PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ



nikakis30
04-11-13, 21:26
Καλησπέρα στο forum. Αγόρασα πρόσφατα ένα πίνακα αυτονομίας charmeg με 4 ωρομετρητές(http://www.charmeg.gr/_docs/TB2_8_RRS_VER3.pdf). Είναι για 2 διαμερίσματα και θέλω και το καθένα να έχει και το δικό του boiler .Δηλαδή 2 ρολόγια να μετράνε για την θέρμανση χώρου και 2 για την θέρμανση ζεστού νερού. Το ερώτημα είναι οι ηλεκτροβάνες για το ζεστό νερό μπορεί να είναι ηλεκτρομαγνητικές(1/2''),ή πρέπει και αυτές να είναι με εντολή προς τον πίνακα αυτονομίας; Ρωτάω αυτό γιατί το κόστος στην δεύτερη περίπτωση είναι δυσανάλογο ως προς την πρώτη.

stefos1
04-11-13, 21:35
Καλησπέρα
Αυτές με την εντολή για να μέτρα το ρολόϊ του πίνακα

el greco 1
04-11-13, 21:44
αυτεs που αναφερει το pdf να βαλειs και ξεχνα το κοστοs.ποια ηλεκτρομαγνητικη 1/2΄" βρηκεs που δουλευει σε 75 κελσιου?

nikakis30
04-11-13, 22:29
Έχω στην γραμμή που πάει στο boiler του ηλιακού μία εδώ και 6 χρόνια και κόβει το νερό πάνω από τους 50 βαθμούς συνδεδεμένη με το θερμοστάτη(καταργώντας βέβαια την θέρμανση με ρεύμα).

nikakis30
04-11-13, 22:37
Εντάξει παιδιά βρήκα αυτή(http://www.idorthermiki.gr/ell/product/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B2%C E%AC%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%B7_12 _Jes) με ένα πενηντάρι κάνω την δουλειά μου,τι να κάνουμε. Απλά έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να μην καταργούσα την παλιά.

takis_kor
04-11-13, 23:44
ναι μπορείς να βάλεις ηλεκτρομαγνητικές και για εντολή στα ορόμετρα βάζεις την εντολή που πάει και στην ηλεκτρομαγνητική (οπότε μόλις ανοίγει η ηλεκτρομαγνητική να γράφει και το ορόμετρο)

δεν είμαστε για έξοδα τέτοια εποχή!!!!

stefos1
05-11-13, 01:10
ναι μπορείς να βάλεις ηλεκτρομαγνητικές και για εντολή στα ορόμετρα βάζεις την εντολή που πάει και στην ηλεκτρομαγνητική (οπότε μόλις ανοίγει η ηλεκτρομαγνητική να γράφει και το ορόμετρο)

δεν είμαστε για έξοδα τέτοια εποχή!!!!
Αν καεί το πηνειό τότε θα γράφει το ρολόϊ χωρίς να λειτουργεί η βάνα όπως επίσης δεν έχει την επιλογή χειροκίνητης λειτουργίας

nikakis
08-11-13, 18:23
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.Η ΕΝΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ 220V;ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ;(ΟΙ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ.2 ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.)ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.(ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ).ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ;

takis_kor
09-11-13, 01:26
Αν καεί το πηνειό τότε θα γράφει το ρολόϊ χωρίς να λειτουργεί η βάνα όπως επίσης δεν έχει την επιλογή χειροκίνητης λειτουργίας
από ότι είπε είναι μόνος, απλά υπάρχει πίνακας

takis_kor
09-11-13, 01:30
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.Η ΕΝΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ 220V;ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ;(ΟΙ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ.2 ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.)ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.(ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ).ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ;

ναι 220 είναι η εντολή που επιστρέφη από την ηλεκτροβάνα προς τα ωρόμετρα, βασικά για να λειτουργεί το ωρόμετρο, την εντολή που στέλνεις προς την ηλεκτ/κη την στέλνεις (μια γέφυρα στο πινακάκι αυτονομιας κάνεις)εκεί που γράφει επιστροφή από ηλεκτροβάννα,
έτσι όταν στέλνεις εντολή να οπλίση η ηλεκτρ/κη ανοίγει και το ωρόμετρο

stefos1
09-11-13, 05:15
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.Η ΕΝΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ 220V;ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ;(ΟΙ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ.2 ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.)ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.(ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ).ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ;


Καλησπέρα στο forum. Αγόρασα πρόσφατα ένα πίνακα αυτονομίας .

Επειδή ακούω ΆΚΥΡΑ πράγματα θέλω να κάνω μια δύο ερωτήσεις .
1 Αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι ενδείξεις των ρολογιών γιατί να αγοράσεις πίνακα και πρόσφατα μάλιστα?
2 Τι θα γίνει αν εσυ αναψεις το μποιλερ και έχει καεί το πηνιο της βανας αναρωτήθηκες ?
Να σου πω εγώ θα πάρει μπροστά ο κυκλοφορητης με τον καυστηρά και αν δουλέψουν οι υπόλοιπες δικλείδες ασφαλείας δεν θα κάνει ΜΠΑΜ αλλά το ποιο πιθανό να καεί ο κυκλοφορητης ασε δε ότι θα γράφει ο ωρομετρητης.
Τέλος πάντων ο καθένας λέει τη γνώμη του αλλά δεν σε βάζω να αναψεις το φως χωρίς διακόπτη επειδή έτσι το κάνω και εγώ και δεν εχω πάθει κάτι τι τελευταία δεκαετία

stefos1
09-11-13, 05:18
.........

nikakis
09-11-13, 16:09
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΤΕΦΑΝΕ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΒ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ;

vasilllis
09-11-13, 16:55
Επειδή ακούω ΆΚΥΡΑ πράγματα θέλω να κάνω μια δύο ερωτήσεις .
1 Αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι ενδείξεις των ρολογιών γιατί να αγοράσεις πίνακα και πρόσφατα μάλιστα?
2 Τι θα γίνει αν εσυ αναψεις το μποιλερ και έχει καεί το πηνιο της βανας αναρωτήθηκες ?
Να σου πω εγώ θα πάρει μπροστά ο κυκλοφορητης με τον καυστηρά και αν δουλέψουν οι υπόλοιπες δικλείδες ασφαλείας δεν θα κάνει ΜΠΑΜ αλλά το ποιο πιθανό να καεί ο κυκλοφορητης ασε δε ότι θα γράφει ο ωρομετρητης.
Τέλος πάντων ο καθένας λέει τη γνώμη του αλλά δεν σε βάζω να αναψεις το φως χωρίς διακόπτη επειδή έτσι το κάνω και εγώ και δεν εχω πάθει κάτι τι τελευταία δεκαετία

δεν θα διαφωνησω καθολου .Επισης ειμαι υπερ της αποψης να χρησιμοποιειται το σωστο εξαρτημα που ειναι κατασκευασμενο για αυτη την χρηση.
Για το θεμα να χαλασει ,υπαρχουν ασφαλιστικα .Το ιδιο αλλωστε μπορει να συμβει και σε ηλεκτροβανα.
Ισως ομως εχεις δικιο και δεν θα επρεπε κανα να κουβεντιαζονται.



ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΤΕΦΑΝΕ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ;

φιλε μου.Εξαρταται τον πινακα.εξαρταται απο πολλα.Καποιοι πινακες εχουν συστημα ωστε να κρατανε ανοιχτη την ΗΒ ωστε να πεφτει η θερμοκρασια στον λεβητα.Χρειαζεται μια μελετη και οχι πληροφοριες απο δεξια και αριστερα.

nikakis
09-11-13, 17:39
ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ,ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ, ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ(ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ). Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ;ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ,ΑΦΟΥ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΑΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΗ,ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΡΟΣΤΑΤΗ ΤΟΥ,ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ...

stefos1
09-11-13, 20:38
δεν θα διαφωνησω καθολου .Επισης ειμαι υπερ της αποψης να χρησιμοποιειται το σωστο εξαρτημα που ειναι κατασκευασμενο για αυτη την χρηση.
Για το θεμα να χαλασει ,υπαρχουν ασφαλιστικα .Το ιδιο αλλωστε μπορει να συμβει και σε ηλεκτροβανα.
Ισως ομως εχεις δικιο και δεν θα επρεπε κανα να κουβεντιαζονται.


Βασίλη δεν μου έχει τύχει πότεμέχρι σήμερα (18 χρόνια) να συμβεί αυτό γιατί πρέπει να περιστραφεί ο άξονας της ηλεκτροβανας να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης και να δώσει ρεύμα για να πάρει μπροστά ο καυστηρας οπότε αν καεί η δεν θα πάρει μπροστά η δεν θα κλείσει πότε η βάνα.


Συνήθως ο λεβητας έχει ένα θερμοστατη για το νερό του δικτύου και ένα για το κυκλοφορητη ο πρώτος στους 75-80 μαξ 85 και ο δεύτερος 40-45
Τώρα επειδή εμπλέκονται 2 διαμερίσματα οπότε και ηλεκτροβανες υπάρχει μια πιθανότητα η θερμοκρασία δικτύου να περάσει τους 85 στη πρώτη περίπτωση λόγο αδράνειας οπότε σαν δικλείδα ασφαλείας μένει μια βάνα ανοικτή συνήθως μποιλερ για να πέσει η θερμοκρασία του δικτύου.θεωρώ πως πρέπει να ακολουθήσεις αυτό τον τρόπο έκτος αν πας στη πρώτη λύση και χαμηλώσεις στους 65-70 βαθμούς τον πρώτο θερμοστατη.

takis_kor
09-11-13, 21:29
Παιδιά ο λέβητας δεν έχει σχέση με τις ηβ αυτές δίνουν εντολή στο πίνακα και αυτός δίνει στο λεβητα, ο κυκλοφορητης πρέπει να ανοίγει όταν ζεσταθει ο λέβητας,

αν βάλει βαλβιδες δεν είναι σωστή λύση, αν και εγώ σαν τεχνικός δεν συμπαθώ ούτε τις τις ηλεκτ/δες, ούτε και τις ηλεκτρ/βανες και προτιμώ να κάνω αυτονομίες με κυκλοφορητές, ποιο ακριβό αλλά και απροβλημάτιστο

stefos1
09-11-13, 22:20
Παιδιά ο λέβητας δεν έχει σχέση με τις ηβ αυτές δίνουν εντολή στο πίνακα και αυτός δίνει στο λεβητα, ο κυκλοφορητης πρέπει να ανοίγει όταν ζεσταθει ο λέβητας,

αν βάλει βαλβιδες δεν είναι σωστή λύση, αν και εγώ σαν τεχνικός δεν συμπαθώ ούτε τις τις ηλεκτ/δες, ούτε και τις ηλεκτρ/βανες και προτιμώ να κάνω αυτονομίες με κυκλοφορητές, ποιο ακριβό αλλά και απροβλημάτιστο
Δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή διότι απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλει 4 κυκλοφορητες και που να είναι καμία 4οροφή

takis_kor
09-11-13, 22:25
στις πολλές αυτονομίες με πολυόροφα κτίρια υπάρχει θέμα!!!!

.::Nikos::.
13-12-13, 21:25
Βασίλη δεν μου έχει τύχει πότε μέχρι σήμερα (18 χρόνια) να συμβεί αυτό γιατί πρέπει να περιστραφεί ο άξονας της ηλεκτροβανας να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης και να δώσει ρεύμα για να πάρει μπροστά ο καυστηρας οπότε αν καεί η δεν θα πάρει μπροστά η δεν θα κλείσει πότε η βάνα.

Απλά θέλω να πω πως στο δικό μου σπίτι στα 2 χρόνια που μπήκαν οι ηλεκτροβάνες έχει συμβεί να ξεκινήσει ο λέβητας από εντολή ηλεκτροβάνας χωρίς καν ο θερμοστάτης χώρου να είναι ανοιχτός. Κι αυτό διότι ο διακόπτης του νερού που κούμπωνε πάνω η ηλεκτροβάνα ξέρναγε νερά τα οποία μπήκαν στην ηλεκτροβάνα και τα ρελέ μέσα ανοιγόκλειναν μόνα τους όπως γούσταραν. Την έπιασα στα χέρια μου την κούναγα και ακουγόταν το νερό μέσα και ταυτόχρονα άκουγες τρτρτρτρτρτρ τα ρελέ τρελαμένα.

el greco 1
13-12-13, 22:12
ναι αυτο ειναι συνηθισμενο με τιs η/β χαλαει το τεφλον που εχουν λογο υψηλων θερμοκρασιων. ε χρειαζεται καπου καπου καποιοs ελενχοs!

stefos1
13-12-13, 22:44
Απλά θέλω να πω πως στο δικό μου σπίτι στα 2 χρόνια που μπήκαν οι ηλεκτροβάνες έχει συμβεί να ξεκινήσει ο λέβητας από εντολή ηλεκτροβάνας χωρίς καν ο θερμοστάτης χώρου να είναι ανοιχτός. Κι αυτό διότι ο διακόπτης του νερού που κούμπωνε πάνω η ηλεκτροβάνα ξέρναγε νερά τα οποία μπήκαν στην ηλεκτροβάνα και τα ρελέ μέσα ανοιγόκλειναν μόνα τους όπως γούσταραν. Την έπιασα στα χέρια μου την κούναγα και ακουγόταν το νερό μέσα και ταυτόχρονα άκουγες τρτρτρτρτρτρ τα ρελέ τρελαμένα.


ναι αυτο ειναι συνηθισμενο με τιs η/β χαλαει το τεφλον που εχουν λογο υψηλων θερμοκρασιων. ε χρειαζεται καπου καπου καποιοs ελενχοs!
Και όχι μόνο το τεφλον , η λάθος τοποθέτηση τους . Το ηλεκτρικό κομμάτι είναι από επάνω ή οριζόντια

el greco 1
13-12-13, 22:59
σωστο! απο πανω τοποθετιμενη δυσκολο να γινει! οριζοντια ουτε. καθετα ναι υπαρχει προβλημα.

stefos1
13-12-13, 23:11
σωστο! απο πανω τοποθετιμενη δυσκολο να γινει! οριζοντια ουτε. καθετα ναι υπαρχει προβλημα.
Γιατί το από κάτω τη σου λέι ..... Έχουν δει τα ματάκια μου....:w00t::w00t::w00t:

.::Nikos::.
14-12-13, 01:50
Κι όμως ήταν από πάνω το μοτερ και μου είχε κάνει εντύπωση. Μπορεί να είχε πάρει και από αλλού νερα βέβαια αλλά το σίγουρο είναι ότι κολυμπαγε.