PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εγκατάσταση επίγειας και δορυφορικής με ένα καλώδιο σε πολλές πρίζες



gthom
09-03-14, 17:00
Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος στον forum και ερασιτέχνης. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εγκατάσταση της επίγειας δορυφορικής και θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει. Περιγράφω την εγκατάσταση όπως στο συνημμένο αρχείο : Από πιάτο 80cm με lnb sharp universal και επίγεια κεραία φεύγουν από ένα καλώδιο 10m και συνδέονται σε ένα TV/SAT combiner ιστού. Από την έξοδο του φεύγει ένα καλώδιο 15m και μπαίνει στο χωλ του σπιτιού όπου μπαίνει σε ένα splitter (όχι combiner). Από το splitter φεύγουν 4 καλώδια και πάνε σε 3 τερματικές πρίζες TV/SAT/RADIO και μια αντίστοιχη διελεύσεως που δίνει σε μια τερματική. Συνολικά φεύγουν σε καλώδια από το splitter για 5 πρίζες σε δωμάτια. Τα καλώδια είναι όλα TV/SAT. Ο combiner και ο splitter έχουν power pass.

Το πρόβλημα είναι το εξής : Ενώ σε όλες τις πρίζες παίζουν τέλεια τα επίγεια, στο δορυφορικό δεν παίρνω σήμα. Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα? Οι πολλές συνδέσεις μήπως?
Σημειώστε ότι το sat finder δείχνει πολύ καλό σήμα στο lnb καθώς και μέχρι πριν την είσοδο του στον combiner.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-03-14, 19:54
Γεώργο πρακτικά είναι αδύνατο να έχεις και δορυφορικό σήμα
σε όλες τις πρίζες ταυτόχρονα παρά μόνο σε μια της επιλογής σου πρώτα απ΄ όλα έλεγξε το spliter αν είναι 5 έως 2400 ΜΗΖ για να περνάει και το δορυφορικό σήμα καθώς και η συνεχής τάση τροφοδοσίας του lnb θα επιλέξεις λοιπόν ποια πρίζα θέλεις για δορυφορική και μόνο εκεί θα βλέπεις δορυφορικά αν θέλεις σε όλες δορυφορική γράψε.

gthom
09-03-14, 20:12
Θύμιο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Από τις απαντήσεις που έχεις δώσει κατά καιρούς έχω καταλάβει ότι δεν γίνεται να έχω παντού δορυφορική. Μπορώ όμως να έχω την δυνατότητα να έχω έναν μόνο δέκτη σε όποια θέση θέλω, ή ούτε και αυτό γίνεται? Υποτίθεται για αυτό το λόγο έβαλα σε όλα τα δωμάτια πρίζες TV/SAT/RADIO ή για μελλοντική επέκταση. ο Splitter είναι 5 εως 2450 νομίζω. Γίνεται αυτό που περιγράφω?

her
09-03-14, 20:48
Γίνεται. Για να απλοποιηθεί λίγο το σύστημα δοκίμασε να βγάλεις τον διακλαδωτήρα τελείως. Να συνδέσεις μόνο το ένα καλώδιο π.χ του σαλονιού απευθείας στο combiner χωρίς να παρεμβάλετε διακλαδωτήρας και τα καλώδια των άλλων δωματίων. Έτσι λειτουργεί. Αν όχι πάρε τον δέκτη και τv και σύνδεσε στην έξοδο του combiner. Στην επίγεια κεραία δεν έχεις κανένα ενισχυτή ιστού;

gthom
09-03-14, 21:18
Στην επίγεια δεν έχω ενισχυτή ιστού γιατί κάποια στιγμή που το δοκίμασα μου μπούκωνε το σήμα(δεν ήταν ιστού βέβαια. Χωρίς ενισχυτή παίζουν τέλεια. Παίζει ρόλο στο σύνολο της εγκατάστασης? Αν κάνω αυτό που λες με το δορυφορικό, τότε δεν θα έχω καθόλου σήμα στα άλλα δωμάτια, έστω και επίγειο αφού έχω μόνο ένα καλώδιο να μπαίνει μέσα στο σπίτι. Η λες να το δοκιμάσω για να δω τι παίζει με τα καλώδια και combiner? Ο combiner που είναι ιστού, παίζει ρόλο που είναι αλλού?

her
09-03-14, 21:42
Για δοκιμή. Το ποιο πιθανό είναι ότι δεν έχεις σήμα από το κάτοπτρο άσχετα με το τι λέει το tester που έχεις. Κάνε την δοκιμή αυτή για να δούμε. Εφόσον ο διακλαδωτήρας είναι σωστός όπως σου είπε και ο Θύμιος δεν υπάρχει λόγος να μην δουλεύει. Ο combiner που είναι ιστού, δεν παίζει ρόλο

gthom
09-03-14, 22:40
Ευχαριστώ παιδιά. Μάλλον έχετε δίκιο. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πω.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-03-14, 12:45
-Γεώργο πολύ πιθανόν ο διακλαδωτήρας 1χ4 που έχεις να μην επιτρέπει τη διέλευση τάσης ή να κάνει μεγάλη πτώση και να μην έχεις δορυφορικό σήμα για να λύσεις το προβλημά σου θα βάλεις ένα διακλαδωτήρα 1χ2 στη μία έξοδο θα συνδέσεις το καλώδιο της πρίζας που θέλεις να είναι και δορυφορική, στην άλλη έξοδο θα βάλεις εναν διακλαδωτήρα 1χ3 και θα συνδέσεις τις υπόλοιπες πρίζες πρέπει να παρεμβάλεις στην έξοδο (εκει που συνδέεται ο 1χ3) και ένα DC BLOCK.

gthom
10-03-14, 18:37
Έτσι ακριβώς ήταν! Είχε πρόβλημα ο διακλαδωτήρας. Δοκίμασα πρόχειρα με έναν άλλον και δούλευε αλλά με σήμα 40% και ακρίβεια σήματος 90%. Φαντάζομαι όμως ότι έχει να κάνει με τις απώλειες από την πρίζα που δεν είναι καλή ή από την στόχευση κλπ. Αύριο θα δοκιμάσω αυτό που λές. Το DC BLOCK τι είναι και τι ακριβώς θα προσφέρει? Σε περίπτωση που κάποια στιγμή θελήσω να μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο τον αποκωδικοποιητή φαντάζομαι ότι θα αλλάζω τις συνδέσεις στους διακλαδωτήρες? Και κάτι άλλο : Η διέλευση τάσης από τις πρίζες προς τον διακλαδωτήρα φαντάζομαι ότι είναι μιας κατεύθυνσης όπως δείχνει ή κάνει κύκλωμα με όλες τις πρίζες?

gthom
14-03-14, 21:05
Λοιπόν τελικά το δοκίμασα έτσι και όλα πήγαν μια χαρά. Θύμιο και Ηρακλή σας ευχαριστώ πολύ!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
14-03-14, 23:39
-Γιώργο το dc block είναι σαν φισάκι δορυφορικής περίπου και αποκόβει τη συνεχή τάση το βάζουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια σε περίπτωση που τα παίξουν οι δίοδοι του διακλαδωτήρα και η τάση πάει παντού εσύ στη περιπτωσή σου θέλεις η τάση να πηγαίνει απο την μία είσοδο του διακλαδωτήρα στην εξοδό του (και απο ΄κεί στο lnb) kαi σε καμία περίπτωση να μην επειστρέφει στην άλλη έξοδο και κατ' επέκταση σε όλη την υπόλοιπη εγκατάσταση.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
14-03-14, 23:45
είσοδο του διακλαδωτήρα στην εξοδό

-Λάθος -απο τη μία έξοδο του διακλαδωτήρα στην εισοδό του.....ο δαίμων του τυπογραφείου.

gthom
15-03-14, 07:43
Το κατάλαβα και έτσι το έβαλα. Όλα μια χαρά. Και πάλι σε ευχαριστώ