PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές απορίες για δορυφορικά πιάτα



kplgr
27-01-14, 15:57
Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να βάλω ένα δορυφορικό πιάτο (για συνδρομητική υπηρεσία) και έχω κάποιες απορίες!

1) Μου είπαν ότι χρειάζομαι πιάτο "διαμέτρου 60cm". Αυτό σημαίνει ότι εάν έχω μεγαλύτερο (πχ 80cm) δεν γίνεται δουλειά;
2) Ιδέα μου είναι η τα πιάτα δεν είναι ακριβώς κυκλικά; Μετρώντας σε ένα πιάτο που βρήκα 2-3 διαμέτρους βγάζω λίγο διαφορετικά νούμερα!
3) Το πιάτο σαν πιάτο, παθαίνει τίποτα λόγω παλαιότητας; (ρωτάω γιατί το πιάτο του ερωτήματος 2 είναι ~10ετιας)
4) Έχει μήπως κανείς να προτείνει κάποια "μάρκα" ή κάποιο κατάστημα για να κοιτάξω σε περίπτωση που χρειαστώ καινούριο;


Φοβάμαι ότι ίσως είναι στα όρια των "χαζών" οι απορίες μου, αλλά δηλώνω πλήρη άγνοια στα δορυφορικά!

SV1DB
30-01-14, 11:53
Η επιλογή του κατόπτρου εξαρτάται από τον δορυφόρο και την ένταση του σήματος στην χώρα μας , εάν η συνδρομητική υπηρεσία λέει ότι τα
60 εκατοστά είναι ικανοποιητικά θα σου πρότεινα 80 γιατί πολλές φορές με σύννεφα και δυσμενείς καιρικές συνθήκες μπορεί να έχεις
τα ενοχλητικά παγώματα της εικόνας.
Τα παραβολικά με την κεφαλή στο κέντρο οι διάστασή τους είναι ενιαία αυτή της διαμέτρου τους. Σε κάτοπτρα παράκεντρα (ofset) έχουν σχήμα οωειδές με μακρύτερο το κάθετο και πιο μικρή την οριζόντια διάσταση εδώ η διάσταση είναι η οριζόντια που αναφέρεται στο μέγεθος του.
Τα "πιάτα" κατασκευάζονται από αλουμίνιο , χάλυβα, και Fiberglass, όλα αντέχουν και δεν παθαίνουν φθορές εκτός και εάν κτυπηθούν ή στραβώσουν τότε δεν επανέρχονται. Τα χαλύβδινα σκουριάζουν αλλά ένα καλό τρίψημο με ατσαλόβουρτσα και μετα μία χρώση με spray μπορεί να το κάνει καινούργιο το κόστος των νέων είναι γύρω στα 20 Ε, δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο η συντήρηση.
Στην αγορά κυκλοφορούν πάνω από 20 κατασκευαστές προτίμησε αλουμινίου που δεν οξειδώνεται. Ότι άλλο θέλεις εδώ...

her
30-01-14, 18:15
Σωστά τα λέει ο Κωνσταντίνος. Αν πρόκειται για nova, ote δηλαδή για δορυφόρο hotbird eurobird τότε καλό είναι να πας σε 80cm. Αν πρόκειται για δορυφόρο astra καλύτερα από 90cm και πάνω. Τα κάτοπτρα αλουμινίου είναι καλύτερα γιατί δεν σκουριάζουν, είναι ποιο ελαφριά αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει, εκτός και αν είσαι δίπλα στην θάλασσα οπότε μπορεί να σκουριάσει ποιο εύκολα.
Καλά κάτοπτρα είναι και της edision
http://www.digas-service.gr/doryforika/katoptra/418-katoptra-edision.html

kplgr
31-01-14, 18:05
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας παιδιά!

Ενημερωτικά μόνο, μήπως και πέσει κανένας άλλος χριστιανός στο θέμα, ψάχνομαι διότι από την υπηρεσία μου είπαν τα εξής:

Α) Άν έχετε πιάτο σε καλή κατάσταση και βάση προδιαγραφών μπλα μπλα μπλα, θέλετε μόνο στόχευση από τεχνικό. Κόστος, 25E
B) Άν δέν έχετε πιάτο και τα λοιπά, αγορά πιάτου (από αυτούς), εγκατάσταση πιάτου(επίσης από αυτόυς), στόχευση πιάτου (εε.. από αυτούς βέβαια!) 100Ε

Ρωτώντας εάν το πιάτο 80cm που έχω διαθέσιμο κάνει, η απάντηση ήταν "δε γνωρίζω να σας πω" και "μάλλον πρέπει να αγοράστε καινούριο κύριε για να είστε σίγουρος",
αλλά επειδή μου φάνηκε λίγο μεγάλο το άλμα από τα 25 στα 100 ευρώ είπα να ρωτήσω και εδώ.. Πάλι καλά! :)

ΥΓ
@SV1DB: Τελικά το πιάτο που μετρούσα ήταν της κατηγορίας offset που λες, γι αυτό δεν έβγαζα άκρη και δεν έβγαζα σταθερή τιμή διαμέτρου!
@her: Ευχαριστώ για το link, βλέπω έχει τα πάντα το κατάστημα! :biggrin:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
31-01-14, 18:39
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας παιδιά!

Ενημερωτικά μόνο, μήπως και πέσει κανένας άλλος χριστιανός στο θέμα, ψάχνομαι διότι από την υπηρεσία μου είπαν τα εξής:

Α) Άν έχετε πιάτο σε καλή κατάσταση και βάση προδιαγραφών μπλα μπλα μπλα, θέλετε μόνο στόχευση από τεχνικό. Κόστος, 25E
B) Άν δέν έχετε πιάτο και τα λοιπά, αγορά πιάτου (από αυτούς), εγκατάσταση πιάτου(επίσης από αυτόυς), στόχευση πιάτου (εε.. από αυτούς βέβαια!) 100Ε

Ρωτώντας εάν το πιάτο 80cm που έχω διαθέσιμο κάνει, η απάντηση ήταν "δε γνωρίζω να σας πω" και "μάλλον πρέπει να αγοράστε καινούριο κύριε για να είστε σίγουρος",
αλλά επειδή μου φάνηκε λίγο μεγάλο το άλμα από τα 25 στα 100 ευρώ είπα να ρωτήσω και εδώ.. Πάλι καλά! :)

ΥΓ
@SV1DB: Τελικά το πιάτο που μετρούσα ήταν της κατηγορίας offset που λες, γι αυτό δεν έβγαζα άκρη και δεν έβγαζα σταθερή τιμή διαμέτρου!
@her: Ευχαριστώ για το link, βλέπω έχει τα πάντα το κατάστημα! :biggrin:
εγώ θα σου απαντήσω ως εξουσιοδοτημένος τεχνικός του οτε τν η τιμή των 25€ για σκόπευση και ενεργοποιήση της υπηρεσίας είναι σωστή περιλαμβάνει αποδειξη παροχής υπηρεσιών αξιας 25€ μαζί με φ.π.α
τώρα για την περίπτωση των 100€ είναι πιάτο 65cm gibertini, βαση δαπέδου τοιχου, lnb, ακρα 2 τμχ, 30m καλώδιο RG6,4 ουπατ+4 βιδες σε συσκευασία του οτε με κόστος 49€ και η αμοιβή του εγκαταστάτη 50€ όλα με νόμιμα παραστατικά αυτό σου είπε ο υπάληλος αυτές οι περιπτώσεις μόνο όταν το κάνει εξουσιοδοτημένος τεχνικός
η υπηρεσία παίζει άνετα και με 60cm πλέον
ο κάθε υπάληλος δεν γνωρίζει να σου απαντήσει για τον εξοπλισμό απλά γιατί δεν είναι τεχνικός
επίσης μπορείς να το κάνεις και μόνος σου

kplgr
31-01-14, 22:22
εγώ θα σου απαντήσω ως εξουσιοδοτημένος τεχνικός του οτε τν η τιμή των 25€ για σκόπευση και ενεργοποιήση της υπηρεσίας είναι σωστή περιλαμβάνει αποδειξη παροχής υπηρεσιών αξιας 25€ μαζί με φ.π.α
τώρα για την περίπτωση των 100€ είναι πιάτο 65cm gibertini, βαση δαπέδου τοιχου, lnb, ακρα 2 τμχ, 30m καλώδιο RG6,4 ουπατ+4 βιδες σε συσκευασία του οτε με κόστος 49€ και η αμοιβή του εγκαταστάτη 50€ όλα με νόμιμα παραστατικά αυτό σου είπε ο υπάληλος αυτές οι περιπτώσεις μόνο όταν το κάνει εξουσιοδοτημένος τεχνικός
η υπηρεσία παίζει άνετα και με 60cm πλέον
ο κάθε υπάληλος δεν γνωρίζει να σου απαντήσει για τον εξοπλισμό απλά γιατί δεν είναι τεχνικός
επίσης μπορείς να το κάνεις και μόνος σου


Φίλε Νίκο από την Λάρισα, εγώ ρώτησα για σκέτο πιάτο και μόνον, καθώς η υπόλοιπη εγκατάσταση υπάρχει (και το τόνισα) και η απάντηση ήταν 100Ε.

Επομένως τεχνικός για στόχευση, 25Ε ενώ τεχνικός για εγκατάσταση πιάτου και μόνον και στόχευση 100Ε..

Πες με τσιγκούνη, αλλά εμένα μου φάνηκαν πολλά.


ΥΓ Αναφέρομαι στα 100, οχι τα 25.. Τα 25 είναι πιστεύω μια χαρά τιμή :)