λάμπα.Είναι στα 20w σε e27 βίδωμα.Μήπως ξέρεις που μπορώ να την βρω; http://www.philips.com.au/c/energy-saving-light-bulbs/tornado-dimmable-20w-100w-e27-cool-daylight-871829112602700/prd/

JOUN
27-10-13, 13:12
Φιλε Γιωργο στην περιγραφη της λαμπας λεει "Many dimming possibilities for a unique lighting experience"
Αυτο εμενα σε καμμια περιπτωση δεν μου κανει οτι ειναι dimmable με ενα νορμαλ dimmer αλλα οτι μπορει να ντιμαριστει με ενα καταλληλο ντιμερ(της philips φυσικα) που εχει και αναλογο κοστος..

sparrow2a
28-10-13, 12:12
Είσαι σίγουρος για αυτό Γιώργο; Τελικά θα βάλω led λάμπες στο ντουί όπως επίσης θα αλλάξω και το dimmer για να είναι συμβατό.έχετε να προτείνετε κάποια λάμπα σε ψυχρό λευκό; Θέλω δυνατό φως..

JOUN
28-10-13, 14:13
Καποια στιγμη παλιοτερα ειχε αναρτηθει απο ενα μελος του φορουμ ενας πινακας με συμβατοτητες μεταξυ των λαμπτηρων led και διαφορων dimmer.
Aλλα ταιριαζαν πολυ καλα,αλλα ετσι κι ετσι κιαλλα καθολου.Μιλαμε παντα για επωνυμα led και επωνυμα dimmer.Φυσικα ειχε και της Philips μεσα.
Αν μπορει να βρεθει αυτος ο πινακας θα σε βοηθησει πολυ.

sparrow2a
28-10-13, 20:18
Πήρα τηλέφωνο στο ledmania.gr και ήταν το πρώτο πράγμα που μου είπανε ότι πρέπει να αλλαχτεί και το dimmer.Δεν είναι ακριβά τα dimmer από ότι είδα.