PDA

Επιστροφή στο Forum : Nova και δεύτερο πιάτο σε ένα καλώδιο. Γίνεται;



haris_216
24-02-14, 11:48
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους.
Είχα στο σπίτι ένα πιάτο που "βλέπει" Astra (ένα συγκεκριμένο FTA κανάλι).
Τώρα έβαλα πιάτο της NOVA. Δεν θέλω όμως να χάσω και το κανάλι που βλέπω στο Astra.
Δεν έβαλα τα δύο lnb στο ίδιο πιάτο αφού μου είπαν ότι επειδή τα πιάτα είναι σχετικά μικρά (80άρια) ίσως να μου βγάλει θέμα.
Και βέβαια κάτω δεν μπορώ να έχω μόνο τον ένα δέκτη αφού η Nova είναι αρκετά "επιλεκτική".
Λοιπόν, έχω δύο πιάτα επάνω και δύο δέκτες κάτω. Συμβιβασμός αλλά τι να κάνουμε.
Λέω τουλάχιστον να γλυτώσω το 2ο καλώδιο κεραίας αφού θέλω να αποφύγω τα εξωτερικά καλώδια (το υπάρχον είναι στην εγκατάσταση του κτηρίου). Επειδή στο παλιό το πιατο (του Astra) είχα παλιά δύο lnb τα οποία έμπαιναν σε ένα "κουτάκι" (δεν ξέρω πως το λένε, κάτι σαν μείκτης φαντάζομαι ότι είναι) σκεφτόμουν στη θέση του ενός που δεν χρησιμοποιείται να μπει το καλώδιο από το διπλανό πιάτο της Nova
Μπορεί να γίνει αυτό;
Ο εγκαταστάτης της nova μου είπε ότι μάλλον δεν γίνεται καθώς θα παρουσιάσει θέμα. Κάτι με τα ρεύματα που στέλνει ο κάθε δέκτης.
Ισχύει;
Κάπου διάβασα ότι ίσως να δουλέψει αν έχεις μόνο ένα δέκτη αναμένο κάθε φορά.
Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι αν ο δέκτης (ή το lnb) της Nova δεν είναι συνέχεια υπό τάση, κάπως "κλειδώνει".
Επειδή όλα τα παραπάνω ίσως να ισχύουν αλλά ίσως να είναι και ράδιο αρβύλα, είπα να ρωτήσω μήπως και κάποιος ξέρει σίγουρα κι έτσι αφήσω τα "άκουσα", "μου είπαν", κλπ.
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

crown
24-02-14, 12:16
Το δευτερο καλωδιο δεν το γλυτωνειs..και σου το λεω για να μην τραβαs ταλαιπωρια και ρωταs και στο τελοs τα μπερδεψειs.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-02-14, 12:58
Λέω τουλάχιστον να γλυτώσω το 2ο καλώδιο κεραίας αφού θέλω να αποφύγω τα εξωτερικά καλώδια (το υπάρχον είναι στην εγκατάσταση του κτηρίου). Επειδή στο παλιό το πιατο (του Astra) είχα παλ
Ο εγκαταστάτης της nova μου είπε ότι μάλλον δεν γίνεται καθώς θα παρουσιάσει θέμα. Κάτι με τα ρεύματα που στέλνει ο κάθε δέκτης.
Ισχύει;
Κάπου διάβασα ότι ίσως να δουλέψει αν έχεις μόνο ένα δέκτη αναμένο κάθε φορά.
Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι αν ο δέκτης (ή το lnb) της Nova δεν είναι συνέχεια υπό τάση, κάπως "κλειδώνει".
Επειδή όλα τα παραπάνω ίσως να ισχύουν αλλά ίσως να είναι και ράδιο αρβύλα, είπα να ρωτήσω μήπως και κάποιος ξέρει σίγουρα κι έτσι αφήσω τα "άκουσα", "μου είπαν", κλπ.
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

σωστά διάβασες χρειάζεται ένα diseqc και ένα διακόπτη 0/12ν για να γίνει αλλά ο δέκτης που θα παίζει astra να έχει υποδοχή scart
είναι παρόμοια συνεγκατασταση που κάνουμε ote tv-nova

haris_216
24-02-14, 13:49
Το δευτερο καλωδιο δεν το γλυτωνειs..και σου το λεω για να μην τραβαs ταλαιπωρια και ρωταs και στο τελοs τα μπερδεψειs.

Είναι κάτι που το φοβάμαι. Απλά θέλω να εξαντλήσω κάθε άλλη περίπτωση, για καθαρά πρακτικούς λόγους (από αισθητικούς εκτός και εντός κτηρίου μέχρι δυσκολίες όδευσης του καλωδίου στο σημείο που πρέπει να καταλήξει)

haris_216
24-02-14, 13:50
σωστά διάβασες χρειάζεται ένα diseqc και ένα διακόπτη 0/12ν για να γίνει αλλά ο δέκτης που θα παίζει astra να έχει υποδοχή scart
είναι παρόμοια συνεγκατασταση που κάνουμε ote tv-nova

Λέγοντας "διακόπτη 0/12" τί ακριβώς εννοείς;

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-02-14, 14:18
Λέγοντας "διακόπτη 0/12" τί ακριβώς εννοείς;
ενοώ διακόπτη 0/12ν αν πάς σε μαγαζί με δορυφορικά θα καταλάβουν και απο το scart του δέκτη που θα βλέπεις αστρα υπάρχει η τάση για να δώσεις τον διακόπτη απλώς πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις για να το φτιάξεις είναι απλό
δες εδώ
http://security-ppsat.blogspot.gr/2013/07/871406-spaun-sar12f-012v.html

haris_216
24-02-14, 17:21
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο.
Η πρότασή σου μάλλον μου λύνει το πρόβλημα, αν το κατάλαβα καλά, από ένα ψαξιματάκι που έκανα με βάση αυτά που είπες.
Ουσιαστικά αυτή η προσέγγιση κάνει λίγο "αυτοματοποιημένα" αυτό που είχα ακούσει για εκ περιτροπής λειτουργία των δύο δεκτών.
Δηλαδή αντί να "παίζεις" και με τους δύο (άναψε τον ένα αλλά ταυτόχρονα σβήσε τον άλλο) με τη χρήση του 0/12 ανοιγοκλείνεις μόνο τον ένα.
Σωστά;

haris_216
24-02-14, 17:26
Οουπς μάλλον λάθος το έπιασα.
Τελικά αυτός ο διακόπτης πάει πάνω και ουσιαστικά απομονώνει κατά βούληση το ένα από τα δύο lnb και όχι κάτω με τους δέκτες.

crown
24-02-14, 17:45
τελικα θα καταληξειs στο αναποφευκτο δευτερο καλωδιο(που λεγαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!)το θεμα ειναι να δινουμε γρηγορη και σωστη λυση στο νημα για καποιον που εχει ερωτησειs η προβλημα χωριs να τον ζαλιζουμε αφου στο τελοs θα κανει μονο αυτο που πρεπει,για αυτο φιλε μου να βαλειs το δευτερο καλωδιο για να κανειs τη δουλεια σου οπωs πρεπει.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-02-14, 20:21
τελικα θα καταληξειs στο αναποφευκτο δευτερο καλωδιο(που λεγαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!)το θεμα ειναι να δινουμε γρηγορη και σωστη λυση στο νημα για καποιον που εχει ερωτησειs η προβλημα χωριs να τον ζαλιζουμε αφου στο τελοs θα κανει μονο αυτο που πρεπει,για αυτο φιλε μου να βαλειs το δευτερο καλωδιο για να κανειs τη δουλεια σου οπωs πρεπει.


η επιλογή της εγκατάστασης είναι του χάρη (δέν λέγαμε εσύ το είπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)αν δεν σου αρέσει η λύση που προτείνω εσύ μην την κάνεις αν την θεωρείς λάθος εγώ δεν ζαλίζω κανένα και δεν επιμένω ότι θέλει κάνει ο καθένας

είμαι πολύ παλιός στο αντικείμενο το γνωρίζω καλά το άθλημα με τα δορυφορικά μην επιμένεις

spiroscfu
24-02-14, 20:35
αν το δούμε από οικονομικής άποψης όμως συμφέρει με 1000 το καλώδιο


πχ. 35€ ο διακόπτης 10€ το diseqc και καμιά 20€ εργασία μας κάνει 65€

crown
24-02-14, 21:01
φιλε Νικο δεs λιγο το AVATAR μου και θα καταλαβειs

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-02-14, 21:11
κώστα στο εξήγησα και πιο πάνω εχω πολλά χρόνια με τις εγκαταστάσεις απο το 1989 έχω κάνει πολλές δουλειές και πολύ μεγάλες αστο δεν χρειάζεται να τα λέμε όλα
απλώς τα είχα αφήσει όταν αρχίσανε να περνάνε δορυφορικά και οι αλβανοί το 1990 δεν πέρναγε κανένας δορυφορικά στην λάρισα καταίβαινε ο κωστόπουλος απο θεσσαλονίκη και τα έβαζε τα μοτέρ

κόστος 1991 για τον αστρα και άλους 2-3 δορυφόρους απο 600,000 χιλ έως 1,000,000 δρχ αν ήταν μαγαζί τα πρόλαβες?

her
24-02-14, 21:52
Η λύση που προτείνει ο Νίκος είναι σωστή. Το να περάσουμε δεύτερο καλώδιο είναι το ποιο απλό. Πολλές φορές όμως αυτό είναι σχεδόν αδύνατον (εσωτερική καλωδίωση, απαγόρευση παροχής καλωδίου κ.α). Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις πάμε στην λύση του Νίκου. όσο αφορά το κόστος μπορεί αν τραβήξει καλώδιο (σε δύσκολες περιπτώσεις ) το κόστος να είναι και υψηλότερο από τα υλικά που χρειαζόμαστε.

Ο δέκτης που έχεις τώρα, έχει πίσω δυο υποδοχές στην κεραία; (sat in + sat out)

spiroscfu
24-02-14, 22:11
με το καλώδιο όμως θα είναι απλούστερο και θα μπορεί να βλέπει ταυτόχρονα και τους δυο δορυφόρους.


παίζει και αυτό με το if loop που είπες, νομίζω πως όλα τα νέα νοβα έχουν loop through,
το θέμα είναι που μάλλον δεν θα περνάνε οι εντολές του diseqc από τον slave δεκτη, αλλά και αυτό μάλλον διορθώνεται βάζοντας στην πρώτη θέση του diseqc τον slave
και ο master να ελέγχει το diseqc

υγ.
μπορεί όμως και να μένει στην Β όταν κλίνεις τον master, για να πάει στο Α θα πρέπει να κλήση και να ανοίξει τον slave


με καλώδιο μου φαίνεται καλύτερο

her
24-02-14, 22:50
Όχι ούτε οι καινούργιοι δεκτές της Nova έχουν loop through
Ο δέκτης της Nova δουλεύει μόνο με diseqc A. Άρα αν ο δέκτης που έχει υπάρχει έξοδος loop τότε βάζουμε
Diseqc A hotbird
Diseqc B Astra

Ελπίζοντας ότι θα δουλέψει σωστά χωρίς πρόβλημα. Γιατί ο δέκτης της Nova παρόλο που είναι κλειστός αυτός συνεχίζει να στέλνει τροφοδοσία στο lnb (διορθώστε με αν γραφώ κάτι λάθος) Αν ο δέκτης δεν έχει σωστό loop through μπορεί και να μην δουλέψει σωστά.

spiroscfu
24-02-14, 23:03
έχεις δίκιο έχει τα rf in/out σε f και μπερδεύτηκα


μπορείς να επιλέξεις diseqc στους νάβα (ακόμη και στους παλιούς).
και δεν έχει σχέση που δεν κόβει την τάση στο lnb (αν το κάνει αυτό) όταν ανοίξεις τον master τότε αυτός δουλεύει την if και ο slave (αν είναι ανοιχτός)
βλέπει μόνο την μια από τις τέσσερις πολώσεις (vl,vh,hl,hh)που έχει ορίσει ο master.

haris_216
25-02-14, 00:27
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.
Σίγουρα η προφανής (και συνήθως ευκολότερη) λύση είναι το δεύτερο καλώδιο.
Αισθητικοί αλλά και πρακτικοί (από που να περάσει, κλπ) λόγοι με κάνουν να εξετάσω το θέμα του τι μπορεί να γίνει με μία καλωδίωση.
Το θέμα κόστος δεν με νοιάζει (όχι, δεν είμαι φραγκάτος:001_smile:) γιατί θα είναι περίπου το ίδιο απ' ότι υπολογίζω, καθώς αν πάμε στη λύση την καλωδιακή αυτό (το καλώδιο) θα πάει βόλτα.
Όντως ο δέκτης της Nova (ο 831) δεν έχει loop through.
Έχει όμως ο δεύτερος δέκτης μου (ένας παλαιότερος skymaster)

crown
25-02-14, 09:44
Σίγουρα η προφανής (και συνήθως ευκολότερη) λύση είναι το δεύτερο καλώδιο

Τι σαs ελεγα πολύ κουβεντα για το τιποτα
Νικολακη από Λαρισα δεω νομιζω σε αυτή τη φαση του νηματοs αυτου να μιλησουμε για περγαμηνεs,εχω 4 μαγαζια στη βορειο ελλαδα από τα λιγα που εμειναν στον χωρο αυτό
απλα εδώ μεσα συνηθωs μερικοι λενε και λενε και λενε πραγματα χωριs ουσια αντι να δωσουν αμεση λυση γρηγορη ευκολη και σωστη (απλα για να δειξουν ότι γνωριζουν)εγω προσωπιοκα από το 2005 εδώ μεσα δεν συμετεχω σε θεματα που δεν γνωριζω.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-02-14, 14:00
Σίγουρα η προφανής (και συνήθως ευκολότερη) λύση είναι το δεύτερο καλώδιο

Τι σαs ελεγα πολύ κουβεντα για το τιποτα
Νικολακη από Λαρισα δεω νομιζω σε αυτή τη φαση του νηματοs αυτου να μιλησουμε για περγαμηνεs,εχω 4 μαγαζια στη βορειο ελλαδα από τα λιγα που εμειναν στον χωρο αυτό
απλα εδώ μεσα συνηθωs μερικοι λενε και λενε και λενε πραγματα χωριs ουσια αντι να δωσουν αμεση λυση γρηγορη ευκολη και σωστη (απλα για να δειξουν ότι γνωριζουν)εγω προσωπιοκα από το 2005 εδώ μεσα δεν συμετεχω σε θεματα που δεν γνωριζω.
Κωστάκη απο την Σαλονίκη εύχομαι να τα κάνεις 14 τα μαγαζιά στην βόρειο ελλάδα
αλλά εγώ εδώ μέσα θα λέω άφοβα την γνώμη μου γρήγορα και άμεσα
εγώ περγαμηνές δεν έχω, έχω την δουλειά μου απλώς έτυχε να κάνω κάποιες δουλειές πολύ μεγάλες και έχω κάποιες γνώσεις επί του θέματος αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είμαι πολύ πιο παλιός απο εσένα στο χώρο
το τελευταίο που περίμενα είναι να με πείς άσχετο δεν το πήρα στραβά απλώς γελάω ακόμα
τουλάχιστον σε εμένα δεν σε παίρνει να μου κάνεις υποδείξεις για δορυφορικά
σεβαστή η γνώμη και η γνώση σου αλλά μέχρις εκεί
και άλλη φορά σε άλλο θέμα επιτέθηκες γραπτώς σε συμφορουμίτη δεν τα ξέρουμε όλα ακούμε και τις γνώμες των άλλων

haris_216
25-02-14, 14:38
Σίγουρα η προφανής (και συνήθως ευκολότερη) λύση είναι το δεύτερο καλώδιο

Τι σαs ελεγα πολύ κουβεντα για το τιποτα..........

Αγαπητέ Κώστα με το να "κόψεις" το μήνυμά μου σίγουρα δημιουργεί ένα επιχείρημα για την συζήτηση που έχεις με το Νίκο.
Αλλοιώνει όμως την κεντρική ιδέα των λεγομένων μου.
Δεν έκανα την ερώτηση απλά έτσι για να υπάρχει αλλά γιατί προσπαθώ να το αποφύγω όσο γίνεται.
Μιλώντας για "προφανή και ευκολότερη" αναφέρομαι στις περισσότερες των περιπτώσεων που μπορεί να συναντήσει κανείς το οποίο όμως δεν σημαίνει ότι είναι και η περίπτωσή μου. Γι αυτό και χρησιμοποίησα τη λέξη "συνήθως".

spiroscfu
25-02-14, 15:43
Όντως ο δέκτης της Nova (ο 831) δεν έχει loop through.
Έχει όμως ο δεύτερος δέκτης μου (ένας παλαιότερος skymaster)

ωραία θα κάνεις μια δοκιμή όπως σου πρότεινε ο Ηρακλής,
το diseqc στην ταράτσα με την Α στον hotbird και την Β στον astra
η κάθοδος θα πάει στο lnb in του παλιού δεκτη, και το lnb out του ιδίου θα πάει στο lnb in του νόβα.

Πως θα λειτουργεί τώρα:
SETUP: ανοίγεις τον δέκτη του astra και βάζεις στο νούμερο 1 ή 0 (ή όπου σε βολεύει τέλος πάντων) κάποιο κανάλι του hotbird (το diseqc στο Α δηλ),
και όλα τα υπόλοιπα στον astra (diseqc Β δηλ).

τέρμα αυτό ήταν,
όταν θέλεις να βλέπεις τον astra ανοίγεις τον δεκτη και βάζεις το κανάλι που θέλεις.
Όταν θέλεις να βλέπεις την νόβα, βάζεις στον astra (τον παλιό δέκτη) το κανάλι του hotbird (στο 0 ή 1 ή όπου το έβαλες) και μετά τον κλήνεις και βλέπεις από τον νόβα.

haris_216
28-04-14, 15:58
Επαναφέρω το θέμα μια που το πρόβλημα ακόμα δεν έχει λυθεί (ακόμα προσπαθώ να αποφύγω το 2ο καλώδιο για τους λόγους που έχω ήδη αναλύσει).
"Έπιασε" το αυτί μου τις λέξεις "stacker / destacker".
Σε σχετικές καταχωρήσεις (εταιριών) δείχνει να είναι αυτό που ψάχνω (2 lnb/πιάτα σε ένα καλώδιο και από εκει σε 2 δέκτες).
Πέρα όμως από τις υποσχέσεις των εταιριών, έχεις κανείς προσωπική πείρα; Γιατί επειδή βλέπω τιμές 110+ δεν είναι να κάνουμε δοκιμές:wiink:

her
28-04-14, 18:29
Δεν σε συμφέρει εκτός και αν θες να έχεις εικόνα ταυτόχρονα και από τους δυο δέκτες.
Η καλύτερη λύση είναι αυτή που ειπώθηκε. Επίσης μια ακόμα λύση στο πρόβλημα (όχι στο δικό σου) είναι η χρήση ειδικού lnb unicable. Αλλά όχι για δέκτη NOVΑ. Δεν κάνει σε όλους τους δέκτες, θα πρέπει να το υποστηρίζει και ο δέκτης.

spiroscfu
29-04-14, 20:10
το stacker/destacker κάνει μεταγωγή του εύρους από το ένα πιάτο (950-2150) στα 2350-3550

αυτό προϋποθέτει το καλώδιο που υπάρχει να είναι καλής ποιότητας και σχετικά κοντό

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
30-04-14, 15:02
-Χάρη μια απλή και οικονομική λύση για το θέμα σου είναι ο διακόπτης προτεραιότητας και χωρίς τη τάση των 12v όπως αυτός http://www.stathisnet.gr/ProductDetails/08384384-7263-437c-8285-e85cdc72aa01.aspx?family=%CE%94%CE%9F%CE%A1%CE%A5% CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97%20%CE%9B%CE%97 %CE%A8%CE%97&group=%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%91

αν δεν κάνω λάθος αν είναι και οι δυο δέκτες κλειστοί δουλεύει η Β έξοδος εκέι βάλε τη nova kai αν ανάψεις το άλλο δέκτη κλείνει η Β και ενεργοποιείται η Α προσοχή όμως πάνω στα πιάτα βάλε στην Α είσοδο του diseq το πιάτο της nova και στΗ Β τον ΑΣΤΡΑ περιορισμός είναι ότι θα βλέπεις hot bird μόνο μέσω του δέκτη της nova.

haris_216
30-04-14, 18:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και τις προτάσεις σας.