PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία κάθοδος Δύο πομποδέκτες.



lcharal
01-11-13, 15:00
Σας χαιρετώ άπαντες.
Έχω ένα θεματάκι και έχω κολλήσει, δε μπορώ να βρω λύση και θέλω τη βοήθειά σας.
Πως μπορώ από μία κάθοδο να λειτουργήσω δύο πομποδέκτες, όπου θέλω ο ένας μόνο να κάνει εκπομπή κατά διαστήματα και ο άλλος μόνο ακρόαση πάντα?
Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό το πρόβλημα θα του ήμουν υπόχρεος.

bchris
01-11-13, 15:17
Θα πρεπει οταν επεμπει ο ενας, ο αλλος να μην ακουει, γιατι θα καει η εισοδος του.
Οποτε πρεπει με καποιο τροπο να απομονωνεις και να γειωνεις την εισοδο του δεκτη οταν πατας το PTT του πομπου.

Τωρα υλοποιηση με ρελε, SSR, MCU....

lcharal
01-11-13, 15:41
Μπράβο βρε Χρήστο. δε το ειχα σκεφτει ετσι. Οπότε, με κάποιο ρελέ, όταν πστώ το ptt να μην το δινει στην εισοδο του αλλου.
Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να παραμένει σε ακρόαση ο δεύτερος, την ωρα που ο πρώτος είναι σε κατάσταση εκπομπής και να μην επηρεάζεται ο δεύτερος?
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δε θα υπάρξει πρόβλημα στην RF όταν γειώσω τη λήψη του δεύτερου κατά την εκπομπή του πρώτου όπως προτίνεις αγαπητέ?

bchris
01-11-13, 16:26
1. Δεν θα γειωσεις το καλωδιο(το κοινο) που παει στην κεραια. Θα γειωσεις την εισοδο του δεκτη.
Ο πομπος θα ειναι κανονικα συνδεδεμενος στο καλωδιο. Εννοειται με καποιο διακλαδωτη ολο αυτο ετσι? Οχι με κλεμες :)

Τωρα γι' αυτο που λες να ειναι και τα δυο επανω, φαντασου οτι ο δεκτης εχει πολυ μεγαλη ευαισθησια (για να ακουει καλα).
Φαντασου τωρα, οτι ο πομπος θα εκπεμπει ...ποσο 10W (@@ θα τον βαλεις και 100 αμα τα εχεις :) )

Ακομα και δυο διαφορετικες κεραιες να ειχες μια για τον δεκτη και μια για τον πομπο, θα επρεπε να απομονωσεις/γειωσεις τον δεκτη οταν εκπεμπει ο αλλος...