PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ - ΕΝΩΣΕΙΣ –ΣΩΜΑΤΕΙΑ- ΟΜΑΔΕΣ κλπ.



nikknikk4
02-03-14, 00:49
Γράψτε τα παράπονα και τις προτάσεις σας

nikknikk4
02-03-14, 14:59
Παράταση προθεσμίας υποβολής προτάσεων


http://www.raag.org/news.asp?ITMID=703&LANG=GR

Dragonborn
04-03-14, 19:21
Κύριοι,

Μετά την άκρως ενημερωτική και επιτυχή διεξαγωγή στις 5,12,19 και 26 Φεβρουαρίου των επιμορφωτικών σεμιναρίων σε εξειδικευμένα θέματα Κεραιών, Αντικεραυνικής προστασίας και Γειώσεων και μετά από απαίτηση αδειούχων και υποψηφίων νέων Ραδιοερασιτεχνών ο Σ.Ε.Ρ. διοργανώνει συζήτηση για θέματα:
1.DX επικοινωνιών
2.Ανταλλαγής και διακίνησης QSL καρτών
3.Εισαγωγή στην ανάλυση διάδοσης TROPO - SPORADIC E - AURORA και λόγω τις έξαρσης του 24ου 11ετους Ηλιακού κύκλου.
στις συχνότητες των HF VHF UHF και ιδιαίτερα των 6 μέτρων.

Διεξαγωγή του Σεμιναρίου - συζήτησης
Ημέρα: Τετάρτη 5 Μαρτίου και ώρα 18:00
Τόπος: τα γραφεία του Σ.Ε.Ρ. οδός Σπύρου Πάτση και Κασσάνδρας 22. τηλ 210-3458744
Ομιλητής: ο Κωνσταντίνος Ψιλογιάννης SV1DB όπου θα δέχεται και ερωτήσεις του κοινού για την επίλυση τυχών αποριών
Είσοδος ελεύθερη για όλους.

john_b
04-03-14, 19:33
Αν προλάβω λέω να πάω.

IC-756
07-03-14, 23:49
Βλέπω τα σεμινάρια μπήκαν σε μια σειρά και αυτό είναι πολύ καλό για το χόμπι, οι περισσότεροι έχουμε κενά.

jimnaf
08-03-14, 01:35
Ποτέ δεν κατάλαβα την ύπαρξη των συλλόγων και λοιπών γραφείων , καφενέδων, κλπ.

Η Ε.Ε.Ρ (RAAG) , κατά την ταπεινή μου γνώμη , έπρεπε να είναι και η
μοναδική οργανωμένη κατάσταση στην Ελλάδα.

Εκτός και αν το θέμα πάει στην πολιτική, οπότε ναι, αν κατά λάθος βγει ΝΔ στην Ε.Ε.Ρ εμείς οι
ΠΑΣΟΚΟΙ πάμε να φτιάξουμε άλλο Σύλλογο.

Εκτός και αν όλοι θέλουν να είναι Πρόεδροι Γραμματείς και Φαρισαίοι.

Μα και στην υπόλοιπη ζωή μας, έτσι είμαστε, χωρισμένοι και πηδηγμένοι.

Καιρός είναι να απαιτήσουμε την δημιουργία μιας και μοναδικής Ε.Ε.Ρ που θα είναι γραμμένοι όλοι
οι Ρ/Ε (όσοι θέλουν βέβαια) με τους υπάρχοντες συλλόγους να υπάγονται στην Ένωση.

Ένα κλαδάκι σπάει εύκολα, πολλά μαζί ;

Προσωπικά , έστειλα email στην ένωση που είμαι μέλος, με πρόταση για την δημιουργία
νομικού τμήματος με κόστος 1ευρω ανά μέλος (6-7.000 ευρώ τον χρόνο) που θα καλύπτει όλα τα
μέλη και γιατί όχι , όλους τους ραδιοερασιτέχνες (αδειούχους).

nikknikk4
08-03-14, 02:03
Εδώ
http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=4&LANG=GR

λέει ότι κάτι υπάρχει σε ασφάλιση και νομικούς συμβούλους αλλά χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς παρέχει

lepouras
08-03-14, 05:47
Ποτέ δεν κατάλαβα την ύπαρξη των συλλόγων και λοιπών γραφείων , καφενέδων, κλπ.

Η Ε.Ε.Ρ (RAAG) , κατά την ταπεινή μου γνώμη , έπρεπε να είναι και η
μοναδική οργανωμένη κατάσταση στην Ελλάδα.

Εκτός και αν το θέμα πάει στην πολιτική, οπότε ναι, αν κατά λάθος βγει ΝΔ στην Ε.Ε.Ρ εμείς οι
ΠΑΣΟΚΟΙ πάμε να φτιάξουμε άλλο Σύλλογο.

Εκτός και αν όλοι θέλουν να είναι Πρόεδροι Γραμματείς και Φαρισαίοι.

Μα και στην υπόλοιπη ζωή μας, έτσι είμαστε, χωρισμένοι και πηδηγμένοι.

Καιρός είναι να απαιτήσουμε την δημιουργία μιας και μοναδικής Ε.Ε.Ρ που θα είναι γραμμένοι όλοι
οι Ρ/Ε (όσοι θέλουν βέβαια) με τους υπάρχοντες συλλόγους να υπάγονται στην Ένωση.

Ένα κλαδάκι σπάει εύκολα, πολλά μαζί ;

Προσωπικά , έστειλα email στην ένωση που είμαι μέλος, με πρόταση για την δημιουργία
νομικού τμήματος με κόστος 1ευρω ανά μέλος (6-7.000 ευρώ τον χρόνο) που θα καλύπτει όλα τα
μέλη και γιατί όχι , όλους τους ραδιοερασιτέχνες (αδειούχους).
δεν φταίνε οι θεσμοί αλλά το χρήμα. και όπου μυρίζει χρήμα χαλάει η μαγιά.
όταν πέφτει ψαράκι πλακώνουν τα γατόνια και για να έχουν καλά την θέση τους πετάν από κάτω κάνα κοκαλάκι να τσακώνονται τα σκυλιά.

john_b
08-03-14, 11:18
Αυτό που προτείνει ο φίλος είναι μια ομοσπονδία στην οποία θα υπάγονται όλοι οι σύλλογοι.
Ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου όταν από το σκατοσωματείο που είχαμε πάρθηκαν προτοβουλίες και ιδρύθηκε ομοσπονδία. Η βρομιά σε άλλο επίπεδο.
Βρε ούστ απο δω. Από παρτάκια, βολεψάκια και κατσαπλιά έλληνα μην περιμένεται χαίρι. Και δυστηχώς, όσοι μπαίνουν στο στίβο της πολιτικής και των οργανώσεων-συλλόγων σε καθε επίπεδο, έχουν αυτές τις τάσεις ανεπτηγμένες στο έπακρο και υποστηρίζονται και από άλλους που βλέπουν κυρίως τις ευκαιρίες από πίσω και όχι με καθαρή ματιά το γενικοτερο καλό. Έχω δει πραγματικά άξιους ανθρώπους (μεσα στην γενική βρομιά πάντα λίγοι τέτοιοι μας ξελάσπωναν ως χώρα και μετά τους πετάμε), να πάνε χαμένοι γιατί η προσφορά τους ερχόταν σε κόντρα με τα συμφέροντα, ή γιατί η ζήλια του μικρόνοου έλληνα παράγοντα κυριαρχούσε και δεν μπορεί εγώ να είμαι πρόεδρος ή ότι άλλο σκατά είμαι και αυτός να παράγει έργο και να φαίνεται σπουδέος, που το πάει; Πρέπει να τον φάμε γιατί πάνω απ όλα έχουμε και μια καρέκλα να προστατέψουμε.

Είμαι χοντρά προκατειλειμένος προς κάθε μορφής σύλλογο που αφορά αυτή την κολοχανιο-χώρα. Μέχρι την απλή παρουσια μου σε ένα σεμινάριο όπου μπορεί να έχει κάποιο θέμα με ενδιαφέρον από κάποιον αξιόλογο ομηλητή, μπορεί να φτάσω. Άλλες πόρτες δεν θα διαβώ ποτέ.

IC-756
08-03-14, 13:04
@jimnaf
“ Ένα κλαδάκι σπάει εύκολα, πολλά μαζί ;” αυτό έρχεται σε αντίθεση με το κείμενο σου, η ύπαρξη πολλών συλλόγων δίνει περισσότερη δύναμη στο χώρο.
Όσο για την εγγραφή όλων στην ΕΕΡ (τύπου RSGB) είχε προταθεί στο παρελθόν αλλά δεν έγινε δεκτό. Όσο για ομοσπονδία, πάλι στο παρελθόν (δεκαετία 1990) είχε δημιουργηθεί μία η οποία αμέσως μετά την δημιουργία της... κοιμήθηκε.
Γενικά όταν υπάρχει ένας μόνο φορέας σε κάποιο χώρο, δημιουργούνται περίεργες συμπεριφορές, όλοι οι σύλλογοι κάτι έχουν να προσφέρουν. Η ΕΕΡ ως δεσπόζων σωματείο έχει τη βαρύτητα της αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι θέσεις της θα είναι πάντα 100% σωστές κανείς δεν κατέχει το αλάνθαστο. Τελευταία κάνει σοβαρές προσπάθειες εκσυγχρονισμού και φυσικά το υποστηρίζω και εγώ, πχ έστειλες προτάσεις βελτίωσης για το καταστατικό της;
Υπάρχουν πολλά που ίσως αγνοείς, πχ καλό θα ήταν να διαβάσεις το βιβλίο του SV1AIA που κυκλοφορεί για το χώρο. Το βιβλίο αυτό βασίζεται σε συνεντεύξεις κυρίως και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την ιστορία του ρ/ε στη χώρα. Ένας ραδιοερασιτεχνισμός που μόνο το 2002 απέκτησε την πρώτη ολοκληρωμένη νομοθεσία του! Από αυτό και μόνο μπορείς να αντιληφθείς τι στρεβλώσεις θα υπήρχαν στο παρελθόν.
Κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν είναι να υπάρχει μόνο ένας σύλλογος αλλά, οι σύλλογοι επιτέλους να συνεργαστούν μεταξύ τους (κάτι που δεν γίνεται μέχρι τώρα),

antonis_p
08-03-14, 13:21
Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν πολλοί τοπικοί σύλλογοι, προκειμένου να εξυπηρετούνται οι ραδιοερασιτέχνες σε κάθε τόπο.
Αυτοί όμως οι σύλλογοι δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα σε εθνικό επίπεδο.

Η καλύτερη εκδοχή θα είναι ένας ισχυρός national association που θα στηρίζεται από όλους σε όλη τη χώρα, και τοπικοί σύλλογοι που θα συνεργάζονται με το κέντρο. Και φυσικά αυτή η συνεργασία δεν θα είναι πίεση για να πληρώσει ο κεντρικός φορέας τοπικούς επαναλήπτες.

Το να πληρώνει ο καθένας δύο συνδρομές ταυτόχρονα, την ώρα που αδυνατούμε να πληρώσουμε τις ανελαστικές υποχρεώσεις μας, δεν είναι ρεαλιστικό. Από την άλλη κατανοώ πως και ο τοπικός σύλλογος έχει ανάγκη να πληρώσει το νοίκι του και τη ΔΕΗ του. Από την άλλη μόνο τη εθνική ένωση μπορεί να προσφέρει πχ νομική προστασία, όπως ανάφερε ο nikknikk4, bureau, περιοδικό ή κάποιες εκδόσεις. Αυτά εφόσον το σύνολο των ραδιοερασιτεχνών την αντιμετωπίζει έτσι και όχι σαν το σύλλογο της Αθήνας.

Dragonborn
08-03-14, 22:04
καλό θα ήταν να διαβάσεις το βιβλίο του SV1AIA που κυκλοφορεί για το χώρο. Το βιβλίο αυτό βασίζεται σε συνεντεύξεις κυρίως και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την ιστορία του ρ/ε στη χώρα. Αρκεί να μην πάρεις τοις μετρητοίς όσα γράφονται. Το βιβλίο περιέχει πρακτικα ακατέργαστο υλικό με συνεντεύξεις των εμπλεκομένων, οι οποίοι προσάρμοσαν την ιστορική αλήθεια στις προσωπικές τους επιδιώξεις, φιλίες κλπ είτε αποσιωπώντας είτε διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα. Αν διαβάσεις το βιβλίο του SV1AIA πρέπει να διαβάσεις οπωσδήποτε και το blog του SV1DB.

Ο SV1AIA ξέρω ότι αντιμετωπίσθηκε με μεγάλη εχθρότητα από την ΕΕΡ κυρίως γιατί αναφέρει τα γεγονότα της διάσπασης της ΕΕΡ γύρω στο 1987 και της επανενεργοποίησης της ΕΡΒΕ, και πάλι δεν τα γράφει όλα.

IC-756
08-03-14, 22:50
Συμφωνώ να τα διαβάζουμε όλα, πάντοτε με ήρεμη ματιά, τηρώντας αποστάσεις και παραμένοντας ουδέτεροι. Οι διαφορές των παλαιών δεν μας αφορούν. Στο προαναφερθέν βιβλίο αναφέρονται οι γνώμες ρ/ε επώνυμα για πολλά θέματα φυσικά όπως έγραψε ο συνάδελφος είναι προσωπικές τους απόψεις. Μπορεί κάποιος να μάθει πολλά πράγματα αλλά και να αντιληφθεί την "πόλωση" που επικρατούσε τότε, τουλάχιστον μεταξύ κάποιων συλλόγων και μεμονομένων ρ/ε. Η κατάσταση αυτή αποτυπώνεται σήμερα στην παντελή έλλειψη συνεργασίας μεταξύ των συλλόγων.
Τα γεγονότα αυτά είναι η ιστορία του ρ/ε στη χώρα μας και ως ιστορία παραμένουν. Σήμερα έχει άλλα προβλήματα ο χώρος και κυρίως οι νέοι (και οι όχι και τόσο νέοι hihi) ρ/ε δεν είναι της παλιάς νοοτροπίας στην μεγάλη τους πλειοψηφία.

john_b
08-03-14, 23:13
Μάλον σαν ευχή ακούγεται αυτό...
έχει και κάτι νέα λεφρούκια, τι να λέμε τώρα.

antonis_p
08-03-14, 23:18
Μάλον σαν ευχή ακούγεται αυτό...
έχει και κάτι νέα λεφρούκια, τι να λέμε τώρα.

http://2mdes.blogspot.gr/2014/03/blog-post.html

jimnaf
09-03-14, 00:38
@jimnaf
“ Ένα κλαδάκι σπάει εύκολα, πολλά μαζί ;” αυτό έρχεται σε αντίθεση με το κείμενο σου, η ύπαρξη πολλών συλλόγων δίνει περισσότερη δύναμη στο χώρο.
Τάκη το ακριβώς αντίθετο εννοώ .
Καιρός είναι να απαιτήσουμε την δημιουργία μιας και μοναδικής Ε.Ε.Ρ που θα είναι γραμμένοι όλοι
οι Ρ/Ε (όσοι θέλουν βέβαια) με τους υπάρχοντες συλλόγους να υπάγονται στην Ένωση.


Όσο για την εγγραφή όλων στην ΕΕΡ (τύπου RSGB) είχε προταθεί στο παρελθόν αλλά δεν έγινε δεκτό. Όσο για ομοσπονδία, πάλι στο παρελθόν (δεκαετία 1990) είχε δημιουργηθεί μία η οποία αμέσως μετά την δημιουργία της... κοιμήθηκε.
Γενικά όταν υπάρχει ένας μόνο φορέας σε κάποιο χώρο, δημιουργούνται περίεργες συμπεριφορές, όλοι οι σύλλογοι κάτι έχουν να προσφέρουν. Η ΕΕΡ ως δεσπόζων σωματείο έχει τη βαρύτητα της αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι θέσεις της θα είναι πάντα 100% σωστές κανείς δεν κατέχει το αλάνθαστο. Τελευταία κάνει σοβαρές προσπάθειες εκσυγχρονισμού και φυσικά το υποστηρίζω και εγώ, πχ έστειλες προτάσεις βελτίωσης για το καταστατικό της;

Προσωπικά , έστειλα email στην ένωση που είμαι μέλος, με πρόταση για την δημιουργία
νομικού τμήματος με κόστος 1ευρω ανά μέλος (6-7.000 ευρώ τον χρόνο) που θα καλύπτει όλα τα
μέλη και γιατί όχι , όλους τους ραδιοερασιτέχνες (αδειούχους).

Υπάρχουν πολλά που ίσως αγνοείς, πχ καλό θα ήταν να διαβάσεις το βιβλίο του SV1AIA που κυκλοφορεί για το χώρο. Το βιβλίο αυτό βασίζεται σε συνεντεύξεις κυρίως και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την ιστορία του ρ/ε στη χώρα. Ένας ραδιοερασιτεχνισμός που μόνο το 2002 απέκτησε την πρώτη ολοκληρωμένη νομοθεσία του! Από αυτό και μόνο μπορείς να αντιληφθείς τι στρεβλώσεις θα υπήρχαν στο παρελθόν.
Κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν είναι να υπάρχει μόνο ένας σύλλογος αλλά, οι σύλλογοι επιτέλους να συνεργαστούν μεταξύ τους (κάτι που δεν γίνεται μέχρι τώρα),

Νομίζω ότι ο κάθε ένας έχει και ένα μικρό η μεγάλο απωθημένο από Συλλόγους Σωματεία κλπ.

Ο Ραδιοερασιτέχνης είναι Εραστής της Τέχνης του Ραδιοφώνου που σημαίνει ότι δεν μπορεί να εμπλακεί
σε πολιτικόμαλακιες.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά αν θες να προσφέρεις κάτι στην Αγάπη που έχεις.

Εγώ π.χ. δεν μπορώ να γράφω τώρα αυτά που γράφω αν δεν ακούω τον θόρυβο στα 80m.:biggrin:

Έτσι λοιπόν και αφού πάντα οι Ρ/Ε είναι πρωτοπόροι και αφού οι Έλληνες είναι πάντα πρωτοπόροι
ας κάνουμε εμείς την αρχή από εδώ.

Όταν ενώθηκαν οι Ρ/Ε (Έλληνες ) μεγαλούργησαν

john_b
09-03-14, 01:44
Δείξε μου 21 καθαρούς ανθρώπους με όρεξη να κάνουν ένα φορέα για να προσφέρουν, να σου πω σε πόσο χρόνο θα γίνουν σαν τους άλλους.

nikknikk4
09-03-14, 01:44
θα έχει ενδιαφέρον να γράψει στο θέμα την άποψη του και ο

SV1AIA

jimnaf
09-03-14, 02:22
Δείξε μου 21 καθαρούς ανθρώπους με όρεξη να κάνουν ένα φορέα για να προσφέρουν, να σου πω σε πόσο χρόνο θα γίνουν σαν τους άλλους.

Ρε Γιάννη έτσι όπως τα λες δεν υπάρχει καμία ελπίδα .
Εσύ π.χ. δεν είσαι καθαρός;
Εμένα χέσεμε μπορεί να είμαι μ@#%^*% , καλά εδώ μέσα δεν υπάρχουν 20 άνθρωποι σωστοί.
Ναι το ξέρω ότι γίνετε της π%%#@ και ο καθ΄ενας κοιτά την πάρτη του αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχουμε ηττηθεί.
Γιατί ; είναι απλό , γιατί έτσι μας έχουν κάνει να νομίζουμε.

lepouras
09-03-14, 03:12
Jim είναι ποιο απλό. σου λέω ναι θα μαζευτούν ή μαζευτούμε 20-30 άτομα.
θα πούμε όχι ρε θα το κρατήσουμε καθαρό και καθαρές κουβέντες.
θα τρέξουμε και θα το κάνουμε τίμιο και θα γίνουμε 500.
θα πρέπει όμως να βρούμε τρόπο να βάλουμε τα έξοδα.
βάλε μια συνδρομή 5 ευρώ το χρόνο και επειδή ήμαστε καθαροί θα γίνουμε 1000.
είμαστε πολύ ας προσφέρουμε κάτι. τη?
έναν αναμεταδότη ας πούμε.
μια ομάδα ΟΕΑ
άρα 5-10 μηχανήματα
κλπ
κλπ
άρα χρειαζόμαστε λίγα λεφτά ακόμα.
ας βάλουμε 2 ευρώ παραπάνω(1000 είμαστε θα βγει ρε παιδί μου)
ε ετοιμάσου να βρεθούν τα λαμόγια που δεν θα προλάβεις να καταλάβεις για πότε κάναν κλίκα για πότε οι 20-30 που ξεκίνησαν με όλο το μεράκι παραγκωνίστηκαν και έμειναν τα λαμογια για να κάνουν την συνδρομή 10 και να αγοράζουν τα μηχανήματα από το μαγαζί του ξαδέρφου του φίλου κλπ και αρχίζει πάλη η παρακμή που θα κάνουμε άλλο σύλλογο με σκεπτικό να καθαρίσουμε από την βρόμα του άλλου και φτου και από την αρχή.
πως νομίζεις καταλήξαμε να έχουμε 500 συλλόγους?
κάτι τα λαμόγια, κάτι οι έχθρες, κάτι η μονοχνοτίαση του εγωκεντρισμού του ήμαστε ποιο πολύ στην Αθήνα πχ δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε με 5 μ@λ@κες στην Κόρινθο(πχ πάλι)οπότε εκείνη θα πούνε ας κάνουμε δικό μας σύλλογο με την αρχή της δικιά τους ιστορίας και πάει λέγοντας ,πάντα θα βρεθούν να μπουκάρουν να τα ξεφτιλίσουν όλα.

matthew
09-03-14, 04:21
Ναι, αυτό με τους συλλόγους, λέσχες, σωματεία, συνεταιρισμούς κλπ κλπ κλπ είναι γενικό κακό. Ισχύει παντού, όχι μόνο στο ρ/ε. Η φαγωμάρα (σε όλα τα επίπεδα) δεν τελειώνει ποτέ, δυστυχώς... :thumbdown:

antonis_p
09-03-14, 08:12
Δείξε μου 21 καθαρούς ανθρώπους με όρεξη να κάνουν ένα φορέα για να προσφέρουν, να σου πω σε πόσο χρόνο θα γίνουν σαν τους άλλους.

Και έστω οτι μαζεύονται οι 21 και τα έχουν σκεφτεί όλα για να διαφυλάξουν την προσπάθεια και οτι σύμφωνα με το ανθρώπινο δυναμικό υπάρχουν οι καλύτερες προοπτικές για να πάει καλά. Θα έρθει ο άλλος μετά και θα κατηγορεί πως είναι ένα "κλειστό κύκλωμα" και πως δεν αφήνουν νέους ανθρώπους με νέες ιδέες να μπουν μέσα και να "το πάνε μπροστά" ;)

Dragonborn
09-03-14, 09:02
κάτι τα λαμόγια, κάτι οι έχθρες, κάτι η μονοχνοτίαση του εγωκεντρισμού Υπάρχει και ο κακώς εννούμενος τοπικισμός, π.χ. οι Θεσσαλονικείς μονότονα ψέλνουν το τροπάριο για το Κράτος των Αθηνών, και άλλα τέτοια χαζά που επαναλαμβάνονται κατά καιρούς.

Άσε και την Λέσβο που κατάφεραν 5 ενεργοί και 10 περιστασιακοί ραδιοερασιτέχνες να έχουν 2 συλλόγους.

antonis_p
09-03-14, 09:05
Υπάρχει και ο κακώς εννούμενος τοπικισμός, π.χ. οι Θεσσαλονικείς μονότονα ψέλνουν το τροπάριο για το Κράτος των Αθηνών, και άλλα τέτοια χαζά που επαναλαμβάνονται κατά καιρούς.



https://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY

SV1DB
09-03-14, 13:26
Eιδικά με τους ραδιοερασιτέχνες της Θεσσαλονίκης που τους "βοήθησα" στην ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ τους με την ίδρυση της Ε.Ρ.Β.Ε. από τα πλέον των 50 μελών της Ε.Ε.Ε.Ρ. πρίν 45 χρόνια, που τους προτρέψαμε να δημιουργήσουν τον τοπικό σύλλογό τους ουδέποτε θέλαμε εμείς της Αθήνας να τους ελέγχουμε ή ακόμη χειρότερα να τους κάνουμε εκβιασμό να διαλυθούν... ή να τους ρουφίξουμε το "αίμα" για να ανανεώσουν τις άδειές τους αυτά έγειναν από τον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ σύλλογο των Αθηνών και πάσης Ελλάδος που έχει το Θράσος ακόμη και σήμερα να ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ως ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ της ΕΛΛΑΔΟΣ . Πως λοιπόν αυτή η συμπεριφορά να μην δημιουργεί πάθη και μίσος για το κράτος των Αθηνών...Ο χρόνος τα ισοπεδώνει όλα και πλησιάζει η ημέρα που θα δικαιωθούν όσοι κατάφορα αδικούνται και εκβιάζονται με τον ένα ή άλλο τρόπο με τις QSL και την διανομή τους σε ΟΛΟΥΣ τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ που επιεικώς χαρακτηρίζεται ως ΠΕΙΡΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ... Γιατί ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ με μόνο ΠΡΟΣΧΗΜΑ το οικονομικό τότε πολύ απλά ΠΑΡΑΙΤΗΣΑΙ και υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι που μπορούν να κάνουν την ΗΡΑΚΛΕΙΑ αυτή εργασία ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΩΡΕΑΝ... και μάλιστα σε ΜΗΝΙΑΙΑ βάση . Υπομονή ο Χρόνος θα δείξει....

Dragonborn
09-03-14, 14:29
Όπως σωστά γράφεις η ίδρυση της ΕΡΒΕ συμπίπτει χρονικά με την περίφημη διάταξη "θα σας εξαφανίσωμεν", δηλαδή να χρειάζεσαι κάθε 2 χρόνια συχωροχάρτι της Ε.Ε.Ρ. (Σύλλογος Γεράρδου) για να ανανεώσεις την άδεια. Κατόπιν οι Θεσσαλονικείς εσύρθησαν σε συμφωνία να διαλύσουν την ΕΡΒΕ και να ιδρύσουν οικονομικά αυτοτελές παράρτημα της Ε.Ε.Ρ. Αυτό λειτούργησε για κάποια χρόνια. Όμως κάποια στιγμή οι σκληροπυρηνικοί των Αθηνών (callsign δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε, δείτε σελίδα 456 για να ξέρετε ποιούς να φτύνετε) με ασήμαντες δικαιολογίες και πραξικοπηματικές μεθοδεύσεις κατάργησαν την αυτοτέλεια των παραρτημάτων, πράγμα που οδήγησε στην επαναδραστηριοποίση της ΕΡΒΕ και την ίδρυση της ΕΡΚ.

Εν τω μεταξύ καταργήθηκε η παράγραφος 4 του άρθρου 4 ως αντισυνταγματική επειδή είχαν προσφύγει οι κυνηγοί εναντίον ανάλογης διάταξης στο ΣτΕ, με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται πλέον το συχωροχάρτι. Οι αντιπαλότητες που προκάλεσαν όμως οι σκληροπουρηνικοί επίγονοι του Γεράρδου (ο ίδιος είχε ήδη αποβιώσει) με την προηγούμενη στάση τους οδήγησαν στην έκρηξη της πολυδιάσπασης. Από τη στιγμή που δεν χρειαζόταν το συχωροχάρτι οι περισσότεροι έπαψαν να πληρώνουν και διαγράφηκαν λίγα χρόνια μετά, ενώ στην πορεία είχαν ιδρύσει τοπικούς συλλόγους.

Στην επόμενη φάση είχαμε την επόμενη διάσπαση του "Συλλόγου της Αθήνας" με την ίδρυση του ΣΡΕ. Αυτό έγινε λόγω της αυτοκρατορικής συμπεριφοράς του υπεύθυνου ψηφιακών της Ε.Ε.Ρ. (του σημερινού προέδρου δηλαδή) στο θέμα των ψηφιακών αναμεταδοτών και packet BBS που ήταν τότενες της μόδας. Όμως και αυτοί άρχισαν την ιστορία να φυτεύουν repeater (FM) όπου ενοχλούσε την ΕΕΡ. Στην πορεία το packet radio ξέφτισε και έμεινε η διάσπαση.

Dragonborn
09-03-14, 14:45
Ξέχασα να γράψω το εξής ωραία: Όπως ήταν διατυπωμένη η γνωστή διάταξη του άρθρου "θα σας εξαφανίσωμεν", δεν ανέφερε τίποτα για "ελληνικό σύλλογο", απλώς για "σύλλογο", "πρωτοβάθμια ένωση", "διεθνώς αναγνωρισμένη" κλπ. Πρακτικά θα μπορουσε κάποιος να γίνει μέλος της RSGB ή της DARC ή κάποιου radio club ενταγμένου σε αυτές, και να καλύψει την απαίτηση του γράμματος του Νόμου, εν ανάγκη και με δικαστική προσφυγή κατά του Υπουργείου και της ΕΕΡ στο ΣτΕ. Αυτό θα γινόταν σήμερα σε ανάλογη περίπτωση. Δεν ξέρω αν το σκέφτηκε κανείς τότε, ας μας απαντήσει ο SV1DB. Πάντως οι διεθνείς επαφές για τους ιθαγενείς υπηκόους της Ψωροκώσταινας του 1975-1980 ήταν πολύ δύσκολες με τρομερές ταλαιπωρίες στην εξαγωγή μικροποσών συναλλάγματος (διεθνείς πιστωτικές κάρτες δεν ήταν διαθέσιμες στους ιθαγενείς, internet δεν είχε εφευρεθεί ακόμα, οι περισσότεροι δεν γνώριζαν καθόλου ξένες γλώσσες), και ίσως κανείς να μην το σκέφτηκε.

matthew
09-03-14, 16:42
https://www.youtube.com/watch?v=ieWlQeM0HnI

:mrgreen:

IC-756
09-03-14, 18:20
@jimnaf δεν κατάλαβα ακόμη γιατί ζήτησες δημιουργία νομικής προστασίας με +1€; Ως μέλος ήδη είναι ασφαλισμένη η βλάβη που τυχόν μπορεί να δημιουργηθεί από της κεραίες σου. Ζητάς κάποια παραπάνω νομική προστασία; Αν ναι πες μας γιατί έχει ενδιαφέρον.
Όσο για τα μέλη άλλων συλλόγων που προτείνεις να εγγραφού και στην ΕΕΡ, τώρα με την αλλαγή κατ/κού μπορεί η ΕΕΡ να βάλει και μία 3η κατηγορία μέλους αυτού που υποχρεωτικά θα είναι μέλος και σε άλλο σύλλογο. Αυτά τα μέλη θα μπορούν να έχουν μια μικρή συνδρομή (αφού πληρώνουν και αλλού) και να απολαμβάνουν δικαιωμάτων όπως bureau, νομική προστασία κλπ. Αν θέλουν και να ψηφίζουν τότε μπορούν να αλλάξουν κατηγορία μέλους. Ήδη υπάρχουν συνάδελφοι που είναι μέλη σε παραπάνω από ένα σωματεία δεν είναι κακό αυτό.
Επίσης είναι σημαντικό τα μέλη να στείλουν προτάσεις για το καταστατικό μέχρι τέλος Μαρτίου.
Τα άλλα που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω για το "εξαφανίσωμεν" θα είχαν αποφευχθεί εάν υπήρχε σοβαρό κράτος τότε και νομοθεσία. Αλλά όπως σας είπα η νομοθεσία εμφανίσθηκε το 2002 και οι πρώτες εξετάσεις έγιναν τον Μάιο 2003 οπότε μαζί με πολλούς άλλους πήρα και εγώ άδεια.
Πάντως πολύ εύστοχο το βίντεο σου φίλε Matthew με το λογοπαίγνιο μεταξύ εξαφανίσωμεν & εξασφαλίσωμεν. Αυτά συνέβαιναν στο παρελθόν, κάποιοι εξαφανίζονταν και κάποιοι εξασφαλίζονταν φαίνεται hihi

SV1DB
09-03-14, 19:40
Kώστα , δυστυχώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ τα τελευταία 40 χρόνια , Αλλά κάθε άστοχη κίνηση βλέπεις ότι γίνεται boomerag και επιστρέφει εναντίον όλων όσων θέλουν να ποδηγετήσουν τον Ραδιοερασιτεχνισμό στην Ελλάδα με διάφορες ανορθόδοξες μεθόδους που τελικά οι ραδιοερασιτέχνες τις απορρίπτουν την μία κατόπιν της άλλης... Τότε το θέμα της βεβαιώσεως υπήρξε ένα μεγάλο πρόβλημα που εάν ξεκινούσα "πόλεμο" θα τον κέρδιζα όπως είχα κερδίσει δεκάδες άλλες περιπτώσεις που εάν δουν το φως της δημοσιότητας δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν αλλά είναι "πωρωμένοι" και δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθώ, αυτά που τράβηξε όμως η Θεσσαλονίκη είναι τελείως εξωπραγματικά ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν μπορούν να συμβούν... Εμείς που ήταν μέλη μας τους ωθήσαμε σε ίδρυση τοπικής Ενώσεως με αυτοτέλεια (πολύ πριν υπάρξει το θέμα ομοσπονδίας) και οι άλλοι να τους καταργούν . Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια αυτά είναι μελανά σημεία του σύγχρονου ραδιοερασιτεχνισμού. Γιατί μια μεγάλη Ένωση όλων μας θα γίνει τσουνάμι και θα τους ισοπεδώσει... κάποια στιγμή , ήδη το θέμα των QSL που καταλήγουν στον κάλαθο των αχρήστων είναι Εγκληματική ενέργεια και τεράστιο σφάλμα , ας αναλογισθούν τις ευθύνες τους ...

SV1DB
09-03-14, 20:22
Τάκη, επειδή ανέφερες ότι ότι το Νομοθετικό έργο λειτούργησε από το 2003, στην ουσία δεν έφταιγε το ΥΜΕ αλλά ο "Αυτοκρατορικός" σύλλογος , ο οποίος είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την ταλαιπωρεία χιλιάδων ραδιοερασιτεχνών από το 1972 που κατάργησε την χορήγηση αδειών μέχρι το 1978, που στην ουσία θα χορηγούντο κανονικά, και εν συνεχεία με την ΑΔΡΑΝΕΙΑ του στην χορήγηση νέων , και φυσικά με την Νομοθεσία κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ... Όλοι οι άλλοι σύλλογοι ήταν απλοί θεατές στο επαναλαμβανόμενο ΕΓΚΛΗΜΑ κατά του Ελληνικού Ραδιοερασιτεχνισμού. Τι φταίει το Υπουργείο όταν η Ε.Ε.Ρ. του ΛΕΕΙ να σταματήσει την χορήγηση ΑΔΕΙΩΝ γιατί η Ε.Ε.Ε.Ρ. με τον ρυθμό που πάει θα μας "σβήσει" ...ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΜΕ την βοήθεια των υπόγειων διασυνδέσεων που ακόμη αυτός ό "ομφάλιος λώρος " δεν έχει κοπεί...

john_b
09-03-14, 22:02
Άραγε, αναρωτιέμαι, κάτι τύποι που έσκαγαν τα κατόμπαλα (έχω ακούσει τύπο να μιλάει για 1.500 ευρώ για να του έρθει η άδεια στο σπίτι), για να πάρουν άδειες χωρίς να χρειάζεται να περάσουν στις εξετάσεις, ήταν γνωστοί στους συλλόγους; Οι σύλλογοι δεν το ήξεραν ότι υπήρχε το κύκλωμα αυτό; Μήπως, δεν το ξέρω απλά ρωτάω, έπερναν και καμιά προμηθειούλα από τα "εξέταστρα"; Τέτοιοι τύποι παρεπηδημούν σε διάφορους συλλόγους;

jimnaf
09-03-14, 22:05
Αν δεν αφήσουμε στην άκρη κόντρες και μάχες του παρελθόντος υποψιάζομαι
ότι σε λίγο καιρό θα είμαστε χειρότερα από τώρα.

Αυτό που ζήτησα με πρόταση προς την Ένωση είναι ουσιαστικά ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ με όλη την σημασία της.

Πρόσφατα συνάδελφος καταδικάστηκε να κατεβάσει κεραίες και λοιπές (αμαρτίες)
και δεν βρέθηκε ένας σύλλογος να τον βοηθήσει.

Είμαι μέλος των ΟΕΑ αλλά εδώ και αρκετό καιρό ανενεργός διότι εκνευρίζομαι όταν προσφέρω
και ο κάθε άσχετος μου κάνει μήνυση.

Δεν δέχομαι ποια την άγνοια του κόσμου και ειδικά των δικαστών.

Είναι ευκαιρία τώρα με την αλλαγή καταστατικού (αναθεώρηση συντάγματος:biggrin:) να αλλάξουν πάρα πολλά .

Εκτός και αν μας ψεκάζουν πολλά χρόνια πριν και η χαζομάρα που μας δέρνει δεν είναι πρόσφατη παρενέργεια.

Όσα και να έχουν γίνει στο παρελθόν με αφήνουν παγερά αδιάφορο αν δεν έγιναν μάθημα για το μέλλον.
Η δύναμη που έχουμε να μιλάμε με όλο τον κόσμο είναι τρομακτική αλλά κανένας δεν μας είπε ότι μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε.

antonis_p
09-03-14, 22:09
Πρόσφατα συνάδελφος καταδικάστηκε να κατεβάσει κεραίες και λοιπές (αμαρτίες)
και δεν βρέθηκε ένας σύλλογος να τον βοηθήσει.

Δεν μάθαμε τίποτα, ούτε αν ζήτησε νομική προστασία, ούτε από πού τη ζήτησε, ούτε αν αυτή προσφέρθηκε ...

Dragonborn
09-03-14, 22:20
Αν δεν αφήσουμε στην άκρη κόντρες και μάχες του παρελθόντος υποψιάζομαι ότι σε λίγο καιρό θα είμαστε χειρότερα από τώρα.Να σου πω, οι παλιές κόντρες έχουν μισοξεχασθεί γιατί οι εμπλεκόμενοι έχουν μπεί στο περιθώριο από μόνοι τους λόγω ηλικίας. Πριν 2 μήνες χάσαμε και τον Χάρη SV2JJ, πρωταγωνιστή της ίδρυσης και επαναδραστηριοποίησης της ΕΡΒΕ.


Πρόσφατα συνάδελφος καταδικάστηκε να κατεβάσει κεραίες και λοιπές (αμαρτίες) και δεν βρέθηκε ένας σύλλογος να τον βοηθήσει.Η υπόθεση ήταν μάλλον χαμένη από χέρι, αλλά ο σύλλογος στον οποίο ήταν μέλος (ναι, ο Αυτοκρατορικός ήταν) αδιαφόρησε επιδεικτικά και δεν παρέστη. Ισως η συμπαράσταση του συλλόγου με φυσική παρουσία στο δικαστήριο να έπειθε τον δικαστή να ενθαρρύνει ένα συμβιβασμό αντί να δικαιώσει 100% τους εχθρούς του.


Δεν δέχομαι πια την άγνοια... ειδικά των δικαστών.Προφανώς πιστεύεις ότι έγιναν δικαστές για να πλουτήσουν τις γνώσεις τους. Λάθος!


Η δύναμη που έχουμε να μιλάμε με όλο τον κόσμο είναι τρομακτική Στις μέρες μας (internet, mobile phone) είναι μάλλον ασήμαντη.

SV1DB
09-03-14, 22:29
To θέμα αυτό είναι σοβαρό και οι σύλλογοι οφείλουν να προστατεύουν τα μέλη τους , εάν είναι ακόμα μέλη τους γιατί έχουμε δεκάδες περιπτώσεις που και αδειούχοι ακόμη καταδικάστηκαν διότι δεν είχαν ούτε ένα επίσημο μάρτυρα να δηλώσει ότι δεν είναι Πειρατής. Ή ότι οι κεραίες του δεν προκαλούν Καρκίνο...

Μπορείτε να μου αναφέρετε μερικές περιπτώσεις τα τελευταία 40 χρόνια που εκπρόσωπος συλλόγου προσέτρεξε ως μάρτυρας σε δικαστήριο ραδιοερασιτέχνη ? Ενώ προσωπικά όπου μου το ανέφεραν μέλη τους βοήθησα και μάλιστα σε επαναλαμβανόμενες περιπτώσεις, σε σημείο να μου λένε οι δικαστές και μάλιστα πολλές περιπτώσεις Στρατοδικείου ... Πάλι εσείς εδώ έρχεστε να τους "απαλάξετε"...
Ποιός βοήθεισε τον Γερμανό στην Κω ? που γίναμε διεθνώς ρεζίλι ? Ποιος Σύλλογος έχει ενημερώσει τις Αστυνομικές Αρχές ότι τα μηχανήματα στο αυτοκίνητο είναι νόμιμα ή ο φορητός πομποδέκτης δεν παρεμβάλει τα κρατικά δίκτυα ? Ποιος ενημέρωσε το Νομικό Σύλλογο έστω και με μία επιστολή τι είναι ο νόμιμος Ραδιοερασιτέχνης ? Η το Υπουργείο Δικαιοσύνης τους Δικαστές κλπ Υπηρεσίες ?
Φταίει το Κράτος ή η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ των Συλλόγων Αυτοκρατορικού και λοιπών για να είμαστε δίκαιοι ?

p.gabr
09-03-14, 22:34
Στο σπίτι ενός φίλου υπάρχει αυτό


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49878&stc=1


Συγνώμη δεν φαίνεται καλά

Ημερομηνία 15-1-75 Πρόεδρος Κωνσταντίνος Ψιλογιάννης

antonis_p
09-03-14, 22:42
Μπορείτε να μου αναφέρετε μερικές περιπτώσεις τα τελευταία 40 χρόνια που εκπρόσωπος συλλόγου προσέτρεξε ως μάρτυρας σε δικαστήριο ραδιοερασιτέχνη ?
Από ότι μάθαμε από το διαδίκτυο, στην περίπτωση του Baldur, αν και η δίκη έγινε στην Κω, ο δικηγόρος του που προφανώς δεν είχε ιδέα για την Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη, τον υπερασπίστηκε κατόπιν ενημέρωσης από Αθήνα:

Η Ε.Ε.Ρ. επικοινώνησε με τον δικηγόρο του Baldur δια του προέδρου της και υπέδειξε όλες τις τελευταίες Υ.Α. για την ραδιοερασιτεχνική νομοθεσία

http://sv2evs.blogspot.gr/2012/05/blog-post_193.html

john_b
09-03-14, 22:59
Όλα αυτά που συζητάμε εδώ, έχουν τεθεί ποτέ σε κανένα τραπέζι συλλόγου;

studio52
09-03-14, 23:04
Καλησπερα , σε ποιο συλλογο εδω στην Αθηνα μπορω να απευθυνθω για να εχω αδεια για τα βραχεα μετα απο εξετασεις και χωρις να μου ζητησουν ( παρθενο λαδακι ) ?

john_b
09-03-14, 23:07
Σε κανέναν. Κάτσε διάβασε μόνος σου και τράβα δώσε εξετάσεις.

antonis_p
09-03-14, 23:08
Καλησπερα , σε ποιο συλλογο εδω στην Αθηνα μπορω να απευθυνθω για να εχω αδεια για τα βραχεα μετα απο εξετασεις και χωρις να μου ζητησουν ( παρθενο λαδακι ) ?

Κανείς δεν ζητάει λαδάκι, αν κάποιος αισθάνεται χαζός, ψάχνει μόνος του να το δώσει.

Εξετάσεις δίνεις μόνος σου. Αν θέλεις απευθύνεσαι είτε στην ΕΕΡ είτε σε κάποιον σύλλογο για να παρακολουθήσεις τα σχετικά μαθήματα και να πάρεις και μυρωδιά από ραδιοερασιτεχνισμό.

SV1DB
09-03-14, 23:21
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49879&stc=1Παναγιώτη το Acropolis Award είναι πολύ δημοφιλές αλλά τα περισσότερα σε mix modes , στα τέλη Φεβρουαρίου είχαμε
την πρώτη περίπτωση όλα τα QSO σε CW έτσι ο SV1EDY Απόστολος Μπουρούσης πείρε το Πρώτο Acropolis σε CW #1
και είναι ο 467 στην σειρά. Στο επισυνάπτω και ελπίζω και όσοι άλλοι θέλουν ένα καλαίσθητο δίπλωμα να το αποκτήσουν
εξ άλλου είναι Δωρεάν .

antonis_p
09-03-14, 23:23
Δώστε κάποιο link ή πληροφορίες για το εν λόγω award.

SV1DB
09-03-14, 23:32
Εσύ πρέπει να μάθεις πρώτα CW και μετά θα σου πούμε ... Hi Hi

Πληροφορίες για όλα τα διπλώματα στο www.5-9report.gr (http://www.5-9report.gr) 141 τεύχος Αύγουστος 2013 σελίδες 2 έως 5

Dragonborn
09-03-14, 23:37
σε ποιο συλλογο εδω στην Αθηνα μπορω να απευθυνθω για να εχω αδεια για τα βραχεα μετα απο εξετασεις και χωρις να μου ζητησουν ( παρθενο λαδακι ) ?Σε όποιον θέλεις. Με το νέο κανονισμό πρώτον όλες οι άδειες έχουν πρόσβαση στα βραχέα (HF) και δεύτερον δεν παίζει λαδάκι γιατί οι εξετάσεις γίνονται σε computer και βαθμολογούνται αυτόματα από το πρόγραμμα.

john_b
09-03-14, 23:38
Λίγο άσχετο αλλά πρέπει να το μοιραστώ μαζί σας.
ΑΥΤΟΣ είναι συνάδερφος (κλικ στην εικόνα δεξιά από το προφίλ στην σελίδα που θα ανοίξει)

http://www.qrz.com/db/KB1TUR
Τι εργαλεία είναι αυτά ρε παιδιά;
Ένα κι ένα!!!

matthew
10-03-14, 00:04
Λίγο άσχετο αλλά πρέπει να το μοιραστώ μαζί σας.
ΑΥΤΟΣ είναι συνάδερφος (κλικ στην εικόνα δεξιά από το προφίλ στην σελίδα που θα ανοίξει)

http://www.qrz.com/db/KB1TUR
Τι εργαλεία είναι αυτά ρε παιδιά;
Ένα κι ένα!!!

Πραγματικά! Τις παντρεύομαι & τις 5 μαζί!!! :mrgreen:

IC-756
10-03-14, 13:07
@DB όσο και αν συνέβαλαν κάποιοι σύλλογοι αυτοκρατορικοί ή όχι, το ΥΜΕ έχει την ευθύνη η νομοθεσίες να αφορούν όλους τους πολίτες. Εφόσον το ΥΜΕ επηρεάστηκε από κάποιους δεν έκανε καλά τη δουλειά του. Σε αυτό έχουν μερίδιο ευθύνης και άλλα σωματεία που ποτέ δεν επεδίωξαν να εμφανισθούν στο υπουργείο. Τελικά όμως, με την πρόσφατη υιοθέτηση της διαδικασίας των διαβουλεύσεων το ΥΜΕ για πρώτη φορά αντιλήφθηκε τι σκέφτονται οι ρ/ε για αυτό και η απόφαση του 2011 δεν επηρεάστηκε από της πεπαλαιωμένες σκέψεις των προ του 1990 ρ/ε. Συνεπώς ο οποιοσδήποτε ομφάλιος λώρος έχει εξαφανισθεί ή δεν επηρεάζει πλέον.
Σήμερα οι παλιές διαφορές και πικρίες που έχετε πολλοί δεν πρέπει να επηρεάσουν τον κλάδο μας. Κατανοητές οι πικρίες σας και σεβαστές αλλά ανήκουν στο απώτερο παρελθόν.
@John_b με την αυτοματοποίηση των εξετάσεων το 2011 η περίπτωση των «αγοραζώμενων» αδειών πήγε περίπατο (μοναχά κάποιοι με ύποπτες διαθέσεις προσπαθούν να διαδώσουν ότι ακόμη κάτι γίνεται).
@Jimnaf για να μπορέσουμε να συζητήσουμε, ο συνάδελφος που αναφέρεις χρειάζεται να δημοσιοποιήσει όλη την δικαστική απόφαση. Επίσης να μας πει αν θα εφεσιβάλει ή όχι την απόφαση.
Στην υπόθεση Baldour η ΕΕΡ βοήθησε όπως γνωρίζω. Μην την καταδικάζουμε σε όλα.
@studio52 υπάρχουν 3 σύλλογοι στην Αθήνα κάνε μια βόλτα από εκεί 1-2 φορές και αποφασίζεις μόνος σου που θα παραμείνεις. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ αναγκαίο να παρακολουθήσεις τα μαθήματα σε ένα από αυτούς. Οι τυχόν προσωπικές μας γνώμες για τους συλλόγους κάποιες φορές είναι συναισθηματικές και για αυτό το λόγο χρειάζεται να αποκτήσεις προσωπική γνώμη.
@dragonborne υπάρχει μια διαφορά στις 2 κατηγορίες, η sy έχει περιορισμένη πρόσβαση στις υποζώνες ψηφιακών και μορς στα βραχέα. Καλό θα είναι οι συνάδελφοι να αναβαθμίζουν της άδειες τους με το πέρασμα του χρόνου.

IC-756
10-03-14, 13:37
Όσο για τα διπλώματα θα στεναχωρήσω λίγο τον Αντώνη σρι.
Προσωπική μου άποψη είναι τα διπλώματα σε phone έχουν μεγαλύτερη αξία από τα άλλα (cw & digi - mixt) λόγω του διαφορετικού βαθμού δυσκολίας μεταφοράς του σήματος. Πολύ ευκολότερα θα φθάσει ένα ψηφιακό ή μορσικό σήμα στην Αμερική από ότι η φωνή. Για αυτό στα dxcc κυνηγάω τα phone (και όσο οι κεραίες είναι σύρματα και δεν χρησιμοποιεί κάποιος λίνεαρ η κατάσταση γίνεται δυσκολότερη).

john_b
10-03-14, 13:58
@John_b με την αυτοματοποίηση των εξετάσεων το 2011 η περίπτωση των «αγοραζώμενων» αδειών πήγε περίπατο (μοναχά κάποιοι με ύποπτες διαθέσεις προσπαθούν να διαδώσουν ότι ακόμη κάτι γίνεται).

Το ξέρω ότι πια δεν γίνεται, θέλω να μάθω τότε (δεν είναι και πολύ παλιά) τι έκαναν οι σύλλογοι.


* Στους 18.133 τώρα, έχει σταθμό από Ουκρανία, μόλις έκανα επαφή.
http://www.qrz.com/db/EO200LT

Dragonborn
10-03-14, 14:26
Άστα καλύτερα, μην τα σκαλίζεις. Ότι έγινε, έγινε.

Dragonborn
10-03-14, 14:34
Όσο για τα διπλώματα θα στεναχωρήσω λίγο τον Αντώνη σρι. Προσωπική μου άποψη είναι τα διπλώματα σε phone έχουν μεγαλύτερη αξία από τα άλλα (cw & digi - mixt) λόγω του διαφορετικού βαθμού δυσκολίας μεταφοράς του σήματος. Χα χα, ο Αντώνης τώρα βγάζει σπίθες και καπνούς. Πάντως αυτή την ιστορία την ξανάκουσα πρόσφατα σε μια παραλλαγή, δηλαδή ότι στο CW ο κάθε κακομοίρης μπορεί να κάνει DX σχεδόν με τα ψέματα, όμως στο SSB φαίνεται ποιός έχει γ@μ@το σταθμό.

john_b
10-03-14, 14:43
ΧΑΧΑΧΑΧΑ, γι αυτό όποτε κάνω κάποια επαφή νέας μακρινής χώρας μονολογώ αυθόρμητα: "Έτσι γ@μ@ει η Μαγούλα";

antonis_p
10-03-14, 16:21
Χα χα, ο Αντώνης τώρα βγάζει σπίθες και καπνούς. Πάντως αυτή την ιστορία την ξανάκουσα πρόσφατα σε μια παραλλαγή, δηλαδή ότι στο CW ο κάθε κακομοίρης μπορεί να κάνει DX σχεδόν με τα ψέματα, όμως στο SSB φαίνεται ποιός έχει γ@μ@το σταθμό.

:)

στο cw ο σταθμός ανταγωνίζεται άλλους σταθμούς που χρησιμοποούν το ίδιο mode
και στη φωνή επίσης. Άρα όταν κυνηγάς το dx και προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά σου μέσα στο pileup,
δεν είσαι σε πλεονεκτική θέση αφού χρησιμοποιείς ότι χρησιμοποιούν και οι άλλοι.

Το θέμα είναι πως στο μικρόφωνο ξέρει να μιλήσει όποιος μιλάει ενώ στο cw πρέπει να ξέρει ο χειριστής και κάτι ακόμα.

IC-756
10-03-14, 18:24
Παλιά κάποιοι σύλλογοι έκαναν ενέργειες για να σταματήσει το γρηγορόσημο και κάποιοι όχι ή τουλάχιστον δεν έχω στοιχεία πλην ενός. Πάγιο αίτημα της ΕΕΡ ήταν η εφαρμογή του ηλεκτρονικού συστήματος που τελικά και έγινε.
Στο παιλ-απ είναι οι συνθήκες άστα να πάνε. Εγώ μίλησα για απλή σύγκριση qso / mode πχ με psk31 ακούγομαι σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση από ότι με φωνη και ταυτόχρονα το διαπιστώνω στο http://pskreporter.info/pskmap.html πριν μου απαντήσουν κάποιες φορές.
Δείτε σχετικό δημοσίευμα συναδέλφου
http://kb2hsh.blogspot.gr/2013/12/the-capabilities-of-weak-signal-digital.html

Dragonborn
10-03-14, 18:49
Το πρόβλημα με το SSB είναι ότι από χρόνια μαζεύει και απαράδεκτους χειριστές, ιδίως ρωσοουκρανούς και ιταλούς, σε μεγάλους αριθμούς.

Στο CW τα πράγματα ήταν ήσυχα (gentleman's mode) έως πριν 10 χρόνια, μέχρι που άρχισαν τα DX cluster και CW skimmer και επιτρέπουν σε κάθε lid να παριστάνει ότι κάνει QSO στα 30 wpm. Μπορούσες να ψάξεις, να βρεις μισο-σπάνιους σταθμούς και να κάνεις επαφές χωρίς τραγικά pile-ups.

Ησυχία είχε και στο RTTY μέχρι που έγινε εύκολο για όλους με την χρήση της κάρτας ήχου.

john_b
22-03-14, 10:06
Η συμβολή των ρ/ε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης:
http://www.cetl.elemedu.upatras.gr/proc2/proceedings/4-1343.pdf

IC-756
22-03-14, 13:56
Ενδιαφέρον κείμενο, ευχαριστώ.
Όσο για το μητρώοο της ΓΓΠΠ νομίζω ότι κάποιοι σύλλογοι δηλώνουν τα μέλη τους ως ΟΕΑ αλλά, κάποιοι είναι μέλη και άλλου συλλόγου που τα δηλώνει και αυτός. Έτσι μπορεί να έχουμε περισσότερους ΟΕΑ. Γνωρίζει κανείς αν η ΓΓΠΠ διασταυρώνει τα στοιχεία;

lepouras
22-03-14, 15:04
η ΓΓΠΠ διασταυρώνει τα στοιχεία;

οχι.......

Dragonborn
22-03-14, 15:07
Δεν νομίζω ότι τα διασταυρώνει.

Επίσης, ασχέτως με το τι γράφουν τα περιοδικά και οι ιστοσελίδες, οι δραστηριότητες των ελληνικών ΟΕΑ έχουν μειωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια και περιορίζονται σε μαραθωνίους, λίγο JOTA κλπ. Κάνουν και ένα net μια φορά το μήνα. Μόνη εξαίρεση είναι η RSF Hellas (SZ1RSF) που είναι σωματείο με σκοπό ειδικά δραστηριότητες τύπου ΟΕΑ.

antonis_p
22-03-14, 15:18
Η συμβολή των ρ/ε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης:
http://www.cetl.elemedu.upatras.gr/proc2/proceedings/4-1343.pdf

Ναι, στους ραδιοερασιτέχνες έχουν εναποθέσει τις ελπίδες για να βρουν το αεροσκάφος της Malaysian ...


Επίσης, ασχέτως με το τι γράφουν τα περιοδικά και οι ιστοσελίδες, οι δραστηριότητες των ελληνικών ΟΕΑ έχουν μειωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια και περιορίζονται σε μαραθωνίους...

Άλλη φοβερή ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα! Με το καλό τηλεπικοινωνιακή κάλυψη στο gay pride και την παρέλαση του καρναβαλιού!

john_b
22-03-14, 15:57
Γνωρίζει κανείς αν η ΓΓΠΠ διασταυρώνει τα στοιχεία;

Γιατί ξέρει κανείς πόσοι είναι οι ρ/ε;

Dragonborn
22-03-14, 16:15
Με το καλό τηλεπικοινωνιακή κάλυψη στο gay pride... Με αυτά που γράφονται σε αυτό το blog (http://oeisaggeleas.blogspot.gr/2011/05/call-sign-sv1lkm.html) και σε αυτό το blog (https://www.blogger.com/comment.g?blogID=8419310261365937003&postID=4420924817406911734), νομίζω ότι ήδη ψήνεται!!!!

IC-756
22-03-14, 23:52
Γιατί ξέρει κανείς πόσοι είναι οι ρ/ε;

πόσα διακριτικά εκδόθηκαν το γνωρίζουν, αλλά προφανώς δεν γνωρίζουν το μετά. Νομίζω πλησιάζουν της 7000

antonis_p
23-03-14, 07:30
Γιατί ξέρει κανείς πόσοι είναι οι ρ/ε;

Ξέρεις πόσοι από αυτούς νομίζουν πως είναι ραδιοερασιτέχνες;

SV1DB
23-03-14, 12:44
Eίναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υπάρχει επίσημο Ελληνικό Callbook ούτε από το ΥΜΕ ούτε από τους Συλλόγους "ΚΑΝΕΝΑΣ" δεν ενδιαφέρεται , ίσως ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ή ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ αλλά είναι ΝΤΡΟΠΗ να μη ξέρουμε τουλάχιστον πόσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είμαστε
αφού ο κατάλογος των Νέων και των SK δεν ενημερώνεται εδώ και 40... χρόνια !!!!

IC-756
23-03-14, 13:35
Εδώ και 2 χρόνια περίπου τα διακριτικά χορηγούνται από το ΥΜΕ (δεν έχουν πλέον οι περιφέρειες ένα κατάλογο με κενά), οπότε για αυτά υπάρχει ενημέρωση. Η δημιουργία ηλ. αρχείου ετοιμάζεται ήδη από το ΥΜΕ και σε αυτό χρειάζεται να βοηθήσουν οι σύλλογοι. Επιθυμητό - κατά τη γνώμη μου - είναι να μας καλέσει να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα. Τα δε στοιχεία να βρίσκονται στη διάθεση κάθε αρμόδιας υπηρεσίας που έχει λόγο να τα ψάχνει, αλλά όχι σε ιδιώτες μη ρ/ε.

IC-756
23-03-14, 13:40
Ξέρεις πόσοι από αυτούς νομίζουν πως είναι ραδιοερασιτέχνες;

ωραία η ερώτηση σου Αντώνη. Αυτοί που νομίζουν ότι είναι ρ/ε ουσιαστικά είναι κάτοχοι ρ/ε αδειών πιστεύω.

antonis_p
23-03-14, 15:11
ωραία η ερώτηση σου Αντώνη. Αυτοί που νομίζουν ότι είναι ρ/ε ουσιαστικά είναι κάτοχοι ρ/ε αδειών πιστεύω.

Εδώ νομίζουν πως είναι ραδιοερασιτέχνες και οι άλλοι που ΔΕΝ έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη!!!
Δεν θα το νομίζουν αυτοί που έχουν;

john_b
23-03-14, 17:54
Πάντως την βλέπω την δουλειά να καταλήγει όπως κάποτε με τα κυνηγετικά όπλα.
Κάποια στιγμή θα ζητήσουν να δηλώσουμε τα μηχανήματα, ώστε να καταγράψουν και καλά τους αδειούχους και τα μηχανήματα που κυκλοφορούν, με το σχετικό παράβολο φυσικά - φυσικά που θα ανανεώνεται εις οριζόμενα διαστήματα. Επίσης θα ζητούν τα μηχανήματα στην ασφάλεια για να δουν τους αριθμούς σειράς. Σας φένεται τρελό σενάριο; This is Greece Men....

Dragonborn
23-03-14, 18:58
Κάποια στιγμή θα ζητήσουν να δηλώσουμε τα μηχανήματα, ώστε να καταγράψουν και καλά τους αδειούχους και τα μηχανήματα που κυκλοφορούν, με το σχετικό παράβολο φυσικά - φυσικά που θα ανανεώνεται εις οριζόμενα διαστήματα. Επίσης θα ζητούν τα μηχανήματα στην ασφάλεια για να δουν τους αριθμούς σειράς. Σας φένεται τρελό σενάριο;Έτσι ήταν τα παλιά χρόνια στην σταλινική χώρα μας. Κάθε πομποδέκτης, δέκτης κλπ είχε ξεχωριστή άδεια κατοχής και για τις αγοραπωλησίες ήταν μεγάλη φασαρία. Οι έμποροι έπρεπε να έχουν βιβλίο όπου καταχωρούσαν τα πάντα. Επίσης ειδικές άδειες εκδίδοντο για την αγορά, εισαγωγή πιεζοηλεκτρικών κρυστάλων. Ακόμα τα τελωνεία μπλοκάριζαν ότι ηλεκτρονικό τους χτύπαγε και ζητούσαν άδεια εκτελωνισμού από το ΥΜΕ, ακόμα και από Ευρώπη.

Υπήρχαν άδειες μόνο για δέκτη τηλεπικοινωνιών για ραδιοακροατές και για ορισμένους επαγγελματίες. Κάποιος γνωστός μου είχε δέκτη Hallicrafters S-28 για να ρυθμίζει χρονόμετρα με σήμα από σταθμούς προτύπου χρόνου και είχε ειδική άδεια κατοχής δέκτη.

Εκεί που άρχισε να χαλάει η σταλινική σούπα ήταν η ένταξη στην ΕΟΚ και η σήμανση με CE, οπότε με πόνο καρδιάς αναγκάστηκαν να απελευθερώσουν την κατοχή και διακίνηση κάπου στα μέσα-τέλη της δεκατετίας του 1990.

IC-756
23-03-14, 20:27
Τι εποχή και εκείνη που ήθελε άδεια για δέκτη... Τώρα με την ΕΕ μην περιμένετε ότι θα γυρίσουμε πίσω στις άδειες. Αν και θπροσωπικά θα με βόλευε επάνω στην άδεια μου να αναφέρεται το βραχεό και το φορητό μου για εύλογους λόγους.

SV1DB
23-03-14, 20:33
Όλοι οι ραδιοερασιτέχνες παγκοσμίως είχαμε σαν "Ευαγγέλιο" τις εκδόσεις του Callbook International και αυτό της Αμερικής.
Με όλους τους ραδιοερασιτέχνες σε 3μηνη ενημέρωση , τότε μόλις εχορηγούντο τα νέα διακριτικά SV από το Υπουργείο αμέσως
ενημερώναμε το διεθνές Callbook και μάλιστα μας έστελνε και δοκίμια πριν την έκδοση για τυχόν διόρθωση.
Τότε που δεν υπήρχαν οι Η/Υ και όλα περνούσαν στις γραφομηχανές. Τότε είχαμε οργάνωση ... Τώρα είμαστε ένα "μπάχαλο" ΓΙΑΤΙ ???
Ποιος ευθύνεται για την πολυετή αδιαφορία εμείς οι ίδιοι ναι όλοι μας γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται να έχουμε οργάνωση θέλουμε
να είμαστε "ΜΠΑΧΑΛΟ" δεν υπάρχει δικαιολογία καμμία απολύτως... Όσο για τις υποσχέσεις ... βαστάτε μικρά καλάθια .

Dragonborn
23-03-14, 20:58
Τι εποχή και εκείνη που ήθελε άδεια για δέκτη... Εγώ είχα τέτοια άδεια ακροατού ραδιοερασιτεχνικών σταθμών, για ένα Yaesu FRG-7700.

SV1DB
23-03-14, 21:35
Kάθε εποχή έχει και τις ιδιομορφίες της αλλά μην ξεχνάτε ότι τότε κάναμε επανάσταση για να ΔΩΘΟΥΝ ΑΔΕΙΕΣ και μάλιστα σε 15ντάριδες μαθητές του γυμνασίου... αλλά ας αφήσουμε τις απαγορεύσεις και ας συγκρίνουμε την οργάνωση ποτέ δεν είχαμε
φαντασθεί ότι θα φθάναμε σε τέτοια παρακμή και ασυδοσία ... τώρα νομίζω ότι μας καταπιέζουν περισσότερο με πινακίδες στις
κεραίες και περιορισμούς στην ισχύ και την Δαμόκλειο σπάθη της ΕΕΤΤ που είναι ο φόβος και ο τρόμος μήπως κάποιος καλός
γείτονας σας "καρφώσει" γιατί εκπέμπετε ...Ραδιενέργεια"... τουλάχιστον τότε οι άδειες ήταν ισόβιες και χωρίς παράβολα...και η
υποτιθέμενη επαναφορά στην τάξη όσων έκαναν αταξίες ήταν μέσα στο φιλικό πνεύμα του Ραδιοερασιτεχνισμού ...Τότε υπήρχαν και
χώρες και μάλιστα γειτονικές που ο ραδιοερασιτεχνισμός απαγορευόταν με φυλάκιση.

Dragonborn
23-03-14, 21:39
τουλάχιστον τότε οι άδειες ήταν ισόβιες και χωρίς παράβολα.... ...και μετά έγιναν διετείς και με υποχρέωση να προσκομίζεις βεβαίωση ότι είσαι αρεστός στον κ. Γεράρδο σε κάθε ανανέωση. Ά, και απόσπασμα ποινικού μητρώου και βεβαίωση απο την εισαγγελεία.

john_b
23-03-14, 22:32
Δλδ ήσασταν όλοι εν δυνάμη κατασκοπάκια ε;
Ένας παλιός συνάδελφος μου είπε ότι όποιος απουσίαζε περισσότερο από 3 μέρες έπρεπε να δηλώσει που θα βρίσκεται. Ισχύει αυτό ή είναι μούφα;

Και το βασικότερο, γιατί αυτό δεν μπορει να γινει από μεμονομένα άτομα, δεν μπορείτε να πιέσετε τους συλλόγους σας, όσοι ανήκετε σε σύλλογο, για την δημιουργία ενός Πανελλαδικού Call Book;

matthew
23-03-14, 22:45
Kάθε εποχή έχει και τις ιδιομορφίες της αλλά μην ξεχνάτε ότι τότε κάναμε επανάσταση για να ΔΩΘΟΥΝ ΑΔΕΙΕΣ και μάλιστα σε 15ντάριδες μαθητές του γυμνασίου... Πραγματικά σκοτεινές εποχές τότε, απ' ότι διάβασα στο blog σου: https://sv1db.wordpress.com/ellas-kai-radioerasitexnismos-1960-1980

SV1DB
23-03-14, 23:11
Μόνο η Κρήτη έχει κάποια τάξη με αναρτημένο κατάλογο στην ιστοσελίδα της δεν έχω δει κάτι άλλο οργανωμένο το SV CALLBOOK της ΕΕΡ είναι μόνο για μέλη ... και όσους ξεχάστηκαν στην λίστα από 40 χρόνια και βάλε ακόμα και τα SK δεν έχουν την ευαισθησία να τους βάλουν ένα σταυρό δίπλα στο χαρακτηριστικό τους πλήρης αναλγησία. Και εμείς μιλάμε τώρα για οργάνωση .... οι άλλοι δεν ανακοινώνουν τίποτα τουλάχιστον στις ιστοσελίδες , το δε Υπουργείο ομιλεί περι προσωπικών δεδομένων που δεν υπήρχαν ούτε επι της Δικτακτορίας...η δε ΕΕΤΤ ασχολείται με την DIGEA εκεί που έχει "εμπορικό" ενδιαφέρον σιγά μην ασχοληθεί με τους Ραδιοερασιτέχνες... αυτοί εάν δεν ξυπνήσουν θα χάσουν πολύ σύντομα και αυτά που έχουν... Αυτά που περάσαμε και τον πόλεμο που μας έκαναν για μια 10ετία οι ίδιοι Ρ/Ε καλλίτερα να μην τα επαναλαμβάνω γιατί ειλικρινά ντρέπομαι ...

jimnaf
24-03-14, 01:47
8 σελίδες χωρίς καμία πρόταση.

Μείνετε στα παλιά και αναμασήστε ότι σας έκαναν και ότι τους κάνατε.

Σαφώς και η εμπειρία του παρελθόντος σε κάνει σοφότερο , όχι όμως μόνο
για να τα διηγείσαι, αλλά και να τα κάνεις πράξη.

Μην αναπολείτε το παρελθόν , πάει πέρασε , τώρα τι κάνουμε;

Χα……. πολύ απλά ότι κάνουμε και με αυτούς που μας κυβερνούν ……μια απ΄ τα ίδια.

Γ………… χωρίς Σ………….

SV1DB
24-03-14, 02:43
Ο Ραδιοερασιτεχνισμός είναι δυνατός και θα νικήσει παρά την παρακμή του ... Αλλά θέλει και κότσια , δύναμη, και αλληλεγγύη ,
Κανένας δεν θέλει τα φαντάσματα που παρελθόντος να μας διχάζουν, αλλά οι νέοι πρέπει να πάρουν την σκυτάλη, με όρεξη και πραγματικό πνεύμα για το καλλίτερο χόμπι στον κόσμο και να απαιτήσουν αυτά που πρέπει , διαφορετικά μας περιμένει το χάος, μην συγκρίνετε εποχές και καταστάσεις μη εμπλέκετε πολιτικές , απλά μείνετε ΓΝΗΣΙΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ και ακολουθείστε την πορεία που όλοι γνωρίζετε και αφίστε πίσω τα όποια προσωπικά είναι πολλοί εκείνοι που βιώσαμε για δεκαετίες την αδιαλαξία και την αλαζονία ατόμων που η Ιστορία θα τους στολίσει κατάλληλα, μην παραιτείσθε, αγωνισθείτε για το μέλλον του Ελληνικού Ραδιοερασιτεχνισμού ενωμένοι...

Dragonborn
24-03-14, 09:29
Ο Ραδιοερασιτεχνισμός είναι δυνατός και θα νικήσει... Ποιόν θα νικήσει; Μήπως τους πειρατές;

SV1DB
24-03-14, 10:56
Ο Ραδιοερασιτεχνισμός με την έκφραση ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ εννοώ θα ζήσει γιατί τα συμπτώματα παρακμής είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς των συλλόγων που δεν μπορούν να κάνουν τα μέλη τους να ενδιαφερθούν ώστε να είναι μικρές κοινωνίες ΕΝΩΜΕΝΕΣ.

Το κάθε αδειούχος και ανεξάρτητη οντότητα δεν ωφελεί κανένα, γιατί στην ομαδική πορεία όλων μαζί υπάρχει πάντα η λύση στα θέματα μας , το Υπουργείο σε αιτήματα μεμονωμένων ατόμων σπάνια θα τα λάβει υπ όψιν του, ενώ σε συλλογικά αιτήματα πολύ ποιο ανώδυνα θα τα επιλύσει.
Όσο για τους πειρατές είναι ένα δυναμικό "παθιασμένων" αλλά στην πλειονότητα απογοητευμένων με αυτά που έζησαν ή ζουν και στέκονται μακριά από τα νόμιμα δρώμενα . Τους κάλεσε ποτέ κανένας σύλλογος ??? για να τους δώσει κίνητρα να μπούν στην οικογένειά μας ΟΧΙ ! γιατί ? μήπως δεν έχουν γνώσεις , μήπως δεν τους θέλουν γιατι είναι πιο δραστήριοι από τα υπόλοιπα σε νάρκωση μέλη τους ? Πολλά τα ερωτήματα αλλά όλα αυτά δεν θέλουν χρήμα θέλουν ΟΡΓΑΝΩΣΗ και αυτήν ακόμα την αγνοούν...

john_b
24-03-14, 11:48
Το θέμα Κων/νε είναι πως με ότι βιώνουμε σήμερα, κανείς δεν έχει κουράγια να ασχοληθεί με το χόμπυ του με τον τροπο που αναφέρεις. Ποιός θα τρέξει για τα γούστα του όταν τον τρέχει η ίδια η ζωή; Τουλάχιστον δεν δεσμευόμαστε πια να ανήκουμε σε κάποιον σύλλογο για να βγάλουμε άδεια. Όσο για τους υπάρχοντες συλλόγους, αν δεν κάνουν κάτι για όλα αυτά, είναι προδιαγεγραμένη η πορεία τους.

antonis_p
24-03-14, 11:56
Το θέμα Κων/νε είναι πως με ότι βιώνουμε σήμερα, κανείς δεν έχει κουράγια να ασχοληθεί με το χόμπυ του με τον τροπο που αναφέρεις. Ποιός θα τρέξει για τα γούστα του όταν τον τρέχει η ίδια η ζωή; Τουλάχιστον δεν δεσμευόμαστε πια να ανήκουμε σε κάποιον σύλλογο για να βγάλουμε άδεια.

Αν υπήρχε η δέσμευση να ανήκουμε σε συλλόγους, τότε οι σύλλογοι (αυτοί που είναι της προκοπής) θα ήταν ισχυροί, άρα εμείς, οι ραδιοερασιτέχνες, θα είμαστε ισχυροί. Τώρα έκαστος για την πάρτη του και όλοι μας αδύναμοι. Γενικά, οι συλλογικότητες ενοχλούν, και είναι "καλό" να μην υπάρχουν. Γιατί να είμαστε ισχυροί; Η ισχύς εν τη ενώσει, σωστά; Γιατί να μην πληγεί το κύρος της κάθε ένωσης; Για να έχουμε λόγο στη δημιουργία της νομοθεσίας; Για να έχουμε φωνή στην κυβέρνηση;

SV1DB
24-03-14, 13:03
Και όμως στις δύσκολες ημέρες μάλλον χρόνια που ζούμε και δυστηχώς θα συνεχισθούν, εάν δεν εκτονωθούμε σε κάποια ασχολία -χόμπι τότε θα τρελλαθούμε και το χόμπι μας είναι επικοινωνιακό δεν είναι κάτι κλειστό, βουβό, χωρίς ζωή είναι ζωντανό και μας κρατάει ζωντανούς . Τώρα η συλλογική συμμετοχή φυσικά και δεν είναι πλέον υποχρεωτική αλλά όσο το χόμπι μας είναι επικοινωνιακό και τα λέμε μέσω των σταθμών μας άλλο τόσο έρχεται και η στιγμή που θέλουμε να κάνουμε ένα "eyeball" QSO να γνωριστούμε και προσωπικά , αυτή την επαφή πρέπει να την κάνουμε σε συλλογικούς χώρους και όχι όπως κάνανε την δεκαετία του 60 στου Παπασπύρου . Δεν πρέπει να γυρίσουμε πίσω πρέπει να δούμε με αισιοδοξία το μέλλον και έτσι να νικήσουμε τις αντιξοότητες μέσα από την αληλοβοήθεια τεχνική, συλλογική, κοινωνική.

IC-756
24-03-14, 16:07
Στην Θεσσαλονίκη έφτιαξαν 7-8 συλλόγους και έτσι ο καθένας βρίσκει αυτόν που του πάει, δεν είναι κακή η ύπαρξη πολλών συλλόγων αρκεί να συνεργάζονται στα βασικά. Κάτι που φαίνεται να προσπαθεί να το αρχίσει η ΕΡΒΕ. Θα δείξει.
Στην Αθήνα όσο κάποιοι που διοικούν συλλόγους συνεχίζουν να μην ομιλούν καν με τους απέναντι, δεν θα βγει άκρη.
Με συγχωρείτε κ. Κωσταντίνε αλλά οι ρ/ε της γενιάς σας κουβαλάτε δυσάρεστες αναμνήσεις (δεν μας απασχολεί πλέον ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο, αυτά έμειναν στην ιστορία και ούτε πρόκειται νομίζω κάποιος να ασχοληθεί μελλοντικά ακόμη και αν είναι και ιστορικός - εσείς βέβαια καλά κάνετε και απέχετε από ΔΣ συλλόγων) και δεν μπορείτε να βοηθήσετε σε συλλογικά θέματα.
Καλό θα είναι τα ΔΣ των συλλόγων να ανανεωθούν με αδειούχους μετά το 90 ή το 2000. Για να δουν προκοπή οι σύλλογο, οι ρ/ει και το χόμπι η μαγική λέξη λέγεται ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.

matthew
24-03-14, 16:37
8 σελίδες χωρίς καμία πρόταση.
Σύμφωνα με το θέμα του νήματος:


Γράψτε τα παράπονα και τις προτάσεις σας
όταν τελειώσουμε με τα παράπονα, θα πέσουν μετά & οι προτάσεις. :001_tongue:

Σοβαρά τώρα, το όλο πρόβλημα ξεκινάει ΜΕΣΑ από τους ίδιους τους συλλόγους. Συμφωνώ με τους περισσότερους, αλλά όπως έγραψα & σε προηγούμενο ποστ, υπάρχει γενικά έλλειψη παιδείας => έλλειψη ραδιοερασιτεχνικής παιδείας.
Όταν τα μέλη ενός συλλόγου φαγώνονται στην κυριολεξία μεταξύ τους για το ποιος θα γίνει πρόεδρος, αντιπρόεδρος, ταμίας, έφορος κλπ, πως είναι δυνατόν να συνεργαστούν στην τελική όλοι μαζί μετά; Όταν επίσης τα μέλη ενός συλλόγου πατάνε το πόδι τους στο σύλλογο ΜΟΝΟ για την ετήσια κοπή της πίτας & ΟΥΤΕ καν στις εκλογές για νέο ΔΣ κάθε 2 χρόνια (ανάλογα το καταστατικό του κάθε συλλόγου), πως είναι δυνατόν να είναι δραστήριος μετά ένας σύλλογος; Όταν σύλλογοι γειτονικών νομών ΔΕΝ έχουν συνεργαστεί ποτέ μεταξύ τους για οποιαδήποτε ρ/ε δραστηριότητα, πως θα προωθήσουν το χόμπι; Όταν δεν ενημερώνουν τα μέλη τους με τακτικά σεμινάρια πάνω σε τεχνικά θέματα αλλά κυρίως για τις σχετικές νομοθεσίες (ΦΕΚ, bandplan κλπ) αλλά & για θέματα ρ/ε δεοντολογίας, τι είδους ρ/ε περιμένουμε να έχουμε μετά;
Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να εξεταστούν σε πρώτη βάση. Παραπονιούνται μερικοί ρ/ε για τους παράνομους, ενώ μερικοί ρ/ε παρανομούν οι ίδιοι σε κάποια θέματα (στήσιμο link για σύνδεση στο echolink χωρίς άδεια, στήσιμο ιδιωτικών repeaters χωρίς άδεια, χρήση συχνοτήτων εκτός ρ/ε μπάντας). Όλοι μας τα ξέρουμε, αλλά δεν μιλάνε γι' αυτά τα πράγματα.
Τέλος συμφωνώ & με αυτό που έγραψε ο john_b, ότι δυστυχώς ο κόσμος είναι ψυχολογικά σκοτωμένος λόγω αυτών που συμβαίνουν. Οπότε μόνο διάθεση για χόμπι δεν έχει γενικά.

IC-756
24-03-14, 20:02
"...Όταν σύλλογοι γειτονικών νομών ΔΕΝ έχουν συνεργαστεί ποτέ μεταξύ τους για οποιαδήποτε ρ/ε δραστηριότητα..." πόσο δίκιο έχεις. Ακόμη δε χειρότερο, οι σύλλογοι που βρίσκονται σε ένα νομό να μην έχουν συνεργαστεί ποτέ βλ. Αττική.
Θα κινδυνέψω να γίνω ρατσιστής ή να κακοκαρδίσω κάποιους αλλά, νομίζω τα χειρότερα προβλήματα τα είχαν οι διψήφιοι. Στην εποχή τους δημιουργήθηκε και καλλιεργήθηκε η διχόνοια όπως μαθαίνω από όσα ακούω ή διαβάζω στο βιβλίο του ΑΙΑ. Επιπλέον, αρκετοί από αυτούς έλαβαν άδειες χωρίς εξετάσεις και αρκετοί από αυτούς ήταν μέλη διαδοχικά ή και ταυτόχρονα στα 2 Αθηναικά σωματεία που ήταν εχθρικά μεταξύ τους. Αυτό ευτυχώς φαντάζει αδιανόητο σήμερα.
Γεγονός ακόμη χειρότερο προσπάθησαν και κατάφεραν τα διψήφια διακριτικά να... μην ξαναδοθούν ποτέ! Καλά διαβάσατε, το δικό μας διακριτικό κάποτε θα ξαναδοθεί σε νέο συνάδελφο ενώ εκεινών όχι. Λες και η εποχή τους προσέφερε μόνο θετικά στο χόμπι.
Ελπίζω ότι έστω και τώρα υπάρχουν ελπίδες να βελτιωθεί η τρέχουσα κατάσταση. Ίδωμεν.

john_b
24-03-14, 20:06
Νομίζω ότι όλα τα διακριτικά δεν επαναχωρηγούνται

SV1DB
24-03-14, 20:36
Όλα όσα αναφαίρετε είναι σωστά και τα παρακολουθώ τα τελευταία 46 χρόνια ... αλλά πρέπει κάτι να ταράξει τα λιμνάζοντα νερά γιατι μια οι συγκυρίες της ύφεσης και του οικονομικού προβλήματος που αγκίζει πλέον όλους μας έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα βεβαίως αλλά πρέπει και αυτό το χόμπι μας να επιζήσει... Αυτό μόνο τα δραστήρια μέλη του κάθε συλλόγου μπορούν εμείς όσοι δεν είμαστε μέλη τους μόνο προτάσεις και θετική κριτική μπορούμε να προσφέρουμε... Όσο για τα διακριτικά από το ΑΑ στο ΖΖ είναι 676 από το ΑΑΑ στο ΖΖΖ 17.576 μόνο για το SV ! για τα SW, SX, SY, SZ, άλλα 87.880 έαν βάλετε και τα J4A έως J4Z άλλα 17576, SV0 676 ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ 124.384 ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΘΑΝΟΥΝ ... Επομένως είναι άσκοπο να ανακυκλώσουμε διακριτικά ερασιτεχνών που δεν βρίσκονται στην ζωή . Εδώ δεν ξέρουμε πόσοι είμαστε συνολικά ... Πάντως δεν είμαστε 124.384 ...

matthew
24-03-14, 21:33
Νομίζω ότι το SOS είναι το μοναδικό διακριτικό που δεν δίνεται πουθενά, για τον ευνόητο λόγο φυσικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :001_unsure:

john_b
24-03-14, 21:39
Και αυτά του κώδικα Q (QRZ,κ.λπ.)

matthew
24-03-14, 23:13
Ναι, σωστά. Αν & υπάρχουν στοιχεία για τον κώδικα Q από QAA-QZZ χρησιμοποιούνται κάποια συγκεκριμένα από τους ραδιοερασιτέχνες καθώς & κάποια συγκεκριμένα έχουν δεσμευθεί για ναυτιλιακές, αεροναυτικές υπηρεσίες κλπ. Οπότε λογικά δεν θα πρεπε να δίνονται διακριτικά που αρχίζουν από Q. Όπως & να έχει το πρόβλημα δεν είναι τα διακριτικά όπως είπε & ο SV1DB. Αλλά η συνεργασία των ρ/ε μεταξύ μας. Αν επιτευχθεί αυτό σε ατομικό επίπεδο, μόνο τότε πιστεύω θα δούμε προκοπή μετά σε συλλογικό επίπεδο.

IC-756
25-03-14, 02:08
"... από το ΑΑ στο ΖΖ είναι 676 από το ΑΑΑ στο ΖΖΖ 17.576 μόνο για το SV..."
Λοιπόν για την κατηγορία SV από το ΑΑ έως ΖΖ χρησιμοποιήθηκαν ήδη, μένουν μόνο από ΑΑΑ έως ΖΖΖ δηλαδή αν τώρα είμαστε 6-7000 άλλες 10000 διακριτικά (τα SW,SX & SZ εξαιρούνται του υπολογισμού μας διότι δεν χορηγούνται σε μεμονωμένους ρ/ε). Τα οποία 10000 διακριτικά κάποιοι από τους σημερινούς θα προφθάσουν να τα δουν να εξαντλούνται. Συνεπώς, σε κάποιες δεκαετίες το διακριτικά όσων έχουν αποβιώσει για πάνω από 5-10 χρόνια θα επαναχρησιμοποιηθούν. Όπως γίνεται σε τόσες και τόσες χώρες (πχ ΗΠΑ) αυτό δεν είναι κακό.
Παλιά οι νομαρχίες εκτός των άλλων (SOS,κλπ) δεν χορηγούσαν και διακριτικά με τα αρχικά συλλόγων πχ ΕΕΡ, ΣΡΕ, ΣΕΡ κλπ. δεν ξέρω τώρα που τα χορηγεί το ΥΜΕ τι γίνεται, φαντάζομαι συνεχίζετε το ίδιο.
Διακριτικά από Q έχουν χορηγηθεί πολλά ήδη, νομίζω τώρα δίνουν από Ρ. Δεν γνωρίζω εάν χορηγήθηκαν πχ όπως QRG,QRZ κλπ.
Ήδη ανακοινώθηκε από τον υφυπουργό επικοινωνιών η δημιουργία ηλ. αρχείου διακριτικών σύντομα οπότε τουλάχιστον θα γίνουν γνωστά τα χορηγημένα ήδη.

jimnaf
25-03-14, 02:38
Δηλαδή αν δώσουν και 4 ψηφία τι θα γίνει π.χ. SV3ABCD.

Διαφωνώ με την επαναχορήγηση των διακριτικών εκτός και αν είναι επιθυμία
του ραδιοερασιτέχνη με δήλωση του.

Άντε τώρα να ξέρεις ποιος είναι ο νέος G5RV … η ο DK7 κλπ………… ιεροσυλία!!!!!

matthew
25-03-14, 04:05
Μπορούν να δοθούν διακριτικά όπως SV1XRK, SV2XRK... SV9XRK. Αν βάλουμε & την κατηγορία Y πχ SY1BML, SY2BML... SY9BML τότε οι συνδυασμοί είναι πάρα πολύ περισσότεροι. Μιλάμε για εκατομμύρια 3ψήφια διακριτικά.

antonis_p
25-03-14, 07:25
Όταν τελειώσουν τα υπάρχοντα θα δώσουν και άλλα prefixes. Πάντως το να δοθεί ξανά ένα διακριτικό κλήσης μερικά χρόνια μετά τον θάνατο του ραδιοερασιτέχνη ή μερικά χρόνια μετά τη λήξη της άδειας (όπως κάνουν οι ΗΠΑ) γιατί να είναι κακό; Εξάλλου το δ/κ δεν ανήκει στον ραδιοερασιτέχνη αλλά στο κράτος, για αυτό και αυτό μπορεί να το ανακαλεί όταν ο ρ/ε πέφτει σε κάποιο παράπτωμα. Στο κάτω κάτω πόσα από τα χιλιάδες που έχουν δοθεί είναι ή ήταν κάποτε ενεργά; Ένας σημερινός SY-κάτι που την επόμενη χρονιά επιλέγει να ξαναδώσει εξετάσεις για να πάρει prefix SV, σημαίνει πως καπάρωσε το πρώτο του δ/κ όχι μόνο εφ' όρου ζωής αλλά και για ΠΑΝΤΑ;

Σκεφτείτε την περίπτωση των ΗΠΑ που οι ραδιοερασιτέχνες δίνουν αρκετές φορές εξετάσεις προκειμένου να πάρουν υψηλότερου επιπέδου άδεια και μικρότερο call sign. Ξεκινούν από 7 ψήφια και μπορούν να φτάσουν σε 4 ψήφια. Γιατί εδώ να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Επειδή απλά κάποιος έγινε ραδιοερασιτέχνης πιο πριν και το καπάρωσε;

Εδώ κάποιοι έχουν ονόματα πρώην πρωθυπουργών, στρατηγών κλπ που έχουν δοθεί σε δρόμους, πλατείες κλπ και δεν μπορεί να ξαναδοθεί call sign; Όποιος έχει τέτοιο καημό να δίνει "εντολή" στους κληρονόμους του να πληρώνουν την ανανέωση της άδειας του και να έχει το δ/κ και στον άλλο κόσμο εσαεί.

john_b
25-03-14, 08:40
Εγώ πάλι θεωρώ ότι το διακριτικό πρέπει να είναι μοναδικό.
Έτσι κι αλλιώς, από 2ψήφια, έγιναν 3ψήφια και μπορούν να γίνουν 4ψήφια αν χρειαστεί.
Επίσης μπορεί να έχουν διακριτικά του τύπου: 1SV1XXX...


"...Ήδη ανακοινώθηκε από τον υφυπουργό επικοινωνιών η δημιουργία ηλ. αρχείου διακριτικών σύντομα οπότε τουλάχιστον θα γίνουν γνωστά τα χορηγημένα ήδη.

Έχεις κάπου την ανακοίνωση να την δούμε;

matthew
25-03-14, 09:24
3. Στην Κεντρική Υπηρεσία του ΥΥΜΔ ανατίθενται οι αρμοδιότητες:
.
.
.
.
.
.
.
3.9. μέριμνας για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση των σχετικών διαδικασιών και ενός ολοκληρωμένου πληροφοριακού συστήματος υποβοήθησης του έργου των ΑΠΥ και της Κεντρικής Υπηρεσίας του ΥΥΜΔ για θέματα διαχείρισης ειδικών διακριτικών κλήσεως, κατανομής διακριτικών κλήσεως στις ΑΠΥ, ηλεκτρονικής έκδοσης ραδιοερασιτεχνικών αδειών μέσω του διαδικτύου, τήρησης ηλεκτρονικών Μητρώων των αδειών ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου, αναμεταδοτών-επαναληπτών-ραδιοφάρων, ειδικών εκχωρήσεων συχνοτήτων για την πραγματοποίηση δοκιμών κλπ.
http://www.opengov.gr/yme/?p=1646

antonis_p
25-03-14, 09:26
Εγώ πάλι θεωρώ ότι το διακριτικό πρέπει να είναι μοναδικό.
Έτσι κι αλλιώς, από 2ψήφια, έγιναν 3ψήφια και μπορούν να γίνουν 4ψήφια αν χρειαστεί.
Επίσης μπορεί να έχουν διακριτικά του τύπου: 1SV1XXX...


Το 1SV δεν είναι Ελληνικό prefix, δεν έχεις καταλάβει την έννοια του prefix της χώρας.

Επίσης δεν δίνονται μεγαλύτερα των 3 γραμμάτων suffix σε ραδιοερασιτέχνες από κανένα κράτος.

john_b
25-03-14, 11:49
Ναι σωστά, αν και γενικά δεν υπάρχει prefix να αρχίζει από 1 νομίζω οπότε θα μπορούσαμε να το διεκδικήσουμε ως Ελληνικό prefix, σκέψεις κάνω έτσι ελπίζω να μην λέω βλακείες, ή θα μπορούσε να προσεθεί ένας ακόμη αριθμός: SV11ZZZ, ή γράμμα SVAXXX, έτσι κι αλλιώς στις λίστες αναφέρεται ως SVA - SZZ η Ελλάδα, οπότε δεν παίζει αυτό;

@matthew (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54621): ηλεκτρονικής έκδοσης ραδιοερασιτεχνικών αδειών μέσω του διαδικτύου
Ελπίζω να μην το κάνουν σαν τα τέλη κυκλοφωρίας και τυπώνουν κανένα παλιόχαρτο οι συνάδερφοι. Οικονομία και στο καρτελάκι;;;

IC-756
25-03-14, 11:57
Το θέμα του ηλ. αρχείου είναι υποχρεωτικό από τη νομοθεσία όπως ανέφερε παραπάνω ο συνάδελφος matthew. Κάτι που έχει καθυστερήσει ήδη εδώ και 2,5 χρόνια περίπου.
Ο υφυπουργός ανακοίνωσε ότι η δημιουργία του ηλ. αρχείου έχει αρχίσει με σχετική επιστολή του στην ΕΕΡ η οποία δημοσιεύθηκε στο τρέχον τεύχος του svnea σελ. 8.
Τα διακριτικά όταν τελειώσουν η λύση είναι η λελογισμένη επαναδιανομή, τετραψήφια διακριτικά είναι πολύ δυσχρηστα και για το λόγο αυτό δεν χρησιμοποιούνται σε καμμία σύγχρονη ευρωπαική χώρα. Αλλά αυτό το θέμα δεν με απασχολεί για λόγους... πρακτικούς (δεν θα το αντιμετωπίσω εν ζωή) hihi

john_b
25-03-14, 12:04
Ο νόμος είνσαι σαφής πάντως, δεν επαναχωρηγούνται τα διακριτικά κλήσης.

Τάκη, γιατί καποιος μεγάλος σύλλογος δεν έχει προχωρήσει στην δημιουργία ενός ελεύθερου φόρουμ για όλους τους ρ/ε και όχι μόνο για τα μέλη του, ώστε να γίνει ένας κοινός τόπος επαφής, ανταλαγής ιδεών και προτάσεων και να διεξάγονται διάφορες σηζητήσεις προς την κατεύθηνση της βελτίωσης του χόμπι μας;

antonis_p
25-03-14, 12:09
Ναι σωστά, αν και γενικά δεν υπάρχει prefix να αρχίζει από 1 νομίζω οπότε θα μπορούσαμε να το διεκδικήσουμε ως Ελληνικό prefix, σκέψεις κάνω έτσι ελπίζω να μην λέω βλακείες, ή θα μπορούσε να προσεθεί ένας ακόμη αριθμός: SV11ZZZ, ή γράμμα SVAXXX, έτσι κι αλλιώς στις λίστες αναφέρεται ως SVA - SZZ η Ελλάδα, οπότε δεν παίζει αυτό;

http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_prefix_(amateur_stations)

Από 1 υπάρχουν prefixes. (1a)

matthew
25-03-14, 12:23
ηλεκτρονικής έκδοσης ραδιοερασιτεχνικών αδειών μέσω του διαδικτύου
Ελπίζω να μην το κάνουν σαν τα τέλη κυκλοφωρίας και τυπώνουν κανένα παλιόχαρτο οι συνάδερφοι. Οικονομία και στο καρτελάκι;;;
Όντως, αυτό είναι λίγο μυστήριο θέμα... Θα δείξει τι σκοπό έχουν με αυτό.


γιατί καποιος μεγάλος σύλλογος δεν έχει προχωρήσει στην δημιουργία ενός ελεύθερου φόρουμ για όλους τους ρ/ε και όχι μόνο για τα μέλη του, ώστε να γίνει ένας κοινός τόπος επαφής, ανταλαγής ιδεών και προτάσεων και να διεξάγονται διάφορες σηζητήσεις προς την κατεύθηνση της βελτίωσης του χόμπι μας;
Καλή ιδέα. Βασικά 2 πράγματα μπορούν να συμβούν, ή κάτι τέτοιο θα ευδοκιμήσει & θα κάνει καλό στο χόμπι, ή θα πέσουν τρελές... "κεραιομαχίες"! :mrgreen:
Προς το παρόν μόνο η ενότητα της κοινότητας εδώ είναι ένα γενικό ραδιοερασιτεχνικό σημείο αναφοράς, αλλά με πολύ λίγους να συμμετέχουν ενεργά...

john_b
25-03-14, 13:50
Πράγματι. Πάντως όσον αφορά τις κεραιομαχίες, όλα είναι θέμα διαχείρησης.

IC-756
25-03-14, 14:14
Ο νόμος είνσαι σαφής πάντως, δεν επαναχωρηγούνται τα διακριτικά κλήσης.

Τάκη, γιατί καποιος μεγάλος σύλλογος δεν έχει προχωρήσει στην δημιουργία ενός ελεύθερου φόρουμ για όλους τους ρ/ε και όχι μόνο για τα μέλη του, ώστε να γίνει ένας κοινός τόπος επαφής, ανταλαγής ιδεών και προτάσεων και να διεξάγονται διάφορες σηζητήσεις προς την κατεύθηνση της βελτίωσης του χόμπι μας;

Προς το παρόν το θέμα ρ/ε καλύπτεται εδώ, μάλιστα αρκετά καλά θα έλεγα και σε καλό επίπεδο.
Ο ΣΡΕ είχε δημιουργήσει φόρουμ ελεύθερο σε όλους αλλά δεν έχει κάποια αξιόλογη κίνηση τώρα κατά τη γνώμη μου. Ο μόνος περιορισμός που έχουν βάλει είναι να έχεις διακριτικό για να δημοσιεύεις που το βρίσκω λογικό. Δεν σε αποκλείουν αν δεν είσαι μέλος τους. Η λειτουργία αυτού του φόρουμ παλαιότερα είχε μεγαλύτερη κίνηση, πριν λίγα χρόνια μετά από ένα κρασάρισμα σέρβερ κάτι μεσολάβησε και η κίνηση έπεσε.
Η δημιουργία φόρουμ νομίζω "φοβίζει" τα ρ/ε σωματεία και γενικά δεν προχώρησαν σε κάτι τέτοιο, τους φοβίζει λέω γιατί αν λάβουμε υπόψη το βρισίδι που λαμβάνει χώρα σε κάποια μπλογκ θα πρέπει να υπάρχει κάποιος standby για να εποπτεύει κλπ. Οπότε για να συμβεί αυτό φαντάζομαι θα χρειάζονται κάποιοι εθελοντές σε μόνιμη βάση. Βέβαια, επειδή δεν έχω υπόψη κάποιο σωματείο να κάλεσε για τους συγκεκριμένους εθελοντές μέχρι τώρα, δεν γνωρίζω εάν προσφέρονται κάποιοι ή όχι. Το θέμα μάλλον έχει παραπεμφθεί να αντιμετωπιστεί μελλοντικά με την οποιαδήποτε τυχόν αναδιοργάνωση ων σωματείων.
Προσωπικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το φόρουμ εδώ και την παρέα οπότε δεν ψάχνω κάτι άλλο. Παρακολουθώ μόνο κάποια ξένα μπλογκ όπως πχ το http://blog.g4ilo.com/ που σε παραπέμπει και σε διάφορα άλλα.

john_b
25-03-14, 14:26
Εμείς εδώ μια χαρά είμαστε και μάλιστα με ψηλό το επίπεδο των συμετεχόντων και παρεΐστικη ατμόσφαιρα, αλλά οι προτάσεις στο φόρουμ του Χ μεγαλοσυλλόγου δεν θα είναι απλά συζήτηση, θα είναι αιτήματα προς υλοποίηση και θα πιέζεται ο σύλλογος να τα υλοποιήσει, μήπως αυτό φοβούνται τελικά;

IC-756
25-03-14, 15:11
Όλα είναι πιθανά who knows;

Dragonborn
25-03-14, 15:21
Γενικά τα forums αυτήν την εποχή δεν είναι στη μόδα. Ο πολύς κόσμος προτιμά facebook και groups στο facebook. Ειδικά στο forum του ΣΡΕ τώρα, ποιός να γράψει αφού ο σύλλογος αυτός είναι φάντασμα με 5 ενεργά μέλη (ο ιδρυτής, 2 στο Κορωπί και 2 στα Β. Προάστια).

matthew
25-03-14, 15:25
Ο ΣΡΕ είχε δημιουργήσει φόρουμ ελεύθερο σε όλους αλλά δεν έχει κάποια αξιόλογη κίνηση τώρα κατά τη γνώμη μου.
Το ίδιο & του ΣΕΡ.


το βρισίδι που λαμβάνει χώρα σε κάποια μπλογκ
Πραγματικά! Μεγάλη δυσφήμηση για το ρ/ε. :thumbdown: Άντε να θελήσει κάποιος να ασχοληθεί με το χόμπι & να πέσει σε πρώτη φάση σε ένα τέτοιο μπλογκ. Η πρώτη εντύπωση που θα σχηματίσει θα είναι & η χειρότερη, θα απογοητευτεί & θα αποθαρρυνθεί κατευθείαν...

SV1DB
25-03-14, 19:15
Αναμένουμε τις υποσχέσεις του ΥΜΕ για τα χαρακτηριστικά όλων των Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα περιμένουμε πολύ καιρό το γιατί είναι απλό, ποιος Υπάλληλος θα ελέγξει τα χιλιάδες διακριτικά ? Γιατί αν απλά μαζέψουν τους καταλόγους και απλά τους ανακοινώσουν χωρίς επεξεργασία και αναφέροντας επεξεργασία εννοώ SK, ανανεωμένα, ανενεργά δηλαδή μη ανανεωμένα, κενά ανάμεσα στην λίστα δηλαδή αυτοί που πείραν τα εύκολα και εύηχα και άφισαν τα πολύπλοκα στους "πληβείους" ακόμη και διακριτικά με δύο ονόματα έχει πολύ δουλειά και εάν δεν το "τρέξουν" θα πάρει ...χρόνια. Σε αναμονή λοιπόν .

Dragonborn
28-03-14, 20:04
Διαβάστε για τα κατορθώματα του ΔΣ της ΕΡΔΥΠ και ιδίως του προέδρου της: http://2mdes.blogspot.com/2014/03/33.html
:w00t:

SV1DB
28-03-14, 20:38
Aυτά τα φαινόμενα δεν είναι πρωτόγνωρα απλά επαναλαμβάνονται άλλοι προσπαθούν να εξαπλώσουν τον Ραδιοερασιτεχνισμό και άλλοι να τον ελαττώσουν ... Δεν υπάρχει καλλίτερος τρόπος για έναν νέο να ζήσει μια ΖΩΝΤΑΝΗ επικοινωνία ένα QSO με κάποιο μακρινό σταθμό και ... να του δώσεις το μικρόφωνο και να πεί μόνος του My name is Costas.. second training operator ....και όταν ακούσει τον ανταποκριτή να τον χαιρετίζει με το όνομά του έχουμε όλοι κερδίσει έναν ενθουσιώδη νέο . Εάν θα συνεχίσει να ακολουθήσει το χόμπι μας αυτό εξαρτάται από τους κατά τόπους τοπικούς Συλλόγους πόσο θα τον βοηθήσουν ..... ή θα τον διώξουν με τον τρόπο τους που μπορεί να είναι αδιαφορία ή αδράνεια προσελκύσεως νέου "αίματος"....

nikknikk4
29-03-14, 02:17
Και άλλο ένα ωραίο ... να σου μιλά στη γλώσσα σου, σπαστά ΕΛΛΗΝΙΚΑ λέγοντας καλησπέρα,

καλημέρα ,γειά σου sχχχχ τάδε όνομα κλπ. δεν ξέρω εσείς αλλά εγώ πολύ χαίρομαι μ αυτό

john_b
29-03-14, 04:10
Ή να μιλάς με Λευκορωσία και να σου λέει: Hi John, my name is Larissa... (στο ί ο τόνος)
δεν ξέρω εσείς αλλά εγώ πολύ χαίρομαι μ αυτό

SV1GRN
29-03-14, 11:27
Φυσικά είναι ευχάριστο να σου μιλάνε στη γλώσσα σου, η χώρα μας είναι αγαπημένος προορισμός για πολλούς ξένους και έτσι γνωρίζουν κάποια ελληνικά και τα λένε. Αντίστοιχα μπορούμε και εμείς να λέμε κάτι στη γλώσσα τους ή να το πληκτρολογούμε στα ψηφιακά (το άλλο mode που δεν έχει διαμόρφωση δεν το καταφέρνω - ακόμα hihi )

Dragonborn
29-03-14, 14:36
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50203&stc=1
Τελικά όντως κάτι τρέχει εκεί στην Πάτρα. Κάποτε ήταν πρόεδρος ένας πολύ καλός και δραστήριος συνάδελφος, ο Σήφης SV3AQN. Από ότι βλέπω όμως ο Σήφης έχει τώρα εξαφανιστεί, έχει αναλάβει την εξουσία ένα μούτρο (βλέπε φωτο) και η ΕΡΔΥΠ λειτουργεί σαν την ΕΕΡ στα χειρότερα της. Απορώ ποιοί τον ψηφίζουν και γιατί.
:w00t: :w00t: :w00t:

IC-756
29-03-14, 14:45
Από τα λίγα που μαθαίνουμε ενεργούν όπως της εποχές πριν το 2000, η παρομοίωση σου δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα όπως την έχω μάθει. Για την φωτό δεν έχω να πω τίποτα ας μην κρίνουμε από το παρουσιαστικό κάποιου, οι Πατρινοί συνάδελφοι γνωρίζουν λεπτομέρειες και ίσως νας διαφωτίσουν.

matthew
29-03-14, 15:15
Διαβάστε για τα κατορθώματα του ΔΣ της ΕΡΔΥΠ και ιδίως του προέδρου της: http://2mdes.blogspot.com/2014/03/33.html
:w00t:
2 σύντομα σχόλια θα κάνω:
1ον: Λίαν επιεικώς απαράδεκτη η συμπεριφορά του προέδρου της ΕΡΔυΠ. :thumbdown:
2ον: Επίσης λίαν επιεικώς απαράδεκτη & η στάση των υπευθύνων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που συναίνεσαν στο... «έγκλημα» αυτό! :thumbdown:

IC-756
29-03-14, 17:18
Συνεχίζουν μάλλον στα βήματα που δίδαξαν μερικοί από τους δεινόσαυρους, μία από τα ίδια.

SV1DB
29-03-14, 18:13
Παραθέτω ένα e-mail που έλαβα χθές και με έριξε από τα σύννεφα διαβάστε πως συμπεριφέρονται σε παλαιά μέλη πρίν 40 χρόνια που για να τονίσουν την σχέση τους έδειξαν ταυτότητα της ΕΕΕΡ....

θα σου αναφέρω συνοπτικά οτι τότε ήμουν εκεί αλλά διαβάζοντας τα ‘απομνημονευματά’σου διαπίστωσα ότι έχασα πολλά από τα γεγονότα της εποχής εκείνης.Σε αυτό η αιτία είναι η δουλειά που είχα τότε (Ραδιοηλεκτρικές Εγκαταστάσεις ΟΤΕ) που έτρεχα με μια βαλίτσα στό χέρι απο τα Δίκαια του Εβρου μέχρι το Καστελόριζο-η διαπίστευση στο ΝΑΤΟ- και ύστερα τι ήμουν εγώ; Ενα απλό μέλος,ένας ακροατής θα έλεγα της Ενωσης.Βεβαια πολλά τα μάθαινα απο τις ενημερώσεις που μας έκανες και όταν ήμουν εκεί και δεν έλειπα σε κάποια αποστολή.Αλλά η δράση σου και πρώτα και ύστερα σαν πρόεδρος της Ενωσης ήτανε σταθμός για τον ραδιοερασιτεχνισμό.

Οσο γιά την ΕΕΡ το μίσος υπάρχει ακόμα.Προ καιρού ήμουν στην Αθήνα και έχοντας κατά νού την άδεια ραδιοερασιτέχνου πέρασα απο τον σύλλογό τους για να πληροφορηθώ τι πρέπει να κάνω και τους έδειξα και την ταυτότητα που σου -ξαναστέλνω συνημμένα με την υπογραφή σου- για να δείξω την ηλικία της αγάπης μου στο ραδιοερασιτεχνισμό και μου είπαν πήγαινε εκεί που σου έβγαλαν την ταυτότητα να πληροφορηθείς.Στό τέλος μου είπαν να γραφώ στο Σύλλογο και ‘θα δούμε’.

Εφυγα βέβαια και δεν με ξαναείδαν.Αλλά έχουμε καιρό να τα ξαναπούμε.Τωρα το φλέγον ζήτημα είναι να πάρω την πολυπόθητη άδεια τώρα στα γεράματα για να μην είμαι μόνο ακροατής.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ... ΟΥΔΕΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΣΧΟΛΙΟ ...

Dragonborn
29-03-14, 18:24
μου είπαν πήγαινε εκεί που σου έβγαλαν την ταυτότητα να πληροφορηθείς.Γιατί, αυτοί πού έβγαλαν τις άδειες? Σχεδόν όλοι οι διψήφιοι από D έως I πήραν άδειες "στου Ψιλογιάννη".

john_b
29-03-14, 18:29
Μη χαλιέσαι Κων/νε, είναι ο κόσμος δομημένος έτσι, δεν αλλάζει αυτό.
Για πάρτη σου λοιπόν, σου παραθέτω στον παρακάτω σύνδεσμο ένα κείμενο που απαντά σε πολλά απ όσα αντιμετοπίζουμε στην ζωή μας.

Εὐάγγελος Λεμπέσης - Ἡ Τεράστια Κοινωνικὴ Σημασία τῶν Βλακῶν ἐν τῷ Συγχρόνῳ Βίῳ

http://users.uoa.gr/~nektar/arts/prose/evangelos_lempesis_idiots.htm


Ο συνασπισμὸς τῶν βλακῶν ἐνταῦθα εἶναι μηχανικὴ ὀργάνωσις βάσει τῆς ἀρχῆς τῆς «ἐλαχίστης προσπαθείας» πρὸς ἀντιμετώπισιν ἰσχυροτέρας δυνάμεως εἰς τὸ πρόσωπον τῶν ὀλίγων ἢ τοῦ ἑνός. Ἡ ὀργάνωσις αὕτη περιωρισμένης ἐκτάσεως καλεῖται κοινωνιολογικῶς κλίκα (clique).

...Ἡ ἁπλὴ παρουσία τοῦ εὐφυοῦς ἀνθρώπου εἶναι κατὰ κανόνα διὰ τὸν βλᾶκα εἰς τὸ ἔπακρον προκλητική...

...Ἂν ὁ βλὰξ καταφεύγει εἰς τὴν ἐπιτηδειότητα λόγω τῶν πενιχρῶν πνευματικῶν τοῦ μέσων ἐκ τῆς αὐτῆς ἐλλείψεως ἀνωτέρων πνευματικῶν μέσων ὠθεῖται καὶ πρὸς τὴν ἀπάτην....

Dragonborn
29-03-14, 18:45
Να σου πω Γιάννη, οι σημερινοί είναι όντως βλάκες, για αυτούς έχεις δίκιο. Όμως η παλιά φουρνιά (SV1AG, SV1AB, SV1AN, SV1DH κλπ) δεν ήταν καθόλου βλάκες, και μερικοί από αυτούς ήταν μυαλά, π.χ. ο SV1DH. Άλλα ελαττώματα είχαν...

john_b
29-03-14, 18:47
Το κείμενο εξηγεί ικανοποιητικός της ύπαρξη της βλακείας σε κάθε κοινωνική διαστρομάτωση.

SV1DB
29-03-14, 19:44
Eυχαριστώ Γιάννη , είναι όντως έτσι, μπορούμε με όλη μας την δύναμη, υπομονή, και χωρίς ιδιοτέλεια να επιμορφώσουμε τους Νέους ανεξαρτητα προέλευσις, επαγγέλματος ή ηλικίας ΑΛΛΑ δυστηχώς ΔΕΝ μπορούμε να αλλάξουμε τα φανατισμένα μυαλά των ΤΑΛΙΜΠΑΝ...

Γιατί δεν αλλάζουν χόμπι αφού τους ενοχλεί τόσο πολύ το ΝΕΟ αίμα ??? Και θέλουν να επιβάλουν την δική τους νοοτροπία σε όλους...

jimnaf
29-03-14, 21:04
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50203&stc=1
Τελικά όντως κάτι τρέχει εκεί στην Πάτρα. Κάποτε ήταν πρόεδρος ένας πολύ καλός και δραστήριος συνάδελφος, ο Σήφης SV3AQN. Από ότι βλέπω όμως ο Σήφης έχει τώρα εξαφανιστεί, έχει αναλάβει την εξουσία ένα μούτρο (βλέπε φωτο) και η ΕΡΔΥΠ λειτουργεί σαν την ΕΕΡ στα χειρότερα της. Απορώ ποιοί τον ψηφίζουν και γιατί.
:w00t: :w00t: :w00t:


Προσωπικά δεν έχω άποψη ούτε για τον ένα (τον καλό) ούτε για τον άλλον (τον κακό).

Όμως όταν εκθέτεις έναν άνθρωπο δημόσια πρέπει να μας πεις και γιατί ήταν ο ένας καλός και ο άλλος είναι μούτρο.

Περιμένω από εσένα μια σοβαρή απάντηση .

Νομίζω το θέμα δημιουργήθηκε για προτάσεις και όχι για κουτσομπολιό τύπου 6,5.

Dragonborn
29-03-14, 21:32
Διαβάστε για τα κατορθώματα του ΔΣ της ΕΡΔΥΠ και ιδίως του προέδρου της: http://2mdes.blogspot.com/2014/03/33.html

IC-756
29-03-14, 22:48
Γιατί, αυτοί πού έβγαλαν τις άδειες? Σχεδόν όλοι οι διψήφιοι από D έως I πήραν άδειες "στου Ψιλογιάννη".

σημείωσα την απάντηση σου γιατί δεν το γνώριζα τνξ. Ώστε έτσι είχαν πάρει της άδειες σε άλλο σύλλογο αλλά όταν έρθει κάποιος από τα παλιά τον προγκάνε, αυτό πραγματικά είναι δεινοσαυρικό... δάγκωμα.

antonis_p
29-03-14, 22:50
Διαβάστε για τα κατορθώματα του ΔΣ της ΕΡΔΥΠ και ιδίως του προέδρου της: http://2mdes.blogspot.com/2014/03/33.html

Δεν σχηματίζεις ολοκληρωμένη άποψη από μία συζήτηση όπου ο ένας ανώνυμος απαντά στον άλλο ανώνυμο.

Κάποιοι άνθρωποι μέσα από κάποια εκλογική διαδικασία επέλεξαν τους καλύτερους (έτσι έκριναν) για να τους εκπροσωπήσουν στο συλλογικό τους όργανο.
Για να το κάνουν αυτό έχουν μία μακρά γνωριμία, φαντάζομαι. Και ξάφνου αυτός που είναι αρκετά καλός για να τους εκπροσωπήσει, παύει να είναι;

Νομίζω πως ξέρουμε λίγα για να σχηματίσουμε σαφή άποψη. Εξάλλου δεν βγήκε κάποια ανακοίνωση από όλους τους εμπλεκόμενους που να τα εξηγεί ο καθένας από την πλευρά του.

Dragonborn
29-03-14, 23:03
διαγράψτε- λάθος

Dragonborn
29-03-14, 23:07
σημείωσα την απάντηση σου γιατί δεν το γνώριζα τνξ. Ώστε έτσι είχαν πάρει της άδειες σε άλλο σύλλογο αλλά όταν έρθει κάποιος από τα παλιά τον προγκάνε, αυτό πραγματικά είναι δεινοσαυρικό... δάγκωμα.Να σου πω, βασικά αναγκάστηκαν να πάρουν μεταγραφή γιατί από το 1972 έως το 1988 για να ανανεώσεις την άδεια κάθε δυο χρόνια έπρεπε να προσκομίζεις βεβαίωση ραδιοερασιτεχνικής δραστηριότητας από την Ε.Ε.Ρ. (μέλος IARU). Προκειμένου να μην χάσουν τις άδειες όλοι αυτοί μετακόμισαν στον άλλο σύλλογο, δεδομένου ότι ο Γεράρδος τους ανάγκαζε να παραιτηθούν από την Ε.Ε.Ε.Ρ. Αυτό ας το δεχτούμε ότι έγινε από ανάγκη.

Μερικοί όμως από αυτούς, ενώ πήραν άδεια από τον Ψιλιογιάννη, αμέσως το γύρισαν σε σκληρά πρωτοπαλλήκαρα της διοίκησης Γεράρδου και στη αργότερα πρωταγωνίστηκαν στα σκοτεινά γεγονότα του 1985-1987 που οδήγησαν στην πολυδιάσπαση.

matthew
29-03-14, 23:30
Δεν σχηματίζεις ολοκληρωμένη άποψη από μία συζήτηση όπου ο ένας ανώνυμος απαντά στον άλλο ανώνυμο.
Δεν είναι όλοι ανώνυμοι. Υπάρχουν & ποστ επωνύμων (SV3DCX, SV3ICK). Επομένως, μάλλον κάτι τρέχει εκεί στην ΕΡΔυΠ... :whistle:
Πάντως ο καρεκλοκενταυρισμός δεν έχει όρια γενικά, σε όλες τις εποχές!

nikknikk4
09-04-14, 03:26
Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιo θέμα και το <<πετάω >> εδώ μια και έχει σχέση με σύλλογο !

Τι είδους ανακοίνωση είναι αυτή ?

9/4/2014
http://www.raag.org/news.asp?ITMID=723&LANG=GR



Και πριν από περίπου δυόμισι χρόνια..
.
11 ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ 2011
http://sv1cdy.blogspot.gr/2011/10/yaesu-ft-818.html


:confused1:

antonis_p
09-04-14, 09:45
Θα έλυσαν φαίνεται τα βασικά προβλήματα και ήρθε η ώρα να το ρίξουν στην αγορά.

kioan
09-04-14, 11:16
Θα έλυσαν φαίνεται τα βασικά προβλήματα και ήρθε η ώρα να το ρίξουν στην αγορά.
Δεν είναι πραγματικό προϊόν! Η φωτογραφία έχει προκύψει από photoshop και είχε ανέβει πριν 2-3 χρόνια ως πρωταπριλιάτικο αστείο.

Απλά στην ΕΕΡ το κατάπιαν αμάσητο και και το ανέβασαν στο site τους 1+ εβδομάδα μετά την πρωταπριλιά (09/04/2014 (http://web.archive.org/web/20140409071408/http://www.raag.org/news.asp?ITMID=723&LANG=GR)) :lool:



Το υποτιθέμενο Yaesu FT818:

http://i.imgur.com/STkxsGg.jpg



Και το Icom IC-7000:
http://i.imgur.com/Ft4D8AZ.jpg

Βρείτε τις διαφορές (ή μαλον τις ομοιότητες)! :wiink:

nikknikk4
09-04-14, 17:21
Στους περισσότερους είναι γνωστό ότι είναι μοντάζ και έχει παιχτεί κατ επανάληψη το ίδιο έργο σε διάφορα site γ’αυτο έβαλα και το δεύτερο link που είναι δυόμισι χρόνια πριν !

Εξακολουθώ όμως να μη μπορώ να καταλάβω την σημερινή ανακοίνωση της ΕΕΡ (http://www.raag.org/homepage.asp?ITMID=2&LANG=GR)

Πρόκειται για ετεροχρονισμένο αστειάκι ; (http://www.youtube.com/watch?v=mtsW5cs1Dqs)

antonis_p
09-04-14, 17:47
Γκουγκλάροντας θα δεις πως υπάρχουν πάρα πολλές δημοσιεύσεις εδώ και δύο χρόνια! Τσίμπησαν πολλοί με το Yaesu, που το προσόν του είναι πως μοιάζει πολύ με ICOM. :001_cool:

john_b
09-04-14, 17:49
Δεν τους ενημερώνει κάποιος να μην εκτίθονται;

nikknikk4
09-04-14, 23:14
antonis_p (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30878)
Για αυτό αναρωτιέμαι
Τι είδους ανακοίνωση είναι αυτή ?

Κάτι δεν πάει καλά τώρα τελευταία !

jimnaf
09-04-14, 23:54
Χμ ….. μια σκέψη είναι ότι η ίδια η YAESU την έριξε την μπανάνα για να δει τι πουλιά θα πιάσει.

Για να δούμε, σου λέει , πόσα email θα πάρουμε ;

Το κάνουν και οι λεχρίτες πολιτικοί αν θέλουν να περάσουν έναν νόμο που θα τσούξει.

matthew
10-04-14, 04:16
Στους περισσότερους είναι γνωστό ότι είναι μοντάζ και έχει παιχτεί κατ επανάληψη το ίδιο έργο σε διάφορα site γ’αυτο έβαλα και το δεύτερο link που είναι δυόμισι χρόνια πριν !

Εξακολουθώ όμως να μη μπορώ να καταλάβω την σημερινή ανακοίνωση της ΕΕΡ (http://www.raag.org/homepage.asp?ITMID=2&LANG=GR)

Πρόκειται για ετεροχρονισμένο αστειάκι ; (http://www.youtube.com/watch?v=mtsW5cs1Dqs)

Μάλλον απ' ότι φαίνεται παιδιά πρόκειται περί αναπαραγωγής γνωστού hoax. Συμφωνώ όμως μαζί σου απόλυτα. Δεν είναι δυνατόν ένας σοβαρός σύλλογος να αναπαράγει τέτοιου είδους πράγματα χωρίς να υπολογίσει το «ραδιοερασιτεχνικό κόστος» που πληρώνει έτσι εμμέσως πλην σαφώς. Αν κάποιος την πατήσει & πάρει ένα τηλέφωνο στη Yaesu για να παραγγείλει το υποτιθέμενο Yaesu FT818 επειδή το είδε στη σελίδα της ΕΕΡ, τι θα πρέπει να του απαντήσει μετά η Yaesu; :001_huh: Σοβαρά; Κατασκευάσαμε τέτοιο μηχάνημα & δεν το ξέρουμε εμείς & το ξέρει η ΕΕΡ;

Dragonborn
10-04-14, 10:43
Θα απαντήσει ότι δέχεται παραγγελίες μόνο μέσω εθνικών ενώσεων, τουλάχιστον προς το παρόν, και να απευθυνθούν στον γραμματέα της ΕΕΡ.

john_b
22-04-14, 15:54
Περί contest
http://www.sv1grd.blogspot.gr/

SV1DB
22-04-14, 18:03
Yπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ραδιοερασιτέχνες που μας αντιπροσωπεύουν επάξια στους διεθνείς διαγωνισμούς νομίζω ότι ο sv1grd είναι ένας από αυτούς ειδικά για τα 160 μέτρα που να κερδίζεις κατ εξακολούθηση πρωτιές... Μπράβο άξιο παράδειγμα προς μίμηση.

Dragonborn
06-08-14, 15:39
Η Ε.Ε.Ρ. ανέβασε νέα λίστα με τις επιτυχίες ελλήνων ραδιοερασιτεχνών στο DXCC (http://www.raag.org/LH2Uploads/ItemsContent/777/records2.pdf). Από μέλη του forum φιγουράρει το callsign του SV1GRN.

:thumbup: :-({|= \\:D/

antonis_p
06-08-14, 17:12
Ωραίος ο GRN!

SV1GRN
06-08-14, 17:38
Ευχαριστώ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα (mixed 106) αυτά αναφέρονται στην τελευταία αίτηση που είχε υποβληθεί (2008). Ευελπιστώ να υποβάλλω νέα το φθινόπωρο για 200 (και εκεί μάλλον θα σκαλώσω χωρίς cw γαρ hihi)

john_b
06-08-14, 18:13
Ωραίος ο Παναγιώτης...

Dragonborn
07-08-14, 19:01
http://www.zougla.gr/greece/article/panevropaiki-radioerasitexniki-sindesi-me-eliniki-protovoulia

Και εγώ που νόμιζα ότι οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι είναι άχρηστοι. Δείτε το νέο κατόρθωμα της Ε.Ε.Ρ. με πανευρωπαϊκή εμβέλεια!

Με πρωτοβουλία της Ελληνικής Ραδιοερασιτεχνικής Ομάδας με τον διακρτιτικό τίτλο: Dx Plus, Hellenic Radio Amateur Team, διοργανώνεται Πανευρωπαική εκδήλωση η οποία θα λάβει χώρα στην Αθήνα στην πλατεία Συντάγματος και παράλληλα σε όλες τις πρωτεύουσες των Κρατών μελών της Ε.Ε, στις 19 και 20 Σεπτεμβρίου 2014, με θέμα την επικοινωνία, μέσω ασυρμάτων, όλων των Ευρωπαίων Πολιτών. Αυτό το εγχείρημα λαμβάνει χώρα για πρώτη φορά. Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, θα δοθεί η ευκαιρία για μία πρωτόγνωρη εμπειρία σε μαθητές, φοιτητές αλλά και πολίτες, να μιλήσουν ζωντανά στα βραχέα κύματα με μαθητές, φοιτητές και πολίτες όλων των άλλων κρατών-μελών της Ευρωπαικής Ένωσης και να ανταλλάξουν απόψεις ή να απευθύνουν απλό χαιρετισμό.

Η εκδήλωση, η οποία έχει καθαρά συμβολικό χαρακτήρα, βρίσκεται σε ευθεία γραμμή παράλληλα με τις αξίες και τους στόχους της Ευρωπαικής Ένωσης για μεγαλύτερη σύγκλιση και συνεννόηση μεταξύ των Ευρωπαικών Λαών. Για τον λόγο αυτόν το γραφείο του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, υποστηρίζοντας παρόμοιες δράσεις, στηρίζει την εκδήλωση προβάλλοντας την με τη δέουσα δημοσιότητα σε όλες τις χώρες μέλη της Ε.Ε. Παράλληλα, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών), θα στηρίξει τεχνικά και οργανωτικά την πολύ σημαντική αυτή εκδήλωση.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, όλοι όσοι θα παραβρίσκονται στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο, θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν και με τους παρευρισκόμενους Έλληνες Ευρωβουλευτές και Υπουργούς αλλά και μέσω του ασυρμάτου, με Ευρωβουλευτές και Αξιωματούχους άλλων Κρατών.




Πέμπτη, 7 Αυγούστου 2014, 17:30

john_b
07-08-14, 19:12
Θα είναι και ο Άδωνης εκεί;
Γιατί σε μια τόσο ωραία πρωτοβουλία καλέσαν και αυτούς τους ***** πολιτικούς μας;
Πάνω που όσο διάβαζα, έλεγα ότι θα πάω. Αμ δε.

Dragonborn
07-08-14, 19:15
Γιατί σε μια τόσο ωραία πρωτοβουλία καλέσαν και αυτούς τους ***** πολιτικούς μας;Μα το βασικό κίνητρο της εκδήλωσης είναι ο συγχρωτισμός και οι δημόσιες σχέσεις με τους πολιτικούς, αντικείμενο στο οποίο η Ε.Ε.Ε. και ιδίως ο γραμματέας της SV1HER έχουν ειδικότητα. Μεγαλεία δηλαδή!

SV1GRN
07-08-14, 21:38
Αν πάω θα σας ειδοποιήσω. Είμαι σίγουρος ότι η οργάνωση δεν είναι της ΕΕΡ χωρίς να έχω πληροφορίες (ούτε αναφέρεται στη σελίδα της - στο δημοσίευμα κακώς προστέθηκε)

Dragonborn
09-08-14, 10:25
Η Ε.Ε.Ρ. στο Καταφύγιο Φλαμπούρι Πάρνηθας για το HF Field Day και το VHF Contest

Συνάδελφε SV/SY

Η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών διοργανώνει για άλλη μια χρονιά το HF Field Day και το VHF Contest 144MHz, το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Σεπτεμβρίου 2014, στο οποίο καλούνται να συμμετάσχουν Έλληνες ραδιοερασιτέχνες από όλη την Ελλάδα. Η ΕΕΡ θα συμμετάσχει φέτος με σταθμούς HF και VHF από το Φλαμπούρι Πάρνηθας και καλεί κάθε ενδιαφερόμενο μέλος της να δηλώσει συμμετοχή στην ομάδα των 20 ραδιοερασιτεχνών, που θα στελεχώσουν τους δύο σταθμούς. Τα μέλη της ομάδας αυτής:


Θα στήσουν τους δύο σταθμούς το Σάββατο το πρωί και θα τους απεγκαταστήσουν την Κυριακή το απόγευμα. Αυτό συνεπάγεται ότι η παρουσία τους στο χώρο είναι απαραίτητη από τις 10:00 π.μ. του Σαββάτου 6/9 μέχρι τις 6:00 μ.μ. της Κυριακής 7/9 συνεχώς.
Θα λειτουργήσουν τους σταθμούς σε βάρδιες καθ’ όλη τη διάρκεια του HF Field Day και του VHF Contest. Όλος ο εξοπλισμός για τους δύο σταθμούς (πομποδέκτες, κεραίες, γεννήτρια και βενζίνη, παρελκόμενα κλπ.) θα παρασχεθεί από την Ε.Ε.Ρ.

Τα μέλη της ομάδας θα διανυκτερεύσουν στον ειδικό χώρο, στον 1ο όροφο του καταφυγίου Φλαμπούρι, όπου παρέχονται στρώματα, μαξιλάρια και κουβέρτες, αλλά είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους υπνόσακο (Sleeping bag) ή σεντόνια και μαξιλαροθήκη (περισσότερες πληροφορίες στο http://www.flabouri.gr). Το συνολικό κόστος διαμονής ανέρχεται σε € 40, από τα οποία τα € 20 θα καλυφθούν από την Ε.Ε.Ρ. και όποιος επιθυμεί να συμμετάσχει στην ομάδα, θα καταβάλει τα υπόλοιπα € 20. Το ποσό αυτό περιλαμβάνει


την διαμονή
3 πλήρη γεύματα με επιλογή από το μενού του καταφυγίου.

Προσοχή: Η πρόσβαση στο καταφύγιο Φλαμπούρι θα πρέπει να γίνει με ίδια μέσα.

Δηλώσεις συμμετοχής (με e-mail στο raag-hq@raag.org ή με αίτηση στα εντευκτήρια) θα γίνονται δεκτές μέχρι και την Τετάρτη 20 Αυγούστου, αλλά θα επιβεβαιώνονται μόνο με καταβολή του κόστους συμμετοχής το αργότερο μέχρι και την Τετάρτη 27 Αυγούστου.

Κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου θα πραγματοποιηθούν επίσης σεμινάρια για υποψήφιους ή ήδη αδειούχους, με υπεύθυνους τον Γιώργο SV1KU, Επίτιμο Μέλος της Ε.Ε.Ρ., και τον Μάκη SV1NK, Έφορο Επιτροπής Εκπαίδευσης Μελών & Εκδόσεων. Το πρόγραμμα των σεμιναρίων και τα στοιχεία για τη δήλωση συμμετοχής θα ανακοινωθούν έγκαιρα. Την εκδήλωση αυτή είναι ευπρόσδεκτοι να παρακολουθήσουν όλοι οι ραδιοερασιτέχνες καθώς και τα μέλη των οικογενειών τους. Ο χώρος προσφέρεται για οποιαδήποτε υπαίθρια δραστηριότητα και η οργανωμένη κουζίνα του καταφυγίου μπορεί να καλύψει κάθε ανάγκη (φαγητό, σνακ, καφέ, αναψυκτικά κλπ.).

Για κάθε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε με την Ε.Ε.Ρ. στο raag-hq@raag.org ή κάθε Τετάρτη 5:00 – 9:00 μ.μ. στο τηλέφωνο 210-5226516.

Σε περιμένουμε!


ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Ημερομηνίες - Ώρες διεξαγωγής Field Day:


HF: Από 1300 GMT του Σαββάτου 06/09/2014 μέχρι 12:59 GMT της Κυριακής 07/09/2014.
VHF: Από 1400 GMT του Σαββάτου 06/09/2014 μέχρι 13:59 GMT της Κυριακής 07/09/2014.

Dimi
09-08-14, 12:06
Με πρωτοβουλία της Ελληνικής Ραδιοερασιτεχνικής Ομάδας με τον διακρτιτικό τίτλο: Dx Plus, Hellenic Radio Amateur Team, διοργανώνεται Πανευρωπαική εκδήλωση...

Όντως, δεν είναι διοργάνωση της Ε.Ε.Ρ, αλλά της "Ελληνικής Ραδιοερασιτεχνικής Ομάδας"