PDA

Επιστροφή στο Forum : οδήγηση βηματικού κινητήρα από plc



Στρατής_θ
29-11-13, 11:12
Καλημέρα σε όλους. Ζητώ τη βοήθεια σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την κατασκευή μου.


Φτιάχνω ένα mini tracker με κίνηση σε δύο άξονες (στέλνω και μια φωτο για να έχετε μια ιδέα).
Χρισημοποιώ ένα plc omron CP1L με 8 εισόδους και 6 εξόδους. Ένας αλγόριθμος με βάση το αζημούθιο δίνει κίνηση σε οριζόντιο και κάθετο επιπεδο σε δυο βηματικά μοτερ ώστε να κινούν το πανελάκι. Τα μοτερ είναι NEMA-17 Bipolar 4-wire με προσαρμοσμένο μειωτήρα 1:100. Το προβλημα μου είναι πως οι έξοδοι του PLC είναι ρελέ και όχι τρανζίστορ. Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να οδηγήσω τα μοτερ; Μια έτοιμη πλακέτα οδήγησης βηματικών δεν αρκεί αφού απαιτεί παλμό εισόδου. Τα ρελέ δεν μπορώ να τα βάλω να τα δουλέψω έστω και σε μια χαμηλή συχνότητα γιατι θα καταστραφούν. Καμιά ιδέα;


Ευχαριστώ προκαταβολικά...


47684

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
29-11-13, 12:40
Να αλλάξεις PLC. Πάρε ένα Zelio, το οποίο έχει έτοιμες ρουτίνες για οδήγηση πανελ σε σχέση με το γεωγραφικό πλάτος και μήκος στην συγκεκριμένη τοποθεσία και ημερομηνία. Επίσης έχει και με εξόδους transistor.

katmadas
29-11-13, 13:28
Και εγω λεω αλλαγη plc.
Το ζελιο δεν το ξερω ποσο εχει?με το σοφτγουαρε τι γινεται?που βρισκονται οι ρουτινες αυτες?ειναι δωρεαν?απο που το περνεις?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-12-13, 11:53
Και εγω λεω αλλαγη plc.
Το ζελιο δεν το ξερω ποσο εχει?με το σοφτγουαρε τι γινεται?που βρισκονται οι ρουτινες αυτες?ειναι δωρεαν?απο που το περνεις?

Το λογισμικό είναι ελεύθερο. Δες εδώ http://softadvice.informer.com/Zelio_Soft_2_Version_4.5_Download.html
Κατέβασέ το και δοκίμασέ το. Εχει και εξομοιωτή. Στην περίπτωσή σου θα χρησιμοποιήσεις μέθοδο προγραμματισμού FBD και όχι ladder.
Οσο για την τιμή του το πιο μικρό (6 εισόδους, 4 εξόδους) έχει περί τα 100 ευρώ νομίζω.
Ομως θα χρειαστείς το καλώδιο μεταφοράς του προγράμματος στο PLC (καλώδιο επικοινωνίας) το οποίο το πουλάνε πακέτο με ένα PLC.
Μπορείς να το προμηθευτείς από ΝΑΖΟ, ΤΕΧΝΟΜΑΤ ή οποιοδήποτε κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού υλικού.

el greco 1
02-12-13, 19:43
ναι ωραια ολα αυτα. μηπωs χρειαζεται καποιο plc που να υποστηριζει 100kz για να οδηγησει τον υπαρχων stepper mottor! αυτα τα μικρα εχουν μεχρι 5kz εισοδο.ισωs o Στρατηs μαs δωσει περισσοτερεs πληροφοριεs για το project?

info@kalarakis.com
02-12-13, 20:17
Εγω λέω να αλλάξεις τα μοτερ
και να βάλεις μια κατασκευή από αυτές που κυκλοφορούν εδώ μέσα
και φτηνότερο και χωρίς προγράμματα και ακολουθεί τον ήλιο από μόνο του.

el greco 1
02-12-13, 20:48
ναι ! Μιχαλη απ οτι βλεπουμε στην foto τα εχει ολλα ετοιμασει! τι μοτερ να αλλαξει. εκτοs αν η foto ειναι demo.αστον να απαντησει και εδω ειμασται!

info@kalarakis.com
02-12-13, 21:09
αν έκανε όλη αυτή τη κατασκευή γι αένα τόσο μικρό πανελ
Φτηνότερο θα ερχόταν να βάλει 3 πλανελ στις 60 μοιρες

Στρατής_θ
06-12-13, 09:41
Παιδιά καλημέρα,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με το που άνοιξα το θέμα προέκυψε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας του πατέρα μου που με αναγκασε να λείψω για μερικές μέρες. Τέλος πάντων, όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά.

Στο θέμα μας τώρα. Η κατασκευή δεν έχει σκοπό να έχει χρηστική αξία. Όντως, όπως λέει και ο Μιχάλης δεν έχει νόημα όλη αυτή η βαβούρα και το κόστος για ένα τόσο μικρό πάνελ. Η κατασκευή προέκυψε με βάση την διάθεση μου να ασχοληθώ με τα PLC και ίσως είναι και η πτυχιακή μου για τη σχολή. Λάθος επιλογή PLC, δεκτό. Ένα PLC με τρανζίστορ στις εξόδους θα ήταν πολύ πιο ευχρηστο. Παρόλα αυτά δεν είμαι σε θέση να αλλάξω το PLC οπότε πρέπει να συμβιβαστώ με αυτά που έχω (το ίδιο ισχύει και για τα μοτερ).

Τα στοιχεία λειτουργίας του μοτερ:

Product Specifications

Motor PropertiesMotor Type BipolarStepper
Step Angle 0.018°
Step Accuracy 5%
Holding Torque 48kg·cm
Rated Torque 48kg·cm
Maximum Speed at Rated Voltage 6.2RPM
Electrical PropertiesRecommended Voltage 12V DC
Rated Current 1.7A
Coil Resistance 1.7Ω
Physical PropertiesShaft Diameter 8mm
Mounting Plate Size NEMA- 17
Weight 568g
Number of Leads 4
Gearbox PropertiesGearbox Type Planetary
Gear Ratio 991044⁄2057 : 1
Maximum Strength of Gears 48kg·cm
Shaft Maximum Axial Load 49.1N
Shaft Maximum Radial Load 98.1N


Για το PLC όπως σας είπα είναι ενα CP1L της OMRON με 8 εισόδους και 6 εξόδους ρελέ με τάση λειτουργίας 24V. Τα ρελεδάκια είναι επίσης 24V.

Με όσο ψάξιμο έκανα το μόνο που βρήκα σαν "έτοιμη λύση" ήταν αυτό το converter:
47801

el greco 1
06-12-13, 17:33
αρα χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιο συναδελφο που να δουλευει τα omron, και ταυτοχρονα να σου γραψει τον κωδικα? αν καταλαβα καλα?

apollonic
05-03-15, 20:59
αν και είναι παλιά η ανάρτηση, απαντώ γιατί κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ.
Λοιπόν είναι ΛΑΘΟΣ να βάλεις stepper motors γιατί με το πρώτο αεράκι θα στο γυρίσει το πάνελ
Μπορείς να βάλεις ένα μοτερ από καθαριστήρες αυτοκινήτου που έχει ατέρμονα.