PDA

Επιστροφή στο Forum : Zelio sr2 και σειριακή επικοινωνία!



gsouf
05-03-14, 23:40
Καλησπέρα σε όλους πριν μερικές μέρες πήρα ένα zelio για μια εφαρμογούλα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος γρήγορο εύκολο μια χαρά όλα , εκεί στο ψάξιμο είδα ότι έχει και δυο block για σειριακή επικοινωνία ενα in και ένα out οπότε επειδή θα το εγκαταστήσω απο βδομάδα είπα μήπως και το κάνω και το κάνω να μιλάει με τον arduino

μήπως κανένας συνάδελφος έχει ασχολήθει καθόλου με το συγκερκιμμένο γιατί κάπου μπερδεύομαι έτσι όπως τα λέει !
αν υπάρχει κανα sample κώδικας, κάτι ειδικά για την λήψη εκεί το χάνω !:blink:

Επίσης μετά απο ένα ελαφρύ ξεκοίλιασμα είδα μέσα ότι βασίζεται σε έναν atmega128 και μου μπήκαν ιδέες μήπως γίνεται να του ρίξω κανάν bootloader μέσα για να μπορείς να κάνει και άλλα πράγματα!!!

gsouf
11-03-14, 21:17
Τελικά παίδες το έκανα έπαιξε μια χαρά ( αν θέλει κανείς καμια βοήθεια στιλτε πμ) το ερώτημα μου τώρα είναι άλλο , και οι δυο συσκεύες ειναι με uart οπότε ttl στάθμες επειδή τα δύο τους θα έχουν απόσταση δυο με τρία μέτρα έλεγα να βάλω max232 για να πάει σε στάθμες rs232(οπότε θα μπορέσω να πιάσω την απόσταση που θέλω ) το έρωτημα είναι θα πάρω το rx/tx του ενός θα το στείλω σε ενα 232 μετά τα rx/tx του αλλουνού σε άλλο 232 και μετλα τα συνδέω με ένα καλώδιο null modem σωστά?

Επισης με σκέτο uart γίνεται το εξής όταν ενώσω τα ground τους το ρεύμα που γάζει το zelio απο uart μου κρατάει αναμένο τον atmega αυτό δεν θα στaματήσει με τα max232?