PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη utp καλωδίου



herakles
23-10-13, 20:11
καλησπερα σε όλους (βασικα δεν ηξερα σε πια κατηγορια να ποσταρω αν ειναι λαθος ας μεταφερθει)

προσπαθω να φτιαξω utp καλώδιο cat 6 εχω τα πάντα εκτος απο πρεσσα...(την ξεχασα στο πατρικο)

προσπαθω να δοκιμασω να φτιαξω το καλωδιο εξ αρχης χωρις ομως να χαλασω τα κλιψακια (πρεσσαροντας τα) γιατι οταν θα παω στο πατρικο θα γινει το εργο τωρα απλα δοκιμαζω να μαθω πως φτιαχνετε

εχω μια χαζη ερώτηση

αν φτιαξω το καλωδιο και σπρωξω ολα τα καλωδιακια μεσα.. οπως λενε οι οδηγοι θα παιξει το καλώδιο??? (χωρις να το πρεσσαρω)

και κατι ακόμα

η πρεσσα τι ακριβως κανει ? εκτος απ το να πιεζει το κλιψακι για να κατσει στο utp ???


ευχαριστώ προκαταβολικα

bchris
23-10-13, 20:22
Οχι φιλε δεν προκειται να παιξει.
Η πρεσσα κανει δυο δουλειες:
1. Σπρωχνει τα σιδερακια μεσα στα καλωδια (κανοντας επαφη με τον χαλκο που ειναι μεσα)
2. Αν δεν μπουνε μεσα τα σιδερακια, δεν μπαινει μεσα στο μρπιζακι.

herakles
23-10-13, 20:27
Οχι φιλε δεν προκειται να παιξει.
Η πρεσσα κανει δυο δουλειες:
1. Σπρωχνει τα σιδερακια μεσα στα καλωδια (κανοντας επαφη με τον χαλκο που ειναι μεσα)
2. Αν δεν μπουνε μεσα τα σιδερακια, δεν μπαινει μεσα στο μρπιζακι.


ευχαριστώ παρα πολυ αυτο ηθελα να ακουσω


και κατι ακομα... μουπε ενας ηλεκτρολογος οτι πρεπει να απογυμνωσω τα καλωδιακια (τα 8) μισο ποντο

ισχυει???

γιατι βλεπω καλωδια της αγορας που δεν εχουν καθολου κομμενο/απογυμνωμενο στην κορυφη κανενα καλωδιακι

info@kalarakis.com
23-10-13, 20:36
όχι και τα 6 καλώδια μαζί με το περίβλημα.
θα δεις ότι ταιριάζει ίσα ίσα
Τα "σιδεράκια" που έχει μέσα το βύσμα θα δεις ότι έχουν δοντάκια. Αυτά καρφώνουν το καλώδιο και διαπερνούν τη μόνωση
Το μισό πόντο μάλλον το είπε για το εξωτερικό περίβλημα, αλλά εκεί χρειάζεται 1,5- 2εκ για να δαγκώσει το βύσμα το καλώδιο στη πίσω πλευρά.

herakles
23-10-13, 20:37
ευχαριστώ παρα πολύ κατατοπιστικότατος!!!

CrazyFather
23-10-13, 21:08
Ένα απρεσάριστο κλιπσάκι όχι απλώς δεν δουλεύει σωστά, αλλά είναι και ένα πολύ σίγουρο "εργαλείο" για να καταστρέψεις το πριζάκι που θα μπει, γιατί πριν πρεσάριστεί είναι πολύ "ανοιχτό" και προκαλεί μόνιμες παραμορφώσεις στο θηλυκό! Και εντάξει αν το θηλυκό είναι ένα απλό πριζάκι τοίχου (που αλλάζει). Αν είναι η κάρτα δικτύου ενός υπολογιστή, η ζημιά μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη.

nestoras
23-10-13, 22:43
Το CAT6 θα σε ζορίσει στα φισάκια επειδή είσαι αρχάριος από ότι καταλαβαίνω (είναι πιο χοντρό από το CAT5 και αρκετά πιο δύσκαμπτο).
Να ρωτήσω για πιο λόγο πρέπει να βάλεις καλώδιο CAT6;
Ο εξοπλισμός σου έχει 1000άρες κάρτες;
Σκέψου τη λύση για έτοιμο patch cord.
Το CAT6 λόγω της δυσκαμψίας του δε συνιστάται να τοποθετείται απευθείας σε υπολογιστή ή σε switch αλλά μέσω patch panel (από τη μεριά των switch) ή πριζάκι (από τη μεριά του PC). Αν το συνδέσεις απευθείας πολύ πιθανόν σε λίγο καιρό να σου τσακιστούν τα άκρα του καλωδίου που μπαίνουν στα φισάκια.
Αν η εφαρμογή σου δεν έχει υψηλές απαιτήσεις και η απόσταση είναι μικρή (κάτω από 30m) μπορείς να βάλεις καλώδιο CAT5-E (ακόμη καλύτερα να αγοράσεις ένα έτοιμο κομμάτι με βύσματα).

plouf
23-10-13, 23:39
επισης να λαβεις υποψιν οτι περα οτι το cat5e ειναι φτηνοτερο και ευκολοδουλευτο επισης ΕΙΝΑΙ 1gbit certified (το CAT6 ειναι 10gbit certified)

οσο για τον ηλεκτρολογο ΠΡΟΦΑΝΩΣ πηγε να βαλει καλωδιο cat 6 σε φισ cat5 και δεν εμπαιναν και εκανε τις "ματσακονιες"

το cat6 φισ περιλαμβανει ενα τετραγωνάκι> 46851


το ποιο εκει μπαινε ιτο καλώδιο και ολο μετα στο φις -> 46852


γιαυτο ειπαν τα παιδια οτι και θα σε παιδεψει , και πιθανως απλα δεν το χρειαζεσαι..

xsterg
24-10-13, 19:43
εμενα μου αρεσε αυτο το "εχω τα παντα εκτος απο την ειδικη πενσα"!!!! μα ακριβως αυτο χρειαζεσαι οταν κανεις δικτυα. την πενσα. μονο με αυτην φτιαχνεις καλωδιο με τα ειδικα φισακια (rj11 & rj45)

herakles
29-10-13, 15:36
ευχαριστώ ολους παιδια τοπα ασχετος δεν τοχα ξανακανει παρολαυτα τα καταφερα

πηρα κλιψακια απο τον κατουμα cat 6 (παρατήρησα οτι πανε ενα πανω ενα κατω τα καλωδια ,αντιθετως με τα cat 5 που ειναι όλα στην ευθεια)

τλκα δεν ήταν τοσο δύσκολο μετα απο 2-3 προσπαθειες αποτυχημενες ο σκοπος επετευχθη ( αυτο το φις με το τετραγωνακι δεν μου το δωσανε φανταζομαι αν το ειχα θα ήταν ακομα πιο ευκολο)

υ.γ μου εδωσαν μια πρεσσα χαλασμενη η οποια δεν εσπρωχνε τα λαμακια αλλα το πλαστικο αναμεσα τους... τελικα με αλλαγη λύθηκε το πρόβλημα

υ.γ2 οπως λεει και ο φίλος crazyfather είναι πανευκολο να κανεις ζημεια κ ευτυχώς εκανα σε παλιο πισι που τοχα για δοκιμες.... (οταν είσαι ασχετος .... )

υ.γ3 δυστυχώς δεν γινοταν να παρω ετοιμο γιατι ήθελα καλώδιο για διαμερισματα οπου πανω σαυτα συνδεθηκαν Access Points που διαμοιραζουν ιντερνετ....(μηχανικος Η/Υ - ποτε δεν μας εμαθαν να φτιαχνουμε utp... γιατι ήταν δουλεια ηλεκτρολόγων - ελεος). Το καλωδιο cat 6 το πήρα για 1 και μονο λόγο... για μελλοντική χρηση - γιατι να παρω κατι 'ξεπερασμενο' ήθελα να το κανω σωστα και οπως εγινε ολα λειτουργούν τώρα ρολόι και τα pings ειναι της ταξεως των 5ms.Η τιμη του cat 6 δεν ήταν ακριβη(δεν πήρα και την καλύτερη μαρκα αλλα εκανε δουλεια 0,34€ το μέτρο)

υ.γ4 είχα δοκιμασει τη λύση se repeater mode αλλα έχανα πολύ ταχυτητα

RAFAHL
18-11-13, 20:38
γεια σου φιλε μου καταρχιν χωρις πρεσσα δουλεια δεν κανεις που να χτυπιεσε !!!!
η πρεσσα πιεζει με δυναμη τα κλιψακια για να ενοθουν ολα ...δεν χρειαζετε να γυμνωσεις τα καλωδιακια η πρεσσα με το καταληλο κλιψακι κανει ολη την δουλεια
ετσι οπως το λες δεν θα δουλεψει καλλο ειναι να παρεις και ενα network tester ωστε να δεις αν εκανες καλη δουλεια δεν ειναι ομως και απαρετητο !!!
και οταν πας να πρεσαρεισ θα βαστας αναποδα το κλιψακι και θα βαλεις το καλωδιο για να το πρεσαρεις οχι ισια ...τα χρυσα κλιψακια πρεπει να κοιτανε επανω και το μεγαλο δοντακι που κουμπωνει για την θυρα δυκτιου να κοιταει κατω !!!
ελπιζω να βοηθησα ! αν εχω ορθογραφικα λαθοι διορθοστεμε !! :)