PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγωγή Παλμου απο bit.



kwstas92
16-11-13, 13:16
Καημέρα,
Θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται να παράξουμε ένα παλμό απο μια σειρά bit.Δηλαδή να ορίζω εγω τα bit που θέλω π.χ. 101011 στην είσοδό μου και να βλέπω στήν έξοδο να έχω ένα τετραγωνικό παλμό στον παλμογράφο ο οπόιος θα είναι αυτός που όρισα.Είναι δυνατό να γίνει κατι τέτοιο?Και αν ναι με ποίο τρόπο ?
Ευχαριστώ πολυ!

klik
16-11-13, 13:32
Αν τα στέλνεις σε μια είσοδο, βάλε τον παλμογράφο στην είσοδο αυτή.
Αν δεν είναι "ορατή", τα στέλνεις σε μια έξοδο.

Τι τσιπάκι (logical gates, microcontroller, ...); Τι μορφή έχει η είσοδος (software, hardware, ttl, cmos);

kwstas92
16-11-13, 13:40
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλα δέν ξέρω πως να μετατρέψω τα bit σε παλμό.Δηλαδή θέλω να έχω κάποια dip switch στην είσοδο και στην έξοδο παλμό.Ο παλμός αυτός μετά θα οδηγηθεί σε μια πύλη xor και στην αλη εισοδο της θα εχει ενα clock για να μπορω να κανω προσομοιωση της manchester κωδικοποιησης. Ελπίζω να μη σε μπερδεψα

jimmy956
16-11-13, 13:50
Ίσως να σε βολέψει ένας parallel load shift register όπως αυτός http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls165a.pdf με τα dip switches στις εισόδους Α έως Η και την έξοδο στο QH.

kwstas92
16-11-13, 13:57
Eυχαριστω πολυ!Κατι τετοιο εψαχνα!Θα το δω και θα επανελθω με νεότερα συντομα .
Ίσως να σε βολέψει ένας parallel load shift register όπως αυτός http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls165a.pdf με τα dip switches στις εισόδους Α έως Η και την έξοδο στο QH.

kwstas92
21-11-13, 18:00
Κατι κανω λαθος μαλλον γιατι οταν κανω προσομοιωση η εξοδος μεταβαλλεται μονο οταν κανω αλλαγη στην κατασταση της εισοδου Η .Τα SER SH/~LD INH πως ακριβως πρεπει να ειναι συνδεδεμένα?

klik
21-11-13, 22:47
CLK INH = LOW (η ακίδα αυτή ακυρώνει το clock όσο είναι high).
A έως H = οι είσοδοι σου (φρόντισε pull ups/down ώστε να έχεις πάντα Vcc ή Vss στα pins).
SER = LOW
Sh/!LD πρέπει να γίνει LOW για να φορτωθούν τα data από τα inputs A έως H, στον εσωτερικό register. Μετά το φόρτωμα το κάνεις high.

Καθώς θα στέλνεις παλμούς στο clock, θα παίρνεις τα αποτελέσματα σου στις ακίδες Qh και !Qh.

Πρέπει να αποφασίσεις και τι θα κάνεις όταν στείλεις όλα τα δεδομένα (8bit του register). Δηλαδή θα στείλεις άλλα; Θα ξανακάνεις load τα ίδια;

Πιθανά έχεις αφήσει το Sh/~LD σε κατάσταση LOW γι'αυτό παίρνεις συνεχώς το input H στην έξοδο.
Δες τις κυματομορφές στη σελίδα 4 του pdf.

kwstas92
23-11-13, 00:04
Eυχαριστω πολυ!Εκανα λαθος με το sh/!ld
CLK INH = LOW (η ακίδα αυτή ακυρώνει το clock όσο είναι high).
A έως H = οι είσοδοι σου (φρόντισε pull ups/down ώστε να έχεις πάντα Vcc ή Vss στα pins).
SER = LOW
Sh/!LD πρέπει να γίνει LOW για να φορτωθούν τα data από τα inputs A έως H, στον εσωτερικό register. Μετά το φόρτωμα το κάνεις high.

Καθώς θα στέλνεις παλμούς στο clock, θα παίρνεις τα αποτελέσματα σου στις ακίδες Qh και !Qh.

Πρέπει να αποφασίσεις και τι θα κάνεις όταν στείλεις όλα τα δεδομένα (8bit του register). Δηλαδή θα στείλεις άλλα; Θα ξανακάνεις load τα ίδια;

Πιθανά έχεις αφήσει το Sh/~LD σε κατάσταση LOW γι'αυτό παίρνεις συνεχώς το input H στην έξοδο.
Δες τις κυματομορφές στη σελίδα 4 του pdf.