PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτιωση quality σε ψηφιακη ληψη



fuzz
10-01-14, 00:10
πως θα βελτιωσω το quality σε μια ληψη?
εδω παραθετω δυο φωτογραφιες
η πρωτη ειναι απο hotbird και την εκανε τεχνικος
48591

και η αλλη απο eutelsat 9 και προσπαθω να βελτιωσω το quality αλλα δεν τα καταφερνω
48592

οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν απο την οθονη του satronix 6922

plouf
10-01-14, 00:41
to quality ανεβαινει με το καλυτερο κεντραρισμα του πιάτου !

παντως ειναι αξιοπεριέργη η διαφορα ισχυος στο "αδυναμο" σημα να ειναι μεγαλυτερο του "ισχυτερου" σηματος

πιθανον ο δεκτης σου δεν δειχνει σωστες μετρησεις

spiroscfu
10-01-14, 00:52
ρύθμισε την βάση των lnb (αν και τα δύο είναι σε μια κεραία) ή στρέψε το λίγο αριστερά δεξιά

http://imageshack.us/a/img384/8125/lnb6et2pm.jpg

fuzz
10-01-14, 07:54
Σπυρο , ειναι σε διαφορετικα πιατα....και εχω δοκιμασει την περιστροφη του LNB αυτη ειναι η καλυτερη ενδειξη που ειχα στον EUTELSAT
Χρηστο , οι μετρησεις ειναι με το ιδιο οργανο
τα πιατα ειναι στον ιδιο χωρο

plouf
10-01-14, 09:40
δοκιμασε να αλαξεις στα πιατα το δορυφορο (δηλαδη εκει που ποιανει hotbird γυρνα το eutelsat και το αλλο αναποδα)

Serafeim Karakostas
10-01-14, 18:26
Οι ενδείξεις και στους δύο δορυφόρους είναι χαμηλές πάντως.

her
10-01-14, 18:39
τι διαμετρο εχουν τα καταοπτρά; εχεις εμπόδια πρωστά;

spiroscfu
10-01-14, 20:39
Κώστα και εγώ λοιπόν θα συμφωνήσω με τον ηρακλή (μικρά η κτυπημένα κάτοπτρα ή εμπόδια)

υγ.
για τις 9° όμως θα σου πρότεινα να βάλεις και το δέκτη, μου έχει τείχη αρκετές φορές το quality στο όργανο να είναι αρκετά χαμηλό και με το που βάζω το δέκτη του οτε (και αναβαθμίζοντας τον) να κτυπάει 99 με 100%

atolis
10-01-14, 20:49
κοιταξε για πιθανα εμποδια.η πιθανοτερη αιτια.

panos_panopoulos
10-01-14, 22:06
Ανέβασε τηλεόραση & δέκτη στην ταράτσα ή κοντα στα πιάτα (μπαλκόνι), χωρίς να ξεσφίξεις βίδες πιάσε το πιατο απο την επάνω μεριά και σπρωξε και κράτησε το πιάτο εκεί αν το σήμα ανέβει τότε θέλει ξεβίδωμα και λίγες μοιρες προς τα κάτω. Αν το σήμα πέσει με το σπρώξιμο τότε τράβα πίσω απο την πλάτη το πιάτο. Αν το σήμα ανέβει τοτε θελει ξελασκάρισμα και ανύψωση λίγων μοιρών το πιάτο. Επίσης μετα απο αυτό κάνε ένα έλεγχο σπρόχνωντας δεξια/αριστερά το πιατο να δεις αν ανεβει το σήμα αντίστοιχα.

Επίσης γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος αν έχεις τέτοιο ενισχυτή σαν τον παρακάτω πεταξέ τον μακρυά... σε λίγα μέτρα καλώδιο καθόδου μόνο θόρυβο εισάγει δεν ωφελεί κάπου...
48604

fuzz
11-01-14, 08:02
Σεραφειμ , ας πουμε οτι το οργανο δειχνει "χαμηλες" ενδειξεις απ το εργοστασιο λογω firmware , εχεις κανει μετρηση με το WS6922 ?
Ηρακλη δεν υπαρχουν εμποδια μπροστα , στην εξοχη ειμαι , τα πιατα ειναι 80 cm και τα δυο στο hotbird εχω ενα noname κ στο eutelsat ενα IKUSI
αυτο που λες ΣΠυρο για το δεκτη του ΟΤΕ ναι συμβαινει....αλλα εδω μιλαω για το ιδιο οργανο σε δυο διαφορετικες κεραιες να δειχνει διαφορετικα signal/quality
Πανο δεν εχω ενισχυτη , η ρυθμιση γινεται με ενα μετρο καλωδιο στο "πεδιομετρο" και στο LNB κατευθειαν , εχω "πεδιομετρο" δε χρειαζεται να μεταφερω ολο τον εξοπλισμο στην ταρατσα

johnnkast
11-01-14, 08:41
αν εχεις χρονο (και ορεξη).....στρεψε το πιατο του hotbird στον eutelsat και δες απο εκει την ενδειξη .Αν ειναι το ιδιο χαμηλη με το διπλανο ,τοτε εχεις "πεσει" γεωγραφικα σε κροσο συμβολης και βρισκεσαι πανω σε αραιωμα ....
Αν δεις διαφορα τοτε το ikusi σου εχει προβλημα ( ή το πιατο του)


(Το δουλευα κι εγω παλια το Ws6922......το βαρεθηκα ομως λογω ογκου....)

tasos987
11-01-14, 08:51
....αλλα εδω μιλαω για το ιδιο οργανο σε δυο διαφορετικες κεραιες να δειχνει διαφορετικα signal/quality


Οποτε 2 πραγματα νομζω πως μενουν:
LNB
Κατοπτρο


Εαν εχεις τη δυνατοτητα (η τη διαθεση) να κανεις τραμπα τα LNB ισως βρεθει καποια ακρη

Αποστόλης1
11-01-14, 13:45
Στον δέκτη οι ενδείξεις για τους αναμεταδότες είναι παρόμοιοι;

Πάντα το κεντράρισμα γίνεται βάσει ποιότητας.αλλά με το όργανο κάτι δεν πάει καλά στο ένα γράφει ΒΕΡ στο άλλο
ΠΕΡ και με την ίδια ένδειξη.

spiroscfu
11-01-14, 17:03
αλλα εδω μιλαω για το ιδιο οργανο σε δυο διαφορετικες κεραιες να δειχνει διαφορετικα signal/quality
Κώστα είναι απολύτως λογικό και στην ίδια κεραία (και όχι μόνο σε διαφορετικές με διαφορετικό δορυφόρο και διαφορετική συχνότητα),
αναλόγως την συχνότητα το signal και το quality να είναι εντελώς διαφορετικά.

fuzz
11-01-14, 20:48
με λιγα λογια δεν μπορω να "επεμβω" (με καλυτερο LNB , διαφορετικο πιατο ?) στην ποιοτητα του σηματος ?αυτο που θελω ειναι με τις πρωτες σταγονες και με λιγη συννεφια να μην εχω "παγωματ" στην εικονα κ αυτο απ οτι διαβασα γινεται αν βελτιωθει το quality

spiroscfu
11-01-14, 21:24
αν δεν υπάρχει θέμα στόχευσης ή σταπατσαρισμένου κατόπτρου τότε με lnb χαμηλότερου θορύβου ή μεγαλύτερο πιάτο θα ανέβουν και αυτά.

Αποστόλης1
11-01-14, 22:35
Κατεβαίνουν με ξεχωριστά καλώδια ή μήπως μεσολαβεί διακόπτης, το μήκος και η ποιότητα των καλωδίων?
Το μέγεθος των κατόπτρων είναι καλό.

Οι φωτο με τις κλίσεις των lnb είναι μάλλον για Άγκυρα, ξέχασες να το διευκρινήσει.

spiroscfu
12-01-14, 02:16
τις μετρήσεις τις παίρνει στην κεραία αποστόλη, σχετικά με το skew από τα lnb σαν παράδειγμα το έδωσα και είμαι σίγουρος πως το κατάλαβε (δεν το παρανόησε)

υγ.
αν θυμάμε καλά εμείς έχουμε ακριβώς μπροστά μας (κέρκυρα) το astra στις 19.2° και έτσι το έχουμε εντελώς κάθετα σε αυτόν

panos_panopoulos
12-01-14, 11:38
τις μετρήσεις τις παίρνει στην κεραία αποστόλη, σχετικά με το skew από τα lnb σαν παράδειγμα το έδωσα και είμαι σίγουρος πως το κατάλαβε (δεν το παρανόησε)

υγ.
αν θυμάμε καλά εμείς έχουμε ακριβώς μπροστά μας (κέρκυρα) το astra στις 19.2° και έτσι το έχουμε εντελώς κάθετα σε αυτόν

Ναι ο απόλυτος νότος στην Κέρκυρα είναι στις 19,2° στον Astra, αλλά αυτό αφορά κυρίως τη αρχική ρύθμιση σε πιάτο με μοτέρ για να ζωγραφίσει σωστά το γεωστατικό τόξο.

*υγ παρόλη την αποχή απο το 2007 με το αντικείμενο είχα βάλει τον περασμένο Οκτώβρη πιάτο 1.20cm με μοτέρ σε φίλο, ακόμη και σήμερα με ευχαριστεί, όταν γυρίζει και βλέπει ποδόσφαιρο πχ είδε σε λινκ του hellas sat την περασμένη εβδομάδα το παιχνίδι Ολυμπιακού - Αστέρα Τρίπολης που το είχε κανονικά ο ΟΤΕ TV .
Tο σκυλομετάνιωσα που δεν έφτιαξα ένα οδηγό εκείνη τη στιγμή για να υπάρχει στο φορουμ δηλαδή τι πρέπει να κάνει κάποιος για να βάλει πιάτο με μοτέρ usals με όλα τα οφέλη από τους 63 δορυφόρους.
*υγ 2 ο γράφων όχι μόνο δεν έχει μοτέρ αλλά ξήλωσε και το παλιό του πιάτο και δεν ασχολείται πλέον.

spiroscfu
12-01-14, 14:43
αλλά αυτό αφορά κυρίως τη αρχική ρύθμιση σε πιάτο με μοτέρ για να ζωγραφίσει σωστά το γεωστατικό τόξο.

ακριβώς ...

ο απόλυτος νότος εδώ δεν είναι στις 19.2°, γιατί το lnb έχει skew ~8°

Αποστόλης1
12-01-14, 17:41
ακριβώς ...

ο απόλυτος νότος εδώ δεν είναι στις 19.2°, γιατί το lnb έχει skew ~8°

Σπύρο κάνεις λάθος για κέρκυρα και Αστρα 19.2μ δεν είναι >1μ .

Για τα σχήματα κατάλαβα ότι τα έβαλες σαν παράδειγμα , και διευκρίνισα ότι δεν αντιστοιχούν για Ελλάδα αλλά τουρκία/ρωσία ~35/36μ Αν/κά. Ξανακοίταχτα και πες μου.

ΥΓ. Τώρα θυμήθηκα ότι ένας Astra έστελνε λοξά και είχε πρόβλημα στα κινητά. θα το ψάξω αν ισχύει.

spiroscfu
12-01-14, 19:32
ναι αποστόλη είναι πλεονασμός πάνω από 1 μέτρο για τον astra1, είπα κάτι τέτοιο εγώ ??

τώρα που είδα το edit ξανακοίταξα στο http://www.dishpointer.com/ και το δείχνει αυτό που αναφέρεις,
στον astra1 (19.2) δίνει skew 8.3° ενώ στην προσθήκη του 19.4° δίνει 0.5°

δηλ. είναι στραβός ο 19.2#-o

panos_panopoulos
12-01-14, 23:16
δηλ. είναι στραβός ο 19.2#-o
όχι δεν είναι στραβός, το skew ειναι 0.8° της μοίρας για την Κέρκυρα για τον Astra 19Ε μάλλον λοιπόν για τυπογραφικό λάθος το κόβω αν και απο οτι βλέπω στο πιο κάτω site εκεί που λέει πόλωση στο hodbird 13Ε το skew ειναι 8.3° για την Κέρκυρα.
http://www.satsig.net/maps/satellite-tv-dish-pointing-greece.htm

nikin22000
12-01-14, 23:34
Η ρύθμιση του skew που ακολουθώ είναι παίρνοντας το ελάχιστο στη βύθιση μεταξύ των transponder χωρίς να πέφτει το σήμα....

Αποστόλης1
13-01-14, 18:40
Σπύρο για το skew μιλάγαμε άρα μ=μοίρες. :001_smile:

Σπύρο και Παναγιώτη λέω ότι κάποιος/ι δορυφόρος/οι ΗΤΑΝ
στραβοί που λέει καο οΣπύρος, βρήκα μια αναφορά για το skew "(Astra 1KR/L/M/2C => special case!)" όπως και ο Σπύρος αλλ'α δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα γιατί έχουν γίνει πολλές αναδρομολογήσεις.
Αν ξέρει ο Σπύρος ότι ισχύει το ~8° ας μας πει, πάντως δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Κι'εγώ τα έχω σταματήσει 6-7 χρόνια, αλλά έχω το κινητό (80εκ) από 95°Α έως 30°Δ, το έχω παρκαρισμένο στις 9°. λόγω κωλοδέκτη ΟΤΕ (δεν υποστηρίζει κινητό, δεν έχει lnb out)

Αποστόλης1
13-01-14, 18:42
Η ρύθμιση του skew που ακολουθώ είναι παίρνοντας το ελάχιστο στη βύθιση μεταξύ των transponder χωρίς να πέφτει το σήμα....

δεν σε κατάλαβα, πάντως πιο κρίσιμη είναι η ρύθμιση αν έχουν σήμα και οι δυο πολώσεις στην ίδια συχνότητα

spiroscfu
13-01-14, 19:51
όχι δεν είναι στραβός, το skew ειναι 0.8° της μοίρας για την Κέρκυρα για τον Astra 19Ε μάλλον λοιπόν για τυπογραφικό λάθος το κόβω αν και απο οτι βλέπω στο πιο κάτω site εκεί που λέει πόλωση στο hodbird 13Ε το skew ειναι 8.3° για την Κέρκυρα.
http://www.satsig.net/maps/satellite-tv-dish-pointing-greece.htm
αυτό νομίζω και εγώ αλλά δουλεύει me το google maps και όλα τα άλλα (τα περισότερα) παίρνουν μέσω αυτού


Σπύρο για το skew μιλάγαμε άρα μ=μοίρες. :001_smile:

Σπύρο και Παναγιώτη λέω ότι κάποιος/ι δορυφόρος/οι ΗΤΑΝ
στραβοί που λέει καο οΣπύρος, βρήκα μια αναφορά για το skew "(Astra 1KR/L/M/2C => special case!)" όπως και ο Σπύρος αλλ'α δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα γιατί έχουν γίνει πολλές αναδρομολογήσεις.
Αν ξέρει ο Σπύρος ότι ισχύει το ~8° ας μας πει, πάντως δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Κι'εγώ τα έχω σταματήσει 6-7 χρόνια, αλλά έχω το κινητό (80εκ) από 95°Α έως 30°Δ, το έχω παρκαρισμένο στις 9°. λόγω κωλοδέκτη ΟΤΕ (δεν υποστηρίζει κινητό, δεν έχει lnb out)

και εγώ αποστόλη δεν πολυασχολούμαι με κεραίες (σπάνια) αλλά όταν θέλω να ρυθμίσω κινητό με τον astra1 το κεντράρω, σχετικά με το skew του astra1 με το όργανο μου βγαίνει κάθετο άρα ~1°
(τώρα αν κάποιος transponder έχει ξεφύγει η είναι στραμμένος αλλού δεν το ξέρω)

με το "μ" έχεις δίκιο αφαιρέθηκα, συγνώμη:razz:

nikin22000
16-01-14, 00:04
Εννοούσα οτι ελαχιστοποιείς την βύθιση μεταξύ δυο γειτονικών transponder όπως τις βλέπεις στο spectrum του πεδιομέτρου.Επίσης στην ίδια ρύθμιση ελαχιστοποιείς με το skew το σήμα απο την αντίθετη πόλωση απο αυτήν που εχει ορίσει η τάση που τροφοδοτείται το uninersal LNB σου.....