PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ BALLAST ΣΕ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ Τ8



granazias
21-10-13, 23:41
Καλησπερα σε ολους.
εχω ενα θεματακι με ενα φωτιστικο φθορισμου Τ8 2χ30 βαττ.το παλιο του μπαλαστ που ειναι μαγνητικο,ξεκινησε να βουιζει κι επειδη ειναι μεσα στην κουζινα,οσο να πεις ενοχλει.
σκεφτηκα τη λυση να το αλλαξω με ενα ηλεκτρονικο.ψαχνοντας λιγο σε διαφορα φορουμ εχω διαβασει οτι ειναι πιο οικονομικο σε φορτιο σε σχεση με το μαγνητικο.
γνωριζει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?
επισης βρηκα καπου ενα ηλεκτρονικο ισχυος 2χ36 βαττ.ειναι καταλληλο για χρηση με 2 λαμπες των 30 βαττ,συνολο 60?
Ευχαριστω εκ των προτερων,

lepouras
22-10-13, 03:53
ναι είναι καλύτερα και στον βαθμό απόδοσης(θα καις λιγότερο)
και στην ποιότητα του φωτισμού( είναι σε πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και έτσι δεν κουράζονται τα μάτια)
και στην διάρκεια ζωής τον λαμπτήρων(σχεδόν διπλάσια)
πιστεύω σου αρκούν.
όσο για το αν κάνει καλό θα είναι να βάλεις κάνα OSRAM ή PHILIPS(τους schwabe δεν τους έχω σε μεγάλη υπόληψη από προσωπική εμπειρία ) και όχι κάνα φθηνό noname διοτι ΔΕΝ θα τα έχει όλα αυτά και θα σου καεί γρήγορα και ενδέχεται να βρομίσει το δίκτυό σου με θορυβώ.(άποψή μου) για τα βατ λογικά θα τις ανάψει αλλά δεν ξέρω αν ζορίζει τις λάμπες. στις μάρκες που σου είπα έχει έξυπνους που καλύπτουν διάφορα βατ και κάποια μοντέλα θα κανουν και για τις δικές σου.

JOUN
22-10-13, 09:22
Φιλε Γιαννη συμφωνω σ'ολα που γραφεις αλλα απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι εχουν πολυ μικροτερη διαρκεια ζωης απο τα ηλεκτρομηχανικα..Καναδυο υπερτασεις να φανε και τα'παιξαν.Γιαυτο και δεν τα συστηνω οταν με ρωτησουν.
Απο την αλλη η τελευταια εμπειρια μου μ'αυτα ηταν πριν κανενα χρονο,δεν ξερω αν τα εχουν κανει ποιο αξιοπιστα απο τοτε.

granazias
22-10-13, 13:27
Φιλοι Γιαννη και Γιωργο σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.κι εγω ειμαι της αποψης οτι καποιο επωνυμης μαρκας σιγουρα θα ειναι περισσοτερο αξιοπιστο,μιλω φυσικα κι απο προηγουμενη προσωπικη εμπειρια.ο,τι πληρωνεις παιρνεις ετσι κι αλλιως.
Καλη σας μερα.

lepouras
22-10-13, 13:39
Γιώργο γιαυτό μίλησα για τις 2 μάρκες. κυρίως της OSRAM δεν μου έτυχε ποτέ να μου καεί κανένας.
κατασκευαστικά πιστεύω είναι πολύ καλύτερος ο σχεδιασμός τους σε σύγκριση από τις άλλες μάρκες.(εχω μερικές στην αποθήκη αν θέλεις να εγχειρήσω μερικούς να τους δούμε:biggrin:)