PDA

Επιστροφή στο Forum : Προεγκατασταση κεντρικης καλωδιακης τηλεορασης



christakosxo
10-02-14, 13:33
Γεια σας ! θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα σημεια σε μια κεντρικη εγκατασταση καλωδιακης τηλεορασης ! Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω γιατι χρειαζεται ιντερνετ και δορυφορικο πιατο για να λειτουργησει ;
Στους αποκωδικοποιητες συνδεεις το σημα απο το πιατο και το καλωδιο cat5-6 απο το modem ή καλωδιο utp απο την τηλεφωνικη γραμμη ;
Εξωτερικα εκει που θα ειναι το πιατο πρεπει να υπαρχει παροχη 220 V ή να πηγαινει καποιο καλωδιο utp απο την τηλεφωνικη γραμμη ή cat5-6 του ιντερνετ ;
Επισης πως θα διανεμηθει το σημα απο τον αποκωδικοποιητη για ολα τα δωματια του σπιτιου ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-02-14, 14:31
-Τι ακριβώς θελεις να κάνεις? θα έχεις μονο τηλεόραση συνδρομητική μέσω ΙΡ? θα καταργήσεις εντελώς την κλασσική κεραιά ψηφιακή ή αναλογική?

christakosxo
10-02-14, 15:10
θελω να υπαρχει η κεντρικη εγκατασταση για επιγεια, για δορυφορικη και για καλωδιακη ! αν δεν κανω λαθος με ενα multiswitch με την ιδια εγκατασταση μπορω να εχω και επιγεια και δορυφορικη σωστα ; με το ιδιο καλωδιο δηλαδη που θα φευγει απο καθε πριζα και θα πηγαινει εξωτερικα στο multiswitch και μετα στο πιατο και στην απλη κεραια ! ετσι δεν ειναι ;; Για να εχω και καλωδιακη σε ολο το σπιτι τι πρεπει να κανω ; Χρειαζομαι ενα καλωδιο που θα ερχεται εξωτερικα απο το πιατο και θα πηγαινει στον αποκωδικοποιητη ( ο οποιος αποκωδικοποιητης θα συνδεθει με το modem ; ) και μετα με ειδικο καλωδιο απο τον αποκωδικοποιητη θα πηγαινει το σημα σε ειδικες πριζες διπλα στις tv-sat ; ειναι σωστη αυτη η διαδικασια που περιγραφω ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-02-14, 16:35
Μηνύματα 186



http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png
θελω να υπαρχει η κεντρικη εγκατασταση για επιγεια, για δορυφορικη και για καλωδιακη ! αν δεν κανω λαθος με ενα multiswitch με την ιδια εγκατασταση μπορω να εχω και επιγεια και δορυφορικη σωστα ; με το ιδιο καλωδιο δηλαδη που θα φευγει απο καθε πριζα και θα πηγαινει εξωτερικα στο multiswitch και μετα στο πιατο και στην απλη κεραια ! ετσι δεν ειναι
-Mέχρι εδώ σωστά θα επιλέξεις κάποιο σημείο του σπιτιού συνήθως το σαλόνι όπου θα τοποθετηθούν οι΄δέκτες - αποκωδικοποιητές δορυφορικός ή δικτυακός ( που δουλεύει μέσω δικτυακού καλωδιου cat 5 ή 6 συνδεμένος με το modem) ακόμη και οι δύο ταυτόχρονα, τώρα για να μοιράσεις εικόνα σε όλοκληρο το σπίτι υπάρχουν δυο τρόποι μέ διαμορφωτή ο οποίος παιρνει ήχο και εικόνα και βγάζει ένα κανάλι τηλεόρασης της επιλογής σου σε αυτή τη λερίπτωση θα πρέπει να φύγει ένα καλώδιο κεραίας απο το σαλόνι μέχρι τον πολυδιακόπτη και να γίνει μίξη κεραίας και διαπορφωτή. Ό άλλος τρόπος προυποθέτει ο δέκτης να έχει έξοδο HDMI θα πρέπει να γίνει δίκτυο ανάλογο με αυτό της κεραίας πολυδιακόπτη αλλά με καλώδιο cat 5 .η 6 και χρησιμοποιώντας αυτούς http://www.kosmosat.gr/0010000406/hdbaset.html τους προσαρμοστές βέβαια απαιτείται όλες οι τηλεοράσεις βα έχουν είσοδο HDMI και κοστίζει σχετικά ακριβά αλλά μπορεί να μεταφέρει και HD εικόνα.
]

christakosxo
11-02-14, 01:04
αν καταλαβα καλα με τον πρωτο τροπο χρειαζομαι αλλο ενα καλωδιο ομοαξονικο που θα φευγει απο τον δικτυακο αποκωδικοποιητη και θα πηγαινει στον πολυδιακοπτη και ετσι θα μπορω να εχω απο τις πριζες TV - SAT και δικτυακη τηλεοραση σωστα ;; ο διαμορφωτης που μπαινει; δεν ειναι πιο ευκολος αυτος ο τροπος απο τον δευτερο ;

christakosxo
11-02-14, 12:44
ετσι πρεπει να ειναι ; http://postimg.org/image/4g88mn1i1/
απο το δορυφορικο δεκτη ομως για να παω το σημα στις υπολοιπες πριζες πως θα γινει ;

christakosxo
11-02-14, 13:17
ή μηπως ετσι ειναι πιο σωστο ; http://postimg.org/image/71yzo0dll/

ezizu
11-02-14, 14:31
ετσι πρεπει να ειναι ; http://postimg.org/image/4g88mn1i1/
απο το δορυφορικο δεκτη ομως για να παω το σημα στις υπολοιπες πριζες πως θα γινει ;

Αυτό είναι σωστό, αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε ο multiswitcer να έχει είσοδος audio/video για να συνδέσεις το σήμα από το modulator.
Το πλεονέκτημα σε αυτή την εγκατάσταση είναι ,όσο αφορά το επίγειο και τι δορυφορικό σήμα ,ότι όσες τηλεοράσεις και δορυφορικοί δέκτες αν συνδεθούν, σε οποιαδήποτε πρίζα ,θα παίζουν ανεξάρτητα κανάλια μεταξύ τους.
Δεν ισχύει βέβαια για το ίδιο το σήμα του δικτυακού δέκτη, όπου όλες οι τηλεοράσεις θα παίζουν ένα προεπιλεγμένο κανάλι.
Διευκρίνισέ μου κάτι όμως ,επειδή δεν μπορώ να το διακρίνω / καταλάβω, γιατί έχεις συνδέσει απευθείας (πέρα από την σύνδεση με το modulator) τον δικτυακό δέκτη με το multiswitcer ; Αν θέλεις να παίρνει επίγειο ή δορυφορικό σήμα,νομίζω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και εκεί αντίστοιχη πρίζα.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο δεύτερο σχέδιο (ή μηπως ετσι ειναι πιο σωστο ; http://postimg.org/image/71yzo0dll/) θα πρέπει να βάλεις πρίζα ή διαχωριστή tv/sat, πριν από τον δορυφορικό δέκτη και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μπορείς να τροφοδοτήσεις σωστά τις 3 πρίζες από την έξοδο RF του δορυφορικού δέκτη χωρίς έστω μια μικρή ενίσχυση.

Εκτός αυτού οι τηλεοράσεις που θα συνδεθούν σε αυτές τις 3 πρίζες θα παίζουν όλες το ίδιο κανάλι που έχει προεπιλογή στον δορυφορικό δέκτη.
Το ίδιο νομίζω θα συμβαίνει (όπως και στο πρώτο σχέδιο) και με τον δικτυακό δέκτη (όλες οι τηλεοράσεις θα παίζουν το ίδιο προεπιλεγμένο κανάλι).

christakosxo
11-02-14, 16:11
εχω κανει την απευθειας συνδεση του πολυδιακοπτη με τον δικτυακο δεκτη με τη λογικη οτι ο δικτυακος δεκτης για να δουλεψει θελει και το δορυφορικο σημα ! ετσι δεν παει ; αν κανω λαθος πες μου γιατι εγω τωρα τα ψαχνω και ρωταω ,δεν εχω ξανασχοληθει με το αντικειμενο !
Συμφωνα με το πρωτο σχεδιο για να μπορω σε ολες τις πριζες να βλεπω το ιδιο καναλι απο τον δορυφορικο δεκτη τι πρεπει να κανω ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
11-02-14, 16:27
-O πλέον σωστός τρόπος είναι ο πρώτος με τη προσθήκη ενός επι πλέον διαμρφωτή στον δορυφορικό δέκτη γίνεται μίξη των σημάτων εξόδου των διαμορφωτών και με το ομοαξονικό πηγαίνουν στο πολυδιακόπτη θα έχεις δύο επι πλέον κανάλια που θα προστεθούν στα η΄δη υπάρχοντα και μια παρατήρηση στο σχήμα ο πολυδιακόπτης δεν δεχεται πολλά σήματα RF αλλά ένα μόνο θα γινει πρώτα μίξη διαμορφωτών και κεραίας πριν και με ένα καλώδιο όλα τα σήματα θα μπούν στο πολυδιακόπτη.

ezizu
11-02-14, 17:14
Εφόσον είναι δικτυακός δέκτης νομίζω δεν χρειάζεται. Το σήμα που χρειάζεται το λαμβάνει μέσω interner.
Εκτός και αν ο δέκτης είναι combo,δηλαδή δικτυακός και δορυφορικός μαζί (που δεν νομίζω), ή αν είναι δορυφορικός και συνδέεται μέσω ethernet στο internet για διάφορους λόγους (σε αυτήν την περίπτωση μάλλον δεν είναι δικτυακός και καλύπτεσαι με ένα δέκτη δορυφορικό).

Αν σε ενδιαφέρει μόνο να μπορείς να δεις από όλες τις πρίζες ,ένα προεπιλεγμένο κανάλι από τον δορυφορικό δέκτη ή ένα προεπιλεγμένο κανάλι από τον δικτυακό καιι βέβαια να έχεις και σήμα από την επίγεια κεραία,θα χρειαστείς ένα κατάλληλο κεντρικό ενισχυτή με εισόδους VHF + UHF ,ένα ακόμα modulator και ένα μίκτη VHF 2/1. Δεν χρειάζεται απαραίτητα νομίζω multiswitcher .
Θα πρέπει σε αυτήν την περίπτωση , να στείλεις τα σήματα audio-video του δορυφορικού δέκτη στο δεύτερο modulator, ρυθμίζοντας την εξοδό του σε ένα κανάλι VHF (π.χ. 3) και δίνεις το RF σήμα στην μια είσοδο του μίκτη VHF 2/1.
Στην άλλη είσοδο του μίκτη δίνεις το RF σήμα απο το modulator του δικτυακού δέκτη ,(όπου και σε αυτό έχεις ρυθμίσει την έξοδο RF σε ένα κανάλι VHF π.χ. 8 ) και την έξοδο του μίκτη VHF την συνδέεις στην είσοδο VHF του κεντρικού ενισχυτή .
Στην είσοδο UHF συνδέεις την κεραία (UHF) . Από την έξοδο του ενισχυτή χρησιμοποιείς ένα διακλαδωτή ,αν θέλεις περισσότερες εξόδους.
Η εγκατάσταση βέβαια αυτή θα πρέπει να μελετηθεί (ιδιαίτερα στην περίπτωση που θέλεις να τοποθετήσεις πρίζες διελευσεως σε κάποια γραμμή) ως προς τις απώλειες των πριζών, των καλωδίων κ.ο.κ. έτσι ώστε όλες οι πρίζες να έχουν ίδια περίπου στάθμη σήματος.
Από το δορυφορικό πιάτο θα χρειαστείς μια κάθοδο καλωδίου χρησιμοποιώντας ένα απλό LNB.

Υ. Γ. Γράφαμε μαζί Θύμιο (ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ) με πρόλαβες.
(Εγώ βέβαια έγραφα με διαλείματα λόγω δουλειάς ):001_smile:

christakosxo
11-02-14, 17:23
δηλαδη θα εχω δυο διαμορφωτες (εναν για τον δορυφορικο δεκτη και ενα για τον δικτυακο ) οπου απο τον καθε διαμορφωτη θα φευγει ενα ομοαξονικο και θα πηγαινει στον πολυδιακοπτη σωστα ;
Με αλλα λογια στην προεγκατασταση μονο ομοαξονικα καλωδια ,μια παροχη 220 V για τον πολυδιακοπτη και παροχη internet κοντα στους δεκτες χρησιμοποιουμε ,σωστα ;
Απο καθε πριζα δηλαδη φευγει ενα ομοαξονικο και παει εξωτερικα εκει οπου θα συνδεθουν κεραιες ,μικτες πολυδιακοπτες και απο τον καθε δεκτη (δορυφορικο και δικτυακο ποσα ομοαξονικα θα πηγαινουν παλι στο σημειο εξωτερικα που συνδεονται ολα ;
το ομοαξονικο που δειχνω εδω χρειαζεται ;;;; http://postimg.org/image/gznxwrp5z/

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
11-02-14, 18:22
-Θα έχεις δυο διαμορφωτές στο σαλόνι ένα σε κάθε δεκτη αποκωδικοποιητή όπως σου γράφω και πριν θα κάνεις μίξη των καναλιών και με ένα καλώδιο θα μεταφέρεις το σήμα στο πολυδιακόπτη

ο ομοαξονικο που δειχνω εδω χρειαζεται ;;;; http://postimg.org/image/gznxwrp5z/

και βέβαια χρειάζεται μεταφέρεις το σήμα των δεκτών (μέσω των διαμορφωτών) στο πολυδιακόπτη και απο κει σε όλο το σπίτι ο πολυδιακόπτης είναι για να έχεις δορυφορική λήψη σε κάθε πρίζα βάζοντας δορυφορικο δέκτη - αποκωδικοποιητή φυσικά.
-Ολα αυτά βέβαια σύμφωνα με το σχέδιο που επισυνάπτεις στην εικόνα

christakosxo
11-02-14, 19:30
το ομοαξονικο που ρωταω αν χρειαζεται ειναι απο την εξοδο του πολυδιακοπτη και παει στον δικτυακο δεκτη στην εισοδο του ....
με τον πολυδιακοπτη μπορω να εχω και επιγειο σημα στις πριζες με το ιδιο καλωδιο που φευγουν απο την εξοδο του πολυδιακοπτη ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
11-02-14, 21:49
-Oxi ο δικτυακός δεν χρειάζεται ομοαξονικό καλώδιο μόνο δικτυακό αν και υπάρχουν μερικοί που είναι διπλοί δηλ. και δικτυακός και επίγειος ψηφιακός ο οποίος και χρειάζεται βέβαια (ομοαξονικό.
-Ο πολυδιακόπτης έχει και μια είσοδο επιγεια για ολο το φάσμα συχνοτητων επίγειας τηλεόρασης απο 2 έως 69 κανάλι λαι γραφει TERRESTIAL και επομένως δίνει και επίγειο σήμα στις πρρίζες.

christakosxo
12-02-14, 13:33
οι γνωστες εταιρειες τηλεφωνιας γιατι χρησιμοποιουν δορυφορικο πιατο ; τι δεκτη χρησιμοποιουν ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-02-14, 14:21
-Ο ΟΤΕ ΤV και η FOTHNET χρησιμοποιούν δορυφορικό πιάτο, ο πρώτος γιατί έχει και τις δύο δυνατότητες δηλ. και δορυφορική και δικτυακή και η δεύτερη είναι η NOVA.