PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 2N7000



arnestis
19-12-13, 13:49
Καλημέρα σας. Για ακόμη μία φορά θα ήθελα την βοήθειά σας.
Έχω σχεδιάσει μία πλακέτα με relay και χρησιμοποίησα mosfet 2Ν7000 ο λόγος ήταν ότι το συγκεκριμένο δεν απαιτεί ρεύμα καθόλου μόνο κάποια μΑ.
Το πρόβλημά μου είναι ότι με το που συνδέσω το τροφοδοτικό ανοίγουν τα relay χωρίς να δώσω τάση στο Gain. Μήπως έχετε κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει??? Σας παραθέτω και σχηματικά.

4806048061

aris285
19-12-13, 14:00
χρειαζεται μια αντισταση μεταξυ gate και sourse των fet.
H αλαζεις τους οπτοζευκτες με TLP250

FILMAN
19-12-13, 15:02
Ωχ... Καταρχήν ο Άρης έχει δίκιο. Μόνο που δεν μπορείς να βάλεις στην πλακέτα σου τους οπτοζεύκτες που σου λέει, θα πρέπει να σχεδιάσεις καινούρια πλακέτα. Μ' αυτό που έκανες, όταν οι οπτοζεύκτες είναι απενεργοποιημένοι, οι πύλες των 2Ν7000 που οδηγούν τα ρελέ βρίσκονται στον αέρα (σε απροσδιόριστη τάση δηλ.) με τα αποτελέσματα που αναφέρεις. Μπορείς να βάλεις από μια αντίσταση 4.7kΩ μεταξύ G και S του κάθε 2Ν7000 (που είναι προς τα ρελέ, όχι προς τον επεξεργαστή). Όμως δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα: Τα ρελέ ήδη απομονώνουν τα φορτία σου από τον μ/ε. Γιατί έβαλες και οπτοζεύκτες; Επίσης βλέπω κάτι jumper στα κάτω 2Ν7000 που κόβουν τη σύνδεση του S με τη γη. Αυτό δεν επιτρέπεται εκτός αν βάλεις πάλι αντιστάσεις μεταξύ G και S (προσοχή, όχι μεταξύ G και γης). Ακόμα τα ενδεικτικά LED μπορούσες απλά να τα βάλεις σε σειρά με τα αντίστοιχα LED των οπτοζευκτών. Έτσι θα είχες χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος στο κύκλωμα και ...λιγότερες αντιστάσεις

arnestis
19-12-13, 15:49
Καταρχήν ευχαριστώ για την γρήγορη ή μάλλον καλύτερα για την άμεση ανταπόκρισή σας...
Όταν λέτε μια αντίσταση μεταξύ G και S αλλά όχι ως προς τη γη τι εννοείτε, εφόσον το S είναι στην ουσία η γη!!!!

FILMAN
19-12-13, 15:52
Λέω για τα κάτω MOSFET που οι πηγές τους πάνε στη γη μέσω jumpers (που αν λείπει το jumper η πηγή μένει στον αέρα)

Υ.Γ. Ξέχνα το, τώρα είδα την πλακέτα όπου τα MOSFET είναι γειωμένα μόνιμα. Οπότε τα 2Ν7000 που είναι προς τον επεξεργαστή δεν θέλουν αντιστάσεις.

aris285
19-12-13, 15:54
Λέω για τα κάτω MOSFET που οι πηγές τους πάνε στη γη μέσω jumpers (που αν λείπει το jumper η πηγή μένει στον αέρα)
λογικα δεν ειναΑΙ JAMPER ειναι γεφηρωματα στην πλακετα για να περασει η γειωση.

aris285
19-12-13, 15:55
μαζι γραφαμε

FILMAN
19-12-13, 15:57
Ναι, κι εγώ μετά το είδα, έβλεπα μόνο το σχηματικό και νόμισα ότι θα έβαζε εκεί ακιδοσειρές με jumper για να ακυρώνει την ενεργοποίηση των αντίστοιχων ρελέ

sotron1
19-12-13, 16:17
Πάρε αυτό για γρήγορα.


48063

arnestis
19-12-13, 16:34
Παιδιά δοκίμασα να βάλω στο MOSFET του relay μια αντίσταση 4,7k μεταξύ του Gate και του Source και μου έκανε πάλι τα ίδια. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι Όταν λέτε μια αντίσταση μεταξύ Gate και Ssource αλλά όχι ως προς τη γη εφόσον το Source είναι στην ουσία η γη!!!!

FILMAN
19-12-13, 17:34
Παιδιά δοκίμασα να βάλω στο MOSFET του relay μια αντίσταση 4,7k μεταξύ του Gate και του Source και μου έκανε πάλι τα ίδια.
Αν δεν έκανες κάποιο λάθος στην τοποθέτηση της αντίστασης, τότε το MOSFET είναι χαλασμένο και θέλει αλλαγή. Με το καινούριο MOSFET θα βάλεις πάλι αντίσταση μεταξύ G και S.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι Όταν λέτε μια αντίσταση μεταξύ Gate και Ssource αλλά όχι ως προς τη γη εφόσον το Source είναι στην ουσία η γη!!!!Ξέχνα το αυτό είπαμε

arnestis
19-12-13, 19:46
Παιδιά δούλεψε σας ευχαριστώ πάρα πολύ....
Να κάνω και μία τελευταία ερώτηση... Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και σε περίπτωση που χρησιμοποιούσα transistor, έτσι δεν είναι???

FILMAN
20-12-13, 12:54
Όχι. Εκεί ήθελε και αντίσταση σε σειρά με τη βάση.

arnestis
20-12-13, 14:04
OK. Ευχαριστώ πολύ!!!!