PDA

Επιστροφή στο Forum : Protect mode σε ενισχυτή αυτοκινήτου



EMUDELTA
23-12-13, 21:01
Καλησπέρα κι από μένα.
Θα θελα μια βοήθεια σχετικά με έναν ενισχυτή μου.
Έχω έναν vibe slick A3 4x100 στον οποίο έχω συνδέσει τα δύο μπροστινά ηχεία μου και τα ένα sub διπλού πηνίου (ένα πηνίο σε κάθε κανάλι).
Να πω επίσης ότι το δουλεύω έτσι γύρο στα δύο χρόνια χωρίς πρόβλημα, μόνο που τελευταία άρχισε να μου κάνει νερά. Δηλαδή, όχι πάντα αλλά συχνά ακούγετε ένα γκουπ και ο ενισχυτής μπαίνει σε safe/protect mode. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί σε κάφε περίπτωση (με κινητήρα σβηστό, να δουλεύει, σταματημένος ή και σε κίνηση!
Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

EMUDELTA
08-01-14, 00:22
Καλή χρονια σε όλους.
Καμιά ιδέα κανείς;

spiroscfu
08-01-14, 00:29
το ποιο πιθανόν ψυχρές στον ενισχυτή

καλή χρονιά και σε εσένα

EMUDELTA
09-01-14, 13:51
Όταν λες ψυχρές στον ενισχυτή ενοεις ψυχρές κολλησεις και αν ναι, που φίλε μου;

spiroscfu
09-01-14, 16:06
είπα το πιθανότερο ψυχρές (το που είναι δεν μπορώ να το ξέρω), μπορεί στο smps ή σε κάποιο τελικό στάδιο.

EMUDELTA
29-01-14, 21:58
Γεια σας και πάλι.
Ακολούθησα τη συμβουλή του spiroscfu για τυχών ψυχρές κολλήσεις, άνοιξα τον ενισχυτή και πέρασα όλοι την πλακέτα με το κολλητήρι αφού δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποια κόλληση ως ψυχρή. Αφού όμως τον ξαναμοντάρισα και του έδωσα ρεύμα από ένα τροφοδοτικό που έχω TELE 13.8V 8-10A μου κάνει το έξης περίεργο, ανοίγει χωρίς να δώσω ρεύμα στο remote (σύνδεση + και – κανονικά) και ακούγετε ένα μπιιζζζζ.
Καμιά ιδέα ρε παίδες;

EMUDELTA
31-01-14, 18:05
Λοιπόν, με λίγο παραπάνω προσοχή παρατήρησα ότι ένα τρανζίστορ (P50n06 νομίζω) λόγω, μάλλον, από καλάη που δεν πρόσεξα, είχε κολλήσει μεταξύ του σασί και της βάσεις του τρανζίστορ και για αυτό ακουγόταν αυτό το μπίζζζζ.
Πέραν τούτου όμως θα ήθελα να ρωτήσω, φαίνεται πως ο ενισχυτής είναι επισκευασμένος αν και τον αγόρασα για καινούργιο και δεν τον έχω ξανανοίξει, αφού στο 4ο κανάλι βλέπω διαφορές στα υλικά, σε σχέση με τα άλλα κανάλια και μάλιστα σε ένα από αυτά τα υλικά υπάρχει και διαφορά (αντί για c3198 έχει c945). Φαντάζομαι λοιπόν ότι αυτό είναι που ευθύνεται για μια παραμόρφωση που είχα από την αρχή στο συγκεκριμένο κανάλι.
Εσείς τι λέτε, είναι έτσι ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Α… έχει και ένα πυκνωτή με κωδικό 473J100 σαν αυτόν4906549079 αλλά ενώ σε όλα τα υπόλοιπα κανάλια ο κωδικός αναγράφετε στους πυκνωτές, στο 4ο δεν αναγράφετε τίποτα και φοβάμαι ότι και αυτό το κομμάτι δεν είναι σωστό. Δεν μπόρεσα όμως να βρω ίδιο, με μια μικρή αναζητήσει που έκανα και αναρωτιόμουν αν βάλω στα ίδια στοιχεία έναν τέτοιο 4908049068 ή έναν τέτοιο 4906649081 θα υπάρχει θέμα;

geostrom
31-01-14, 20:07
τα συνημμένα που έβαλες δεν ανοίγουν φίλε , βάλε και ονοματακι στο προφίλ σου να γίνεις επώνυμος .

EMUDELTA
01-02-14, 17:20
Ok Έφτιαξα τις φωτογραφίες έβαλα και όνομα :biggrin:

EMUDELTA
04-02-14, 23:19
Καμιά βόηθεια;

stelios_a
05-02-14, 04:23
το διαβαζω αρκετες φορες αλλα δεν μπορω να καταλαβω. θες να βγαλεις φωτογραφιες καθαρες απο την πανω μερια και την κατω της πλακετας να την δουμε ?

επισης λες οτι ειχες το sub διπλοπινικο. ηταν σε γεφυρα ? και τι συνδεση ειχε ? ηταν στα 2 ohm τελικη συνδεσμολογια ? στα 4 στα 8 ? γινε λιγο ποιο σαφης . το οτι επεζε τοσο καιρο καλα , αν εχεις βγει απο τις προδιαγραφες του ενισχυτη δεν σημαινει οτι θα παιζει για παντα καλα.

πριν προχορισουμε βγαλε μερικες φωτογραφιες και πες μας τι ακριβως ειχες συνδεσει πανω στον ενισχυτη και βασικα πως τα ειχες συνδεσει

EMUDELTA
07-02-14, 17:40
Καμιά απάντηση;

geostrom
07-02-14, 20:24
ρε Μπαμπη όταν ρωτάς καμιά απάντηση σημενη οτι τον από πάνω που έγραψε τον αγνοείς .

EMUDELTA
07-02-14, 22:06
Όπα παιδιά λάθος μου για το «καμιά απάντηση» δεν είχα προσεξει ότι είχε απαντήσει ο φίλος και φυσικά δεν ήθελα να αγνοήσω κανενα.
Και πάλι συγνώμη.

EMUDELTA
07-02-14, 23:39
Εδώ βλέπετε με κίτρινο το C3198 και από πίσω του το A733 και ποιο πίσω το D667
49196
Έτσι είναι και στα 1,2,3 καναλια εκτός του 4ου που στη θέση του C3198 έχει ένα C945, όπως φένεται στην παρακάτω φωτογραφία
49197

spiroscfu
08-02-14, 19:10
και τα δύο ίδια είναι, η διαφορά τους είναι πως το C945 είναι λίγο μικρότερο σε ισχύ (400mW αντί για 625).

EMUDELTA
09-02-14, 14:30
Τώρα που το λες, τώρα το πρόσεξα αλλά και πάλι δεν παίζει ρόλο αυτή η διαφορά;
Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια κατέυθυνση για να μετρήσω τις εξόδους του ενυσχητή μου;
π.χ. πόσα volt πρέπει να βλέπω στο βολτόμετρο μου και που πρέπει να έχω τα ποτενσιόμετρά μου;

spiroscfu
09-02-14, 16:18
χωρίς παλμογράφο είναι δύσκολο

με το πολύμετρο μόνο και με κάποιο τόνο έως 200 με 300Hz,
σε σταθερό φορτίο το υπολογίζεις με V²/R
το θέμα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δεν γνωρίζεις την παραμόρφωση εξόδου (και μετράς στην τύχη)

EMUDELTA
09-02-14, 20:42
Δηλαδη δεν ηπάρχει κανενας απλός τρόπος για να δεις αν κάποιο κανάλι έχει πρόβλημα, βλέποντας ας πούμε την τάση εξόδου ανα κανάλι με σταθερή τροφοδοσία 13,8V και χωρίς σήμα ήχου στην είσοδο;
Ρωτάω ξανά γιατί κάπου πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο αλλά δεν θυμάμαι που!

spiroscfu
10-02-14, 15:55
μετρώντας dc θα πρέπει να είναι κοντά στα 0V ή κάποιες δεκάδες mV (το λεγόμενο dc offset)

αν μετράς 1 με 2V υπάρχει πρόβλημα στον ενισχυτή

EMUDELTA
11-02-14, 00:13
Καλώς, μόλις μπορέσω θα κάτσω να μετρήσω φίλε μου και βλέπουμε.

EMUDELTA
11-02-14, 23:36
Λοιπόν τροφοδοσία με 13.8ν,χωρις σήμα στην είσοδο, Gain στο min και μετράω:
1ο 0mV
2ο 01,9mV
3ο 04,5mV
4ο 33,4V
!!!

spiroscfu
12-02-14, 00:42
και πάλι το πιθανότερο είναι να είναι καμένο κάποιο εξόδου του 4° καναλιού στο θετικό rail

αν σου βγάζει παραμορφωμένο ήχο (και δεν σου έχει κάψει το μεγάφωνο =P~), μέτρα τις βατικές αντιστάσεις που είναι στους εκμπομπούς από τα εξόδου,
αν δεν είναι ούτε αυτό δώσε τον σε κάποιο τεχνικό να στον φτιάξει (μπορεί να του κάνεις μεγαλύτερη ζημιά)

stelios_a
12-02-14, 01:29
για να περνεις ολη την ταση του ενισχυτη στην εξοδο τοτε σχεδον σιγουρα 99% πιστευω ειναι καποιο τρανζιστορ στο τελικο σταδιο . ξεκολησε τα και μετρα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα τρανζιστρο τοτ τεταρτου καναλιου. ( θα τα βρεις αν τα ακολουθησεις) μπορει να σε βοηθησει και ενα πολυμετρο σε αυτο.


αν ο ενισχυτης ειναι αυτος

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49298&stc=1

εχει 2 τρανζιστορ ανα καναλι οποτε θα ειναι πιο ευκολο.

τα εξοδου ειναι ολα τα δεξια ( 4 απο πανω 4 απο κατω )

ανα δυαδα που βλεπεις ειναι και το καθε καναλι σου.

τα ελενξες ολα για βραχυκυκλωμα ?
δοκιμασε να τα μετρησεις ακομα και χωρις να τα ξεκολησεις ( για αρχη ) και ειμαι σιγουρος οτι εστω 1 απο αυτα ειναι βραχυκυκλωμενο. πολυ πιθανο και το διπλανο του.


αν ναι . ξεκολισε τα και τα δυο του καναλιου ( αφου σημειωσεις που παει το καθε ενα ) και βαλε παλι ρευμα να δεις αν σου ανοιγει protect. λογικα δεν θα εχεις παλι ταση στην εξοδο μετα την εξαγωγη τους.



ολα τα παραπανω σε περιπτωση που ειναι οντως χαλασμενο καπιο απο τα τρανζιστορ ( σχεδον σιγουρο).


καλο ειναι παντως να βγαλεις φωτογραφιες ολοκληρης της πλακετας πανω κατω.

αυτος ο θορυβος που ακουγες πολυ πιθανο να προερχοταν απο βραχυκυκλωμα ( που εκανες ο ιδιος ) και να υπαρχει προβλημα σε καποιο διαδρομο.
σου το ειπα και πιο πριν αλλα δεν ειδα ανταποκριση..
βγαλε φωτογραφιες..
πως θα σε βοηθησουμε αν δεν βλεπουμε τι εχει γινει εστω και απο φωτογραφια.

και επιδη βλεπω οτι εισαι νεο μελος και ισως να μην εχεις καμια επαφη με τα ηλεκτρονικα, ισως να εχεις και πολλες ( ακομα δεν το ξερουμε ) , ο ενισχυτης στην φωτογραφια που βρηκα εχει μονοτικο στα φετ του τροφοδοτικου . οταν τον ξανα τοποθετησες τις εβαλες ? πιανουν ολη την επιφανια των τρανζιστορ. γιατι αν δεν , θα γινει και αλλη ζημια .

το ιδιο ισχυει και στα εξοδου που και εκει μπορει να εχει και να μην τα βλεπω.

Υ.Γ μηπως πρεπει να το μεταφερουμε στο how to fix?

EMUDELTA
13-02-14, 13:08
Καλημέρα παίδες.


Καθώς παρατηρούσα την πλακέτα για τυχόν λάθη μου μετά από το πέρασμα που έκανα με το κολλητήρι, είδα ότι είχα κάνει ένα βραχυκύκλωμα σε ένα 2sd667 (βρίσκετε στο 4ο κανάλι στη μεριά του 2sd778 μεταξύ του εκπομπού και του συλλέκτη και φυσικά το διόρθωσα. Μετά βίδωσα κανονικά πλακέτα, ψήκτρες και έδωσα ρεύμα + κ΄ -, περίμενα 2,3 λεπτά και μετά έδωσα και στο remote +. Άνοιξε κανονικά και χωρίς να τραβάει ιδιαίτερα ρεύμα αφού δεν έδειχνε να ζορίζει το τροφοδοτικό μου. Έτσι δούλεψε περίπου 30 ώρα και μετά γύρισε σε protect.


Έπειτα αφαιρώ το ρεύμα και ξαναδίνω μετά από 5 λεπτά, όμως τώρα περνάει σε protect αμέσως (ανοίγει με μπλε λαμπάκι και 2 δεύτερα γυρνάει σε κόκκινο).

Τι να κάνω, τι να κάνω;

Αφαιρώ τα εξόδου του 4ου καναλιού για έλεγχο και τα μετράω με το πολύμετρο στη συνέχεια/ήχος. Παίρνω για το 2sd998 βάση με συλλέκτη 571 κ΄ βάση με εκπομπό 576 και για το 2sb778 βάση με συλλέκτη 560 κ΄ βάση με εκπομπό 563, οπότε δεν νομίζω να είναι κάποιο βραχυκυκλωμένο ή καμένο!

Με ξεκολλημένα τα εξόδου, δίνω ρεύμα και ναι όντως δεν γυρνάει σε protect!


Τώρα φίλε μου Στέλιο, όσο για τον θόρυβο που είχα γράψει , έχεις δίκιο για το βραχυκύκλωμα που λες, καθώς αυτό που είχε γίνει είναι ότι μια μπιλίτσα καλάι είχε κάτσει πάνω στο μονωτικό από ένα φετ και όταν βιδωσα την ψήκτρα του το καλάι αυτό διαπέρασε το μονωτικό και έτσι γινόταν βραχυκύκλωμα με το σασί και ακουγόταν ο θόρυβος.


Τι άλλο να κοιτάξω ρε παίδες;


Παραθέτω και φωτογραφίες
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49342&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49343&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49344&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49345&stc=1

EMUDELTA
14-02-14, 15:09
Καμιά ιδέα παλικάρια;

EMUDELTA
15-02-14, 11:28
Μήπως να μεταφερθεί στο how to fix?

stelios_a
16-02-14, 00:17
οι φωτογραφιες σου δεν μου ανοιγουν για να δω τι γινετε... παρ ολα αυτα , το δεν ζοριζετε το τροφοδοτικο μου δεν μου λεει κατι .. ποσο ρευμα τραβαει ? βαλε ενα αμπερομετρο να δεις ..

φτιαξε τις φωτογραφιες σου και συνεχιζουμε


το οτι εβγαλες τα εξοδου και ξεκινησε ειναι καλο , που σημενει οτι το προβλημα σου κατα 99.9% ειναι εκει

αν θες βαλτος σε ενα τροφοδοτικο με περιοερισμο ρευματος η σε ενα τροφοδοτικο λιγων αμπερ για να κανεις τις δοκιμες..

τα τρανζιστορ σου φαινονται καλα ( δεν συμενει πως απαραιτητα ειναι γιατι με το πολυμεττρο δεν περνεις μετρηση 100% για αυτα .. )

αν θες ελενξε και τα τρανζιστορ πριν απο τα τελικα καλου κακου.

αφου το κανεις ξανα κολλησε προσεκτικα τα τρανζιστορ ( και τα ισχυος ) και ξανα δωστου να δεις αν εχεις dc στην εξοδο. παλι με προσοχη φυσικα στο ρευμα που θα παρεις.


επισης πρεπει να σε ρωτησα και πριν . τα τρανζιστορ ειναι μονωμενα με καποια μικα ? αν ναι οταν τα τοποθετισεις κοιτα αν το περιβλημα τους ειναι σιγουρα μονωμενο με την ψυχτρα . αυτο μπορεις να το κανεις με ενα πολυμετρο

EMUDELTA
16-02-14, 13:34
Δεν ξέρω τί ακριβώς κάνω λάθος και δεν φαίνονται οι φωτογραφίες μου, είτε σε άλλο πρόγραμμα είτε σε άλλο υπολογιστή!
Θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια να τις ανεβάσω.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49399&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49400&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49401&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49402&stc=1
Ελπίζω τώρα να είναι εντάξει.

stelios_a
16-02-14, 14:21
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49403&stc=1

λοιπον εχουμε και λεμε ,
ο ενισχυτης οπως ειναι αυτη τη στιγμη , ξεκιναει ? μπενει σε προτεκτ? πες μου ειναι σημαντικο.
οταν τον τροφοδοτεις καλο ειναι να τον βιδωσεις πανω στην ψυχτρα του , κυριως αν δεν εχεις τροφοδοτικο να του περιοερισεις το ρευμα. επισης αν δεις ( με αμπερομετρο) οτι τραβαει πολυ ρευμα κοφτου το αμεσα.


επειδη δεν βλεπω καλα την φωτογραφια πιθανον λογω χαμηλης αναλησης, διεκρηνα καποια σημεια που θα ηθελα να τα προσεξεις και να μου πεις τι ειναι

ο μωβ κυκλος που σου εχω κανει στο σημειο ( δοκιμασε να τον καθαρισεις )
οι γλααζιοι κυκλοι θελουν επισης καθαρισμα

το σημειο 1 (κοκκινο ) θα ηθελα να μου πεις τι ειναι , εχω την εντυπωση οτι εχει ενωθει με καλαι , αν βλεπω σωστα φτιαχτο. εκτος αν θελει καθαρισμα .
το σημειο 2 ( κοκινο παλι ) το βλεπω σαν κοψιμο διαδρομου, υπαρχει περιπτωση να θελει απλα καθαρισμα , δες το και πραξε αναλογα ( ενημερωσε μας για το τι ειναι)
το σημειο 3 και 4 επισης , πρεπει να θελει καθαρισμα και εκει , εκτος αν παλι ειναι κατι αλλο που δεν διακρινω.

να σου πω σε αυτο το σημειο οτι αν ολα αυτα θελουν μονο καθαρισμα δεν ειναι προβλημα, απλα καλο ειναι να καθαριστει . καθαρισμο θα κανεις με λιγο ασετον και, σε λιγοτερο απο μισο λεπτο θα εχει εξατμιστει.

αν θες πες μας ποια τρανζιστορ φοραει ( ισχυος ) , αυτα που εβγαλες δηλαδη,

EMUDELTA
16-02-14, 18:50
Στέλιο καλησπέρα.
Ο ενισχυτής με ξεκολλημένα τα εξόδου του 4ου καναλιού ανοίγει κανονικά, χωρίς να μπαίνει σε protect. Μέτρησα την τάση που πάει από τα τρανζίστορ (BD139 + BD140) που είναι πριν από τα εξόδου (2SB778 + 2SD998) και παίρνω 35Vκαι -35V αντίστοιχα.
Αυτό που λες τώρα για το σημείο με τη μωβ σημείωση, είναι απλά ένα διάδρομος που ήθελε λίγο πέρασμα με το κολλητήρι. Οι γαλάζιοι καθαρίστηκαν και δεν υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα ούτε και κάποιο κόψιμο διαδρόμου.
Λοιπόν πως το βλέπεις;

stelios_a
16-02-14, 20:25
στο σημειο 1 υπηρχε βραχυκυκλωμα η ηθελε απλα καθαρισμα ? τα τρανζιστορ τα μετρας και σου διχνουν οκ ? αν ναι ξανα τοποθετισε τα και δες αν ξεκιναει ο ενισχυτης. πολλες φορες η μετρηση με το πολυμετρο βεβαια δεν φτανει , αλλα δοκιμασε το κολλοντας τα προσεκτικα, επισης κοιτα να μπουν σωστα, μην τα βαλεις αναποδα ( Pnp-npn )
αν παρει μην του δωσεις ενταση απλα ελενχε το ρευμα του.

δες το και συνεχιζουμε

EMUDELTA
17-02-14, 01:19
Στέλιο βραχυκύκλωμα δεν είχε πουθενά, ίσως λίγο καθάρισμα που έγινε.
Ξεκόλλησα και τα εξόδου από το 3ο κανάλι για τα μετρήσω και να συγκρίνω με τα εξόδου που είχα στο 4ο κανάλι. Η μετρήσεις που πήρα ήταν ίδιες. Λέω λοιπόν δεν βάζω τα εξόδου που ήταν στο 4ο κανάλι στις θέσεις του 3ου να δω αν μπει σε protect! Αφού έκανα την τράμπα το συνδέω και δίνω ρεύμα. Όλα δείχνουν οκ και με το αμπερόμετρο μετράω το πολύ 1 αμπερ. Ωραία λέω ας βάλω τώρα και τα εξόδου από το 3ο κανάλι στις θέσεις του 4ου καναλιού. Αφού έξανα και αυτή την τράμπα συνδέω και δίνω ρεύμα. Και πάλι όλα καλά χωρίς να μπαίνει σε protect και στο αμπερόμετρο έχω και πάλι το πολύ 1 αμπερ, μετράω τάση στις εξόδους και σε όλα τα κανάλια κάπου στα 12 mV με 15mV εκτός του 4ου που εκεί μετράω κοντά στα 70mV.
Τσεκάρω το Gain να είναι τέρμα χαμηλά σε όλα τα κανάλια, δίνω ρεύμα και ήχο. Όλα καλά, ας ακούσουμε τώρα τι γίνετε στις εξόδους, 1η έξοδος-ΟΚ, 2η έξοδος-ΟΚ,3η έξοδος-ΟΚ,4η έξοδος έχω ήχο στα ίδια επίπεδα έντασης με τις άλλες εξόδους αλλά με πολύ παραμόρφωση!!!
Άντε τώρα βγάλε άκρη!!!
Τι μπορεί να παίζει τώρα;

stelios_a
17-02-14, 04:54
το τεταρτο καναλι ειναι με τα τελικα του τριτου ?

αν ναι , ξεκολλα ενα ενα τα τρανζιστορ του 4ου καναλιου , και ελενξε τα ενα ενα ξανα τοποθετοντας τα φυσικα αν ειναι καλα ( και λεω ενα ενα για να μην γινει λαθος).

ειπες πιο πριν οτι υπαρχει ενα τρανζιστορ αλαγμενο με C945 ( ελενξε το να δεις αν ειναι καλο για να ξερουμε κιολας.)

αλαξε αυτο και βαλε ενα απο τα δικα του 2sc3198, αν καταλαβα απο τα λεγομενα σου αυτο ειχε πριν, αν καταλαβα λαθος μην κανεις τιποτα και εξηγησε λιγο καλυτερα, επισης βγαλε μια πιο καθαρη φωτογραφια ( το σημειο που εχει αλαχτει ) με ενα κανονικο
υπαρχει στην αγορα.

επισης μην κανεις τραμπες τα υλικα γιατι αν υπαρχει προβλημα μπορει να προκαλεσεις και σε αλλο καναλι ετσι ..


σε καμια περιπτωση οταν ειναι στο τροφοδοτικο σου μην παρασυρθεις και τον δυναμωσεις το μηχανημα, ακομα και αν δουλεψει σωστα..

EMUDELTA
17-02-14, 11:00
το τεταρτο καναλι ειναι με τα τελικα του τριτου ? (Ναι)

αν ναι , ξεκολλα ενα ενα τα τρανζιστορ του 4ου καναλιου , και ελενξε τα ενα ενα ξανα τοποθετοντας τα φυσικα αν ειναι καλα ( και λεω ενα ενα για να μην γινει λαθος). (ΟΚ αν και έχω παραγγείλει από EBAY όλων των τύπων για να τα αντικαταστήσω αν χρειαστεί)

ειπες πιο πριν οτι υπαρχει ενα τρανζιστορ αλαγμενο με C945 ( ελενξε το να δεις αν ειναι καλο για να ξερουμε κιολας.) (το έχω κάνει και φαίνεται να είναι καλό)

αλαξε αυτο και βαλε ενα απο τα δικα του 2sc3198, αν καταλαβα απο τα λεγομενα σου αυτο ειχε πριν (κάλα κατάλαβες Στέλιο), αν καταλαβα λαθος μην κανεις τιποτα και εξηγησε λιγο καλυτερα, επισης βγαλε μια πιο καθαρη φωτογραφια ( το σημειο που εχει αλαχτει ) με ενα κανονικο
υπαρχει στην αγορα. (φίλε μου είμαι στην «πόλη» της Ορεστιάδας και δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί με εξαρτήματα ηλεκτρονικών εδώ οπότε για να αντικαταστήσω το C945 με ένα c3198 θα πρέπει να το πάρω απο κάποιο άλλο κανάλι, αν δεν υπάρχει πρόβλημα, ή να περιμένω την παραγγελία μου να ρθει)

επισης μην κανεις τραμπες τα υλικα γιατι αν υπαρχει προβλημα μπορει να προκαλεσεις και σε αλλο καναλι ετσι (ναι πάντα κοιτάω να αποφέυγω τις τράμπες)


σε καμια περιπτωση οταν ειναι στο τροφοδοτικο σου μην παρασυρθεις και τον δυναμωσεις το μηχανημα, ακομα και αν δουλεψει σωστα.. (ΟΚ)

stelios_a
17-02-14, 13:33
επισης καλο ειναι ναμην περνεις τρανζιστορακια απο ebay, τα πιο πολλα ειναι μουφα. για τα μικρα δεν ξερω αλλα τα μεγαλα πολλες φορες.

EMUDELTA
18-02-14, 00:33
επισης καλο ειναι ναμην περνεις τρανζιστορακια απο ebay, τα πιο πολλα ειναι μουφα. για τα μικρα δεν ξερω αλλα τα μεγαλα πολλες φορες.
OK θα το' χω στο νου μου.


Λοιπόν ο ενισχυτής συμπεριφέρεστε κανονικά τώρα χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο εκτός του ότι έλεγξα τα τρανζίστορ προ των εξόδου στο 4ο κανάλι και δεν κατάληξα σε κανένα προβληματικό, αλλά όταν τον δούλεψα (με τροφοδοσία 13,8βοτλ και ήχο στην είσοδο) αρκετή ώρα, περίπου μιάμιση, άρχισε να κάνει κάτι χουρχουρητά σαν να γρατζουνάει και υποψιάζομαι ότι είναι προβληματικό ένα njm4558 γιατί όταν το ακουμπάω με το δάκτυλο μου κάνει νερά στον ήχο.
Πόσο πιθανό είναι να έχω δίκιο;

stelios_a
18-02-14, 01:45
κοιταξε τον ενισχυτη προσεκτικα για ψυχρες κολλησεις. προσεκτικα ομως, αν εχεις ορεξη και κουραγιο πατησε τες ολες παλι :)

chip
18-02-14, 13:47
πιθανό να μη φταίει τρανζίστορ αλλά οποιοδήποτε εξάρτημα στο κανάλι 4 (και ηλεκτρολυτικός φυσικά) το οποίο δυσλειτουργεί... πότε δουλεύει πότε όχι... ίσως να βοήθαγε ένα ψυκτικό σπρέι και ένα σεσουάρ για να απομονώσει το προβληματικό εξάρτημα...
μπορεί να φταίει και κάποιος πυκνωτής πολυεστέρα (αν έχει) σε κανένα κύκλωμα διαφορικού που να βραχυκυκλώνει...

stelios_a
18-02-14, 14:10
φυσικα και μπορει να φταιει καποιο μικροεξαρτημα, απλα για να μην μπερδευτει τον οδηγω ετσι, να δει πρωτα τα τρανζιστορ και τις κολλησεις και μετα τα υπολοιπα υλικα , μιας και εκει αρχιζουν τα πιο δυσκολα :)

EMUDELTA
18-02-14, 18:54
Έχω κάνει πέρασμα όλες τις κολλήσεις την προηγούμενη εβδομάδα!
Να βγάλω, έναν έναν τους πυκνωτές που αφορούν το 4ο κανάλι και να του ελέγξω με το πολύμετρο στη θέση για πυκνωτές; Αν ναι το δικό μου μετράει μέχρι 200μF και στην πλακέτα υπάρχουν σίγουρα κάποιοι μεγαλύτεροι απο 200μF, αυτούς πώς τους μετράω;
Chip ο ενισχυτής έχει δύο τύπους πυκνωτών, ηλεκτρολυτικούς και πολυεστέρικούς
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49482&stc=1 http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49483&stc=1

stelios_a
18-02-14, 19:18
οι πυκνωτες μμπορει να διχνουν καλοι σε μετρηση με το πολυμετρο αλλα οταν του δωσεις την ταση που λειτουργει ο ενσιχυτης εκει μπορει να εχουν προβλημα. απλα θα τα κανεις ενα ενα , αλαξε πρωτα τα τρανζιστορακια αφου τα εχεις παραγγειλει, και μετα προχωρας βαθυτερα

EMUDELTA
18-02-14, 23:43
ΟΚ οπότε περιμένω

chip
19-02-14, 09:15
δεν μπορείς να μετρήσεις του πυκνωτές και ιδιαίτερα όταν αυτοί δυσλειτουργουν... πχ μπορεί να δουλεύει και μόλις ζεσταίνεται να βραχυκυκλώνει....
Βασικά όταν μιλάμε για δεισλειτουργία ουσιαστικά κανένα εξάρτημα δεν μπορείς να μετρήσεις... το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ζεσταίνεις με σεσουάρ και να το κρυώνεις με ψυκτικό σπρέι για να δεις αν αλλάζει συμπεριφορά...
Η να το αλλάζεις και να βλέπεις αν άλλαξε συμπεριφορά ο ενισχυτής....
Θα μπορούσες μάλιστα να το αλλάζεις και αν δεν βλέπεις αλλαγή να βάζεις το αυθεντικό στη θέση του.
Βέβαια οι πυκνωτές αν δεν είναι επώνυμοι (nichicon, rubycon, nippon chemicon, sanyo, panasonic...) και με δεδομένο οτι είναι ενισχυτής αυτοκινήτου (άρα έχουν καταπονεθεί με υψηλές θερμοκρασίες) πιθανόν να θέλουν αλλαγή όλοι... και πιθανόν να είναι και η αιτία της βλάβης....
Φυσικά δεν συνιστώ πυκνωτές από ebay για ενισχυτή αυτοκινήτου (που είναι εκτεθειμένος σε υψηλές θερμοκρασίες)

stelios_a
19-02-14, 16:20
φυσικα αρκει να μην το παρακανεις και φτασεις τον πυκνωτη να βαρεσει 200 βαθμους και τον δεις να σκαει :P

EMUDELTA
19-02-14, 21:43
Ερώτηση, το ψυκτικό σπρέι το ρίχνεις όταν λειτουργεί ο ενισχυτής;

chip
20-02-14, 10:11
αν πρόκειται να το ρίξεις σε κανένα πυκνωτή ναι... αν πρόκειται για αντίσταση καλύτερα να μην λειτουργεί.... γιατί η μεγάλη ψύξη κάνει αρχικά υγροποίηση ατμών... ή έστω να το ρίξεις προσεχτικά μην πιάσει όλο πάγο.....

Το μυαλό μου πάει οτι ή ηλεκτρολυτικός είναι που γέρασε.... ή καμία αντίσταση που λόγω μηχανικής καταπόνησης από τις δονήσεις του αυτοκινήτου έχει σπάσιμο εσωτερικά....

stelios_a
20-02-14, 13:47
οθ πυκνωτες σε καθε καναλι παντως ειναι λιγοι , αν αλαξεις κατι θα τους αλαξεις ολους ( στο τεταρτο καναλι ) οχι επιλεκτικα

EMUDELTA
09-03-14, 15:13
Γεια σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.


Τελικά δεν άλλαξα κανένα τρανζιστορ ή κάποιο πυκνωτή, αλλά μια αντίσταση που η τιμή της ήταν μάλλον μηδενική (ήταν εντελώς καμένη και την άλλαξα με την μικρότερη τιμή που είχα 2,2Ω) και η θέση της είναι σε σημείο που ενώνει τα αρνητικά των RCA με το σασί. Μάλλον για λόγους ασφάλειας είναι σε αυτή τη θέση!
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49867&stc=1
Τες πα δεν ξέρω ακριβώς πως έγινε, να λίγο καθάρισμα των επαφών, να κάτι η αντίσταση ,δουλεύει!

Πάντως σας ευχαριστώ για το χρόνο και για τις πληροφορίες σας.

stelios_a
12-03-14, 01:03
δεν νομιζω να εχει σχεση με την ταση στην εξοδο παντως αυτο . τωρα δεν εχεις ταση στην εξοδο ?

EMUDELTA
18-03-14, 08:47
Γεια σας και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση
Φίλε Στέλιο στην έξοδο έχω:
1ο 0mV
2ο 01,9mV
3ο 04,5mV
4ο 56,3mV
Νομίζω ότι είμαι ΟΚ αν και πάλι, στο 4ο κανάλι η τίμη είναι ποιό ψηλά από τις άλλες! :001_huh:
Πάντως κατά τ' αλλα δουλεθέι κανονικά :biggrin: