PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά τις εξετάσεις, τι;



Pravda
14-12-13, 01:45
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έπειτα από αρκετή σκέψη αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για ρ/ε, κατηγορίας 1, τις οποίες πέρασα την βδομάδα που μας πέρασε.
Μην τα πολυλογώ, φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχ. είμαι και έχοντας μια μεγάλη περιέργεια και αγάπη για τα ηλεκτρονικά και τις τηλεπικοινωνίες, αποφάσισα να δώσω τις εξετάσεις προκειμένου να μπορέσω να ασχοληθώ παραπάνω με το χόμπι αυτό.

Όμως υπάρχει ένα θέμα.
Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη, ούτε έχω δει -πέρα από τα βίντεο στο youtube- ρ/ε επί το έργον. Ούτε γνωρίζω "τα της πιάτσας" (πχ τι γίνεται με τους συλλόγους ας πούμε), ούτε τι χρειάζεται να προσέξει κανείς κατά την αγορά εξοπλισμού για παράδειγμα.

Δεδομένου ότι τα διακριτικά θα τα πάρουμε "μετά τις γιορτές, (sic) καταλαβαίνετε", όπως μας ενημέρωσε ο φίλτατος εξεταστής, υπάρχει μια νεκρή περίοδος τώρα που προσφέρεται για ψάξιμο/διάβασμα.

Οπότε θέλω να ρωτήσω για αρχή κάποια βασικά πράγματα: Μετά τις εξετάσεις, τι;
Χρειάζεται να γραφτεί κανείς σε ρ/ε σύλλογο; Γιατί υπάρχουν διαφορετικοί σύλλογοι (δεν αναφέρομαι στους τοπικούς);
Δεδομένου ότι η οικονομική συγκυρία είναι δύσκολη, ποιά θα ήταν μια καλή αρχή για έναν νέο ρ/ε; Δεν ζητάω συγκεκριμένα μοντέλα πομποδεκτών (ευτυχώς στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα), αλλά εάν αξίζει κανείς να περιμένει να μαζέψει κάποια χρήματα για να αγοράσει έναν καλό πομποδέκτη (ειδικά στα HF βλέπω ότι οι τιμές είναι λίγο ψηλές για τα στάνταρ μου) ή να πάρει κάτι φθηνό για να μάθει να χειρίζεται τα βασικά και μετά να προχωρήσει παρακάτω...

Άνοιξα κυρίως το θρεντ αυτό, γιατί φαντάζομαι πως θα υπάρχουν κ άλλοι συνάδελφοι (έτσι παρατήρησα τουλάχιστον στις εξετάσεις) που δεν έχουν κάποιον γνωστό ρ/ε ή σχέση με κάποιον σύλλογο προς το παρόν και θέλουν να αρχίσουν να το ψάχνουν.

leosedf
14-12-13, 03:31
ΧΕΣΕ τους συλλόγους βασικά.
Πάρε ένα αρχικό μηχάνημα φτηνό και ξεκίνα να πειραματίζεσαι.

Dragonborn
14-12-13, 07:55
47956

Επίσης έλα αύριο μια βόλτα στο Hamfest να δεις τι παίζει αυτόν τον καιρό στο χώρο των ραδιοερασιτεχνών.

john_b
14-12-13, 10:05
Όπως πολύ ευγενικά παρατήρησε ο Κωνσταντίνος, γ@μ@ του συλλόγους. Οι σύλλογοι αποτελούνται από «αφεντικά» που τους δημιουργούν, από κλίκες που προκύπτουν και από μέλη που δεν πρέπει να βγάζουν γλώσσα γιατί μπαίνουν στην μπούκα.

Έπειτα κατέβασε το βιβλιαράκι που έχω αναρτήσει σε αυτή την κατηγορία (Ραδιοερασιτεχνικά Ανάλεκτα) και διάβασε το. Έχει πολλά χρήσιμα συγκεντρωμένα που θα τα χρειαστείς. Πάρε για αρχή ένα φορητό φτηνό κινέζικο (Wouxun ή TYT) και για ικανό διάστημα μάθε να ακούς και σιγά – σιγά θα συμμετέχεις όλο και πιο ενεργά. Αν μετά από καιρό δεις ότι εξακολουθείς να το γουστάρεις, πάρε ένα V/U για βάση και μια καλή κεραία (όπως έκανα εγώ). Αν μετά από καιρό συνεχίσεις να ενδιαφέρεσαι κοιτάς για βραχέο και κεραία.

SV1JRT
14-12-13, 10:26
Ο Κωνσταντίνος και ο Γιάννης είπαν όλο το σκηνικό. Στις εξετάσεις έμαθες σε ποιες συχνότητες επιτρέπετε να κάνεις εκπομπή και σε ποιες όχι. Επίσης έμαθες πως πρέπει να μιλάς στον αέρα. ΑΥΤΟ είναι όλο. Αγόρασε ένα ραδιοερασιτεχνικό μηχάνημα, στήσε την κεραία σου και για λίγο καιρό, κάνε "κουρτίνα" (δηλαδή κάνε ΜΟΝΟ ακρόαση) σε συχνότητες που μιλάνε άλλοι μέχρι να καταλάβεις τον τρόπο που μιλάνε. Μετά ζήτα διακοπή και μπες στην παρέα. Τόσο απλά....

leosedf
14-12-13, 10:28
Δεν μπορείτε να πείτε το είπα όσο πιο ευγενικά αρμόζει σε συλλόγους κλπ :lool::lool:

SRF
14-12-13, 11:41
Δεν μπορείτε να πείτε το είπα όσο πιο ευγενικά αρμόζει σε συλλόγους κλπ :lool::lool:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ... ναι!

Ακρίτας
14-12-13, 12:05
Άνοιξα κυρίως το θρεντ αυτό, γιατί φαντάζομαι πως θα υπάρχουν κ άλλοι συνάδελφοι (έτσι παρατήρησα τουλάχιστον στις εξετάσεις) που δεν έχουν κάποιον γνωστό ρ/ε ή σχέση με κάποιον σύλλογο προς το παρόν και θέλουν να αρχίσουν να το ψάχνουν.

Όπως αντιλαμβάνεσαι εδώ θα διαβάσεις το κοντό και το μακρύ του κάθε ενός. Μιά άποψη παραπάνω προφανώς δεν βλάπτει:

Ασε τα V/U γιατί είναι ο πιο σύντομος δρόμος να μπεις στη νοοτροπία του "καφενείου".
Βρες ένα οικονομικό HF (υπάρχουν και αξιόλογα καινούρια μηχανήματα με μόνο 600 Ε) κατασκεύασε μόνος σου ένα τροφοδοτικό, μια κεραία ανάλογα με το χώρο που διαθέτεις και ΑΚΟΥ ΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ για πολύ καιρό μέχρι να καταλάβεις τί παίζει τόσο σε ελληνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.
Αφού είσαι ηλεκτρολόγος και έχεις όρεξη, πίστεψέ με, δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα άλλο εκτός από τον πομποδέκτη. Όσο για τους συλλόγους, δεν είναι και τόσο κακοί, αλλά ...από μακρυά.

john_b
14-12-13, 12:52
Γιώργο, ως ρ/ε θα θέλει και θα πρέπει να μπορεί να ακούει και να μιλάει παντού (στα επιτρεπόμενα πλαίσια πάντα). Θα μπορούσε να πάρει ένα μηχάνημα «όλα σε ένα», αλλά, κατά την άποψη μου, μια βλάβη θα τον βγάλει εκτός από τα πάντα μέχρι να αποκατασταθεί. Για τον λόγο αυτό υποστηρίζω ότι θα πρέπει να υπάρχουν δύο διαφορετικά μηχανήματα στην βάση, ένα βραχέο και ένα V/U. O άλλος λόγος είναι ότι με δύο μηχανήματα θα μπορεί να παρακολουθεί ταυτόχρονα τέσσερις συχνότητες αντί για δύο και αν θέλει και επαναλήπτες και έχει πάρει φορητό, θα μπορεί να παρακολουθεί 6 συχνότητες ταυτόχρονα. Εγώ με τα 3 φορητά, το V/U της βάσης και το βραχέο αργότερα, θα έχω ακρόαση παράλληλα σε 10 συχνότητες.

leosedf
14-12-13, 13:02
Δε βάζεις ένα SDR (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62988)πρώτα που είναι και σχεδόν τζάμπα δαχτυλέρο κράμπα για να ακούς?

IC-756
14-12-13, 13:04
Τα πράγματα δεν είναι μόνο όπως παρουσιάζονται. Το να υποστηρίζεις ή να καταδικάζεις απόλυτα κάτι, στην περίπτωση μας τους συλλόγους δεν είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνο. Άλλωστε εάν αυτή ήταν η κυρίαρχη άποψη, δεν θα υπήρχαν σωματεία σήμερα. Όσο αφορά εμένα μακριά από απόλυτες απόψεις. Τα σωματεία είναι φορείς στους οποίους κάποιοι συνάδελφοι προσφέρουν αφιλοκερδώς, κάποιοι όχι, κάποιοι προτιμούν να κατακρίνουν κλπ. Εάν γνωρίσεις την επικρατούσα κατάσταση, θα αποκτήσεις τη δική σου γνώμη και αυτό πιστεύω είναι το ζητούμενο.
Υπάρχουν πράγματα στον ρ/ε που δεν μαθαίνονται θεωρητικά πχ διαβάζοντας κλπ. Αλλά μαθαίνονται με την πράξη, με την ανταλλαγή απόψεων με άλλους χομπίστες κλπ. Το μόνο που θα σου έλεγα είναι σιγά-σιγά να αποκτήσεις προσωπική άποψη. Ίσως πηγαίνοντας σε περισσότερα του ενός σωματεία. Μπορείς να κάνεις μια αρχή με το αυριανό χαμφεστ και να γνωρίσεις εκεί κάποιους συναδέλφους.
Όσο για τα μηχανήματα, άλλα θα σου προσφέρει ένα βραχέο, άλλα ένα φορητό v/u, άλλη είναι η χρήση του μηχανήματος βάσης, άλλη του μομπάιλ κλπ. Όλα έχουν το σκοπό τους, θέλει όμως ιεράρχηση το πράγμα γιατί οι αγοραστικές μας δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες.
Καλώς ήρθες στο χόμπι και εύχομαι να στεριώσεις.

john_b
14-12-13, 13:19
Ναι σαφώς, τα σωματεία όταν δεν πιάνονται στα χέρια, όταν δεν φτύνονται (αλήθεια που έγινε πριν λίγες μέρες αυτό, πού έγινε; ), όταν δεν κυριαρχούν οι κλίκες, όταν δεν πάνε οι μ@λ@κες να κατεβάζουν κεραίες των άλλων, ή όταν δεν καρφώνουν καρφίτσες στις καθόδους, ή…., ή…., κάτι κάνουν. Βέβαια σε γενικότερη κλίμακα ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης για την κατάντια την χώρας μας πηγαίνει στα κάθε λογής σωματεία υπηρέτες των συμφερόντων και πεμτοφαλαγκίτες του εργατικού κινήματος. Αλλά εγώ πήγα στα εργατικά σωματεία τώρα, τα ρ/ε προφανώς έχουν ταπεινά ελατήρια.

leosedf
14-12-13, 13:23
Χαχαχαχαχα! Έχουμε βίντεο με φτυσίματα κλπ?

john_b
14-12-13, 13:30
I donʼt now sir, εγώ είμαι ένας φτωχός και μόνος Cawboy. Μόνος μου τα βρήκα, μόνος μου τα έμαθα και στην πορεία έκανα και 2-3 φίλους από τον χώρο. Σε καμιά περίπτωση δεν μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να πάω σε κάποιο σωματείο, ίσως γιατί ξέρω πολύ καλά και εκ των έσω, την βρομιά των άλλων σωματείων, των εργατικών και είμαι αρκετά προκατειλημμένος.

Τυχαία έπεσα στο παρακάτω:
http://2mdes.blogspot.gr/2013/11/blog-post_21.html

leosedf
14-12-13, 13:45
Ναι το έχω δει κι εγώ αυτό το blog.

Dragonborn
14-12-13, 14:18
Χαχαχαχαχα! Έχουμε βίντεο με φτυσίματα κλπ?Όχι ακόμα, αλλά από ότι διάβασα στο παρακάτω blog ίσως έχουμε αύριο στο hamfest: http://oeisaggeleas.blogspot.gr/2011/05/call-sign-sv1lkm.html

Κάποιοι μπαχαλάκηδες προετομάζονται για άγριες φάσεις.

john_b
14-12-13, 14:36
χαχαχαχαχα, στο συγκεκριμένο μπλοκ συχνάζουν απόφοιτοι από τις Ουρσουλίνες;

Για αυτό μακριά και αλάργα.

leosedf
14-12-13, 14:36
Τζάμι, θα έχει υλικό για να γελάμε.

miketr
15-12-13, 16:40
Χαιρετω την παρεα. Ειμαι και εγω ενας καινουριος ραδιοερασιτεχνης (μολις την περασμενη Τριτη περασα τις εξετασεις εισαγωγικου επιπεδου). Περιμενοντας λοιπον το διακριτικο μου, ξεκινησα την κατασκευη μιας κεραιας open stub j-pole. Θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω και πως λεγεται η παρακατω βαση. Ευχαριστω πολυ. http://ecx.images-amazon.com/images/I/81PnPqg9keL._SX522_.jpg

antonis_p
15-12-13, 17:26
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έπειτα από αρκετή σκέψη αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για ρ/ε, κατηγορίας 1, τις οποίες πέρασα την βδομάδα που μας πέρασε.
Μην τα πολυλογώ, φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχ. είμαι και έχοντας μια μεγάλη περιέργεια και αγάπη για τα ηλεκτρονικά και τις τηλεπικοινωνίες, αποφάσισα να δώσω τις εξετάσεις προκειμένου να μπορέσω να ασχοληθώ παραπάνω με το χόμπι αυτό.

Όμως υπάρχει ένα θέμα.
Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη, ούτε έχω δει -πέρα από τα βίντεο στο youtube- ρ/ε επί το έργον.

Ούτε όλοι όσοι έχουν ραδιοερασιτεχνικό διακριτικό κλήσης έχουν δει. Πάντως πέρα από αυτά που ειπώθηκαν για τους συλλόγους, δεν μπορώ να σκεφτώ πού αλλού μπορείς να δεις, να ακούσεις και να λειτουργήσεις τέτοιο πράγμα. Εδώ στο σημερινό "hamfest" που επισκέφτηκα δεν είδα πομποδέκτη σε λειτουργία ...




Ασε τα V/U γιατί είναι ο πιο σύντομος δρόμος να μπεις στη νοοτροπία του "καφενείου".σωστό.



Όσο για τους συλλόγους, δεν είναι και τόσο κακοί, αλλά ...από μακρυά.

σωστό.


ΧΕΣΕ τους συλλόγους βασικά.
Πάρε ένα αρχικό μηχάνημα φτηνό και ξεκίνα να πειραματίζεσαι.

Η ραδιοερασιτεχνική ιστορία του καθενός δεν γράφεται στους συλλόγους. (Άσχετα αν κάποιοι από αυτούς έγιναν αποκλειστικά λόγω ανάγκης για προβολή) Αν πολυσυχνάζεις εκεί το πολύ πολύ να παρεξηγηθείς με κάποιους.


Θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω και πως λεγεται η παρακατω βαση. Ευχαριστω πολυ.http://ecx.images-amazon.com/images/I/81PnPqg9keL._SX522_.jpg

πρέπει να είναι η βάση που χρησιμοποιούν τα hamsticks.

http://www.hamstick.com (http://www.hamstick.com/) (δεν ξέρω γιατί αλλά δε λειτουργεί, ίσως να είναι προσωρινό)

Pravda
16-12-13, 19:27
1) Λόγω πίεσης χρόνου δεν κατάφερα να πάω στο Hamfest. Την επόμενη φορά...

2) Μετά από μια σύντομη βόλτα στο φόρουμ, αλλά και στην μπλογκόσφαιρα των ρ/ε, παρατήρησα μια στάση απέχθειας προς τους συλλόγους, όπου πολλές φορές δεν καταλάβαινα καν για ποιόν λόγω πέφτουν μπινελίκια στα σχόλια :lool:. Γι'αυτό, θέλω να ρωτήσω για ποιόν λόγω υπάρχει τέτοια αρνητική στάση απέναντι στους συλλόγους. Επειδή έχει τύχει να βρεθώ και μέλος συλλόγου/σωματείου, δεν θεωρώ -αξιακά- κακή την ύπαρξη ενός συλλογικού οργάνου των ρ/ε.
Προσοχή, δεν παίρνω θέση υπέρ κάποιου σωματείου, απλώς αναρωτιέμαι.

3) Όσον αφορά τον εξοπλισμό, δυστυχώς, η τσέπη μου δεν μπορεί να αντέξει το κόστος ενός HF πομποδέκτη, δεδομένου ότι οι τιμές που βρίσκω εγώ τουλάχιστον, είναι >500€. Γι'αυτό προσανατολίζομαι στην αγορά ενός V/U πομποδέκτη, δίχως να έχω καταλήξει εάν θα είναι φορητός ή βάσης μιας και εξαρτάται από το μπάτζετ.
Ο κινέζος μπορεί να καλύψει βασικές ανάγκες για αρχή (τοπικές επαφές, επαφές μέσω επαναληπτών κλπ) ή θα μου μείνει στο χέρι μετά από καμία βδομάδα; Η ισχύς ενός τέτοιου πομποδέκτη (5-15W) αρκεί στα V/U για το λεκανοπέδιο; Τώρα που το σκέφτομαι, θα με βοηθούσε περισσότερο κάποιο κείμενο σχετικά με την διάδοση VHF/UHF, τι απαιτήσεις ισχύος υπάρχουν κλπ;

4) Όσον αφορά το SDR, περιμένω να μου έρθει σπίτι το στικάκι για να παίξω!

lepouras
16-12-13, 19:48
ίσα ίσα που με ένα φορητό(5 βατ το πολύ στην καλύτερη) θα ασχοληθείς καλύτερα στα v-u διότι το να πατάς με 50βατ μέσα στην Αθήνα στο R1 πχ είναι τουλάχιστον σπατάλη:biggrin:

antonis_p
16-12-13, 20:12
1) Λόγω πίεσης χρόνου δεν κατάφερα να πάω στο Hamfest. Την επόμενη φορά...

Και εμείς που πήγαμε τί καταλάβαμε;


2) Μετά από μια σύντομη βόλτα στο φόρουμ, αλλά και στην μπλογκόσφαιρα των ρ/ε, παρατήρησα μια στάση απέχθειας προς τους συλλόγους, όπου πολλές φορές δεν καταλάβαινα καν για ποιόν λόγω πέφτουν μπινελίκια στα σχόλια :lool:. Γι'αυτό, θέλω να ρωτήσω για ποιόν λόγω υπάρχει τέτοια αρνητική στάση απέναντι στους συλλόγους. Επειδή έχει τύχει να βρεθώ και μέλος συλλόγου/σωματείου, δεν θεωρώ -αξιακά- κακή την ύπαρξη ενός συλλογικού οργάνου των ρ/ε.
Προσοχή, δεν παίρνω θέση υπέρ κάποιου σωματείου, απλώς αναρωτιέμαι.

Από εμπειρία μπορώ να σου πω πως οι περισσότερες κατηγορίες είναι άδικες. Σαν Έλληνες περιμένουμε από τον κάθε σύλλογο όπου κάποιοι άνθρωποι αφιλοκερδώς και σε εθελοντική βάση προσφέρουν κάτι, να προσφέρουν αυτό που θέλουμε εμείς, όποτε το θέλουμε και όπως το θέλουμε. Πάντως ένας σύλλογος κρίνεται από το έργο του, αυτοί οι σύλλογοι που έχουν εσαεί τον ίδιο πρόεδρο, αυτόν που τοους δημιούργησε, πάντα αναρωτιόμουν τί ακριβώς προσφέρουν στον ραδιοερασιτεχνισμό.


3) Όσον αφορά τον εξοπλισμό, δυστυχώς, η τσέπη μου δεν μπορεί να αντέξει το κόστος ενός HF πομποδέκτη, δεδομένου ότι οι τιμές που βρίσκω εγώ τουλάχιστον, είναι >500€. Γι'αυτό προσανατολίζομαι στην αγορά ενός V/U πομποδέκτη, δίχως να έχω καταλήξει εάν θα είναι φορητός ή βάσης μιας και εξαρτάται από το μπάτζετ.
Ο κινέζος μπορεί να καλύψει βασικές ανάγκες για αρχή (τοπικές επαφές, επαφές μέσω επαναληπτών κλπ) ή θα μου μείνει στο χέρι μετά από καμία βδομάδα; Η ισχύς ενός τέτοιου πομποδέκτη (5-15W) αρκεί στα V/U για το λεκανοπέδιο; Τώρα που το σκέφτομαι, θα με βοηθούσε περισσότερο κάποιο κείμενο σχετικά με την διάδοση VHF/UHF, τι απαιτήσεις ισχύος υπάρχουν κλπ;

Εϊναι άλλο ο VHF/UHF πομποδέκτης και άλλο ο HF. Τον VHF κατά κανόνα τον έχεις για local επικοινωνία, για ψιλή κουβέντα και σαχλαμάρα στον αέρα. Όχι πως με τον HF δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο αλλά σίγουρα μπορείς να μιλήσεις και με την άλλη άκρη του κόσμου.

SRF
16-12-13, 20:57
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τους... "συλλόγους" ως έννοια! Και μάλλον η ύπαρξής τους είναι αναγκαία!!! Με τους ανθρώπους που... "χρησηκτησιοποιούν" τους όποιους συλλόγους υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Επίσης με τις ΚΛΙΚΕΣ και τις "ΠΑΡΑΚΛΙΚΕΣ" τους υπάρχει, ή μάλλον δημιουργείται τελικά, το πρόβλημα!
Από την άλλη επειδή όλο αυτό το "αυληκάτο" έχει δημιουργήσει αποστροφή σε πάρα πόλλους ρ/ε παλαιούς και μη, τελικά στις αρχαιρεσίες ΔΕΝ συμμετέχουν πολλοί, λόγο απαξίωσης, και έτσι η "αυλή" παραμένει ακλόνητη!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι οι... σύλλογοι... είναι περιουσία τους, σπίτι τους, οικόπεδό τους... ή ότι άλλο θα απαιτούσαν αποκλειστική χρήση του! Δυστυχώς το επιτύχαν μεσω της όποιας συμπεριφοράς τους, και τσιφλικώσαν τελικά τον σύλλογο (όλους εννοώ, ή έστω τους γνωστούς)!
Εκεί έγκειται το όλο θέμα του, ... "από μακρυά και αγαπημένοι" !!!
Αν και με την πολυδιάσπαση που υπάρχει, οι σύλλογοι καταντήσαν εντευκτήρια γραφικών ανεμοτυδατολόγιων!!!

Ακρίτας
17-12-13, 00:07
Τώρα που το σκέφτομαι, θα με βοηθούσε περισσότερο κάποιο κείμενο σχετικά με την διάδοση VHF/UHF, τι απαιτήσεις ισχύος υπάρχουν κλπ;

Radio waves propagation στο google και θα βρεις τόσο υλικό που το πρόβλημά σου θα είναι να το ξεσκαρτάρεις.

Dragonborn
17-12-13, 07:31
Τώρα που το σκέφτομαι, θα με βοηθούσε περισσότερο κάποιο κείμενο σχετικά με την διάδοση VHF/UHF, τι απαιτήσεις ισχύος υπάρχουν κλπ;Στα VHF/UHF υπάρχουν τρεις μεγάλες ομάδες δραστηριοτήτων:
1. Επικοινωνίες FM, αναμεταδότες, mobile (αυτοκίνητα) κλπ εφαρμογές ισχυρού σήματος. Περισσότερο ένα είδος καφενείου. Στο στυλ αυτό διεξάγονται και οι επικοινωνίες υποστήριξης εκτάκτων αναγκών (Ο.Ε.Α., ΕΕΡ/ΕΚΕΑΝ κλπ). Οι απαιτήσεις είναι σχετικά μικρές, πομποδέκτης VHF/UHF FM, κάθετη κεραία λογικού μήκους. Στο χώρο αυτό ανήκουν και κάποια ψηφιακά δίκτυα όπως D-STAR, APRS.
2. Επικοινωνίες CW και SSB (DX - μεγάλων αποστάσεων). Η κίνηση είναι ελάχιστη στην Ελλάδα, περιστασιακά τις Κυριακές θα βρείς στα VHF τον SV1BJY και την παρέα του SV1GRN. Στα UHF δεν υπάρχει δραστηριότητα στην Ελλάδα. Χρειάζεσαι κατευθυνόμενη κεραία με οριζόντια πόλωση και πομποδέκτη SSB τουλάχιστον 100W.
3. Δορυφορικές επικοινωνίες, ανάκλαση στη Σελήνη κλπ. Εδώ χρειάζεται εμπειρία, δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για ξεκίνημα.

john_b
17-12-13, 14:00
2. Επικοινωνίες CW και SSB (DX - μεγάλων αποστάσεων).

Σχεδόν ένας συνάδελφος με έκανε να νοιώσω άσχημα που πήρα το TM-V71, γιατί, «αφού δεν έχει SSB, τι το πήρες;). Αλλά βλέπω θέλει άλλες κεραίες και ισχύ και να υποθέσω ότι παίρνεις και τα βουνά για να κάνεις DX - μεγάλων αποστάσεων;

antonis_p
17-12-13, 14:20
2. Επικοινωνίες CW και SSB (DX - μεγάλων αποστάσεων).

Σχεδόν ένας συνάδελφος με έκανε να νοιώσω άσχημα που πήρα το TM-V71, γιατί, «αφού δεν έχει SSB, τι το πήρες;). Αλλά βλέπω θέλει άλλες κεραίες και ισχύ και να υποθέσω ότι παίρνεις και τα βουνά για να κάνεις DX - μεγάλων αποστάσεων;

Ο καθένας θα σου λέει τη σαχλαμάρα του, μην σκας.

Κανείς δεν παίρνει να βουνά για να κάνει DX στα VHF.

Dragonborn
17-12-13, 15:50
Κανείς δεν παίρνει να βουνά για να κάνει DX στα VHF.Κάποιοι το κάνουν δυο-τρεις φορές το χρόνο: Aegean Contest, VHF filed day. Τον υπόλοιπο καιρό τα VHF SSB είναι νεκρά.

IC-756
17-12-13, 22:08
Σχετικά με τους συλλόγους υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν την αναγκαιότητα τους, κάποιοι άλλοι όχι και οι συνάδελφοι αυτοί έχουν αναπτύξει το σκεπτικό τους γύρω από τις επιλογές τους. Για αυτούς δεν έχω να πω κάτι. Υπάρχει και ένας αριθμός που αρέσκεται να κατακρίνει τους συλλόγους και μάλιστα δημοσίως αλλά την ίδια στιγμή δεν θέλει ή είναι ανίκανος να αναλάβει κάποια καθήκοντα θέτοντας υποψηφιότητα. Στην κατηγορία αυτή εμπίπτει η περιγραφή που δόθηκε παραπάνω "...τελικά στις αρχαιρεσίες ΔΕΝ συμμετέχουν πολλοί, λόγο απαξίωσης, και έτσι η "αυλή" παραμένει ακλόνητη!!!...". Η τρίτη αυτή κατηγορία που περιφέρεται και λέει τον πόνο της δεξιά & αριστερά, γκρινιάζει, κλαίει, κάνει υποδείξεις αλλά την ίδια στιγμή αποφεύγει να προσφέρει στο χόμπι καλό θα είναι να μην λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.
Όσο για της επικοινωνίες v/u δεν είναι αλήθεια ότι από το σπίτι δεν γίνεται τίποτα. Μάλιστα, υπάρχουν περιοχές που είναι ευνοημένες για επαφές στα 2μ. Όσοι είναι σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να δοκιμάσουν την τύχη τους με κατευθυνόμενες κεραίες στα ssb, jt wspr κλπ. Για τους λιγότερους τυχερούς (λόγω qth) υπάρχουν οι δορυφόροι, το ΕΜΕ και το καλοκαίρι το σποραδικό. Επίσης όσοι βρίσκονται κοντά σε υψόμετρα (πχ Αθηναίοι) μπορούν να δοκιμάσουν να πάνε στα γύρω βουνά της Kυριακές. Άλλη μια καλή περίπτωση είναι τα 6μ. (με προυπόθεση κατευθυντικής κεραίας). Οι συχνότητες 50MHz και πάνω νομίζω είναι λίγο παραμελημένες από αρκετούς διδάσκοντες το χόμπι μας, αλλά αυτό είναι καιρός να αλλάξει.
Εάν προγραμματίσετε κάποια εξόρμηση στις υψηλές συχνότητες, καλό θα είναι να το ανακοινώνετε εδώ καθώς και στα ρ/ε σωματεία, μπλγκ κλπ. προκειμένου να υπάρξουν περισσότερες πιθανότητες επαφών.

Dragonborn
17-12-13, 22:33
Η τρίτη αυτή κατηγορία που περιφέρεται και λέει τον πόνο της δεξιά & αριστερά, γκρινιάζει, κλαίει, κάνει υποδείξεις αλλά την ίδια στιγμή αποφεύγει να προσφέρει στο χόμπι καλό θα είναι να μην λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.Δυστυχώς στην ομάδα αυτή συμπεριλαμβάνονται και όσοι προσφέρθηκαν να βοηθήσουν αλλά αντιμετωπίσθηκαν αρνητικά από την εκάστοτε διοίκηση γιατί δεν ήταν μέλη της κλίκας. Ειδικά στην Ε.Ε.Ρ. η συμπεριφορά αυτή εκ μέρους των διοικήσεων είναι ενδημική.

Από μακριά και αγαπημένοι, λοιπόν...

Dragonborn
18-12-13, 07:44
Όσο για της επικοινωνίες v/u δεν είναι αλήθεια ότι από το σπίτι δεν γίνεται τίποτα. Μάλιστα, υπάρχουν περιοχές που είναι ευνοημένες για επαφές στα 2μ. Όσοι είναι σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να δοκιμάσουν την τύχη τους με κατευθυνόμενες κεραίες στα ssb, jt wspr κλπ. Για τους λιγότερους τυχερούς (λόγω qth) υπάρχουν οι δορυφόροι, το ΕΜΕ και το καλοκαίρι το σποραδικό.Για την μεγάλη πλειοψηφία των νέων συναδέλφων τα περισσότερα από αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός.


Άλλη μια καλή περίπτωση είναι τα 6μ. (με προυπόθεση κατευθυντικής κεραίας).Ναι, την είδαμε και την προκοπή μας την περασμένη χρονιά, που ήταν και το μέγιστο του κύκλου. Ως και το QST είχε άρθρο "της παρηγοριάς".


Εάν προγραμματίσετε κάποια εξόρμηση στις υψηλές συχνότητες, καλό θα είναι να το ανακοινώνετε εδώ καθώς και στα ρ/ε σωματεία, μπλγκ κλπ. προκειμένου να υπάρξουν περισσότερες πιθανότητες επαφών.Η παρέα του SV1GRN το ανακοινώνει συνήθως στο blog του ΣΡΕ http://www.hwn.gr

IC-756
18-12-13, 11:40
Για τα 2μ. καλό είναι να δοκιμάσουν όλοι της δυνατότητες τους (υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις απραγματοποίητων qso σε όλες της μπάντες επειδή κάποιοι προτίμησαν να ακούν παρά να καλούν). Μεγ άλη μερίδα νέων αγοράζει ένα v/u fm mobile, οπότε δεν μπορεί να αποκτήσει εύκολα και 2ο allmode μηχάνημα και εγκλωβίζεται σε τοπικές επικοινωνίες. Η κατάσταση αυτή ενθαρρύνεται και από πολλά σωματεία που διεξάγουν αγώνα τοποθέτησης επαναληπτών (προσπαθούν να πιάσουν πόρτες όπως στο τάβλι). Η χώρα μας πρέπει να είναι πρώτη ή από της πρώτες σε αριθμό επαναληπτών ανά ραδιοερσιτέχνη.
Στα 6μ έκανα επαφές το καλοκαίρι (φωνής) από Ισπανία μέχρι Ισραήλ με μία απλή κεραία hb9cv - 2 στοιχεία - φαντάσου να είχα κατευθυντική 3 στοιχείων.

Dragonborn
18-12-13, 13:14
Στα 6 m έχω επιβεβαιωμένες 80 χώρες, συμπεριλαμβανομένων ΗΠΑ, Βραζιλίας, Αργεντινής, Hong-Kong κλπ. Οι περισσότερες με μια vertical 50-144-430 της Watson και οι υπόλοιπες με 5-element yagi. Παρ'όλα αυτά η διάδοση τα τελευταία χρόνια πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν θα ήθελα να δώσω απατηλές ελπίδες σε κάποιον νέο συνάδελφο.

antonis_p
18-12-13, 13:35
Στα 6 m έχω επιβεβαιωμένες 80 χώρες, συμπεριλαμβανομένων ΗΠΑ, Βραζιλίας, Αργεντινής, Hong-Kong κλπ. Οι περισσότερες με μια vertical 50-144-430 της Watson και οι υπόλοιπες με 5-element yagi. Παρ'όλα αυτά η διάδοση τα τελευταία χρόνια πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν θα ήθελα να δώσω απατηλές ελπίδες σε κάποιον νέο συνάδελφο.

Για κάποιον που ξεκινά τώρα, δεν είναι λίγο να κάνει την Ευρώπη.

antonis_p
18-12-13, 13:42
Ξέρατε οτι έχουν σεμεδάκια ΚΑΙ στην Πολωνία;


http://files.qrz.com/z/sq8kez/Projekt1karta.jpg

IC-756
19-12-13, 00:03
80 χώρες στα 6μ., καθόλου κακό αποτέλεσμα. Όποιος δεν συμφωνεί ας δοκιμάσει να το ξεπεράσει.
Θεωρώ της επικοινωνίες στα 6μ. με Ευρώπη αξιόλογες (για αυτό και στέλνω κάρτες - σε όσους στερούνται LOTW) και όχι δύσκολο να επιτευχθούν. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για απατηλές ελπίδες, πχ μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στα αποτελέσματα του vhf contest και να διαπιστώσετε πόσοι έκαναν επαφές στα 6μ και τι κεραίες χρησιμοποίησαν. Όσοι θέλουν περισσότερα υπάρχουν το cw και τα ψηφιακά. Το πεδίο είναι ελεύθερο, καλή επιτυχία.
Βέβαια ο τωρινός ηλιακός κύκλος δεν ιονίζει την ατμόσφαιρα κατά πως είχαν συνηθίσει οι παλαιότεροι αλλά ας παίξουμε μπάλα με ότι έχουμε. Όσοι προσπαθούν θα μαζεύουν κάρτες.

Dragonborn
19-12-13, 06:59
Για όσουν πραγματικά ενδιαφέρονται για μακρινές επαφές στα VHF-UHF, ένα χρήσιμο εργαλείο είναι το DX Maps (http://www.dxmaps.com/spots/map.php). Από αυτό μπορεί κανείς να δει εγκαίρως τι ανοίγματα υπάρχουν σε κάθε περιοχή συχνοτήτων.