PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο UPS;



john_b
23-10-13, 09:44
Στα πλαίσια της διευθέτησης του χώρου μου για να στήσω μια ραδιοερασιτεχνική βάση, αποφάσισα να συμπεριλάβω στον εξοπλισμό και ένα UPS. Μέχρι στιγμής ο επιτραπέζιος υπολογιστής και τα παρελκόμενα του (εκτυπωτής, σκληροί δίσκοι, κ.λπ.) είναι συνδεδεμένα σε δύο πολύμπριζα που καταλήγουν σε έναν σταυρό της Audio Crystal. Αυτή είναι η μόνο προστασία που έχω. Σε λίγο καιρό θα προστεθεί ένα τροφοδοτικό που θα δίνει 30Α για την βάση και έτσι είπα να βάλω ένα UPS.

Δεν είμαι βέβαιος τι φορτίο θα πρέπει να σηκώνει συνολικά, αλλά μου φαίνεται ικανοποιητικό αυτό εδώ:

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/Turbo-X-UPS-1500-VA-Line-Interactive-EA2150.htm

Ποια είναι η γνώμη σας;

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο, σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή;

Και κάτι άλλο, υπάρχει η δυνατότητα στα UPS να απενεργοποιείται ο ήχος που κάνει σε περίπτωση διακοπής;

john_b
23-10-13, 13:56
Καλοβλέπω και αυτό, τι λέτε;

http://www.shop4u.gr/products.php?7183&cPath=128_144_209 (http://www.shop4u.gr/products.php?7183&cPath=128_144_209)

σεατ 2
23-10-13, 14:06
υπολογισε το ακριβες φορτιο και βαλε και λιγο παραπανω να δουλευει καλυτερα-ξεκουραστα . απο μαρκα ψαξε για καμια αλλη θα σε πουν τα παιδια που ξερουν παραπανω. δεν ξερω αλλα φυσιολογικα πρεπει να χει καποιο βομβητη-μπαζερ κοψε τα καλωδιακια του.αλλα αφου το χει εινε κατι χρησιμο οποτε μην το κοβεις.

Nightkeeper
23-10-13, 14:13
Αν θες τη γνωμη μου μακρια απο το πλαισιο για ΤURBO-Χ UPS..Εχω πολυ ασχημη εμπειρια με δαυτα.Χιλες φορες τα INFORM,τουλαχιστον ειναι αυτο που λεει,οχι @ρχ!δ!ες.Αν θες κατι ακομα καλητερο πας σε APS και καθαρισες .

john_b
23-10-13, 14:20
Ναι και γω τα φοβάμαι του πλαισίου. Τα APS είναι πανάκριβα. Οπότε το INFORM που έβαλα στο λινκ θα μου κάνει δουλειά έτσι;

jimnet
23-10-13, 17:09
εγω λεω να πας σε κάνα κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και να πάρεις απο εκεί , τόσα έχετε εκεί στην Αθηνά , θα το δεις και απο κοντά θα έχεις υποστήριξη και θα σου πουν και 10 πράματα παραπάνω , επειδή μιλάμε για κινεζιες ( θα μου πεις και τ δεν είναι ) ούτως η άλλος τα ηλεκτρονικά καταστήματα φέρνουν καλύτερες που δεν τ φέρνουν πολυκαταστήματα στηλ πλαίσιο και κλπ ... κάνε μια βόλτα ...

leosedf
23-10-13, 18:23
Καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή...... καλώς ήλθες στον κόσμο που πληρώνεις.

Το inform είναι καλύτερο από το Turbo-x (καλά τόσο καιρό δε μάθατε για την turbo-x?) Τουλάχιστον η inform κατασκευάζει και μεγάλα UPS 40-80-120KvA οπότε κάποια εμπειρία παραπάνω θα έχει.
Μετά πας σε Merlin-gerin (αν και τελευταία γέρνουν λίγο όταν τον παίρνουν) και μετά σε AEG αλλά εκεί αν έχεις παιδιά θα πρέπει να πουλήσεις κανένα δυο νεφρά τους.

Nightkeeper
23-10-13, 19:04
Καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή...... καλώς ήλθες στον κόσμο που πληρώνεις.

Το inform είναι καλύτερο από το Turbo-x (καλά τόσο καιρό δε μάθατε για την turbo-x?) Τουλάχιστον η inform κατασκευάζει και μεγάλα UPS 40-80-120KvA οπότε κάποια εμπειρία παραπάνω θα έχει.
Μετά πας σε Merlin-gerin (αν και τελευταία γέρνουν λίγο όταν τον παίρνουν) και μετά σε AEG αλλά εκεί αν έχεις παιδιά θα πρέπει να πουλήσεις κανένα δυο νεφρά τους.

Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις(βλέπε Turbo-x)...Τα Inform θα τα βρεις να υπάρχουν και σε σοβαρές καταστάσεις, δες τα Technical Specifications ,λένε πράγματα, δεν είναι στον αέρα,(γνωστός μου τα δουλεύει σε εφαρμογές με ανεμογεννήτριες στη Δανία που ''δεν παίζουν''),Merlin-gerin έχω κάπου 10+ χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα, και κάποιο APS δεκαπενταετίας πεταμένο εδώ και εκεί ακόμα τα λέει......
To καλό πραμα παιδιά το πληρώνεις αλλά κρατεί, το φτηνό όπως καταλαβαίνεις είναι και ρίσκο.

Nightkeeper
23-10-13, 19:08
εγω λεω να πας σε κάνα κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και να πάρεις απο εκεί , τόσα έχετε εκεί στην Αθηνά , θα το δεις και απο κοντά θα έχεις υποστήριξη και θα σου πουν και 10 πράματα παραπάνω , επειδή μιλάμε για κινεζιες ( θα μου πεις και τ δεν είναι ) ούτως η άλλος τα ηλεκτρονικά καταστήματα φέρνουν καλύτερες που δεν τ φέρνουν πολυκαταστήματα στηλ πλαίσιο και κλπ ... κάνε μια βόλτα ...

Eκει να δεις τη εχει να παθει(ειδικα αν βρει κανα πωλητη που ''κοιμααααατε'' ..... Και αν παρει κανα ξεχασμενο με μπαταριες 2-3-4 χρονια,η αυτονομια θα παει στα πατωματα. . . . . .

john_b
23-10-13, 19:13
Άρα, που καταλήγουμε με μέγιστο έξοδο ~150 ευρώ;

Nightkeeper
23-10-13, 19:19
Άρα, που καταλήγουμε με μέγιστο έξοδο ~150 ευρώ;

Κατι τετοιο πχ
http://www.shop4u.gr/128-perifereiaka-ypologistwn/144-prostasia-reymatos-surge-protection/209-ups/4-ups-guardian-lcd-2000va-usb-port.html

captain_
23-10-13, 19:26
Έχω σαν αυτό εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος
http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/ups-eaton-nova-avr-line-interactive-usb-1250va

η EATON έχει εξαγοράσει το τμήμα της MERLIN GERIN στα UPS. Είναι ίδιο με τα MERLIN GERIN μόνο που βάζουν την επωνυμία της EATON τώρα. Ενημερωτικά έχουμε τρία και μόνο μπαταρίες έχουμε αλλάξει.

john_b
23-10-13, 19:26
Σωστός ο Γιάννης και πιο άνετο από το 1500άρι. Το χτυπάω πάραυτα.
Λέει βάρος 11.5 κιλά, δεν θα έχω πρόβλημα αν το βάλω επάνω στο pc έτσι (καθότι ο χώρος δεν βοηθάει να μπει αλλού);

Nightkeeper
23-10-13, 19:34
Σωστός ο Γιάννης και πιο άνετο από το 1500άρι. Το χτυπάω πάραυτα.
Λέει βάρος 11.5 κιλά, δεν θα έχω πρόβλημα αν το βάλω επάνω στο pc έτσι (καθότι ο χώρος δεν βοηθάει να μπει αλλού);

Αν η μοναδα ειναι ''στερεο'' δεν θα εχεις και προβλημα / / :biggrin:

john_b
23-10-13, 19:40
Τι καριόλης αυτός ο shop4u.gr
Γράφει εντός Αττικής δωρεάν αποστολή και μόλις πάτησα παραγγελία λέει Αποστολή με Courier 13,00
Το κέρατο μου μέσα, όταν πάνε να με πιάσουν μακάκα στραβώνο πολύ, άκυρη η παραγγελία, θα το πάρω από αλλού.

Του έστειλα και μήνυμα:

Inform Guardian LCD 2000VA UPS (Line Interactive)
Πήγα να το αγοράσω μια και λέτε ότι στην Αττική δεν χρεώνεται μεταφορικά. Όταν πάτησα για παραγγελία μου έβγαλε μεταφορικά 13 ευρώ. Το θεωρώ κοροϊδία απέναντι στους πελάτες σας αυτό και ακύρωσα την παραγγελία. Παρακαλώ να με διαγράψετε από πελάτη. Ευχαριστώ.

jimnet
23-10-13, 20:04
Eκει να δεις τη εχει να παθει(ειδικα αν βρει κανα πωλητη που ''κοιμααααατε'' ..... Και αν παρει κανα ξεχασμενο με μπαταριες 2-3-4 χρονια,η αυτονομια θα παει στα πατωματα. . . . . .
δεν νομίζω βρε Γιάννη μου να είναι όπως τα λες, βέβαια δεν γνωρίζω και τ παίζει με τα καταστήματα εκεί και είπα να κάνει μια βόλτα, τώρα αν κοιμούνται η δεν κοιμούνται το σίγουρο είναι οτι σε ενα μεγάλο πολυκατάστημα τεχνικού ενδιαφέροντος σίγουρα κοιμούνται , εξάλλου την μάρκα που λες θα μπορούσε να την παραγγείλει σε ενα τέτοιο κατάστημα , αν πάθει κάτι θα έχει καλύτερη συμπεριφορά και άμεση εξυπηρέτηση θεωρώ , γενικά με μπαταριές ξεχασμένες μπορεί να είναι απο οπουδήποτε , πες οτι παίρνω απ το σοπ φορ γιου .... ( άκου όνομα :lool:) και οι μπαταρίες ειναι πεσμένες , τ κάνω ? εχω κακή εμπειρία με ελληνικά σιτε που εμπορεύονται ups και κλπ , και ο ίδιος μου φαίνεται ενα απ τα χιλιάδες που υπάρχουν , ενω αν το πάρω απο ενα κατάστημα που ειπα και εχει τέτοιο θέμα παω και αν αρχίσει σου μου του του το φέρνεις και στο κεφάλι και να δεις πόσο γρήγορα αλλάζουν οι μπαταρίες με καινούριες η οτι άλλο θέμα έχει :wiink:, .... εγγύηση εχει όπως και να το κάνουμε , διαφορετική στις μπαταριές αλλά έχει .... κουβέντα κάνουμε :001_smile:

jimnet
23-10-13, 20:10
Τι καριόλης αυτός ο shop4u.gr χμμμμ ..... τωρα εκανα και ρεφρες την σελιδα :001_tt2:

john_b
23-10-13, 20:14
Μου έστειλε μήνυμα σε χρόνο dt -t, του είπα ότι η φόρμα του έχει να επιλέξω "Αττική (εκτός Αθηνών)" που είναι το σωστό και μου είπε ότι έπρεπε να επιλέξω "Αττική (εντός Αθηνών)", μια και αυτό αναφέρεται στους όρους χρήσης.

Μπορώ να του αναγνωρίσω την άμεση ανταπόκριση, αλλά ακόμη έχω νεύρα, θα δω τι θα κάνω.

Nightkeeper
23-10-13, 20:37
δεν νομίζω βρε Γιάννη μου να είναι όπως τα λες, βέβαια δεν γνωρίζω και τ παίζει με τα καταστήματα εκεί και είπα να κάνει μια βόλτα, τώρα αν κοιμούνται η δεν κοιμούνται το σίγουρο είναι οτι σε ενα μεγάλο πολυκατάστημα τεχνικού ενδιαφέροντος σίγουρα κοιμούνται , εξάλλου την μάρκα που λες θα μπορούσε να την παραγγείλει σε ενα τέτοιο κατάστημα , αν πάθει κάτι θα έχει καλύτερη συμπεριφορά και άμεση εξυπηρέτηση θεωρώ , γενικά με μπαταριές ξεχασμένες μπορεί να είναι απο οπουδήποτε , πες οτι παίρνω απ το σοπ φορ γιου .... ( άκου όνομα :lool:) και οι μπαταρίες ειναι πεσμένες , τ κάνω ? εχω κακή εμπειρία με ελληνικά σιτε που εμπορεύονται ups και κλπ , και ο ίδιος μου φαίνεται ενα απ τα χιλιάδες που υπάρχουν , ενω αν το πάρω απο ενα κατάστημα που ειπα και εχει τέτοιο θέμα παω και αν αρχίσει σου μου του του το φέρνεις και στο κεφάλι και να δεις πόσο γρήγορα αλλάζουν οι μπαταρίες με καινούριες η οτι άλλο θέμα έχει :wiink:, .... εγγύηση εχει όπως και να το κάνουμε , διαφορετική στις μπαταριές αλλά έχει .... κουβέντα κάνουμε :001_smile:

Το κακο με τα ''εξω'' μαγαζια ειναι οτι τα περισοτερα εχουν ΤΕΛΕ,'Η ΚΕΒΟ 'Η οτι και μαλακια βαζει το μυαλο σου,κανεις δεν θα ασχολιθει να σου φερει οτι θες,απλα θα σπρωξει οτι εχει εκει..Και να σου πω και το αλλο?
Η ουσια δεν ειναι να φταση η ωρα να το πεταξεις στο κεφαλη του καθε πωλητη/μαγαζατορα, η ουσια ειναι να κανεις καπως σωστα τη δουλεια σου και να μην πεταξεις τα ευρο για πλακα..Δεν ειναι και εποχη για ρισκο...

leosedf
23-10-13, 20:47
Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις(βλέπε Turbo-x)...Τα Inform θα τα βρεις να υπάρχουν και σε σοβαρές καταστάσεις, δες τα Technical Specifications ,λένε πράγματα, δεν είναι στον αέρα,(γνωστός μου τα δουλεύει σε εφαρμογές με ανεμογεννήτριες στη Δανία που ''δεν παίζουν''),Merlin-gerin έχω κάπου 10+ χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα, και κάποιο APS δεκαπενταετίας πεταμένο εδώ και εκεί ακόμα τα λέει......
To καλό πραμα παιδιά το πληρώνεις αλλά κρατεί, το φτηνό όπως καταλαβαίνεις είναι και ρίσκο.
Τα γνωρίζω τα έχω δουλέψει όλα τους τα online. Μην τρελαίνεσαι κινέζικα είναι, σίγουρα είναι καλύτερης ποιότητας αλλά έχει και καλύτερα.

Nightkeeper
23-10-13, 22:49
Τα γνωρίζω τα έχω δουλέψει όλα τους τα online. Μην τρελαίνεσαι κινέζικα είναι, σίγουρα είναι καλύτερης ποιότητας αλλά έχει και καλύτερα.
Ναι,απλα οταν βαζεις οριο στο ποσό οπως ο φιλος που ψαχνεται τοτε φτανεις μεχρι ενα σημειο.
Αν εχεις ακομα μεγαλητερες απαιτησεις τοτε δεν κοιτας το χρημα κοιτας να κανεις σωστη δουλεια.

jimnet
23-10-13, 23:38
οτι τα περισοτερα εχουν ΤΕΛΕ,'Η ΚΕΒΟ '

τ το κακό έχουν σε σχέση με αυτά που προτείνεις ? ιδίως τα κεμπο μήπως είναι ακριβώς τα ίδια με την μάρκα που προτείνεις ? ασε τα τελε ... και αυτά πάτησε ο Κινέζος τηνν στάμπα , τα ίδια πινελάκι μου .... για τα τοθρμποεξ ? είναι τουρκικής συναρμολογήσεως , ο Τούρκος την έχει καταβρει , τα λεφτάκια του και ολα κάλα , μεταφορικά είπα να του το φέρεις στο κεφάλι , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΕΣ η μάλλον οτι πληρώνεις παίρνεις .... και οχι εφόσον το θέτεις ετσι θα έδινα παραπάνω χρήματα και θα έπαιρνα απο μία αξιόπιστη εταιρία και μάλιστα ελληνική και δεν θα ασχολιόμουν με την σαβούρα , η σαβούρα όμως σε εισαγωγικά τον μέσο χρήστη τον καλύπτει και με το παραπάνω , ολα εινα σχιστοματικα