PDA

Επιστροφή στο Forum : digea χανεται ο ηχος !!!!



xlife
14-12-13, 17:45
Σε ένα φίλο βάλαμε αποκωδικοποιητη για να πιάσει digea το πρόβλημα είναι ότι ενώ παίζει το κανάλι μετά από ώρα αρχίζει και κάνει διακοπές στον ήχο από δευτερόλεπτα έως και πέντε λεπτά. Έγινε αλλαγή ενισχυτή , καλωδιώσεων ακόμη και δέκτη. Ο δέκτης με την tv συνδέεται με σκαρτ. το διπλανό σπίτι πιάνει digea οριακά μεν αλλά χωρίς ενισχυτή. Εμείς βάλαμε έναν mistral 32 db το σήμα στον δέκτη είναι σταθερά 77 ακρίβεια και 92-96 ποιότητα. Τι μπορεί να φταίει? Το μόνο που έχει μείνει είναι να αλαξω συνδεσμολογια με hdmi μπας και... αλλά δεν έχω τώρα και θα πάρει καμιά βδομάδα να βρώ

SV1JRT
14-12-13, 19:25
Σε ένα φίλο βάλαμε αποκωδικοποιητη για να πιάσει digea το πρόβλημα είναι ότι ενώ παίζει το κανάλι μετά από ώρα αρχίζει και κάνει διακοπές στον ήχο από δευτερόλεπτα έως και πέντε λεπτά. Έγινε αλλαγή ενισχυτή , καλωδιώσεων ακόμη και δέκτη. Ο δέκτης με την tv συνδέεται με σκαρτ. το διπλανό σπίτι πιάνει digea οριακά μεν αλλά χωρίς ενισχυτή. Εμείς βάλαμε έναν mistral 32 db το σήμα στον δέκτη είναι σταθερά 77 ακρίβεια και 92-96 ποιότητα. Τι μπορεί να φταίει? Το μόνο που έχει μείνει είναι να αλαξω συνδεσμολογια με hdmi μπας και... αλλά δεν έχω τώρα και θα πάρει καμιά βδομάδα να βρώ


ΜΑΛΟΝ φταίει ο αποκωδικοποιητής. Ποιόν έχεις ?? Μάρκα - μοντέλο.
Εγώ έχω τον F&U - MPFD3467H και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχω ενισχυτή, το σήμα μου είναι καμπάνα (μένω Βύρωνα και έχω τις κεραίες το Υμηττού μπροστά μου) και η τηλεόραση μου είναι LG 42'' με σύνδεση HDMI. Αρκετοί φίλοι που πήραν το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή έχουν προβλήματα..

.

dalai
15-12-13, 00:32
υπαρχει update για τον εν λογω αποκωδικοποιητη εδω (http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=show_content&id=60)
Σε δικο μου μηχανιμα οχι ιδιο μοντελο αλλα F&U λυθηκαν ΠΟΛΛΑ προβληματα με την αναβαθμιση

SV1JRT
15-12-13, 10:28
υπαρχει update για τον εν λογω αποκωδικοποιητη εδω (http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=show_content&id=60)
Σε δικο μου μηχανιμα οχι ιδιο μοντελο αλλα F&U λυθηκαν ΠΟΛΛΑ προβληματα με την αναβαθμιση


Ευχαριστώ Νίκο,
Θα κάνω το update και θα σας πώ αν έφτιαξε ο ήχος.

dade
15-12-13, 10:36
Το ίδιο μοντέλο MPFD3467H, δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις στα κανάλια. Έκανα σήμερα update και περιμένω να δω τι θα κάνει.

SV1JRT
15-12-13, 18:18
Λοιπόν, έκανα και εγώ το update. Περιμένω να δώ αν θα χάσει τώρα τον ήχο...

.

GREG
16-12-13, 16:48
ελεγξε .....αν υπαρχει ραδιοερασιτεχνης .....κοντααααααα......

SV1JRT
16-12-13, 17:41
ελεγξε .....αν υπαρχει ραδιοερασιτεχνης .....κοντααααααα......

Δυστηχώς ο ήχος βελτιώθηκε λιγο με το update αλλα ακόμα χάνετε κάπου - κάπου.... :( :(

Greg, έχω ελέγξει για παρεμβολές. Το φάσμα είναι καθαρό.
Εξάλου ο ήχος χάνετε όλο το 24ωρο σε ασχετες φάσεις. Δεν πιστευω να υπαρχει ραδιοερασιτεχνης που να μιλάει 24/7 !!!

.

dalai
16-12-13, 20:29
Το ίδιο μοντέλο MPFD3467H, δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις στα κανάλια. Έκανα σήμερα update και περιμένω να δω τι θα κάνει.
αυτο σιγουρα διορθωθηκε - σε αντιθεση με την ορθογραφια μου :P

Serafeim Karakostas
17-12-13, 19:10
Αν έχει τέτοια προβλήματα, πηγαίνετε το δέκτη για αλλαγή.

dade
17-12-13, 19:21
αυτο σιγουρα διορθωθηκε - σε αντιθεση με την ορθογραφια μου :P

Προς το παρόν καλά τα πάει. Να περάσει λίγος καιρός
Και η ορθογραφία σου μια χαρά είναι.

xlife
19-12-13, 12:40
Κατέληξα ότι πρέπει να είναι πρόβλημα της τηλεόρασης. πιστεύω ότι αν συνδεθεί ο δέκτης με hdmi θα λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον έχει να κάνει με το σύστημα Nicam. Θα σας ενημερώσω όταν συνδέσω την τηλεόραση με hdmi. Στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι δεν είναι ο δέκτης γιατί δοκίμασα με δυο διαφορετικής εταιρείας και κάνει ακριβώς το ίδιο.