PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεβητας να αναβει οποτε θελουμε



Samios60
23-11-13, 07:37
Απο μια Τυροκομικη μοναδα μου ζητηθηκε να φτιαξω ενα αυτοματισμο ουτως ωστε ο λεβητας να ξεκινα μονος του το πρωι και να τον σβηνουν χειροκινητα οποτε θελουν αλλα και καποιες μερες της εβδομαδας ( λογω κρισης) σκεφθηκα τιποτα εβδομαδιαους χρονοδιακοπτες αλλα ξερετε την γνωμη μου για τα plc !!!!!! ψαχνοντας βρηκα ενα παλαιο logo ( κοστος 60 €) και εφτιαξα ενα απλο project

47533 47534

el greco 1
23-11-13, 19:38
γιατι δε γραφειs με block?και αν μπωρειs ανεβασετο να μπορουμε να το ανοιξουμε για να κανουμε simoulation. παντωs απλο φαινεται.

midakos
23-11-13, 19:53
Στο κύκλωμα δεν επεισέρχεται κάποιος θερμοστάτης? Η και από πριν άναβαν και σβήνανε τον λέβητα χειροκίνητα?

el greco 1
23-11-13, 19:57
τι παροχη πρεπει να του κοβει. ολα τα υπολοιπα ειναι ενσωματομενα πανω στη μοναδα του λεβητα.

picdev
23-11-13, 20:03
εγώ έχω έναν εβδομαδιαίο ψηφιακό για το πλυντήριο , που έχει και κουμπί auto on off. κόστος 10ε
αλλά άν είναι να μπεί plc χαλάλι :biggrin: μιας που έβαλες και το plc, πρότεινε αναβάθμιση με αισθητήριο θερμοκρασίας νερού και PID, ώστε να προσαρμόζεται η θερμοκρασία του νερού σύμφωνα με την εξωτερική θερμοκρασία.Ετσι θα πετύχουν ακόμα περισσότερη θερμοκρασία :wiink:

el greco 1
23-11-13, 20:21
δεν εχει δυνατοτητα pid το συγκεκριμενο plc. εχει pi block. θα χρειστει μια εξτρα module rtd για τα αισθητιρια θερμοκρασιαs οποτε ανεβαινει το κοστοs.

picdev
23-11-13, 20:49
δεν εχει δυνατοτητα pid το συγκεκριμενο plc. εχει pi block. θα χρειστει μια εξτρα module rtd για τα αισθητιρια θερμοκρασιαs οποτε ανεβαινει το κοστοs.

και το pi μια χαρά είναι για το λέβητα, δεν έχω ιδέα απο plc αλλά όταν λές block? τη πράξη δεν τη γράφεις μόνο σου? πρέπει να στη δίνει έτοιμη το software?

el greco 1
23-11-13, 21:09
το plc αυτο εχει 2 γλωσσεs προγραματισμου. εδω ο Πλουταρχοs γραφει με ladder ενω εγω προτιμω να γραφω με block .οτι βολευει φυσικα τον καθενα.

Samios60
24-11-13, 01:30
τι παροχη πρεπει να του κοβει. ολα τα υπολοιπα ειναι ενσωματομενα πανω στη μοναδα του λεβητα.

ακριβως :biggrin:

Samios60
24-11-13, 01:39
Παραθετω το απλο project

el greco 1
24-11-13, 07:37
Πλουταρχε ο φακελοs δεν ανοιγει καντο παλι.

chipakos-original
24-11-13, 09:12
Καλή η προσπάθεια αλλά ή θα το κάνεις όπως σου είπανε παραπάνω να μετράει εσωτερική εξωτερική θερμοκρασία επίσης υπάρχουσα θερμοκρασία νερού κι αν έχουν τίποτα ηλιακά για να ζεσταίνον νερό να τα βάλεις κι αυτά στο παιχνίδι με ηλεκτροβάνες αλλιώς ας έβαζες ένα ωραίο χρονικό ακριβείας και να τελείωνες. Το απλό μερικές φορές το κάνουμε σύνθετο.

Samios60
24-11-13, 09:41
Οταν εχεις να κανεις με βιομηχανια η εστω με βιοτεχνια πρεπι να σκεφθεις καλα τι θα κατασκευασεις ποσο αξιοπιστο και εξυπνο θα ειναι με ενα χρονικο φιλε μου δεν γινετε και αν ξεκινησεις να το υλοποιησεις θα δεις τι ενοοω εξαλου το κοστος θα ηταν και μεγαλυτερο και το άπλο ΄που λες ειναι σχετικο

Samios60
24-11-13, 09:42
Πλουταρχε ο φακελοs δεν ανοιγει καντο παλι.
Φιλε Γιωργο το δοκιμασα και ανοιγει για ξαναπροσπαθησε

el greco 1
24-11-13, 10:22
οχι, ουτε τωρα ανοιγει! βγαζει μυνημα (η εφαρμογη δεν βρεθηκε) το εχει ανοιξει καποιοs συναδελφοs!

picdev
24-11-13, 10:29
το plc αυτο εχει 2 γλωσσεs προγραματισμου. εδω ο Πλουταρχοs γραφει με ladder ενω εγω προτιμω να γραφω με block .οτι βολευει φυσικα τον καθενα.

την ξέρω τη ladder ,έχω γράψει και μερικά προγραματάκια στη σχολή, αυτό που δεν ήξερα είναι οτι πρέπει το λογισμικό να σου δίνει block για το pid, δεν μπορείς να γράψεις μόνος σου τις πράξεις? άλλο plc για PI και άλλο για PID? στην ουσία μια πράξη παραπάνω είναι.Μετά λές οτι χρειάζεται έξτρα πλακέτα για να διαβάσει 2 αναλογικές τιμές? δεν έχει αναλογικές εισόδους το plc να μπούν κατευθείαν πάνω τα αισθητήρια ? πολύ πιασοκολέ μου φαίνονται τα plc

Υπάρχει κάποια σχέση που συνδέει την εξωτερική θερμοκρασία με τη θερμοκρασία του νερού? Εχω δει οτι υπάρχουν ακριβοί καυστήρες που κάνουν αυτή τη δουλειά , αλλά δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί κάτι σημπληροματικό για όλους τους καυστήρες. Το PID το είπα για πλάκα πιο πολύ γιατί δεν νομίζω να ειναι απαραίτητο σε ένα τόσο αργό σύστημα.
Ίσως να μπορεί να μπεί πάνω και ο ρυθμιστής της ηλεκτροβάνας .
Αντε μήπως φτιάξουμε καμιά καινούρια κατασκευή :001_rolleyes:

picdev
24-11-13, 10:39
μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα αρκετές πληροφορίες, η λειτουργία που συζητάμε λέγεται αντιστάθμιση ,
το παρακάτω site έχει αρκετές πληροφορίες

http://www.hvacsolutions.gr/default.aspx?tab=page&ContentID=10




Δίαγραμμα καμπύλης θέρμανσης
Η καμπύλη θέρμανσης καθορίζει τη θερμοκρασία του νερού που θα πάει στα σώματα σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος. Η επιλογή της καμπύλης εξαρτάται από τη θερμομόνωση του κτιρίου. Είναι λογικό πως σε κτίρια με καλή θερμομόνωση επιλέγουμε καμπύλες με μικρό αριθμό. Η καμπύλη θέρμανσης βασίζεται στην επιθυμητή τιμή θερμοκρασίας χώρου 20°C.
Ενδεικτικές τιμές: (S=κλίση καμπύλης θέρμανσης):


Ενδοδαπέδια θέρμανση S=0,4 έως S=0,6
Θέρμανση με σώματα S=1,0 έως S=1,5

47545



βέβαια είναι σχεδόν ευθεία της μορφής y=ax+b, δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ακρίβεια.

Την εντολή στο λέβητα πώς τη δίνουμε? Προφανώς πρέπει να παρέμβουμε στο θερμοστάτη του λέβητα, για μέγιστη ασφάλεια θα πρότεινα να μην καταργηθεί αλλά να μπεί σε σειρά μαζί με το δικό μας, ώστε να λειτουργεί και του λέβητα σαν έξτρα ασφάλεια σε μία μέγιστη θερμοκρασία

Πιστεύετε ότι πρέπει να μπεί στο σύστημα και η εντολή του κυκλοφορητής?

Samios60
24-11-13, 13:05
οχι, ουτε τωρα ανοιγει! βγαζει μυνημα (η εφαρμογη δεν βρεθηκε) το εχει ανοιξει καποιοs συναδελφοs!
περιεργο το δοκιμασα 2 φορες ανοιγει κανονικα

el greco 1
24-11-13, 13:09
akis η αντιστθμηση γινεται σε συστηματα θερμανσηs σε σπιτια καταστηματα σχωλεια κλπ εδω ο καυστηραs του πλουταρχου απ οτι καταλαβαινω ειναι για ζεστο νερο χρησηs,τυροκομειο ειναι. μη νομιζειs που θελουν τον καυστηρα να ζεστενωνται για να χρηαστει αντισταθμηση.παντωs για αυτο που ρωταs αμα δουλεψειs την αντισταθμηση με plc 2 αισθητηρεs θερμοκρασιαs χρειαζεσαι 1 εξωτερικου χωρου και1 που να μετρα τη θερμοκρασια του κλειστου κυκλωματοs των σωματων πχ τιs ενδωδαπεδιαs kok

lepouras
24-11-13, 21:30
Πλούταρχε μου ανοίγει κανονικά εμένα. Γιώργο το πρόγραμμα του LOGO το έχεις? δοκίμασα με το 4 το 6 και το 7. εντάξει το 4 δεν το άνοιγε(παλιό άλλωστε) αλλά στο 6 & 7 κανονικά. αν θέλεις του κάνεις αλλαγή σε FBD και το βλέπεις όπως σε βολεύει.

el greco 1
24-11-13, 22:25
ok! εδω εγω δεν μπορω να το ανοιξω. το oba7 δουλευω.και ανοιγω τα παντα. αυτο τι στο διαολο εχει και δεν ανοιγει.τoν explorer εχω.για σαs παρακαλω πεστε μου τι πρεπει να κανω για να ανεβασω ενα τετοιο φακελο, για ρε παιδια εχω στραβωθει τελοιοs! λεπουρα για οδηγησε με στο σωστο δρομο γιατι εχω ξεφυει. Πλουταρχε μη γελαs καθολου.

Samios60
25-11-13, 05:49
Μηπως δεν εχεις το zip αλλα το rar και κατι γινετε εκει .....λεω :biggrin:

el greco 1
25-11-13, 07:33
οοχι πλουταρχε το zip εχω,ολα τα αλλα ανοιγουν, μιση ωρα προσπαθω με καθε τροπο αλλα τιποτα.αστω μην ανχωνεστε ρε παιδια το ξανακοιταω το μεσημερη. cheers george.

Samios60
25-11-13, 08:11
οοχι πλουταρχε το zip εχω,ολα τα αλλα ανοιγουν, μιση ωρα προσπαθω με καθε τροπο αλλα τιποτα.αστω μην ανχωνεστε ρε παιδια το ξανακοιταω το μεσημερη. cheers george.

Γιωργο στο στελνω και με e-mail αν θες

el greco 1
25-11-13, 12:40
αστω δεν χρειαζεται τα καταφερα το ανοιξα,ελα κυριακη μεσημερη και με 1 κιλο ροζε ντοπιο τι να ανοιγα!λοιπον Πλουταρχε το logo ειναι 230v η 24v? διοτι αν ειναι 230v και εχειs ακομα κενη εισοδο παρε εντολη απο το βεντιλατερ του καυστηρα βαλτο σε μια εισοδο και βαλε ενα block ωρομετρητη για να βλεπειs ακριβωs ποσεs ωρεs λειτουργει και ποσα start stop κανει!ολα αυτα αν φυσικα υπαρχει οθωνη στο logo!θα επανελθω!

el greco 1
25-11-13, 13:24
αστω δεν χρειαζεται τα καταφερα το ανοιξα,ελα κυριακη μεσημερη και με 1 κιλο ροζε ντοπιο τι να ανοιγα!λοιπον Πλουταρχε το logo ειναι 230v η 24v? διοτι αν ειναι 230v και εχειs ακομα κενη εισοδο παρε εντολη απο το βεντιλατερ του καυστηρα βαλτο σε μια εισοδο και βαλε ενα block ωρομετρητη για να βλεπειs ακριβωs ποσεs ωρεs λειτουργει και ποσα start stop κανει!ολα αυτα αν φυσικα υπαρχει οθωνη στο logo!θα επανελθω!
ναι τωρα που διβαζω το κυκλωμα κατι δεν μου αρεσει, ο καυστηραs δεν λειτουργει. το Ι2 τι ειναι? το Ι3 που ειναι αλαρμ απο που ερχεται?η βιοτεχνια σαββατο κυριακη δουλευει? πρεπει ο χρονοδιακοπτηs να ειναι on 7 ημερεs? πλουτρχε για εξηγησε μαs καλητερα! cheers George.

Samios60
25-11-13, 15:51
ναι τωρα που διβαζω το κυκλωμα κατι δεν μου αρεσει, ο καυστηραs δεν λειτουργει. το Ι2 τι ειναι? το Ι3 που ειναι αλαρμ απο που ερχεται?η βιοτεχνια σαββατο κυριακη δουλευει? πρεπει ο χρονοδιακοπτηs να ειναι on 7 ημερεs? πλουτρχε για εξηγησε μαs καλητερα! cheers George.
Φιλε Γιωργο οπως σου ειπα ειναι απλο project !!!! λοιπον το Ι2 ειναι το μπουτον του στοπ για λογους ασφαλειας πρεπει να το εχεις πατημενο 5 δευτερολεπτα για να σταματηση ο λεβητας το alarm ειναι απλη ενδειξη οτι κατι δεν απει καλα στο λεβητα μις και εχει εξοδο ο λεβητας για alarm και οχι δεν θελουν να ειναι 7 ημερες ο χρονοδιακοπτης αλλα βαζω οσες μερες μου πουν σε λιγο ισως βαλω οθονη να το αλλαζουν οι ιδιοι

el greco 1
25-11-13, 17:30
ναι στο simoulation η Q1 δεν γινεται οn εφ οσον αλλαξα τιs ωρεs στο block 1 τωρα για να εισαι καλημενοs πρεπει να βαλειs 1 διακοπτη 1 0 2 auto manual ετσι ωστε αν χρειαστουν παραπανω ζεστο νερο να το εχουν και να μπωρειs και εσυ σε περιπτωση βλαβηs να το τσεκαρειs.απαραιτητο ειναι οτι σου ειπα παραπανω με μια ακομα εντολη στη I4 απο το βεντιλατερ του καυστηρα να βλεπειs ποσεs ωρεs ακριβωs δουλεψε ο καυστηραs ποσα start εκανε για να εχειs εικονα ποσα λιτρα εκαψε,κατι σαν flow totalisation δηλαδη αλλα χωριs αισθητηρα! ετσι καντω και κανε upload να το δουμε.

jimnet
25-11-13, 17:58
εγω θα κανω λιγο τον δικηγόρο του διαβολου , θα ξεκινήσω ανάποδα ...

[αλλα ξερετε την γνωμη μου για τα plc !!!!!! ψαχνοντας βρηκα ενα παλαιο logo ( κοστος 60 ) και εφτιαξα ενα απλο project

ειδα λιγο 10-15 σελίδες απ τα μηνύματα σου και την γνώμη σου για plc δεν την ειδα , τα περισσότερα θέματα σου φίλε μου είναι στο χαχαχα και χουχου , ( λιγο γελιο ) και στο εξαέρωση , δεν λεω ... και εγω βαζω εκει , αλλα εσυ ?
αν εισαι επαγγελματίας αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι θέλεις να ξεφορτωθείς την σαβούρα , logo ? στο 2013 ζούμε , αυτα ειναι για κανέναν 50-60 χρονών φίλε μου που δεν εχει πως να σκοτώσει την ωρα του και κάνει κάνα έξτρα μερομακατο ,
δοκίμασε τιποτα απο τα παρακάτω ενδεικτικά ... και πολύ πιο φθηνά ( oxi 60 e ) και μπορούν να αντεπεξέλθουν σε βιομηχανικές απαιτήσεις ...
http://www.directindustry.com/prod/omron/digital-temperature-controllers-15954-1150361.html
http://www.ebay.com/itm/Digital-Temperature-Controller-Thermostat-w-Sensor-for-Freezer-water-Tanks-etc-/331071798699
το τελευταίο κανει αυτο που λες και στο θρεντ σου , με το κουμπι rst στιγμιαία κάνει on - off χωρίς να επηρεάζει το σεταρισμένο πρόγραμμα , υπάρχουν κ άλλα για ολες τ ανάγκες , το είπες ,
υσ το υφος μου θελω να φανει σαν να καθόμαστε κάπου και πίνουμε ( καφε - ... ) και σαν ερώτηση γιατί δεν προτιμάς τον εύκολο δρόμο γιατί και το λογκο να ήξερες δεν θα ρώταγες σε ενα φόρουμ , φιλικά Πλούταρχε:001_smile:

el greco 1
25-11-13, 18:18
Δημητρη ειδικα το δευτερο που που λεs αν το εμπιστευεσαι εσυ βαλτο σε κανενα καυστηρα,εγω τι μονη χρησι που εχω κανει με αυτα σε chicken ingubators (κλωσομηχανεs) τωρα αν εσυ στο πρωτο ling μαs λεs που δουλευειs omron,καλα κανειs.δε νομιζω οτι εχειs βεβαια προβλημα με αυτουs που δουλευουν με siemens.cheers George.

Samios60
25-11-13, 18:27
Φιλε Δημητρη ισως δεν φαινετε πολυ η γνωμη μου για τα plc γιατι τα δουλευω 20+ χρονια τωρα εχω δει και τεσταρει αλλα και προγραμματιση πολλα plc τι να πω τα siemens S5 S7 πρωτα πρωτα τα gfanuc τα omron τα telemecanique τα DigiCam κατι μεταξυ plc και cam positioner τα mitsubishi και καποια που ισως ξεχνω ....ολα αυτα τα χρονια εμαθα οτι για να πετυχεις αυτο που συ θελεις σαν προγραμματιστης ειναι να το δημιουργησεις εσυ ο ιδιος γιατι τα ετοιμα ολα και καπου θα υστερουν σε αυτο που θες και ......αν καποιος θελει να γινει αυτοματιστης ΜΟΝΟ φτιαχνοντας δικα του project θα το πετυχει !!! ετοιμα οργανακια τυπου plc εχω δουλεψει πολλα παντα μα παντα ολα και κατι χρειαζονταν να προσθεσω εκ των υστερων οποτε παω στη λυση plc καλυτερα ....οσο για το ξεπερασμενα για πες μου ενα project που δεν μπορει να φτιαχτει σε αυτο το plc στα μετρα του παντα ....δεν καταλαβα τι σημαινει παλαιο δηλαδη εσυ τα εχεις δουλεψει τοσο πολυ που πλεον δεν σε καλυπτουν και θες κατι καινουργιο και τι σημαινει καινουργιο για σενα ...οτι μαλλον δεν σε καλυπτουν πια τα διαφορα functions του plc η οι αλγοριθμοι οι ενσωματομενοι παλιωσανε ητα διαφορα timer δεν σε καλυπτουν η......ζητας τιποτα touch screen οθονες οποτε τι θα κανει το φτωχο logo B2 αν εισαι τοσο πολυ προχορημενος τοτε σου βγαζω το καπελο ....παντα φιλικα

el greco 1
25-11-13, 18:59
πεστα ογκολιθε! τωρα στο θεμα. πιστευω που πρεπει να αναβαθμησειs λιγακι το προγραματακι για να παιζει καλλητερα και ασφαλεστερα.

lepouras
25-11-13, 19:09
Δημήτρη ίσως από συνήθεια ο Πλούταρχος απευθύνθηκε στη κοινότητα με δεδομένο ότι αλλήλοδιαβαζόμαστε πάρα πολύ καιρό και γιαυτό είπε για την θέση του για τα plc. φυσικά για εσένα που δεν είσαι καιρό στην κοινότητα(δεν είναι κακό) άπλα δεν έπιασες την φράση του(και λογικό).
για εμάς που τον τρώμε στην μάπα συνέχεια η γνώμη του πάνω στα plc είναι απαραίτητη και για πολλούς σωτήρια.
οπότε απλά έγινε μια άνευ σκοπού παρεξήγησης.

πωωωω ρε πάλι καλό λόγο είπα για σένα ορέ Πλούταρχε?? :w00t:
θα μου μείνει συνήθεια και ανησυχώ:biggrin:
πάω να με διαβάσουν.:lool:

υ.γ έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις και τους χρόνους που έβαλλες αλλά, όπως είναι και η δικιά μου κακιά συνήθεια, δεν έχεις βάλει(μπορεί απλά λόγο απλότητας να το έκανες μόνο εδώ) διευκρινίσεις επάνω στις λειτουργίες οπότε έπαιζα χωρίς να καταλαβαίνω που απευθύνονται οι είσοδοι έξοδοι(τουλάχιστον οι περισσότεροι). καλά μην κάτσεις να ασχοληθείς να τα γράψεις τώρα. θα βολευτώ με τις διευκρινίσεις σου παραπάνω.

Samios60
25-11-13, 19:36
Γιαννη ξερεις οτι σε θεωρω ενα αριστο τεχνικο και σεβομαι την γνωμη σου (βρε τι λεω πωπω ....αλλα ειναι αληθεια φιλε μου ) λοιπον αυτο το προγραμματακι το εβαλα για κανενα νεο υποψηφιο plcακια μπας και παρουνε μπρος και μαθουνε τιποτα ....καθε σχολιο και παρατηρηση αλλα και βελτιωση δεκτη ...

Samios60
25-11-13, 19:38
πεστα ογκολιθε! τωρα στο θεμα. πιστευω που πρεπει να αναβαθμησειs λιγακι το προγραματακι για να παιζει καλλητερα και ασφαλεστερα.
Γιωργο αν σε ενδιαφερει το plc θα ηθελα αν θες να το βελτιωσεις ...θα ηθελα και αλλες σκεψεις .....:biggrin:

el greco 1
25-11-13, 20:07
ok! αλλα πεs πωs κανω upload τον φακελο γιατι δεν ξερω!

Samios60
25-11-13, 20:49
ok! αλλα πεs πωs κανω upload τον φακελο γιατι δεν ξερω!
Οταν θα κανεις απαντηση στο θεμα θα σου βγαλει στο πανω μερος του παραθυρου για συννημενο ...προσεξε ομως μονο σε zip δεχεται

αν δεν σου βγαζει το συννημενο εικονιδιο τοτε κανε νεο θεμα στους αυτοματισμους αλλο τροπο δεν ξερω θα ρωτησο και τον leosef

el greco 1
26-11-13, 07:06
Πλουταρχε δεν προλαβα να το κανω χτεs το απογευμα η το βραδυ στο ετοιμαζω.αν θελειs στηλε μου το τηλ. σου σε πμ να συνενωηθουμε καλλητερα.

vasilllis
26-11-13, 08:55
Φιλε Δημητρη ισως δεν φαινετε πολυ η γνωμη μου για τα plc γιατι τα δουλευω 20+ χρονια τωρα εχω δει και τεσταρει αλλα και προγραμματιση πολλα plc τι να πω τα siemens S5 S7 πρωτα πρωτα τα gfanuc τα omron τα telemecanique τα DigiCam κατι μεταξυ plc και cam positioner τα mitsubishi και καποια που ισως ξεχνω ....ολα αυτα τα χρονια εμαθα οτι για να πετυχεις αυτο που συ θελεις σαν προγραμματιστης ειναι να το δημιουργησεις εσυ ο ιδιος γιατι τα ετοιμα ολα και καπου θα υστερουν σε αυτο που θες και ......αν καποιος θελει να γινει αυτοματιστης ΜΟΝΟ φτιαχνοντας δικα του project θα το πετυχει !!! ετοιμα οργανακια τυπου plc εχω δουλεψει πολλα παντα μα παντα ολα και κατι χρειαζονταν να προσθεσω εκ των υστερων οποτε παω στη λυση plc καλυτερα ....οσο για το ξεπερασμενα για πες μου ενα project που δεν μπορει να φτιαχτει σε αυτο το plc στα μετρα του παντα ....δεν καταλαβα τι σημαινει παλαιο δηλαδη εσυ τα εχεις δουλεψει τοσο πολυ που πλεον δεν σε καλυπτουν και θες κατι καινουργιο και τι σημαινει καινουργιο για σενα ...οτι μαλλον δεν σε καλυπτουν πια τα διαφορα functions του plc η οι αλγοριθμοι οι ενσωματομενοι παλιωσανε ητα διαφορα timer δεν σε καλυπτουν η......ζητας τιποτα touch screen οθονες οποτε τι θα κανει το φτωχο logo B2 αν εισαι τοσο πολυ προχορημενος τοτε σου βγαζω το καπελο ....παντα φιλικα

μην το βγαλεις ακομα(το καπελο).Ηδη τα ζελιο εχουν οθονη αφης ΗΜΙ (τα λογκο μεχρι στιγμης ξερω οτι εχουν απλη οθονη) 3.4''
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα κατακεραυνωνουνε και τα βγαζουνε αχρηστα.Ειναι ενα πλσι για μικρες εφαρμογες(μεχρι 40 ΙΟ) ,

el greco 1
26-11-13, 21:23
μην ανχωνεσαι εδω μεσα Βασιλη με ατομα τα οποια λενε μια γνωμη.τη γνωση μετρημεμενη στα δακτιλα την εχουν, ετσι δεν ειναι?οι περισωτεροι που λεμε κατι μονο απο αυτα που γραφουμε καταλαβενουμε ο εναs τον αλλο για ενα και μονο λογο. θα στο πω ακομα μια φορα και αs το ξερειs. ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΞΙΕΣ.και πιστευω που δεν θα τιs χασουμε ποτε. τωρα για το logo αν ειναι plc η οχι να μου το πει καποιοs εδω στο foroum και του ανεβαζω εγω εφαρμογη δικη μου και αν εχει τα α/δια μονο ετσι το συζηταμε.cheers George.

spiroscfu
26-11-13, 21:54
ρε παιδιά γνώσεις έχετε, όρεξη έχετε δεν αφήνεται αυτά τα που-λου-σου και να πάτε σε κάποιον μ/ε


αν βαριόσαστε να πιάσετε κάποια γλώσσα υπάρχουν software που κάνουν την δουλεία πανεύκολη (για απλά πραγματάκια αλλά επί το πλείστον θα σας καλύπτει απόλυτα σε αρκετέςςςς εφαρμογές)


πχ.flowcode

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=n8uXMuigVgM

http://www.matrixmultimedia.com/flowcode.php

με την τιμή ενός plc, αγοράζεις καμιά 30αριά μ/ε
μετά χρειάζεται ένα pcb, κονέκτορες, ρελέδες, μπουτονάκια και κάποια παθητικά/ενεργά υλικά
έτοιμο το plc σε κόστος το 1/100 ενός έτοιμου


edit:
το "σε εμένα δουλεύει" δεν πηγαίνει προς εσάς, είναι ένα παλιό βιντεάκι προς έναν συμφορουμίτη

tasos987
26-11-13, 22:42
Σπυρο καλα τα λες ΑΛΛΑ, να αναφερω 2-3 λογους που το πουλουσου για τετοιες εφαρμογες ειναι ακομη σχεδον μονοδρομος?

ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ? Ο Πλουταρχος σημερα ειναι αυριο του εκατσε το ΛΟΤΟ και την εκανε (το ευχομαι πραγματικα αρκει να με θυμηθει στην εισπραξη:lool:). Ο τυροκομος το λοιπον οταν στο συστημα κατσει στραβη module θα βγαλει - module θα βαλει και τελος. Σε μια ιδιοκατασκευη ?
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ? Ποιος θα σχεδιασει και θα υλοποιησει την ιδιοκατασκευη με ΜΕ? Ποσο θα την δοκιμασει? Ασ μην ξεχναμε πως προκειτε για βιομηχανικο περιβαλον οπου παραγοντες οπως θερμοκρασια ,σκονη, "θορυβος" ΗΜ παρεμβολες κλπ κλπ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Σε τεχνικο επιπεδο σιγουρα αυτο που προτεινεις γινετε ΑΛΛΑ υπαρχει παντα το ρισκο της "στραβης". Και οταν αυτη η στραβη κοστιζει πολαπλασια απο το πουλουσου (χαμενη παραγωγη + εργατοωρες + + +) νομιζω πας στα ετοιμα και σιγουρα. Νομιζω και ο πελατης το εκτιμα και εσυ κοιμασαι καλυτερα το βραδυ

spiroscfu
26-11-13, 23:06
Έχεις δίκιο Αναστάση δεν τα σκέφτηκα αυτά.


Σχετικά με την είσπραξη μπορώ να βοηθήσω και εγώ στην μεταφορά :biggrin: "προς το σπίτι μου", ααααααααααααααααααα πως φαίνονται οι καλοί άνθρωποι, ξεχειλίζουν από καλοσύνη

el greco 1
26-11-13, 23:08
για πεs μαs ωρε Σπυρο αυτο το πραγμα εσυ το εχειs κανει εγκατασταση που? σε δημοσια κτηρια, σε βιομηχανηκα, σε βιλεs σε σπιτια σε καραβια που? και δουλευει για χρονια χωριs προβλημα και εμειs δεν το ξερουμε?καθε στραβοs θελει να δει το φωs του! απαντησε σε αυτο για τα νεα παιδια που εχου ορεξη.εμειs οι παλοι ειμασται τοπικοι επιτραπεζιοι οινοι.κολοιμενοι με αυτα που δεν εχουν βλαβεs δεν εχουν συντηριση οι πελατεs απολυτα ευχαριστημενοι,πολυ φθυνα σε σχεση με αλλα.κοκ αλλα επιδη εισαι κορφιατηs στηλε μου σε πμ το τηλ σου να τα πουμε! cheers George.

spiroscfu
26-11-13, 23:18
Γιώργο και τα plc με μ/ε είναι φτιαγμένα από ανθρώπους/εταιρείες με γνώση πάνω σε αυτά, δεν είναι εξωγήινα κατασκευάσματα που δεν κολλάνε ή δεν χαλάνε ποτέ.


Και εμείς οι απλοί άνθρωποι μπορούμε να φτιάξουμε και να τα βάλουμε όπου θέλουμε (φυσικά αυτό απαιτεί κάποια εμπειρία, μερικές φορές μάλιστα αρκετά μεγάλη λόγω διάφορων καταστάσεων, που την έχουν κάποια άτομα και όχι όλοι εμείς)

Samios60
27-11-13, 05:55
Παδια παιδια ψυχραιμια ......λοιπον οι μΕ κατα την γνωμη μου παντα δεν κανουν για βιοτεχνια βιομηχανια οσο ημουν στην βιομηχανια μια φορα ειχαμε δουλεψει με μΕ (ενα Ιταλικο και μαλιστα σε αποσκληρηνση νερου ....δεν αντεξε ο φουκαρας ) και τον πεταξαμε και μπηκε PLC αν οντως τα audrino κτ.λ εηταν τοσο αξιοπιστα οσο τα plc αυτη την στιγμη θα ειχαν μια θεση μεσα στην βιομηχανια !!!! οσο για το Λοττο εεεμμμμ ναι ναι δεν δεν ....θα σας ξεχασω.....:001_tt2:

katmadas
27-11-13, 08:56
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω αφου και τα plc εχουν μ/ε πως γινεται να κανουν τοσα πραγματα ταυτοχρονα?
Δηλαδη πχ αν μια εξοδο την δηλωσεις στον arduino να ειναι αναμενη για ενα δευτερολεπτο θα πρεπει να τελειωσει απο εκει για να συνεχισει to ypoloipo prograμα και να ακουει και αλλες εισοδους...
Στον πικ που ειχα ασχοληθει αυτο το υπερπηδουσες βαζοντας μεσα στο loop με τους counters διαφορες συνθηκες..

ξεχασα να πω πως εδω και 8 χρονια λειτουργει ενα αναπτυξιακο με απλα πραγματα σε ενα μαγαζι (basic stamp) παρα πολες ωρες την ημερα....

spiroscfu
27-11-13, 09:01
Όχι ρε Φάνη, αυτό γίνεται αν βάλεις delay αν προνοήσεις για αυτό μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα παράλληλα.

πχ. τιμερ

vasilllis
27-11-13, 09:01
ρε παιδιά γνώσεις έχετε, όρεξη έχετε δεν αφήνεται αυτά τα που-λου-σου και να πάτε σε κάποιον μ/ε


αν βαριόσαστε να πιάσετε κάποια γλώσσα υπάρχουν software που κάνουν την δουλεία πανεύκολη (για απλά πραγματάκια αλλά επί το πλείστον θα σας καλύπτει απόλυτα σε αρκετέςςςς εφαρμογές)




http://www.matrixmultimedia.com/flowcode.php

με την τιμή ενός plc, αγοράζεις καμιά 30αριά μ/ε
μετά χρειάζεται ένα pcb, κονέκτορες, ρελέδες, μπουτονάκια και κάποια παθητικά/ενεργά υλικά
έτοιμο το plc σε κόστος το 1/100 ενός έτοιμου


edit:
το "σε εμένα δουλεύει" δεν πηγαίνει προς εσάς, είναι ένα παλιό βιντεάκι προς έναν συμφορουμίτη

δεν αγοραζεις 300..
http://www.automationdirect.com/adc/Shopping/Catalog/Programmable_Controllers/CLICK_Series_PLCs_(Stackable_Micro_Brick)/PLC_Units#

οπως θα δεις,εχει τιμες που το αφεντικο τρελαθηκε. :biggrin:
ενταξει πηρωνεις ,φιρμα στα μιζενς κλπ.Ομως πισω εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια με χρονια ερευνας.

ΥΓ.δηλαδη μπορεις να φτιαξεις με 240 ΙΟ αναλογικες και ψηφιακες?η σε κατι τοσο εξιδεικευμενο παμε αλλου?


Παδια παιδια ψυχραιμια ......λοιπον οι μΕ κατα την γνωμη μου παντα δεν κανουν για βιοτεχνια βιομηχανια οσο ημουν στην βιομηχανια μια φορα ειχαμε δουλεψει με μΕ (ενα Ιταλικο και μαλιστα σε αποσκληρηνση νερου ....δεν αντεξε ο φουκαρας ) και τον πεταξαμε και μπηκε PLC αν οντως τα audrino κτ.λ εηταν τοσο αξιοπιστα οσο τα plc αυτη την στιγμη θα ειχαν μια θεση μεσα στην βιομηχανια !!!! οσο για το Λοττο εεεμμμμ ναι ναι δεν δεν ....θα σας ξεχασω.....:001_tt2:

ποιος το εφτιαξε το με? απλα ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ Πλουταρχε,καποιος καπου εκανε ενα λαθος.Αυτο προσπαθεις να γλυτωσεις με τα πλσι.Ανττιστοιχα με τα ΜΕ ειναι οι ετοιμοι (με,αρντουινο δεν ξερω και εγω τι) που αγοραζουμε για μια και μονο συγκεκριμενη εφαρμογη.Δουλευουν απροβληματιστα οι περισσοτεροι.Αλλα ρε φιλε εχουν ασχοληθει 100δες ατομα για να τελειοποιηθει.Δεν τα πηρε ο Γιαννης ή ο Κωστας και το φτιαξε.

spiroscfu
27-11-13, 09:06
[QUOTE=vasilimertzani;628505ΥΓ.δηλαδη μπορεις να φτιαξεις με 240 ΙΟ αναλογικες και ψηφιακες?η σε κατι τοσο εξιδεικευμενο παμε αλλου?[/QUOTE]

και 2000 αν θέλεις :biggrin:

katmadas
27-11-13, 09:17
και 2000 αν θέλεις :biggrin:

αυτο το θεμα το ειδες?
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72500