PDA

Επιστροφή στο Forum : USB σε Ρελέ



GrandeJim
14-11-13, 13:55
Καλημέρα στην παρέα...έχω σκεφτεί ένα απλό κυκλωματάκι του οποίου η δουλειά θα είναι η εξής:
Όταν ανοίγω την τηλεόραση θα ανοίγει μαζί της και ένα σύστημα ήχου 2.1 και όταν την κλείνω αντίστοιχα το σύστημα ήχου θα κλείνει.
Οπότε το κύκλωμα έτσι όπως το έχω σκεφτεί θα έχει ένα ρελεδάκι 5V DC όπου στο πηνίο του θα συνδεθεί η τάση από το USB της τηλεόρασης
και στην επαφή ΝC θα συνδεθεί η φάση από το 230 του συστήματος ήχου.Επίσης θα τοποθετηθεί και ένα λεντάκι με την αντίστοιχη αντίσταση.
Τώρα αυτό που με απασχολεί είναι ότι κατά την αποφόρτιση του πηνίου μην έχω κάποιο θέμα με το usb της ΤV και κάνω καμιά ζημιά...
Μήπως χρειάζεται κάποια δίοδο παράλληλα με το πηνίο του ρελέ...?
Επίσης ξέρετε πιο τύπο ρελέ πρέπει να ζητήσω έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα 230V που θα περνάνε από την επαφή?
Αν υπάρχει δηλαδή ρελέ 5V DC /230.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

klik
14-11-13, 14:15
Θέλει δίοδο παράλληλα το μοτέρ. Αν την βάλεις ανάποδα θα κάψεις τη θύρα usb.
Υπάρχουν ρελέ με 5v πηνίο και επαφή 230V, πρέπει να διαλέξεις κάποιο που να αντέχει το ρεύμα που θέλεις.

Για να μην κάνεις λάθος με τη δίοδο, μπορείς να βάλεις 2 διόδους σε σειρά ανάποδα μεταξύ τους (κάθοδο με κάθοδο συνδεδεμένες) και τις δυο ανόδους να τις συνδέσεις παράλληλα στο ρελέ.

GrandeJim
14-11-13, 15:09
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Οπότε η τοποθέτηση στις διόδους θα είναι κάπως έτσι:

47314


Τι διόδους να ζητήσω? Η 1Ν4007 κάνουν?
Επίσης με αυτό τον τρόπο εξαλείφεται 100% η περίπτωση να κάνω κάποια ζημιά στην τηλεόραση έτσι?

kotsos___
14-11-13, 15:28
klik αν μπορείς εξήγησε πως δουλεύει αυτό με τις δυο διόδους, γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει..

GrandeJim
14-11-13, 16:06
copy από Wiki

Εάν το πηνίο διεγείρεται με συνεχές (DC) ρεύμα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AD%CF%82_%CF%81% CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1), ανεξάρτητα από το ηλεκτρικό ρεύμα που ρέει διαμέσου των επαφών, μιαδίοδος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82) μπαίνει συνήθως παράλληλα με το πηνίο. Όταν το πηνίο διεγείρεται, αποκαθίσταται ένα μαγνητικό πεδίο. Όταν το πηνίο αποδιεγείρεται, το καταρρέον μαγνητικό πεδίο δημιουργεί μια αιχμή ηλεκτρικού ρεύματος που θα μπορούσε να βλάψει το υπόλοιπο κύκλωμα.

Ουσιαστικά δηλαδή η ανάστροφα πολωμένη δίοδος εμποδίζει το ρεύμα να γυρίσει πίσω.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει για τη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι το αν βάζαμε σε σειρά την δίοδο με τα 5V αν θα υπήρχε πρόβλημα ( εγκυκλοπαιδική η απορία μιας και δε θα το κάνω το πείραμα άλλα μου φαίνεται το ίδιο σαν αποτέλεσμα εκτός και αν η αποφόρτιση πετυχαίνεται λόγω του ότι και τα δυο άκρα της διόδου είναι συνδεδεμένα λόγω παραλληλισμού με το πηνίο.)

FILMAN
14-11-13, 16:12
Θέλει δίοδο παράλληλα το μοτέρ. Αν την βάλεις ανάποδα θα κάψεις τη θύρα usb.
Υπάρχουν ρελέ με 5v πηνίο και επαφή 230V, πρέπει να διαλέξεις κάποιο που να αντέχει το ρεύμα που θέλεις.

Για να μην κάνεις λάθος με τη δίοδο, μπορείς να βάλεις 2 διόδους σε σειρά ανάποδα μεταξύ τους (κάθοδο με κάθοδο συνδεδεμένες) και τις δυο ανόδους να τις συνδέσεις παράλληλα στο ρελέ.
Κώσταααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

Ρελέ είναι, όχι μοτέρ.

Επίσης αυτό με τις δυο διόδους θα είναι σαν να μην έχει καθόλου.

GrandeJim
14-11-13, 16:35
Άρα το σωστό είναι αυτό?Η δίοδος με αυτή την φορά!(και η D1 εκτός)

47315

FILMAN
14-11-13, 17:21
Άρα το σωστό είναι αυτό?Η δίοδος με αυτή την φορά!(και η D1 εκτός)

47315

Ναι. Προσοχή στις πολικότητες.
Επίσης ο Κώστας μάλλον εννοούσε να μπουν μεν οι δυο δίοδοι κάθοδο με κάθοδο, αλλά το ρελέ να μπει παράλληλα στη μια δίοδο μόνο.

klik
14-11-13, 17:35
Τα 5V ρελεδακια που βρίσκονται στο εμπόριο, είναι format για πλακέτα και έχουν πολυ συχνά δίοδο μέσα τους. Η σκέψη μου ήταν να μπει όπως είπε ο Φίλιππος, αλλά και πάλι η λύση έχει προβλήματα (μπορεί να βάλεις πάλι το ρελεδάκι με την εσωτερική δίοδο να άγει, οπότε να έχεις 2 διόδους σε σειρά να βραχυκυκλώνουν τα 5V και φυσικά θα έχει και πτώση τάσης). Οπότε αναγκαστικά πρέπει να προσέξεις πολύ τι θα κάνεις (πολικότητες) και τι ρελέ θα έχεις (με δίοδο/χωρις, με πολικότητα/χωρίς).

GrandeJim
14-11-13, 17:49
Τα 5V ρελεδακια που βρίσκονται στο εμπόριο, είναι format για πλακέτα και έχουν πολυ συχνά δίοδο μέσα τους. Η σκέψη μου ήταν να μπει όπως είπε ο Φίλιππος, αλλά και πάλι η λύση έχει προβλήματα (μπορεί να βάλεις πάλι το ρελεδάκι με την εσωτερική δίοδο να άγει, οπότε να έχεις 2 διόδους σε σειρά να βραχυκυκλώνουν τα 5V και φυσικά θα έχει και πτώση τάσης). Οπότε αναγκαστικά πρέπει να προσέξεις πολύ τι θα κάνεις (πολικότητες) και τι ρελέ θα έχεις (με δίοδο/χωρις, με πολικότητα/χωρίς).

ομολογώ ότι έχασα λίγο την μπάλα.
1)Τελικά τι είναι 100% αξιόπιστο για να μην κάψω την θύρα usb της ΤV?
2)Εννοείται θα δω την πολικότητα με ένα βολτόμετρο πρώτα αλλά αν είναι εύκολο μπορεί να κάνει κάποιος το σχεδιάκι σε ένα χαρτάκι και να το ανεβάσει ή αυτο που ποσταρα στο τέλος είναι σωστο?
3)Στην περίπτωση που πάρω ρελεδάκι με δίοδο πάνω χρειάζεται (ή είναι καλύτερο) να βάλω άλλη μια παράλληλα?
4)Η δίοδος που ανέφερα πιο πάνω κάνει για την εφαρμογή αυτή.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν θέλω να κάνω κάποια ζημιά.
Ο λόγος που θέλω να το κάνω το κυκλωματάκι είναι διότι το βράδυ που πέφτω για ύπνο τα ηχεία κάνουν κάποιο βουητό!

klik
14-11-13, 17:55
Αν το ρελεδάκι σου έχει δίοδο, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Θα έχει συγκεκριμένο ποδαράκι για το+ και συγκεκριμένο για το -.
Η εσωτερική δίοδος του ρελέ προστατεύει την usb από το ρελέ.

Αν και μόνο αν δεν έχει εσωτερική δίοδο, πρέπει να βάλεις εσύ.

Δεν έχεις απαντήσει στο πόσο ρεύμα τραβά το σύστημα ήχου. Δεν αρκεί το ρελέ να έχει 5V coil και 230V επαφη.

klik
14-11-13, 18:11
Υποθέτωντας ότι δεν έχεις κανένα γαϊδούρι για ενισχυτή av, τα 5Α θα πρέπει να υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου (όσο πιο μεγάλο το ρεύμα τόσο πιο σπάνιο το ρελέ).
Στη mouser (http://gr.mouser.com/Electromechanical/Relays/General-Purpose-Relays/_/N-5g36?P=1z0x3ypZ1z0x3xtZ1yznetp), ένα από αυτά τα 22 ρελέ που ταιριάζουν για 5A είναι αυτό (http://gr.mouser.com/ProductDetail/Fujitsu/LZ-B5HME-K/?qs=sGAEpiMZZMtSzCF3XBhmW8uJ8XVyZOuk4XMa8UkLrbg%3d ). Δύσκολο να βρεις το ίδιο στα μαγαζιά. Άρα θα πρέπει να βρεις όποιο είναι ετοιμοπαράδοτο και έχει 5Vdc πηνίο και επαφή 230Vac/5Α.

Αφού το αποκτήσεις,ελέγχεις αν έχει δίοδο μέσα και αν δεν έχει βάζεις εξωτερικά.

jeronimo
14-11-13, 20:14
https://www.google.gr/search?q=solid+state+relay&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=wQKFUsupM4joswah54CYDg&sqi=2&ved=0CDEQsAQ&biw=1024&bih=497#facrc=_&imgrc=rZ6XdABXwPT7SM%3A%3BHK3NQYnqMU1oSM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%252 Fcommons%252F3%252F33%252FSolid_state_relay.jpg%3B http%253A%252F%252Fen.wikipedia.org%252Fwiki%252FR elay%3B1582%3B1284

GrandeJim
15-11-13, 01:49
Υποθέτωντας ότι δεν έχεις κανένα γαϊδούρι για ενισχυτή av, τα 5Α θα πρέπει να υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου (όσο πιο μεγάλο το ρεύμα τόσο πιο σπάνιο το ρελέ).
Στη mouser (http://gr.mouser.com/Electromechanical/Relays/General-Purpose-Relays/_/N-5g36?P=1z0x3ypZ1z0x3xtZ1yznetp), ένα από αυτά τα 22 ρελέ που ταιριάζουν για 5A είναι αυτό (http://gr.mouser.com/ProductDetail/Fujitsu/LZ-B5HME-K/?qs=sGAEpiMZZMtSzCF3XBhmW8uJ8XVyZOuk4XMa8UkLrbg%3d ). Δύσκολο να βρεις το ίδιο στα μαγαζιά. Άρα θα πρέπει να βρεις όποιο είναι ετοιμοπαράδοτο και έχει 5Vdc πηνίο και επαφή 230Vac/5Α.

Αφού το αποκτήσεις,ελέγχεις αν έχει δίοδο μέσα και αν δεν έχει βάζεις εξωτερικά.

Κατάφερα να φτάσω σπίτι μου...το σύστημα ήχου εχει input 230V 200mA και output 12v 2,9A τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδη!
Οποτε προσπαθώ να βρω ρελέ με διοδο...λογικα δε πρέπει να το αναγράφει πάνω ή το datasheet?

Ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!

minas1000
15-11-13, 02:26
Η TV κόβει τα 5V απ' τη USB στο stand by;
Μπορείς να οδηγήσεις το ρελέ με optocoupler.

GrandeJim
15-11-13, 11:23
Ναι τα κόβει...γι αυτο σκέφτηκα να το κανω έτσι!Τι εστι optocoupler?Απ οτι ειδα απομονώνει ουσιαστικά το μεγάλο και το μικρο φορτιο σε περίπτωση που κατι χαλάσει! Πως ακριβως το εφαρμοζουμε?

FILMAN
15-11-13, 11:41
Η TV κόβει τα 5V απ' τη USB στο stand by;
Μπορείς να οδηγήσεις το ρελέ με optocoupler.
Γιατί, για να χρειαστεί και έξτρα τροφοδοτικό μόνο για το ρελέ;

klik
15-11-13, 16:53
Κατάφερα να φτάσω σπίτι μου...το σύστημα ήχου εχει input 230V 200mA και output 12v 2,9A τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδη!

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει για ένα απλό τροφοδοτικό από ηχεία υπολογιστή με στερεοφωνική είσοδο και εσωτερικά έχει κάτι σαν subwoofer . Η μέγιστη παρεχόμενη ισχύς είναι 46Watt που θα μοιράζεται στα 3 ηχεία και στις θερμικές απώλειες.

Προφανώς δεν χρειάζεται να αντέχει 5Α ρεύμα το ρελεδάκι, αρκούν και 2Α ή ακόμα και 1Α. Οπότε μπορείς να πάρεις ότι βρεις, με ή χωρίς δίοδο (είπαμε βάζεις μια μετά).

Με τι βύσμα συνδέεται με την τηλεόραση; Μοιάζει με των ακουστικών (jack 3,5mm) ή με RCA;

GrandeJim
15-11-13, 18:05
Ναι ακριβως...ηχεια απο υπολογιστη ειναι με jack 3.5mm...!πηγα και πηρα ρελεδακι 5V/230 8A (δεν ειχε αλλο) χωρις διοδο και πηρα ξεχωριστα μια διοδο 1Ν4007 και τωρα θα κατσω να το φτιάξω. ..υπαρχει καποιος τροπος να το τσεκαρω πριν το συνδεσω στην τηλεόραση?

klik
15-11-13, 18:22
Ναι. Θα πάρεις ένα καλώδιο usb, θα χαλάσεις τη μια άκρη (εκεί που θα μπεί το ρελέ) και θα ξεγυμνώσεις τις άκρες των καλωδίων με τα +5v και το -. Μπορείς να τα βρεις αν googλαρεις usb pinout. Θα μετρήσεις με πολύμετρο να σιγουρευτείς που έχεις το + και - (με αναμμένη τηλεόραση και προσοχή μην τα βραχυκυκλώσεις).
Αποσυνδέεις το καλώδιο από την τηλεόραση, συνδέεις τα άκρα του πηνίου του ρελέ σε αυτά τα δύο καλώδια και ταυτόχρονα βάζεις και μια δίοδο με την κάθοδο (ενδεικτική γραμμή στο σώμα της) προς το + (και την άλλη πλευρά στο -).
Για να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις κάνει λάθος, μπορείς να το δοκιμάσεις στον υπολογιστή πρώτα (έχει πολλές usb, αν κάψεις μια, δεν χάλασε και ο κόσμος) ή σε κάποιον φορτιστή που από 230V βγάζει βύσμα usb. Όταν είσαι σίγουρος ότι δουλεύει και ακούς και το ρελεδάκι να κάνει το κλικ όταν οπλίζει, τότε είσαι έτοιμος για την τηλεόραση.

Για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας, μπορείς με το ρελέ, να κόβεις το ΕΝΑ απο τα καλώδια των 230V του τροφοδοτικού του av.
Εναλλακτικά όμως, για λόγους ασφαλείας (δικιάς σου), μπορείς να κόβεις το ένα από τα δυο καλώδια των 12V (έξοδο του τροφοδοτικού).

Προτείνω το 2ο, για να μην μπλέκεις με 230V.

GrandeJim
16-11-13, 02:59
Σε ευχαριστώ πολυ Klik για την βοήθεια...αλλα και όλους τους υπόλοιπους φυσικα!Τελικά εκοψα την φάση (230V) γιατι δεν ήθελα να χαλάσω το καλώδιο των ηχείωνΕκανα τις δοκιμες μου με το πολυόργανο μετά σε ένα παλιό DVD με USB, μετα στο PC και τέλος στην ΤV και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι!
Οπότε έτοιμος ο Φώντας...οριστε και κάποιες φωτό

4737047371