PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με το qrz.com



john_b
29-12-13, 11:57
Για να καταχωρηθούμε στην βάση του δεν αρκεί μόνο η εγγραφή αλλά ζητά να στείλουμε πλήρη στοιχεία διεύθυνσης (τα ίδια ζητάει και η ΕΕΡ, αλλά εκεί μου είναι αδιάφορο). Το θέμα είναι, με μια πλήρη διεύθυνση και μερικές φωτογραφίες με τα μηχανήματα (ή και όχι), πόσο ασφαλείς μπορούμε να είμαστε ότι δεν θα δεχτούμε επίσκεψη από κανέναν σαλταδόρο;

moutoulos
29-12-13, 14:01
Δεν υπάρχει λόγος να γράφεις με Bold.

john_b
29-12-13, 14:34
Έτσι μου βγήκε με την επικόληση

moutoulos
29-12-13, 15:31
Ε τότε θα έπρεπε να βγάλεις το Bold.
Αν και όταν βάζουμε κάτι, γράφουμε την "πηγή".

IC-756
29-12-13, 18:03
Στο internet δεν υπάρχει 100% ασφάλεια. Εάν φοβάσαι μπορείς να δώσεις Τ.Θ. για απευθείας αποστολές ή αν χρησιμοποιείς μόνο bureau δεν βάζεις δ/νση. Ελάχιστοι ξένοι θα στείλουν απευθείας κάρτα σε SV1 περιοχή.

john_b
29-12-13, 18:20
Ε τότε θα έπρεπε να βγάλεις το Bold.
Αν και όταν βάζουμε κάτι, γράφουμε την "πηγή".

Γρηγόρη εγώ είμαι η πηγή, επικόληση από το word έκανα, καθώτι όταν γράφω απευθείας σε κάποιο φόρουμ με το μίνι λάπτοπ από την δουλειά, τυχαίνει να χάνω συχνά κατεβατά κειμένου, γιατί το χέρι κάτι πάτησε και έκανε επιστροφή η σελίδα ας πούμε :saad:

Τάκη ζητούν στάνταρ την διεύθνση.

nikknikk4
30-12-13, 00:45
Για να καταχωρηθούμε στην βάση του δεν αρκεί μόνο η εγγραφή αλλά ζητά να στείλουμε πλήρη στοιχεία διεύθυνσης (τα ίδια ζητάει και η ΕΕΡ, αλλά εκεί μου είναι αδιάφορο). Το θέμα είναι, με μια πλήρη διεύθυνση και μερικές φωτογραφίες με τα μηχανήματα (ή και όχι), πόσο ασφαλείς μπορούμε να είμαστε ότι δεν θα δεχτούμε επίσκεψη από κανέναν σαλταδόρο;


Βρε που φτάσαμε...!


να χρησιμοποιούν... οι σαλταδόροι ...το qrz.com !!! :w00t:


απαράδεκτο...!

john_b
30-12-13, 10:32
Προφανώς ειρωνεύεσαι,όμως, η κοινότητα των ρ/ε, όπως κάθε κοινότητα σε αυτή την ζωή, αποτελεί μια δεξαμενήπου μαζί με τους καλούς υπάρχει και κάθε καρυδιάς καρύδι. Θεωρείς απίθανο έναλαμόγιο που θα του γυαλίσει κάτι που έχεις, ότι δεν θα σε επισκεφτεί;

SV1JRT
30-12-13, 10:41
Πάντως Γιάννη, και εγώ όταν είχα κάνει την καρτέλα μου στο QRZ.com είχα στείλει με email φωτοτυπία την άδεια μου.
Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από την άδεια σου.


.

IC-756
30-12-13, 14:07
Βλέπω κάποιους που δεν εμφανίζουν δ/νση EG55M, SV2HSG κλπ. κάποιοι δεν δίνουν ούτε e-mail πχ JW9JKA. Αν δεν θες σώνει και καλά βάζεις Τ.Θ. ή και δεν γράφεσαι καθόλου. Θα στέλνεις κάρτες μέσω Bureau (υπάρχει δυνατότητα χρήσης bureau και χωρίς να είσαι μέλος ΕΕΡ).
Σημειωτέον, οι περισσότεροι νέοι ρ/ε και η μεγάλη πλειοψηφία όσων χρησιμοποιούν ψηφιακές διαμορφώσεις ανεβάζουν αρχεία με της επαφές του στο LOTW. Πολλά δε προγράμματα logbook (Logger32 κλπ.) σου δείχνουν στο cluster ποια διακριτικά είναι εγγεγραμένα στο LOTW. Οπότε δεν χρειάζεται να στέλνεις κάρτες. Κάποιοι σπάνιοι σταθμοί βέβαια απαιτούν $ για να απαντήσουν και κάποιοι πονηρούλιδες δεν απαντούν ποτέ.

john_b
30-12-13, 14:24
Πόσο κοστίζει μια Τ.Θ.;

kioan
30-12-13, 14:32
Πόσο κοστίζει μια Τ.Θ.;
Η φθηνότερη, χωρίς 24ωρη πρόσβαση, έχει 56,85€/χρόνο.
Περισσότερα στη σχετική σελίδα των ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1%C E%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%C E%B8%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82.aspx).

antonis_p
30-12-13, 17:22
Η πρωταρχική δουλειά του qrz.com είναι οι qsl πληροφορίες. Αν θέλεις δίνεις και δύο πληροφορίες για τον εαυτό σου ή για το σταθμό σου.

Αν ασχοληθείς με το qsling και το dxing είναι καλό να έχεις και μία θυρίδα για όλη σου την αλληλογραφία. Είναι κρίμα η πολυπόθητη κάρτα να βρεθεί σε άλλη πολυκατοικία ή να τη σκουπίσει αυτός που καθαρίζει το πεζοδρόμιο.

Δεν έχει γίνει γνωστή κάποια περίπτωση που μπήκαν διαρρήκτες σε κάποιο qth επειδή είδαν ωραίο ράδιο στο qrz.com!!!


Ελάχιστοι ξένοι θα στείλουν απευθείας κάρτα σε SV1 περιοχή.

Έχω μαζέψει άπειρα qsl requests από ΗΠΑ, JA αλλά και Ευρώπη, αν και είμαι στην πιο πάνω περιοχή. Όσο τρως χρόνο κάνοντας dx, τόσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θα θέλουν την κάρτα σου.

john_b
30-12-13, 19:58
Όλα αυτά για μένα είναι καινούργια.
Προέρχομαι από τα FM και τα CB δεκαετίες πίσω, μου αρέσουν τα V/U και όπως είδατε σε άλλο μήνυμα, αυτό που μου τράβηξε αμέσως την προσοχή είναι οι 29 (AM, FM). Τα βραχέα είναι ένα πεδίο μεγάλο και ανεξερεύνητο για μένα και οι γνώσεις μου περιορίζονται στην θεωρία και τα τυπικά της επικοινωνίας. Τώρα είμαι σαν πιτσιρικάς που αγόρασε παιχνίδια και κάνει χαρούλες. Συνεπώς, δεν αντιλαμβάνομαι τι θα πει δεν θα στείλουν σε SV περιοχή. Επικρατεί κάποια αντίληψη στην παγκόσμια κοινότητα ότι είμαστε οι αλβανοί των βραχέων;

Dragonborn
30-12-13, 20:39
Μακάρι να είμαστε οι Αλβανοί των βραχέων.... Ο συνάδελφος εννοεί ότι οι ελληνικοί σταθμοί είναι συνηθισμένοι άρα μπορεί κάποιος ξένος να μαζέψει άνετα QSL cards μέσω του QSL bureau ή ηλεκτρονικές επιβεβαιώσεις μέσω του Logbook of The World (LoTW) χωρίς κόστος, άρα δεν χρειάζεται να στείλει κάρτες ταχυδρομικώς με το μεγάλο κόστος που συνεπάγεται. Είμαστε όπως π.χ. η Πορτογαλία ή η Σλοβακία σε σπανιότητα.

john_b
30-12-13, 21:51
Για να έχω μόνο ηλεκτρονική κάρτα που θα στέλνεται – λαμβάνεται ηλεκτρονικά, τι πρέπει να κάνω;

IC-756
31-12-13, 18:56
Τα cb κλπ. ήταν και είναι δίπλα στο χόμπι και πολλοί συνάδελφοι ξεκίνησαν από εκεί. Σήμερα και τα pmr νομίζω βοηθούν κάποιους να γνωρίσουν το χόμπι μας.
Για απλή ανταλλαγή ηλ. καρτών υπάρχουν κάποιες άλλες ευκολότερες υπηρεσίες πχ http://eqsl.cc/qslcard/Index.cfm αλλά δεν παίζουν στα βραβεία της ARRL. Μπορείς όμως να λαμβάνεις κάρτες σε pdf μέσα από αυτό.
Μεγάλη σημασία έχει η τήρηση ηλ. ημερολογίου (από αυτό θα γίνεται η αντιγραφή αρχείων σε οποιεσδήποτε ηλ. υπηρεσίες καρτών, διαγωνισμών κλπ) το τακτικό backup και η τακτική αντιγραφή των αρχείων σε υπηρεσίες όπως drive, dropbox κλπ. Τα αρχεία είναι τύπου adif http://www.adif.org/ αλλά αυτά θα σε απασχολήσουν αργότερα.

Αναφερόμουν προηγουμένως στο Logbook of the World - LOTW είναι ηλ. υπηρεσία της ARRL http://www.arrl.org/logbook-of-the-world
Εγγράφεσαι (στέλνεις pdf άδειας και ταυτότητας), καταχωρείς τα ηλεκτρονικά αρχεία σου και όταν αντικρυστούν με αρχεία των όσων έκανες qso μπορείς να ζητήσεις να πάρεις τα αντίστοιχα βραβεία της Αμερικανικής Ένωσης. Στην αρχή δεν πρόκειται για πολύ απλή διαδικασία αλλά η χρήση της αυξάνεται συνεχώς. Ο SV1DPI έχει γράψει οδηγίες στη γλώσσα μας http://www.sz1a.org/ και εγώ αυτόν ζάλισα μέχρι να το μάθω. Με αυτή τη διαδικασία μπορείς να έχεις τα αρχεία σου αποθηκευμένα στους σέρβερ της ARRL και να ζητάς τυχόν βραβεία αλλά δεν θα έχεις κάρτες. Προσωπικά με ενδιαφέρει η επιβεβαίωση της επαφής οπότε την χρησιμοποιώ. Σε όσους δεν την χρησιμοποιούν στέλνω κάρτες (δεν στέλνω κάρτα σε χώρα που ήδη την έχω εκτός αν μου στείλει ο άλλος). Γενικά δεν μου αρέσει η φασαρία της κάρτας (γραφή, αποστολή, αναμονή, ταξινόμηση κλπ.) αφού υπάρχουν άλλοι τρόποι. Προτιμώ το shack να είναι χωρίς χαρτούρα. Η πλειονότητα των συναδέλφων βέβαια χρησιμοποιεί κάρτες (ακόμη και κάποιοι που χρησιμοποιούν eqsl, lotw κλπ.) και της ζητά με επιμονή.
Το LOTW (όπως πολλά πράγματα) θέλει κάποιο διάβασμα στην αρχή για να κατανοήσει κάποιος την λειτουργία του. Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται στρυφνό αλλά χρειάζεται οι διαδικασίες του να είναι αυστηρές, προκειμένου να μην αμφισβητούνται τα βραβεία που χορηγεί. Παρότι κάποιοι δεν συμφωνούν, επιμένω ότι οι περισσότερες απορίες λύνονται στα εντευκτήρια σωματείων. Από ανθρώπους που είναι πρόθυμοι να μοιραστούν τις γνώσεις και εμπειρίες τους.

Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους.
73

john_b
31-12-13, 19:08
Ευχαριστώ Τάκη. Πολύ φασαρία βλέπω με όλα αυτά...

antonis_p
31-12-13, 19:09
Για να έχω μόνο ηλεκτρονική κάρτα που θα στέλνεται – λαμβάνεται ηλεκτρονικά, τι πρέπει να κάνω;

ξεκίνα να γράφεις qso στο log σου και θα τα μάθεις.