PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο πρόβλημα σε μαγαζί με τριφασικό



xampos
17-11-13, 14:18
Με φώναξε χτες ένας φίλος μου στο μαγαζί του και μου ότι δεν ανάβουν μερικά φωτά (λάμπες φθορίου) . Μπαίνω σε ένα δωμάτιο που έχει και πατάω τον διακόπτη και δεν άναψαν . πάω στην μπρίζα και βάζω ένα αερόθερμο που έχει και αμέσως άναψαν τα φώτα κανονικά. Η πριζα έχει κανονικά 230 βολτ Πάω στο πίνακα και μετράω τις φάσεις )πριν τον γενικό η πρώτη και η δεύτερη έχουν φασική τάση 230 ενώ η Τρίτη έχει 150 βολτ. Πάω στην χελώνα και μετράω και στο κατέβασμα του καλωδίου της ΔΕΗ και οι τρεις φάσεις έχουν 230 . Μετράω και στην αναχώρηση του παροχικου καλωδίου μου μπαίνει μέσα στο μαγαζί και εκεί όλα κανονικά. Η πτώση τάσης υπάρχει και με τον γενικό ανεβασμένο αλλά και κατεβασμένο. Όταν λειτουργούν τα φώτα που έχει με χρονοδιακόπτη έξω από το μαγαζί τα φώτα μέσα ανάβουν κανονικά. Όλα είναι σφιγμένα κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω μιας και δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία αν είναι από χαλαρό ουδέτερο ή έχει πρόβλημα το καλώδιο από τη χελώνα μέχρι το πίνακα. Παρακαλώ την βοήθεια σας

manthos3
17-11-13, 14:35
Για μένα στο πρόβλημα σου το περίεργο είναι ότι μετράς πτώση τάσης και με τον γενικό διακόπτη ανοικτό και κλειστό.Κοίταξε αν είναι εφικτό αν το καλώδιο παροχής από τον μετρητή μέχρι τον πίνακα είναι εντάξει.Βασικά καλό θα ήταν να κάνεις test στην αντίσταση μόνωσης άν έχεις το κατάλληλο όργανο.Η ασυμμετρία αυτή μπορεί να οφείλεται είτε σε γήρανση του καλωδίου,είτε να έχει πάρει υγρασία το καλώδιο.Επίσης μπορείς να αποσυνδέσεις τις γραμμές που έχεις το πρόβλημα από τον γενικό πίνακα(φάση και ουδέτερο) και να ξανά μετρήσεις στην είσοδο του γενικού διακόπτη να δεις αν εξακολουθεί η συμμετρία.
Αν συνεχίζει το πρόβλημα έχεις πρόβλημα στο παροχικό καλώδιο,αν όχι το πρόβλημα σου είναι μετά τον γενικό διακόπτη.Επίσης καλώ θα ήταν με μία αμπεροτσιμπίδα να μετρήσεις το ρεύμα στις 3 φάσεις και στον ουδέτερο.Σε κανονικές συνθήκες πάντα το ρεύμα του ουδετέρου είναι μικρότερο από ρεύμα ανά φάση.

xampos
17-11-13, 15:04
Φίλε μανθο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεμ έχω γέγγερ για να μετρησω μονωση. Εγω σκευτομαι για να αποκλείσω στα σιγουρα τον ουδετερο να βραχυκυκλώσω τον ουδετερο με την γειωση στις μπαρες του πινακα και αν εξακολουθει το προβλημα και ειδικα με κατεβασμένο τον γενικό διακόπτη να υποθέσω πως σίγουρα το πρόβλημα είναι στο καλώδιο.

Dragonborn
17-11-13, 15:27
Κάποιος έχει μπερδέψει τις φάσεις, τον ουδέτερο και την γείωση. Στη θέση σου θα έκανα κάτι απλό και δραστικό. Θα έκλεινα τον γενικό διακόπτη, θα έβγαζα όλα τα φορτία (είναι λίγο μπελάς αλλά αναγκαίο) και με ένα πολύμετρο και ένα μακρύ καλώδιο (ίσως με κροκοδειλάκια στις άκρες) θα τσεκάριζα όλην την εγκατάσταση και θα την αποτύπωνα σε χαρτί. Άλλες τεχνικές (σβήνω το ένα, ανάβω το άλλο και μετράω το τρίτο) μπορεί να δουλέψουν κατά περίπτωση. Όμως δεν είναι συστηματικές και δεν θα ξέρεις αν εντόπισες όλα τα προβλήματα.

Η χρήση megger έρχεται αμέσως μετά, δηλαδή αν όλα φαίνονται τέλεια με την χαμηλή τάση του πολυμέτρου, αρχίζεις να τσεκάρεις με το megger για κακές μονώσεις,

manthos3
17-11-13, 15:37
Αυτό που λες χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι μπορεί να θέσεις σε κίνδυνο τα φορτία σου, γιατί γειώνοντας τον ουδέτερο ανεξάρτητα από ποια φάση έχεις τώρα ασυμμετρία μετά θα σου αλλάξουν οι τάσεις και στις 3 φάσεις,γιατί δεν θα υπάρχει ο ουδέτερος για να έχεις συμμετρική τάση στα τρία φορτία.
Αν το κάνεις αυτό τότε κλείσε τα φορτία για να μην έχεις πρόβλημα.Καλό θα ήταν να μην πειράξεις τον αγωγό ουδετέρου της παροχής γιατί είναι ο μόνος τρόπος που μπορεί να κάνει ζημία στα φορτία.Καλύτερα απομόνωσε όλα τα φορτία βγάζοντας τα καλώδια από την έξοδο του γενικού διακόπτη ή απο τις γενικές ασφάλειες,και ξαναμέτρα με το βολτόμετρο(ή γείωσε τον ουδέτερο με την γείωση) αν έχεις ακόμα ασυμμετρία έχει πρόβλημα το καλώδιο.
Εγώ πάντως προσωπική μου άποψη νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο καλώδιο παροχής.Επίσης ένας λίγο μπακαλίστικος τρόπος είναι να μετρήσεις με ένα ωμόμετρο τα παροχικά καλώδια μεταξύ τους να δεις αν έχουν την ίδια ωμική αντίσταση.

Δημήτρηςκα
17-11-13, 15:37
Με φώναξε χτες ένας φίλος μου στο μαγαζί του και μου ότι δεν ανάβουν μερικά φωτά (λάμπες φθορίου) . Μπαίνω σε ένα δωμάτιο που έχει και πατάω τον διακόπτη και δεν άναψαν . πάω στην μπρίζα και βάζω ένα αερόθερμο που έχει και αμέσως άναψαν τα φώτα κανονικά. Η πριζα έχει κανονικά 230 βολτ Πάω στο πίνακα και μετράω τις φάσεις )πριν τον γενικό η πρώτη και η δεύτερη έχουν φασική τάση 230 ενώ η Τρίτη έχει 150 βολτ. Πάω στην χελώνα και μετράω και στο κατέβασμα του καλωδίου της ΔΕΗ και οι τρεις φάσεις έχουν 230 . Μετράω και στην αναχώρηση του παροχικου καλωδίου μου μπαίνει μέσα στο μαγαζί και εκεί όλα κανονικά. Η πτώση τάσης υπάρχει και με τον γενικό ανεβασμένο αλλά και κατεβασμένο. Όταν λειτουργούν τα φώτα που έχει με χρονοδιακόπτη έξω από το μαγαζί τα φώτα μέσα ανάβουν κανονικά. Όλα είναι σφιγμένα κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω μιας και δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία αν είναι από χαλαρό ουδέτερο ή έχει πρόβλημα το καλώδιο από τη χελώνα μέχρι το πίνακα. Παρακαλώ την βοήθεια σας

Η λογική λέει πως έχει πρόβλημα το καλώδιο που έρχεται στον πίνακά σου. Το ότι το πρόβλημα παραμένει με το γενικό του πίνακα πάνω ή κάτω συμαίνει πως το πρόβλημα είναι πριν από αυτόν και όχι σε αυτόν. Γνώμη μου είναι πως το πρόβλημα βρίσκεται στο καλώδιο της φάσης με τα 150 volt.Έτσι εξηγείται και ότι μερικά φώτα δεν ανάβουν και μερικά ανάβουνε. Δεν έχω την εμπηρία να σου πω εάν φταίει ο ουδέτερος ή όχι αλλά όπως το σκεύτομαι εάν είχες χαλαρό ουδέτερο θα είχες το πρόβλημα σε όλες τις φάσεις. Μπορείς να αλλάξεις το παρωχικό του πίνακα με ένα καινούριο έστω και προσωρινά; Είτε φταίει η μία φάση είτε ο ουδέτερος το πρόβλημα σου φαντάζομαι θα λυθεί.

xampos
17-11-13, 16:00
Δεν είναι τόσο ευκολο να αλλάξω το καλώδιο γιατι ειναι γύρω στα 15 με 20 μετρα και υπόγειο. Αν κατεβάσω τον γενικό και μετρήσω μεταξυ της κάθε φασης και της γειωσης και στην μία φάση εχω πάλι 150 τότε σιγουρα το προοβλημα α είναι στο καλώδιο ε;

george Mp
17-11-13, 18:47
Δες αν ειναι σωστα σφυγμενο πανω στο γενικο το καλωδιο, αλλιως πας για αλλαγη του καλωδιου.

kawasiades
17-11-13, 19:29
α) Είναι βασικό να κοιτάξεις αν με κλειστό οτιδήποτε καταναλώνει ρεύμα γράφει το ρολοί για διαρροή
β)Μοιάζει να έχει συνδεθεί κάποια μπρίζα/καταναλωτής κατα λάθος σε σειρά αντί σε παράλληλη σύνδεση με το δίκτυο, έτσι εξηγείται ότι ανάβουν κανονικά τα φώτα όταν βάζεις αερόθερμο (σχετικά μικρή αντισταση με τις λάμπες).Οι λάμπες παίρνουν φάση σε σειρά με τα φώτα έξω από το μαγαζί
γ)Διαβρώθηκε η σύνδεση ουδετέρου σε κάποιο σημείο που τροφοδοτείται τριφασική συσκευή

xampos
17-11-13, 20:15
Δημητρη μεχρι πριν από μια εβδομάδα ολα λειτουργούσαν μια χαρα και ξαφνικα αρχισε να τα κανει αυτα. Πριν ποθ εριξα ακομη μια ματια στην χελώνα η κλέμα που έχει και ενωνεται ουδετερο με γειωση έχει αρκετη σκουρια και ειπα αβριο να ξεκινήσω από εκεί αλλά απο την άλλη λεω πως αν ήταν εκεί το πρόβλημα η πτώση τάσης δεν θα ήταν σταθερή αλλά ανάλογη με το ρευμα που τραβάνε τα φορτία και πως δεν θα είχα πτώση μόνο σε μία φάση αλλά και στις τρεις.

kawasiades
17-11-13, 22:10
Μέτρησε τις τάσεις φάσης-ουδετέρου(230) αλλά και τις τάσεις φάσης-γειώσεως(220-230).Έτσι θα φανεί τι έχει σε κάθε μπρίζα ή άλλο σημείο.Μπορεί κυτίο δικό σας να βρίσκεται σε δίπλα μαγαζί και να σας έκαναν άλλοι τη ζημιά.Μπορέι να έγινε ζημιά στην κλέμα της ουδετερογείωσης στο ρολόι σπάει.Μέτρα τάσεις ουδετέρου-γείωσης(2-10).

vasilllis
17-11-13, 22:54
εγω παλι βλεπω οτι εχει ελλειψη ουδετερου και δημιουργει αυτα τα προβληματα..Ανοιξε ολες τις δυνδεσεις και κοιταξε τες λεπτομερως.

kawasiades
18-11-13, 06:41
Αν είσαι σίγουρος ότι κανένας δεν πειραξε τίποτα πουθενά τότε έλενξε μόνο την κλέμα ουδετέρου στον πίνακα για οξείδωση καλωδίου παροχής ουδετέρου στον πίνακα.Οι τιμές 150 βολτ είναι μάλλον μετρήσεις φάση-φάση όταν δεν υπάρχει ουδέτερος καθόλου στον πίνακα.

xampos
29-11-13, 17:40
Όσο για την λύση του μυστηρίου δώθηκε από την ΔΕΗ η οποία άλλαξε τον τριπολική ασφάλεια μέσα στην χελώνα και η τάση ανέβηκε στα 230V. Με την ευκαιρία νας σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτημες συμβουλές σας.