PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματισμος Σπιτιου



George L
03-11-13, 10:00
Γεια σας,
Θέλω να κατασκευάσω έναν αυτοματισμό ώστε να έχω την δυνατότητα να ελέγχο τον φωτισμό του σπιτιού απομακρισμένα.
Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχουν διακόπτες, οι οποίοι να έχουν δυνατότητα να ενεργοποιούνται κ να απενεργοποιόυντε με σήμα από μικροελεγκτή ή πρέπει να παρέμβω με κάποιο ρελέ στην γραμμή τροφοδοσίας του φωτιστικού?

plouf
03-11-13, 10:40
ρελε θελεις οπωσδηποτε

Samios60
03-11-13, 10:41
Μια λυση ειναι με GSM controler και με sms θα αναβεις και θα σβηνεις οτι θες http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=922

Nightkeeper
03-11-13, 11:29
Και μια ελληνικη προταση με τρεις εντολες και δυνατοτητα εκμεταλευσης του αριθμου της καρτας σε μια απλη συσκευη.
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=384&products_id=11971

Ας προτιμησουμε και αυτα που εχουμε εδω,καλος και ο ιταλος ή κινεζος ήή,,αλλά γιατι οχι και ο ελληνας ??

klik
03-11-13, 12:12
Σε τι χρησιμεύει μα ανάβεις-σβήνεις φώτα από μακριά;:confused1: Μήπως θέλεις απλά τηλεκοντρόλ;

George L
03-11-13, 12:24
Σε τι χρησιμεύει μα ανάβεις-σβήνεις φώτα από μακριά;:confused1: Μήπως θέλεις απλά τηλεκοντρόλ;

Θέλω να φτιάξω ένα δικό μου αυτοματισμό για το σπίτι, χρησιμοποιώντας μικροελεγκτή, τον οποίο θα τον προγραμματίσω εγώ, κ λέω να ξεκινήσω από αυτό, που το θεωρώ ποιο ευκολο κ σιγά σιγά να το εξελίσω...

chipakos-original
03-11-13, 17:25
Αν οι γνώσεις σου είναι τέτοιες για την κατασκευή και προγραμματισμό δεν ήταν καθόλου δύσκολο να καταλάβεις ότι φυσικά χρειάζεται και ρελές και καλωδίωση μέσα στο σπίτι που θα το βάλεις (εκτός αν κάνεις μέσω RF τηλεχειριζόμενες τις πρίζες, και να τους δίνει εντολή η κατασκευή σου, οπότε πιθανόν να μην χρειάζεσαι ρελέ και σίγουρα δεν θέλεις καλωδίωση) ο σχεδιαστής αποφασίζει πως θέλει να το υπολοιήσει.Καλή επιτυχία.

teodor_ch
11-11-13, 13:13
Σε νέα κατοικία επειδή και εγώ θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο,
άφησα χώρο στους πίνακες και τράβηξα 1 καλώδιο δικτύου.

Όταν έρθει η ώρα,
με είτε με κάτι έτοιμο (KNX) είτε με δικούς μου μC (RasbPi) θα ελέγχω τις γραμμές του σπιτιού.
Τί θα είναι επάνω στην κάθε γραμμή είναι άλλο θέμα.

Μία δική μου ιδέα πάντως μήπως και σε βοηθήσει.

vasilllis
11-11-13, 16:02
Σε νέα κατοικία επειδή και εγώ θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο,
άφησα χώρο στους πίνακες και τράβηξα 1 καλώδιο δικτύου.

Όταν έρθει η ώρα,
με είτε με κάτι έτοιμο (KNX) είτε με δικούς μου μC (RasbPi) θα ελέγχω τις γραμμές του σπιτιού.
Τί θα είναι επάνω στην κάθε γραμμή είναι άλλο θέμα.

Μία δική μου ιδέα πάντως μήπως και σε βοηθήσει.

αυτο ειναι και το καλυτερο.Αλλα δεν αρκει μονο αυτο.Πρεπει και η τροφοδοσια των συστκευων να γινεται απο τον πινακα.