PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος καταστάσεων από εξομοιωτή πτήσης MICROSOFT FS 2004 σε πραγματικές καταστάσεις



SV2IPW
31-12-13, 22:00
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πάρω μία ένδειξη από τον εξομοιωτή πτήσης (Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Microsoft FS2004) π.χ όταν μου ανάβει οπτική ένδειξη χαμηλών-υψηλών στροφών RPM LIMIT να μπορώ να κοντρολάρω ένα ρελλέ, παρομοίως όταν έχω οπτική ένδειξη φωτιάς FIRE στην οθόνη του εξομοιωτή να μπορώ να ανάβω πραγματικό λαμπάκι σε μία κονσόλα που φτιάχνω.
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

info@kalarakis.com
01-01-14, 13:29
το καλύτερο είναι να πάρεις ανάδραση από το x-sim.de Δες τις εκει κατασκευές οι οποίες οι περισσότερες είναι με arduino και εύκολες.
Υπάρχει και το x-simulator.de το οποίο δίνει και έτοιμα προφιλ για τα παιχνίδια. Στο πρώτο αν αγοράσεις την άδεια (60ε) σου απαντάει και σε ερωτήσεις όπως η δική σου Με λίγο ψάξιμο στις παραμέτρους μπορείς να το βρεις και μόνος σου
το κακό είναι ότι θέλει 2 υπολογιστές (άσε να λέει οτι γίνεται με ένα)
Στο πρώτο τρέχεις το παιχνίδι και στο 2 το πρόγραμμα ανάδρασης.
http://www.kalarakis.com/html/rali.html
τελικά χρειάστηκε 2 η/υ , ένα arduino uno και 2 πλακέτες με atmega 8515 για να γίνουν όλα. Γινόταν και με 1 υπολογιστή άλλα τα αποτελέσματα ήταν δραμτικά.

SV2IPW
01-01-14, 22:14
Φίλε, Μιχάλη. Δεν με ενδιαφέρει η ανάδραση γιατί δεν έχω τον χώρο να κινήσω σκάφος 6m!!!! Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω κάποιες ενδείξεις που έχω από το πρόγραμμα και να τις διαμορφώσω για έλεγχο ρελέ. Το κύκλωμα μετά τα ρελέ το έχω έτοιμο και λειτουργικό.

info@kalarakis.com
02-01-14, 19:42
Χρονια πολλά,

Δεν χρειάζεται να πάρεις όλο το σκάφος Στον υπολογιστή που τρέχεις το πρόγραμμα θα τρέξεις το xsim και το xconverter
Το δεύτερο είναι αυτό που παίρνει τα δεδομένα του προγράμματος και τα στέλνει στο hardware το δικό σου.
Δες λίγο και τα project Που έχουν διάφοροι εκεί μέσα Στη κεντρική οθόνη θα δεις κάτι παρόμοιο με το δικό σου αλλά με αμάξι. Κανε εγγραφή και κατέβασε το πρόγραμμα είναι δωρεάν
Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνεις
Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις στο pc σου ένα tcpip client να ακούει στο πορτ που στέλνει το πρόγραμμα τα δεδομένα. Εδώ θα πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό και το δυσκολότερο να βρεις πιο-α είναι τα δεδομένα από αυτά που στέλνει είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν


************* Στους εξομοιωτές δεν βάζουμε όλο το αεροπλάνο Μόνο το κάθισμα χειριστήριο και στη δική σου περίπτωση την οθόνη
Αν είσαι φανατικός των αεροπλάνων Ένας εξομοιωτής 3 αξόνων θα σε απογειώσει
Αν δεν δοκιμάσεις δεν ξερεις