PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ



folias
24-10-13, 12:41
χαίρετε γράφω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ρεύμα στο σπίτι μου! Σε ανύποπτο χρονικό διάστημα πέφτει ο γενικός του σπιτιού φώναξα ηλεκτρολόγο φίλο μου και δεν βρήκε κατι στον πινάκα.. ξήλωσα όλες της πρίζες και της ελενξα μια προς μια ήταν καθαρές!απομόνωσα συσκευές μια προς μια και πάλι τα ίδια! σημείωση παρατήρησα ότι κάποιες φόρες αργεί να πέσει το ρεύμα άμα όμως πέσει και σηκώσω την ασφάλεια η διακοπές είναι συνεχόμενες! Ο γενικός όταν λέω είναι η συσκευή με το τσουνακι και το κουμπί για τεστ δίπλα (έχει αλλαχτεί πρόσφατα και ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι ένας από τους καλύτερους της αγοράς) περιμένω την βωηθεια σας πριν αρχίσω να κατεβάζω τοίχους να βρω τα κουτια

nestoras
24-10-13, 12:52
χαίρετε γράφω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ρεύμα στο σπίτι μου! Σε ανύποπτο χρονικό διάστημα πέφτει ο γενικός του σπιτιού φώναξα ηλεκτρολόγο φίλο μου και δεν βρήκε κατι στον πινάκα.. ξήλωσα όλες της πρίζες και της ελενξα μια προς μια ήταν καθαρές!απομόνωσα συσκευές μια προς μια και πάλι τα ίδια! σημείωση παρατήρησα ότι κάποιες φόρες αργεί να πέσει το ρεύμα άμα όμως πέσει και σηκώσω την ασφάλεια η διακοπές είναι συνεχόμενες! Ο γενικός όταν λέω είναι η συσκευή με το τσουνακι και το κουμπί για τεστ δίπλα (έχει αλλαχτεί πρόσφατα και ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι ένας από τους καλύτερους της αγοράς) περιμένω την βωηθεια σας πριν αρχίσω να κατεβάζω τοίχους να βρω τα κουτια

Προφανώς κάπου σου ακουμπάει ουδέτερος γείωση.
Θα πρέπει να βγάλεις όλους τους ουδέτερους από τη μπάρα και να μετρήσεις για να βρεις ποια γραμμή έχει το πρόβλημα.
ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρεύμα!!!

folias
24-10-13, 13:13
θα το ξανά κοιτάξω αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό!! έχω πολυμετρο 46881 (είναι με ψηφιακή οθόνη και πλαστικό διακόπτη όπου διαλέγεις σε ποια θέση το θες ) αλλά δεν ξέρω να μετράω τι ένδειξη πρέπει να βγάλει και σε ποια θέση πρέπει να το βάλω? συγνώμη για την αμάθεια μου

GiwrgosTH
24-10-13, 14:52
Αν κατάλαβα σου πέφτει το ρελέ διαφυγής και όχι η κεντρική ασφάλεια, σωστά?
Αν ναι τότε κάποια συσκευή ή κάτι άλλο έχει κάποια μικρή διαρροή της τάξεως των mA.
Δε σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά απλά πρέπει να βρεις ποια συσκευή είναι.
Εμένα πχ μου έπεφτε με κάποια ηλεκτρική ψησταριά και όχι αμέσως, ίσως μετά από ώρα, ίσως και καθόλου.
http://www.230vac.cz/eshop/foto/497/497883_t_0.jpg

Κυριακίδης
24-10-13, 15:02
Λόγω του ανύποπτου του χρόνου . βγάλε συσκευές εκτός όπως π.χ. ψυγείο ή καταψύκτη.

folias
24-10-13, 15:23
σωστά το ρελέ διαφυγής είναι έχω κατεβάσει την ασφάλεια της κουζίνας εχω βγάλει και το ψυγείο εκτός και πάλι τα ίδια θα βγάλω όλες της συσκευές να δω αν θα πέσει
. Αν είναι κάποια συσκευή θα πρέπει να είναι κάποια που δουλεύει !γιατί αν σηκωθούμε το πρωί έχει πέσει πάλι ο ρελέ το λέω για να καταλάβετε ότι δεν γίνεται από εμάς κάποια χρήση ρεύματος η συσκευής και το ρεύμα είναι σε πλήρη (ηρεμία)

ezizu
24-10-13, 15:37
Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με υγρασία σε κάποια εξωτερική πρίζα,σε εξωτερικό ( ή και σε εσωτερικό ακόμα) κουτί διακλάδωσης, εξωτερικό φωτιστικό κ.ο.κ.
Υπάρχει νομίζω ακόμα κάποια πιθανότητα να έχει βλάβη και το ίδιο το ΔΔΕ (ρελέ διαφυγής).

folias
24-10-13, 15:43
εξωτερική πρίζα έχω μια την κοίταξα και είναι εντάξει δεν έχει σημάδια που να δείχνουν πρόβλημα εξωτερικά φώτα δεν είδα

GiwrgosTH
24-10-13, 15:55
Είπες ότι το ρελέ είναι καινούριο. Το άλλαξες λόγω του προβλήματος?
Αν όχι μήπως δεν είναι το κατάλληλο? Ή μήπως έχει πρόβλημα?

folias
24-10-13, 16:05
o ηλεκτρολόγος που του έκανε κάτι εκεί μάλλον το μέτρησε μου είπε ότι είναι εντάξει ! το είχα αλλάξει για λόγους ασφάλειας ακριβός ίδια χαραχτηριστικα με τον παλιό καθώς έχω κάνει αλλαγή και στης ασφάλειες και στους διακόπτες μιας και ο πινάκας είναι ο παλιός του 85 το πρόβλημα παρουσιαστήκε εδώ και κανένα μήνα η αλλαγή έγινε πέρυσι !!

folias
24-10-13, 16:21
και έρχομαι με νέα αποτελέσματα χωρίς να υπάρχει κάτι συνδεδεμένο απάνω σε πρίζα το ρεύμα ξανά έπεσε

christakosxo
24-10-13, 16:50
γιατι δεν κατεβαζεις ολες τις ασφαλειες (μικροαυτοματους) και να αρχισεις μια μια να τις ανεβαζεις ωστε να δεις σε ποια γραμμη εντοπιζεται το προβλημα ;

folias
24-10-13, 16:53
θα το δοκιμάσω και αυτό και θα απαντήσω εκ νέου :001_unsure:

dalai
24-10-13, 17:43
αν εχεις πληντυριο πιατων φταει αυτο κατα 70 %. Δες την συνδεση απο πισω, Αν δεν εβαλε κλεμα και τα εκανε με μονωτικη ,βαλε μια κλεμα
Αν δεν φταιει αυτο δες το ιδιο προβλημα στον φουρνο. Αν ουτε αυτο πανε στο πληντυριο ρουχων και τελικα το θερμοσυφωνα
Παντως ειμαι σχεδον σιγουρος, πως αν εχεις πλυντ. πιατων, θα φταιει αυτο.

Καραγιλανης παναγιωτης
24-10-13, 18:57
Εννοεις το ρελε αλλιως ΔΔΕ(διακοπτης διαφυγης εντασης)..Αυτο πεφτει οταν "'διακρινει "διαφυγη εντασης ως προς γη,δηλαδη διαρροη καποιας συσκευης.Οταν λοιπον "πεσει" και το σηκωσεςι και ξαναπεσει.π[ρεπει να περασει καποιος χρονος για να οπλιστει8,γιατι εχει ελατηριο μεσα που πρεπει να επανελθει σε κατασταση "ηρεμιας "Σε περιπτωση που πεσει,κατεβαζουμε ολες τις ασφαλειες (τις επιμερους ,οχι τον γενικο) βαζουμε το ρελε στην θεση "ΟΝ" και ανεβαζουμε μια -μια τις ασφαλειες.Σ'αυτην που θα πεσει...ειναι το προβλημα.Ελεγχουμε τι"ελεγχει " η ασφαλεια αυτη (στην οποια πεφτει το ρελε) και το "απομονονουμε"..Συνηθως ειναι συσκευες σε πριζα ,δλδ οικιακες μικροσυσκευες...

dalai
24-10-13, 19:03
Εννοεις το ρελε αλλιως ΔΔΕ(διακοπτης διαφυγης εντασης)..Αυτο πεφτει οταν "'διακρινει "διαφυγη εντασης ως προς γη,δηλαδη διαρροη καποιας συσκευης.Οταν λοιπον "πεσει" και το σηκωσεςι και ξαναπεσει.π[ρεπει να περασει καποιος χρονος για να οπλιστει8,γιατι εχει ελατηριο μεσα που πρεπει να επανελθει σε κατασταση "ηρεμιας "Σε περιπτωση που πεσει,κατεβαζουμε ολες τις ασφαλειες (τις επιμερους ,οχι τον γενικο) βαζουμε το ρελε στην θεση "ΟΝ" και ανεβαζουμε μια -μια τις ασφαλειες.Σ'αυτην που θα πεσει...ειναι το προβλημα.Ελεγχουμε τι"ελεγχει " η ασφαλεια αυτη (στην οποια πεφτει το ρελε) και το "απομονονουμε"..Συνηθως ειναι συσκευες σε πριζα ,δλδ οικιακες μικροσυσκευες...
ΛΑΘΟΣ φιλε παναγιωτη !
Γιατι η διαρροη μπορει να ειναι μεταξυ ουδετερου και γειωσης και τοτε να απομονωσεις την ασφαλεια δεν λεει τιποτε.
Ο μονος τροπος ειναι η απομωνωση και ολων των ουδετερων (βγαλσιμο καλωδιων) και ολων των ασφαλειων . Βαζεις ενα μεγαλο φορτιο (π.χ. θερμαντικο σωμα) και ξεκινας να συνδεεις ενα ενα τους ουδετερους και να σηκωνεις την ασφαλεια .
Επιμενω και παλι να δεις κλεμαρισματα κοντα σε νερο ή υγρα μερη

folias
24-10-13, 19:12
δοκίμασα μια μια ασφάλεια κοίταξα και την κουζίνα συνδέσεις είναι με μεγάλη κλεμα πλυντήριο πιάτων δεν έχω!! μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει

christakosxo
24-10-13, 20:49
αν ομως η διαρροη γινοταν απο τον ουδετερο τοτε δε θα επρεπε να πεφτει ο ΔΔΕ με το σηκωμα ολων των ασφαλειων ; οποτε γιατι να μπει στη διαδικασια να ελενξει εναν εναν τους ουδετερους ;

744
24-10-13, 20:59
Ο ουδέτερος τί σχέση έχει με τους ασφαλειοδιακόπτες?

Ο έλεγχος πρέπει να γίνει ανεξάρτητα στις φάσεις με την γη και ουδέτερο με γη.

Ο ΔΔΕ βλέπει την διαρροή ρεύματος της φάσης ή του ουδετέρου προς κάπου αλλού (υποννοώντας την γείωση ή μέσω ανθρώπου στην γη). Γι' αυτό και ο ΔΔΕ ενεργοποιείται αν βραχυκυκλώσουμε την γείωση με τον ουδέτερο αφού λόγω της διαφοράς δυναμικού του ουδετέρου με την γείωση δημιουργείται ένα μικρό ρεύμα προς την γη, που δεν συμβάλλει η φάση. Έτσι ο ΔΔΕ βλέπει μια ανισορροπία στα ρεύματα φάσης και ουδετέρου.

kawasiades
24-10-13, 21:12
Πρόσεξε να μην χρησιμοποιείς το ρελέ διαφυγής ως γενικό και το κλείνεις για μεγάλα διαστήματα. Αυτό δεν επιτρέπεται γιατί μετά πέφτει σε πολύ μικρότερες τιμές ρευματος διαρροής ή αιχμές ρευμάτων.

dalai
24-10-13, 21:16
δοκίμασα μια μια ασφάλεια κοίταξα και την κουζίνα συνδέσεις είναι με μεγάλη κλεμα πλυντήριο πιάτων δεν έχω!! μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει

Πρεπει κατ αρχην να αναπαραγεις το προβλημα. Μια κλασικη μεθοδος ειναι να αυξανουμε την καταναλωση ανοιγοντας ενεργοβορες συσκευες.Ετσι αυξανετε η διαφορα τασης μεταξυ ουδετερου και γειωσης.

christakosxo
24-10-13, 21:31
σωστα τα λες γιαννη ! αν υπηρχε διαρροη απο τον ουδετερο προς τη γη τοτε δε θα επρεπε (εχοντας κατεβασμενες ολες τις ασφαλειες και ανεβασμενο το ΔΔΕ) να πεφτει ο ΔΔΕ με το σηκωμα του γενικου διακοπτη ;

744
24-10-13, 21:40
Δεν είναι απόλυτο, αλλά τουλάχιστον θα εξαλείψεις το ενδεχόμενο διαρροής από τον ουδέτερο ή τυχόν απώλεια καλής μόνωσης ουδέτερου-γείωσης.

Αν πέφτει μόνο με τους ασφαλειοδιακόπτες επάνω, τότε είναι πρόβλημα συσκευής και πρέπει να δεις ένα ένα τα φορτία. Π.χ. χαλασμένη μόνωση φούρνου ή θερμοσίφωνα όταν ζεσταίνεται.

Α, και δεν αλλάζει η ευαισθησία του αν είναι σβυστός ή αναμένος (ο ΔΔΕ). Εϊναι προρυθμισμένος και παλιότερα είχα δει και με ρύθμιση ευαισθησίας.

folias
24-10-13, 23:09
δοκίμασα τα πάντα βγάζοντας εκτός όλες της συσκευές από της πρίζες (έπεσε) ανοιγα μια μια ασφάλεια απομόνωσα το ψυγείο κουζίνα (έπεσε) το μόνο που μένει να δω είναι ο υπολογιστής

θοδωρης ποντιος
24-10-13, 23:21
πιθανον να ειναι ο θερμοσιφωναςμικρη διαροη απο τον ουδετερο

folias
25-10-13, 07:37
θερμοσίφωνα έχω ηλιακό και δεν τον έχω σύνδεση στο ρεύμα. Ο υπολογιστής δεν είναι τον έβγαλα από το ρεύμα όλο το βράδυ και πάλι έπεσε το ίδιο και το ψυγείο και η κουζίνα τι άλλο μένει να κάνω να αρχίσω να σκάβω?

vasilllis
25-10-13, 09:39
θερμοσίφωνα έχω ηλιακό και δεν τον έχω σύνδεση στο ρεύμα. Ο υπολογιστής δεν είναι τον έβγαλα από το ρεύμα όλο το βράδυ και πάλι έπεσε το ίδιο και το ψυγείο και η κουζίνα τι άλλο μένει να κάνω να αρχίσω να σκάβω?

βομβαααα.
δηλαδη τα εβγαλες ολα και παλι επεσε???
εχεις νυχτερινο??

folias
25-10-13, 11:59
όχι αλλά την μόνη λύση που βλέπω είναι σκάψιμο να βρω διακλαδώσεις και καλώδια μήπως έχει πουθενά ματηση κάποιος φίλος είπε για να βγάλω από την μπάρα τους ουδέτερους μπορεί κάποιος να μου πει τι και πως θα κάνω την μέτρηση με το πολυμετρο μου και τη ένδειξη πρέπει να πάρω καθώς και αν γίνετε σε ποια ρύθμιση να βάλω το πολυμετρο ?

Dragonborn
25-10-13, 12:28
Νομίζω ότι μπαίνεις σε επικίνδυνη περιοχή επειδή δεν διαθέτεις το σχετικό υπόβαθρο γνώσεων. Υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσεις ατύχημα, πυρκαγιά ή βλάβη σε ακριβές ηλεκτρικές συσκευές. Πρέπει να αναθέσεις την διερεύνηση σε αδειούχο εγκαταστάτη ο οποίος να διαθέτει και τον σχετικό εξοπλισμό (πολυόργανο ελέγχου).

Και εμείς κακώς παρασυρθήκαμε και δίνουμε γνωματεύσεις και προτάσεις χωρίς επαρκή και αξιόπιστα στοιχεία.

Disclaimer: Δεν είμαι αντίθετος με το DIY στις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, αλλά αυτός που επεμβαίνει στις εγκαταστάσεις πρέπει να ξέρει τι κάνει και να έχει κατάλληλο εξοπλισμό.

GiwrgosTH
25-10-13, 13:07
Όπως τα λέει ο Dragonborn!
Από εδώ και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν και μάλλον κάποιος καλός ηλεκτρολόγος θα βρει άκρη.
Μια μια μέτρημα τις γραμμές με μέγγερ για να βρει ποια είναι αυτή που έχει αυτή τη λογικά μικρή διαρροή.

rama
25-10-13, 13:13
Έχεις οτιδήποτε ηλεκτροδοτούμενο εκτός σπιτιού? πχ φώτα κήπου, αντλία νερού κλπ?
Οι γραμμές αυτές είναι συχνά τα θύματα υγρασίας, κηπουρικών εργασιών κλπ.

folias
25-10-13, 13:49
Όπως τα λέει ο Dragonborn!
Από εδώ και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν και μάλλον κάποιος καλός ηλεκτρολόγος θα βρει άκρη.
Μια μια μέτρημα τις γραμμές με μέγγερ για να βρει ποια είναι αυτή που έχει αυτή τη λογικά μικρή διαρροή.

2 χρόνια άνεργος και εγώ και η γυναικά μου ευτυχώς δεν πρόλαβα να κάνω παιδιά το αναφέρω διότι δεν υπάρχει σεντσ γενικές γνώσεις έχω δεν θα το έλεγα και εξειδίκευση αλλά κάτι κατέχω δεν έχω ασχοληθεί με το πολυμετρο μονο !!!δεν έχω κήπο και εξωτερικές συσκευές

GiwrgosTH
25-10-13, 14:12
2 χρόνια άνεργος και εγώ και η γυναικά μου ευτυχώς δεν πρόλαβα να κάνω παιδιά το αναφέρω διότι δεν υπάρχει σεντσ γενικές γνώσεις έχω δεν θα το έλεγα και εξειδίκευση αλλά κάτι κατέχω δεν έχω ασχοληθεί με το πολυμετρο μονο !!!δεν έχω κήπο και εξωτερικές συσκευές
Σε καταλαβαίνω, αλλά δυστυχώς αυτές οι διαρροές δεν μπορούν να βρεθούν εύκολα με πολύμετρο, μόνο με μέγγερ.
Τώρα αφού μπορείς να ασχοληθείς κάνε και το εξής:
Κλείσε το ρεύμα από το ρολόι της ΔΕΗ έτσι ώστε να μην έχεις καθόλου ρεύμα στον πίνακα και να δουλεύεις με ασφάλεια, βγάλε όλες τις συσκευές από τις πρίζες, κλείσε και όλες τις ασφάλειες και μέτρα ως προς γη όλα τα καλώδια που φεύγουν από τις ασφάλειες προς τον τοίχο και όλες τις ασφάλειες στην είσοδό τους, ως προς γη πάντα.
Αν είσαι τυχερός ίσως βρεις και με το πολύμετρο τη διαρροή. Θα το βάλεις όμως σε ΜΩ για να μπορέσεις να δεις κάτι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-10-13, 14:28
ΛΑΘΟΣ φιλε παναγιωτη !
Γιατι η διαρροη μπορει να ειναι μεταξυ ουδετερου και γειωσης και τοτε να απομονωσεις την ασφαλεια δεν λεει τιποτε.
Ο μονος τροπος ειναι η απομωνωση και ολων των ουδετερων (βγαλσιμο καλωδιων) και ολων των ασφαλειων . Βαζεις ενα μεγαλο φορτιο (π.χ. θερμαντικο σωμα) και ξεκινας να συνδεεις ενα ενα τους ουδετερους και να σηκωνεις την ασφαλεια .
Επιμενω και παλι να δεις κλεμαρισματα κοντα σε νερο ή υγρα μερη

-Πολύ σωστά εφ' όσον πέφτει μόνο το ρελέ διαφυγής με όλες τις ασφάλειες κατεβασμένες σημαίνει ότι υπάρχει διαροή μεταξύ ουδετέρου και γείωσης αν έχεις διπλό διακόπτη στη κουζίνα και στο θερμοσίφωνα που κόβει και τον ουδέτερο και εξακολουθεί να πέφτει με κατεβασμένες αυτές τις δύο ασφάλειες (εφ' όσον είναι διπλές πάντα) αμέσως αποκλείεις αυτές τις δύο συσκευές και τις γραμμές τους, ισχυει λοιπον 'οτι λέει ο Νίκος ααφαιρείς ένα ένα τα καλώδια του ουδετέρου που είναι μόνα τους όλα μαζί σε μια μεταλλική μπάρα το χρώμα τους είναι μπλέ ή γκρίζο δεν πρέπει να είναι πάνω απο 5-6 και αφού διαπιστώσεις ποιά γραμμή φταίει ψάχνεις στοχευμένα πλέον.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! κάθε ουδέτερο που αποσυνδέεις μετά την αποσύνδεση ίσως έχει τάση αν η αντίστοιχη γραμμή έχει κάποιο φορτίο θα αποσυνδέεις με κατεβασμένο το γενικό και μετά θα το μονώνεις με μία κλέμα.

-Έλεγξε αν απο κάπου βγαίνουν τρία καλώδια μαζί (φάση γείωση ουδέτερος) και τρίβοντε μεταξύ τους (φωτιστικά πίσω απο πίνακες κορνίζες φωτιστικό - καθρέπτης μπάνιου).


-ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!!

folias
25-10-13, 14:47
δεν είπα ότι με κατεβασμένες ασφάλειες πέφτει το ρελε διαφυγής αν ναι λάθος μου τώρα γιωργο αν έχει διαρροή τι ένδειξη θα βγάλει το πολυμετρο?

GiwrgosTH
25-10-13, 14:57
Κοίταξε, κανονικά δεν θα πρέπει να κουνηθεί καν η βελόνα, αφού φάση και ουδέτερος είναι τελείως ανεξάρτητα καλώδια.
Αν σου έχει έστω και μια μικρή ένδειξη κάπου, τότε λογικά κάπου εκεί σου την κάνει.
Αν τώρα δεις ότι σου την κάνει στο Χ καλώδιο, δίνεις πάλι τάση κανονικά στον πίνακα και μετράς να δεις τι τροφοδοτεί το συγκεκριμένο καλώδιο και θα είσαι κοντά στη λύση του προβλήματος.

JOUN
25-10-13, 18:51
^^ Γιωργο αν εχει τοσο μεγαλη διαρροη ωστε να δειχνει με το πολυμετρο δεν θα σηκωνοταν καν το ΔΔΕ.Αφου πεφτει οποτε να'ναι ειναι μικρη η διαρροη και θα φανει μονο με μεγγωμετρο.Εγω παντως πιστευω οτι πρεπει να βγει το ψυγειο απο την πριζα(οχι μονο να "κλεισει" την ασφαλεια του).

nestoras
25-10-13, 21:43
Για να πέφτει ο ΔΔΕ, η διαρροή θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση με 30mA.

Αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση στο σημείο διαρροής (ΑΝ Η ΔΙΑΡΡΟΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΑΣΗ ΠΡΟΣ ΓΕΙΩΣΗ) θα πρέπει να είναι μικρότερη από:
230V/0.030A=7666Ω

Αντιστάσεις μικρότερες από 7-8KΩ νομίζω πως μπορούν εύκολα να μετρηθούν με το πολύμετρο.

Για να βρεθεί αυτού του τύπου η διαρροή χρειάζεται εμπειρία και κατάρτιση φυσικά (μέτρηση όλων των αναχωρήσεων φάσεων από τον πίνακα με τη γείωση).
Όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι πιο πριν, χρειάζεται μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

bababoulas
25-10-13, 23:43
Λεωνίδα καλησπέρα!!
Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα αν θες, πριν αρχίσεις να ανοίγεις κουτιά.
Λοιπόν, για να καταλάβω ανέφερες πως δοκίμασες με τις ασφάλειες, τι δοκιμή έκανες;
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω, αν πέσει ο ΔΔΕ (ρελέ) μετά όταν πας να τον σηκώσεις, σηκώνεται αμέσως η θέλει αρκετές προσπάθειες και οπλίζει μετά από κάποια ώρα;
Έχεις παρατηρήσει πότε πέφτει; Δηλαδή σε συγκεκριμένες ώρες ή όχι (π.χ. να πέφτει μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας).Mήπως όταν πέφτει ή λίγο πριν εκτελείται κάποια εργασία; κυριώς πότισμα. Μήπως δουλεύει κάποια συσκευή;Λογικά θα δουλεύει το ψυγείο, κάτι άλλο;(πχ κλιματιστικό, πλυντήριο...)
Είπες πως έχεις μία εξωτερική πρίζα.Αυτή ή και οι άλλες αν υπάρχουν έρχονται σε επαφή με νερό αν πχ ποτίσεις ;Στον ηλιακό που δεν έχεις συνδέσει με το ρεύμα υπάρχει καλώδιο προς ταράτσα για αυτόν ακόμα και ασύνδετο; Γενικά υπάρχουν συσκευές η καλώδια(π.χ. μπαλαντέζα ή καλώδια που να τροφοδοτούν συσκευές ή κάποιον χώρο) στο εξωτερικό περιβάλλον; (Έξω από την οικία) Μήπως έχεις κάποιο φωτιστικό έξω με αισθητήρα κίνησης;
Είσαι σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία με κήπο κ.τ.λ.;
Ξέρω, πολλές οι ερωτήσεις αλλά ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος..
Σχετικά με αυτό που σε ρώτησα παραπάνω, για το αν όταν "πέφτει" το ρελέ, αν μπορείς να το ξανασηκώσεις κατευθείαν ή χρειάζεται κάποιο χρόνο ώστε να οπλίσει, αν όντως συμβαίνει αυτό (δεν σηκώνεται αμέσως) θα κάνεις τα παρακάτω όπως σου είπαν και πριν κάποια παιδιά:
Όταν είναι πεσμένος θα "κατεβάσεις" όλες τις ασφάλειες (μικροαυτόματους),τότε με αυτές κατεβασμένες θα δοκιμάσεις αν οπλίζει το ρελέ.Αν οπλίσει, θα αρχίσεις να τις "σηκώνεις" μία μία και θα δεις αν πέσει(ρελέ) σε κάποια από αυτές.
Αν δεν οπλίζει με κατεβασμένες όλες τις ασφάλειες, κατέβασε και τον γενικό διακόπτη (ρίξε μία ματιά αν είναι διπολικός -σαν της κουζίνας- ή μονοπολικός) ή την ασφάλεια στον μετρητή ΔΕΗ και δοκίμασε να οπλίσεις το ρελέ.
Αν ισχύει η παραπάνω συνθήκη λοιπόν, κάνεις αυτά και μας λες.
Με αυτό τον τρόπο θα δούμε (όχι απόλυτα βέβαια) αν την ζημιά την κάνει φάση προς γη ή ουδέτερος προς γη και βλέπουμε.
Πάντως χωρίς στοιχεία βέβαια για υγρασία σε πρίζα-καλώδιο-φωτιστικό μου κάνει...

folias
26-10-13, 01:22
μόλις τελείωσα με τον πίνακα έπιασα και ξήλωσα τα πάντα και νοικοκύρεψα και τα καλώδια ένας χαμός πραγματικό παιδιά ! βρήκα από μέσα από τον σκελετό ένα καλώδιο γκρι μη συνδεδεμένο από την αρχή δεν ξέρω τι χρήση του μπας περίπτωση ακούμπαγε στον μεταλλικό σκελετό του πίνακα και ήταν λίγο μαύρο ελπίζω να ήταν αυτό εν αναμονή! έχω ένα άλλο θέμα τα συνδεσα όλα αλλά ξέχασα πως να συνδέσω την γραμμή της κουζίνας, σας δίνω φωτογραφίες έχω εκτός μαύρο και γκρι την τελευταία φωτογραφεία την έβαλα γιατί δεν μου ανάβει το λαμπάκι του γενικού!!!!


46905469064690746908


ΠΑΡΑΘΕΣΗ:

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

dalai
26-10-13, 02:17
τα ενδεικτικα λαμπακια ειναι αλλα ντ'αλλων συνδεμενα το πανω δεξια δεν περπει να δουλευει καθολου
Την κουζινα την συνδεσες χαλια . φιλε φερε καποιον που να ξερει .1 ωρα δουλεια ειναι αλλα απαραιτητη,μη σηκωσεις καμοια ασφαλεια και γινει πυροτεχνιμα ο πινακας
ΚΑι το πιο συμαντικο ειναι οι διατομες των καλωδιων για τις γεφυρωσεις που ειναι εντελως λαθος (απο οτι βλεπω).Εκανες γεφυρωση κουζινας με 1,5αρι καλωδιο ?

folias
26-10-13, 07:26
τα ενδεικτικα λαμπακια ειναι αλλα ντ'αλλων συνδεμενα το πανω δεξια δεν περπει να δουλευει καθολου
Την κουζινα την συνδεσες χαλια . φιλε φερε καποιον που να ξερει .1 ωρα δουλεια ειναι αλλα απαραιτητη,μη σηκωσεις καμοια ασφαλεια και γινει πυροτεχνιμα ο πινακας
ΚΑι το πιο συμαντικο ειναι οι διατομες των καλωδιων για τις γεφυρωσεις που ειναι εντελως λαθος (απο οτι βλεπω).Εκανες γεφυρωση κουζινας με 1,5αρι καλωδιο ?

οι συνδέσεις έγιναν όπως ακριβός τα είχαν δεν πείραξα κάτι το μόνο που αποσυνδεσα ειναι της κουζίνας

folias
26-10-13, 07:42
Λεωνίδα καλησπέρα!!
Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα αν θες, πριν αρχίσεις να ανοίγεις κουτιά.
Λοιπόν, για να καταλάβω ανέφερες πως δοκίμασες με τις ασφάλειες, τι δοκιμή έκανες;
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω, αν πέσει ο ΔΔΕ (ρελέ) μετά όταν πας να τον σηκώσεις, σηκώνεται αμέσως η θέλει αρκετές προσπάθειες και οπλίζει μετά από κάποια ώρα;
Έχεις παρατηρήσει πότε πέφτει; Δηλαδή σε συγκεκριμένες ώρες ή όχι (π.χ. να πέφτει μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας).Mήπως όταν πέφτει ή λίγο πριν εκτελείται κάποια εργασία; κυριώς πότισμα. Μήπως δουλεύει κάποια συσκευή;Λογικά θα δουλεύει το ψυγείο, κάτι άλλο;(πχ κλιματιστικό, πλυντήριο...)
Είπες πως έχεις μία εξωτερική πρίζα.Αυτή ή και οι άλλες αν υπάρχουν έρχονται σε επαφή με νερό αν πχ ποτίσεις ;Στον ηλιακό που δεν έχεις συνδέσει με το ρεύμα υπάρχει καλώδιο προς ταράτσα για αυτόν ακόμα και ασύνδετο; Γενικά υπάρχουν συσκευές η καλώδια(π.χ. μπαλαντέζα ή καλώδια που να τροφοδοτούν συσκευές ή κάποιον χώρο) στο εξωτερικό περιβάλλον; (Έξω από την οικία) Μήπως έχεις κάποιο φωτιστικό έξω με αισθητήρα κίνησης;
Είσαι σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία με κήπο κ.τ.λ.;
Ξέρω, πολλές οι ερωτήσεις αλλά ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος..
Σχετικά με αυτό που σε ρώτησα παραπάνω, για το αν όταν "πέφτει" το ρελέ, αν μπορείς να το ξανασηκώσεις κατευθείαν ή χρειάζεται κάποιο χρόνο ώστε να οπλίσει, αν όντως συμβαίνει αυτό (δεν σηκώνεται αμέσως) θα κάνεις τα παρακάτω όπως σου είπαν και πριν κάποια παιδιά:
Όταν είναι πεσμένος θα "κατεβάσεις" όλες τις ασφάλειες (μικροαυτόματους),τότε με αυτές κατεβασμένες θα δοκιμάσεις αν οπλίζει το ρελέ.Αν οπλίσει, θα αρχίσεις να τις "σηκώνεις" μία μία και θα δεις αν πέσει(ρελέ) σε κάποια από αυτές.
Αν δεν οπλίζει με κατεβασμένες όλες τις ασφάλειες, κατέβασε και τον γενικό διακόπτη (ρίξε μία ματιά αν είναι διπολικός -σαν της κουζίνας- ή μονοπολικός) ή την ασφάλεια στον μετρητή ΔΕΗ και δοκίμασε να οπλίσεις το ρελέ.
Αν ισχύει η παραπάνω συνθήκη λοιπόν, κάνεις αυτά και μας λες.
Με αυτό τον τρόπο θα δούμε (όχι απόλυτα βέβαια) αν την ζημιά την κάνει φάση προς γη ή ουδέτερος προς γη και βλέπουμε.
Πάντως χωρίς στοιχεία βέβαια για υγρασία σε πρίζα-καλώδιο-φωτιστικό μου κάνει...

για να σηκωθεί ο ρελεσ θα πρέπει να κατεβάσω τον γενικό! ψυγείο εκτός και πάλι πέφτει κουζίνα δεν είναι γιατί έπεσε και σήμερα και όπως είπα δεν την έχω συνδέσει εξωτερικά δεν έχω κάτι που να δουλεύει ! δεν πέφτει συγκεκριμενες ώρες θα δοκιμάσω μόλις ξανά πέσει να οπλίσω μια μια της ασφάλειες στον ηλιακό δεν έχει παροχή ρεύματος και κάποια στιγμή θέλω να τραβήξω καλώδιο

JOUN
26-10-13, 13:59
Για να πέφτει ο ΔΔΕ, η διαρροή θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση με 30mA.

Αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση στο σημείο διαρροής (ΑΝ Η ΔΙΑΡΡΟΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΑΣΗ ΠΡΟΣ ΓΕΙΩΣΗ) θα πρέπει να είναι μικρότερη από:
230V/0.030A=7666Ω

Αντιστάσεις μικρότερες από 7-8KΩ νομίζω πως μπορούν εύκολα να μετρηθούν με το πολύμετρο.


Εδω εχεις λαθος φιλε Παναγιωτη.
Η αντισταση που δημιουργει αυτη την διαρροη δεν ειναι μια απλη αντισταση με την κλασικη εννοια αλλα αντισταση που εμφανιζεται επειδη καπου εχει ξυθει η μονωση στο τυλιγμα ενος κινητηρα(π.χ ψυγειο) η μιας αντιστασης θερμανσης(κουζινα ,καφετιερα, πλυντηριο κλπ )
Αυτες οι διαρροες δεν φαινονται με την ταση των 6-9 V που μπορει να δωσει ενα πολυμετρο..Το " σκασιμο" στην μονωση θα φανει με τασεις παρομοιες με την ταση λειτουργιας της συσκευης δηλαδη 250-500V.
Γιαυτο τον λογο ακριβως υπαρχουν τα μεγγωμετρα,δημιουργουν στα ακρα τους ταση 250V και πανω για να φανει το προβλημα.

folias
26-10-13, 14:29
μια μικρή βοήθεια με την σύνδεση της κουζίνας : στον διακόπτη τον αριστερό (διπλός 40Α) έχουν από την μια πλευρά γεφύρωση με γείωση από την άλλη έχουν από κάτω ουδέτερο οπότε από πάνω βάζω το χοντρό μαύρο καλώδιο( ρεύμα) το γκρι που είναι και ο ουδέτερος της κουζίνας τον βιδώνω στην μπάρα!! μέχρι εδώ καλά διακλάδωση στον αμέσως επόμενο διακόπτη κάνω με 2,5 καλώδιο και σύνδεση με 40Α ασφάλεια της κουζίνας και την λυχνία !! ελπίζω να τα είπα σωστά αν θέλετε διορθωστεμε

bababoulas
26-10-13, 17:01
Λεωνίδα SOS!!!!!
ΜΗΝ συνδέσεις τίποτα όπως τα λες!!!! Από όσο μπορώ να δω και να καταλάβω από τις φωτογραφίες είναι όλα λάθος!!!!
Ο πίνακας είναι σε τραγική κατάσταση!!!
Δεν έχεις κάποιον φίλο ηλεκτρολόγο;;
Γεφυρώσεις με γείωση, 2,5άρια στην κουζίνα, χρώματα όπως να ναι και συνδέσεις άλλα αντ' άλλων είναι το λιγότερο επικίνδυνα για σένα!!!!!!!!
Σκέψου κάποιον γνωστό σου αν έχεις που να κατέχει έστω τα ηλεκτρολογικά (Επειδή μίλησες για τη δυσκολία της εποχής αν και προσωπικά θεωρώ πως χρειάζεσαι σοβαρό επαγγελματία ηλεκτρολόγο) για να σου μαζέψει τον πίνακα γιατί θα πάθεις λαχτάρα!!!
Σου μιλάω με κάθε ειλικρινή φιλική διάθεση...

folias
26-10-13, 17:25
Λεωνίδα SOS!!!!!
ΜΗΝ συνδέσεις τίποτα όπως τα λες!!!! Από όσο μπορώ να δω και να καταλάβω από τις φωτογραφίες είναι όλα λάθος!!!!
Ο πίνακας είναι σε τραγική κατάσταση!!!
Δεν έχεις κάποιον φίλο ηλεκτρολόγο;;
Γεφυρώσεις με γείωση, 2,5άρια στην κουζίνα, χρώματα όπως να ναι και συνδέσεις άλλα αντ' άλλων είναι το λιγότερο επικίνδυνα για σένα!!!!!!!!
Σκέψου κάποιον γνωστό σου αν έχεις που να κατέχει έστω τα ηλεκτρολογικά (Επειδή μίλησες για τη δυσκολία της εποχής αν και προσωπικά θεωρώ πως χρειάζεσαι σοβαρό επαγγελματία ηλεκτρολόγο) για να σου μαζέψει τον πίνακα γιατί θα πάθεις λαχτάρα!!!
Σου μιλάω με κάθε ειλικρινή φιλική διάθεση...

αργυρή σε καταλαβαίνω έπρεπε από την αρχή να σας βγάλω τον πινάκα φώτο πως ήταν αλλά εγώ ειλικρινά δεν έκανα κάτι την κουζίνα ξεσηνδεσα και τα φώτα μαζί με γειώσεις και ουδέτερους τίποτα άλλο

Dragonborn
26-10-13, 19:24
Σκέψου κάποιον γνωστό σου αν έχεις που να κατέχει έστω τα ηλεκτρολογικά... για να σου μαζέψει τον πίνακα γιατί θα πάθεις λαχτάρα!!! Σου μιλάω με κάθε ειλικρινή φιλική διάθεση...Και αυτό ακόμα είναι ρίσκο. Σκεφτείτε να συμβεί κάποιο ατύχημα (διόλου απίθανο στην συγκεκριμένη εγκατάσταση) και η αστυνομία να συλλάβει τον καλοπροαίρετο γνωστό, ο οποίος δεν θα φταίει σε τίποτα, απλώς και μόνο επειδή έβαλε χέρι χωρίς να έχει τα κατά τον νόμο προσόντα. Με όσα είδα μέχρι στιγμής μόνο αδειούχος εγκαταστάτης, ο οποίος γνωρίζει εκτός από τα τεχνικά και τα νομικά του επαγγέλματος.

GiwrgosTH
26-10-13, 20:49
Εδω εχεις λαθος φιλε Παναγιωτη.
Η αντισταση που δημιουργει αυτη την διαρροη δεν ειναι μια απλη αντισταση με την κλασικη εννοια αλλα αντισταση που εμφανιζεται επειδη καπου εχει ξυθει η μονωση στο τυλιγμα ενος κινητηρα(π.χ ψυγειο) η μιας αντιστασης θερμανσης(κουζινα ,καφετιερα, πλυντηριο κλπ )
Αυτες οι διαρροες δεν φαινονται με την ταση των 6-9 V που μπορει να δωσει ενα πολυμετρο..Το " σκασιμο" στην μονωση θα φανει με τασεις παρομοιες με την ταση λειτουργιας της συσκευης δηλαδη 250-500V.
Γιαυτο τον λογο ακριβως υπαρχουν τα μεγγωμετρα,δημιουργουν στα ακρα τους ταση 250V και πανω για να φανει το προβλημα.
Σωστός ο Γιώργος, γι΄ αυτό μίλησα για μέγγερ από την αρχή, αλλά αφού δεν υπήρχε η δυνατότητα είπα μήπως με το πολύμετρο βρει καμιά άκρη, στην περίπτωση που κάπου έχει καρβουνιάσει κάτι και παρουσιάζει μεγάλη αντίσταση.

dalai
26-10-13, 21:14
ελατε ρε παιδια με την αστυνομια και τις συλληψεις. Εδω γινονται ΤΕΡΑΤΑ σε εργατικα ατυχηματα και τα κανουν ολα γαργαρα ...
Γιαυτο μιλησε για ΦΙΛΟ .Να του κανει δουλεια φιλικα και χωρις "νομικη ευθυνη".
Σου το ειπα απο την αρχη που ειδα τις φωτο οτι ο πινακας ειναι αλλα ντ ' αλλων . Οχι γιατι τον πειραξες, αλλα γιατι απο παλια ηταν χαλια ΚΑΙ επικυνδυνος. Ασε που εχω την υποψια οτι λογω του πινακα σου πεφτει ο διαροης. Εκεινα τα ενδεικτικα λαμπακια δε μου γεμιζουν καθολου το ματι .
Παραπανω τι να σου πουμε ...

Dragonborn
26-10-13, 21:17
Αυτό το "φιλικά χωρίς νομική ευθύνη" που το διάβασες; Για ψάξε το καλύτερα, το "φιλικά από ιδιώτη" έχει και πρόσθετα επιβαρυντικά στοιχεία σε σχέση με την κακοτεχνία του αδειούχου. Αν αμφιβάλεις με αυτό που γράφω, ρώτησε δικηγόρο να στο αναλύσει.

vagelisda
28-10-13, 14:00
Υποθέτουμε ότι μιλάμε με ανθρωπο και οχι με @*x#δι ,και ότι αν γίνει καμια στραβή δε θα κάνει μήνυση στον γνωστό που προσέφερε μια χείρα βοηθείας-που του ζητήθηκε κιολας-αλλα θα πει ,το έκανα μόνος και το έκανα λάθος.
Για να εχει πιο μεγάλη ευθύνη ενας γνωστός,θα πρεπει να γίνει γνωστό στις αρχές,ότι ο γνωστός ήρθε αν βοηθήσει.

Dragonborn
28-10-13, 14:19
Βαγγέλη, ο συλλογισμός σου είναι σε σωστό δρόμο. Τώρα όμως σκέψου αν, σε περίπτωση ατυχήματος, η γνωστοποίηση στις αρχές γίνει από τρίτο πρόσωπο, π.χ. σύζυγος θύματος (χτύπα ξύλο).

jami
28-10-13, 14:37
Παιδιά ο φίλος τελικά κατάφερε να βάλει μπρός τον πίνακα του;