PDA

Επιστροφή στο Forum : QTH Locator Europe



john_b
01-11-13, 21:28
http://rcwc.ru/uploads/posts/2013-04/1365053523_map.jpg

IC-756
05-11-13, 01:13
Μπορείτε να το βρίσκεται στην δ/νση:


http://f6fvy.free.fr/qthLocator/

nikknikk4
05-01-14, 00:06
Ευρωπαικός χάρτης με τα QTH Locator (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65912)
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65912

john_b
05-01-14, 00:26
Τιμή € 9 + € 4
Δουλίτσες, δουλίτσες.
Θα περιμένω και τις αναμνηστικές πλακέτες που έλεγε στον καζαμία του ο 2μίδης, να τα πάρω όλα μαζί.

nikknikk4
05-01-14, 01:01
Τιμή € 9 + € 4
Δουλίτσες, δουλίτσες.
Θα περιμένω και τις αναμνηστικές πλακέτες που έλεγε στον καζαμία του ο 2μίδης, να τα πάρω όλα μαζί.

δεν κατάλαβα τι εννοείς ?

john_b
05-01-14, 10:38
Εννοώ πως όταν οι σύλλογοι γίνονται e-shop, κάνουν δουλίτσες.
Εκτός αν αυτά είναι δωρεάν προς τα μέλη, καθώς και δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή και δεν το πρόσεξα.

Dragonborn
05-01-14, 11:34
Εκτός αν αυτά είναι δωρεάν προς τα μέλη, Φίλε μου, στην Ε.Ε.Ρ. δεν ξέρουν την λέξη "δωρεάν", πληρώνεις ακόμα και την καλησπέρα που σου λένε ο Γραμματέας και η Ταμίας.

Είπαμε: μακρυά και αγαπημένα.

fuzz
05-01-14, 11:44
Εννοώ πως όταν οι σύλλογοι γίνονται e-shop, κάνουν δουλίτσες.
Εκτός αν αυτά είναι δωρεάν προς τα μέλη, καθώς και δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή και δεν το πρόσεξα.
off topic
γιατί βρε Γιαννη απορείς?οι σύλλογοι από που θα έχουν έσοδα εκτός απ τις συνδρομές άντε και από καμμια εκδήλωση (πόσοι νομίζεις οτι μπορεί να έχουν αγοράσει αυτά που πουλάνε?
το να μη συμμετέχεις δικό σου θέμα , άλλα κριτική απ έξω.....

IC-756
05-01-14, 13:29
Για να συμπληρώσω θα έλεγα πως προτιμώ η οποιαδήποτε κριτική να γίνεται (πάντα καλόπιστα) από όσους συμμετέχουν σε μια προσπάθεια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση από μέλη ενός σωματείου. Όσοι δεν συμμετέχουν μπορούν απλά να έχουν τη γνώμη τους, η οποία είναι αποκλειστικά προσωπική και ενδέχεται να μην είναι σωστή επειδή η ενημέρωση τους δεν είναι προσωπική και άμεση (λόγω μη συμμετοχής τους).
Το «πληρώνεις ακόμη και την καλησπέρα» που γράφτηκε παραπάνω φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, πρόκειται για μεγάλη υπερβολή και καλό θα είναι να διαγραφεί.

Να μην ξεχνάμε ότι, τα σωματεία λειτουργούν από συναδέλφους ρ/ε που προσφέρουν αφιλοκερδώς της υπηρεσίες τους. Της οποίες απολαμβάνουμε όλοι (πχ bureau). Τα δε διάφορα βοηθήματα όπως βιβλία, χάρτης κλπ. έχουν κάποιο κόστος και η τυχόν διαφορά παραμένει στο σωματείο.

john_b
05-01-14, 13:48
Πως έχει τώρα το πράγμα, γιατί ως ένα σημείο κάποια πράγματα μπορεί να είναι θεμιτά, από κει και μετά όμως υπάρχει αισχροκέρδεια. Φίλος μέλος του συλλόγου πήρε πινακίδα μεταλλική για την βάση της κεραίας του με 14 ευρώ, τιμή συλλόγου. Την ίδια πινακίδα για εμένα καθώς και για έναν φίλο μου (δυο πινακίδες μαζί) τις πληρώσαμε έξω 15 ευρώ, αν ήμασταν στο σύλλογο θα τις πληρώναμε 28 ευρώ. Μπας και νομίζουν ότι είναι το Εκάλη γκολφ κλαμπ ή κάτι τέτοιο;

IC-756
05-01-14, 14:23
Εφόσον υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε παρελκόμενα μπορούμε να τα αγοράζουμε από την αγορά. Σε κάθε περίπτωση 7,5€ η πινακίδα νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή με προυπόθεση αν είναι ίδια τα υλικά κλπ.
(αυτή τη στιγμή τρέχει ρττυ κοντεστ καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες).

Dragonborn
05-01-14, 15:06
http://f6fvy.free.fr/qthLocator/




"Google changed its APIs and this page doesn't work anymore.
I unfortunately don't have time and mood to rewrite the code right now.
Sorry and 73 - Larry - F6FVY"

lepouras
05-01-14, 15:48
Για να συμπληρώσω θα έλεγα πως προτιμώ η οποιαδήποτε κριτική να γίνεται (πάντα καλόπιστα) από όσους συμμετέχουν σε μια προσπάθεια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση από μέλη ενός σωματείου. Όσοι δεν συμμετέχουν μπορούν απλά να έχουν τη γνώμη τους, η οποία είναι αποκλειστικά προσωπική και ενδέχεται να μην είναι σωστή επειδή η ενημέρωση τους δεν είναι προσωπική και άμεση (λόγω μη συμμετοχής τους).
Το «πληρώνεις ακόμη και την καλησπέρα» που γράφτηκε παραπάνω φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, πρόκειται για μεγάλη υπερβολή και καλό θα είναι να διαγραφεί.

Να μην ξεχνάμε ότι, τα σωματεία λειτουργούν από συναδέλφους ρ/ε που προσφέρουν αφιλοκερδώς της υπηρεσίες τους. Της οποίες απολαμβάνουμε όλοι (πχ bureau). Τα δε διάφορα βοηθήματα όπως βιβλία, χάρτης κλπ. έχουν κάποιο κόστος και η τυχόν διαφορά παραμένει στο σωματείο.

Τάκη όταν ο σύλλογος και γενικά οι σύλλογοι την εποικοδομητική διαφωνία την εκλαμβάνουν ως εχθροπραξία γιατί δεν θέλουν να δεχτούν ότι κάνουν και λάθει και αμέσως εξορίζουν από το <<γκέτο τους>> τον όποιο διαφωνούντα τότε να είναι και έτοιμοι να ακούν το κράξιμο απέξω. ας μας βγάλουν μια λίστα με το πόσα μέλη έχουν περάσει και φύγαν από αυτούς και θα βγει το συμπέρασμα. δεν μπορεί να έμειναν μόνο οι δεινόσαυροι (για τους παλιούς συλλόγους) και τα ιδρυτικά μέλη(για τους νέους) και να ήταν όλοι όσοι πέρασαν παλιοχαρακτήρες και καταστροφολόγοι.
προσωπικά ένα θα πω και για εμένα δείχνει την κατάντια. βρες μου ένα σαιτ συλλόγου να έχει όλους τους αναμεταδότες (μαζί και των άλλων συλλόγων) και εγώ θα πάω να γραφτώ σε αυτόν.

john_b
05-01-14, 17:34
Έλα τώρα μεσιέ λέπουρας, αυτό που κάνεις είναι πολιτική σπέκουλα (σε έφαγα Παπαρήγα), δεν υπάρχουν τέτοιοι σύλλογοι. Αν θες να βρούμε κανέναν να χαλάει, κλέβει, σαμποτάρει τις κεραίες των άλλων, κάτι μπορεί να γίνει.

lepouras
05-01-14, 17:40
το ξέρω:001_tt2:. με έχουν βάλει τα μεγάλα συμφέροντα να κατακρίνω και να καταστρέψω την ανιδιοτελή προσπάθεια των συλλόγων ώστε να έρθει το μεγάλο κεφάλαιο και με ιδιωτική πρωτοβουλία και να κάνει συνδρομητικούς τους αναμεταδότες.:lool:
(σε έφαγα που έφαγες την Παπαρήγα:hahahha:)

IC-756
05-01-14, 19:02
Δεν έγραψα ότι τα σωματεία τα κάνουν όλα καλώς. Είπα μόνο ότι τα μέλη (παρόντα ή προηγούμενα) δικαιούνται να κρίνουν τα σωματεία. Όσοι δεν ήταν ποτέ μέλη η γνώμη τους δεν είναι αλάνθαστη. Η αποχώρηση μελών δεν είναι πάντα για λόγους ασυμφωνίας, μπορεί να είναι για οικονομικούς λόγους, επειδή κάποιος δεν είναι πλέον ενεργός στο χόμπι κλπ. Αποχωρήσεις μελών λόγω διαφωνίας ίσως είναι ελάχιστες, ίσως κάποιες από αυτές να είναι μεταγραφές σε άλλα σωματεία κλπ. Στο παρελθόν υπήρξαν αποχωρήσεις για ίδρυση νέου σωματείου αλλά αυτά είναι μεμονωμένα περιστατικά. Γνωρίζω και για μία διαγραφή κάποιου. Μιλώ πάντα για από το 2000.
Το θέμα των επαναληπτών που έθιξες έχει ζουμί! Ίσως το υπουργείο δεν θα έπρεπε να κάνει το χατήρι των σωματείων και να δίνει αβέρτα άδειες σε τόσο κοντινές αποστάσεις. Αλλά για αυτό δεν είναι υπεύθυνες μόνο οι διοικήσεις των σωματείων. Είμαστε υπεύθυνοι και εμείς που χρησιμοποιούμε αποκλειστικά σχεδόν μόνο τους επαναλήπτες του σωματείου μας. Ή κάποιον/κάποιους συγκεκριμένους. Η αναλογία ραδιοερασιτεχνών ανά επαναλήπτη στη χώρα είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με αλλού.
Σε αυτό οδήγησε η θέληση των διοικήσεων να τοποθετούν επαναλήπτες και λινκ σε όσες θέσεις μπορούν, προκειμένου μελλοντικά να μην τοποθετηθεί κάτι από άλλο σωματείο. Μάλιστα, θα έλεγα ότι ίσως κάποιοι επαναλήπτες τοποθετήθηκαν για να ενοχλήσουν άλλους. Νομίζω τελικά ότι η εναρμόνιση έχει πολύ δουλειά ακόμη για να πετύχει. Βέβαια η κίνηση αυτή των ΔΣ των σωματείων, τώρα με την κρίση τους γύρισε μπούμεραγκ. Έχουν τοποθετήσει τόσους επαναλήπτες και λινκ που δεν μπορούν πλέον να συντηρήσουν. Αυτό θα τους κάνει να βάλουν μυαλό.

nikknikk4
05-01-14, 19:27
η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.raag.org%2Fnews.asp%3FITMID%3 D484%26LANG%3DGR&ei=ooTJUq6BE6-u7AbCtIGgBw&usg=AFQjCNHTcP1rqRAPjlJCDq2Z_SDyUjBYFQ&bvm=bv.58187178,d.bGQ)εχει συγκεκριμενη διευθυνση Οδός Π. Μελά 42 121 31 Αθήνα (Περιστέρι)

οποιος θελει παει γράφεται και βαζει υποψηφιοτητα ( οι ιδιοι κ οι ιδιοι βαζουν συνεχεια)

αντε να σας δω να κάνετε κατι κ εσεις απο μεσα ,να κανετε την ΕΕΡ καλυτερη

γιατι απ΄εξω ...ο καθένας γράφει οτι... του κατέβει...!

Dragonborn
05-01-14, 19:32
Αποχωρήσεις μελών λόγω διαφωνίας ίσως είναι ελάχιστες,Δεν είναι καθόλου ελάχιστες. Απλώς δεν καταγράφονται ως αποχωρήσεις δεδομένου ότι δεν υπάρχει τυπική παραίτηση, απλώς ο δυσαρεστημένος ρίχνει μια μούτζα και δεν ξαναπληρώνει συνδρομή. Μερικές φορές, επειδή τον τρώει το σαράκι, εμφανίζεται σε άλλο σύλλογο, άλλες όχι.


Γνωρίζω και για μία διαγραφή κάποιου. Μιλώ πάντα για από το 2000.Καραμπινάτη διαγραφή υπήρξε όντως μια, αυτή του SV1AWL, ο οποίος είχε ήδη ιδρύσει τον ΣΡΕ. Έχουμε όμως χαρακτηριστικές περιπτώσεις που κάποιοι ουσιαστικά εξαναγκάσθηκαν σε αποχώρηση, όπως οι δυο προηγούμενοι έφοροι ΕΚΕΑΝ/ΟΕΑ καθώς και ένα δραστήριο μέλος της Τεχνικής Επιτροπής.


Έχουν τοποθετήσει τόσους επαναλήπτες και λινκ που δεν μπορούν πλέον να συντηρήσουν. Αυτό θα τους κάνει να βάλουν μυαλό.'Ετσι είναι, η Ε.Ε.Ρ. επισήμως ανακοίνωσε ότι εγκαταλείπει τον επαναλήπτη SV8K/SV8L της Ικαρίας. Και όσα γράφεις για το τεράστιο πλήθος επαναληπτών-αναμεταδοτών είναι πολύ σωστά.


οι ιδιοι κ οι ιδιοι βαζουν συνεχειαΤυχαίο? Δεν νομίζω...

lepouras
05-01-14, 19:37
οποιος θελει παει γράφεται και βαζει υποψηφιοτητα ( οι ιδιοι κ οι ιδιοι βαζουν συνεχεια)


δημοκρατικά σου επιτρέπετε. πραγματικά έχεις ελπίδες να σε αφήσουν να βγεις?
άσε να γνωρίζουμε γενικά και εμείς λίγο από πρόσωπα και πράγματα που δεν μπορούμε να πούμε γιατί καραδοκεί ή μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση με απώτερο σκοπό την χρηματική αποζημίωση !!!!!

Dragonborn
05-01-14, 19:47
Δεν χρειάζεται να γράψεις κάτι εδώ, απλώς βάλε μια παραπομπή στον Καζαμία του Διμετρίδη και ας τα βρουν μαζί του.

john_b
05-01-14, 19:54
Άραγε οι αναμνηστικές πλακέτες με το χαρακτηριστικό μας και στοιχεία επαφής με το Αβέρωφ, δεν είναι λίγο απάτη, ή συνηθίζεται κάτι τέτοιο;

nikknikk4
05-01-14, 20:01
δημοκρατικά σου επιτρέπετε. πραγματικά έχεις ελπίδες να σε αφήσουν να βγεις?
άσε να γνωρίζουμε γενικά και εμείς λίγο από πρόσωπα και πράγματα που δεν μπορούμε να πούμε γιατί καραδοκεί ή μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση με απώτερο σκοπό την χρηματική αποζημίωση !!!!!
βαλε κ εαν δεν εχει αποτελεσμα ξαναβάλε ,ξανα και ξανα..


ετσι ισως καποτε θα υπαρχει καποιο αποτελεσμα


μονο με γκρινια απ εξω ...δεν βγαινει τιποτα !

Dragonborn
05-01-14, 20:03
Άραγε οι αναμνηστικές πλακέτες με το χαρακτηριστικό μας και στοιχεία επαφής με το Αβέρωφ... συνηθίζεται κάτι τέτοιο;Όχι, δεν συνηθίζεται. Πλακέτες δίνονται για τις top θέσεις στα μεγάλα contest και για σημαντικά επιτεύγματα, όπως 5 Band DXCC και Honor Roll. Από την άλλη δεν απαγορεύεται.

john_b
05-01-14, 21:04
Τέλος πάντων για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, εγώ δηλώνω προκατειλημμένος με τους συλλόγους (κάθε λογής), καθότι τους έχω ζήσει εκ των έσω και μου ανακατευόταν το στομάχι με αυτά που έβλεπα και άκουγα. Μπορεί κάποιοι να είναι τελικά εντάξει, δεν το αποκλείω, αλλά προσωπικά, δεν θα πάρω.

antonis_p
06-01-14, 12:26
Πως έχει τώρα το πράγμα, γιατί ως ένα σημείο κάποια πράγματα μπορεί να είναι θεμιτά, από κει και μετά όμως υπάρχει αισχροκέρδεια. Φίλος μέλος του συλλόγου πήρε πινακίδα μεταλλική για την βάση της κεραίας του με 14 ευρώ, τιμή συλλόγου. Την ίδια πινακίδα για εμένα καθώς και για έναν φίλο μου (δυο πινακίδες μαζί) τις πληρώσαμε έξω 15 ευρώ, αν ήμασταν στο σύλλογο θα τις πληρώναμε 28 ευρώ. Μπας και νομίζουν ότι είναι το Εκάλη γκολφ κλαμπ ή κάτι τέτοιο;

Όσο αφορά την αναμνηστική πλακέτα του Αβέρωφ, επρόκειτω για αναμνηστικό και όχι για επιβεβαίωση επαφής. Όσοι θεωρούσαν πως έτσι θα βελτίωναν εικαστικά το shack τους την αγόρασαν. Όλοι οι άλλοι αρκέστηκαν στην QSL που ήταν free.

Οι σύλλογοι έχουν έξοδα. Το στεγαστικό είναι ένα από τα σημαντικότερα. Ειδικά η εθνική ένωση έχει να παρεβρεθεί σε διεθνή events, έχει να συντηρήσει επαναλήπτες, bureau, περιοδικό, χαράτσι κλπ

Υπάρχουν πολλά μέλη που δεν είναι καλοπληρωτές. Και έχουν μόνο απαιτήσεις.

Έχω επισκευτεί ραδιοερασιτεχνικά clubs του εξωτερικού (από εκεί οι φωτό με τους κοννέκτορες που είδες πιο πάνω)
Εκεί έχω δει διάφορους τρόπους που χρησιμοποιούν προκειμένου να προσφέρουν στα οικονομικά, πχ κάθε επίσκεψη ένα € στον κουμπαρά! Εδώ θα το κάναμε ή θα γκρινιάζαμε στον αιώνα τον άπαντα;

Τελειώνοντας καλά κάνει όποιος εκδίδει πλακέτες, μπρελόκ, ημερολόγια, κούπες ή οτιδήποτε άλλο αρέσει, αγοράζεται και βάζει € στο ταμείο. Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσουν.

SRF
06-01-14, 18:38
Γιατί τόσο μένος έναντι των συλλόγων? Οι σύλλογοι σαν έννοια είναι κατ' εμέ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ! Για τόσους λόγους που δεν αρκεί ο χώρος εδώ να αναφέρω!
Τώρα... αν ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που τελικά εκπροσωπούν με εκλογή τους ΑΠΟ ΜΕΛΗ, τους όποιους συλλόγους, είναι ή μη άξιοι τελικά για αυτό που θα έπρεπε να εκροποσωπούν, είναι πραγματικά θέμα μεγάλης συζήτησης!
Αλλά... τελικά ισχύει ακριβώς το ίδιο ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ φαινόμενο που και οι αντιπρόσωποι μιάς υπέροχης χώρας είναι ανάξιοι για να είναι οι δημόσιοι εκπρόσωποί της! Άρα... προς τι το μένος ή οι απορίες?
Ναι, βάλε υποψηφιότητα... προτείνουν κάποιοι! Αλήθεια... τελικά αυτό δεν ισχυρίζονται και στην πολιτικοί οι φαταούλες του "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"? Αυτό δεν είναι το "απαλλακτικό" τους επιχείρημα? "Εσείς μας ψηφίζατε" ! Επειδή οι σύλλογοι είναι η μικρογρασφία του συλλογικού συστήματος διακυβερνησεως δια εκπροσώπων... έχουν την αυτή τύχη! Την... ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ!
Προσωπικά (ως ΜΕΛΟΣ) έχω διαπιστώσει και επαληθεύσει ότι τελικά ΑΝ εκλεγείς (πράγμα απίθανο ΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ αν δεν έχεις "κλίκα" στήριξης) από την επόμενη ημέρα θα σε ροκανίζουν ότι και να κάνεις! Δεν έχει σημασία το τι, καλό ή κακό, θα κάνεις! Αρκεί το ότι εκλέχθεις... για να γίνεις στόχος!
Α... και μην ξεχάσω ΔΕΝ έχουν δικαίωμα εκλογής ΝΕΑ μέλη! και όμως ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ τελικά! Και αυτό ισχύει και ας είναι ραδιοερασιτέχνες 10+ ετών! ΓΙΑΤΙ??? Α... ναι, κατάλαβα γιατί! Σε δύο έτη... ή θα βαρεθεί, απαξιώσει να ασχολείται με τον σύλλογο, ή θα "κλικοποιηθεί" αρκετά, ώστε να είναι έτοιμος να μπεί ΑΝ τον θέλουν... στην "οικογένεια ΚΛΙΚκλίκου" !!! Αν δεν... κλικοποιηθεί αρκετά... και τολμήσει... να βάλει υποψηφιότητα, έχει ήδη επέλθει αρκετή χρονική διάρκεια από εγγραφής του, ώστε να τον έχει "διαβάλλει" ικανά η κλικλίκα!!! Αλλοιώς αν γίνει "φιλαράκι" ίσως έχει μέλλον! Στην αρχή του λένε... "ξεκίνα από υπεύθυνος, τάδε... και αργότερα σιγά σίγά, θα ανέλθεις" !!! Αν πας να κάνεις τίποτα καλό στο... τάδε, ως υπεύθυνος... χωρίς έγκριση κλικλίκων... μαύρο φίδι που σε έφαγε!!!
Και πας για "άλλα"!
ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ!

Στο... περιοδικό... για παράδειγμα! Θα έπρεπε να υπήρχε ελευθερία στο να δημοσιεύει άρθρα οιοδήποτε μελος... ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ "σκοπιμότητας" ή διορθώσεων... σε μη αρεστά κομμάτια! Τεχνικά θέματα... που αν δεν είναι συμβατά με τις επιδιώξεις προβολής κάθε ΣΤΑΡ αγαπητικού... δεν θα εμφανιστούν ΠΟΤΕ! Πουλάει άλλωστε το... ΣΤΑΡιλίκη!!! Και ότι πουλάει... ΑΠΟΔΙΔΕΙ κιόλας!!!

Συμφωνώ να πωλούνται μπρελόκ... βραχιολάκια, καραμούζες, βουβουζέλες... και κονφετί... για την "οικονομική στήριξη" των συλλόγων! Αλλά συγγνώμη... ΩΣ ΜΕΛΟΣ με καταβολή συνδρομής ΕΤΟΥΣ... περιμένω και λίγη ευελιξία... στο τι θα πωλείται ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ... και στο τι όχι! Αν θέλω μπρελοκάκι... ή βουβουζέλα... με το έμβλημα του συλλόγου ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ακόμα και αν είμαι το Νο1 ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ!!!
Αν όμως διαθετει πχ μια βάση δεδομένων QTH εγώ ΩΣ ΠΛΗΡΕΣ ΜΕΛΟΣ απαιτώ να έχω απόλυτη πρόσβαση ΔΩΡΕΑΝ!!!Να εκτυπώσω ΔΩΡΕΑΝ... κλπ!
Μάλιστα ισως θα δεχόμουν και να ΠΛΗΡΩΝΩ το περιοδικό ΩΣ ΠΑΡΟΧΗ επιλογής... όπως άλλωστε κάνει και το ΙΕΕΕ στους επιμέρους "συλλόγους"!

Τελικά ότι ένας σύλλογος, χρεώνει ΣΤΑ ΜΕΛΗ του την θέση πχ στο ΧΑΜΦΕΣΤ.... 50 ΕΥΡΩ!!!!!!!! ενώ ένας άλλος μικρότερος σύλλογος... ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ και σε ΜΗ ΜΕΛΗ σε άλλο ΧΑΜΦΕΣΤ... δείχνει κάτι... που αν δεν το πεις αλλοιώς σίγουρα το απλοποιείς λεκτικά ως "ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ" !!!! Η αλλοιώς αποδυκνύεις ότι ο δεύτερος σύλλογος είναι πραγματικά ΠΙΟ "ΕΞΥΠΝΟΣ" στο να κάνει χρήσιμες "επαφές" ώστε να διατηρεί μικρά τα όποια έξοδά του!!! Αν επιλέξεις το δεύτερο... συνεπαγεται ότι οι... ΚΛΙΚΛΙΚΟΙ δεν είναι οι πιό άξιοι... των αξίων! Γιατί τελικά η ισχύς ενός συλλόγου εξαρτάται και στην διαχείρηση προβολής του... και στο πόσο έχει πραγματική πρόσβαση της εικόνας του σε δημόσιες και διαπροσωπικές επαφές υψηλού επιπέδου! Καμμια φορά μιά επαφή διαπροσωπικής σχέσως και ΣΕΒΑΣΜΟΥ προσώπου που εκπροσωπεί μιά συλλογικότητα... λύνει ή και εξυπηρετεί άμεσα θέματα και προβλήματα ενδιαφέροντος! Και αν δεν έχουν καταλάβει ότι δεν είναι σπίτι τους οι σύλλογοι... για να αναρτούν οικογενειακές φωτογραφίες τους σε όποιον ελεύθερο χώρο βρεθεί! κάποτε θα πρέπει να το μάθουν!
Από την άλλη... βέβαια δεν είναι εύκολο να αποδεχτεί ένας "παλαιός' ότι το κλικλικωμένο" του χωραφι δεν είναι κτήση του ως κτησηχρησία! Για αυτό συνήθως τους αναβαθμίζουν σε "επι τιμή ταδε" και τους θέτουν σε μιά θέση που να είναι εγγυητές... της συλλογικής ύπαρξης!

Επίσης η ισότητα είναι προϋπόθεση μεταξύ των ραδιοερασιτεχνών! Δεν έπρεπε να νοιάζει κανέναν αν ο Χ κάνει μόνο EME ή ο Ψ ασχολείται μόνο με κατασκευές και δεν πιάνει μικρόφωνο συνέχεια... για επαφές και συμπλήρωμα παπλωμάτων QSL στους τοίχους του όπως κάνει ο Ζ με όλα τα σχιστομάτικα καλούδια που αγοράζει διαρκώς, και του στήνει ο Χ και τα επισκευάζει ο Ψ! Αν και οι τρεις ασκούν το κομμάτι που τους αρέσει στους τομείς του συνόλου του ραδιοερασιτεχνισμού ως έννοια... οφείλουμε να τους αντιμετωπίζουμε ΟΛΟΙ ισότιμα!
Έχω γνωρίσει ρ/ε που έχουν έτη να αγγίξουν μικρόφωνο... ή χειριστήριο... αλλά το τι φτιάχνουν στο εργαστήριό τους για το χόμπυ τους (άσχετα με την όποια επαγγελματική τους ενασχολήση δηλαδή) είναι πραγματικά απίστευτο! Κια μετά τα δίνουν στους επίσης ραδιοερασιτέχνες φίλους τους... να τα δουλέψουν εκείνοι! Όπως μάλιστα λέμε μεταξύ μας... το "παιχνίδι έχει τελειώσει ήδη εδώ και ~10 έτη" !!!


Και τελικά... ναι είμαι και ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ μέλος σε Χ ή Ψ σύλλογο... κατ' επιλογήν μου... και ως αρχή μιάς πίστης σε συλλογικότητα! Άσχετα... με τους όποιους πρόσκαιρους ανθρώπους που ίσως βρεθούν χρονικά στην εκπροσώπηση τους! Το χειρότερο δεν είναι που κλικλικάρωνται αυτοί και ίσως επιτυγχάνουν να παραμένουν σε πόστα! ΤΟ χειρότερο είναι να δεχτούμε ως θέσφατο αυτό ακριβώς... και να αποχωρούμε... απλά γιατί ίσως διαφωνούμε... ή δεν μας είναι εύπεπτοι οι όποιοι κλικλίκοι!
Τότε εμείς τελικά τους παραχωρούμε... το δικαίωμα του "μαζί τα φάγαμε" όταν θα τολμήσουμε κάποτε να ρωτήσουμε το "ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ" ?

Dragonborn
06-01-14, 18:46
Προσωπικά (ως ΜΕΛΟΣ) έχω διαπιστώσει και επαληθεύσει ότι τελικά ΑΝ εκλεγείς (πράγμα απίθανο ΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ αν δεν έχεις "κλίκα" στήριξης) από την επόμενη ημέρα θα σε ροκανίζουν ότι και να κάνεις! Δεν έχει σημασία το τι, καλό ή κακό, θα κάνεις! Αρκεί το ότι εκλέχθεις... για να γίνεις στόχος! Δυστυχώς, τουλάχιστον όσον αφορά τον συγκεκριμένο σύλλογο, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Και ισχύει όχι μόνο για μέλη ΔΣ αλλά και για εφόρους επιτροπών που διορίσθηκαν για άλλοθι αλλά ανέτρεψαν τα προγνωστικά και τόλμησαν να εμφανίσουν δραστηριότητα χωρίς να είναι τσιράκια της (τότε) κλίκας.

john_b
06-01-14, 19:00
Παντού τα ίδια. Μεγαλύτερος φασισμός από αυτόν που επικρατεί σε κάθε μορφής συλλογική δραστηριότητα, κυρίως σε επίπεδο διοίκησης, δεν υπάρχου πουθενά.

SRF
06-01-14, 20:16
Και επί τη ευκαιρία... ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.... για αντιπαραθέσεις! Διαβάστε προσεκτικά... το τι περιλαμβάνετε προς συζήτηση...
Α... μην ξεχάσετε να είστε ταμειακά εντάξει... ως μέλη, για να έχετε δικαίωμα λόγου... ή παρουσίας! Αν δεν είστε... ΔΕΝ επιράζει, απλά περιμένετε πρώτα να περάσει η...
Διαγραφή παλαιών οφειλών έως το έτος 2009 και μεά θα είστε και εσείς
εντάξει!:wiink:

Μετά αν αλλάξει και τίποτα στο καταστατικό... τι άραγε... ? μπορεί να προκύψουν και άλλα δεδομένα!
Μιά απορία...
Το τι θα "αλλαχθεί¨θα μας το πούνε εκεί... ΑΝ πάμε? Είναι... μυστικό μέχρι τότε? Δεν πρέπει να το γωνρίζουν τα μέλη ΠΡΙΝ παρευρεθούν, μπας και δεν πιαστούν στον ύπνο? Δηλαδή ΑΝ ξέραμε ήδη ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ όλοι, ΜΕΛΗ & ΜΗ, τι αλλαγές επιθυμούνται στο καταστατικο... θα προέκυπτε "πρόβλημα" στην "διαδικασία" που οργανώνει το αξιοσέβαστο "προεδρείο"? Λεω... μήπως... το όλα ΄στο φως', είναι πρόβλημα?
Κάτι τέτοια και ανάλογα... έχω ζήσει ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ... και πάντα ήταν εκ του "πονηρού" !

Dragonborn
06-01-14, 20:47
Δεν υπάρχει επίσημη πρόταση για το καταστατικό παρά μόνο στο μιλητό μεταξύ προέδρου, γ.γραμματέα και 1-2 ακόμα κολλητών.

Στην προσεχή ΓΣ τα μέλη θα κληθούν να εγκρίνουν την συγκρότηση της επιτροπής που θα επεξεργαστεί και θα φορμουλάρει τις αλλαγές πριν τεθούν σε δημοψήφισμα σε έκτακτη ΓΣ ή στην τακτική του 2015.

Πιστεύω ότι μια τροποποίηση που θα προταθεί είναι σχετικά με το δικαίωμα ψήφου των επιτίμων μελών. Για τις υπόλοιπες αλλαγές που προτείνονται από την διοίκηση σε παραπέμπω στην έγκυρη ενημέρωση από τον SV1BJY (http://2mdes.blogspot.com/2014/01/2014.html).

... και πάντα ήταν εκ του "πονηρού" !Αποκλείεται, δεν το πιστεύω, το ΔΣ δεν κάνει τέτοια πράγματα. :w00t:

IC-756
07-01-14, 14:33
Για της αναμνηστικές πλακέτες: φυσικά δεν είναι απάτη, ούτε δίνονται μόνο για πολύ σημαντικά θέματα. Η δε αγορά είναι προαιρετική, οπότε ποιός ο λόγος να το συζητάμε;

Για το γιατί ένα νέο μέλος δεν έχει άμεσα δικαίωμα εκλογής (ισχύει για πάμπολα σωματεία): Κυρίως γιατί δεν γνωρίζει πολλά πράγματα από αυτά που χρειάζονται για να διοικήσει και είναι άγνωστος στα άλλα μέλη. Για να έχει δικαίωμα εκλογής χρειάζεται να αποδείξει και το μέλος ότι είναι σοβαρό, έχει ικανότητες και δεξιότητες σχετικά με τους σκοπούς του σωματείου κλπ. Εάν δεν μπορεί να παραμείνει 2 χρόνια και θέλει να εκλεγεί από τον 1ο κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Για της αλλαγές κατ/κών: Αυτές γίνονται σύμφωνα με τις διαδικασίες του υπάρχοντος κατ/κού και ψηφίζονται από μεγάλη πλειοψηφία ΓΣ. Δεν είναι δυνατόν ένα ΔΣ να προκαταβάλει τα μέλη και να τους δώσει οδηγίες και υποδείξεις (τα περί μιλητού μεταξύ μελών δεν μπορούν να ισχύσουν γιατί δεν προβλέπονται στις διαδικασίες μόνο προτάσεις στη ΓΣ μπορούν να τεθούν). Για αυτό καλώς το συγκεκριμένο θέμα ανακοινώθηκε έτσι.

Η ενημέρωση που προτείνεται για σχετικό μπλογκ ως έγκυρη θα ήθελα να μάθω τι εννοούμαι έγκυρη; Στα μπλογκ απεικονίζονται γνώμες, προτάσεις, προσδοκίες κλπ. διαφόρων. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι έγκυρες ή άκυρες. Οι τελικές προτάσεις που θα ψηφισθούν στη μελλοντική ΓΣ θα είναι οι μόνες έγκυρες.
Τώρα αν κάποιοι δεν επέλεξαν να είναι τακτικά μέλη ή δεν θα έρθουν στη ΓΣ, μπορούν να συνεχίσουν στον αιώνα των άπαντα να γράφουν της διαφωνίες τους. Αυτό όμως δεν θα έχει βοηθήσει καθόλου τα πράγματα. Με αυτό θέλω να πω ότι, συνήθως γίνεται πολύ φασαρία και μπλα-μπλα αλλά όταν χρειάζεται κάποιοι να αποφασίσουν, να ψηφίσουν, να δουλέψουν για της απόψεις τους... απουσιάζουν. Περιμένω να δω αν στην συγκεκριμένη ΓΣ θα ειπωθούν τόσες πολλές απόψεις (είτε θετικές, είτε αρνητικές) όσες εκφράζονται στο διαδίκτυο. Νομίζω και μακάρι να κάνω λάθος, οι περισσότερες διαφωνίες θα εμφανισθούν διαδικτυακά την... επαύριο της ΓΣ.

Dragonborn
07-01-14, 14:43
Νομίζω και μακάρι να κάνω λάθος, οι περισσότερες διαφωνίες θα εμφανισθούν διαδικτυακά την... επαύριο της ΓΣ.Κάνεις λάθος. Οι περισσότερες διαφωνίες είναι του τύπου "ριχνω μαύρη πέτρα πίσω μου" αλλά κάνετε πως δεν το βλέπετε. Σε λίγο θα βράζετε με το ζουμί σας τρεις και ο κούκος, όπως και στους ΣΕΡ & ΣΡΕ.

IC-756
07-01-14, 15:08
Να δούμε λίγο τι είναι ο τύπος «ρίχνω μαύρη πέτρα πίσω μου»;
Έφυγε γιατί: άλλαξε χόμπι, διαφώνησε σθεναρά με της επιλογές διοίκησης και αν ναι σε τι ποσοστό -διότι δεν είναι δυνατόν σε ένα φορέα να συμφωνούμε όλοι 100%;
κατάλαβε ότι δεν ταιριάζει στο κλίμα; Οι άνθρωποι; Πριν φύγει τι προσπάθειες έκανε για να αλλάξει κάτι; Μπορεί να συνεργασθεί με άλλους ανθρώπους; Έχει (είχε) ρ/ε δράση;

Εάν προσπάθησε σθεναρά να αλλάξει κάποια πράγματα (ήταν υποψήφιος κλπ) και δεν μπόρεσε θα σεβαστώ την άποψη του. Αλλά αυτή η κατηγορία επειδή πρόκειται για σοβαρούς ανθρώπους, δεν νομίζω ανώνυμα να κλαίγονται στα διάφορα φόρουμ.

Εάν ήταν κάποιος που απλά έπινε τον καφέ του, τότε καλώς και για εκείνον αλλά και το σύνολο έφυγε. Μπορεί να παραπονείτε στα φόρουμ εσαεί!

Υπάρχουν κάποιοι αποχωρήσαντες ειδικού ενδιαφέροντος. Όπως αυτός που αναφέρατε και ίδρυσε άλλο σωματείο. Υπάρχει και άλλος που ίδρυσε σωματείο διασωστών με βλέψεις ραδιοερασιτεχνικού. Αυτοί τουλάχιστον έχουν το σθένος να αγωνίζονται για το χόμπι τους και καταβάλουν προσπάθειες.

Προσωπικά δεν είμαι διοίκηση για να κάνω ότι δεν βλέπω ή βλέπω κάτι. Απλά, όποιος τόβαλε με την 1η στα πόδια (δικαιολογημένα ή όχι) δεν με ενδιαφέρει και απότι βλέπω το ίδιο κάνει και η πλειοψηφία των ενεργών μελών.

antonis_p
07-01-14, 15:17
Κάνεις λάθος. Οι περισσότερες διαφωνίες είναι του τύπου "ριχνω μαύρη πέτρα πίσω μου" αλλά κάνετε πως δεν το βλέπετε. Σε λίγο θα βράζετε με το ζουμί σας τρεις και ο κούκος, όπως και στους ΣΕΡ & ΣΡΕ.

Συμφωνώ και με τους δύο σας, Κώστα, εγώ είμαι μέλος κοντά 20 χρόνια!!! Παρασκήνια υπήρχαν πάντα. Και γκρίνιες. Και θα υπάρχουν.

Οι άλλοι σύλλογοι που ανέφερες είναι περισσότερο ιδιωτικές προσπάθειες, κάτι σαν επιχειρήσεις. Δεν τους θυμάμαι να έχουν πάρει κάποτε μέρος σε κάποια ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα, ίσως μόνο σε "τηλεπικοινωνιακές καλύψεις" μαραθωνίων αλλά αυτό είναι κάτι ΣΑΝ ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα. Μην τους συγκρίνεις. Ούτε ίδια ιστορία έχουν, ούτε ίδια προσφορά, ούτε ίδια αναγνώριση.

Όσο περισσότερο ασχολείται κάποιος με τις ραδιοερασιτεχνικές του δραστηριότητες, τόσο λιγότερο παρεξηγείται στους ραδιοερασιτεχνικούς συλλόγους.

ΥΓ. Στις επόμενες εκλογές να έρθει σε μένα όποιος θέλει να τον στηρίξω στην ψηφοφορία.

Dragonborn
07-01-14, 16:03
Οι άλλοι σύλλογοι που ανέφερες είναι περισσότερο ιδιωτικές προσπάθειες, κάτι σαν επιχειρήσεις. Για τον ΣΕΡ θα έλεγα -πολύ ευγενικά- ότι ήταν "Σύλλογος Ειδικού Σκοπού".

IC-756
07-01-14, 16:22
ΣΕΡ, ΣΡΕ και οποιοδήποτε άλλο ρ/ε σωματείο είναι σεβαστά από εμένα.
Όσοι είστε ενεργοί ρ/ε, μέλη και ενδιαφέρεστε να προσπαθήσετε για κάτι καλύτερο μπορείτε να έρθετε στη ΓΣ. Αφήστε τους υπόλοιπους να κλαίγονται στα φόρουμ, μπλογκ κλπ.

Dragonborn
07-01-14, 19:41
Κάνε όπως νομίζεις. Ενδιαφέρομαι για κάτι καλύτερο αλλά είμαι βέβαιος ότι αυτό δεν θα προκύψει μέσα από το συγκεκριμένο σχήμα. Μιά και πάς στην συνέλευση, κάνε ένα κόπο να δεις τον τζίρο 2013 από συνδρομές μελών. Έτσι για να βεβαιωθείς ότι είναι πάνω από 20 grand. Σου θυμίζω ότι κάποτε ήταν 100 και με συνδρομή 40 ευρώ.

Επίσης με βάση την ιστορία τους δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να "σέβομαι" κάθε Ρ/Ε σωματείο. Τον σεβασμό πρέπει να τον κερδίσουν και ο βίος και πολιτεία του ΣΕΡ μόνο σεβασμό δεν εμπνέει. Επίσης σεβασμός δεν είναι να κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα και να μην μιλάμε, μόνο και μόνο για να μην υπονομεύουμε το κατεστημένο.

Ακρίτας
07-01-14, 20:50
Επειδή το άλλο έκλεισε...

http://no.nonsense.ee/qth/map.html

Dragonborn
07-01-14, 21:11
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Εγώ συχνά χρησιμοποιώ το Maidenhead Locator System KML Generator (http://www.w8an.net/cgi-bin/grid.pl) το οποίο παράγει αρχεία KML για το Google Earth.

kioan
09-01-14, 14:01
Επειδή το άλλο έκλεισε...

http://no.nonsense.ee/qth/map.html

Και για ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα αν έχετε Chrome browser μπορείτε να το σώσετε ως custom search engine για αναζητήσεις απευθείας από τη γραμμή URL.

1. Δεξί κλικ στη URL μπάρα και μετά "Edit Search Engines"

2. Στη λίστα που ανοίγει, στο κάτω μέρος, υπάρχουν 3 κενά πεδία για προσθήκη μιας νέας μηχανής αναζήτησης.
Σε αυτά συμπληρώνουμε:
Search engine name: QTH locator
Keyword: qth
URL: http://no.nonsense.ee/qth/map.html?qth=%s

3. Πατάμε Done και είναι έτοιμο.


Πλέον για να κάνουμε μια αναζήτηση μπορούμε να πληκτρολογούμε στη γραμμή διευθύνσεων "qth" ακολουθούμενο από ένα κενό και το locator που ψάχνουμε.
Παράδειγμα: http://i.imgur.com/gWMQ9qK.png

Dragonborn
26-01-14, 17:55
Όσοι είστε ενεργοί ρ/ε, μέλη και ενδιαφέρεστε να προσπαθήσετε για κάτι καλύτερο μπορείτε να έρθετε στη ΓΣ. Αφήστε τους υπόλοιπους να κλαίγονται στα φόρουμ, μπλογκ κλπ.Με πήρε στο τηλέφωνο πριν από λίγο ένα "ενεργό μέλος" και μου είπε ότι στην Γ.Σ. βγήκαν τα μαχαίρια πολύ άγρια και ελέχθησαν πράγματα που συνήθως κρύβονται προσεκτικά κάτω από το χαλί. Κυρίως σφάχτηκαν οι DXers με τα μέλη των ΟΕΑ. Μάλιστα κάποιο μέλος του προηγούμενου ΔΣ έκανε παρατήρηση στον καταγγέλλοντα: "μπορεί να είναι αλήθεια αλλά εσύ δεν θα έπρεπε να το πεις γιατί δυσφημίζεις την ΕΕΡ".

john_b
26-01-14, 21:22
Κάνουμε ένα χόμπι για να χαλαρώσουμε από την καθημερινότητα. Αν είναι να βλέπουμε τα ίδια που βιώνουμε στην δουλειά με τον κάθε απίθανο τύπο, δεν λέει.

Αλήθεια, οι ΟΕΑ, προσφέρουν έργο ή τρώγονται μεταξύ τους σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης;

lepouras
26-01-14, 22:05
Αλήθεια, οι ΟΕΑ, προσφέρουν έργο ή τρώγονται μεταξύ τους σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης;
εξαρτάτε.............

john_b
26-01-14, 22:09
Χαχαχαχαχα, από τι, αν έπεσε βαρύ το παστίτσιο ή από τον διαμοιρασμό των εργασιών;

lepouras
26-01-14, 22:12
χμμμμμ ίσως το πρώτο να έσωζε το δεύτερο :lool:

john_b
26-01-14, 22:33
Τώρα μια θεωρητική ερώτηση.
Αν υποθέσουμε ότι μαζευτούμε 30 άνθρωποι που δεν γουστάρουμε τις προστριβές και τα γνωστά χάλια των συλλόγων και κάνουμε έναν δικό μας με πρώτη πρωτερεότητα να μην υπάρχουν σε εμάς τέτοια φαινόμενα, πιστεύετε ότι θα γλιτώναμε από τον κανόνα;

IC-756
26-01-14, 22:34
Για της ΟΕΑ έχω να πω ότι σέβομαι το έργο υποστήριξης που προσφέρουν στους Μαραθωνείους κλπ. Η δράση τους αποτελεί την εθελοντική προσφορά του ρ/ε προς την κοινωνία. Δεν είμαι ενεργός στις ΟΕΑ και δεν ζω από 1ο χέρι αυτά που κάνουν. Θα ήθελα όμως οι ΟΕΑ των διαφόρων συλλόγων να συνεργάζονται μεταξύ τους και όχι να προσφέρουν υπηρεσίες η κάθε μια ανεξάρτητα.
Για την Γ.Σ. δεν μπορώ να τοποθετηθώ στο φόρουμ, αφορά το τα μέλη που παρευρέθηκαν εκεί καθώς και όλα τα μέλη του συλλόγου.
Κάθε προσπάθεια ίδρυσης συλλόγων εκ προοιμίου δεν θα έχει καλή κατάληξη διότι, όλοι έχουμε διαφορετικές γνώμες, νομίζουμε ότι η δική μας είναι η καλύτερη και έχουμε πολύ χαμηλό, σχεδόν ανύπαρκτο δείκτη συνεργασίας.

antonis_p
27-01-14, 01:54
Τώρα μια θεωρητική ερώτηση.
Αν υποθέσουμε ότι μαζευτούμε 30 άνθρωποι που δεν γουστάρουμε τις προστριβές και τα γνωστά χάλια των συλλόγων και κάνουμε έναν δικό μας με πρώτη πρωτερεότητα να μην υπάρχουν σε εμάς τέτοια φαινόμενα, πιστεύετε ότι θα γλιτώναμε από τον κανόνα;

Γιατί να κάνουμε ένα ακόμα σύλλογο; Τί περιμένεις από ένα σύλλογο;

john_b
27-01-14, 08:09
Είπαμε, θεωριτική ερώτηση.
Η δική μου απάντηση είναι ότι, όπου ανακατεύονται περισσότεροι από ένα άτομο, τα ίδια θα γίνονται ακόμη και αν αρχικά υπήρxαν οι καλύτερες των προθέσεων.

Dragonborn
27-01-14, 15:26
... στην Γ.Σ. βγήκαν τα μαχαίρια πολύ άγρια και ελέχθησαν πράγματα που συνήθως κρύβονται προσεκτικά κάτω από το χαλί. Περισσότερα εδώ: ΓΣ ΕΕΡ... είχαμε μια ωραία ατμόσφαιρα!:001_tt2: (http://2mdes.blogspot.com/2014/01/blog-post_27.html)

antonis_p
27-01-14, 20:54
Είπαμε, θεωριτική ερώτηση.
Η δική μου απάντηση είναι ότι, όπου ανακατεύονται περισσότεροι από ένα άτομο, τα ίδια θα γίνονται ακόμη και αν αρχικά υπήρxαν οι καλύτερες των προθέσεων.

Είμαστε λαός που δεν έχει μάθει να λειτουργεί συλλογικά. Σε προσωπικό επίπεδο ίσως κάποιοι από εμάς να διαπρέψουμε. Αλλά σαν ομάδα δεν έχουμε προοπτική. Ακόμα και αν η ομάδα πάει καλά, θα είναι από κάτι τυχαία γεγονότα σαν τις στημένες φάσεις του Χαριστέα.

leosedf
28-01-14, 00:30
Καλά βρε Αντώνη τι σου φταίει ο συμμαθητής μου τώρα? Με μένα τα χετε βάλει το ξέρω και το φέρνετε πλαγίως (τώρα θα πεταχτεί ο lepouras να συμφωνήσει).


Προτείνω να κάνουμε ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο χωρίς ράδιο. Με τις γνωστές κλίκες και φασαρίες αλλά ΜΟΝΟ μέσω υπολογιστή, κάθε Κυριακή θα βρισκόμαστε για μπριζόλες.
Να μιλάμε και σε κανάλι με VoIP.

lepouras
28-01-14, 04:09
Καλά βρε Αντώνη τι σου φταίει ο συμμαθητής μου τώρα? Με μένα τα χετε βάλει το ξέρω και το φέρνετε πλαγίως (τώρα θα πεταχτεί ο lepouras να συμφωνήσει).


Προτείνω να κάνουμε ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο χωρίς ράδιο. Με τις γνωστές κλίκες και φασαρίες αλλά ΜΟΝΟ μέσω υπολογιστή, κάθε Κυριακή θα βρισκόμαστε για μπριζόλες.
Να μιλάμε και σε κανάλι με VoIP.
όταν υπάρχει αυτογνωσία εγώ περισσεύω:hahahha:
πάντως συμφωνώ μαζί σου. αν είναι να σκοτωθούμε είναι ανάγκη να πούμε τον σύλλογο ραδιοκάτι? ας τον πούμε μπριζολοκάτι:lool:

SV1DB
28-01-14, 05:47
Το πρόβλημα δεν είναι πως να χωριστούμε σε πολλούς Συλλόγους αλλά πως θάπρεπε να ΕΝΩΘΟΥΜΕ όλοι μαζί για την κοινή προώθηση του Ραδιοερασιτεχνισμού διατηρόντας την τοπική αυτοδιοίκηση και τον καλό ανταγωνισμό ...

Dragonborn
28-01-14, 11:15
48921


κάθε Κυριακή θα βρισκόμαστε για μπριζόλες.Γιατί, οι άλλοι τι νομίζεις ότι κάνουν? Απλώς το ονομάζουν "κατεδάφιση". Για του λόγου το αληθές, δες την φωτογραφία!

lepouras
28-01-14, 11:56
καλά στο κουβέρ έμειναν και το λένε και κατεδάφισή? δηλαδή εμείς τη κάνουμε τον σεισμό του Κόμπε (http://www.geodifhs.com/2/post/2011/01/262.html)?

Dragonborn
28-01-14, 14:56
Αυτόν εκεί δεξιά τον βλέπεις? Σου φαίνεται να είναι από αυτούς που μένουν στο κουβέρ?

john_b
28-01-14, 15:02
χαχαχαχαχαχαχα, κοντράρει άνετα τον Οβελίξ στα γουρουνόπουλα

lepouras
28-01-14, 15:10
πες του να πηγαίνουμε μαζί για φαΐ να δεις για πότε αδυνατίζει.:whistle::whistle::whistle:
είδες στα δικά μας ξεφαντώματα κάναν ευτραφή? ε ρώτα γιατί?:hahahha:

IC-756
28-01-14, 15:57
παρακαλώ ας μείνουμε στο qth locator που αφορά το θέμα της συζητήσεως, τα περί φαγητού ή περί εμφανίσεως συναδέλφων τι σχέση έχουν;

SRF
28-01-14, 15:59
¨εχουν... έχουν... !
Κατά το άσμα "έφαγα την Γη...."
ε, να μην ξέρεις και το QTH κατά το φάγωμα? :biggrin:

Dragonborn
29-01-14, 00:15
Κακιούλες!

Πάντως νομίζω ότι ο εύσωμος κύριος (είδατε πόσο ευγενικός είμαι?) είναι ο νέος αρχηγός των ΟΕΑ μετά την εκπαραθύρωση του Ανδρέα SV1GFH.

ΠΡΟΣΘΗΚΗ:
Να συμπληρώσω ότι ο Ανδρέας συνεχίζει μόνος του με νέους συνεργάτες την κοινωνική προσφορά του, ιδρύοντας την RSF Hellas - SZ1RSF. Περισσότερα: http://www.sz1rsf.org/

48967

leosedf
29-01-14, 00:27
Οργανισμός Ελεύθερων Αεροπλανοφόρων?

john_b
29-01-14, 00:41
Θα με ενδιέφερε να συνδράμο σε ΟΕΑ, αυτό είναι εφικτό χωρίς την εγγραφή μου σε σύλλογο;

lepouras
29-01-14, 00:51
Θα με ενδιέφερε να συνδράμο σε ΟΕΑ, αυτό είναι εφικτό χωρίς την εγγραφή μου σε σύλλογο;

έχεις τόσες πιθανότητες όσες και να γίνει κάποιος βουλευτής σε ένα κόμμα χωρίς να είναι γραμμένος στο κόμμα:001_tt2::biggrin:.

IC-756
29-01-14, 13:51
Αυτή η ερώτηση δεν χρειαζόταν.Πως θα μπορούσες να συμμετέχεις στις δραστηριότητες ενός επίσημου φορέα (νομικού προσώπου) χωρίς να είσαι μέλος; Δύσκολο μου φαίνεται.
Έχω δε την αίσθηση ότι οι σύλλογοι δηλώνουν τα μέλη τους των ΟΕΑ στην Γ.Γ.Π.Π. όμως, επειδή αρκετοί συνάδελφοι είναι μέλη σε πέραν του ενός σύλλογο, η ΓΓΠΠ στο αρχείο της έχει διπλοεγγεγραμένα μέλη! Στην ουσία είναι λιγότερα hihi

Dragonborn
29-01-14, 14:27
Θα με ενδιέφερε να συνδράμο σε ΟΕΑ, αυτό είναι εφικτό χωρίς την εγγραφή μου σε σύλλογο;Σε πραγματική κατάσταση ανάγκης νομίζω ότι θα δεχθούν την προσφορά σου, ιδίως αν είσαι κάπως καλός στις τυπικές μεταδόσεις. Ξέρουν άλλωστε ότι το 80% των μελών τους είναι "βαρίδια" (από ότι έμαθα, αυτό λέχθηκε και στην συνέλευση της ΕΕΡ και δεν τόλμησαν να το διαψεύσουν οι των ΟΕΑ.), οπότε στην πραγματική ανάγκη δεν θα είναι ιδιαίτερα επιλεκτικοί. Προφανώς δεν μπορείς να συμμετέχεις στις συναντήσεις και τις δημοσιοσχεσίτικες δραστηριότητες.

john_b
29-01-14, 15:16
Δεν θέλω αυτά τα τελευταία που αναφέρεις, απλά να με υπολογίζει η ΓΓΠΠ αν χρειαστεί συνδρομή.
Ξέρω ότι όλοι οι ρ/ε μπορεί να κληθούμε αλλά κάπου στο ΦΕΚ έλεγε ότι και μεμονομένοι μπορούν να ενταχθούν εθελοντικά στην ΓΓΠΠ, θα το δω και θα σας πω αργότερα.

john_b
29-01-14, 16:15
Άρθρο 18

Ένταξη των ραδιοερασιτεχνών στον επιχειρησιακό σχεδιασμό της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας
1. Όλοι οι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες μπορούν να ενταχθούν στα Μητρώα Εθελοντών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας μετά από έγκριση της αίτησής τους, είτε ως Ειδικευμένοι Εθελοντές Ραδιοερασιτέχνες είτε μέσω των ενταγμένων στα μητρώα συλλόγων ραδιοερασιτεχνών.

Επ αυτού, μπορεί να με συμβουλέψει κανείς;

Dragonborn
29-01-14, 17:20
Γνωρίζω ότι υφίσταται αυτή η διάταξη αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί στην πράξη, δεδομένου ότι δεν συμμετέχω σε τέτοιες δραστηριότητες. Ίσως κάποιο άλλο μέρος του forum μπορεί να σε καθοδηγήσει.

antonis_p
29-01-14, 18:06
Άρθρο 18

Ένταξη των ραδιοερασιτεχνών στον επιχειρησιακό σχεδιασμό της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας
1. Όλοι οι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες μπορούν να ενταχθούν στα Μητρώα Εθελοντών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας μετά από έγκριση της αίτησής τους, είτε ως Ειδικευμένοι Εθελοντές Ραδιοερασιτέχνες είτε μέσω των ενταγμένων στα μητρώα συλλόγων ραδιοερασιτεχνών.

Επ αυτού, μπορεί να με συμβουλέψει κανείς;


Θεωρεί κανείς τον εαυτό του "Ειδικευμένο Εθελοντή Ραδιοερασιτέχνη";

john_b
29-01-14, 18:09
Υποθέτω ότι η ΓΓΠΠ θα κάνει κάποια εκπεδευτικά σεμηνάρια.

Dragonborn
29-01-14, 18:50
Θεωρεί κανείς τον εαυτό του "Ειδικευμένο Εθελοντή Ραδιοερασιτέχνη";Αυτό αφορά τον τρόπο ένταξης στην ΓΓΠΠ γιατί υπάρχουν και άλλοι εθελοντές εκτός από τους Ρ/Ε. Πρέπει να διαβάσετε την σχετική νομοθεσία και λοιπές διατάξεις. Νομίζω ότι η ΓΓΠΠ δεν κάνει σεμινάρια και εκπαίδευση, αυτά μόνο οι σύλλογοι. Δοκίμασε να έλθεις σε επαφή με την RSF Hellas (http://www.sz1rsf.org/), ο Ανδρέας είναι καλός τύπος και ζει για τον εθελοντισμό.

49027

john_b
29-01-14, 19:26
http://www.gscp.gr/ggpp_cms_files/dynamic/c60557/file/nomos30132002anavathmisi_el_GR.pdf

IC-756
30-01-14, 18:11
Η ΓΓΠΠ εφόσον έχουμε πτυχίο και άδεια ρ/ε και ενταχθούμε σε αυτήν μας θεωρεί ειδικευμένους. ΔλΔ δεν χρειάζεται να μας εκπαιδεύσει στις επικοινωνίες. Όποιος λοιπόν είναι έμπειρος ρ/ε μπορεί να γίνει εθελοντής στέλνοντας αντίγραφα πτυχίου και άδειας. Μη με ρωτήσετε τι και πως το είχα βρει παλια στις σελίδες της. Εκπαίδευση μην περιμένεις από τη ΓΓΠΠ, αν είσαι σε κάποιο σύλλογο κάνουν κάποιες ασκήσεις αλλά νομίζω πρώτα χρειάζεσαι έναν elmer και μετά ΟΕΑ κλπ.

matthew
11-02-14, 03:15
https://en.wikipedia.org/wiki/Maidenhead_Locator_System
Με 2 χρήσιμα script για εύρεση συντεταγμένων ενός grid square & το αντίστροφο χωρίς χρήση χάρτη! :001_cool:

Dragonborn
11-02-14, 08:30
Με την προϋπόθεση ότι το σύστημά μας τρέχει Perl...

Εναλλακτικά δείτε το on-line calculator της AMSAT: http://www.amsat.org/cgi-bin/gridconv.

matthew
11-02-14, 16:01
Με την προϋπόθεση ότι το σύστημά μας τρέχει Perl... Ναι, σωστά. & εδώ ένας μετατροπέας από decimal degrees σε μοίρες-λεπτά-δεύτερα & αντίστροφα: http://transition.fcc.gov/mb/audio/bickel/DDDMMSS-decimal.html

matthew
12-02-14, 19:33
Εδώ η μετατροπή από decimal degrees σε μοίρες-λεπτά-δεύτερα με ένα απλό κομπιουτεράκι ή με μολύβι στο χαρτί! :001_cool:
Στην ουσία είναι ο τρόπος υπολογισμού από το δεκαδικό σύστημα στο εξηνταδικό, με βάση το 60 δηλαδή. :wiink:
http://geography.about.com/library/howto/htdegrees.htm

matthew
02-03-14, 12:55
Σχετικά με την ώρα UTC (Zulu Time): http://navysite.de/what/zulu.htm http://zulutime.net/

Dragonborn
02-03-14, 13:42
Καλά, για εμάς που είμαστε αρκετά εξοικειωμένοι με 24-ωρη έκφραση της ώρας φαίνεται εντελώς κοινότυπο και αυτονόητο. Στην Αμερική όμως που ο κόσμος ξέρει αποκλειστικά και μόνο τα am/pm, αποτελεί πολιτισμικό σοκ.