PDA

Επιστροφή στο Forum : Kenwood TM-V71E



john_b
13-11-13, 15:04
Το ζαχαρώνω για τα Χριστούγεννα

47298

Ποια είναι η γνώμη σας για να αποτελέσει μηχάνημα βάσης;
Μπορεί να ξεκλειδώσει και πως;

john_b
20-11-13, 22:13
Δεν έχει κάποιος άποψη για το μηχάνημα;

lepouras
22-11-13, 03:55
βρε συνονόματε και συνάδελφε. εφόσον τα ξέρεις τα πράγματα.
άποψη δεν μπορεί να σου πει κανείς διότι από εσένα εξαρτάτε αν σε καλύπτουν οι λειτουργίες του ως μηχάνημα για την δουλειά ή τους σκοπούς που το θέλεις.
για το ξεκλείδωμα και αυτό το ξέρεις ότι αν το πάρεις από Ελλάδα θα είναι σίγουρα έτοιμο ξεκλείδωτο(για από έξω δεν ξέρω αλλά συνήθως έχουν γελοίο κλείδωμα)
για το μόνο που θα θεωρούσα λογικό ως ερώτημα, είναι το αν και πόσο αξιόπιστο είναι σαν μηχάνημα(ευαισθησίες, βλάβες, προβλήματα κλπ).

βέβαια είναι προσωπική μου άποψη αυτή όποτε μπορεί να κάνω και λάθος.

john_b
22-11-13, 15:58
Τζώνυ γι αυτό ρωτάω ποιά είναι η γνώμη σας, για να μου πείτε για όλα αυτά που αναφέρεις.

Είναι και αυτό που μου αρέσει περισσότερο, αλλά ανεβένουμε πολύ και δεν ξέρω αν μπορώ να το πάρω:
Kenwood TM-D710E

47503

Και αυτός μου αρέσει επίσης:
Yaesu FT-8800E

http://www.freebytes.com/catalog/images/Yaesu/ft-8800e/FT-8800-1.jpg

Ανάμεσα στα 3 ποιό πρωτείνετε;

lepouras
22-11-13, 16:37
αν και έχω καιρό να ασχοληθώ γενικά με μηχανήματα(ίσως και χρόνια) σίγουρα και οι 2 εταιρίες έχουν καλά και αξιόπιστα μηχανήματα. οπότε δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. τώρα στα καλούδια τους ο 710 είναι εξέλιξη του 700 με πάρα πολλά καλούδια και κυρίως στο θέμα aprs.
η Yaesu άργησε λίγο να μπει σε αυτό το παιχνίδι αλλά μέχρι στιγμής έχω ακούσει ότι έχει κάνει καλά βήματα.
ανάποδα η Yaesu έχει προχωρήσει πολύ στην δυνατότητα των μηχανημάτων της με σύνδεση bluetooth(πχ handsfree ίσως και άλλα)
πράγμα που η kenwood έχει αφήσει πίσω ή σχεδόν δεν ασχολείται(από όσο θυμάμαι)
οπότε το καλύτερο είναι να κατεβάσεις και τα 2 μανουαλ και να συγκρίνεις τα χαρακτηριστικά τους (μενού λειτουργίες κλπ) και να δεις ποια και αν σε ενδιαφέρουν.
μιας και το αναφέρεις για βάση καλό θα ήτανε να δεις και τις δυνατότητες που έχουν για άλλες διασυνδέσεις(σε υπολογιστή θύρες κλπ)
που μπορεί να σε ενδιαφέρει να του προσθέσεις για καλύτερο παιχνίδι.

αυτά και αν είπα καμιά π@π@ρια ας με συχωρέσουν τα παιδιά.

IC-756
01-12-13, 23:04
"Μπορεί να ξεκλειδώσει και πως;" μου φαίνεται ότι δεν αρχίζεις καλά. Πάρε πρώτα το 1ο σου μηχάνημα, απέκτησε κάποια πείρα και μετά βλέπεις.
Τα ξεκλειδώματα εάν αφορούν θέματα συχνότητας δεν είναι για αδειούχους. Εάν αφορούν θέματα ισχύος ρίξε μια ματιά στα όρια της άδειας σου.

john_b
02-12-13, 07:50
Επέτρεψε μου να διαφωνίσω, άλλο το μηχάνημα να έχει δυνατότητες παντού (όπου σε εξερετικές περιπτώσεις ανάγκης αυξάνουν οι επιλογές σου) και άλλο να κάνεις χαζομάρες όπως κάποιοι μπαστουνόβλαχοι που πουσάρουν όπου να ναι.

IC-756
03-12-13, 13:48
Επέτρεψε και σε εμένα να διαφωνώ, αν ήταν έτσι κανένα μηχάνημα αματερικό δεν θα έβγαινε κλειδωμένο από τον κατασκευαστή. Η διαφωνία μου δεν είναι στις επιπλέον δυνατότητες αλλά, στο πάρα πολλοί στη χώρα μας μόλις πάρουν την άδεια ψάχνουν αμέσως για ξεκλείδωτο και ίσως και πειραγμένο μηχάνημα για να βγάζει λίγη ισχύ παραπάνω. Κάτι που δεν συμβαίνει σε άλλες χώρες με περισσότερη ρ/ε παιδεία. Βέβαια οι περιπτώσεις να χρειασθεί κάποιος για λόγους έκτακτης ανάγκης να βγει εκτός μπάντας σε συχνότητες v/u είναι 1 στις χίλιες. Μάλλον η δικαιολογία αυτή είναι το άλοθι όσων ξεκλειδώνουν μηχανήματα. Φοβάμαι ότι αυτή την άποψη τους την καλλιεργούν κάποιοι "παλιοί" στο χώρο που ίσως από εμπειρία και ρ/ε δράση να μην είναι τόσο παλιοί (μια ματιά στο logbook τους αρκεί). Προσωπικά κατέχω άδεια πολλών ετών, δεν διαθέτω μηχάνημα βάσης ή μομπαιλ ξεκλείδωτο ούτε μου χρειάσθηκε ποτέ.

john_b
03-12-13, 15:01
Επέτρεψε και σε εμένα να διαφωνώ...

Σαφώς, δεν υπάρχει λόγος να συμφωνούμε όλοι σε όλα.

Όπως αναφέρεται στο νόμο 1969/2011, στις παραγράφους 12 & 15 (σελίδα 27095):

12. Απαγορεύεται η εκπομπή εκτός των ζωνών ραδιοσυχνοτήτων που προβλέπονται για τους ραδιοερασιτέχνες. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που σχετίζονται με την ασφάλεια ζωής ή την ασφάλεια πλοίου ή αεροσκάφους οι ραδιοερασιτέχνες επιτρέπεται να επικοινωνούν με σταθμούς άλλων υπηρεσιών. Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15.

15. Απαγορεύεται ο ραδιοερασιτέχνης να χρησιμοποιεί τον εξοπλισμό του με σκοπό την παραβίαση του απορρήτου των επικοινωνιών.

Προφανώς και ο νομοθέτης διαφωνεί μαζί σου. Σε άλλη περίπτωση δεν θα είχε αυτή την αναφορά περί εξαιρετικών περιπτώσεων στην παράγραφο 12.

IC-756
03-12-13, 20:09
Ο νομοθέτης ακριβώς κάνει αναφορά για "εξαιρετικές περιπτώσεις" της οποίες είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα αντιμετωπίσεις με την παραλαβή της άδειας σου. Επιπλέον το μηχάνημα που αναφέρεις (μομπάιλ, fm) είναι περιορισμένων δυνατοτήτων από μόνο του.
Αυτό που μόνο σημείωσα εγώ είναι ότι κάποιοι νέοι ακόμη πριν αποκτήσουν μηχάνημα θέλουν να το... ξεκλειδώσουν (σύμφωνα με το αρχικό ερώτημα σου) ίσως νομίζοντας ότι θα αντιμετωπίσουν της εξαιρετικές περιπτώσεις. Κάτι που είναι εξαιρετικά σπάνιο οπότε δεν χρειάζεται να παίζει καθοριστικό χαρακτήρα στην προμήεθια μηχανήματος. Προσωπικά θα περίμενα άλλες απορίες να είχαν προτεραιότητα και όχι αυτή Δεν υπάρχει διαφωνία με τον νομοθέτη, διαφωνώ μόνο με την φιλοσοφία που βλέπεις το χόμπι και ίσως και με αυτών που ενδεχομένως στη δίδαξαν. Καλή αρχή σου εύχομαι πάντως στο ρ/ε

Dragonborn
03-12-13, 20:43
διαφωνώ μόνο με την φιλοσοφία που βλέπεις το χόμπι και ίσως και με αυτών που ενδεχομένως στη δίδαξαν. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα έντονο marketing του ραδιοερασιτεχνισμού σε σχέση με εξυπηρέτηση εκτάκτων αναγκών κλπ. το οποίο δεν είναι ελληνικό φρούτο αφού πρώτη η ARRL παίζει αυτό το παιχνίδι δημοσιότητος. Μέχρι στιγμής έχει βοηθήσει τους ραδιοερασιτέχνες να αποκτήσουν περιοχές συχνοτήτων που αλλοιώς δεν θα μπορούσαν. Από την άλλη ο υπερτονισμός της συγκεκριμένης πλευράς του χόμπυ (εις βάρος άλλων θα έλεγα) μπορεί να γίνει μπούμεραγκ και να οδηγήσει συναδέλφους σε λάθος προσεγγίσεις. Κάποιοι αρχίζουν να αισθάνονται αρχιπυροσβέστες, σερίφηδες, ναυαγοσώστες κλπ.

john_b
03-12-13, 21:09
Λυπάμαι αλλά δεν δέχομαι επικριτικά συμπεράσματα επειδή έχω μια συγκεκριμένη οπτική στο θέμα. Σταματάω την συζήτηση εδώ.

IC-756
03-12-13, 22:03
Η "εξυπηρέτηση εκτάκτων αναγκών" προωθήθηκε από πολλές ενώσεις. Μέχρι ενός σημείου είναι κατανοητή και βοήθησε στην αναγνώριση του χόμπι κλπ. Κατά τη γνώμη μου έχει και μια αρνητική πλευρά, απορρόφησε πολύ κάποιους συναδέλφους εις βάρος του χόμπι. Στο Μαραθώνιο πχ βλέπεις συναδέλφους που τον άλλο καιρό δεν βγαίνουν στις συχνότητες.
Κάτι άλλο που τράβηξε την προσοχή μου είναι πως χορηγούνται συχνότητες ρ/ε επαναληπτών σε σωματεία όχι καθαρά ραδιοερασιτεχνικά με πρόσχημα των εκτάκτων επικοινωνιών. Ενώ θα μπορούσαν οι αρχές να τους εκχωρούν συχνότητες εκτός ρ/ε. Αλλά εδώ είναι Βαλκάνια.

jimnaf
04-12-13, 00:18
Γιάννη έχω το D710 και είναι άριστο μηχάνημα όπως άλλωστε και το 8800
Θα σου πρότεινα όμως το YAESU FT-817D --- YAESU FT-857D ---- YAESU FT-897D δεν θα το μετανιώσεις ποτέ ,τα κάνουν όλα , 160m έως 70cm CW SSB AM FM DIGI

47753

antonis_p
04-12-13, 01:27
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα έντονο marketing του ραδιοερασιτεχνισμού σε σχέση με εξυπηρέτηση εκτάκτων αναγκών κλπ. το οποίο δεν είναι ελληνικό φρούτο αφού πρώτη η ARRL παίζει αυτό το παιχνίδι δημοσιότητος. Μέχρι στιγμής έχει βοηθήσει τους ραδιοερασιτέχνες να αποκτήσουν περιοχές συχνοτήτων που αλλοιώς δεν θα μπορούσαν. Από την άλλη ο υπερτονισμός της συγκεκριμένης πλευράς του χόμπυ (εις βάρος άλλων θα έλεγα) μπορεί να γίνει μπούμεραγκ και να οδηγήσει συναδέλφους σε λάθος προσεγγίσεις. Κάποιοι αρχίζουν να αισθάνονται αρχιπυροσβέστες, σερίφηδες, ναυαγοσώστες κλπ.

Η ARRL έχει σοβαρή παρουσία στο χώρο. (έχει και τα $$$) Δεν πρόκειται για κάτι αστείους τύπους που κυκλοφορούν με ένα φορητό VHF και "σώνουν" τον κόσμο.


http://emcommeast.org/wp-content/uploads/2011/08/3981887277_93689e7740_b-300x225.jpg

http://emcommeast.org/wp-content/uploads/2013/07/6198103471_9560e45d7d_z.jpg


Η "εξυπηρέτηση εκτάκτων αναγκών" προωθήθηκε από πολλές ενώσεις. Μέχρι ενός σημείου είναι κατανοητή και βοήθησε στην αναγνώριση του χόμπι κλπ. Κατά τη γνώμη μου έχει και μια αρνητική πλευρά, απορρόφησε πολύ κάποιους συναδέλφους εις βάρος του χόμπι. Στο Μαραθώνιο πχ βλέπεις συναδέλφους που τον άλλο καιρό δεν βγαίνουν στις συχνότητες.
Κάτι άλλο που τράβηξε την προσοχή μου είναι πως χορηγούνται συχνότητες ρ/ε επαναληπτών σε σωματεία όχι καθαρά ραδιοερασιτεχνικά με πρόσχημα των εκτάκτων επικοινωνιών. Ενώ θα μπορούσαν οι αρχές να τους εκχωρούν συχνότητες εκτός ρ/ε. Αλλά εδώ είναι Βαλκάνια.

Προφανώς αυτός ο ραδιοερασιτεχνισμός προωθήθηκε από συλλόγους τα προγούμενα χρόνια για να πάρουν τα κονδύλια που μοιράζονταν από τις Πολιτικές Προστασίες για αγορά επαναληπτών και άλλου ραδιοερασιτεχνικού εξοπλισμού. Ο ραδιοερασιτεχνισμός των αθλητικών εκδηλώσεων είναι για τα :lool: :lool: :lool:. Αναρωτιέμαι τί παπάτζα τους πουλάμε και μας φωνάζουν ακόμα ... Τί είναι αυτό που τους δίνουμε που δεν μπορούν να το έχουν χωρίς εμάς; Μόνο εμείς έχουμε κέρδος, το οτι διαφημιζόμαστε σε ανίδεους.

antonis_p
04-12-13, 01:37
Θα σου πρότεινα όμως το YAESU FT-817D --- YAESU FT-857D ---- YAESU FT-897D δεν θα το μετανιώσεις ποτέ ,τα κάνουν όλα , 160m έως 70cm CW SSB AM FM DIGI

47753


Τα δύο πρώτα έχουν εκνευριστικά μικρή οθόνη. Το τελευταίο το δούλευα τις 2 προγούμενες μέρες. Καλό είναι.
Τα έχει ένας φίλος, καλά είναι. Πωλούνται σε καλές τιμές σαν used.

Dragonborn
04-12-13, 06:08
Αναρωτιέμαι τί παπάτζα τους πουλάμε και μας φωνάζουν ακόμα ... Τί είναι αυτό που τους δίνουμε που δεν μπορούν να το έχουν χωρίς εμάς; Σε οργανωτικό επίπεδο, κυρίως διαλειτουργικότητα, με την οποία δεν είναι εξοικειωμένοι. Φυσικά θα μπορούσαν να την αποκτήσουν πολύ πιο απλά και χωρίς τυμπανοκρουσίες νοικιάζοντας είκοσι φορητούς πομποδέκτες TETRA. Σε επιχειρησιακό επίπεδο τους βολεύει που οι εμπλεκόμενοι δεν χρειάζεται να μάθουν να χειρίζονται σωστά ένα φορητό πομποδέκτη.


Θα σου πρότεινα όμως το YAESU FT-817D --- YAESU FT-857D ---- YAESU FT-897D δεν θα το μετανιώσεις ποτέ ,τα κάνουν όλα , 160m έως 70cm CW SSB AM FM DIGI Ο antonis_p έχει δίκιο. Το FT-817 ειναι ειδικός πομποδέκτης για σπεσιαλίστες του QRP - δεν σου κάνει. Πάρε το FT-897 και δεν θα το μετανιώσεις.

Dragonborn
04-12-13, 06:11
--DELETE--

john_b
04-12-13, 14:45
Για βραχέο, πολύ αργότερα όμως μια και δεν είναι άμεση η δυνατότητα μου να το πάρω, προσανατολίζομαι μεταξύ του Alinco DX-SR8E και του Kenwood TS-480SAT. Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, τα Yaesu δεν με πείθουν.

antonis_p
04-12-13, 14:51
Για βραχέο, πολύ αργότερα όμως μια και δεν είναι άμεση η δυνατότητα μου να το πάρω, προσανατολίζομαι μεταξύ του Alinco DX-SR8E και του Kenwood TS-480SAT. Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, τα Yaesu δεν με πείθουν.

Πολύ καλό το 480. Είναι από αυτά που θα αγόραζα. Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις; Έτσι θα καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα και έτσι θα βοηθήσεις αυτούς που ρωτάς για να σε βοηθήσουν και αυτοί με τη σειρά τους.

(Σε πείθει η ALINCO και δεν σε πείθει η YAESU; )

john_b
04-12-13, 15:03
(Σε πείθει η ALINCO και δεν σε πείθει η YAESU; )

Χαχαχχα, η Alinco μου αρέσει μόνο για το συγκεκριμένο μηχάνημα το οποίο έχω δουλέψει σε φίλο και με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Επίσης έχει την πιο χαμηλή τιμή της αγοράς (βέβαια δεν έχει ενσωματωμένο tuner και διπλό VFO). Όσο για την YAESU, δεν είναι τεχνικό αυτό που λέω ότι δεν με πείθει, αλλά μια εντύπωση χωρίς να μπορώ να την εξηγήσω.

Για τα Kenwood έχω ακούσει ότι πονάνε από κατασκευής σε κάτι πυκνωτές οι οποίοι κάποια στιγμή θα βγάλουν πρόβλημα και πρέπει να αλαχτούν. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό;

antonis_p
04-12-13, 15:13
Χαχαχχα, η Alinco μου αρέσει μόνο για το συγκεκριμένο μηχάνημα το οποίο έχω δουλέψει σε φίλο και με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Επίσης έχει την πιο χαμηλή τιμή της αγοράς (βέβαια δεν έχει ενσωματωμένο tuner και διπλό δέκτη). Όσο για την YAESU, δεν είναι τεχνικό αυτό που λέω ότι δεν με πείθει, αλλά μια εντύπωση χωρίς να μπορώ να την εξηγήσω.

Ούτε εμένα μου αρέσει η YAESU αλλά είναι τελείως υποκειμενικό αυτό. Σαφώς και έχει θαυμάσια μηχανήματα και αν βρεις κάποιο από τα καλά της used, να το πάρεις. Είναι μεγάλη κουβέντα γιατί προτιμώ την ICOM και την KENWOOD από την YAESU. (και φυσικά αυτή η προτίμηση δεν ισχύει για τα ακριβά μηχανήματα)

Το tuner είναι ένα θέμα αλλά δεν είναι ανάγκη να είναι καθοριστικός παράγοντας για να επιλέξεις μηχάνημα. Βασικοί παράγοντας πρέπει να είναι το πόσο καλοπουλημένο είναι ένα μηχάνημα (δεν θα πάρεις κάτι που πάτωσε επειδή το σκοτώνει κάποιος έμπορας) , τί υποστήριξη έχεις στην Ελλάδα, τί reviews διαβάζεις στο eham, πόσο θα σου πάει με τα options που θέλεις, αλλά πρώτα πρέπει να ξέρεις τί θα κάνεις με αυτό.

john_b
04-12-13, 15:20
Προσωπικά θέλω ένα μηχάνημα με δυνατότητες σε όλες τις ζώνες των HF και όλα τα mode με αξιοπρεπή ισχύ. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ανάγκη να καλύψω.


Είναι μεγάλη κουβέντα γιατί προτιμώ την ICOM και την KENWOOD από την YAESU. (και φυσικά αυτή η προτίμηση δεν ισχύει για τα ακριβά μηχανήματα).

Δώσε μας μια εικόνα σχετικά.

antonis_p
04-12-13, 15:31
Προσωπικά θέλω ένα μηχάνημα με δυνατότητες σε όλες τις ζώνες των HF και όλα τα mode με αξιοπρεπή ισχύ. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ανάγκη να καλύψω.

Πάρε ένα 706 και ένα ηχείο ICOM/YAESU/KENWOOD. Αξιόπιστο, οικονομικό, εύκολα μεταφερόμενο. Είχα ένα μέσα σε ένα χαρτοφύλακα. Πήρα κάτι σχετικό και στεναχωρήθηκα που το έδωσα! Είχε βγάλει πολλά contests αξιόπιστα και μου είχε δώσει φοβερές βαθμολογίες και ραδιοχώρες.




Δώσε μας μια εικόνα σχετικά.

Η YAESU είναι μία εταιρία που τη σέβομαι. Είχε το εξής κουσούρι: (διαπιστωμένο) προκειμένου να μειώσει το κόστος δεν έκανε σοβαρό quality test αλλά αν κάτι χαλούσε (είχε πολλές βλάβες σε καινούρια μηχανήματα) είχε καλό service. Είτε έπαιρνες FT1000 είτε το άχρηστο το FT100 που έβγαλε για να υπάρχει κάτι απέναντι στο 706. Αν κάτι δεν έβγαζε βλάβες στην αρχή, θα είχες ένα καλό μηχάνημα για πολλά χρόνια. [υπάρχουν πολλά αδούλευτα FT1000 στην αγορά που θέλουν να πουληθούν, αν βρεις κάτι τέτοιο θα είσαι τυχερός] Πριν από μερικά χρόνια "παντρεύτηκε" με τη MOTOROLA και αυτό πιστεύω πως τη βελτίωσε σε θέμα αξιοπιστίας. Ο γάμος τέλειωσε πριν από 4 χρόνια αλλά η βελτιωμένη αξιοπιστία έμεινε.

Σήμερα δεν την προτιμώ απλά γιατί έμεινε η κακή εικόνα από παλιά. Και για λόγους design. Είναι σαν να προσπαθεί κάποιος να τεκμηριώσει γιατί προτιμά τις μελαχρινές από τις ξανθιές ... δεν εξηγείται.

john_b
04-12-13, 15:39
Έτσι, έτσι (σαν τις μελαχρινές δεν είναι καμία), και έχω ακούσει για το φοριτάκι το VX-8 και τα ανάλογου τύπου, ότι βγάζουν βλάβες. Απαράδεκτο για ένα τόσο ακριβό φορητό, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα κινεζάκια τα έχω ξεπατώσει και δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτε.