PDA

Επιστροφή στο Forum : QSL κάρτες



john_b
08-01-14, 00:02
Έκανα έναν λογαριασμό στο eqsl.cc και έγραψα στο qrz.com, ότι αυτός είναι ο τρόπος ανταλλαγής καρτών μου.

Βλέπω ωστόσο ότι άλλοι επιλέγουν μόνο direct, ή μόνο μέσω OQRS, LOTW, κ.λπ. Ποιος είναι ο κοινός τόπος επαφής όλων αυτών των διαφορετικών τρόπων;

Dragonborn
08-01-14, 00:28
Έκανα έναν λογαριασμό στο eqsl.cc και έγραψα στο qrz.com, ότι αυτός είναι ο τρόπος ανταλλαγής καρτών μου.

Βλέπω ωστόσο ότι άλλοι επιλέγουν μόνο direct, ή μόνο μέσω OQRS, LOTW, κ.λπ. Ποιος είναι ο κοινός τόπος επαφής όλων αυτών των διαφορετικών τρόπων;
OK, έχουμε τρια είδη καρτών QSL: χάρτινες, eQSL και LoTW.

1. Παραδοσιακές, χάρτινες. Έχουν το κόστος εκτύπωσης αλλά κυρίως το μεγάλο κόστος αποστολής ταχυδρομικώς. Επίσης αν ζητάς μια κάρτα ταχυδρομικώς (direct), πρέπει να στείλεις την δική σου και 2-3 Green Stamps ή ανάλογο αριθμό IRC.

2. Bureau: Πολλοί σταθμοί ανταλλάσουν κάρτες μέσω του QSL Bureau το οποίο διαχειρίζεται σε κάθε χώρα η εθνική ένωση μέλος της IARU, για εμάς η Ε.Ε.Ρ. Πολλοί ραδιοερασιτέχνες παγκοσμίως δεν χρησιμοποιούν το bureau για διάφορους λόγους, είτε επειδή δεν είναι μέλη της εθνικής τους ένωσης, είτε επειδή δεν τους ενδιαφέρει γιατί έχουν πάνω από 250 χώρες επιβεβαιωμένες επομένως οι κάρτες που παίρνουν από το bureau τους είναι αδιάφορες. Επίσης το bureau αργεί πολύ, τυπικά 6 μήνες - 3 χρόνια για μια επιβεβαίωση ανάλογα με τις ειδικές συνθήκες. Το κόστος είναι από δωρεάν για τα μέλη της Ε.Ε.Ρ. με ορισμένους περιορισμούς.

3. eQSL.cc: ανταλλάσεις ωραία αναμνηστικά ψηφιακά σουβενίρ σε μορφή QSL, τα οποία όμως δεν είναι δεκτά για τα διάφορα βραβεία όπως το DXCC και IOTA.

4. LoTW: δεν είναι κάρτες, είναι μια βάση δεδομένων με εκατοντάδες εκατομμύρια επαφές (QSO). Αν δυο εγγραφές ταιριάζουν, εκδίδει μια νέα εγγραφή QSL, η οποία μετράει για το DXCC και τα άλλα βραβεία της ARRL καθώς και για το CQ WPX. Η χρήση του είναι δωρεάν αλλά υπάρχει μια σχετικά απότομη "καμπύλη εκμάθησης", είναι καλύτερα να σε καθοδηγήσει κάποιος που είναι ήδη χρήστης. Το ποσοστό των ρ/ε που χρησιμοποιούν LoTW διαφέρει ανάλογα με την χώρα και την δραστηριότητα. Οι μεγαλύτεροι χρήστες είναι οι αμερικάνοι τηλετυπίστες.

5. OQRS: Είναι ένας τρόπος να παραγγείλεις χάρτινη κάρτα on-line, είτε για bureau είτε direct χωρίς να στείλεις δική σου. Αν παραγγείλεις μέσω bureau θα την λάβεις πιο σύντομα από τα 2-3 χρόνια που θα ήθελες κανονικά. Αν παραγγείλεις direct πληρώνεις μέσω paypal και δεν ψάχνεις για Green Stamps κλπ.

john_b
08-01-14, 07:40
Έχω δει κάτι Ρώσους να αναφέρουν και άλλους τρόπους ανταλλαγής. Το θέμα εδώ όμως είναι το εξής. Εσύ ανταλλάσεις μόνο απευθείας και εγώ μόνο μέσω eqsl και εμείς οι δύο κάνουμε ένα QSO και ζητάμε ο ένας από τον άλλον κάρτες. Σε αυτή την περίπτωση πως βγάζουμε άκρη, τι γίνεται;

Dragonborn
08-01-14, 08:04
Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται μια λογική ανάλυση: Εσύ προφανώς δεν χρειάζεσαι την χάρτινη κάρτα, αφού αποφάσισες να μαζεύεις τα ψηφιακά σουβενίρ του eQSL.cc, και επιπλέον έχεις αποφασίσει ότι δεν θα ασχοληθείς ποτέ με βραβεία, DXCC κλπ. Από την άλλη ο ανταποκριτής σου, αφού είναι direct only, επίσης για δικούς του λόγους δεν (πολυ-)ενδιαφέρεται. Επομένως απλώς δεν ανταλάσσετε κάρτες.

Μερικά σχετικά προβλήματα:

1. Αν δεν αρχίσεις τώρα να μαζεύεις χάρτινες κάρτες τουλάχιστον από τις σπάνιες χώρες ή από τις δύσκολες επαφές, αν αργότερα κολλήσεις την αρρώστια του DX θα οικτίρεις τον εαυτό σου. Αν εγώ τα παλιά χρόνια δεν είχα μαζέψει κάρτες από Ανατολική Γερμανία ή Τσεχοσλοβακία, όταν αργότερα δραστηριοποιήθηκα πιο έντονα στο DX θα είχα φάει τα ρούχα μου, δεδομένου ότι οι ραδιοχώρες αυτές καταργήθηκαν. Σαν επαφές ήταν κοινότυπες αλλά είναι αδύνατον να τις κάνεις πιά.

2. Αν κάποιος σου στείλει κάρτα direct και με Green Stamps ή IRC, είναι αγένεια να μην απαντήσεις, άρα πρέπει να έχεις ένα μικρό stock από χάρτινες κάρτες. Αν πραγματικά θέλεις να μην μπλέξεις με αυτά, γράψε το αναλυτικά στο QRZ.COM και απόφυγε να βάλεις ταχυδρομική διεύθυνση.

3. Μπορεί και εσύ να θέλεις να αποκτήσεις χάρτινη κάρτα σε εξαιρετικές περιπτώσεις, π.χ. επετειακούς σταθμούς (special event stations). Πάλι πρέπει να έχεις λίγες χάρτινες κάρτες, και φυσικά θα στείλεις direct.

Επαναλαμβάνω ότι: Με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα, οι επιβεβαιώσεις του eQSL.cc είναι άχρηστες για τα περισσότερα βραβεία, σίγουρα για τα βασικά όπως DXCC και IOTA.

john_b
08-01-14, 08:16
Βασικά δεν μου φαίνεται ελκυστική ιδέα όλη αυτή η συναλλαγή μέσω ταχυδρομικών αποστολών, τουλάχιστον προς το παρόν. Για ρίξε μια ματιά στο QRZ.com για SV1PIZ και επισήμανε μου, αν είναι εύκολο, τι θα έπρεπε επιπλέον να διευκρινίσω – κάνω.

Dragonborn
08-01-14, 08:25
Γράψε εκεί που έχεις το QSL Processing: "I do not exchange QSL cards at all - only eQSL.cc" και κατά προτίμηση εξαφάνισε την οδό και τον αριθμό από την ταχυδρομική διεύθυνση.

john_b
08-01-14, 08:35
Ευχαριστώ. Πρόσθεσα το κείμενο που έβαλες.
Για την διεύθυνση δεν ξέρω, γιατί κατά την εγγραφή την αναφέρει ως απαραίτητη για να μας βάλει στην βάση δεδομένων. Μήπως έχω πρόβλημα αν την αφαιρέσω;

Το πεσμένο δεντράκι σε γκρεμό της Βόρειας Εύβοιας πως σου φαίνεται;

Dragonborn
08-01-14, 09:02
Σχετικά με την διεύθυνση δεν ξέρω τι να προτείνω. Για το κειμενάκι για το eQSL συμφωνώ. Το δεντράκι είναι σε περιοχή που κάηκε?

john_b
08-01-14, 09:08
Είναι στον δρόμο για Βλαχιά. Ξηλώθηκε πριν πολλά χρόνια από καιρικά φαινόμενα, έχει πέσει στα βράχια πριν την θάλασσα και έχει γίνει όπως βλέπεις, τελείως άσπρο.

antonis_p
08-01-14, 16:00
http://www.globalqsl.com/


Επαναλαμβάνω ότι: Με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα, οι επιβεβαιώσεις του eQSL.cc είναι άχρηστες για τα περισσότερα βραβεία, σίγουρα για τα βασικά όπως DXCC και IOTA.

Συμφωνώ πως γενικά είναι άχρηστες, εκτός από κάτι ειδικά βραβειάκια, αλλά δεν έχουν κόστος/κόπο. Αν σετάρεις το logging πρόγραμμά σου, δεν ασχολείσαι καθόλου μαζί τους, φεύγουν αυτόματα μόλις καταχωρηθεί το qso.

Γιάννη, ξεκίνα να γράφεις QSO και θα έρθει η ώρα να ασχοληθείς με τις κάρτες σου εν καιρώ. Την κεραία την τοποθέτησες; :)

IC-756
08-01-14, 16:25
Συμφωνώ απόλυτα με την προτροπή του Αντώνη.
Το νόμιμον
Οι περιπτώσεις καρτών καλύφθηκαν πολύ με την παραπάνω απάντηση, έτσι έχει η κατάσταση.
Αργότερα όμως (επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη) μπορεί να αλλάξεις γνώμη κλπ. Υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας στην όλη υπόθεση. Μπορεί να θέλεις απλά να μαζεύεις κάρτες, βραβεία, κ.α.
Το ηθικόν
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω όποιος κάνει αυτό το χόμπι χρειάζεται να έχει έτοιμες τυπωμένες κάρτες. Για να ζητήσει κάποιες στέλνοντας τη δική του ή απλά να απαντήσει σε κάποιον που θα του στείλει (θα βρουν τρόπο να σου στείλουν μην ανησυχείς). Επομένως είναι θέμα αξιοπρέπειας κατά τη γνώμη μου όταν λάβεις μια κάρτα να απαντήσεις. Εάν δεν θέλεις με τίποτα να χρησιμοποιείς bureau, πάλι χρειάζεται να απαντάς απευθείας. Άρα κάρτες χρειάζεται να υπάρχουν τυπωμένες. Εάν πάλι κάποιος είναι μεγάλης ηλικίας, παλιός DXer και έχει συμπληρώσει αυτά που ήθελε ίσως να δικαιολογείτε. Ένας νέος όμως όχι.
Προσωπικά δεν εκτιμώ όσους δεν απαντούν - μπορεί κάποιος να απαντήσει βάζοντας τα στοιχεία σε μια απλή κάρτα ή χαρτονάκι - και κυρίως αυτούς που εισπράττουν δολάρια και δεν απαντούν... Αυτά και άλλα θέματα που είναι εκτός νομοθεσίας και τεχνικών γνώσεων δείχνουν την ποιότητα του ρ/ε. Είναι αυτά που τον μετατρέπουν από απλό αδειούχο σε πραγματικό ρ/ε.
Καλά qso.
73

Dragonborn
08-01-14, 17:23
επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξηΣυμφωνώ απολύτως. Δηλαδή αν κάνεις επαφή στο τέλος Ιανουαρίου με το FT5ZM (Amsterdam Island) θα το αφήσεις να περάσει έτσι? Και μετά από 10 χρόνια θα κλαις την χαμένη επαφή? Τουλάχιστον μάζευε κάρτες για τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις, και για Ιταλίες, Ρωσίες κλπ μην σκάζεις ιδιαίτερα.

john_b
08-01-14, 18:19
Την κεραία την τοποθέτησες; :)

Δεν ξέρω ρε φίλε τι γίνεται, λες και κάποιος έχει ένα κεραιάκι βραχέων κάθετο από σαπούνι και μου κάνει βουντού ένα πράγμα. Ανέβηκα στην ταράτσα, λέω δεν μπορεί, τρείς βίδες είναι και άλλες τρείς αντηρίδες, τι να πάει στραβά; Αμ δε. Διεύρυνα τις δύο τρύπες να δεχτούν το 12άρι ούπα και άνοιξα ακόμη μία γιατί είχε μαγκώσει το παλιό μεταλλικό στην παλιά τρύπα και δεν έβγαινε με τίποτα. Ωραίαααα. Βάζω μέσα τα ούπα, βάζω από πάνω την βάση και αρχίζω να βιδώνω. Όλα τα στριφώνια, ΟΛΑ, έναν πόντο πριν τερματίσουν μου έσπασαν!!! Λέω, δεν θα σου περάσει, άλλες τρείς τρύπες δίπλα, τοποθέτηση ούπα, αρχίζω το βίδωμα και το αποτέλεσμα; Το ένα στριφώνι βίδωσε και τα άλλα δύο έσπασαν έναν πόντο πριν το τέρμα!!! Τελικά αφού μου βγήκαν οι φακές που έφαγα το μεσημέρι στον οισοφάγο και πιάστηκαν τα πόδια μου απίστευτα και έχοντας κάνει μια πλάκα σαν σουρωτήρι από τις τρύπες, αποτέλεσμα, μηδέν. :head:

antonis_p
08-01-14, 18:32
Δεν ξέρω ρε φίλε τι γίνεται, λες και κάποιος έχει ένα κεραιάκι βραχέων κάθετο από σαπούνι και μου κάνει βουντού ένα πράγμα. Ανέβηκα στην ταράτσα, λέω δεν μπορεί, τρείς βίδες είναι και άλλες τρείς αντηρίδες, τι να πάει στραβά; Αμ δε. Διεύρυνα τις δύο τρύπες να δεχτούν το 12άρι ούπα και άνοιξα ακόμη μία γιατί είχε μαγκώσει το παλιό μεταλλικό στην παλιά τρύπα και δεν έβγαινε με τίποτα. Ωραίαααα. Βάζω μέσα τα ούπα, βάζω από πάνω την βάση και αρχίζω να βιδώνω. Όλα τα στριφώνια, ΟΛΑ, έναν πόντο πριν τερματίσουν μου έσπασαν!!! Λέω, δεν θα σου περάσει, άλλες τρείς τρύπες δίπλα, τοποθέτηση ούπα, αρχίζω το βίδωμα και το αποτέλεσμα; Το ένα στριφώνι βίδωσε και τα άλλα δύο έσπασαν έναν πόντο πριν το τέρμα!!! Τελικά αφού μου βγήκαν οι φακές που έφαγα το μεσημέρι στον οισοφάγο και πιάστηκαν τα πόδια μου απίστευτα και έχοντας κάνει μια πλάκα σαν σουρωτήρι από τις τρύπες, αποτέλεσμα, μηδέν. :head:

Σε βλέπω να μπάζει στο σαλόνι με κάθε ψιχάλα και να μην έχει γίνει ακόμα QSO!!!

Όσο αφορά τα στριφώνια, μεγάλο παιδί είσαι, έπρεπε να ξέρεις πως "δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο"! :)
Ειπώθηκε πριν, πως δεν θα κρατούν τα στριφώνια την κεραιοκατασκευή αλλά οι αντηρίδες.

john_b
08-01-14, 18:35
Ναι ρε παιδί, αλλά δεν πρέπει τα κολοστριφώνια να βιδωθούν; Δεν είπα να τα καργάρω, να πατήσουν στην βάση μόνο ήθελα.

antonis_p
08-01-14, 18:37
Ναι ρε παιδί, αλλά δεν πρέπει τα κολοστριφώνια να βιδωθούν; Δεν είπα να τα καργάρω, να πατήσουν στην βάση μόνο ήθελα.

Προφανώς! Κατάφεραν και έσπασαν πριν τερματήσουν;;; Τα ούπα είναι τα κλασικά πλαστικά;

john_b
08-01-14, 18:40
Ναι, σου λέω, 10mm πριν το τέρμα έσπαγαν.

Ακρίτας
08-01-14, 21:54
Ναι, σου λέω, 10mm πριν το τέρμα έσπαγαν.

1. Η διάμετρος του τρυπανιού είναι ίδια με αυτή που γράφει επένω το πλαστικό ούπα;
2. Το μήκος (βάθος) της τρύπας που άνοιξες είναι τουλάχιστον όσο το μήκος των στριφονιών;

Οι αντιρίδες είναι για να κρατούν ό,τι υπάρχει πάνω από τη βάση. Η ίδια η βάση πρέπει να είναι καλά στερεωμένη στο έδαφος.

john_b
08-01-14, 21:57
Δεν είμαι χθεσινός στα μαστοριλίκια. Έχω βάλει ούπα και ούπα, αλλά αυτή την κακουχία πρώτη φορά την συναντώ.

Ακρίτας
08-01-14, 22:25
Δεν είμαι χθεσινός στα μαστοριλίκια. Έχω βάλει ούπα και ούπα, αλλά αυτή την κακουχία πρώτη φορά την συναντώ.

Χθεσινός μπορεί να μην είσαι. Κάπως βιαστικό (δικαιολογημένα) σε κόβω.:001_smile:

antonis_p
08-01-14, 23:59
Οι αντιρίδες είναι για να κρατούν ό,τι υπάρχει πάνω από τη βάση. Η ίδια η βάση πρέπει να είναι καλά στερεωμένη στο έδαφος.

Προφανώς και πρέπει να είναι καλά στερεωμένη αλλά σύμφωνα με την φυσική που μάθαμε στο σχολείο, στο σημείο που ακουμπά η βάση στην ταράτσα, η μόνη δύναμη που ασκείται είναι το βάρος της κεραίας. Άντε και η αντίθετη δύναμη (χ) από τον αέρα που σπρώχνει την κεραία - όταν υπάρχει ο αέρας.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/p480x480/1544488_10151953705652561_544831261_n.jpg

john_b
09-01-14, 12:08
Αυτή την φορά αν δεν κάνω δουλειά (το Σάββατο πρώτα ο Θεός), θα την σπάσω την κεραία. Τα ούπα που έχω τα 12άρια, παίρνουν στριφώνια μήκους 60 έως 80 χιλιοστών, Νο 8-10. Αυτά που μου έσπασαν ήταν 80άρια. Τώρα πήρα 60άρια inox. ΛΟΓΙΚΑ, δεν θα έχω πρόβλημα. Ίσως από το ένα από τα προηγούμενα που έχει βιδωθεί σχεδόν όλο, αλλά δεν θα το ρισκάρω, θα το βγάλω πρώτα. Άντε να δούμε…

Ακρίτας
09-01-14, 14:01
Άντε και η αντίθετη δύναμη (χ) από τον αέρα

Σωστά. Η ροπή δηλαδή, που είναι τόσο μεγαλύτερη όσο το μέρος που βρίσκεται πάνω από το σημείο πρόσδεσης είναι μεγαλύτερο από το μέρος της κατασκευής που βρίσκεται κάτω από το σημείο πρόσδεσης. Και που δημιουργείται α) από την πίεση που ασκεί ο άνεμος και β) από το βάρος της ίδιας της κατασκευής όταν για κάποιο λόγο (πχ. χαλαρό συρματόσχοινο) η προβολή του κέντρου βάρους βγεί έξω από το περίγραμμα της βάσης στήριξης.

IC-756
09-01-14, 15:54
Ωραίο το σχήμα Αντώνη τα δε ανυψωμένα ραντιαλ όλα τα λεφτά (σε γλυτώνουν από το να βάζεις δεκάδες αν μη τι άλλο hihi ).