PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτερ για αρμεκτικη



vellamos
28-10-13, 19:47
καλησπερα παιδια.σημερα κοιτοτας για αρμεκτικη μηχανη ειδα οτι οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμενες. σκεφτηκα λοιπον να κατασκευασω μια μηχανη μονος μου. το ερωτημα ειναι ομως τι μοτερ χρειαζεται?οποιος ξερει η εχει κατασκευασει μια ας δωσει πληροφοριες(το κοπαδι πλεο εγινε μεγαλο και τα χερια μου δεν θα αντεξουν για πολυ...)

tasos987
28-10-13, 20:06
Μιχαλη καλησπερα. Καταρχην δεν μας λες για τι ζωα αναφερεσε (αγελαδες ,κατσικες , ελληνες ψηφοφοροι κλπ...) :lool:
Πριν αρκετα χρονια που ειχα ασχοληθει με το θεμα ,αυτο που ειχα διαπιστωσει ειναι πως το μοτερ ειναι ισως το τελευταιο που θα με απασχολουσε....
Εχουμε και (κ)λεμε το λοιπον
Αναλογα με το ζωντανο χρειαζεσε συγκεκριμενη υποπιεση. Χρειαζεσε ηλεκτροβαλβιδες που θα ανοιγουν και θα κλεινουν με συγκεκριμενη διαρκεια για την δημιουργεια του παλμου. Αυτο θα το κανεις με 555 η με ΜΕ ? Θα εχεις μετρηση αγωγιμοτητας. Θα Ειναι μονο ενδειξης η και θα δινει Alarm ?
To ολο συστημα θα πρεπει να ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να μπορεις συνεχως να το απολυμενεις. Το γαλα θα πηγενει σε ψυγειο απευθειας ?
Αυτα τα ολιγα μου ηρθαν ετσι προχειρα... Οπως αντιλαμβανεσε ειναι αρκετες οι παραμετροι που θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου . Ο φιλος μας ο Γουγλης εχει απαντησεις για ολα αυτα και πολα ακομη. Το θεμα ειναι Εσυ τι θελεις να κανεις, ποσο πολυ εισαι διατεθιμενος να ψαχτεις ,και αν εισαι λιγο μερακλης ,πολυ ευκολα μπορεις να κανεις τη vestfalia να μοιαζει ερασιτεχνης μπροστα σου :001_rolleyes:

vellamos
28-10-13, 20:21
η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω καλα πως λειτουργει μια τετοια μηχανη οπως επισεις δεν εχω δει καμια απο κοντα.
την μηχανη την ηθελα για τα προβατα(για τον λαο μεσα επεσες).
επισεις δεν καταλαβαινω τις λεπτομεριες που αναφερεις περα απο ηλεκτροβανες και υποπιεση...:lool:
τελικα εσυ τι εκανες... το προχωρισες και αν οχι τι σε σταματισε?ρωτω γιατι δεν εχω εμπειρια και αν εσυ εχεις και σταματησες τοτε ειναι σκουρα τα πραγματα..χαχαχα

tasos987
28-10-13, 20:41
Για να παρεις μια ιδεα για τι μιλαμε
https://www.google.gr/search?q=milking+machine+for+sheep&rlz=1C1KMZB_enGR538GR538&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=9J1uUv2KGMqNtQapz4CwDQ&ved=0CEoQsAQ&biw=1440&bih=809

Δες και εδω ενα παρομοιο εγχειρημα
http://www.smallholderhollow.com/projects/diy-milking-machine/

Η αγωγιμοτητα που αναφερω εχει να κανει με την μετρηση της αγωγιμοτητας του γαλακτος για την διαγνωση μαστιτιδας.
Οπως σου αναφερω και ποιο πανω εαν εχεις λιγο χρονο και διαθεση για Googling απο τεχνικης αποψης δεν ειναι κατι το τρομερο και με σχετικα λιγα χρηματα μπορεις να κανεις κατι πολυ καλο.
Οσο για τη δικη μου ενασχοληση , ειχε να κανει με την μετρηση αγωγιμοτητας (oem αισθητηρας και οργανο ) και την επισκευη ενος pulsator (οι ηλεκτροβαλβιδες που λεγαμε ). Απο εκει ξεκινησε το ψαξιμο περισοτερο για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις.
Με λιγη φαντασια μπορεις να προσθεσεις ακομα και καταγραφικο (Μαριγουλα 250 grm Μητσος 300grm κλπ):lool::001_tt2:

Οσο για την εμπειρια εσυ σιγουρα εχεις πολυ περισοτερη.τουλαχιστον ξερεις ποσα ''βυζια'' εχει η μαριγουλα και την ξεχωριζεις απο τον μητσο:lool::lool::lool:

vellamos
28-10-13, 20:46
χαχαχα... η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μαριγουλα αλλα εχω φροσω και λαΪα:lool:. εχαριστω παντως για την ενημερωση... θα στειλω παλι αν βρω καποια δυσκολια

tasos987
28-10-13, 20:54
χαχαχα... η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μαριγουλα αλλα εχω φροσω και λαΪα:lool:. εχαριστω παντως για την ενημερωση... θα στειλω παλι αν βρω καποια δυσκολια
Με την αρχαια Λαιας της Κορινθου απλη συνωνυμια η εχει καποια συγγενεια η δεσποινιδα?:lool::lool::lool: Groovy ονοματοδοσια παντως. Σε παραδεχομαι:thumbup:

tasos987
28-10-13, 22:01
http://www.fao.org/docrep/004/t0218e/t0218e02.htm

Τα παντα ολα. Μεχρι και ο Στουρναρας απο εδω περνει ιδεες...

tomka
28-10-13, 22:14
Ειναι δυσκολο να φτιαξεις μονος σου αρμεκτικη. Στην ποιο απλη μορφη της θελεις: αντλια κενου, παλμοδοτη, θηλαστρα. Οπως καταλαβαινεις ολα αυτα ειναι δυσκολο να κατασκευαστουν. Αναλογα τι θελεις να κανεις. Θελεις φορητη, θελεις σταθερη χωρις πλυντηριο, με πλυντηριο....

agis68
28-10-13, 23:36
εν ολίγοις...πιασε το βυζί και μάλαξε το γιατί με τη μηχανη θα σου στουμπώσει το βυζί και αντε να ιδούμε βλάχο 'μ!!!!:001_tt2: