PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΛΟΒΑΤΟΩΡΟΜΕΤΡΟ (σαν αυτο της ΔΕΗ) προβλημα.



kypreos
04-11-13, 12:39
για σας στο σπίτι που νοικιάζω μέσα έχει ένα ΚΙΛΟΒΑΤΟΩΡΟΜΕΤΡΟ ( ήταν 1 σπίτι με το δίπλα και το χωρίσανε σε 2)

το πρόβλημα είναι όταν κατεβάζω το γενικό διακόπτη του σπιτιού (εσωτερικό γενικό) το στρόγγυλο ακόμα γυρνάει. αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει ότι ακόμα περνάει ρεύμα και το μετράει. να υποθέσω οτι καποιο καλώδιο πάει και στο διπλά σπίτι !?
47132

και κάτι ακόμα με τα νούμερα πως μετράω πόσα έκαψα( δλδ πόσες κιλοβατώρες )
μετά απο το κόκκινο ειναι 1 kv ?

vasilllis
04-11-13, 14:12
για σας στο σπίτι που νοικιάζω μέσα έχει ένα ΚΙΛΟΒΑΤΟΩΡΟΜΕΤΡΟ ( ήταν 1 σπίτι με το δίπλα και το χωρίσανε σε 2)

το πρόβλημα είναι όταν κατεβάζω το γενικό διακόπτη του σπιτιού (εσωτερικό γενικό) το στρόγγυλο ακόμα γυρνάει. αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει ότι ακόμα περνάει ρεύμα και το μετράει. να υποθέσω οτι καποιο καλώδιο πάει και στο διπλά σπίτι !?
47132

και κάτι ακόμα με τα νούμερα πως μετράω πόσα έκαψα( δλδ πόσες κιλοβατώρες )
μετά απο το κόκκινο ειναι 1 kv ?

1 kwh ειναι η μοναδα.Κατι δεν παει καλα αφου εξακολουθει και γυρναει.Πιθανων αυτο το ρολοι μετραει την καταναλωση του διπλα σπιτιου και την αφαιρεις απο τη συνολικη καταναλωση της δεη.

kypreos
04-11-13, 16:44
το θέμα είναι αυτό είναι στο σπίτι μου μέσα, έχει εισαγωγή και εξαγωγή.. αριστερά έρχεται 1 καλώδιο(από έξω απο το σπίτι ) και δεξιά του βγαίνει το ιδιο. μετα αυτο που πάει στα δεξιά το βλέπω όχι όλο.. και λογικά πάει στο πινάκα του σπιτιού μου.

το μονο που σκέφτομαι ειναι αν εχει κανένα άλλο καλώδιο δεν ενώνετε επάνω στο πίνακα... και πάει στο διπλανό σπίτι..
αυτο πως μπορώ να το βρω?

leosedf
04-11-13, 18:00
Φωνάζεις έναν καλό ηλεκτρολόγο και στο ψάχνει.

kypreos
04-11-13, 19:37
κάθε φορά που γυρνάει αυτό το στρόγγυλο είναι ένα 1kw ?


και στο κόκκινο επάνω στα νούμερα τη μετρά ? 7 kw ?


για τον ηλεκτρολόγο έχεις δίκαιο απλά φοβάμαι μην θέλει κανένα 50 ευρό και αυτήν την στιγμή το ταμείο είναι over μείον

thanasisxask
04-11-13, 21:19
Οχι δεν ειναι kw ο καθε κυκλος. Το 7 ειναι υποδιαιρεση της kw.Για να καταλαβεις ο μετρητης σου εχει 9248.7kw.Ρευμα το αλλο σπιτι μπορει να παιρνει απο κανενα κουτι απο το δικο σου σπιτι αλλα γενικα θελει ψαξιμο...

μποζονιο
05-11-13, 00:48
μπορει να υπαρχει διαρροη μεσα απο το σπιτι σου. πριν αρχισεις τα καντηλια στους διπλα τσεκαρε το.

lepouras
05-11-13, 00:53
γράφει 480 στροφές ανά κιλοβατώρα (U/Kwh) αν είδα καλά.

kypreos
05-11-13, 22:36
μπορεί να υπάρχει διαρροή μέσα απο το σπιτι σου. πριν αρχισεις τα καντηλια στους διπλα τσεκαρε το.

δεν το κατάλαβα καλά.. το να υπάρχει διαρροή.. δλδ ?

βασικά απο τα λεγόμενα σας εγώ δεν μπορώ να το βρω... ? ακόμα και αν ξέρω έστω τα βασικά με ηλεκτρολογικά. ? αν και πότε μου δεν άνοιξα το κεντρικό με τις ράγες. μόνο πρίζες κτλ..