PDA

Επιστροφή στο Forum : Worldwide List of HF Beacons



john_b
04-02-14, 21:25
http://www.keele.ac.uk/depts/por/28.htm

Και μια ερώτηση. Βλέπουμε ας πούμε στους 14.100 καμιά 20αρία να εκπέμπουν από διάφορες χώρες.
Πως ξέρουμε ποιό είναι αυτό που θα ακούσουμε;

Dragonborn
04-02-14, 23:17
Εκπέμπουν διαδοχικά (όχι ταυτόχρονα) εναλλασσόμενοι κάθε 10" και στέλνουν διακριτικά κλήσεως σύμφωνα με το πρόγραμμα, επομένως κανένα πρόβλημα.

antonis_p
05-02-14, 00:06
Ποιο log πρόγραμμα χρησιμοποιείς;

Dragonborn
05-02-14, 00:08
Logger32, ξέρω το παράθυρο με τα NCDXF beacons αλλά δεν το ανοίγω γιατί σκεπάζει άλλα.

IC-756
05-02-14, 00:34
Πως θα ξέρεις ποιο μπήκον; Μα σου δείχνει οπτικά πάνω στο χάρτη ποιο μπήκον ακούει κάθε φορά, στον πίνακα εμφανίζει τη συχνότητα και σου αλλάζει της συχνότητες αυτόματα (ρίξε και μια ματιά στο help).
Τα παράθυρα του Logger32 "επιπλέουν" πάνω σε άλλα και μετακινούνται με το ποντίκι. Μπορείς να το τοποθετείς κάπου για να μην σε ενοχλεί άλλωστε αφού δεις τι μπορείς να ακούσεις το κλείνεις.

Dragonborn
05-02-14, 00:55
Αφού κάθε beacon στέλνει διακριτικό κλήσεως, OH2B, 4X6TU, ZS6DN κλπ, δεν χρειάζομαι το παράθυρο για να ξέρω τι ακούω.

IC-756
05-02-14, 13:46
Εμείς που επιβιώνουμε χωρίς κώδικα μορς ανοίγουμε το... παράθυρο hihi

john_b
05-02-14, 15:15
Εγώ που έχω και μια φυσική δυσανεξία στα μόρς και μπορεί να μην έχω ίντερνετ εκεί που είμαι, τι πρέπει να κάνω;

Dragonborn
05-02-14, 15:24
49165

Η εφαρμογή με τα beacons στο Logger32 δεν χρειάζεται το internet για να λειτουργήσει. Το μόνο που χρειάζεται είναι το ρολόι του Η/Υ να δείχνει την ώρα με καλή ακρίβεια.

john_b
05-02-14, 15:25
Μπας και το Logger32 τα ανεβάζει σε QRZ και EQSL αυτόματα;

john_b
05-02-14, 20:12
Ρε παιδιά στο Loger32 έκανα εισαγωγή τα log που κατέβασα από το Eqsl.
Το πρόβλημα μου είναι ότι μου έχει χρωματίσει το background με ένα άθλιο πράσινο χρώμα, μόνο σε αυτά τα αρχεία, ενώ στα άλλα μένει λευκό. Από τις ρυθμίσεις δεν φεύγει με τίποτε. Η ερώτηση είναι: Πως αφαιρείτε αυτό το πράσινο;

antonis_p
05-02-14, 20:45
Ρε παιδιά στο Loger32 έκανα εισαγωγή τα log που κατέβασα από το Eqsl.
Το πρόβλημα μου είναι ότι μου έχει χρωματίσει το background με ένα άθλιο πράσινο χρώμα, μόνο σε αυτά τα αρχεία, ενώ στα άλλα μένει λευκό. Από τις ρυθμίσεις δεν φεύγει με τίποτε. Η ερώτηση είναι: Πως αφαιρείτε αυτό το πράσινο;

το default πράσινο σημαίνει eqsl - sent. Αλλάζει όμως.

john_b
05-02-14, 21:36
Πως γίνεται αυτό;

Dragonborn
05-02-14, 21:51
Πατάς το "Setup" για να σε πάει στο εναλλακτικό μενού και εκεί επιλέγεις το "Highlight". Εκεί έχει διάφορες σχετικές επιλογές.

john_b
05-02-14, 22:14
Α μπράβω, το έφτιαξα.
Ευχαριστώ!

IC-756
06-02-14, 10:32
Νομίζω ότι πείραξες default λειτουργίες του logger: το πράσινο χρώμα δείχνει ότι έστειλες (με κάποιο τρόπο) qsl και σκοπό έχει με μια ματιά και χωρίς να τρέχεις άλλες αναφορές, να διαπιστώνεις αυτή την κατάσταση. Όταν δε θα σου επιβεβαιώσει την επαφή ο άλλος τότε θα γίνει κόκκινο.
Αλλάζοντας αυτές της επιλογές χρώματος, μπορεί να σου είναι ποιο ευχάριστη η κατάσταση στο μάτι αλλά χάνεται έτσι μια λειτουργία του logger. Τώρα για να δεις εάν έστειλες κάρτα στον χχ θα πρέπει να χτυπάς πάνω του με δεξί κλικ.
Προτείνω αν δεν σου αρέσει το πράσινο να το αντικαταστήσεις με κάποιο χρώμα πλην του λευκού για ευκολία. Ούτως ή άλλως μόλις σου επιβεβαιώσει ο ανταποκριτής την επαφή η γραμμή θα γίνει κόκκινη που αν και αυτό δεν σου αρέσει θα χρειασθεί να το αλλάξεις.
Άποψη μου είναι τα χρώματα δεν αποφεύγονται εκτός αν τα ακυρώσεις οπότε χάνονται αυτές οι ευκολίες του προγράμματος. Τα χρώματα παίζουν βασικό ρόλο στο logger32 και θα το διαπιστώσεις όταν παρακολουθείς παράθυρα όπως cluster, bandmap και το κυριότερο dxspots (εδώ ενεργοποίησε την επιλογή use dx spot alert colors και θα δεις διαφορά! ). Το logger32 είναι δυνατό εργαλείο και με το χρόνο ανακαλύπτει κανείς όλο και περισσότερες λειτουργίες εφόσον τηρηθεί η συνθήκη rtfm hihi

Dragonborn
06-02-14, 10:46
Αυτά είναι προσωπικά γούστα, και εγώ έχω απομονώσει το χρώμα από το eQSL, δεν μετράνε ουσιαστικά και δεν θέλω να φαίνονται. Διατηρώ ένα ανοικτό πράσινο για QSL sent με κάρτα ή LoTW και ένα φούξια για QSL received με κάρτα ή LoTW.

IC-756
06-02-14, 19:36
Οι επιβεβαιώσεις μέσω eqsl είναι σωστό δεν μετράνε στα βραβεία dxcc αλλά έχουν κάποια δικά τους. Πιστεύω αν δεν έχει λόγους κάποιος δεν χρειάζεται να γραφτεί εκεί. Η εγγραφή εξυπηρετεί όσους δεν έχουν/θέλουν bureau, κάποιους που πλέον δεν θέλουν άλλες κάρτες κλπ. Για αυτό χρησιμοποιώ bureau και lotw μόνο. Η διατήρηση δε των καρτών σε ταξινόμηση δεν είναι εύκολη υπόθεση από κάποιο αριθμό και πάνω hihi.
Το logger32 όταν του ζητήσεις να σου αναφέρει τα βραβεία πχ dxcc έχει επιλογή για να βλέπεις πόσες χώρες είναι μόνο από κάρτα, από lotw από συνδυασμό των δύο κλπ. εύκολα αποκλείεται το eqsl κοκ.

Dragonborn
06-02-14, 20:07
Να σου πω, ανεβάζω logs στο eQSL.cc μόνον επειδή ενδιαφέρουν κάποιους από τους ανταποκριτές μου. Τα δικά τους βραβεία δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία έξω από τον μικρόκοσμο τους. Από QSL μαζεύω μόνο LoTW και direct (όχι buro).

john_b
06-02-14, 20:16
Εμένα ακόμη με αφήνουν αδιάφορο οι κάρτες, οπότε μια χαρά το Eqsl με LoTW δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

Dragonborn
06-02-14, 20:31
Μην βιάζεσαι με το LoTW. Όταν αποφασίσεις να ανοίξεις λογαριασμό μπορείς να ανεβάσεις όλες σου τις επαφές, όσο παλιές και αν είναι, με μια κίνηση. Αν οι ανταποκριτές σου έχουν ανεβάσει, τότε θα γεμίσεις επιβεβαιώσεις μέσα σε λίγα λεπτά. Θα σου συνιστούσα πάντως αν κάνεις επαφή με κάποιο σπάνιο DX (δεν εννοώ Λουξεμβούργο και Μολδαβία αλλά σπανιότητες όπως Buhtan, Chesterfield Island, Temotu, Mount Athos κλπ) να φροντίσεις να πάρεις κάρτα έστω και direct, ίσως στο μέλλον να το μετανιώσεις αν το αμελήσεις σήμερα.

IC-756
06-02-14, 21:31
Σωστός, καλά κάνεις και ανεβάζεις αρχεία στο eqsl γιατί πολλοί το χρησιμοποιούν και το ζητούν.
Για τους dx σταθμούς θα έλεγα είναι αυτοί με απόσταση πάνω από 2000χλμ δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο, για κάρτες ζητάτε από όλες της ραδιοχώρες τουλάχιστον μία. Εδώ θα ιδρώσει να πάρει κάρτα από Κρήτη και Δωδεκάνησα, άσε δε από Κύπρο (ευτυχώς έχω κάρτα από Άγιο Όρος).
Το καλό πάντως είναι ότι όλο και περισσότεροι γράφονται στο Lotw, τουλάχιστον αυτοί που χρησιμοποιούν jt, psk κλπ. συμμετέχουν σε μεγάλο ποσοστό.

antonis_p
06-02-14, 23:02
Εδώ θα ιδρώσει να πάρει κάρτα από Κρήτη και Δωδεκάνησα, άσε δε από Κύπρο (ευτυχώς έχω κάρτα από Άγιο Όρος).

ευτυχώς πάνε κάτι τουρίστες που είναι σοβαροί ραδιοερασιτέχνες και κονφιρμάρουμε την πατρίδα μας.


(ευτυχώς έχω κάρτα από Άγιο Όρος).

Αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία, δεν νομίζω να είναι για πάντα στο dxcc αν συνεχίσει να είναι One Man DXCC Entity.
Μπορούμε να πάμε να εκπέμψουμε από όλο τον κόσμο και δεν μπορούμε να το κάνουμε στην πατρίδα μας (και τη Βόρεια Κορέα)

Dragonborn
06-02-14, 23:56
Αντώνιε, ως συνήθως έχεις δίκιο. Ειδικά στην Κύπρο βγαίνουν σε contest κάτι ρώσοι και μπορείς να κάνεις και τις 6 μπάντες σε ένα διήμερο. Στην Κρήτη επίσης εμφανίζονται ξένοι για contest και στα Δωδεκάνησα κυρίως τουρίστες. Το κακό με αυτούς είναι ότι βγαίνουν στις ψηλές μπάντες και εμείς είμαστε μέσα στο σκίπ.

Και για το Άγιο Όρος έχεις δίκιο,:ok: η επιμονή σε συγκεκριμένες τακτικές (QSL policy, απαγόρευση DX-pedition) μακροπρόθεσμα μόνο κακό κάνει στο Άγιο Όρος. Και όλα αυτά περισσότερο από πείσμα δυστυχώς χωρίς να παραβλέπουμε και την οικονομική παράμετρο.

john_b
07-02-14, 11:52
Γιατι την Κρήτη δεν την περνά ως Ελλάδα αλλά Κρήτη;
Μήπως στον ρ/ε έχει βρει τόπο η εκστρατεία από ανθέλληνες μιας κρήτης που δεν είναι ελληνική ή θέλουν να είναι ανεξάρτητη;

Dragonborn
07-02-14, 12:14
Κατ'αρχάς για να αποφεύγονται τέτοια εθνικο-πολιτικά σχόλια η ARRL δεν τις ονομάζει πια χώρες αλλά DXCC entities ("οντότητες").

Τώρα για το πως και το γιατί, παλιά οι κανόνες του καθορισμού των "ραδιοχωρών" ήταν πολύ χαλαροί και η εφαρμογή όπως βόλευε για την προώθηση του DX. Έτσι οι ΗΠΑ (48 πολιτείες) είναι μια ραδιοχώρα/entity και το Ηνωμένο Βασίλειο τέσσερεις. Αυτό άλλαξε πολλές φορές και με τους σημερινούς κανόνες τα SV5 & SV9 δεν θα μπορούσαν να είνα DXCC entities με τίποτα.

Υπάρχει όμως μια λεπτομέρεια: τα υφιστάμενα DXCC entities δεν καταργούνται όταν αλλάζουν οι κανόνες, αλλά μόνο όταν αλλάζει το καθεστώς με το οποίο δημιουργήθηκαν αρχικά.

antonis_p
07-02-14, 13:39
Γιατι την Κρήτη δεν την περνά ως Ελλάδα αλλά Κρήτη;
Μήπως στον ρ/ε έχει βρει τόπο η εκστρατεία από ανθέλληνες μιας κρήτης που δεν είναι ελληνική ή θέλουν να είναι ανεξάρτητη;

Καμία σχέση, λόγω απόστασης.

john_b
07-02-14, 13:45
Δλδ ο ξένος λέει, έχω κάνει Ελλάδα, Κρήτη, Δ/νησα, Τουρκία, κ.λπ.
Μήπως δεν θα έπρεπε να είμαστε τόσο χαλαροί σε αυτά σε επίπεδο χώρας, συλλόγων, ή δεν ξέρω τι άλλο;

antonis_p
07-02-14, 14:00
Τώρα για το πως και το γιατί, παλιά οι κανόνες του καθορισμού των "ραδιοχωρών" ήταν πολύ χαλαροί και η εφαρμογή όπως βόλευε για την προώθηση του DX. Έτσι οι ΗΠΑ (48 πολιτείες) είναι μια ραδιοχώρα/entity και το Ηνωμένο Βασίλειο τέσσερεις.

Η mainland είναι μία ραδιοχώρα αλλά άλλα Αμερικανικά εδάφη αποτελούν άλλες ραδιοχώρες:

K,W,N, United States of America

KG4# Guantanamo Bay

KH0# Mariana Is.

KH1# Baker & Howland Is.

KH2#* Guam

KH3#* Johnston I.

KH4# Midway I.

KH5# Palmyra & Jarvis Is.

KH5K# Kingman Reef

KH6,7#* Hawaii

KH7K# Kure I.

KH8#* American Samoa

KH848#* Swains I.

KH9# Wake I.

KL,AL,NL, Alaska

KP1# Navassa I.

KP2#* Virgin Is.

KP3,4#* Puerto Rico

KP522# Desecheo I.

antonis_p
07-02-14, 14:04
Δλδ ο ξένος λέει, έχω κάνει Ελλάδα, Κρήτη, Δ/νησα, Τουρκία, κ.λπ.
Μήπως δεν θα έπρεπε να είμαστε τόσο χαλαροί σε αυτά σε επίπεδο χώρας, συλλόγων, ή δεν ξέρω τι άλλο;

Για σενα είναι το παραπάνω post.

IC-756
07-02-14, 15:07
"ο ξένος λέει, έχω κάνει Ελλάδα, Κρήτη, Δ/νησα, Τουρκία, κ.λπ." ποτέ ο ξένος ρ/ε και γνώστης δεν θα το πει έτσι. Θα πεί έκανα 4 ραδιοχώρες SVX,SV9, SV5 TAX κοκ.
Λεπτομέρειες αναφέρονται και στο άρθρο 13 (ΦΕΚ 1969) αλλά ξέχασες την ύλη εξετάσεως

john_b
07-02-14, 15:55
Καλά όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει, αυτό λέω.

Dragonborn
07-02-14, 20:52
Επειδή σε πολλούς δεν άρεσε ο συνειρμός ότι η ARRL αναγνωρίζει χώρες κλπ, όπως έγραψα πριν καταργήθηκε ο όρος "χώρα" και αντικαταστάθηκε από το "entity". Επίσης επειδή γράφτηκαν κάποια πράγματα που είναι λίγο "φλού", κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τους ισχύοντες κανόνες για τα DXCC entities:

http://www.arrl.org/dxcc-rules

Συμπληρωματικά: εκτός από τον κατάλογο του DXCC υπάρχει και ο αντίστοιχος "DARC-Laenderliste" για ευρωπαϊκές ραδιοχώρες που χρησιμοποιείται για το βραβείο Worked All Europe και για τα contest CQ WW. Αυτός περιλαμβάνει και πρόσθετες ραδιοχώρες: IT9, TA1, 4U1VIC, Z6, GM (Shetland Islands), JW (Bear Island).

john_b
07-03-14, 10:56
Προφανώς ούτε το qrz το κάνει επίτηδες που αντί την Ελληνική σημαία έχει κενό δίπλα στην ραδιοερασιτεχνική οντότητα της Κρήτης ε;

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49836&stc=1
Κομμάτι από το δικό μου log book

IC-756
07-03-14, 23:46
Το ίδιο κενό μου βγάζει για Δωδεκάνησα, Β. Ιρλανδία & νήσο Τζέρσυ.

john_b
08-03-14, 14:39
Ε και;
Δεν θα έπρεπε να βγαίνουν οι σημαίες των χωρών που ανήκουν αυτές οι περιοχές;

antonis_p
08-03-14, 15:10
Ε και;
Δεν θα έπρεπε να βγαίνουν οι σημαίες των χωρών που ανήκουν αυτές οι περιοχές;

Όχι, θα μπερδεύεται αυτός που τον ενδιαφέρει η ραδιοχώρα. Εσύ πώς θα ξέρεις πως o IS0 μετράει σαν Σαρδινία αν βλέπεις τη σημαία της Ιταλίας;
(Αν και τη Σαρδινία την εμφανίζει με δική της σημαία, σκέψου να εμφάνιζε την Κρήτη με άλλη σημαία ... )

john_b
08-03-14, 15:23
Ως καχύποπτος τύπος, λέω ότι εκεί το πάνε.

antonis_p
08-03-14, 15:29
Ως καχύποπτος τύπος, λέω ότι εκεί το πάνε.

Αν γκουγκλάρεις Crete flag, ξέρεις πόσες σημαίες θα βρεις;

Αν χρησιμοποιήσουν την Ελληνική σημαία, θα μπερδεύουν τον κόσμο. Οι Ιταλοί πχ γιατί δεν παρεξηγούνται με τη Σαρδηνία;

john_b
08-03-14, 15:37
Γιατί κανείς δεν απεργάζεται σχέδια αυτονομίας της Σαρδηνίας, αντίθετα τα δικά μας τα γνωρίζεις.


Επεξεργασία: είσαι και γουρλής, μόλις το έγραψες έκανα και μια Σαρδηνία που μου έλειπε στα 17 μέτρα!

Dragonborn
08-03-14, 22:09
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49855&stc=1

Για σημαία της Κρήτης προτείνω την παραπάνω.