PDA

Επιστροφή στο Forum : Σήμα Διαμερίσματος Πολυκατοικίας



ioannistsi
29-10-13, 07:26
Καλημέρα σας, τον τελευταίο καιρό η καινούργια Led τηλεόραση μου άρχισε κ "μου έκανε νερά"......άρχισε δλδ να κολλάει ,ας το πούμε έτσι, το σήμα της. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τη Samsung μου είπε να πάω στην Αυτοδιάγνωση κ να δω την ισχύ του σήματος μου. Διαπίστωσα ότι η ισχύς μου ήταν 30% ενώ στην κεραία του υπνοδωματίου μου ,την οποία έχω τραβήξει απευθείας από την κεραία στην ταράτσα της πολυκατοικίας είχα ισχύ 100%!!!. Το θέμα μου είναι οτι το καλώδιο της κεραίας περνά από άλλα 4 διαμερίσματα πριν φθάσει σε μένα ,αφού είμαι στον 1ο όροφο, κ αφού πήγα σε ένα κατάστημα που φτιάχνει τέτοιες εγκαταστάσεις μου είπε οτι ένας ενισχυτής γραμμής το πολύ πολύ να μου έφτανε την ισχύ στο 50% αλλά δεν θα διόρθωνε το πρόβλημα....! Ο λόγος λοιπόν που σας γράφω είναι μήπως κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να φταίει κ πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα.... Ευχαριστώ!!!

vasilllis
29-10-13, 08:29
πρεπει να ερθει τεχνικος να τσεκαρει την γραμμη.Μπορει να πειραξε καποιος στον οροφο του την πριζα του και να επηρεασε ολους τους απο κατω.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-10-13, 12:46
-'Ελεγξε αν καποιο απο τα ακριβώς απο πάνω σου διαμερίσματα έκανε καμιά μετατροπή ( ανακαίνιση κ.λ.π.) για σίγουρο αποτέλεσμα θέλει έλεγχο η προβληματική γραμμή ξεκινώντας απο το πάνω όροφο προς τα κάτω, όσο για ενισχυτή γραμμής δοκίμασε ένα με χαμηλό θόρυβο όπως αυτός
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=24022

ioannistsi
29-10-13, 13:46
-'Ελεγξε αν καποιο απο τα ακριβώς απο πάνω σου διαμερίσματα έκανε καμιά μετατροπή ( ανακαίνιση κ.λ.π.) για σίγουρο αποτέλεσμα θέλει έλεγχο η προβληματική γραμμή ξεκινώντας απο το πάνω όροφο προς τα κάτω, όσο για ενισχυτή γραμμής δοκίμασε ένα με χαμηλό θόρυβο όπως αυτός
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=24022

Θα έχει όμως αποτέλεσμα...?Γτ στο μαγαζι μου είπαν οτι ο ενισχυτής το πολύ να σου αυξήσει την ισχύ του σήματος 10%...οχι παραπάνω...!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-10-13, 16:33
-Λογικά θα έχει μεγάλο ρόλο παίζει ο θόρυβος παραμόρφωση υπεροδήγηση (ο κόκος οι οριζόντιες άσπρες γραμμές και το ψαροκόκαλο που βλέπαμε στα αναλογικά0-) δοκίμασε το ρυθμιστικό UHF από το χαμηλότερο πρόσ τα επάνω παρακολουθώντας ταυτόχρονα και την ένδειξη σήματος στη τηλεόραση.