PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ραδιοερασιτεχνική βάση μας



Σελίδες : [1] 2 3

john_b
03-12-13, 13:16
Αν και υπάρχει θέμα για το εργαστήριο μας, δεν είδα κάτι αντίστοιχο για την ραδιοερασιτεχνική βάση μας. Οπότε το ανοίγω παρουσιάζοντας παράλληλα την δική μου βάση, όπως την ξεκινάω τώρα, φρέσκια, φρέσκια.

Το μηχάνημα είναι ένα V/U της Kenwood, το TM-V71E, με μέγιστη ισχύ εξόδου 50 watt και στις δύο μπάντες.

Το τροφοδοτικό είναι ένα 40άμπερο της Nevada, το PS-40M.

Ως εξωτερική κεραία έχω πάρει την Diamond X-510N, την οποία όμως θα στήσω μόλις περάσω τις εξετάσεις για την «κατηγορία 1», που στην περιοχή μου γίνονται την Παρασκευή 06/12/2013. Προς το παρόν το έχω συνδέσει σε μια κεραιούλα αυτοκινήτου την οποία έχω τοποθετήσει στο πάνω ράφι.

Αριστερά βλέπετε το RTL- SDR με το Upconverter.

477444774547746

SV1JRT
03-12-13, 13:21
Καλή επιτυχία Γιάννη.....

.

john_b
03-12-13, 15:23
Ευχαριστώ Σώτο.
Να δω αυτό το Ecoflex-10 πως θα το χώσω μέσα. Είναι πολύ χοντρό και δύσκαμπτο, μάλλον θα το κατεβάσω εξωτερικά και θα κάνω τρύπα στον τοίχο στο ύψος του μηχανήματος.

Αποστόλης1
03-12-13, 15:53
Καλές συνομιλίες Γιάννη.

antonis_p
03-12-13, 16:03
Να δω αυτό το Ecoflex-10 πως θα το χώσω μέσα. Είναι πολύ χοντρό και δύσκαμπτο, μάλλον θα το κατεβάσω εξωτερικά και θα κάνω τρύπα στον τοίχο στο ύψος του μηχανήματος.

Γιατί τέτοιο καλώδιο;

SV1JRT
03-12-13, 17:27
Γιατί τέτοιο καλώδιο;


Γιατί όχι ??
Εγώ έχω Andrew-Heliax μισής ίντσας.
Οσο λιγότερες απώλειες έχεις, τόσο καλύτερα. Ειδικά στην λήψη ασθενών σημάτων.
Τι να βάλει ?? RG58 ??

.

antonis_p
03-12-13, 17:54
Γιατί όχι ??
Εγώ έχω Andrew-Heliax μισής ίντσας.
Οσο λιγότερες απώλειες έχεις, τόσο καλύτερα. Ειδικά στην λήψη ασθενών σημάτων.
Τι να βάλει ?? RG58 ??

.

Εξαρτάται από την απόσταση. Μεταξύ του echoflex-10 και του rg-58 δεν υπάρχει τίποτα α) πιο εύκαμπτο β) οικονομικό γ) αποδεκτό όσο αφορά τις απώλειες;

SV1JRT
03-12-13, 18:44
Εξαρτάται από την απόσταση. Μεταξύ του echoflex-10 και του rg-58 δεν υπάρχει τίποτα α) πιο εύκαμπτο β) οικονομικό γ) αποδεκτό όσο αφορά τις απώλειες;

Το Ecoflex-10 παίζει στο πάχος του RG8 / RG213 / LMR400 μόνο που είναι λίγο πιο σκληρό. Αν πάει σε πιο λεπτό, θα βάλει ή RG58 ή LMR195 που είναι περίπου ίδιας απώλειας με το RG58, οπότε ποιά θα ήταν η σωστή επιλογή ?? Δεδομένου ότι έχει το λιγότερο 15 μέτρα καθόδου.

Dragonborn
03-12-13, 18:48
Δείτε και το Aircell 7. Για τέτοιες εφαρμογές (strong signal, αναμεταδότες κλπ) δεν είναι κακό.

SV1JRT
03-12-13, 18:56
Δείτε και το Aircell 7. Για τέτοιες εφαρμογές (strong signal, αναμεταδότες κλπ) δεν είναι κακό.

Χμμμμ..... Το κακό με το AIRCELL είναι οτι ....είναι AIRCELL !!! Κοινώς δεν κάνει για εξωτερική χρήση γιατι γεμίζει υγρασία στις περιοχές που έχει αέρα και μετά βράστα κι άστα....
Ενα ΠΟΛΥ καλό καλώδιο που χρησιμοποιούσα πριν το heliax είναι το H2000. Στο μέγεθος του Aircom-10, αλλα λιγο πιο οικονομικό στην τιμή... (Πρίν 10 χρόνια !!!)

antonis_p
03-12-13, 18:57
Το Ecoflex-10 παίζει στο πάχος του RG8 / RG213 / LMR400 μόνο που είναι λίγο πιο σκληρό. Αν πάει σε πιο λεπτό, θα βάλει ή RG58 ή LMR195 που είναι περίπου ίδιας απώλειας με το RG58, οπότε ποιά θα ήταν η σωστή επιλογή ?? Δεδομένου ότι έχει το λιγότερο 15 μέτρα καθόδου.

Δεδομένου πως κοστίζει σχεδόν 2 φορές το RG213 και πως δεν θα κάνει ΕΜΕ, δεν βλέπω γιατί να μην χρησιμοποιήσει το RG213. Η άποψή μου είναι πως οτιδήποτε πάνω από το 213 είναι υπερβολή για το συγκεκριμένο setup.

john_b
03-12-13, 21:07
Κάποια πράγματα τα παίρνεις μία φορά, τουλάχιστον εγώ δεν σκοπεύω να αλλάζω κάθε τόσο καλώδιο (το setup μπορεί να αλλάξει όμως αργότερα), έτσι πήρα 30 μέτρα, 15 για το V/U και άλλα τόσα για το βραχέο μελλοντικά. Δεν το μετάνιωσα, αλλά δεν είναι ματζόβολο και δεν κρύβεται εύκολα. Ακόμη και το να μπει πίσω από το μηχάνημα είναι θέμα, έτσι προσανατολίζομαι για αντάπτορα με γωνία 90 μοιρών.

antonis_p
03-12-13, 23:03
Κάποια πράγματα τα παίρνεις μία φορά, τουλάχιστον εγώ δεν σκοπεύω να αλλάζω κάθε τόσο καλώδιο (το setup μπορεί να αλλάξει όμως αργότερα), έτσι πήρα 30 μέτρα, 15 για το V/U και άλλα τόσα για το βραχέο μελλοντικά. Δεν το μετάνιωσα, αλλά δεν είναι ματζόβολο και δεν κρύβεται εύκολα. Ακόμη και το να μπει πίσω από το μηχάνημα είναι θέμα, έτσι προσανατολίζομαι για αντάπτορα με γωνία 90 μοιρών.

Γιαννη, το οτι κοστίζει όσο κοστίζει, δεν σημαίνει πως θα κρατήσει περισσότερο.

Μπορείς για μικρή απόσταση, κοντά στους πομποδέκτες να χρησιμοποιήσεις κάποιο εύκαμπτο καλώδιο της ίδιας αντίστασης που να αντέχει στην ισχύ που θα χρησιμοποιήσεις. Δεν θα καταλάβεις διαφορά, ότι καλώδιο και αν επιλέξεις.

john_b
03-12-13, 23:33
Ο γωνιακός αντάπτορας πιστεύω ότι θα με καλύψει, βέβαια ακόμη σκέφτομαι ότι θα φαίνεται σα να περνάει σωλήνας από τον τοίχο. Θα δω μήπως το χώσω σε κανένα ηλεκτρολογικό κανάλι κάπως.

SV1JRT
04-12-13, 09:31
Δεδομένου πως κοστίζει σχεδόν 2 φορές το RG213 και πως δεν θα κάνει ΕΜΕ, δεν βλέπω γιατί να μην χρησιμοποιήσει το RG213. Η άποψή μου είναι πως οτιδήποτε πάνω από το 213 είναι υπερβολή για το συγκεκριμένο setup.


Σε μία κάθοδο 15 μέτρων, στην μπάντα των UHF 430 MHz και για ισχύ transmitter 50W, έχεις τις παρακάτω απώλειες:

WATT που φτάνουν στην κεραία:
1) RG218 / RG8 -> 30W
2) H2000 / LMR 400 -> 37W
3) Andrew-Heliax LDF4-50A -> 43W
4) Με RG58 -για σύγκριση- φτάνουν στην κεραία μόλις 18W απο τα 50W του πομπού.

Στις παραπάνω απώλειες ΔΕΝ υπολογίζονται οι απώλειες προσαρμογής, στάσιμα και connectors.
Αν είναι σε 15 μέτρα κάθοδο να χάνω τα 20 απο τα 50W άστο καλύτερα. Το RG213 / RG8 κάνει ΜΟΝΟ για βραχέα. Φυσικά η εξασθένηση παίζει ΚΑΙ στη λήψη. Αλαξε την κάθοδο σου με Heliax και θα πάθεις πλάκα απο το πόσο καλά θα "ακούει" το μηχάνημα σου.
Τί άλλο να πώ ??

http://www.qsl.net/sv1hao/RFCalculators.htm

.

john_b
04-12-13, 14:35
Στο ECOFLEX 10 η εξασθένηση στους 500MHz, για 30 μέτρα περίπου καλωδίου, είναι 2,93db.

Dragonborn
04-12-13, 22:39
Τί άλλο να πώ ??
Μήπως ότι σε συνθήκες FM - strong signal - επαναλήπτες κλπ όλα αυτά έχουν μικρή σημασία και θα κάνεις δουλειά ακόμα και ζεσταίνοντας με RF το RG-58 ώστε να το κρατάς στεγνό ?

SV1JRT
04-12-13, 23:34
Μήπως ότι σε συνθήκες FM - strong signal - επαναλήπτες κλπ όλα αυτά έχουν μικρή σημασία και θα κάνεις δουλειά ακόμα και ζεσταίνοντας με RF το RG-58 ώστε να το κρατάς στεγνό ?


!!!!!!!!!!!!!!!.........


.

SRF
05-12-13, 11:17
Συνηγορώ υπέρ του Heliax αλλά ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μικροτέρου της 1/2 ίντσας! Αυτό που προτείνει ο JRT είναι όντως μιά χαρά! Μην πάρετε ποτέ όμως του 1/4 γιατί θα διαπιστώσετε ότι θα ήταν καλύτερα να είχατε βάλει ένα απλό 213!!!
Σε κάθε περίπτωση, αφού η εγκατάσταση θα είναι όπως ειπώθηκε μόνιμη και άπαξ, τοποθετούμε το καλύτερο δυνατόν καλώδιο, και είμαστε ευτυχείς για δεκαετίες μετά! Ακόμα και αν αυτό είναι σχετικά δύσκαμπτο... προτιμάμε αυτό να καλύψει την διαδρομή από εξώστη εώς και εντός του οικήματος έστω και αν για πρακτικούς λόγους μετά την εισαγωγή του στον χώρο ενδιαφέροντος και για λίγα εκατοστά το μετατρέψουμε σε κάτι πιό έυχρηστο - εύκαμπτο!!! Να το θέσω απλούστερα! Εγώ για παράδειγμα έχω Heliax και το καταλήγω στο εσωτερικό του τοίχου σε θυληκό διασυνδετήρα 7/16! Φανταστείτε έναν τοίχο με αντί για μπρίζα ρεύματος σε ένα σημείο του να έχει μια "μπρίζα" με 7/16!!! Από εκεί παίρνω για όποια χρήση θέλω με άλλο πιό εύκαμπτο καλώδιο ολίγων δεκάτων!

john_b
05-12-13, 11:48
Πω πω ιδέα, μ έφτιαξες τώρα. Για βάλε κανένα λινκ για την μπρίζα...

antonis_p
05-12-13, 12:03
Εγώ για παράδειγμα έχω Heliax και το καταλήγω στο εσωτερικό του τοίχου σε θυληκό διασυνδετήρα 7/16! Φανταστείτε έναν τοίχο με αντί για μπρίζα ρεύματος σε ένα σημείο του να έχει μια "μπρίζα" με 7/16!!!

it sounds good, βάλε καμιά φωτό.

john_b
06-12-13, 13:17
Μόλις τελείωσα τις εξετάσεις για το SV (Κατηγορία 1) και ο γατούλης πέρασα με μηδέν λάθη!

47806

SV1JRT
06-12-13, 14:41
Μόλις τελείωσα τις εξετάσεις για το SV (Κατηγορία 1) και ο γατούλης πέρασα με μηδέν λάθη!




ΜΠΡΑΒΟ ρε φίλε. Καλά QSO και σιδεροκέφαλος.
Βλέπω το QTH να γίνετε διαστημόπλοιο με πρίζες κεραιών στους τοίχους και κιλοβατικά μηχανήματα...
Μονο με μέτρο, μην τρώς παντόφλα απο την YL !!!

73 de SV1JRT

.

john_b
06-12-13, 15:02
Ευχαριστώ Σώτο!
Μιλάς με ιδεολόγο εργένη φίλε μου. Οι παντόφλες δεν είναι για μένα, δεν τις σηκώνει το τομάρι μου ένα πράμα.

Dragonborn
06-12-13, 15:25
Μπράβο - συγχαρητήρια!

SV1JRT
06-12-13, 16:17
Ευχαριστώ Σώτο!
Μιλάς με ιδεολόγο εργένη φίλε μου. Οι παντόφλες δεν είναι για μένα, δεν τις σηκώνει το τομάρι μου ένα πράμα.


Και εγώ έτσι ήμουν. μέχρι που πήγα 45 και λέω "δεν δοκιμάζω και ενα γάμο, έτσι, να δώ πώς είναι ??"
Χαχαχαχαχα....

.

john_b
10-12-13, 09:54
Πινακίδα με στοιχεία μου στην βάση της κεραίας.
Για πείτε καμιά ιδέα, τι να βάλω;

SV1JRT
10-12-13, 11:17
Πινακίδα με στοιχεία μου στην βάση της κεραίας.
Για πείτε καμιά ιδέα, τι να βάλω;

Γιατί να μπείς στον κόπο ??
Για να ξέρουν οι μ@λ@κες της γειτονιάς σου / πολυκατοικίας σου πού να στέλνουν την αστυνομία όταν έχει χιόνια η τηλεόραση τους ??
ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ

.

john_b
10-12-13, 11:28
Ειναι υποχρεωτικό και έχει μεγάλο προστιμο νομίζω.

SV1JRT
10-12-13, 11:41
Ειναι υποχρεωτικό και έχει μεγάλο προστιμο νομίζω.


Δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε κεραία ραδιοερασιτέχνη ταμπέλα με τα στοιχεία του.
Υπάρχει κάποιος ραδιοερασιτέχνης εδώ στο Ηλεκτρόνικα που έχει βάλει ταμπέλα ??
Να κάνουμε ένα γκάλοπ. Εγώ πάντως ΔΕΝ έχω βάλει ποτέ στα 10 χρόνια που είμαι ραδιοερασιτέχνης, ούτε κανένας φίλος μου έχει...

.

john_b
10-12-13, 11:54
Σύμφωνα με τον 4070 (Αʼ 82/2012)«Ρυθμίσεις Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, Μεταφορών, Δημοσίων Έργων και άλλες διατάξεις.»

¶ρθρο 80
«Τροποποιούμενες και καταργούμενες διατάξεις»Δ) Με απόφαση του οικείου Περιφερειάρχη , ύστερα από έκθεση των αρμόδιων οργάνων της Περιφέρειας, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο υπέρ της οικείας Περιφέρειας ύψους μέχρι είκοσι χιλιάδων (20.000) ευρώ, στους κατόχους κατασκευών κεραιών που δεν φροντίζουν για την κατεδάφιση των κατασκευών μετά την , για οποιονδήποτε λόγο, διακοπή λειτουργίας των κεραιών ή δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους, που προκύπτουν από τις διατάξεις περί σήμανσης των κατασκευών κεραιών.


ΦΕΚ Β 1969 - 02.09.2011
¶ρθρο 20

3. Κάθε κάτοχος κατασκευής κεραίας της ραδιοερασιτεχνικής υπηρεσίας υποχρεούται να έχει διαρκώς αναρτημένη κοντά στη βάση της ευανάγνωστη ανεξίτηλη πινακίδα,στην οποία θα αναγράφονται τα στοιχεία του κατόχου συμπεριλαμβανομένου και του διακριτικού κλήσης του.

SV1JRT
10-12-13, 12:00
Γιάννη δεν είπα οτι δεν σε πιστεύω....
Σίγουρα υπάρχει ο νόμος, απλά δεν τον εφαρμόζει κανείς....

ΟΕΟ.... :lool:

.

john_b
10-12-13, 12:30
Ναι αλλά οι εποχές αυτές είναι εισπρακτικού ενδιαφέροντος για το κράτος, πράγμα που σημαίνει ότι εύκολα θα αρχίσουν να κοπανάνε κάποια στιγμή τέτοια πρόστιμα όπου βρουν, οπότε, βάλε μια ταμπελίτσα...

Ακρίτας
10-12-13, 16:45
Πινακίδα με στοιχεία μου στην βάση της κεραίας.
Για πείτε καμιά ιδέα, τι να βάλω;

"Home made" από αλουμίνιο με το όνομα, το επώνυμο και το διακριτικό κλήσης. Τοποθετώντας την πινακίδα εκτός του οτι τηρείς το γράμμα του νόμου, δηλώνεις και σε όλους τους περίεργους ότι είσαι νόμιμος.

johnnkast
11-12-13, 01:55
"Home made" από αλουμίνιο με το όνομα, το επώνυμο και το διακριτικό κλήσης. Τοποθετώντας την πινακίδα εκτός του οτι τηρείς το γράμμα του νόμου, δηλώνεις και σε όλους τους περίεργους ότι είσαι νόμιμος.

Παρεμπιπτοντως Γιωργο αυτοι οι "περιεργοι" συνηθως δεν γνωριζουν τι σημαινει "διακριτικο κλησεως ραδιοερασιτεχνη"
...Γνωριζουν ομως πολυ καλα να σε καταγγελουν γιατι "εισαι κατοχος κεραιας εκπομπης βλαβερης ακτινοβολιας ...που θα κανει κακο στα παιδια τους"..
χωρια που θα σε "φορτωνουν" τα οποια προβληματα στις τηλεορασεις τους γιατι:..."απο τοτε που σηκωσες αυτο το διαβολικο πραμα (κεραια)....δεν πιανουν καθαρα το ...μεγκα"

Και μονο που θα ερχεται ο μπατσος μεσα σπιτι σου να κανει ερευνα.....σε ξενερωνει τελειως

john_b
15-12-13, 21:18
Diamond Antenna CP-6
Τι λέτε για την συγκεκριμένη κεραία;


http://www.youtube.com/watch?v=ZqBdGX7tITw

antonis_p
15-12-13, 22:16
Diamond Antenna CP-6
Τι λέτε για την συγκεκριμένη κεραία;

Λοιπόν, την έχω δουλέψει αυτή την κεραία.
Πόσο κάνει;

εγώ λέω να μην την πάρεις. Δεν είναι καλή στις χαμηλές μπάντες (πολύ στενή)
και δεν έχει τις WARC.

Τί σε έκανε να ασχοληθείς μαζί της;

antonis_p
15-12-13, 22:44
εδώ θα διαβάζεις τις αναφορές των χρηστών για τα πιο πολλά ραδιοερασιτεχνικά προϊόντα:

http://www.eham.net/reviews/detail/1397

Κάτι τύποι της δίνουν 0/5 που το βρίσκω υπερβολικό. Όσο υπερβολικό είναι και το 5/5. Σημασία έχει ο μέσος όρος που βλέπεις στην κορυφή. Κάποιος στην πρώτη σελίδα λέει πως είναι "καλή στα 20/15/10". Συμφωνώ. Και στα 6μ επίσης, προσθέτω.

john_b
15-12-13, 23:09
Τί σε έκανε να ασχοληθείς μαζί της;

Δεν με παίρνει ο χώρος να απλώσω σύρμα.
Καμιά ενναλακτική υπάρχει;

antonis_p
15-12-13, 23:19
Δεν με παίρνει ο χώρος να απλώσω σύρμα.
Καμιά ενναλακτική υπάρχει;

Πολλές! :001_smile:

Εγώ θα έλεγα ένα κάθετο αλουμίνιο με coupler.

john_b
15-12-13, 23:24
Μην τα λες μισά, βάζε και τίποτα να δούμε...

antonis_p
15-12-13, 23:36
Μην τα λες μισά, βάζε και τίποτα να δούμε...

Αυτή πρέπει να είναι μία κεραία CB όπου ο τύπος έχει βάλει ένα coupler στη βάση και έχει κάνει bypass τα πηνία - αν έχει - η κεραία.


http://www.kn7f.com/antenna/vertical_closeup.jpg


εδώ ο καλλιτέχνης έχει χρησιμοποιήσει με τον ίδιο τρόπο το coupler και έχει βάλει συρμάτινα radials:



http://files.qrz.com/b/ei7frb/DSCN1685.jpg


και εδώ κάποιος άλλος κάνει περίπου τα ίδια αλλά όχι με αλουμινένιο element, χρησιμοποιεί κάτι σε fiber glass (χρησιμοποιούνται πολύ τα ψαροκάλαμα) και παράλληλα με αυτό έχει κάποιο σύρμα: (δεν το προτιμώ, δεν είναι για πολύ)



http://pt0s.com/photos/SPSPOPSGW315.jpg

john_b
15-12-13, 23:38
χμμμ, έχει δουλειά το πράγμα...

antonis_p
15-12-13, 23:41
χμμμ, έχει δουλειά το πράγμα...

piece of cake είναι ... αυτό είναι εύκολο, πού να δεις άλλα ..........

Νομίζω πως πρόκειται για την πιο εύκολη κεραία. Αυτές που μοιάζουν με τη cp6 είναι πολύ δυσκολότερες στο συντονισμό.

antonis_p
16-12-13, 00:11
πού να συντόνιζες καμια τέτοια:


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/400296_528601000502552_1482615660_n.jpg

john_b
16-12-13, 00:20
Ίσως μπορώ να απλώσω καμιά 50αριά μέτρα, προς μία κατεύθηνση, ένα μονόπολο, θα έκανε δουλειά;

antonis_p
16-12-13, 00:22
Ίσως μπορώ να απλώσω καμιά 50αριά μέτρα, προς μία κατεύθηνση, ένα μονόπολο, θα έκανε δουλειά;

Αν έχει ένα σχετικό ύψος θα κάνει δουλειά.

john_b
16-12-13, 00:28
Οκ,ευχαριστώ.
Αν τα καταφέρω θα πάρω το 480sat, αλλά δεν θα πάρω κεραία, θα μελετήσω τον χώρο μου για να αποφασίσω τι τελικά θα κάνω...

john_b
18-12-13, 18:33
Μόλις ολοκληρώθηκε το στήσιμο της 510. Παρέα με ένα φιλαράκι από τις 10 το πρωί και τελείώσαμε στις 4 το απόγευμα.
Είμαι πολύ ευχαριστιμένος από τις επιδόσεις της, αλλά,
ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΟΥΓΙΑ μέχρι να τελειώσουμε.
Αν προλάβω αύριο θα σας βάλω φώτο.

Dragonborn
18-12-13, 20:09
Με γειά - καλές επαφές!!!

nikin22000
19-12-13, 00:46
Αν παίρνουμε και τις κεραίες έτοιματζίδικες τότε τι κάνουμε.....εδω λέω και για φτιαχτο πομποδέκτη......
Τέλος πάντων.
Εγώ στο θέμα της κεραίας για τα βραχέα προτίμησα να σηκώσω μια inv.L με κάθετο τμήμα 5μ. υδροσωλήνα με πλαινή στήριξη στο δώμα και οριζόντιο 11μ. σύρμα 1χιλ.(για να μην πολυφαίνεται).Στο κάθετο τμήμα κοτσάρισα μια UHF λήψης TV (δήθεν για ξεκάρφωμα στους γείτονες).
Στη βάση του κάθετου μονωτήρας τεφλον και 5-6 radial διαφόρων μηκών.
Εκκρεμεί το ATU στην βαση του κάθετου (χειμώνιασε και βαρέθηκα).
Όποιος θέλει πληροφορίες ας μου πει.....

john_b
19-12-13, 08:14
Ακόμη δεν έχω πάρει γέφυρα, αλλά αν, αν λέω, όταν την πάρω δω στάσιμα, πως ρυθμίζονται αυτά;

Dragonborn
19-12-13, 08:27
Κανονικά η γέφυρα στασίμων παρεμβάλλεται μεταξύ πομπού και κεραίας. Γενικά στα VHF μειώνεις τα στάσιμα ρυθμίζοντας (αυξομειώνοντας) τις διαστάσεις της κεραίας ή κάποιο ρυθμιστικό στοιχείο (μεταβλητό πυκνωτή, gamma-match κλπ) που υπάρχει στην κεραία.

antonis_p
19-12-13, 08:51
Ακόμη δεν έχω πάρει γέφυρα, αλλά αν, αν λέω, όταν την πάρω δω στάσιμα, πως ρυθμίζονται αυτά;

Δεν έχει οδηγίες η συσκευασία της κεραίας σου; (RTFM)

john_b
19-12-13, 09:08
Έχει αλλά τις οδηγίες τις κοιτάω μόνο αν κολλήσω κάπου (ευτυχώς δεν τις πέταξα).

antonis_p
19-12-13, 09:13
Έχει αλλά τις οδηγίες τις κοιτάω μόνο αν κολλήσω κάπου (ευτυχώς δεν τις πέταξα).

Αυτό σημαίνει πως ξέρεις πολύ καλά τη (κάθε) συσκευή.
Κανονικά όμως η ανάγνωση των οδηγιών γίνεται πρώτα.

Dragonborn
19-12-13, 09:29
Το ωραίο είναι ότι εμείς που πρέπει να απαντήσουμε στο ερώτημα δεν ξέρουμε για ποιά κεραία πρόκειται, για ποιά περιοχή συχνοτήτων, αν είναι του εμπορίου, αν είναι ιδιοκατασκευή κλπ. Από προηγούμενες αναρτήσεις μπορώ να υποθέσω ότι είναι η X-510 της Diamond ή κάποια μαϊμού 510, αλλά πρόκειται για απλή υπόθεση.

john_b
19-12-13, 09:36
είναι η X-510 της Diamond

Dragonborn
19-12-13, 09:45
Αχά, μάλιστα. Από ότι βλέπω στο εγχειρίδιο η κεραία αυτή δεν έχει κάποια ρύθμιση. Επίσης η προδιαγραφή της δίνει στάσιμα 1.5:1 από 144 έως 146. Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος αν είχα στάσιμα 1.5:1 από 144.8 έως 145.8 και δεν θα το έψαχνα παραπέρα.

antonis_p
19-12-13, 09:48
είναι η X-510 της Diamond

•Factory adjusted – no tuning required

http://www.diamondantenna.net/x510series.html

Αυτή είναι φτιαγμένη για να καλύπτει τόσο την Ευρωπαϊκή όσο και την Αμερικάνικη μπάντα. Δεν πρέπει να σηκώνει ρυθμίσεις. Όλες αυτές έχουν στο έντυπο ένα διάγραμμα που δείχνει τη συμπεριφορά της στην μπάντα. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες και δεν την βάλεις πολύ χαμηλά ή δίπλα σε περίεργα αντικείμενα (ηλιακούς) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εκτός αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις σε περίεργες συχνότητες που δεν θέλω να το πιστέψω :)

john_b
19-12-13, 09:49
Δεν θέλω να το ψάξω παραπέρα, απλά να ξέρω αν δω κανα 2,5άρι ας πούμε όταν πάρω τη γέφυρα, τι πρέπει να κάνω.

Πάντως εντός Αττικής πήρα κάτι σήματα τούμπανο χτες το βράδυ.

IC-756
19-12-13, 17:32
Συνήθως οι κεραίες αυτές δεν χρειάζονται ρύθμιση (plug & play). Μια σοβαρή παράλειψη των κατασκευαστών είναι και η μη ενσωμάτωση μετρητή στασίμων σε κάποια μηχανήματα (ακόμη και ακριβά πχ 910).

antonis_p
19-12-13, 18:35
http://www.qrz.com/db/SN0YOTA


http://files.qrz.com/a/sn0yota/sn0yota.jpg

Dragonborn
19-12-13, 19:37
Συνήθως οι κεραίες αυτές δεν χρειάζονται ρύθμιση (plug & play).Plug and pray θα έλεγα...

Από προηγούμενο μήνυμα προκύπτει πάντως ότι η προσευχή του SY1AKA εισακούσθηκε.

john_b
19-12-13, 19:56
χαχαχαχα, και τι προσευχήθηκε αυτός ο παλιοχαρακτήρας ο SY1AKA;

john_b
20-12-13, 18:27
Σήμερα παρέλαβα και το νέο χαρακτηριστικό: SV1PIZ :biggrin:

SRF
20-12-13, 18:38
Σήμερα παρέλαβα και το νέο χαρακτηριστικό: SV1PIZ :biggrin:

¶ντε βρε... καλοΡΙΖικος!!!
:biggrin:

antonis_p
20-12-13, 19:13
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1471923_10152921879902316_1205218494_n.jpg

SV1JRT
20-12-13, 19:38
Σήμερα παρέλαβα και το νέο χαρακτηριστικό: SV1PIZ :biggrin:


Μπράβο Γιάννη.
Αντε, με το καλό. Δεν λέω και εγώ ΚαλοΡΙΖικος, για να μην γίνει κουραστικό... LOL....

.

ALTAHR
20-12-13, 20:28
Μια ερώτηση στους αγαπητούς antonis_p , Dragonborn.

ΕΙΣΤΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ;

Ο john_b σας είπε οτι αγόρασε την Diamond x-510 και εσείς ψαχνόσαστε να βρείτε πως λειτουργεί
και αν έχει ρυθμίσεις και τι στάσιμα έχει και οτι άλλο σας κατέβει στο μυαλό.

Υπάρχει ραδιοερασιτέχνης που δεν έχει δουλέψει ποτέ,ούτε καν έχει πιάσει στα χέρια του τις omni κεραίες της Diamond;
Για την Diamond μιλάμε,δεν μιλάμε για καμιά ανώνυμη μάρκα της πλάκας.

Ο άνθρωπος πήρε μια 510 και αρχίσατε να μιλάτε για μέτρηση στασίμων;
Ιδιοκατασκευή έκανε; Ή μήπως να αμφισβητήσουμε την ποιότητα της diamond και να αρχίσουμε τις αλχημείες;

Αντι να του πείτε, αγόρασε βρε παλίκαρε μια αυτοβουλκανιζόμενη ταινία 3M να τυλίξεις τα μεταλλικά βύσματα-ενώσεις της κεραίας
ώστε να μην σου πάρει υγρασία η κεραία και αλλάξει η ωμική αντίσταση και ζεματίσεις κανένα μηχανημά σου,του λέτε οτι να ναι;

Ελπίζω john_b να το έχεις κάνει ήδη.

ήθελα να ήξερα τι θα του λέγατε αν σας έλεγε οτι αγόρασε την Hustler G7-144
Σαν την παρακάτω διαφήμιση

https://www.youtube.com/watch?v=x3isfKpbXjk


john_b καλορίζικη,καλά αφουγκράσματα και περιμένω να μου πεις νέα από τους πειρατές στα 230-260 mhz

https://www.youtube.com/watch?v=TUrYwMK2V5s
https://www.youtube.com/watch?v=OZ_TN-L98FA

john_b
20-12-13, 21:00
Σας ευχαριστώ όλους!

Τάκη μην αποπέρνεις τα παιδιά, εδώ είμαστε χαλαρά.
Όντως με μια αυτοβουλκανιζόμενη ταινία της 3M τύλιξα τις ενώσεις της κεραίας εσωτερικά καθώς και τους κονέκτορες και απο πάνω πέρασα καλού - κακού και μονοτική ταινία. Τις εξωτερικές ενώσεις του fiberglass τις άφησα ως έχουν. Επίσης, έκανα δύο σχετικά μικρές λούπες στην κάθοδο και στα σημεία που την "έδεσα" στον ιστο, έβαλα πρώτα μονοτική ταινία στον ιστό, μετά μονοτική σε κάθοδο και ιστό μαζί, μετά δεματικό καλωδίων και ταινία πάνω από το δεματικό.

Dragonborn
20-12-13, 21:15
Ο άνθρωπος πήρε μια 510 και αρχίσατε να μιλάτε για μέτρηση στασίμων;
Ιδιοκατασκευή έκανε; Ή μήπως να αμφισβητήσουμε την ποιότητα της diamond και να αρχίσουμε τις αλχημείες;Τι έγινε Τάκη και πήρες φωτιά? Διάβασε προσεκτικά παραπάνω να δεις ποιός άρχισε τις ερωτήσεις για στάσιμα...

Και, σε τελευταία ανάλυση, από πότε η Diamond χαίρει ασυλίας? Γούστο μας καπέλο μας να την συζητάμε και σε όποιον αρέσει.

antonis_p
20-12-13, 23:05
Μια ερώτηση στους αγαπητούς antonis_p , Dragonborn.

ΕΙΣΤΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ;

Ο john_b σας είπε οτι αγόρασε την Diamond x-510 και εσείς ψαχνόσαστε να βρείτε πως λειτουργεί
και αν έχει ρυθμίσεις και τι στάσιμα έχει και οτι άλλο σας κατέβει στο μυαλό.

Υπάρχει ραδιοερασιτέχνης που δεν έχει δουλέψει ποτέ,ούτε καν έχει πιάσει στα χέρια του τις omni κεραίες της Diamond;
Για την Diamond μιλάμε,δεν μιλάμε για καμιά ανώνυμη μάρκα της πλάκας.

Ο άνθρωπος πήρε μια 510 και αρχίσατε να μιλάτε για μέτρηση στασίμων;
Ιδιοκατασκευή έκανε; Ή μήπως να αμφισβητήσουμε την ποιότητα της diamond και να αρχίσουμε τις αλχημείες;


Για το ποιος ρώτησε για πιθανά στάσιμα στην 510 σου απάντησε ο Κώστας. Θα μπορούσες βέβαια να έχεις αποφύγεις την fail παρέμβαση αν είχες την υπομονή να διαβάσεις τη συζήτηση.

Όσο αφορά το άλλο θέμα που θέτεις, της αξιοπιστίας της diamond, με τόσες μαϊμού diamond που κυκλοφορούν, εγώ δεν είμαι σίγουρος οτι η diamond που κρατώ στα χέρια μου είναι diamond.

http://blog.g4ilo.com/2009/11/fake-diamond.html

http://blog.g4ilo.com/2011/09/yet-another-fake-diamond-antenna.html

ALTAHR
21-12-13, 00:45
Προς τον antonis_p.

Μπαίνει το παλικάρι ( john_b) στην διαδικασία να διαβάσει και να δώσει εξετάσεις.
Σκάει ένα σκασμό λεφτά να στήσει την βάση του και θα πήγαινε να πάρει μαιμού diamond;
Ένας λάτρης του "αθλήματος" θα πήγαινε να αγοράσει από οποιοδήποτε μαγαζί οτι να 'ναι εξοπλισμό;
Στοιχειώδη λογική λεβέντη μου,στοιχειώδη λογική!
Αυτοί που πληρώνουν αδρά ένα αντικείμενο ενασχόλησης δεν είναι οι επαγγελματίες αλλά οι χομπίστες.
Ξέρεις γιατί; Διότι οι επαγγελματίες θα τα πάρουν πίσω τα λεφτά τους,ενώ οι χομπίστες θα τα σκορπίσουν.
Έχεις δει ποτέ κανένα τρελαμένο χομπίστα να αγοράζει μαιμού προιόντα που εχουν σχέση με το χόμπι του;
Αντίθετα,δεν αφήνει κορυφαίο για κορυφαίο προιόν που να μην το αγοράσει



Προς τον Dragonborn

Για εσένα που αμφισβητείς την diamond σου παραθέτω έναν οδηγό ώστε να κάνεις τις αλχημείες
σου προκειμένου να την βελτιώσεις περισσότερο μια και οι κατασκευαστές της είναι ηλίθιοι

pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/X510N/Diamond%20X510N%20modification.htm (http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/X510N/Diamond)

Δεν μου απαντήσατε στο ερωτημά μου όμως

ΕΙΣΤΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ;


Προς τον john_b

Δες το παρακάτω βίντεο και πες μου τι μέτρα έλαβες ώστε να μην έχεις το ίδιο φαινόμενο στην κεραία σου.
Δεν μιλω για τον ιστό βάσης ,αλλά για την diamond.Υποτίθεται πως η βάση σου είναι σταθερότατη

https://www.youtube.com/watch?v=k27TzGOIN_Y

Να υποθέσω οτι το καλώδιο της κεραίας που κατεβαίνει στο μηχανημά σου είναι μέσα σε σπιράλ για την προστασία του από τις
καιρικές συνθήκες,σωστά;


Υ.Γ.: ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ,ΤΑ ΤΡΑΒΑΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑΚΙ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ

Dragonborn
21-12-13, 05:18
Για εσένα που αμφισβητείς την diamond σου παραθέτω έναν οδηγό ώστε να κάνεις τις αλχημείες
σου προκειμένου να την βελτιώσεις περισσότερο μια και οι κατασκευαστές της είναι ηλίθιοι

pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/X510N/Diamond%20X510N%20modification.htm (http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/X510N/Diamond)

Δεν μου απαντήσατε στο ερωτημά μου όμως

ΕΙΣΤΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ;Είσαι κακόπιστος και κακοήθης συκοφάντης. Μου αποδίδεις πράγματα τα οποία δεν έγραψα ποτέ.

Και ναι, είμαι ραδιοερασιτέχνης. διαθέτω μερικά προϊόντα Diamond, αλλά προτιμώ να είμαι δικτυακά ανώνυμος γιατί κυκλοφορούν τύποι σαν την αφεντιά σου.

antonis_p
21-12-13, 08:47
Προς τον antonis_p.

Μπαίνει το παλικάρι ( john_b) στην διαδικασία να διαβάσει και να δώσει εξετάσεις.
Σκάει ένα σκασμό λεφτά να στήσει την βάση του και θα πήγαινε να πάρει μαιμού diamond;
Ένας λάτρης του "αθλήματος" θα πήγαινε να αγοράσει από οποιοδήποτε μαγαζί οτι να 'ναι εξοπλισμό;
Στοιχειώδη λογική λεβέντη μου,στοιχειώδη λογική!
Αυτοί που πληρώνουν αδρά ένα αντικείμενο ενασχόλησης δεν είναι οι επαγγελματίες αλλά οι χομπίστες.
Ξέρεις γιατί; Διότι οι επαγγελματίες θα τα πάρουν πίσω τα λεφτά τους,ενώ οι χομπίστες θα τα σκορπίσουν.
Έχεις δει ποτέ κανένα τρελαμένο χομπίστα να αγοράζει μαιμού προιόντα που εχουν σχέση με το χόμπι του;
Αντίθετα,δεν αφήνει κορυφαίο για κορυφαίο προιόν που να μην το αγοράσει

Η στοιχειώδης λογική λέει πως αυτοί που είναι κάτοχοι μαϊμού diamond
δεν το έκαναν από επιλογή αλλά επειδή την πάτησαν.
Κάποιοι ίσως να το έπαιζαν έξυπνοι και να πίστευαν πως δεν θα έπεφταν στην παγίδα,
επειδή το αγόρασαν από μαγαζί. Λες και τις μαϊμού diamond τις πουλάνε στη λαϊκή.

leosedf
21-12-13, 12:33
Τάκη? Πάλι τα ξέρεις όλα? Πάλι (εννοείται) είσαι ο καλύτερος όλων?
Μήπως είσαι στέλεχος σε ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο? Με αξιώσεις και παράσημα?

john_b
21-12-13, 13:34
Χαχαχαχαχα, χαλαρώστε λιγάκι, Χριστούγεννα έχουμε, αγαπάτε αλλήλους.
Τάκη αν λοιπόν η άνευ κριτικής Diamond για κάποιο λόγο βγάλει στάσιμα, με τρόπο θα τα ρύθμιζες;

lepouras
21-12-13, 15:27
Χαχαχαχαχα, χαλαρώστε λιγάκι, Χριστούγεννα έχουμε, αγαπάτε αλλήλους.
Τάκη αν λοιπόν η άνευ κριτικής Diamond για κάποιο λόγο βγάλει στάσιμα, με τρόπο θα τα ρύθμιζες;

να βγάλει στάσιμα? εγώ την έχω επάνω σε ένα σκουριασμένο σωλήνα με καλώδιο μπαλαντέζα για κάθοδο και επειδή φύσαγε και κουνιότανε την έδεσα από την κορυφή της με σύρματα οικοδομής και όλο το πακέτο είναι πεσμένο πάνω σε ένα ηλιακό θερμοσίφωνα δίπλα στην μεταλλική καμινάδα του τζακιού. με την εγγύηση της Diamond σιγά μην μετρήσω στάσιμα. με 50 βατ ακούγομαι άνετα μέχρι τον γείτονα.(αλλά πρέπει να ήταν μάπα το μηχάνημα γιατί κάτι έπαθε και δεν δουλεύει ):lool:

john_b
21-12-13, 15:58
Εσύ είσαι που για να τρέξει νερό στο ντουζ πρέπει να κρατάει κάποιος πατημένο το PTT;

ALTAHR
21-12-13, 19:05
Προς τον κύριο και αγαπητό συντονιστή Κωνσταντίνο (leosedf)

ΠΟΤΕ δεν είπα οτι τα ξέρω όλα,ούτε κάνω πως τα ξέρω όλα.
Κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να είναι παντογνώστης και ειδικά στο θέμα της τεχνολογίας,
γιατι κάθε μέρα συμβαίνουν εξελίξεις που είναι αδύνατον να τις παρακολουθήσει κανείς και να τις γνωρίζει όλες.

Αλλά όταν αγοράζεις μια φερράρι ή μια lambo και έρχεται ο άλλος και σου λέει πηγαινέ την στο service της γειτονιά σου
να δούμε αν σου δίνει όλα τα άλογα,τότε μόνο μια λέξη λες.

Ε Λ Ε Ο Σ!

Ο άλλος λέει ( antonis_p),ρε φίλε υπάρχουν άτομα που αγόρασαν από μαγαζί και την πατήσανε και οτι οι μαιμού δεν πουλούνται
μόνο στην λαική.

και εγώ του απαντώ.

ΤΙ ΣΚ@Τ@ (ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ) ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ;
ΣΚΙΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΞΕ ΤΑΒΛΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ.

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΣΗ,Η ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ=ΠΟΙΟΤΗΤΑ

ΠΟΙΟΤΗΤΑ=ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΣΤΕΛΕΧΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ


ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ EBAY ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝ ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ Ή ΟΧΙ.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (ΚΕΡΑΙΑ,ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗΣ Κ.Τ.Λ.),ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΞΕΙΣ,ΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΣΤΟ ΣΑΚΙ


Προς τον john_b

Η Diamond για να σου βγάλει στάσιμα δυο πράγματα πρέπει να συμβούν.
α)αστοχία υλικού
β)να σου πάρει υγρασία το εσωτερικό της κεραίας

Ποτε πρόλαβε και πήρε υγρασία;Την είχε από τότε που ήταν στην συσκευασια;¶ρα αποκλείεται αυτό το ενδεχόμενο

Αστοχία υλικού; Έχεις ανοίξει ποτέ καμιά diamond κεραία; Ξέρεις τι θα δείς;
Ένα κομμάτι σύρμα με πηνία,ένα ή δυο κεραμικούς πυκνωτές και ένα βύσμα.
Η αστοχία υλικού πως θα προκύψει;
Τα κομμάτια σύρματος να μην έχουν τις κατάλληλες διαστάσεις;
Τα πηνία να μην έχουν τις σωστές σπείρες;Οι πυκνωτές να είναι χαλασμένοι ή το βύσμα να είναι σκάρτο;
Ή έχεις την εντύπωση πως κάθε κεραία πριν μπει στην συσκευασία δεν της μετριούνται τα στάσιμα;

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ.ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΩΤΑ,ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ
ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΙΟΥ

Δες το παρακάτω βίντεο για το πότε και πως χρησιμοποιούμε την γέφυρα στασίμων
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RiilU4UF-B4


Μπες και στο site του γερμανού dk7zb
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm


Μπες και στην κατηγορία Stacking and Splitters για να καταλάβεις γιατί εγώ είχα την εντύπωση πως μπορούν να συνδιαστούν
πολλές κεραίες μαζί για να αυξηθεί η απολαβή.

Υ.Γ.: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΜΨΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΧΡΙ ΔΑΚΡΥΩΝ

ΣΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ!

Η ΑΔΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΦΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΜΕΡΙΚΟΙ,ΜΕΡΙΚΟΙ

leosedf
21-12-13, 19:24
Βασικά.... Έχω μηχάνημα πολλών χιλιάδων ευρώ για κεραίες οπότε αμφισβητώ το Γερμανό ανα πάσα στιγμή έτσι για πλάκα :P
Και μάντεψε...... Δεν έχω άδεια ραδιοερασιτέχνη.

leck mich am arsch kleines που λένε.

p.gabr
21-12-13, 19:37
Οπππ τι έγινε εδώ;

Αλλαζει η τεχνολογία στις κεραίες και δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε;

Εάν έχεις diamond απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις γέφυρα;

Φίλε τακη είσαι μέλος δύο χρόνια και τα μηνύματα σου είναι εννιά
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να συμμετέχεις στην κοινότητα και να προσφέρεις τις γνώσεις σου, με διάλογο και όχι με διαξιφισμούς


Όλοι είμαστε λίγο-γνωστες ,βοηθά και εσύ, να λύνουμε απορίες

john_b
21-12-13, 19:48
Απλά μια απορία.
Η μεγάλη γνώση της τεχνολογίας σχετίζεται με το ότι φέρεσαι σαν μακακας ή είναι φυσικό σου;

leosedf
21-12-13, 20:03
Ε παίδες επειδή έχουμε ξεσκίσει τους κανόνες αν γίνεται να μείνουμε στο θέμα.

antonis_p
21-12-13, 21:52
Ο άλλος λέει ( antonis_p),ρε φίλε υπάρχουν άτομα που αγόρασαν από μαγαζί και την πατήσανε και οτι οι μαιμού δεν πουλούνται
μόνο στην λαική.

και εγώ του απαντώ.

ΤΙ ΣΚ@Τ@ (ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ) ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ;
ΣΚΙΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΞΕ ΤΑΒΛΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ.

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΣΗ,Η ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ=ΠΟΙΟΤΗΤΑ

ΠΟΙΟΤΗΤΑ=ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΣΤΕΛΕΧΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ


ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ EBAY ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝ ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ Ή ΟΧΙ.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (ΚΕΡΑΙΑ,ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗΣ Κ.Τ.Λ.),ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΞΕΙΣ,ΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΣΤΟ ΣΑΚΙ

Προφανώς ΔΕΝ είμαι καλός ραδιοερασιτέχνης. Δεν μου τα έμαθαν όταν ήμουν στη διαδικασία των εξετάσεων, έμαθα κανόνες επικοινωνιών, έμαθα να συντονίζω την κεραία μου - δεν έπαιζε ο παράγοντας να μην χρειάζεται συντονισμό επειδή ήταν επώνυμη, έμαθα τηλεγραφία, έμαθα τέλος πάντων ότι απαιτούσαν οι εξετάσεις μου. Σε αυτά που έμαθα, εκτιμώ πως είμαι καλός, τέλος πάντων όχι κακός. Τώρα, θα προσπαθήσω να δείχνω ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ, αν αυτό κάνει τον καλό ... ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ :confused1: :confused1: :confused1:

p.gabr
21-12-13, 22:11
Αντώνη εσύ δεν χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις και να απολογηθείς σε κανέναν
Με τα 2300 μηνύματα σου έχεις δείξει την αγάπη σου


και κάτι άλλο ... η θεωρία των κεραιών των προσαρμογών,των τύπων έχει τελειώσει από το 1930
αν τώρα κάτι φτιάχνουν και στραβώνουν τα συρματακια αλοιως είναι μόνο για ΝΑ ΠΟΥΛΟΥΝ


ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΝΗΜΑ

ALTAHR
21-12-13, 22:52
Είναι εύκολο να καταλάβεις αν κάποιος είναι τυχοδιώκτης ή επαγγελματίας.

Από την πρώτη στιγμή κατάλαβα οτι είχα να κάνω με τυχοδιώκτες και όχι με υπεύθυνα άτομα και επαγγελματίες του χώρου

Ήρθε η ώρα που πείστηκα 100%


Ο ένας που νομίζει οτι έχοντας λεφτά θα γίνει από καράβλαχος αριστοκράτης.
¶ρε leosedf μηχανήματα χιλιάδων ευρώ μπορεί να έχεις,ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!


ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗΣ
ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ.

Ο άλλος που ακόμη δεν έβγαλε την diamond από την συσκευασία και θέλει να της μετρήσει τα στάσιμα.Λογικό είναι θα μου πείς.
Χρησιμοποίησε και χθες diamond κεραία,για να ξέρει τι εστί diamond;

ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ DIAMOND ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ.ΒΑΛ'ΤΗΝ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ!

ΚΥΡΙΟΙ, ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ!

antonis_p
21-12-13, 23:00
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!

Αυτό ήταν το πιο βαρύ από όλα ...


ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ!

Αν είχαμε θα αγοράζαμε μόνο DIAMOND και φυσικά μόνο από το Κολωνάκι.

lepouras
21-12-13, 23:04
Εσύ είσαι που για να τρέξει νερό στο ντουζ πρέπει να κρατάει κάποιος πατημένο το PTT;

τσ τσ τσ έχω τηλεχειρισμό. κορδονέτο δεμένο στο ΡΤΤ και κάνα δυο κρικάκια δεμένα σε ταβάνια ΄πόρτες και τραβώντας γίνετε η δουλεία. καμιά φορά και φωνάζοντας ΒΑΓΓΕΛΗΗΗΗΗΗΗΗ:lool:

https://www.youtube.com/watch?v=6zWBHL6Qdec

lepouras
21-12-13, 23:16
Είναι εύκολο να καταλάβεις αν κάποιος είναι τυχοδιώκτης ή επαγγελματίας.

Από την πρώτη στιγμή κατάλαβα οτι είχα να κάνω με τυχοδιώκτες και όχι με υπεύθυνα άτομα και επαγγελματίες του χώρου

Ήρθε η ώρα που πείστηκα 100%


Ο ένας που νομίζει οτι έχοντας λεφτά θα γίνει από καράβλαχος αριστοκράτης.
¶ρε leosedf μηχανήματα χιλιάδων ευρώ μπορεί να έχεις,ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!


ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗΣ
ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ.

Ο άλλος που ακόμη δεν έβγαλε την diamond από την συσκευασία και θέλει να της μετρήσει τα στάσιμα.Λογικό είναι θα μου πείς.
Χρησιμοποίησε και χθες diamond κεραία,για να ξέρει τι εστί diamond;

ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ DIAMOND ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ.ΒΑΛ'ΤΗΝ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ!

ΚΥΡΙΟΙ, ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ!

και έλεγα και εγώ γιατί δεν μπορώ να βγάλω λεφτά από τον ραδιοερασιτεχνισμό.
μάλλων γιατί ΔΕΝ είμαι (ραδιο)ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ αλλά (ραδιο)ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ.
άντε καλές πωλήσεις (όχι) συνάδελφε και(σίγουρα) έμπορα.


υ.γ για σου ρε Κωνσταντίνε ματσό χααααααααααααααααααααααχαχαχαχα

SV1JRT
21-12-13, 23:54
.
.
.


ΠΑΛΙ 48127 το κάνατε το νήμα......


Τάκη απαράδεκτη συμπεριφορά.
Τι παραλήρημα είναι αυτό ??
ΣΑΦΩΣ και ΔΕΝ είμαστε επαγγελματίες. Είμαστε ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.
Και άμα σ' αρέσει. Αλλιώς τα κουβαδάκια σου και σ' άλλο φόρουμ.


.

antonis_p
21-12-13, 23:59
Εγώ τρέμω τη στιγμή που θα μας αραδιάσει τις ραδιοερασιτεχνικές περγαμηνές του και τα ραδιοερασιτεχνικά του επιτεύγματα. ¶ν έχεις κεραία DIAMOND (γνήσια) δεν "πιάνεσαι". Οι υπόλοιποι τρώνε τη ραδιοερασιτεχνική σου σκόνη.

Dragonborn
22-12-13, 00:07
Καλά, αποκλειστική αντιπροσωπεία της Diamond δεν είναι το Freebytes (http://www.freebytes.gr)? Αυτός ο ALTAHR τι θέλει και ασχολείται?

ALTAHR
22-12-13, 00:13
και έλεγα και εγώ γιατί δεν μπορώ να βγάλω λεφτά από τον ραδιοερασιτεχνισμό.
μάλλων γιατί ΔΕΝ είμαι (ραδιο)ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ αλλά (ραδιο)ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ.
άντε καλές πωλήσεις (όχι) συνάδελφε και(σίγουρα) έμπορα.


υ.γ για σου ρε Κωνσταντίνε ματσό χααααααααααααααααααααααχαχαχαχα


Πως φαίνεται ο ανεγκέφαλος και κάνει μπαμ απο μακρια.

Ο ραδιοερασιτεχνισμος εμπίπτει στο ηλεκτρομαγνητικό φασμα.
το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα είναι αντικείμενο ενασχόλησης ενός ηλεκτρονικού,φυσικού άντε και του ηλεκτρολόγου.

ΟΤΑΝ ΡΕ ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΕ ΦΩΣΤΗΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ
ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΕΞΑΣΚΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑΒΙΚΗ,Η ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ
ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.


ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ.

ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ ΕΙΣΤΕ!

ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΟΥΜΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ
(ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΝΝΟΩ)

ΕΣΥ lepoura ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ.


Υ.Γ.: ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙ
ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ

antonis_p
22-12-13, 00:18
Πως φαίνεται ο ανεγκέφαλος και κάνει μπαμ απο μακρια.

Ο ραδιοερασιτεχνισμος εμπίπτει στο ηλεκτρομαγνητικό φασμα.
το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα είναι αντικείμενο ενασχόλησης ενός ηλεκτρονικού,φυσικού άντε και του ηλεκτρολόγου.

ΟΤΑΝ ΡΕ ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΕ ΦΩΣΤΗΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ
ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΕΞΑΣΚΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑΒΙΚΗ,Η ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ
ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.


ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ.

ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ ΕΙΣΤΕ!

ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΟΥΜΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ
(ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΝΝΟΩ)

ΕΣΥ lepoura ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ.


Υ.Γ.: ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙ
ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ

Κάτσε εδώ να τα λέμε, με τίποτα όμως μην πιάσεις τιμόνι απόψε. Αύριο, που θα είσαι πιο νηφάλιος.

pit21
22-12-13, 00:33
Τάκη,
πιστευω πως ο πραγματικός γνωστης φαινεται αμέσως ειλικρινα! Έχεις πέσει 100% μέσα!

Ειναι να απορείς πως τόσοι ανθρωποι παρασιτουν σε αυτο το φορουμ κ το βρωμίζουν καθημερινά.
Στερουνται δε τοσο πολυ της καλλιεργιας ακαδημαικής κ κοινωνικής την οποία είχαμε τόσα χρόνια ελευθερη σε αυτη τη χώρα
ωστε να μην μπορουν να καταλαβουν πως καποια πραγματα δεν μπαινουν καν σε αμφισβητηση.
Ταυτόχρονα δεν συζητούν κιολάς παρα λένε τα δικα τους και τα επιβαλλουν με κάθε τρόπο!

Σε ευχαριστώ λοιπόν πολυ για την διεξοδικη αναλυση και την απολυτα αδιαψεστη, αδιασυστη και αλανθαστα διαχρονική σε βάθος χιλιετιών εγκυροτητα των γνωσεων σου.
Δεν είμαι ραδιοερασιτεχνης αλλά αν το ξεκινούσα τώρα θα επαιρνα σιγουρα μια τετοια από αυτές που διαφημίζεις

leosedf
22-12-13, 00:34
¶ρε leosedf μηχανήματα χιλιάδων ευρώ μπορεί να έχεις,ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!

Tί να κάνω ρε μάστορα, όσα και αν έχω δώσει δεν μπορω να σας φτάσω εσάς τους επαγγελματίες ραδιοερασιτέχνες, εμείς εδώ στο χωριό δεν έχουμε ίντερνετ εκεί που βόσκουμε τα γίδια.
Δώσε μας έστω και λίγο ένα κομμάτι της γνώσης έτσι για το γαμώτο βρε αδερφέ. (πριν το μόνιμο ban)

SV1JRT
22-12-13, 00:36
.

ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....

Κωνσταντίνε, πολύ αργεί αυτό το BAN ...!!!!

.

antonis_p
22-12-13, 00:39
ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....

Κωνσταντίνε, πολύ αργεί αυτό το BAN ...!!!!



Και μετά ποιος θα μας μεταλαμπαδεύσει την Απόλυτη Γνώση;

leosedf
22-12-13, 00:41
Και μετά ποιος θα μας μεταλαμπαδεύσει την Απόλυτη Γνώση;
Έτσι ακριβώς.

Ρε συ Σωτήρη, δεν είναι διασκέδαση?

SV1JRT
22-12-13, 00:44
Έτσι ακριβώς.

Ρε συ Σωτήρη, δεν είναι διασκέδαση?

Χμμμμ..... Να σου πω, από μία άποψη, καλά είναι...
Γέλασε λίγο το χειλάκι μας, γιατί πολύ πίκρα έπεσε τελευταία....

LOL

.

leosedf
22-12-13, 00:48
¶σε που τι να την κάνεις τη γνώση με τέτοια εργαλεία ρε συ? Πατάω κουμπάκια και γίνεται τη NASA το κάγκελο! Αμ τι νόμιζες?


Α ρε SRF τι πήγες και έδινες τόσα τσουβάλια λεφτά σε μηχανήματα? Ας ρωτούσες κανέναν guru καλύτερα. Τζάμπα πράμα.


http://www.youtube.com/watch?v=pkO-TH1oOWk


Υ.Γ. - επειδή το θέμα έγινε κώλος ας μας πει ο χρήστης που άνοιξε το θέμα αν θέλει να γίνει ολική επαναφορά και να επιστρέψουμε πίσω στο χρόνο ώστε να συνεχίσει κανονικά η ροή του θέματος εφ' όσον χρειαστεί.

antonis_p
22-12-13, 00:51
Υ.Γ. - επειδή το θέμα έγινε κώλος ας μας πει ο χρήστης που άνοιξε το θέμα αν θέλει να γίνει ολική επαναφορά και να επιστρέψουμε πίσω στο χρόνο ώστε να συνεχίσει κανονικά η ροή του θέματος εφ' όσον χρειαστεί.

Και θα χαθούν οι φιλοσοφίες του Μέγιστου Ραδιοερασιτέχνη; Θα ήταν μέγα ατόπημα.

john_b
22-12-13, 00:55
Ε ναι, ας πάμε πίσω στον χρόνο, πριν την πρώτη απάντηση του Τάκη.

antonis_p
22-12-13, 00:57
Ε ναι, ας πάμε πίσω στον χρόνο, πριν την πρώτη απάντηση του Τάκη.

Μπορώ να ασκήσω βέτο και να μην σβηστούν; :)

tasos987
22-12-13, 01:02
Ας γινει split σε δυο θεματα:
Το original και το τζερτζελες section...:lool:

ALTAHR
22-12-13, 01:03
Τελευταίο σχόλιο.

ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ.

Ο leosedf δεν είναι ραδιοερασιτέχνης(ο ίδιος το δήλωσε)
Όλοι σας γνωρίζετε οτι οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολόγοι απαλάσσονται τις διαδικασίας εξετάσεων για την απόκτηση άδειας ραδιοερασιτέχνη.
Γίνεσαι κατευθείαν ραδιοερασιτέχνης με μια απλή αιτησούλα.

ΑΡΑ;

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ή ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ (ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ) ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ http://www.hlektronika.gr ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;

Κ Α Τ Σ Α Π Λ Ι Α Σ!

antonis_p
22-12-13, 01:06
Τελευταίο σχόλιο.

ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ.

Ο leosedf δεν είναι ραδιοερασιτέχνης(ο ίδιος το δήλωσε)
Όλοι σας γνωρίζετε οτι οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολόγοι απαλάσσονται τις διαδικασίας εξετάσεων για την απόκτηση άδειας ραδιοερασιτέχνη.
Γίνεσαι κατευθείαν ραδιοερασιτέχνης με μια απλή αιτησούλα.

ΑΡΑ;

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ή ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ (ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ) ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ http://www.hlektronika.gr ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;

Κ Α Τ Σ Α Π Λ Ι Α Σ!

εις άτοπον απαγωγή!

edgar
22-12-13, 01:07
κλιμακτηριο περνας ρε θειο?

leosedf
22-12-13, 01:07
Καλά ρε δεν είπαμε ότι είμαι βλάχος?

leosedf
22-12-13, 01:20
Τελευταίο σχόλιο.

ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ.

Ο leosedf δεν είναι ραδιοερασιτέχνης(ο ίδιος το δήλωσε)
Όλοι σας γνωρίζετε οτι οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολόγοι απαλάσσονται τις διαδικασίας εξετάσεων για την απόκτηση άδειας ραδιοερασιτέχνη.
Γίνεσαι κατευθείαν ραδιοερασιτέχνης με μια απλή αιτησούλα.

ΑΡΑ;

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ή ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ (ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ) ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ http://www.hlektronika.gr ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;

Κ Α Τ Σ Α Π Λ Ι Α Σ!

Ναι είναι αλήθεια, μας ξεμπρόστιασες τώρα. Μην το πεις παραέξω όμως ότι έχουν υδραυλικό για συντονιστή, ας μείνει μεταξύ μας.







Δηλαδή ρε παίδες τελικά μόνο οι επαγγελματίες ραδιοερασιτέχνες έχουν κεραίες?? Και μόνο αυτοί έχουν γνώσεις?

Εγώ που έχω μια πτυσσόμενη κεραία από ένα κινέζικο ραδιόφωνο δεν είμαι επαγγελματίας ραδιοερασιτέχνης?

lepouras
22-12-13, 02:29
Τελευταίο σχόλιο.

οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολόγοι απαλάσσονται τις διαδικασίας εξετάσεων για την απόκτηση άδειας ραδιοερασιτέχνη.
Γίνεσαι κατευθείαν ραδιοερασιτέχνης με μια απλή αιτησούλα.



α ρε τους απατεώνες. με δούλεψαν κανονικά ε? τσάμπα είχα και τα δύο πτυχία(άντε απολυτήρια μην ακουστώ και σαν μέγας οργανογνώστης:biggrin:) και με βάλανε να δώσω?
το υπουργείο το ξέρει αυτό:lool:? να τους το πούμε:hahahha:




Εγώ που έχω μια πτυσσόμενη κεραία από ένα κινέζικο ραδιόφωνο δεν είμαι επαγγελματίας ραδιοερασιτέχνης?
ε τάπαμε. εσύ είσαι ο λεφτάς που αγοράζεις μηχανήματα και ας μην έχεις ούτε ίντερνετ στα γίδια που βόσκεις. φτουσου φτηνέ παρακατιανέ
....Κ Α Τ Σ Α Π Λ Ι Α...... τη θέλεις εδώ? εδώ είναι μόνο για γνώστες.

πω πω πω χάλασα το στόμα μου πού σου μίλησα. πάω στο Εκάλη κλάμπ να ποιό ένα γιδοτσίνο να καθαρίσω.

Pravda
22-12-13, 04:26
Δεν έχει βγει ακόμη το διακριτικό μου.
Θέλω να πιστεύω ότι όταν βγω στον αέρα θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα από αυτό το θρεντ :P

lepouras
22-12-13, 04:35
Δεν έχει βγει ακόμη το διακριτικό μου.
Θέλω να πιστεύω ότι όταν βγω στον αέρα θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα από αυτό το θρεντ :P

εξαρτάτε. για το αν θέλεις να πεις καμιά καλησπέρα καλημέρα (συζήτηση κοινωνικού περιεχομένου)δεν διατρέχεις κίνδυνο. αν όμως θελήσεις να αμφισβητήσεις την diamond δεν σου εγγυώμαι τίποτα:biggrin:

SRF
22-12-13, 05:09
¶σε που τι να την κάνεις τη γνώση με τέτοια εργαλεία ρε συ? Πατάω κουμπάκια και γίνεται τη NASA το κάγκελο! Αμ τι νόμιζες?


Α ρε SRF τι πήγες και έδινες τόσα τσουβάλια λεφτά σε μηχανήματα? Ας ρωτούσες κανέναν guru καλύτερα. Τζάμπα πράμα.

Υ.Γ. - επειδή το θέμα έγινε κώλος ας μας πει ο χρήστης που άνοιξε το θέμα αν θέλει να γίνει ολική επαναφορά και να επιστρέψουμε πίσω στο χρόνο ώστε να συνεχίσει κανονικά η ροή του θέματος εφ' όσον χρειαστεί.

Επειδή αναφέρθηκα και μόνο γράφω!
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!
Απέφυγα να γράψβ γιατί απλά διαβάζω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!
Κάποτε έμαθα ότι ένα βασικό σημείο του τι ΔΕΝ επικαλείται ο ραδιοερασιτέχνης είναι η συσχέτιση του ραδιοερασιτεχνικού του χόμπυ ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ! Με καμμία έννοια, υποννοούμενο, παρανοούμενο, αναφορά, παραφορά, διαφορά, ΣΥΜΦΟΡΑ!
Φαίνεται ότι τα "ήθη" έχουν καταστρατηγηθεί στο ενδιάμεσο... πλήρως!
Λυπάμαι! ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ΔΕΝ έχω αρκετό "ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ" !
Ω, ΝΑΙ,,, συγγνώμη! Είμαι επαίσχυντος... ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ!
ϊσως οφείλεται στο ότι ήμουν πρώτα επαγγελματίας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ και μετά Ραδιοερασιτέχνης? Μπα... Αφού αν το σκεφτώ καλά... ήμουν πριν από επαγγελματίας ήδη "ραδιοερασιτέχνης"... έστω και να ο antonisp σε αυτό θα συνεχίζει να διαφωνεί ορολογικά!!!
Οπότε μάλλον υφίσταμαι το "αυγό του Κολόμπου" ?
Τελικά να πάρω DIAMOND ως απλά ένας ταπεινός ραδιοερασιτέχνης ή να την πάρω ως... "επαγγελματίας" τέτοιος?
Με όσα γράφτηκαν ήδη έχω προβληματιστεί! Κάπου ΚΑΠΟΤΕ έλεγαν ότι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ είναι η ενασχόληση με την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, ΕΡΕΥΝΑ, κλπ των όποιων επιμέρους στοιχείων, και συσκευών θα χρησιμοποιούσε για την "τηλεπικοινωνία" !!!
Και μετά ήρθαν... οι "Γιαπωνέζοι"... με όλα αυτά τα υπέροχα καλούδια... που θυμάμαι το 23 να το δείχνουν κάποιοι ότι χωράει σε μιά τσέπη... ολόκληρος πομποδέκτης 2μ! Και κάπως έτσι... ξεχάσαμε το "κατασκευάζω, μελετώ, ερευνώ" και γίναμε... "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ αντί ραδιοερασιτέχνες!!! "Τρέχα... έβγαλε το 751... ήρθε το 430... καλά έφεραν το 470 V/U...
είδες το FT1000, εργαλείο... " ! Από κεραίες? Να φας "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ" τσουβαλάτο... Πάρε DIAMOND ο "επαγγελματίας", βάλε CUSHCRAFT ο... "ερασιτέχνης" !!! Τι να λέμε!
Πύργους ο άλλος... κατασκευής "αξιόπιστης" επαγγελματικής, που ΄διαλύονταν άμα φυσούσε ο "μπάτης" λίγο πιο... "επαγγελματικά"... και πάρτον κάτω!

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ... που έχω την ατυχία να δω εκατοντάδες ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα, χαλασμένα από "ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" ! Το αποκορύφωμα ήταν αυτός που έβαλε ένα FT-757 στα 220 (τότε) απ' ευθείας!!! Ακόμα απορώ πως το κατάφερε... Α! Θυμάμαι ότι είχε όμως και DIAMOND κεραίες VHF!


ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ... γιατί τελικά αν έχεις DIAMOND κάποιοι αυτομάτως θα σε κατατάξουν στους ΑΑΑ ενώ αν έχεις DIAMOND και τολμήσεις να ελέγξεις τα στάσιμά της όταν την στήνεις, πέφτεις στην XYZ?


Ναι... DIAMOND εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ... ακριβώς γιατί ΑΥΤΕΣ τις "παρα"λογικές... άκουγα ΧΡΟΝΙΑ... από "α-γνώστες" ! Αλλά πως να τολμήσω να αντιμιλήσω εγώ... ένας απλός ταπεινός... ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ?
Εδώ "άλλοι" ΕΚΑΝΑ ΚΑΡΡΙΕΡΕΣ με το ΠΤΥΧΙΟ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ! Χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πτυχίο Ηλεκτρονικής, ραδιοηλεκτρολογίας, ραδιοτεχνικού, ή ότι άλλο! Δεν γνωρίζεται παραδείγματα? ΤΟΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ" είστε τότε? Απλά... "έμποροι" ?

Όσο για... μετρητικά όργανα? Ε, καλά... τι τα χρειιάζεστε? Σάμπως ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ή ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ? Μιά ο..."Γερμανός" μιά η "ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ" άντε και ο "ΓΙΑΠΑΝ" από την άλλη... και είμαστε στον αέρα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ, όχι παίζουμε νομίζετε ως ραδιοερασιτέχνες? Δεν φαντάζομαι να ενοχλεί κιόλας που αντί να πάρω καμμιά δεκαριά ετοιματζίδικα, τόσα έτη, προτίμησα να αγοράσω καναδύο αναλυτές φάσματος μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ (σήμερα), ή κάτι άλλα πιό περίργα που κοίτα βρε παιδί μου δεν χρησιμεύουν σε τίποτα με αυτούς τους παράκεντρους κύκλους που ένας τύπος λεγόμενος Smith σχεδιασε το 30...
που δείχνουν στις οθόνες τους...
Και εγώ απορώ... τι στο διάολο τα αγόραζα, χωρίς να ξέρω γιατί είναι και πως να τα χειριστώ? Μήπως να έπαιρνα μια φωτό τους μόνο? Αφού έτσι και αλλοιώς όλοι οι "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" θέλουν ΜΟΝΟ τον... "Γερμανό" τους!

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ, που επειδή ο καθένας ασκεί το ΧΟΜΠΥ του ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ με τις τεχνικές του επιδιώξεις, γνώσεις, απόψεις, και αναζητήσεις, εγκαλείται από άλλους (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΡΩΤΑ) για το ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ, επειδή οι εκφραζόμενες "θέσεις" τους, δεν συνάδουν με τον... ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ!!!

Ίσως τελικά να τα πουλήσω ΟΛΑ... να πάρω και εγώ μια "ΔΙΑΜΑΝΤΗ" να γίνω και εγώ μετά από... 30+ έτη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ!!!
Αλλά απορώ! ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ μόνο με "ΔΙΑΜΑΝΤΗ" γίνομαι? Ή... μηπως ΟΧΙ τελικά... ?

¶λλωστε πριν ρωτηθώ, δηλώνω ότι ΟΧΙ δεν είμαι... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΣΙΤΕΧΝΗΣ!
Είμαι επαγγελματίας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ... και ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ... και... ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ!!!
Παράδοξο? Ναι... για μη ΡΑΔΙΟ-ΕΡΑΣ(Ι)ΤΕΧΝΑΣ

Dragonborn
22-12-13, 08:44
48147


... διαβάζω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα! Αυτό που κάνει ο Τάκης λέγεται trolling (https://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29), και μπορώ να πω ότι το κάνει με τρομερή αποτελεσματικότητα. Εσείς κοντεύετε να πάθετε εγκεφαλικό από τις προσβολές του και αυτός γελάει χαιρέκακα, μια και βρήκε ένα ωραίο "παιχνίδι" για να διασκεδάσει 2-3 ημέρες.

Προς στιγμήν τσίμπησα και εγώ γιατί νόμισα ότι είναι "του συστήματος" (κολλητός των διαχειριστών).

john_b
22-12-13, 10:14
Χαχαχαχαχαχαχα, βρήκαμε τι παίζει. Ο Τάκης είναι παρακράτος. Έχει ο διαχειριστής καιρό να κάνει ban
και έβαλε τον Τάκη να σκούζει για να τον σκίσει μετά και να δούμε εμείς πόσο σκληρό διαχειριστή έχουμε. Τον έφαγες τον Σαμαρά Κων/νε.


Δεν έχει βγει ακόμη το διακριτικό μου.
Θέλω να πιστεύω ότι όταν βγω στον αέρα θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα από αυτό το θρεντ :P

Τι παίζει τελικά με αυτά τα διακριτικά;
Τα PIχ (που πήρα εγώ) έπρεπε να έχουν δωθεί όλα πριν χρόνια, έχω φίλο παλιό ρ/ε με PIχ, ενω ένας άλλος που έδωσε το καλκαίρι πήρε QYx, δεν μπορώ να καταλάβω πως τα δίνουν έτσι.

Πέρισι δώσαμε 12/12 για εισαγωγικού επιπέδου και τα πήραμε τέλη Γενάρη, φέτος βγήκαν σε 2 βδομάδες. Ίσως παίζουν ρόλο τα γεωγραφικά διαμερίσματα στην καθηστέρηση.

leosedf
22-12-13, 12:25
Επειδή αναφέρθηκα και μόνο γράφω!

Καλημέρα,
ε ο λόγος που αναφέρθηκα είναι γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα τραβούσες τα μαλλιά σου αν τα διάβαζες αυτά...:lool:




Αυτό που κάνει ο Τάκης λέγεται trolling (https://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29), και μπορώ να πω ότι το κάνει με τρομερή αποτελεσματικότητα. Εσείς κοντεύετε να πάθετε εγκεφαλικό από τις προσβολές του και αυτός γελάει χαιρέκακα, μια και βρήκε ένα ωραίο "παιχνίδι" για να διασκεδάσει 2-3 ημέρες.

Προς στιγμήν τσίμπησα και εγώ γιατί νόμισα ότι είναι "του συστήματος" (κολλητός των διαχειριστών).
Μπα Κώστα αποκλείεται να είναι troll, απλά είναι μέλος συλλόγου :001_tt2: Γνωστός και για τις μλκιες του στο θέμα με τα SDR.
E όχι πάντως να φτάνει το μυαλό σας εκεί δεν μπορούσα να το φανταστώ, βρε μπας και ανήκετε κι εσείς σε σύλλογο?

Dragonborn
22-12-13, 12:36
βρε μπας και ανήκετε κι εσείς σε σύλλογο?Βεβαίως, αλλά είμαι του δόγματος μακρυά και αγαπημένα.

john_b
22-12-13, 14:18
Εγώ πάλι ανήκω στον: "Μακρυά και Αλάργα"

SV1EDG
22-12-13, 15:20
" κάτι άλλα πιό περίργα που κοίτα βρε παιδί μου δεν χρησιμεύουν σε τίποτα με αυτούς τους παράκεντρους κύκλους που ένας τύπος λεγόμενος Smith σχεδιασε το 30....."

The best of....

john_b
22-12-13, 16:29
Και για να ξαναμπαίνουμε στο θέμα μας,

Σήμερα πήρα το Alinco DX-SR8E, μαζί με ένα MFJ antenna tuner, ένα Bulun 1:1 της diamond, μονοτήρες και 30 μέτρα σύρμα.

Λέω να το κάνω διπολάκι και να βάλω από 10 μέτρα σύρμα σε κάθε πλευρά. Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι ή να μου πείτε τι να προσέξω;

antonis_p
22-12-13, 16:41
Και για να ξαναμπαίνουμε στο θέμα μας,

Σήμερα πήρα το Alinco DX-SR8E, μαζί με ένα MFJ antenna tuner, ένα Bulun 1:1 της diamond, μονοτήρες και 30 μέτρα σύρμα.

Λέω να το κάνω διπολάκι και να βάλω από 10 μέτρα σύρμα σε κάθε πλευρά. Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι ή να μου πείτε τι να προσέξω;

Τί να προσέξεις;

Αυτά δουλεύουν έτσι. Ο Τσακ Νόρις των ραδιοερασιτεχνικών συσκευών!

john_b
22-12-13, 16:51
Αντώνη από βραχεοκεραίες δεν σκαμπάζω ακόμη τίποτε. Οπότε η ερώτηση είναι μήπως το μήκος που λέω δεν κάνει, αν θα πρέπει να είναι τελείως παράλληλο (γιατί θα μου βγει κάπως σε φαρδύ Λ και με κάποια γωνία), τέτοια πράγματα θέλω να μάθω.

Dragonborn
22-12-13, 18:01
48150


Λέω να το κάνω διπολάκι και να βάλω από 10 μέτρα σύρμα σε κάθε πλευρά. Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι ή να μου πείτε τι να προσέξω;Τι καλώδιο σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις γιά κάθοδο? Στις κεραίες αυτές συνήθως βάζουν ανοικτή γραμμή (ποντικόσκαλα), η οποία πρέπει να παραμένει σε κάποια απόσταση από τοίχους και αντικείμενα.

john_b
22-12-13, 18:15
Είχα πάρει από το προηγούμενο μηχάνημα μπόλικη κάθοδο και θα βάλω Ecoflex-10

Ακρίτας
22-12-13, 22:57
Αντώνη από βραχεοκεραίες δεν σκαμπάζω ακόμη τίποτε. Οπότε η ερώτηση είναι μήπως το μήκος που λέω δεν κάνει, αν θα πρέπει να είναι τελείως παράλληλο (γιατί θα μου βγει κάπως σε φαρδύ Λ και με κάποια γωνία), τέτοια πράγματα θέλω να μάθω.

Καλορίζικο το μηχανάκι, έχω κι εγώ το ίδιο. Από τη στιγμή που το πήρα έχω δώσει όρκο να μην ανοίξω το καπάκι του για κανένα λόγο και θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο. Καιρός τώρα να αρχίσεις τη μελέτη των κεραιών.

Ένα δίπολο με 10 + 10 μέτρα για αρχή είναι πολύ καλή επιλογή. ¶ν τα δυο σκέλη είναι σε ευθεία ή σχηματίζουν ένα ανοικτό Λ έχει μικρή σημασία. Στην πραγματικότητα είναι προτιμότερο να έχουν σχήμα Λ γιατί η αντίσταση της κεραίας θα πλησιάσει περισσότερο στα 50Ω της καθόδου. Το balun στο σημείο σύνδεσης της κεραίας με την κάθοδο. Βέβαια θα πρέπει να συνδέσεις και μια κατάλληλη γέφυρα στασίμων στην έξοδο τη μηχανήματος. Αν όλα πάνε καλά θα έχεις ανεκτό λόγο στασίμων και χωρίς το tuner στις μπάντες των 40 και των 20 μέτρων.

Εννοείται ότι οι δοκιμές γίνονται σε LOW και με διαμόρφωση AM.

Dragonborn
22-12-13, 23:03
...θα έχεις ανεκτό λόγο στασίμων και χωρίς το tuner στις μπάντες των 40 και των 20 μέτρων.Αν όλα πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ θα έχεις ανεκτό λόγο στασίμων στις ζώνες των 40 και 15 m (7 και 21 MHz).

john_b
22-12-13, 23:09
Ευχαριστώ παιδιά.
Έχω πάρει το Tuner MFJ-945E, το οποίο διαθέτει ενσωματωμένη γέφυρα με διασταρούμενες βελόνες.

antonis_p
22-12-13, 23:37
Αν όλα πάνε καλά θα έχεις ανεκτό λόγο στασίμων και χωρίς το tuner στις μπάντες των 40 και των 20 μέτρων.



:-k

http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php?topic=64879.0

antonis_p
22-12-13, 23:41
http://www.hamuniverse.com/dipolemulti.gif

Ακρίτας
22-12-13, 23:45
Αν όλα πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ θα έχεις ανεκτό λόγο στασίμων στις ζώνες των 40 και 15 m (7 και 21 MHz).

ΣΩΣΤΟΣ. Δικό μου λάθος.

john_b
23-12-13, 16:26
To πρόγραμα sdr ττης Alinco, δουλεύει με τον πομποδέκτη;

john_b
23-12-13, 19:06
Κάνω μερικούς υπολογισμούς για την βραχαιατζήδικη, καθότι τα μέτρα δεν μου καλοβγαίνουν. Για να έχω εκπομπή στους 14, βγαίνει: 300/14 = 21.428/4 = 5,357.

Θα μπορούσε το δίπολο μου να έχει 5,357 μέτρα το κάθε σκέλος ώστε να βγαίνω άνετα στους 14 και από κει και μετά με το antenna tunner να φτάσω μέχρι τους 3,5;

Ακρίτας
23-12-13, 22:10
Κάνω μερικούς υπολογισμούς για την βραχαιατζήδικη, καθότι τα μέτρα δεν μου καλοβγαίνουν. Για να έχω εκπομπή στους 14, βγαίνει: 300/14 = 21.428/4 = 5,357.

Θα μπορούσε το δίπολο μου να έχει 5,357 μέτρα το κάθε σκέλος ώστε να βγαίνω άνετα στους 14 και από κει και μετά με το antenna tunner να φτάσω μέχρι τους 3,5;

Το μήκος κεραίας λ/2 θα το υπολογίζεις με τον τύπο: 143/f, το f σε MHz. Με τη διάταξη που συζητάμε (πομποδέκης - tuner - ομοαξονική γραμμή - balun - δίπολο) αυτό που λες δεν γίνεται. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ανοικτή γραμμή ή δίπολο με traps ή άλλες διατάξεις. Μην κάνεις τα πράγματα πολύπλοκα.

Για το sdr δεν γνωρίζω.

john_b
24-12-13, 13:53
Το μηχάνημα βρήκε την θέση του στο γραφείο και το δοκίμασα με την τηλεσκοπική κεραιαούλα που έχω στο SDR (έτσι για να το ανάψω λίγο). Το καλώδιο τροφοδοσίας του είναι πολύ χοντρό και δεν γίνεται όλα τα μηχανήματα να παίρνουν από την πρόσοψη του τροφοδοτικού γιατί ο χώρος δεν βολεύει. Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω ένα πανελάκι με 4 ζευγάρια μπόρνες βαρέως τύπου και καλώδιο να αντέχει 30-40 αμπέρ, ώστε να το βάλω στην πίσω πλευρά και να συνδέω εκεί τις τροφοδοσίες. Σκέπτομαι ένα πλαστικό κουτάκι για τις μπόρνες και τίποτε άλλο. Λέτε να χρειάζεται επιπλέον γείωση το κουτί;

48223

antonis_p
24-12-13, 15:58
Λέτε να χρειάζεται επιπλέον γείωση το κουτί;

όχι. .

john_b
25-12-13, 21:41
Αυτή η κεραία, όταν αναφέρει ότι είναι μέχρι 250 βάττ, μιλάμε για κορυφής;
Τα 100 βάττ SSB του Αλίνκο τα σηκώνει;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=861

antonis_p
25-12-13, 22:19
Αυτή η κεραία, όταν αναφέρει ότι είναι μέχρι 250 βάττ, μιλάμε για κορυφής;
Τα 100 βάττ SSB του Αλίνκο τα σηκώνει;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=861

http://images.pcworld.com/news/graphics/205560-facebook_thumb_down_180_original.jpg

jimnaf
25-12-13, 22:45
Αυτή η κεραία, όταν αναφέρει ότι είναι μέχρι 250 βάττ, μιλάμε για κορυφής;
Τα 100 βάττ SSB του Αλίνκο τα σηκώνει;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=861


Ναι αντέχει τα 100W του ALINCO, μια χαρά είναι για τον χώρο που διαθέτεις, αλλιώς:

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1680 (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1680)

antonis_p
25-12-13, 22:52
πριν αποφασίσεις να αγοράσεις μία κεραία, δες τον λοβό ακτινοβολίας της.

Μικρό ρόλο πρέπει να παίξει στην επιλογή σου η ισχύς που μπορεί να "σηκώσει" η κεραία.

p.gabr
25-12-13, 22:59
Μια κεραία που σίγουρα δεν θα επιφέρει γκρίνιες





48245


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=191105581082346&set=p.191105581082346&type=1&theater

john_b
25-12-13, 23:14
Δεν έχω θέμα με γκρίνιες, χώρος μου λείπει και πρέπει να συμβιβαστώ αναγκαστικά. Τα 10+10 μέτρα που έλεγα δεν βολεύουν τελικά.

antonis_p
25-12-13, 23:25
Δεν έχω θέμα με γκρίνιες, χώρος μου λείπει και πρέπει να συμβιβαστώ αναγκαστικά. Τα 10+10 μέτρα που έλεγα δεν βολεύουν τελικά.

Για αυτό υπάρχουν οι κάθετες.

john_b
25-12-13, 23:29
Αυτή δεν είναι καλύτερη επιλογή από κάθετη;

antonis_p
25-12-13, 23:43
Αυτή δεν είναι καλύτερη επιλογή από κάθετη;

όχι βέβαια!

Η οριζόντια για να δουλέψει σωστά πρέπει να έχει ύψος από το ground (ταράτσα)

Η κάθετη δεν χρειάζεται να απέχει από το ground. (δεν πρέπει και δεν μπορεί να απέχει)


http://www.zerofive-antennas.com/sites/default/files/imagecache/product_full/misc%20pics%20008.JPG

john_b
26-12-13, 00:15
Κάτι τέτοιο;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1679

antonis_p
26-12-13, 11:06
Κάτι τέτοιο;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1679

"using an ATU"

αυτό προϋποθέτει χρήση coupler.

antonis_p
26-12-13, 11:39
κάτι σαν αυτό:

http://www.eham.net/reviews/detail/1068

john_b
26-12-13, 12:57
έχω πάρει χειροκίνητο Tuner (MFJ-945E),
Το συγκεκριμένο που έδειξες κοστίζει όσο το μισό μηχάνημα.

antonis_p
26-12-13, 14:57
έχω πάρει χειροκίνητο Tuner (MFJ-945E),
Το συγκεκριμένο που έδειξες κοστίζει όσο το μισό μηχάνημα.

κάνει όμως άλλη δουλειά.

IC-756
26-12-13, 19:52
http://www.qsl.net/dk7zb/
η υποσελίδα wireman-j-pole έχει φθηνές αξιόπιστες λύσεις (κάθετες J-pole - είναι για μία συχνότητα) για μια καλή αρχή, καλά dx. Εάν θες περισσότερες συχνότητες (δεν μπορείς να τοποθετήσεις πάνω από μία συντονισμένη κεραία) στις άλλες σελίδες προτείνει κάποιες άλλες κάθετες.

Ακρίτας
27-12-13, 00:24
"είναι μία κεραία για εκπομπή και λήψη στα Βραχέα κύματα από τους 3.5 μέχρι τους 50 MHz. Πρόκειται για μία κάθετη κεραία ύψους 6 μέτρων κατασκευασμένη από αλουμίνιο. Τροφοδοτείται από την βάση και δεν είναι απαραίτητα radial ή counterpoise για την λειτουργία της"

"Πως λειτουργεί
Η κεραία τροφοδοτείται με ομοαξονικό καλώδιο μέσω ενός συνδετήρα SO-239 που είναι τοποθετημένος στην υδατοστεγή βάση που περιέχει τον μετασχηματιστή UNUN. Ο μετασχηματιστής αυτός μειώνει την υψηλή αντίσταση που εμφανίζεται από την μεριά της κεραίας σε χαμηλότερη σύνθετη αντίσταση που μπορεί άνετα να διαχειριστεί οποιοδήποτε χειροκίνητο και τα περισσότερα αυτόματα tuner. Προαιρετικά μπορούμε να τοποθετήσουμε και radial ή αντίβαρα στην κεραία"

-Τελικά χρειάζεται radials ή όχι;

-Δηλαδή ένας κατακόρυφος αγωγός μήκους 6 μέτρων εμφανίζει "υψηλή αντίσταση" στις HF συχνότητες;

Papas00zas
27-12-13, 14:19
Παρεμπιπτοντως Γιωργο αυτοι οι "περιεργοι" συνηθως δεν γνωριζουν τι σημαινει "διακριτικο κλησεως ραδιοερασιτεχνη"
...Γνωριζουν ομως πολυ καλα να σε καταγγελουν γιατι "εισαι κατοχος κεραιας εκπομπης βλαβερης ακτινοβολιας ...που θα κανει κακο στα παιδια τους"..
χωρια που θα σε "φορτωνουν" τα οποια προβληματα στις τηλεορασεις τους γιατι:..."απο τοτε που σηκωσες αυτο το διαβολικο πραμα (κεραια)....δεν πιανουν καθαρα το ...μεγκα"

Και μονο που θα ερχεται ο μπατσος μεσα σπιτι σου να κανει ερευνα.....σε ξενερωνει τελειως

Ναι...ναι....Αλλα τα κινητά και το WiFi είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΑ και ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

john_b
27-12-13, 15:00
Καμιά καλή κουβέντα για την Dianond BB-6W έχει να πει κανένας;
(γιατί θα με βόλευε εξερετικά όπως είναι ο χώρος μου)

http://yo3gh.00freehost.com/bb6w.jpg

http://forums.radioreference.com/attachments/pictures-your-shack-mobile-setup/17407d1220056566-updated-antennas-image001.jpg

Dragonborn
27-12-13, 15:32
Πρακτικά είναι ότι και εκείνη η κατακόρυφη με το unun στην βάση. Γενικώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις στο θέμα των κεραιών.

antonis_p
27-12-13, 15:59
Καμιά καλή κουβέντα για την Dianond BB-6W έχει να πει κανένας;

Αφού είναι diamond! Τί άλλο να πεις;

Όπως είπε και ο Κώστας, είναι σαν την κάθετη με το unun στη βάση. Θα προτιμούσα την κάθετη.

Dragonborn
27-12-13, 16:28
Ώχου, έχεις δίκιο, δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία στην μάρκα. Θα έχουμε και νέο γύρο καβγάδων με τον Τάκη... Φαντάζομαι εκείνος ο κύλινδρος δεν είναι UNUN αλλά περιέχει μαγικά φίλτρα και εκχυλίσματα βοτάνων που επιτρέπουν στο σήμα RF να προσανατολίζεται κατά μήκος των κρυστάλλων του χαλκού, κλπ.

Ακρίτας
27-12-13, 17:38
Καμιά καλή κουβέντα για την Dianond BB-6W έχει να πει κανένας;
(γιατί θα με βόλευε εξερετικά όπως είναι ο χώρος μου.

Εγώ θα σου προτείνω να κάνεις αυτό:

http://radioerasitexnis.blogspot.gr/2011/06/40m-6.html

Αν σε προβληματίζουν τα radials το συζητάμε.

antonis_p
27-12-13, 19:32
Ούτως ή άλλως κανείς δεν έμεινε στην πρώτη του κεραία εσαεί.

Πάρε αυτήν που σου έκανε κλικ
και σε 1-2 μήνες συζητάμε για την επόμενή σου.

Εξάλλου το κέφι (hobby) και τα λάθη τα πληρώνουμε. Δεν υπάρχει hobby τζάμπα.

john_b
27-12-13, 21:56
Πρακτικά είναι ότι και εκείνη η κατακόρυφη με το unun στην βάση. Γενικώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις στο θέμα των κεραιών.

Επικράτησε η κοινή γνώμη και χτύπησα την κάθετη με το ανάν στην βάση (ήταν και αρκετά φτηνότερη βεβαίως, βεβαίως).
Περισσότερα όταν στηθεί...

john_b
04-01-14, 22:25
Φιλαράκια έφαγα μεγάλη ήτα σήμερα με την βραχαιοκεραία. :saad:

Έγινε όλη η προεργασία της κεραίας, μονώσεις, σιλικόνες, κ.λπ. και συνδέθηκε στον ιστό. Ο σχεδιασμός ήταν ο ιστός να μπει σε μια βάση κεραίας για ταράτσα η οποία είχε πολύ μακρύ σωλήνα υποδοχής. Στην βάση έγιναν δύο διαμπερείς τρύπες αντικριστές όπου θα πέρναγαν βίδες και θα έδεναν την βάση με τον ιστό. Όλα πήγαιναν καλά, εκτός από την στερέωση της βάσης. Είχα πάρει κάτι βίδες με μεταλλικό έλασμα το οποίο σφίγγοντας το παξιμάδι ανοίγει μέσα στην τρύπα και φρακάρει. Έλα όμως που οι βίδες δεν έλεγαν να καργάρουν με τίποτε. Έδειχναν οι δύο σα να κράταγαν κάπως ενώ η τρίτη αρνιόταν πεισματικά να μαγκώσει. Εντάξει, φαινόταν να κρατιέται η βάση και έτσι, οπότε έβαλα επάνω την κεραία, τράβηξα και τρείς αντηρίδες και καθώς τέντωνα τις αντηρίδες, παραλίγο να απογειωθεί. Κατέβασμα ξανά η κεραία και ξάπλωμα στην ταράτσα. Έτσι έληξε άδοξα η επιχείρηση: «κεραία βραχέων».

Τώρα την Δευτέρα είναι τα μαγαζιά κλειστά, την Τρίτη δουλεύω πρωί, πάνε χαμένες αυτές οι μέρες. Επίσης δεν ξέρω με τι να στερεώσω τελικά την βάση. Μεταλλικά ούπα με ξεχωριστή βίδα; Για ρίξτε καμιά ιδέα.

p.gabr
04-01-14, 22:44
Γιάννη θα πας να αγοράσεις εάν(το εσωτερικό σκηνικό ) το επιτρέπει
Ατέρμονη βίδα (ντίζα) και θα την περάσεις διαμπερές στον τοίχο Παξιμάδι μέσα -παξιμάδι έξω

48502
Βγαινει και πάνω από μέτρο

είναι η μόνη σίγουρη λύση

john_b
04-01-14, 22:46
Εεεε; Θα πρέπει να ξετρυπήσω την ταράτσα του σπιτιού, δεν γίνεται αυτό.

p.gabr
04-01-14, 22:48
Φάουλ κατάλαβα πως θα την στήριζες στον τοίχο

Dragonborn
04-01-14, 22:49
48503 48504


Μεταλλικά βύσματα (1η εικόνα) ή χημικά βύσματα (2η εικόνα). Οι οπές πρέπει να έχουν τις σωστές διαστάσεις και, ιδίως για τα χημικά βύσματα, να είναι καθαρισμένες από την σκόνη.

lepouras
04-01-14, 22:53
Γιάννη μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία της βάσης στο σημείο που θες να την βιδώσεις?

antonis_p
04-01-14, 23:14
Εεεε; Θα πρέπει να ξετρυπήσω την ταράτσα του σπιτιού, δεν γίνεται αυτό.

δεν οργανώνεις μία εκπαιδευτική εκδρομή στην ταράτσα σου; :001_smile:

p.gabr
04-01-14, 23:28
http://www.flickr.com/photos/antennaengineering/5132576303/in/photostream/
Βάση για να μπορεί να πέφτει

john_b
04-01-14, 23:30
Ελάτε, κατεβείτε Ελευσίνα να το φτιάξουμε και τα κοτόπουλα δικά μου.

antonis_p
04-01-14, 23:33
Ελάτε, κατεβείτε Ελευσίνα να το φτιάξουμε και τα κοτόπουλα δικά μου.


http://www.xartopetseta.gr/xartopetsetes/images/photogallery/douleies/5xartopetseta_kebabhtabhta.png

john_b
04-01-14, 23:38
Μια τέτοια βάση έχω:

48506

Αντώνη, πες μου ότι συχνάζει κατά δω τώρα....

antonis_p
04-01-14, 23:43
Αντώνη, πες μου ότι συχνάζεις κατά δω τώρα....

13 χρόνια στην 112.

tzamas
04-01-14, 23:46
θα παρεις τις παρακατω βιδες και εισαι ενταξει
θα πρεπει ομως να ανοιξεις την σωστη τρυπα για να μπει σφιχτα να μην (κολυμπαει) μεσα γιατι αλλιως δεν θα σφιξει

48507

john_b
04-01-14, 23:46
Έλα ρε σι, δίπλα μένω, προς τα θριάσιο.

Τελικά θα πάρω μεταλλικά ούπατ και βλέπουμε.
Επίσης το συρματόσχοινο με το διαφανές περίβλημα για τις αντιρίδες, θα λειτουργεί ως ράντιαλ;

Φίλε Ερρίκο αυτά πήρα και δεν έσφυγγαν με τίποτε, με 10άρι που ήθελε έκανα τις τρύπες τι άλλο να κάνω;

antonis_p
04-01-14, 23:47
Δηλαδή οι βίδες μπετού δεν έσφιγκαν;
Σαν αυτή είναι;


http://www.johnart.gr/Catalogue/images/201012/zamak_za-to.jpg

Ακρίτας
04-01-14, 23:47
Είχα πάρει κάτι βίδες με μεταλλικό έλασμα το οποίο σφίγγοντας το παξιμάδι ανοίγει μέσα στην τρύπα και φρακάρει. .....Επίσης δεν ξέρω με τι να στερεώσω τελικά την βάση. Μεταλλικά ούπα με ξεχωριστή βίδα; Για ρίξτε καμιά ιδέα.

Υποψιάζομαι ότι πήρες τις ειδικές βίδες για κοιλοδοκούς και γυψοσανίδες. ¶σε τα εξωτικά. Κοινά πλαστικά φις (ουπα) θα πάρεις και στριφόνια. Πρόσεξε το Φ να είναι αυτό που άνοιξες. ¶μα τα σφίξεις στο μπετόν δεν φεύγουν ούτε με βαριοπούλα.

antonis_p
04-01-14, 23:51
Έχε υπόψιν πως αυτό που θα κρατά την κατασκευή θα είναι οι αντηρίδες.

Αν το "συρματόσχοινο με το διαφανές περίβλημα" είναι μπουγαδόσυρμα, να το αποφύγεις. Και δεν θα κρατήσει το πλαστικό, και δεν θα έχεις radial.

john_b
04-01-14, 23:55
Ήταν σαν αυτά που έβαλε εικόνα ο Ερρίκος.\\

Τι να βάλω δλδ για αντιρρίδες;

antonis_p
05-01-14, 00:03
Ήταν σαν αυτά που έβαλε εικόνα ο Ερρίκος.\\

Τι να βάλω δλδ για αντιρρίδες;

Συρματόσχοινο γαλβανιζέ. Αν το θέλεις για περισσότερο από 50 χρόνια βάλε inox :001_smile:

john_b
05-01-14, 00:17
Πολύ κακουχία ρε γμτ.
Αν δεν γίνεται στο τέλος η δουλειά είναι απογοήτευση και θα χάσω τόσες μέρες τζάμπα.

Τουλάχιστον έτσι όπως είναι οι κεραίες έχω 12 μέτρα κάθοδο στα V/U και άλλα τόσα στο βραχέο. Πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό από πλευράς απωλειών. Λιγότερο από 0,6 απώλειες στην κάθοδο (για το ecoflex 10).

p.gabr
05-01-14, 11:10
Μια τέτοια βάση έχω:

48506

Αντώνη, πες μου ότι συχνάζει κατά δω τώρα....

Eιναι λάθος αυτές οι βάσεις

Οι βάσεις ιστού πρέπει να είναι έτσι ,ώστε μα μπορεί να σπάει και να ανεβοκατεβαίνει ευκολότερα και σταθερά

Μπορεί και μόνο ενα άτομο, έχοντας ετοιμάσει την μια αντηρίδα να το σηκώσει και να δέσει τισ υπόλοιπες

4850948510

Αυτη με μεγαλύτερο σκέλος βάσης θα ήταν μια χαρά
το δε στερέωμα της βάσης με τις βίδες δεν είναι τόσο τραγικό, εάν και εφόσον οι αντηρίδες είναι σωστές και τανυσμένες

antonis_p
05-01-14, 11:33
BTW δες μία δική μου κάθετη που έχει στερεωθεί στον τοίχο της ταράτσας. Το ψιλό συρματόσχοινο που την κρατά σε σχεδόν οριζόντια θέση είναι από ... φρένο ποδηλάτου.


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1527000_10151946818672561_394144777_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1525371_10151946818707561_2125757259_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1187107_10151946818727561_490049804_n.jpg

john_b
05-01-14, 11:35
Που μπορώ να βρω σπαστή βάση;

lepouras
05-01-14, 16:25
Που μπορώ να βρω σπαστή βάση;

την έχεις.
http://imageshack.us/scaled/landing/801/jk5m.jpg
κόψε βάλε ένα Π, κόλα το, μία βίδα περαστή και μία κάθετη λάμα στο τέλος να ασφαλίζεις αν θέλεις τον ιστό(προαιρετικά).:biggrin:

antonis_p
05-01-14, 18:46
Και όταν με τα καλό Γιάννη, οι γραμμές μεταφοράς των κεραιών σου θα έρχονται στο χώρο σου,
πρέπει να είναι κάπως έτσι για να τις αποσυνδέεις εύκολα όταν ο καιρός δεν θα εμπνέει εμπιστοσύνη:



https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1558538_10151947363242561_1069859490_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1012841_10151947363267561_281548507_n.jpg

john_b
05-01-14, 19:16
Έχω κατά νου να κάνω κάτι ανάλογο, όχι όμως με κονέκτορες female to female, αλλά με υπερτασικά που έχουν το φυσίγγι με το αέριο. Αυτά θα είναι βιδωμένα επάνω στην χάλκινη λάμα, γειωμένα από το βιδάκι τους στον χαλκό και όλα τα μηχανήματα γειωμένα στον χαλκό επίσης και έξω μετά στην γείωση ίσως με ομοαξονική γραμμή και κάποιο πυκνωτή εκεί πέρα. Βέβαια αυτά θα είναι το επόμενο βήμα, αλλά θα γίνουν.

Βοηθήστε με κάπου. Οι αντηρίδες με συρματόσχοινο που θα βάλω, για να παίζουν ως ράντιαλ στην κάθετη, θα πρέπει να ξεκινούν όσο γίνεται πιο κοντά στο σημείο που είναι βιδωμένη η κεραία στον ιστό;

Dragonborn
05-01-14, 19:37
Βοηθήστε με κάπου. Οι αντηρίδες με συρματόσχοινο που θα βάλω, για να παίζουν ως ράντιαλ στην κάθετη, θα πρέπει να ξεκινούν όσο γίνεται πιο κοντά στο σημείο που είναι βιδωμένη η κεραία στον ιστό;Θα πρέπει στην άκρη προς την κεραία να πρεσσάρεις κόσες και να τις βιδώσεις στο γειωμένο έλασμα της βάσης της. Επίσης ιδανικά στην άλλη άκρη θα πρέπει να παρεμβληθεί μονωτήρας.

p.gabr
05-01-14, 20:28
Αλλη μια βάση σπαστή , diy σας αφήνω να σκεφτείτε πια από τις δυο που έδειξα είναι πιο σωστή


48519

Επειδή φεύγω θα απαντήσω αργότερα και σε άλλα


η φώτο από εδώ που έχει όλη την κατασκευή και άλλα

http://www.flickr.com/photos/antennaengineering/5132581325/in/photostream/

john_b
05-01-14, 20:44
Μα το γειωμένο έλασμα της βάσης, εφ όσον είναι συνδεμένο στον ιστό, δεν είναι το ίδιο;

Dragonborn
05-01-14, 21:05
Ο ιστός και το έλασμα είναι συνδεδεμένα, αλλά εσύ ρωτάς για τα συρματόσχοινα. Λοιπόν, αν θέλεις να λειτουργούν ως ένα είδος αντιβάρου πρέπει να πετύχεις πολύ καλή και αξιόπιστη ηλεκτρική επαφή με τον ιστό και τό έλασμα με τον τρόπο που σου υπέδειξα.

john_b
05-01-14, 21:11
Κατάλαβα. Αν από το δαχτυλίδι με τα τρία αυτιά που δένονται επάνω οι αντηρίδες, οδηγήσω μια γείωση στο έλασμα της κεραίας, καλύπτομαι;

Dragonborn
05-01-14, 21:17
Το πρόβλημα είναι να πετύχεις πολύ καλή ηλεκτρική επαφή μεταξύ συρματόσχοινου και υπολοίπων στοιχείων.

john_b
05-01-14, 21:25
Οκ, κατανοητό.
Και κάτι που φοβάμαι να ρωτήσω (μην μπω σε άλλους μπελάδες), αλλά θα το κάνω. Οι ανρτιρίδες μου θα έχουν μήκη περίπου, 5 – 4 και 8 μέτρα. Χρειάζονται συγκεκριμένο υπολογισμένο μήκος; Η κεραία είναι πολυμπαντική.

antonis_p
05-01-14, 21:40
Οκ, κατανοητό.
Και κάτι που φοβάμαι να ρωτήσω (μην μπω σε άλλους μπελάδες), αλλά θα το κάνω. Οι ανρτιρίδες μου θα έχουν μήκη περίπου, 5 – 4 και 8 μέτρα. Χρειάζονται συγκεκριμένο υπολογισμένο μήκος; Η κεραία είναι πολυμπαντική.

Η κεραία σου δεν είπαμε πως δεν χρειάζεται radials; Λάθος θυμάμαι;

p.gabr
05-01-14, 21:42
Eιναι λάθος αυτές οι βάσεις

Οι βάσεις ιστού πρέπει να είναι έτσι ,ώστε μα μπορεί να σπάει και να ανεβοκατεβαίνει ευκολότερα και σταθερά

Μπορεί και μόνο ένα άτομο, έχοντας ετοιμάσει την μια αντηρίδα να το σηκώσει και να δέσει τις υπόλοιπες

4850948510

Αυτη με μεγαλύτερο σκέλος βάσης θα ήταν μια χαρά
το δε στερέωμα της βάσης με τις βίδες δεν είναι τόσο τραγικό, εάν και εφόσον οι αντηρίδες είναι σωστές και τανυσμένες


Αλλη μια βάση σπαστή , diy σας αφήνω να σκεφτείτε πια από τις δυο που έδειξα είναι πιο σωστή


48519

Επειδή φεύγω θα απαντήσω αργότερα και σε άλλα


η φώτο από εδώ που έχει όλη την κατασκευή και άλλα

http://www.flickr.com/photos/antennaengineering/5132581325/in/photostream/


H επάνω φωτογραφία είναι μια βάση ιστού στρατιωτική , καρφωνόταν στο χώμα με τεσσερεις πασσάλους υπό γωνιά χωρίς απαραιτήτως να πατώσουν
Σπαστή και μπορούσε όπως είπα να στηθεί, με ένα και μόνο άτομο
Όταν την σήκωνες έχοντας κρεμάσει τις αντηρίδες , κούμπωνε στην εγκοπή και μετά εσφυγκες την επάνω βίδα

Όμως το πέλμα φαίνεται πολύ ψεύτικο και μάλιστα χωρίς νεύρα με τον κάθετο κομμάτι του ιστού . Εκτός αυτού υπάρχει και αδυνάτισμα με το κενό που φαίνεται

Δεν ήταν τυχαίο, ούτε θέμα οικονομίας ,ήταν για να έχει ευελιξία και να μην δημιουργείται (υπομόχλιο) ώστε να ταλαιπωρεί τα σημεία σύσφιξης (τους πασσάλους) ,η τις βίδες
Η δεύτερη κατασκευή είναι άκαμπτη και φυσικά σε κουνήματα ξεσηκώνει τις βίδες

Η πρόσδεση των αντηρίδων πάντα ήταν με σχοινιά για να μπορεί να τανύζεται εύκολα και να έχει ελαστικότητα

Διακρίνουμε τον (τανιστηρα) τον μονωτήρα και τον κρίκο προσδέσεως με τον ιστό

http://img19.imageshack.us/img19/1605/pwgz.jpg

ΤΕΛΟΣ μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε BALUN 1/1 για τον μη επηρεασμό των καλωδίων

john_b
05-01-14, 21:56
Η κεραία σου δεν είπαμε πως δεν χρειάζεται radials; Λάθος θυμάμαι;

Σωστά θυμάσαι, ωστόσο αναφέρεται ότι με την χρήση ράντιαλ έχουμε βελτίωση. Μάλιστα έχει βγει και ένα κιτάκι για την κεραία αυτή με κόστος όσο η μισή τιμή της:

http://www.ebay.com/itm/Sigma-Eurocom-SE-HF-X-80-HF-360-Plus-Kit-/221339892876?pt=DE_Handys_Kommunikation_Antennen&hash=item3388e2bc8c#ht_1390wt_906

http://www.pjbox.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/i/sigma_plus_kit_2.jpg

antonis_p
05-01-14, 22:24
Ξεκίνα, στερέωσέ την, δες την να δουλεύει και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να την βελτιώσεις.

¶σε που πιστεύω πως δεν θα μείνεις για πολύ καιρό με αυτήν!

john_b
06-01-14, 11:34
Και δυο φώτο από το shack όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι στιγμής.

4852748528

Μπόρνες έχω βάλει μόνο στο V/U που τραβάει 7 αμπέρ μέγιστο στα 50 βάττ και στο antenna tuner για τον φωτισμό του. Η σύνδεση του τροφοδοτικού και του βραχέου που τραβάει πάνω από 20 αμπέρ έχει γίνει με ηλεκτρολογικές επαφές.

antonis_p
06-01-14, 22:59
Φρόντισε αύριο να τη στήσεις και να σου δώσουμε τα πρώτα σου ραπόρτα! Πρωί πρωί τα ούπα και τις βίδες!

john_b
06-01-14, 23:08
Έλα γύρνα και συ το μαχαίρι στην πληγή…

Αύριο δουλεύω πρωινός, το απόγευμα θα πάω να ψωνίσω υλικά, Τετάρτη είμαι πρωινός, το απόγευμα της τετάρτης αν δεν βρέχει θα κάνω δουλειά. Χάσαμε μια βδομάδα σχεδόν...

antonis_p
06-01-14, 23:17
Έλα γύρνα και συ το μαχαίρι στην πληγή…

Αύριο δουλεύω πρωινός, το απόγευμα θα πάω να ψωνίσω υλικά, Τετάρτη είμαι πρωινός, το απόγευμα της τετάρτης αν δεν βρέχει θα κάνω δουλειά. Χάσαμε μια βδομάδα σχεδόν...

Αύριο βράδυ! Με μπαλαντέζα στην ταράτσα!!! :biggrin:

SRF
06-01-14, 23:24
Έλα γύρνα και συ το μαχαίρι στην πληγή…

Αύριο δουλεύω πρωινός, το απόγευμα θα πάω να ψωνίσω υλικά, Τετάρτη είμαι πρωινός, το απόγευμα της τετάρτης αν δεν βρέχει θα κάνω δουλειά. Χάσαμε μια βδομάδα σχεδόν...

Ηρεμία!!! ΧΟΜΠΥ είναι... δεν έχετε ποινική ρήτρα με ώρα και ημέρα παράδοσης έργου!
Απολαύστε το, προτιμότερο να το κάνετε σωστά και όπως πραγματικά θέλετε εσείς, ακόμα και αν πάρει 6 μήνες κάτι για να ολοκληρωθεί... παρά να στήνετε βεβιασμένα κάτι, με την αγωνία της χαράς το "τώρα" και μόλις αυτό καταρρεύσει πάνω που στήθηκε στα γρήγορα να απογοητευτείτε... κιόλας!
Στα χόμπυ... το ταξίδι είναι ο σκόπιμος λόγος τους, και ο προορισμός ο απώτερος διαρκώς μεταβαλλόμενος αιτιατός σκοπός!!!

DIMITRIS______TH______
07-01-14, 01:48
Ηρεμία!!! ΧΟΜΠΥ είναι... δεν έχετε ποινική ρήτρα με ώρα και ημέρα παράδοσης έργου!
Απολαύστε το, προτιμότερο να το κάνετε σωστά και όπως πραγματικά θέλετε εσείς, ακόμα και αν πάρει 6 μήνες κάτι για να ολοκληρωθεί... παρά να στήνετε βεβιασμένα κάτι, με την αγωνία της χαράς το "τώρα" και μόλις αυτό καταρρεύσει πάνω που στήθηκε στα γρήγορα να απογοητευτείτε... κιόλας!
Στα χόμπυ... το ταξίδι είναι ο σκόπιμος λόγος τους, και ο προορισμός ο απώτερος διαρκώς μεταβαλλόμενος αιτιατός σκοπός!!!

Πως τα λεει αυτο το παιδι........... :)

john_b
12-01-14, 15:35
Μάγκες προβληματάρα.
Μόλις έβαλα την κεραία και όταν πάω να εκπέμψω σε LOW AM (και σε USB) ακούω ένα ρελέ αν ανοιγοκλείνει σαν τρελός, τρι τρι τρι τρι…., και τίποτε. Του έβαλα ένα ντάμμυ λόαντ της μπερντ, πάλι τα ίδια (με άλλο καλώδιο του ντάμμυ). Στην απελπισία μου του έβαλα και την 510, τα ίδια. Καμία βοήθεια;

P.S: Το δοκόμασα και απευθείας χωρίς το τιούνερ, τα ίδια.

antonis_p
12-01-14, 15:41
Μάγκες προβληματάρα.
Μόλις έβαλα την κεραία και όταν πάω να εκπέμψω σε LOW AM (και σε USB) ακούω ένα ρελέ αν ανοιγοκλείνει σαν τρελός, τρι τρι τρι τρι…., και τίποτε. Του έβαλα ένα ντάμμυ λόαντ της μπερντ, πάλι τα ίδια (με άλλο καλώδιο του ντάμμυ). Στην απελπισία μου του έβαλα και την 510, τα ίδια. Καμία βοήθεια;

P.S: Το δοκόμασα και απευθείας χωρίς το τιούνερ, τα ίδια.

???

με το tuner απενεργοποιημένο;

john_b
12-01-14, 15:55
Και απενεργοποιημένο και εκτός, απευθείας η κεραία στο μηχάνημα.

john_b
12-01-14, 16:26
Μόλις έκανα ρισέτ, τα ίδια. Καμιά φορά ξεμπλοκάρει και συντονίζει, αλλά αν αφήσω το πρές και το ξαναπατήσω τρίζει πάλι το ρελέ. Και φυσικά μέχρι λόου, παραπάνω με τίποτε.

antonis_p
12-01-14, 17:52
Μόλις έκανα ρισέτ, τα ίδια. Καμιά φορά ξεμπλοκάρει και συντονίζει, αλλά αν αφήσω το πρές και το ξαναπατήσω τρίζει πάλι το ρελέ. Και φυσικά μέχρι λόου, παραπάνω με τίποτε.

Για αυτό σε ρώτησα αν το antenna tuner είναι απενεργοποιημένο. Αν είναι απενεργοποιημένο τί να συντονίσει;

Σε όλες τις μπάντες;

Ακρίτας
12-01-14, 19:34
Μάγκες προβληματάρα.
Μόλις έβαλα την κεραία και όταν πάω να εκπέμψω σε LOW AM (και σε USB) ακούω ένα ρελέ αν ανοιγοκλείνει σαν τρελός, τρι τρι τρι τρι…., και τίποτε. Του έβαλα ένα ντάμμυ λόαντ της μπερντ, πάλι τα ίδια (με άλλο καλώδιο του ντάμμυ). Στην απελπισία μου του έβαλα και την 510, τα ίδια. Καμία βοήθεια;

P.S: Το δοκόμασα και απευθείας χωρίς το τιούνερ, τα ίδια.

Επειδή δεν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου, έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις ένα τεχνητό φορτίο 50Ω κατ' ευθείαν στο μηχάνημα (χωρίς γέφυρες, χωρίς tuner κλπ.);

antonis_p
12-01-14, 20:19
Επειδή δεν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου, έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις ένα τεχνητό φορτίο 50Ω κατ' ευθείαν στο μηχάνημα (χωρίς γέφυρες, χωρίς tuner κλπ.);

πού να 'χει ο άνθρωπος dummy load;

πάντως John ίσως να έχεις θέμα με κάποιο καλώδιο, κονέκτορα, βραχυκύκλωμα κλπ,
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να το κάνει όταν δεν χρησιμοποιείς το auto tune, προφανώς δεν είναι.

john_b
12-01-14, 23:33
Όπως ανέφερα πιο πάνω, έβαλα απευθείας τεχνητό φορτίο 50Ω της μπέρντ (αυτό που έχει μια ψήκτρα σαν βαλίτσα), καθότι το έχει ο φιλαράκος που με βοήθησε στην κεραία. Τέλος πάντων, μην κράξετε όλοι μαζί για ότι διαβάσετε στην συνέχεια.

Συνηθίζω να λέω μια έκφραση, η οποία είναι η εξής: «Όταν γ@μιέται, τον παίρνει» (σ.σ. λόγια μεγάλων αντρών).
Τι συνέβη λοιπόν. Φαίνεται πως όταν τοποθετούσα την κάθοδο, γύρισα άθελα μου το κουμπάκι που ρυθμίζει την τάση του τροφοδοτικού, με αποτέλεσμα η τάση να πέσει κάτω από 9,5 βόλτ. Και ενώ στις δοκιμές που έκανα παρακολουθούσα το όργανο του ρεύματος, στο άλλο της τάσης δεν πήγε το μάτι μου. ¶υπνος καθότι δούλευα νύχτα, έπιασα με τον φίλο να φτιάξουμε την κεραία, και κατά τις 4 το απόγευμα που τέλειωσα, πήγα για ύπνο πεπεισμένος ότι το μηχάνημα έχει βλάβη. Είχα εξετάσει τα πάντα. Πριν λίγο σηκώθηκα και καθώς ετοιμαζόμουν για την δουλειά λέω, ας ρίξω ακόμη μια ματιά. Τα ίδια προβλήματα, την ώρα που πάω να σβήσω το τροφοδοτικό πέφτει το μάτι μου στην τάση. Αφού έριξα τα σχετικά μπινελίκια, το βάζω 13,8, δοκιμάζω και όλα μια χαρά.

kge
13-01-14, 09:46
ΑΝΤΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΕΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΟΝΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...........

SRF
13-01-14, 10:32
Όπως ανέφερα πιο πάνω, έβαλα απευθείας τεχνητό φορτίο 50Ω της μπέρντ (αυτό που έχει μια ψήκτρα σαν βαλίτσα), καθότι το έχει ο φιλαράκος που με βοήθησε στην κεραία. Τέλος πάντων, μην κράξετε όλοι μαζί για ότι διαβάσετε στην συνέχεια.

Συνηθίζω να λέω μια έκφραση, η οποία είναι η εξής: «Όταν γ@μιέται, τον παίρνει» (σ.σ. λόγια μεγάλων αντρών).
Τι συνέβη λοιπόν. Φαίνεται πως όταν τοποθετούσα την κάθοδο, γύρισα άθελα μου το κουμπάκι που ρυθμίζει την τάση του τροφοδοτικού, με αποτέλεσμα η τάση να πέσει κάτω από 9,5 βόλτ. Και ενώ στις δοκιμές που έκανα παρακολουθούσα το όργανο του ρεύματος, στο άλλο της τάσης δεν πήγε το μάτι μου. ¶υπνος καθότι δούλευα νύχτα, έπιασα με τον φίλο να φτιάξουμε την κεραία, και κατά τις 4 το απόγευμα που τέλειωσα, πήγα για ύπνο πεπεισμένος ότι το μηχάνημα έχει βλάβη. Είχα εξετάσει τα πάντα. Πριν λίγο σηκώθηκα και καθώς ετοιμαζόμουν για την δουλειά λέω, ας ρίξω ακόμη μια ματιά. Τα ίδια προβλήματα, την ώρα που πάω να σβήσω το τροφοδοτικό πέφτει το μάτι μου στην τάση. Αφού έριξα τα σχετικά μπινελίκια, το βάζω 13,8, δοκιμάζω και όλα μια χαρά.

Ηθικόν δίδαγμα?
Loop to # (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73317&p=634455&viewfull=1#post634455)204 !
Της νύκτας τα καμώματα τα βλέπει η 'μέρα & γελά! :wiink:
Όποιος... ΒΙΑΖΕΤΑΙ... ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ!!! :biggrin:

Και σαφώς...
ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ... ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

matthew
13-01-14, 12:37
Τι συνέβη λοιπόν. Φαίνεται πως όταν τοποθετούσα την κάθοδο, γύρισα άθελα μου το κουμπάκι που ρυθμίζει την τάση του τροφοδοτικού, με αποτέλεσμα η τάση να πέσει κάτω από 9,5 βόλτ. Τα ίδια προβλήματα, την ώρα που πάω να σβήσω το τροφοδοτικό πέφτει το μάτι μου στην τάση. Αφού έριξα τα σχετικά μπινελίκια, το βάζω 13,8, δοκιμάζω και όλα μια χαρά. Την πάτησα & εγώ έτσι μια φορά & από τότε προτιμώ τροφοδοτικά με διακόπτη κλειδώματος στα 13,8 V για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

john_b
13-01-14, 17:10
Τα τελευταία νέα. Η λήψη κάποιων ελλήνων συναδέλφων στους 7.200 ήταν μέσα στο θόρυβο (χωρίς σήμα) και δεν μπορούσα να κάνω εκπομπή γιατί μου γονάτιζε τα αμπέρ καθώς μιλούσα. Αφού έφαγα μια φρίκη καθώς προσπαθούσα να μιλήσω με τον Γιώρο (Kge), βρήκα την λύση. Έβαλα απευθείας τα καλώδια στο τροφοδοτικό και σταμάτησε το γονάτισμα. Έπαιρνα αρχικά από ένα πολύμπριζο με μπόρνες. Έπειτα ανέβηκα στην ταράτσα και κατέβασα μια γείωση του ιστού κάτω. Αυτό ήταν. Σήματα φουλ στην λήψη και πήγαινα 9 plus 60 Καβάλα και Αλεξ/πολη. Χεχεχεχεχεχεχε. Αύριο θα σας βάλω κεραιοφώτο.

SRF
13-01-14, 22:07
Τα τελευταία νέα. Η λήψη κάποιων ελλήνων συναδέλφων στους 7.200 ήταν μέσα στο θόρυβο (χωρίς σήμα) και δεν μπορούσα να κάνω εκπομπή γιατί μου γονάτιζε τα αμπέρ καθώς μιλούσα. Αφού έφαγα μια φρίκη καθώς προσπαθούσα να μιλήσω με τον Γιώρο (Kge), βρήκα την λύση. Έβαλα απευθείας τα καλώδια στο τροφοδοτικό και σταμάτησε το γονάτισμα. Έπαιρνα αρχικά από ένα πολύμπριζο με μπόρνες. Έπειτα ανέβηκα στην ταράτσα και κατέβασα μια γείωση του ιστού κάτω. Αυτό ήταν. Σήματα φουλ στην λήψη και πήγαινα 9 plus 60 Καβάλα και Αλεξ/πολη. Χεχεχεχεχεχεχε. Αύριο θα σας βάλω κεραιοφώτο.

Βλέπω έχεις μπει στα "ταχύρυθμα" εκμάθησης!!! ΕΥΓΕ!

john_b
14-01-14, 00:22
¶σε τα εύγε γιατίτα πράγματα είναι περίεργα ακόμη.
Ενώ συντόνιζα στους 3.5 μετά από μερικές δοκιμές το tuner και η γέφυρα ήταν σα νεκρά εκεί, σα να μην δεχόταν καθόλου σήμα. Στο πρεσάρισμα γενικά σα να βγάζει μόνο την ελάχιστη ισχύ ενώ είναι ρυθμισμένο στο Hi και φαίνεται στο ότι δεν τραβάει αμπέρ πολλά. Δεν ξέρω αν ενεργοποίησα καμιά προστασία στασίμων, όλα αυτά προέκυψαν στην πορεία λίγων δοκιμών το βράδυ. Διάβασα στις οδηγίες του αλίνκο ότι αν ανέβει η θερμοκρασία ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας και αν ανέβει ακόμη λίγο πέφτει η ισχύς στο μισό, επειδή πήρε και δούλευε, μήπως εκεί κάτι έγινε για προστασία. Δεν ξέρω. Θα δω τι παίζει το επόμενο διήμερο που έχω ρεπό.

SV1JRT
14-01-14, 11:43
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν ένα Coupler....


48691


.....ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ !!!!


.

Ακρίτας
14-01-14, 14:30
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν ένα Coupler.....

Πόσα κιλά έφαγε αυτό;

Γιάννη, δεν αφήνεις καλύτερα τα 80 μέτρα επί του παρόντος. Σε λίγες μέρες μπορεί να τα πούμε από τα 40 διά ζώσης.

antonis_p
14-01-14, 15:31
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν ένα Coupler....


48691


.....ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ !!!!


.

πώς έγινε αυτό έτσι;

SRF
14-01-14, 15:39
Το πέρασε κάποιος στην ταράτσα για μαγγάλι!!! :biggrin:

leosedf
14-01-14, 17:01
Η Κεραυνιάστηκε.

john_b
14-01-14, 18:17
Δεν ξέρω τι γίνεται, αν φταίει η κεραία ή κάτι άλλο.
Το Αλίνκο έχει καλώδιο τροφοδοσίας μήκους 2.5 μέτρων. Το μίκρυνα στο 1.5 μέτρο γιατί το θεώρησα υπερβολικό και μου φαίνεται πιο σωστή τώρα η τροφοδοσία. Συντόνισα σε όλες τις μπάντες και έφτιαξα έναν κατάλογο που πάει η κάθε ρύθμιση του Tunner ανά μπάντα, ώστε να τα βάζω κατευθείαν και μετά απλά να κάνω έναν μικρομετρικό συντονισμό. Το θέμα είναι ότι στους 3.5 αρνιέται να εκπέμψει και να συντονίσει. Μόνο σε FM διαμόρφωση παίρνω λίγο σήμα με πολύ υψηλό στάσιμο. Λέτε να φταίνε τα συρματόσχοινα που έχω βάλει πολύ κοντά στην βάση της κεραίας (στην κορυφή του ιστού);

antonis_p
14-01-14, 19:02
Ποια είναι η κεραία σου είπαμε;

john_b
14-01-14, 20:38
Ελπίζω να μην είναι ρητορικό το ερώτημα. Είναι αυτή:
http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1679

Το θέμα είναι ότι συντόνιζε εκεί κάτω, ενώ τώρα όχι. Θα δοκιμάσω να βγάλω την γείωση αύριο. Επίσης επηρεάζει ελαφρός την μέσα τηλεόραση καμιά φορά και το Tunner που είναι δίπλα στην οθόνη του υπολογιστή μου σβήνει την οθόνη μερικές φορές. Μπλέξαμε σε ιστορίες.
Σήμερα πήρα με μπάρα χαλκού 20χ10 εκατοστών (1.5 ~ 2 κιλά), θα την χώσω σε ένα κουτί και θα γειώσω tuner και μηχάνημα και από κει θα το στείλω έξω στην γείωση μήπως αλλάξει κάτι.

antonis_p
14-01-14, 21:59
Ελπίζω να μην είναι ρητορικό το ερώτημα. Είναι αυτή:
http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=27_262&products_id=1679

The SE-X80 is an end fed aluminium vertical antenna, capable of allowing the user to work 80 meters through 6 meter bands using an ATU


Δεν θυμάμαι να ανάφερες πως χρησιμοποιείες ATU.

john_b
14-01-14, 22:01
ATU ή χειροκίνητο.

SRF
14-01-14, 22:09
ATU ή χειροκίνητο.

ATU αυτόματο ή χειροκίνητο... θέλεις να πεις! Το ATU δεν σημαίνει Automatic Tuning Unit αλλά Antenna Tuning Unit !

antonis_p
14-01-14, 22:10
ATU ή χειροκίνητο.

Εννοεί αυτό που τοποθετείται στην βάση της κεραίας. Αν εσύ χρησιμοποιείς επιτραπέζιο, με αυτό κάνεις 50Ohm όλο το κεραιοσύστημα. Όπερ και χρησιμοποιείς σαν κεραία και την γραμμή μεταφοράς!

Είχα μείνει με την εντύπωση πως είχες αυτήν της diamond με το match στη βάση που παίζει από 2 μέχρι 30MHz και δεν θέλει radials.

john_b
14-01-14, 22:32
Αντώνη το Ανάν το έχει στην βάση της, εγώ σύνδεσα επάνω την κάθοδο μόνο. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βάλω ξεχωριστή γείωση και δεν κάνει του σπιτιού.

antonis_p
14-01-14, 22:53
Αντώνη το Ανάν το έχει στην βάση της, εγώ σύνδεσα επάνω την κάθοδο μόνο. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βάλω ξεχωριστή γείωση και δεν κάνει του σπιτιού.

δεν χρειάζεσαι ηλεκτρική γείωση αλλά counterpoise:


http://www.qsl.net/hfpack/images/reference_vertical_element_drawing.jpg

john_b
14-01-14, 23:02
Δλδ θέλουν μονωτήρες οι αντιρίδες που έχω βάλει;
Να αφαιρέσω την γείωση;
Πάντως από τους 10 μέχρι τους 18 συντονίζει και χωρίς το tuner, μόνη της.

Ακρίτας
14-01-14, 23:08
Αντώνη το Ανάν το έχει στην βάση της, εγώ σύνδεσα επάνω την κάθοδο μόνο. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βάλω ξεχωριστή γείωση και δεν κάνει του σπιτιού.

Επειδή η ιστοσελίδα του προμηθευτή της κεραίας σου γράφει ανοησίες ρίξε μια ματιά παρακάτω. Ειδικά για τα 80 μέτρα ΔΕΝ χρειάζεται tuner. Η προσαρμογή γίνεται μόνο με το UNUN. Πρόσεξε τί λέει για τις γειώσεις.

http://www.thunderpole.co.uk/amateur-homebase-antennas/sigma-eurocomm-se-hf-x80-vertical-hf-antenna.html
(http://www.thunderpole.co.uk/amateur-homebase-antennas/sigma-eurocomm-se-hf-x80-vertical-hf-antenna.html)
και παρακάτω είναι το εγχειρίδιο του tuner σου (έχει και το ηλεκτρονικό διάγραμμα)

http://www.ad4c.us/MFJ%20antenna%20tuners/MFJ-945E.pdf

john_b
14-01-14, 23:14
Εντάξει, υπάρχει γείωση δια μέσου του ιστού.
Η δύο αντιρίδες καταλήγουν στην πλάκα και η τρίτη στην μεταλλική κατασκευή του γκαράζ. Αυτή σε κάποιο σημείο της περνάει στο μισό μέτρο κοντά από το καλώδιο της ΔΕΗ που έρχεται στο σπίτι.
Γείωσα την βάση του ιστού με την γείωση του σπιτιού. Να γειώσω και τις αντιρίδες που είναι επάνω στις άκρες τους;

Η γείωση του Π/Δ και του tuner, επιρεαζει τον συντονισμό;

antonis_p
14-01-14, 23:36
ok, προφανώς είναι το ίδιο με την diamond που νόμιζα πως είχες,
κάνε τις δοκιμές σου στα 80μ με/χωρίς τα radials που έχεις.
Υποτίθεται πως θα πρέπει να συντονίσει στα 80 χωρίς radials.


Η γείωση του Π/Δ και του tuner, επιρεαζει τον συντονισμό;

όχι. έτσι λέει

john_b
15-01-14, 00:27
Έλα ο γατούλης, έκανα την πρώτη μου επαφή πριν λίγο με Γερμανία στους 7.170. Με την διάδωση να μην είναι καλή, μου έδωσε 5-6.

IC-756
15-01-14, 00:30
Στον πίνακα του κατασκευαστή που παρέθεσε συνάδελφος παραπάνω, γράφει περίπου τα στάσιμα ανά συχνότητα που θα περιμένεις. Κάνε και εσύ ένα παρόμοιο πίνακα (χωρίς τούνερ) για να δεις που περίπου κινείσαι. Η απόδοση της κεραίας θα αλλάζει ανάλογα με το ύψος της, επηρεάζεται εύκολα από μεταλλικά αντικείμενα κοντά της και θέλει ύψος για να τα ξεπεράσει. Μελλοντικά δες την απόδοση της αυξάνοντας το ύψος της ακόμη και αν δεν έχει αντικείμενα κοντά της. Στα 80μ. (άς λέει ότι θέλει ο κατασκευαστής) ούτως ή άλλως δεν περιμένεις πολλά πράγματα, μην σε ανησυχεί αυτό. Καλή επιτυχία.
Καλή η προσπάθεια του κατασκευαστή να περιγράψει πόσα θα είναι τα στάσιμα μετά το τούνερ αλλά αχρείαστη hihi

SRF
15-01-14, 11:06
ok, προφανώς είναι το ίδιο με την diamond που νόμιζα πως είχες,
κάνε τις δοκιμές σου στα 80μ με/χωρίς τα radials που έχεις.
Υποτίθεται πως θα πρέπει να συντονίσει στα 80 χωρίς radials.



όχι. έτσι λέει

Ωχχχχ... Ωχχχ... ! Βλέπω να βγαίνει κανένας ανεκδιήγητος και να γράφει ότι "ΑΝ ήταν ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ (ο... φιδάκης), θα δούλευε ότι και να έκανες, αλλά... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ"!!! :biggrin:

SRF
15-01-14, 11:16
Επειδή η ιστοσελίδα του προμηθευτή της κεραίας σου γράφει ανοησίες ρίξε μια ματιά παρακάτω. Ειδικά για τα 80 μέτρα ΔΕΝ χρειάζεται tuner. Η προσαρμογή γίνεται μόνο με το UNUN. Πρόσεξε τί λέει για τις γειώσεις.

http://www.thunderpole.co.uk/amateur-homebase-antennas/sigma-eurocomm-se-hf-x80-vertical-hf-antenna.html
(http://www.thunderpole.co.uk/amateur-homebase-antennas/sigma-eurocomm-se-hf-x80-vertical-hf-antenna.html)
και παρακάτω είναι το εγχειρίδιο του tuner σου (έχει και το ηλεκτρονικό διάγραμμα)

http://www.ad4c.us/MFJ%20antenna%20tuners/MFJ-945E.pdf

Μήπως να εξηγήσουμε γενικά προς κάθε ενδιαφερόμενο... ότι ένα ATU για να μπορέσει να "φέρει" την προσαρμογή σε μιά κεραία, πρέπει αυτή να είναι ΑΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ για την συχνότητα που επιχειρεί το ATU να την συντονίσει? Αν είναι συντονισμένη τότε το ATU είναι κατ' ουσίαν άχρηστο, και προσπαθεί να φέρει την είσοδο & έξοδό του στις ίδιες αντιστάσεις Ζ, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει αφού διαρκώς παρεμβάλλει μεταξύ τους στοιχεία χωρητικά ή αυτεπαγωγικά... που μετατρέπουν διαρκώς σε κάθε θέση τους, την σχέση Ζι & Ζο !
επομένως ΑΝ θέλουμε να έχουμε το ATU διαρκώς πάνω στο σύστημά μας... και να μην δημιουργεί τελικά πρόβλημα σε κάποια συχνότητα (αυτήν που η κεραίαμας συντονίζει ούτως ή άλλως και χωρίς αυτό ενδιάμεσα) αρκεί να ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ελαφρώς την κεραία μας... !!! Πλέον το ATU θα εισέρχεται ως "διορθωτής" και στην συχνότητα αυτήν! Αλλοιώς θα πρέπει να το θέτουμε εκτός, όταν λειτουργούμε στην συχνότητα αυτή!

john_b
15-01-14, 13:47
Και μερικές φώτο:

487194872048721487224872348724

lepouras
15-01-14, 14:08
Γιάννη πολύ ωραία τα έχεις κάνει(το αν είναι σωστά είμαι ο τελευταίος άσχετος να στο πω) το μόνο που θα σου πω να προσέξεις είναι αυτόν τον τριπλό σύνδεσμο για τις αντηρίδες στην 3 φωτογραφία καμιά φορά με τον καιρό χαλαρώνει και κατεβαίνει λίγο οπότε χαλαρώνουν και οι αντηρίδες.
απλά αν μπορείς πρόσθεσε από κάτω μία φουρκέτα (ή ότι άλλο θεωρήσεις σωστό)σαν αυτές που είναι για να δένουμε στα κάγκελα τους ιστούς ώστε να λειτουργεί σαν φρένο.

SV1JRT
15-01-14, 14:08
.

Σ' ΩΡΑΙΟΣ Φίλε.
Καλά DX....

antonis_p
15-01-14, 14:19
Έλα ο γατούλης, έκανα την πρώτη μου επαφή πριν λίγο με Γερμανία στους 7.170. Με την διάδοση να μην είναι καλή, μου έδωσε 5-6.

Να έχεις πάντα υπόψιν πως μια επαφή μπορεί να γίνει ΟΧΙ επειδή εσύ έχεις φοβερή κεραία αλλά επειδή (ευτυχώς) έχει τέτοια ο άλλος σταθμός.
Δεν το λέω για να σε ρίξω, απλά να το έχεις υπόψιν.

Πάντως αν το γυρίσεις στα ψηφιακά (επαφές σε φωνή έκανες και πριν γίνεις ραδιοερασιτέχνης, ώρα για κάτι καινούριο) θα ενθουσιαστείς περισσότερο!

antonis_p
15-01-14, 14:26
ένα ATU για να μπορέσει να "φέρει" την προσαρμογή σε μιά κεραία, πρέπει αυτή να είναι ΑΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ για την συχνότητα που επιχειρεί το ATU να την συντονίσει? Αν είναι συντονισμένη τότε το ATU είναι κατ' ουσίαν άχρηστο, και προσπαθεί να φέρει την είσοδο & έξοδό του στις ίδιες αντιστάσεις Ζ, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει αφού διαρκώς παρεμβάλλει μεταξύ τους στοιχεία χωρητικά ή αυτεπαγωγικά... που μετατρέπουν διαρκώς σε κάθε θέση τους, την σχέση Ζι & Ζο !
επομένως ΑΝ θέλουμε να έχουμε το ATU διαρκώς πάνω στο σύστημά μας... και να μην δημιουργεί τελικά πρόβλημα σε κάποια συχνότητα (αυτήν που η κεραία μας συντονίζει ούτως ή άλλως και χωρίς αυτό ενδιάμεσα) αρκεί να ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ελαφρώς την κεραία μας... !!! Πλέον το ATU θα εισέρχεται ως "διορθωτής" και στην συχνότητα αυτήν! Αλλιώς θα πρέπει να το θέτουμε εκτός, όταν λειτουργούμε στην συχνότητα αυτή!

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει ο Γιώργος. Κάποτε έστησα ένα μονόπολο για τα 160m, κομμένο και ραμμένο εκεί που ήθελα να "μιλάω". Επειδή τα στάσιμα δεν ήταν όπως ακριβώς θα ήθελα (φαντάζομαι λόγω του περιβάλλοντος χώρου) είπα να χρησιμοποιήσω και ένα επιτραπέζιο tuner. Συντόνιζε (συντονίζει) ΠΑΝΤΟΥ εκτός από εκεί που θέλω!!! Αναγκάζομαι να τσοντάρω 1-2 μέτρα σύρμα για να μπορεί να "έρθει" εκεί που το χρειάζομαι.

john_b
15-01-14, 14:39
Και μια και είναι μέρα φωτογραφιών σήμερα, να και τα φορητάκια μου:

4872548726

john_b
15-01-14, 15:59
Λες και το μηχάνημα δεν στέλνει έξω ισχύ. Δεν ξέρω, η γέφυρα δεν ανεβαίνει πάνω από το 30, αλλά αμπέρ τραβάει κανονικά. Ίσως δεν μετράει κορυφές. Τώρα μίλησα με Ικαρία και Σύρο και με άκουγαν μόνο διαμόρφωση. Πως γίνεται να με άκουσε ο άλλος 2000 χλμ. μακριά χτές και να μην με ακούνε στην Σύρο;

Εκεί που μου πάει καλά χωρίς tunner είναι στα 30 μέτρα (10.1 - 10.15), μάλιστα το tuner μου το χαλάει αν το παρεμβάλω.

IC-756
15-01-14, 16:05
Είναι θέμα συχνότητας και κεραίας, μάλλον σε άκουσαν από κύμα εδάφους. Σε ποιες συχνότητες πήγες να μιλήσεις με Ελλάδα;

john_b
15-01-14, 16:16
Στους 7170
Και τώρα στους 18.157 μίλησα με Βέλγιο και μου έδωσαν 5-9 και στους 18.160 με Ομάν μου έδωσαν 5-9