PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεωση αδειας ραδιοερασιτεχνη



inioxos
11-03-14, 15:18
Για ενημέρωση προς όλους τους ραδιοερασιτέχνες σχετικά με την ανανέωση της άδειας:

1) Αίτηση με κωδικό M51 απο το υπουργείο.

2) Υπεύθυνη δήλωση(άρθρο 8 παρ.4 Ν1599/1986) στην οποία ο ενδιαφερόμενος δηλώνει τον μόνιμο χώρο εγκατάστασης του σταθμού βάσης και ότι η άδεια Ραδιοερασιτέχνη θα χρησιμοποιηθεί ερασιτεχνικά και όχι επαγγελματικά.

3) Παράβολο 26Ευρώ για μη ληγμένες άδειες και 35 Ευρώ εαν έχει λήξει.

4) Παράβολο 9Ε εαν έχετε άδεια κατηγορίας 2 (SW) για μετατροπή σε κατηγορία 1 (SV)

5)Δύο (2) Εγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.

6) Φωτοαντίγραφο ταυτότητας η διαβατηρίου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα παράβολα τα παίρνετε στις κατα τόπους Δ.Ο.Υ. στον κωδικό ΚΑΕ 3741 με αιτιολόγηση πως πρόκειται τα 26 ευρώ για ανανέωση άδειας ραδιοερασιτέχνη και τα 9 ευρώ για τροποποίηση άδειας ραδιοερασιτέχνη εφόσον πρόκειται για άδεια κατηγοριας 2 (sw)

IC-756
11-03-14, 15:24
Πρόσφατα ανανώσα την άδεια μου. Το έντυπο από τη σελίδα του ΥΜΕ δεν ήταν το ίδιο που είχε η Περιφέρεια αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα. Όμως μου κράτησαν την άδεια και μέχρι να εκδοθεί η νέα εγώ είχα ένα απλό φωτοαντίγραφο και τον αρ. πρωτοκόλου της Περιφέρειας. Η κατακράτηση της άδειας κατά τη γνώμη μου είναι παράτυπη και δεν μας εξασφαλίζει από τον οποιονδήποτε έλεγχο. Οπότε φρόντισα να μην κυκλοφορώ με το φορητό για 10 ημέρες περίπου.

Dragonborn
11-03-14, 16:01
Να σου πω, εγώ εδω και καιρό δεν κυκλοφορώ με φορητό γενικά. Δεν έχω όρεξη για μπλεξίματα.

john_b
11-03-14, 16:26
Αφού έχεις άδεια, πως θα μπλέξεις;

Dragonborn
11-03-14, 17:45
Αφού έχεις άδεια, πως θα μπλέξεις;"Σύμφωνοι, εγώ δεν είμαι καλαμπόκι", είπε ο τρελός, συνεχίζοντας: "Οι κότες όμως το ξέρουν;"

john_b
11-03-14, 17:53
χαχαχαχα, έλα τώρα, λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.
Αν έχεις μαζί σου την άδεια, άντε και ένα αντίγραφο του νόμου στο ντουλαπάκι, δε νωμίζω να υπάρχει πρόβλημα.

lepouras
11-03-14, 18:17
ου μπλέξεις.
τον Δεκέμβριο ανανέωσα την Άδειά μου και μου την έβγαλε σε SV από SW (και της συζύγου) χωρίς να πληρώσω τα 9
και δεν ζήτησαν φωτογραφίες

johnnkast
11-03-14, 18:19
χαχαχαχα, έλα τώρα, λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.
Αν έχεις μαζί σου την άδεια, άντε και ένα αντίγραφο του νόμου στο ντουλαπάκι, δε νωμίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Συναδελφος φιλος και Ρ/Ε ....μετεφερε ενα yaesu vx6 στο καθισμα του συνοδηγου ....σε ελεγχο καπου στα Μαλγαρα απο την τροχαια...ενα "γατονι" μπατσονι του ζητησε την ραδιοεραστιεχνικη αδεια,οπου ο φιλος την ειχε μαζι του

....ολα καλα ε;;....νομιζετε!!!

Το "γατονι" πληκτρολογει στο vx6 1xx,xxx Mhz...παταει το press της "μοτορολα" του περιπολικου κι ακουει στο φορητο τη φωνη του ...ομοιως πληκτρολογει συχνοτητα επαναληπτη της τροχαιας με τον σχετικο "τονο"...και ακουγεται το φορητο στην "μοτορολα" τους......
...ο συναδελφος συνεληφθη για αυτοφωρο εγκλημα περι "παρακωλυσης-παρακολουθησης ειπκοινωνιων, υπηρεσιων του Δημοσιου".

Τεσσερα χρονια τρεχει στα δικαστηρια της συμπρωτευουσας ...εφαγε 2,500 ευρωπουλα σε δηκηγορο...και ακομα συνεχιζει.

"φτηνο πιατο οι μπαμιες"

john_b
11-03-14, 18:31
Ναι αλλά τώρα δεν υπάρχει η κοινοτική νομοθεσία που επιτρέπει τα scanner για όλες τις συχνότητες;
Πάνε αυτά, περάσανε νομίζω.

johnnkast
11-03-14, 18:46
Ναι αλλά τώρα δεν υπάρχει η κοινοτική νομοθεσία που επιτρέπει τα scanner για όλες τις συχνότητες;
Πάνε αυτά, περάσανε νομίζω.

Εγω φιλε Συνονοματε και συν-αδελφε ....γνωριζω την τρεχουσα κειμενη νομοθεσια του Υ.Μ.Ε που δεν αναφερει πουθενα για scanner ,οπου εχει γνομωνα ο καθε Εισαγγελεας οταν θα σε "καθισει στο σκαμνι" ...κι αναλογως συν-μορφονωμαι και πραττω
..το δικο μου yaesu μονο σε βουνα και σε χωραφια. Και πυροσβεστες ακομα να δω ,το πεταω σε θαμνους και το μαζευω μετα....ΠΟΤΕ στο αμαξι...

IC-756
11-03-14, 18:47
Ο νόμος καλύπτει τους ρ/ε να ακούν κυρίως της ρ/ε συχνότητες - αλλά και άλλες (για αυτό δεν αναφέρει την κατηγορία ραδιοακροατής - τον υποχρεώνει να βγάλει άδεια έστω εισ. επιπέδου).
Δείτε στο άρθρο 15 την παράγραφο 12 ".... Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15." και πείτε τη στο συνάδελφο.
Πρόσθετα δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει σε ΚΑΝΕΝΑΝ (ρ/ε ή όχι) την κατοχή δέκτη εφόσον δεν τον λειτουργεί (δεν είναι υποχρεωτική η άδεια για δέκτες) οπότε παράτυπος ήταν μάλλον ο αστυνομικός που μπροστά σε μάρτυρες σχρησιμοποίησε μη υπηρεσιακό μηχάνημα για να ακούσει συχνότητα αστυνομίας (με μηχάνημα εκτός υπηρεσίας), είναι υποχρεωμένος για το επάγγελμα του να χρησιμοποιεί υπηρεσιακά μηχανήματα.

radiofonias
11-03-14, 19:13
Αλλο το να ακούω και άλλο να πατάω PTT και να έχω και υπότονο περασμένο σε συχνότητα υπηρεσίας. Γυρεύοντας πήγαινε. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη και άμα μπλέξεις με αυτην θα δικαστείς και αμα πάς στον "Κατή" με τέτοια κατηγορία έμπλεξες για τα καλά.

john_b
11-03-14, 19:16
Το περιοδικό Ραδιοτηλεπικοινωνίες που κυκλοφορεί έχει σχετικό άρθρο για όλα αυτά.

IC-756
11-03-14, 22:48
@radiofonias στο κείμενο για το πάθημα του συναδέλφου δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, αλλά ότι ο αστυνομικός έβαλε τη συχνότητα. Πως έφθασες στο συμπέρασμα σου;

Dragonborn
11-03-14, 22:57
Αλλο το να ακούω και άλλο να πατάω PTT και να έχω και υπότονο περασμένο σε συχνότητα υπηρεσίας. Γυρεύοντας πήγαινε. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη και άμα μπλέξεις με αυτην θα δικαστείς και αμα πάς στον "Κατή" με τέτοια κατηγορία έμπλεξες για τα καλά.Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά αυτο που έγραψε ο johnnkast, και μάλλον αναφέρεσαι σε κάποια άλλη διαφορετική περίπτωση.

matthew
11-03-14, 23:35
ου μπλέξεις.
τον Δεκέμβριο ανανέωσα την Άδειά μου και μου την έβγαλε σε SV από SW (και της συζύγου) χωρίς να πληρώσω τα 9
και δεν ζήτησαν φωτογραφίες
& σε μένα το ίδιο, που τροποποίησα την άδεια το καλοκαίρι που μας πέρασε. Δεν μου ζήτησαν φωτογραφίες. Μόνο το παράβολο 9 ευρώ & τα έγγραφα (υπεύθυνη δήλωση, φωτοτυπία ταυτότητας & την αίτηση). Απλά επειδή είχα βγάλει την άδεια στο Βόλο & έκανα την αλλαγή στην Καρδίτσα, μου την κράτησαν 1 εβδομάδα για γραφειοκρατικούς λόγους (επικοινωνία-συνεννόηση με το μηχανολογικό στο Βόλο, κατόπιν με το υπουργείο κλπ). Ο υπάλληλος έγραψε λάθος το όνομά μου στην περιοχή με λατινικούς χαρακτήρες & τους ανάγκασα να μου τη φτιάξουν πάλι σωστά. Έλα εντάξει, δεν υπάρχει πρόβλημα μου λέει. Αυτό το λες εσύ, του είπα. Αν πάω όμως εξωτερικό πχ & άλλα γράφει η ταυτότητα & άλλα η άδεια τι θα γίνει εκεί; Χμ, ναι έχεις δίκιο, μου είπε & μου την έφτιαξε σωστά μετά.

matthew
11-03-14, 23:48
Συναδελφος φιλος και Ρ/Ε ....μετεφερε ενα yaesu vx6 στο καθισμα του συνοδηγου ....σε ελεγχο καπου στα Μαλγαρα απο την τροχαια...ενα "γατονι" μπατσονι του ζητησε την ραδιοεραστιεχνικη αδεια,οπου ο φιλος την ειχε μαζι του

....ολα καλα ε;;....νομιζετε!!!

Το "γατονι" πληκτρολογει στο vx6 1xx,xxx Mhz...παταει το press της "μοτορολα" του περιπολικου κι ακουει στο φορητο τη φωνη του ...ομοιως πληκτρολογει συχνοτητα επαναληπτη της τροχαιας με τον σχετικο "τονο"...και ακουγεται το φορητο στην "μοτορολα" τους......
...ο συναδελφος συνεληφθη για αυτοφωρο εγκλημα περι "παρακωλυσης-παρακολουθησης ειπκοινωνιων, υπηρεσιων του Δημοσιου".

Τεσσερα χρονια τρεχει στα δικαστηρια της συμπρωτευουσας ...εφαγε 2,500 ευρωπουλα σε δηκηγορο...και ακομα συνεχιζει.

"φτηνο πιατο οι μπαμιες"

Χμ, εδώ ίσως ο φίλος να πήγαινε γυρεύοντας (χωρίς να το υποψιαστεί ή να έχει τέτοια πρόθεση βέβαια). Ποτέ δεν κουβαλάμε ξεκλείδωτο μηχάνημα & μάλιστα με δυνατότητα εκπομπής πεντατονίας. ;) Επίσης δεν αποθηκεύουμε στις μνήμες συχνότητες έξω από τις ρ/ε μπάντες.

Dragonborn
12-03-14, 00:01
Ο συνάδελφος δεν αναφέρεται σε πεντατονία αλλά σε υπότονο CTCSS που χρησιμοποιείται και στους αναμεταδότες των ραδιοερασιτεχνών. Ισως σε κάποιους αναμεταδότες χρησιμοποιούν DCS, το οποίο επίσης υποστηρίζεται από μερικούς ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες.

matthew
12-03-14, 00:17
Ναι, αυτό εννοώ Dragonborn. Οι υπότονοι CTCSS των ρ/ε επαναληπτών αποτελούνται από 3 τόνους (τριτονία). Οι επαναλήπτες των σωμάτων ασφαλείας όμως έχουν υπότονους 5 τόνων (πεντατονία), όπως & τα ραδιοταξί πχ. Λογικό ήταν να ακουστεί η μοτορόλα της αστυνομίας μιας & οι δέκτες στα ρ/ε μηχανήματα είναι ξεκλείδωτοι (136-174 MHz στα VHF) ενώ οι πομποί είναι κλειδωμένοι στις ρ/ε μπάντες (144-146 MHz στα VHF). Για να εκπέμψει το vx6 εκτός ρ/ε μπάντας σημαίνει ότι ήταν ξεκλείδωτο.

Dragonborn
12-03-14, 00:24
Οι υπότονοι CTCSS είναι σταθεροί τόνοι χαμηλής (υποακουστικής) συχνότητας, δεν είναι τριτονίες ούτε πεντατονίες. Δες http://en.wikipedia.org/wiki/CTCSS για λεπτομέρειες. Παρόμοιο είναι και το tone squelch στους στρατιωτικούς πομποδέκτες στα 150 Hz. Ως προς τα λοιπά (κλειδώματα συχνοτήτων) έχεις δίκιο.

john_b
12-03-14, 00:42
Και ποιός νόμος αναφέρει ότι πρέπει να είναι κλειδωμένα;

matthew
12-03-14, 00:52
Οι υπότονοι CTCSS είναι σταθεροί τόνοι χαμηλής (υποακουστικής) συχνότητας, δεν είναι τριτονίες ούτε πεντατονίες. Δες http://en.wikipedia.org/wiki/CTCSS για λεπτομέρειες. Παρόμοιο είναι και το tone squelch στους στρατιωτικούς πομποδέκτες στα 150 Hz. Ως προς τα λοιπά (κλειδώματα συχνοτήτων) έχεις δίκιο.
Ναι, σωστά. Έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα με τους ήχους στο τέλος της εκπομπής των επαναληπτών.
@john_b δεν υπάρχει νόμος. Εννοώ ότι τα ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα είναι κλειδωμένα στην εκπομπή από το εργοστάσιο, στις ρ/ε μπάντες.

Dragonborn
12-03-14, 00:54
Και ποιός νόμος αναφέρει ότι πρέπει να είναι κλειδωμένα;Τώρα ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα με ευρύτερες προεκτάσεις που ταιριάζει σε άλλη ενότητα (εξαέρωση). Και στην οποία δεν θεωρώ φρόνιμο να συμμετέχω.

john_b
12-03-14, 01:08
Τι προεκτάσεις;
Η κοινωνία δεν είναι στρατός όπου, ότι δεν προβλέπεται απαγορεύεται. Άπαξ και δεν αναφέρεται κάπου ρητά ότι απαγορεύεται να είναι ξεκλείδωτα, τότε επιτρέπετε. Τα φορητά μου ήρθαν από Κίνα ξεκλείδωτα, τι σημαίνει αυτό δλδ;

matthew
12-03-14, 01:22
Ναι, όντως. Τα κινέζικα φορητά είναι ξεκλείδωτα. 1 Wouxun & 1 Baofeng που έχω είναι ξεκλείδωτα από τη μάνα τους. Δεν ξέρω σίγουρα για τα επώνυμα φορητά (Icom, Yaesu κλπ). Τα κινέζικα mobile όμως τα έχουν κλειδωμένα, όπως & τα επώνυμα mobile. Αν ανοιχτεί θέμα ας ανοιχτεί σε αυτή την ενότητα, μιας & είναι σχετικό με το ραδιοερασιτεχνισμό. Αν είναι & τα επώνυμα φορητά ξεκλείδωτα, τότε οποιοσδήποτε μπορεί να την πατήσει φέροντας πάνω του φορητό, όπως στην περίπτωση που ανέφερε ο johnnkast.

kioan
12-03-14, 01:34
Όταν πριν από μερικά χρόνια αγόρασα το Yaesu φορητό μου από μαγαζί της Αθήνας, το παρέλαβα ξεκλειδωμένο (software mod). Έπρεπε να το κλειδώσω μόνος μου μέσω προγράμματος εκ των υστέρων.

Ομολογώ πως κι εγώ με όλα αυτά που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια σπάνια το έχω πάνω μου :001_unsure:

lepouras
12-03-14, 01:35
εδώ κατα την γνώμη μου έχουμε ένα ατόπημα γενικά των αρχών που δεν βγάζεις άκρη.
ας υποθέσουμε ότι λέει ο νόμος ρητά ότι απαγορεύετε. τότε στον σεισμό της Αθήνας που οι ραδιοερασιτέχνες συνδέσανε τηλεπικοινωνιακά όλες τις κρατικές υπηρεσίες, τουλάχιστον τους μίσους έπρεπε να τους μαζέψουν για ξεκλείδωτα μηχανήματα. και δεν μιλάμε για τις επικοινωνίες που γινόταν σε ρ/ε συχνότητες αλλά και σε αυτές που αναγκαστικά κάποια στιγμή χρησιμοποιήθηκαν εκτός μπάντας και εντός κρατικών από ανάγκη και λογικό μια και το κράτος βασίστηκε στα κινητά(πχ νομαρχία) μέχρι που κατάλαβαν ότι και αυτά κόβονται.
αλλά από όσο θυμάμαι για τους συλλόγους και τις ομάδες ΟΕΑ και γενικά σε αυτούς που ανήκουν στην πολιτική προστασία το επιτρέπει.

matthew
12-03-14, 01:50
εδώ κατα την γνώμη μου έχουμε ένα ατόπημα γενικά των αρχών που δεν βγάζεις άκρη.
ας υποθέσουμε ότι λέει ο νόμος ρητά ότι απαγορεύετε. τότε στον σεισμό της Αθήνας που οι ραδιοερασιτέχνες συνδέσανε τηλεπικοινωνιακά όλες τις κρατικές υπηρεσίες, τουλάχιστον τους μίσους έπρεπε να τους μαζέψουν για ξεκλείδωτα μηχανήματα. και δεν μιλάμε για τις επικοινωνίες που γινόταν σε ρ/ε συχνότητες αλλά και σε αυτές που αναγκαστικά κάποια στιγμή χρησιμοποιήθηκαν εκτός μπάντας και εντός κρατικών από ανάγκη και λογικό μια και το κράτος βασίστηκε στα κινητά(πχ νομαρχία) μέχρι που κατάλαβαν ότι και αυτά κόβονται.
Συμφωνώ, δεν βγάζουμε άκρη. Έχει γούστο να βρω & το μπελά μου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης που η πολιτεία θα χρειαστεί τη βάση μου καθώς 2 mobile που έχω είναι κλειδωμένα! :mrgreen:

Dragonborn
12-03-14, 08:36
Έχει γούστο να βρω & το μπελά μου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης που η πολιτεία θα χρειαστεί τη βάση μου καθώς 2 mobile που έχω είναι κλειδωμένα! Φαντάζομαι ότι πρόκειται για αστείο, έτσι?

Η ραδιοερασιτεχνική άδεια δεν σε υποχρεώνει να έχεις πομποδέκτες VHF/FM, πολύ περισσότερο με κάλυψη στους 162-174 MHz που υποτίθεται ότι χρησιμοποιούν οι κρατικές υπηρεσίες. Ιδίως όταν μπορεί οι κεραίες σου να μην λειτουργούν επαρκώς εκεί (υψηλά στάσιμα).

Εκτός αν έχεις αναλάβει κάποια ειδική και συγκεκριμένη υποχρέωση στα πλαίσια ένταξης συλλόγου σε ΠΣΕΑ/ΓΓΠΣ κλπ. οπότε πάω πάσο.

radiofonias
12-03-14, 09:01
Καλημέρα
Η παλιά μου άδεια έγραφε τις συχνότητες που επιτρέποταν η εκπομπή και η ισχύς για κάθε μπάντα, η νέα δεν γράφει τίποτα, όμως αν διαβάσεις την νομοθεσία είναι ξεκάθαρο το που επιτρέπεται και που όχι.
Σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης δεν χρειάζεται να βγούμε εκτός μπάντας για να συνδέσουμε υπηρεσίες, ένα μηχάνημα στην υπηρεσία και ενα οπου αλλού χρειάζεται.
Αυτά ισχύουν και στο εξωτερικό, ημουν χρόνια εξω εκεί να δεις αυστηρότητα.
Τέλος το συμπέρασμα το έβγαλα απο αυτά που βλέπω στην πράξη, παρα πολλοί αδειούχοι και όλοι οι κυνηγοί που εχω συναντήσει εχουν σε μνήμες "υπηρεσιακές" συχνότητες καλύτερα να ακούνε FM νομίζω.

Dragonborn
12-03-14, 09:41
τότε στον σεισμό της Αθήνας που οι ραδιοερασιτέχνες συνδέσανε τηλεπικοινωνιακά όλες τις κρατικές υπηρεσίες, Στο σεισμό της Πάρνηθας οι περισσότερες επικοινωνίες έγιναν στο 145200 και στους επαναλήπτες, σε ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες. Σποραδικά μπορεί να έγιναν κάποιες επαφές σε συχνότητες του ΟΑΣΠ ή κάποιας υπηρεσίας αλλά για ευκολία της στιγμής και όχι συστηματικά.

Ίσως το μπερδεύεις με τον σεισμό της Καλαμάτας πριν πολλά χρόνια, το 1986. Τότε οι ραδιοερασιτέχες που συμμετείχαν στην Αθήνα χρησιμοποιούσαν έναν επαναλήπτη στον Ταΰγετο (145600) και παράλληλα επικοινωνούσαν επίσημα με την Αστυνομία σε κάποια από τις παλιές συχνότητες της Αστυνομίας Πόλεων στους 153 MHz. Εκεί μάλιστα έβγαιναν με τα επίθετά τους και όχι με διακριτικά κλήσεως.

Ακόμα παλιότερα, στο σεισμό των Αλκυονίδων το 1981, είχε γίνει θέμα στην ΕΕΡ εναντίον του SV1DW γιατί είχε πάρει έξω τον φορητό του πομποδέκτη, ενώ τα χρόνια εκείνα απαγορεύονταν οι κινητοί και φορητοί σταθμοί. Κάποιος συνάδελφος που δεν τον χώνευε τον κάρφωσε στους βαρώνους και την πάτησε.

john_b
12-03-14, 11:41
Τα χρόνια περνάνε, τα δεδομένα αλλάζουν.
Ο νόμος αναφέρει την δυνατότητα εποικοινωνίας σε άλλες συχνότητες και υπηρεσίες σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Για να γίνει αυτό, αντιλαμβανόμαστε ότι πρέπει τα μηχανήματα να είναι ξεκλείδωτα. Συνεπώς, δεν τίθετε θέμα.
Εκεί που πρέπει να ρίξουμε ευθύνες είναι στους συλλόγους, που θα έπρεπε να κινηθούν προς την κατεύθηνση να ξεκαθαρίσουν το θέμα οριστικά, ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Με ποιό δικαίωμα δλδ ο αστυνομικός ακούμπισε μέσα από το αμάξι το φορητό και του έβαλε και συχνότητες; Αλλά φυσικά δεν μπορούμε να στεναχωρήσουμε αυτούς που κατά βάθος υπηρετούμε, σιγά μην νοιάζονται τα σωματεία για το καλό των μελών τους και του χώρου στον οποίο απευθήνονται.

IC-756
12-03-14, 13:01
Τα χρόνια περνάνε, τα δεδομένα αλλάζουν.
Ο νόμος αναφέρει την δυνατότητα εποικοινωνίας σε άλλες συχνότητες και υπηρεσίες σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Για να γίνει αυτό, αντιλαμβανόμαστε ότι πρέπει τα μηχανήματα να είναι ξεκλείδωτα. Συνεπώς, δεν τίθετε θέμα.
Εκεί που πρέπει να ρίξουμε ευθύνες είναι στους συλλόγους, που θα έπρεπε να κινηθούν προς την κατεύθηνση να ξεκαθαρίσουν το θέμα οριστικά, ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Με ποιό δικαίωμα δλδ ο αστυνομικός ακούμπισε μέσα από το αμάξι το φορητό και του έβαλε και συχνότητες; Αλλά φυσικά δεν μπορούμε να στεναχωρήσουμε αυτούς που κατά βάθος υπηρετούμε, σιγά μην νοιάζονται τα σωματεία για το καλό των μελών τους και του χώρου στον οποίο απευθήνονται.

Ως προς το 1ο μέρος ο νόμος το αναφέρει και φαίνεται κάποιοι δεν τον διαβάζουν συχνά.
Ως προς το 2ο μέρος καταρχήν δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο γεγονός, ούτε αν ο συνάδελφος είναι ή όχι μέλος κάποιου συλλόγου ούτε ακόμη σε περίπτωση που είναι τι έκανε ο συγκεκριμένος σύλλογος. Επιπλέον, για να πούμε περισσότερα χρειάζεται να μας δοθούν λεπτομέρειες για το περιεχόμενο της δίωξης του. Όπως έγραψα σε προηγούμενη απάντηση μου και παρέθεσα απόσπασμα του νόμου, εάν τα πράγματα είναι όπως παρουσιάσθηκαν εδώ θα πρέπει να αθωωθεί.
Εάν μας πει κάποιος το ακριβές κατηγορητήριο τότε θα καταλάβουμε τι έγινε και όχι από όσα μεταφέρονται στο μιλητό. Πολλές φορές η κατάσταση δεν είναι όπως περιγράφεται.

matthew
12-03-14, 13:03
Φαντάζομαι ότι πρόκειται για αστείο, έτσι?

Η ραδιοερασιτεχνική άδεια δεν σε υποχρεώνει να έχεις πομποδέκτες VHF/FM, πολύ περισσότερο με κάλυψη στους 162-174 MHz που υποτίθεται ότι χρησιμοποιούν οι κρατικές υπηρεσίες. Ιδίως όταν μπορεί οι κεραίες σου να μην λειτουργούν επαρκώς εκεί (υψηλά στάσιμα).

Εκτός αν έχεις αναλάβει κάποια ειδική και συγκεκριμένη υποχρέωση στα πλαίσια ένταξης συλλόγου σε ΠΣΕΑ/ΓΓΠΣ κλπ. οπότε πάω πάσο.

Ναι, αστειεύτηκα φυσικά. :) Δεν πρόκειται να μου πει κανείς γιατί δεν έχω ξεκλείδωτα τα μηχανήματα. & αν μου πουν, θα πω απλά ότι έτσι τα αγόρασα. Αν θέλουν να κατηγορήσουν κάποιον, ας κατηγορήσουν τους κατασκευαστές. :cool: Απεναντίας, αν τα ξεκλειδώσω μπορεί να & να βρω το μπελά μου. Όπως είπε & ο lepouras, ου μπλέξεις!

matthew
12-03-14, 13:20
Τέλος το συμπέρασμα το έβγαλα απο αυτά που βλέπω στην πράξη, παρα πολλοί αδειούχοι και όλοι οι κυνηγοί που εχω συναντήσει εχουν σε μνήμες "υπηρεσιακές" συχνότητες καλύτερα να ακούνε FM νομίζω.
Σωστός! Όσο για τους κυνηγούς είναι παράνομοι από όλες τις μεριές για τη χρήση ασυρμάτου στο κυνήγι, ακόμη & αν έχουν άδεια ρ/ε. Ο κυνηγετικός κανονισμός αναφέρει ρητά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΡΑΔΙΟΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. Αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται ακόμη & η χρήση κινητού τηλεφώνου, πόσο μάλλον ασυρμάτου ή έστω & PMR!

SRF
12-03-14, 13:22
Τα χρόνια που η κατοχή οποιασδήποτε ασυρματικής συσκευής ή ΠΟΜΠΟΥ ήταν αυτομάτως και αδίκημα έχουν ΠΑΡΕΛΘΕΙ οριστικά! Προσοχή... Η ΚΑΤΟΧΗ όχι η... ΧΡΗΣΗ!!! Δηλαδή, το να κατέχεις για οποιονδήποτε προσωπκό λόγο (συλλέκτης, τρελλός με την τεχνολογία, επειδή σου αρέσει ως διακοσμητικό στοιχείο, ή όποιος άλλος καθενός) ΔΕΝ είναι αδίκημα, μέχρι την στιγμή... που θα τεθεί ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ αυτή η όποια συσκευή! Τότε και μόνο τότε αρχίζε να εμπίπτει σε όποιες διατάξεις που απαιτούν ή όχι κάποια κρατική άδεια, για ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ, και εξ' αυτής ΙΣΩΣ υπάρχουν και συγκεκριμένοι περιορισμοί στην ελευθερία χρήση της από τον κάτοχό της!
Αυτό αυτομάτως συνεπάγεται ότι ΑΝ αύριο έρθει σπίτι μου κάποιος και βρει ένα ΜΗ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ & ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ πομπό πχ. ραδιοφωνίας... που ας πούμε έχω για τραπεζάκι στο σαλόνι μου... γιατί ΕΤΣΙ "ΓΟΥΣΤΑΡΩ" ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ τον χω΄ρο μου... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (αν και με τους ΗΛΙΘΙΟΥΣ στην Ελλάδα υπάρχει η πιθανότητα να με τρέχουν σε δικαστήρια, για να ΑΘΩΩΘΩ τελικά εκεί, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ εκτός μάλιστα τεχνητού φορτίου)!
Το να ΜΠΟΡΕΙ να τεθεί σε λειτουργία ΔΕΝ συνεπάγεται αυτοδικαίως και την καταδίκη εν όψει ενός υποτιθέμενου μελλοντικού αδικήματος που ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΠΡΑΧΘΕΙ!!! Αλλοιώς πάμε στην ΠΡΟκαταδίκη ακόμα και της όποια υποτιθεμενης ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ μελλοντικής μας σκέψεως!!!
Στην περίπτωση των Ρ/Ε συσκευών όταν μάλιστα ο κάτοχος είναι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ & ταυτόχρονα ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ το να λειτουργεί αυτήν την συσκευή του είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΟ όσο τηρεί τα οριζόμενα από τον νόμο όρια συχνοτήτων ΕΚΠΟΜΠΗΣ! Αν η συεκευή του λαμβάνει πέραν των ορίων ΔΕΝ είναι κολάσιμο νομικά... ΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ! Ειδικότερα δε στο να ΚΑΤΑΛΗΦΘΕΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΦΩΡΟ να εκπέμπει, με αυτήν εκτός ορίων, εκεί ορθώς αυτοματως καθίσταται παρά-νομος!
Αλλά το ΑΝ η συεσκευ΄΄η ΕΧΕΙ δυνατότητα να εκπέμπει ΚΑΙ εκτός των ορίων Ρ/Ε υπηρεσίας... αυτό ΔΕΝ τον κάνει παρά-νομο... ΑΝ αυτός ΔΕΝ χρησιμοποιήσει την "έξτρα" αυτή "δυνατότητα"!
Αν ένας αστυνομικός σε έλεγχο δει την άδεια που του ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ως αδειούχοι Ρ/Ε και επιχειρήσει να κάνει ΕΛΕΓΧΟ των μηχανημάτων μας... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ... και τα ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΕΙΝΟΣ, αλλάζωντας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από την στιγμή μετά την ενεργοποίηση τους και ΜΟΝΟΝ!!! έχει αυτόματα πραξει ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ και παράλληλα ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ σε πέραν του ενός νόμου! Παρανομεί γιατί ΕΘΕΣΕ σε λειτουργία ασυρματική συσκευή που ΔΕΝ έχει ΑΔΕΙΑ για την ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ αυτής. Το ότι η ΥΠΗΡΕΣΙΑ του, του ΠΑΡΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ, μιά ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗ ασυρματική συσκευή δεν συνεπάγεται ότι του παρέχει αυτοδικαίως και ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΟΜΠΟ εκτός του υπηρεσιακού του! Δηλαδή ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ και του παρέχεται ΥΠΗΡΕΣΙΚΗ ΑΣΥΡΜΑΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, μπορεί ΚΑΙ να ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ πχ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ, κλπ, ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΠΟΜΠΟ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΚΕΡΑΙΑ άνευ ΑΔΕΙΑΣ για αυτον!!!
Το ότ είναι ΕΝΣΤΟΛΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ (ή μη) ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΔΕΤΑΙ ΑΤΟΔΙΚΑΙΩΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΑΚΤΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΙ - ΒΡΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΤΟΥ!!! Αν λοιπόν ΑΓΓΙΞΕΙ τον πομποδέκτη σας και τον ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ αυτομάτως ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ και ΔΕΝ έχεται καμμία ευθύνη στο ΠΩΣ εκείνος θα τον θέσει σε "παράνομη" χρήση!!!
Επίσης ΑΝ τον χειριστεί και με αλλαγή των από εσάς υπάρχοντων ΑΡΧΙΚΩΝ ρυθμίσεων, που ΙΣΩΣ θα σας ζητήσει ΕΥΓΕΝΙΚΑ να ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙ ΜΟΝΟ, κατά την έναρξη λειτουργίας του, μπορέσει ΕΚΕΙΝΟΣ ως Ο χειριστής του να τον θέσει σε λειτουργία ΕΚΤΟΣ των ΝΟΜΙΜΩΝ ΔΙΚΩΝ ΣΑΣ (βάσει αδείας σας) ορίων.. και ΜΕΤΑ σας συλλάβει ή ασκήσει οποιαδήποτε ¨πράξη εξουσίας εκ θέσεως" εναντίον σας για την ΔΙΚΗ ΤΟΥ παρανομία, ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ ΓΙΑ ΧΑΛΚΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΛΟ!

Ναι... ξέρω! Θα μου πείτε και ΤΙ θα κάνουμε αν μας συμβεί?
Εγώ προσωπικά ΞΕΡΩ ακριβώς ΤΙ θα κάνω! Και ναι... θα ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ... αλλά... ΘΑ ΑΘΩΩΘΩ... και δεν θα αφήσω σε "χλωρό κλαρί" τον όποιο, ότι "εξουσία" και να του έχουν/έχω (ως πολίτης) παραχωρήσει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ!
Πως θα αποδείξω ότι το χειρίστηκε ΕΚΕΙΝΟΣ? Ας με παέι πρώτα εκείνος στο "τμήμα" και με το "πειστήριο" και σε εισαγγελέα ειδικότερα... και ΑΝ ΔΕΝ παέι τελικά ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΕΣΑ... λόγω ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΩΝ ΔΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ότι ΑΓΓΙΞΕ - ΕΠΙΑΣΕ - ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ ΕΚΕΙΝΟΣ την συσκευή "πειστήριο"... θα αθωώνονται μετά εξ' αυτού (αν αμφισβητηθούν τα αποδεικτικά στοιχεία ότι την ΑΓΓΙΞΕ -ΕΠΙΑΣΕ) και ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ στην Ελλάδα που καταδικάζονται βάσει ΙΔΙΩΝ αποδεικτικών στοιχείων!!! :wiink:
Και μόνο για αυτό... το ενδεχόμενο... θα τον "στέίλουν" σπίτι του εν ριπή οφθαλμού!!!

matthew
12-03-14, 13:56
Έτσι! Απλά το όλο σπάσιμο είναι το τρέξιμο μέχρι να αθωωθείς στο τέλος. Πέρσι πιάσανε στη Ξάνθη, αν θυμάμαι καλά, έναν δημοσιογράφο με φορητό ασύρματο (χωρίς να έχει άδεια). Έπινε καφέ έξω στην καφετέρια & είχε & τον φορητό χύμα επάνω στο τραπέζι. Τον είδανε δύο της ασφάλειας του ζήτησαν στοιχεία & τον ρώτησαν αν έχει άδεια για τον ασύρματο. Προσπάθησε να τα μπαλώσει: εε να μωρέ παιδιά, δημοσιογράφος είμαι κλπ κλπ. Στο αυτόφωρο που τον πήρανε ελέγξανε το φορητό & βρήκανε αποθηκευμένες στη μνήμη καμιά 50ριά συχνότητες κρατικών υπηρεσιών & σωμάτων ασφαλείας!!! Πήγαινε γυρεύοντας εν γνώση του. Ας πρόσεχε.

john_b
12-03-14, 14:01
Ως προς το 1ο μέρος ο νόμος το αναφέρει και φαίνεται κάποιοι δεν τον διαβάζουν συχνά.
Ως προς το 2ο μέρος καταρχήν δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο γεγονός, ούτε αν ο συνάδελφος είναι ή όχι μέλος κάποιου συλλόγου...

Τάκη ήμουν σαφής στο σκεπτικό μου. ΤΙ κάνουν οι σύλλογοι για τέτοιες περιπτώσεις, όχι ατομικά σε όποιον τύχει, αλλά για να διαφυλάξουν συνολικά τους ρ/ε από μελοντική ενδεχόμενη ταλαιπορία.
Είσαι, όπως έχω καταλάβει, σε κάποιον σύλλογο. Τι ενέργειες έχει κάνει ο σύλλογος σου για τον τρόπο αντιμετόπισης των ρ/ε από τα όργανα του νόμου και τι για να διευκρινιστούν όλα αυτά που συζητάμε;
Αν είναι να έρθουμε να γραφτουμε να τον στιρίξουμε εφ όσον κινείται προς την ορθή κατεύθηνση, γιατί μέχρι τώρα ο εκδότης ενός περιοδικού βλέπω να τρέχει (περιοδικό ρ/τηλ/νίες).

Dragonborn
12-03-14, 14:29
Καταλάβατε ότι όλα δεν είναι ρόδινα με τις αρχές και είναι καλύτερα να μη σου τύχει. Επομένως τα φορητά εδώ και καιρό συνήθως μένουν στο συρτάρι, και δεν έχω αγοράσει κάποιο καινούργιο για πάνω από 5 χρόνια, το τελευταίο ήταν ένα VX-2.

Τώρα σχετικά με την πολύ σωστή ερώτηση του john_b για το τι κάνουν οι σύλλογοι. Βασικά τίποτα, εκτός αν συμβεί κάτι τέτοιο σε μέλος του ΔΣ ή σε παρατρεχάμενο, οπότε αυτοσχεδιάζουν. Βασική αιτία αυτών των καταστάσεων είναι ότι οι αρχές έχουν ελλιπή εικόνα και επιπλέον πάσχουν από υπερβάλλοντα ζήλο, από την άλλη δε έχουν τον τρόπο να αλληλοκαλύπτονται σε περιπτώσεις άδικης αντιμετώπισης του θύματος. Αυτά που γράφει ο SRF ανήκουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας εκτός αν διαθέτεις πολύ ισχυρό πολιτικό μέσον, αλλοιώς είσαι ευτυχής αν καταδικαστείς με αναστολή ή με εξαγορά.

Τι θα έπρεπε και τι θα μπορούσαν όμως να κάνουν οι σύλλογοι? Βασικά δυο πράγματα, τα οποία δεν είναι πανάκεια αλλά αν έλυναν έστω και τις μισές τέτοιες υποθέσεις θα ήταν θετικό.

Το πρώτο είναι να ενημερώνουν σε τακτά διαστήματα τους αρμοδίους (την κατά τόπους αστυνομία - λιμενικό κυρίως, όχι τον Αρχηγό, αλλά με κάποιο τρόπο και τους εισαγγελείς) για το νομικό καθεστώς των ραδιοερασιτεχνών, τις ρυθμίσεις που αφορούν τον ραδιοεξοπλισμό και τις συνθήκες με τις οποίες διεξάγεται η ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα. Εδώ φαίνεται η έλλειψη μιας Ομοσπονδίας που θα μπορούσε να χειρισθεί το θέμα με κάποιο κύρος.

Το δεύτερο είναι να έχουν ένα σχέδιο δράσεως σε περίπτωση τέτοιων συμβάντων με άμεση νομική υποστήριξη των θυμάτων (δηλαδή μόνιμο καλό δικηγόρο, πλήρως ενημερωμένο για όλες τις διατάξεις), ιδίως όταν το μέλος δεν έχει διαπράξει αδίκημα και ταλαιπωρείται άδικα από υπερβάλλοντα ζήλο των αρχών. Δεν ξέρω αν η ασφαλιστική κάλυψη για αστική ευθύνη μπορεί να επεκταθεί και σε νομική κάλυψη για ποινικές υποθέσεις και με τι κόστος.

SRF
12-03-14, 14:43
Καταλάβατε ότι όλα δεν είναι ρόδινα με τις αρχές και είναι καλύτερα να μη σου τύχει.

Αυτά που γράφει ο SRF ανήκουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας εκτός αν διαθέτεις πολύ ισχυρό πολιτικό μέσον, αλλοιώς είσαι ευτυχής αν καταδικαστείς με αναστολή ή με εξαγορά.

Τι θα έπρεπε και τι θα μπορούσαν όμως να κάνουν οι σύλλογοι? Βασικά δυο πράγματα, τα οποία δεν είναι πανάκεια αλλά αν έλυναν έστω και τις μισές τέτοιες υποθέσεις θα ήταν θετικό.

.

Δεν είπα ότι ΕΙΝΑΙ ή ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ και μάλιστα ξεκάθαρα έγραψα ότι ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ!
Επιστημονική φαντασία? Περίεργο! Ειδικά όταν έχω ΑΘΩΩΘΕΙ... πολλάκης σε ανάλογων νομικών περίπτωσεων δίκες, και πήρα και τα κατασχεμένα μηχανήματα ΠΙΣΩ!!!
Η Ελληνική δικαιοσύνη μπορεί να είναι οτιδήποτε... πχ νωχελικά αργή, υπερβολικά προκατειλλημένη, κατά περίπτωση αδιαννόητα αδαής σε θέματα τέτοια... ή και σε περιπτώσεις περίεργες και αρκετά "ελεγχόμενη" !!!
Αλλά... ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΝΟΜΙΚΑ ΟΡΘΑ... αυτό που έχω δει με πάνω από μερικές δεκάδες δίκες... σε σχετικούς τομείς... είναι ότι επικρατει τελικά η βασική αρχή & νλογική του δικονομικού συστήματος περί ΜΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ και ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ προ της καταδίκης!!!

Dragonborn
12-03-14, 15:11
Δυστυχώς το τι γινόταν παλιότερα δεν είναι αντιπροσωπευτικό για τον τρόπο που οι αρχές και η δικαιοσύνη χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις την τελευταία διετία. Καλύτερα να μην επεκταθώ αλλά νομίζω με καταλαβαίνεις.

Επίσης ένα σημείο που μάλλον είναι σημαντικό και παρέλειψα να αναφέρω. Σε πολλές τέτοιες υποθέσεις τόσο η έκβαση όσο και ο βαθμός ταλαιπωρίας εξαρτώνται από τις πρώτες ώρες. Στην φάση αυτή, οπότε η υπόθεση θα μπορούσε να λυθεί με απλές εξηγήσεις, το θύμα είναι ιδιαίτερα ευάλωτο, μπορεί και τρομοκρατημένο, και επιπλέον δεν έχει επαρκή νομική κάλυψη. Αυτή η κατάσταση γίνεται ακόμα δυσμενέστερη για νέους συναδέλφους. Πόσοι από εμάς έχουμε την ψυχραιμία να πούμε: "δεν ανοίγω το στόμα μου, δεν απαντώ σε καμμία ερώτηση και δεν υπογράφω τίποτα χωρίς την παρουσία του δικηγόρου μου", ιδίως όταν δεν έχουμε άμεση πρόσβαση σε ενημερωμένο δικηγόρο?

john_b
12-03-14, 15:17
Εγώ μια φορά, επειδή έχω πάντα στο σακίδιο μου ένα φορητό με μεγάλο ραμπεράκι, αναγκαστικά έχω το ραμπεράκι ξεβιδωμένο, χωριστά από το φορητό. Επίσης και το φορητό στο σακίδιο, αλλά και αυτό που έχω στο τσαντάκι μου όταν πάω κανέναν περίπατο (με την μικρή κεραιούλα), τα έχω γυρισμένα σε κατάσταση μνήμης όπου έχω περασμένους μόνο τους επαναλήπτες και εκεί δεν μπορεί να γίνει κανένας χειρισμός πέρα από τις μνήμες χωρίς να υπάρξει ρύθμιση γι αυτό.

matthew
12-03-14, 15:51
Περισσότερες πληροφορίες για το περιστατικό στην Ξάνθη που ανέφερα. Τελικά είχε πέσει καταγγελία. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι το «δια ασήμαντον αφορμή»!!! :001_huh: Να μας τρελάνουν θέλουν; Επειδή είναι δημοσιογράφοι μπορούν να κουβαλάνε & ασύρματο χωρίς άδεια; Πάντως φαίνεται ότι το δικαστήριο έκρινε ότι & μόνο η κατοχή ασυρμάτου χωρίς άδεια συνιστά ποινικό αδίκημα, όπως πχ η κατοχή κυνηγετικού όπλου χωρίς άδεια κυνηγιού.
http://www.kavalapress.gr/exontotiki-pini-ston-diefthinti-tou-xanthipress-gr-dia-asimanton-aformi

john_b
12-03-14, 16:10
Ο δημοσιογράφος είναι προφανές τι τον ήθελε τον ασύρματο, εμάς για τους ρ/ε μας νοιάζει.
Επίσης στην Αθήνα έχουν τέτρα, τι θα κάνουν δλδ, θα σου πουν το έχεις να ακούς αν πέσει το τέτρα και γυρίσουμε στο άλλο;
Περιμένω από τους συλλόγους να δω έργο σε κάθε επίπεδο, αλλιώς να μην γκρινιάζουν αν στο τέλος τα κλείσουν τα μαγαζιά τους.

matthew
12-03-14, 16:23
Εφόσον είναι «ασήμαντος αφορμήν», να έχει όλος ο κόσμος ασύρματο χωρίς άδεια μετά. Όχι διακρίσεις! :001_tongue: Για μας τους ρ/ε, ο σώζων εαυτόν σωθείτο. Δεν περιμένω κάλυψη από κανένα... "μαγαζί".

SV1DB
12-03-14, 17:08
Ειδικά με τους φορητούς γιατί εκεί είναι το κύριο θέμα που προβληματίζει, αυτοί είναι περισσότερο σε Δημόσιους χώρους εκτεθιμένοι και επομένως δέχονται όλα τα "πυρά". Υπάρχουν λύσεις σε σχετικό έντυπο του ΥΜΕ ή του ... Συλλόγου να αναγράφεται ο τύπος του πομποδέκτη ή των πομποδεκτών που αντιστοιχούν στην άδεια του φέροντος τα άλλα περί φάσματος και συχνοτήτων άλλων δικτύων είναι ψιλά γράμματα άπαξ και σε ελέγξουν και έχεις "χαρτί" με τις συσκευές σου και σφραγίδα 'ΤΕΛΟΣ" οι ταλαιπωρείες ... Αλλά θέλουμε να μην έχουμε ΄δεσμευση με συγκεκριμένους τύπους και άδειες που να αναγράφουν τις συσκευές και να αγοράζουμε χωρίς καμία απολύτως επίδειξη άδειας ότι συσκευή θέλουμε , άρα μονά ζυγά δικά μας μην διαμαρτύρεσθε λοιπόν , γιατί εμείς πρέπει να προβλέψουμε την εξασφάλιση της θέσεώς μας και όχι να τρέχουμε κατόπιν εορτής ...διαφορετικά μην εμφανίζετε τις συσκευές και μάλιστα προκλητικά γιατί όλο και κάποιο μάτι θα τις δει και θα ξεκινήσουν τα παρατράγουδα. Εδώ έχω απλά δίπολα στην ταράτσα μου γιατί μόλις συκώσω ιστούς και κεραίες θα μαζευτεί η γειτονιά να με διώξει γιατι προκαλώ "ραδιενέργεια" στα παιδιά τους... Ενημέρωση σε όλα τα επίπεδα μόνο τότε θα αρχίσει και το δικό μας παρεξηγημένο χόμπι να μην έχει τόσα προβλήματα με την κοινωνία...

SRF
12-03-14, 18:24
Περισσότερες πληροφορίες για το περιστατικό στην Ξάνθη που ανέφερα. Τελικά είχε πέσει καταγγελία. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι το «δια ασήμαντον αφορμή»!!! :001_huh: Να μας τρελάνουν θέλουν; Επειδή είναι δημοσιογράφοι μπορούν να κουβαλάνε & ασύρματο χωρίς άδεια; Πάντως φαίνεται ότι το δικαστήριο έκρινε ότι & μόνο η κατοχή ασυρμάτου χωρίς άδεια συνιστά ποινικό αδίκημα, όπως πχ η κατοχή κυνηγετικού όπλου χωρίς άδεια κυνηγιού.
http://www.kavalapress.gr/exontotiki-pini-ston-diefthinti-tou-xanthipress-gr-dia-asimanton-aformi

Πρωτον είχε καταγγελθεί από "καλοθελητή" (άσχετα αν και κατ' εμέ ΔΕΝ θα έπρεπε να τον έχει ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ έστω και 1" χωρίς άδεια)! Αν μάλιστα ο καταγγέλων είχε επίσης δηλώσει ότι τον λειτουργούσε παρανόμος, ΄τοτε καλώς τον "μαζέψαν" !
Από εκεί και μετά... και χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς τι συνέβει και αποδείχθηκε στο δικαστήριο... δεν μπορούμε να εξάγουμε σαφή συμπεράσματα γιατί τελικά προέκυψε ή όποια καταδικαστική του αποφαση... με όποιο σκεπτικό και να είχε αυτή! Απλά ΑΝ καταδικάστηκε ΜΟΝΟ για την ΚΑΤΟΧΗ σαφώς ΔΕΝ είχε καλό δικηγόρο επί τέτοιων θεμάτων, ή ΔΕΝ έθεσε ο ίδιος στον δικηγόρο του κάποια ισχυρά νομικά επιχειρήματα για την "κατοχή" για να τα εκμεταλλευτεί στην δίκη μετά αυτός!!!
Αν όμως καταδικάστηκε για ΧΡΗΣΗ τότε αυτομάτως προστίθεται ΚΑΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ! Είναι "λογικό νομικό ακολούθημα" γιατί ΑΝ αύριο προσέφευγε σε εφετείο και στην πρωτόδικη απόφαση ΔΕΝ φαινόταν καμμία ΚΑΤΟΧΗ ασυρμάτου θα προσβαλλόταν η καταδικαστική απόφαση μόνο της ΧΡΗΣΕΩΣ, ΩΣ ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΡΩΤΟΔΙΚΑ ΚΑΤΕΧΩΝ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ που καταδικάστηκε ότι χρησιμοποιούσε!!!
Κλασσικά ΝΟΜΙΚΑ τερτίπια!

Dragonborn
12-03-14, 19:09
Θέτεις έμμεσα ένα θέμα που μου έχει προκαλέσει την περιέργεια. Σε όλες αυτές τις υποθέσεις, το υποτιθέμενο ή πραγματικό αδίκημα για το οποίο καταδικάζεται το θύμα διατυπώνεται κατά τρόπο που δεν αντιστοιχεί με σαφήνεια στις διατάξεις κάποιου νόμου ο οποίος να είναι σε ισχύ. Θυμηθείτε τα ανεκδιήγητα με τον Baldur.

Και καλά, οι αστυνομικοί και οι δικαστικοί είναι αυτοί που είναι. Οι δικηγόροι των θυμάτων, που θα περίμενε κανείς να είναι τσακάλια και να καλιγώνουν ψύλο, δεν παρουσιάζουν ακριβώς την νομοθεσία, άρθρο προς άρθρο, με τις καταργήσεις κλπ, καταρρίπτοντας σημείο προς σημείο τα γελοία κατηγορητήρια, ώστε για να αποδείξουν ότι τα αδικήματα είναι από ασήμαντα έως ανύπαρκτα?

Δεν κάνουν οι δικηγόροι καλά τη δουλιεά τους? Δεν κάνουν την αναγκαία προεργασία (homework) ώστε να ξέρουν που περπατάνε? Δεν χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες ενός ειδικού έστω και για να προσανατολιτούν σε ένα σχετικά εξειδικευμένο αντικείμενο?

Μήπως οι δικαστές τους αφήνουν απλώς να αγορεύουν και μετά τους αγνοούν πλήρως κατά την έκδοση της απόφασης?

Τι συμβαίνει ακριβώς?

radiofonias
12-03-14, 19:48
Οι διακαστές διαβάζουν το κατηγορητήριο που συντάχθηκε απο τον ανακριτικό υπάλληλο και περιορίζονται σε αυτό, αντε κανας γάτος εισαγγελέας να ρωτήσει εξιδεικευμένες ερωτήσεις, την ποινή που προτείνει ο εισαγγελέας την δέχεται ο πρόεδρος και αν είσαι λευκός σου κάνει μια μείωση αλλά αυτο που ρωτάς για τους δικηγόρους είναι ολα τα λεφτα!!! Οι περισσότεροι είναι αδιάβαστοι ακόμα και τώρα που ψάχνουν για πελάτες λίγοι μα πολλοί λίγοι εμβαθύνουν μια υπόθεση και την κατέχουν. Κανείς δεν γεννιέται σχετικός αλλά αμα ζητάς αμοιβή 1000+ ευρώ για 10 λεπτά στο τριμελές πρωτοδικειο εχεις υποχρέωση στον πελάτη σου να διαβάσεις-ψάξεις-ρωτήσεις λιγάκι.Εχω δει εκατοντάδες ανθρώπους να "καίγονται" απο αδιάβαστους δικηγόρους ( δεν θα πω ανίκανους) αλλά ρε γ.... για να βγάλει 1000 ευρώ ένας άνθρωπος σήμερα πρέπει να δουλέψει τουλάχιστον ενα μήνα, είναι απίστευτο το τι σου υπόσχονατι οι δικηγόροι και τι γίνεται στο δικαστήριο. Αυτά τα ολίγα.

Dragonborn
12-03-14, 20:52
Αυτό που περιγράφεις δεν λέγεται "δικηγόρος" αλλά "δικολάβος", δηλαδή πρακτικός δικηγόρος που ξέρει από πείρα τα δικονομικά τερτίπια. τα χαρτόσημα και τις σφραγίδες, έχει κονέ με τις γραμματείς του δικαστηρίου, αλλά δεν μπορεί να κάνει νομικές αναλύσεις.

Ίσως τελικά η ενδεδειγμένη λύση είναι η μόνιμη συνεργασία των συλλόγων με ποινικολόγο που θα είναι από πριν ενημερωμένος για το νομικό υπόβαθρο και θα έχει πρόχειρες στο αρχείο του τις προηγούμενες σχετικές υποθέσεις. Τουλάχιστον οι μεγάλοι σύλλογοι (ΕΕΡ, ΕΡΒΕ κλπ).

SRF
12-03-14, 21:08
Θέτεις έμμεσα ένα θέμα που μου έχει προκαλέσει την περιέργεια. Σε όλες αυτές τις υποθέσεις, το υποτιθέμενο ή πραγματικό αδίκημα για το οποίο καταδικάζεται το θύμα διατυπώνεται κατά τρόπο που δεν αντιστοιχεί με σαφήνεια στις διατάξεις κάποιου νόμου ο οποίος να είναι σε ισχύ. Θυμηθείτε τα ανεκδιήγητα με τον Baldur.

Και καλά, οι αστυνομικοί και οι δικαστικοί είναι αυτοί που είναι. Οι δικηγόροι των θυμάτων, που θα περίμενε κανείς να είναι τσακάλια και να καλιγώνουν ψύλο, δεν παρουσιάζουν ακριβώς την νομοθεσία, άρθρο προς άρθρο, με τις καταργήσεις κλπ, καταρρίπτοντας σημείο προς σημείο τα γελοία κατηγορητήρια, ώστε για να αποδείξουν ότι τα αδικήματα είναι από ασήμαντα έως ανύπαρκτα?

Δεν κάνουν οι δικηγόροι καλά τη δουλιεά τους? Δεν κάνουν την αναγκαία προεργασία (homework) ώστε να ξέρουν που περπατάνε? Δεν χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες ενός ειδικού έστω και για να προσανατολιτούν σε ένα σχετικά εξειδικευμένο αντικείμενο?

Μήπως οι δικαστές τους αφήνουν απλώς να αγορεύουν και μετά τους αγνοούν πλήρως κατά την έκδοση της απόφασης?

Τι συμβαίνει ακριβώς?

Λοιπόν...
Αν και δεν είναι ο καταλληλότερος χωρος ή και εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι νομικός ή ειδήμων σε νομικά θέματα... παρ' όλα αυτά θα περιγράψω τις... "εμπειρίες" ενός που έχει περάσει την θύρα σε >20 δικαστήρια... σε σχετικά θέματα!

Τέλη δεκαετίας 70 αρχές των 80's συλλαμβάνομαι στην ΕΞΟΔΟ της πολυκατοικίας που διέμενα τότε στην Κυψέλη, ΠΡΟΣΟΧΗ, ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ στο πλατύσκαλο κάτω στον δρόμο, μιας πολυκατοικίας 30 διαμερισμάτων και 6 ορόφων μετά υπογείων... και ΟΧΙ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, για ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ρ/Σ ! Χαρακτηριστικό είναι ότι προσήχθην με ως ότι κατελήφθην ΕΠ'ΑΥΤΟΦΩΡΟ να λειτουργώ Ρ/Σ μεγάλης ισχύος στα FM, και ότι η "αυτόφωρη σύλληψη" προέκυψε από τον... "εντοπισμό μου" με την συνδρομή του ραδιογωνιομέτρου της εποχής εκείνης (τα τότε 2 ολοκαίνουργια στα VW του ΟΤΕ) ! Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ κατά την σύνταξη της προσαγωγής και έκθεσης κατηγορητηρίου αναφοράς ΕΓΙΝΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ με την εκπομπή και όχι 'προγενέστερα", και κατά τον εντοπισμό "μου" προέβησαν και στην ΔΙΑΚΟΠΗ με σύλληψη μου επί τω έργω !!! της παράνομης ραδιοφωνικής εκπομπής!
Βεβαίως το ότι συνελήφθην πραγματικά στην ΕΞΩΠΟΡΤΑ και ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ μάλιστα της ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ όπου ως εκ τούτου καθίστατο δεδομένο ότι δεν διέμενα αποκλειστικά και μόνο εγώ καθ'όλον το 24ωρο... σε αυτήν οπότε και θα μπορούσα αυτοδικαίως να είμαι ο μόνος εν δυνάμη κάτοχος Ρ/Σ εντός αυτ'ής και κατά συνεπαγωγή και ως ο αποκλειστικά εξερχόμενος εξ αυτής εκείνη την στιγμή να είμαι και δεδομένα ο κάτοχος ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ της πιθανών παρανομων συσκευών και πραγματων (πχ θα μπορούσε σε κάποιο διαμέρισμα από τα 30 να υπάρχει και όπλο... )! Όπως είναι σαφές την χρονική στιγμή που είχα εξέλθει της οικοδομής ΟΛΙΚΑ (όχι της κατοικίας μου προς το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του ορόφου μου εννοώ) ΚΑΝΕΝΑΣ Ρ/Σ εντός της οικοδομής όπισθέν μου ΔΕΝ ήταν σε λειτουργία!
Και προς διευκρίνηση ούτε και ΕΚΕΙΝΟ το... ΠΡΩΪΝΟ και εως τις 1μμ που συνέβει το περιστατικό, είχε έστω και για 1" τεθεί σε λειτουργία καθόλου κάποιος Ρ/Σ πομπός από εμένα ή άλλον στην οικοδομή αυτή!

Στην είσοδο λοιπόν την ώρα που είχα ακριβώς εξέλθει πλήρως... τρεις "κύριοι" με πολιτικά... με βλέποιυν... ερχόμενοι προς την είσοδο... και με "συλλαμβάνουν" λέγοντάς μου μόνο το ποιός είμαι... ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ! Στην αρχική έκπληξή μου και πριν προλάβω ΚΑΝ να ρωτήσω ποιοί είναι αυτοί... βλέπω πιό πίσω τους στα 40-50 μέτρα να ανεβαίνει τον δρόμο και έρχεται προς την είσοδο στον δρόμο και το ραδιογωνιόμετρο με μόνο τον οδηγό μέσα!
φυσικά και κατάλαβα άμεσα το ποιοίί ήταν, πριν τελειώσω την ερώτησή μου! Μου έιπαν λοιπόν "άντε πάμε πάνω στον 5ο τώρα παρέα, να τα μαζέψουμε" !

Φυσικά μιλάμε για ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ και ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΑ αφού ΔΕΝ είχαν λειτουργήσει καθόλου τις τελευταίες τουλάχιστον ~36 ώρες!

Εκεί λοιπόν ΕΜΑΘΑ δια ζώσης ΠΩΣ ΣΕ ΤΥΛΙΓΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ!
Η πραγματογνωμοσύνη του... "τεχνικού ΟΤΕ" χειριστή του ραδιογωνιομέτρου τότε... έγραφε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι το πρωί της ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧΧ και κατά τις 10πμ έγινε ραδιοεντοπισμός σταθμού που εξέπεμπε μουσική και τραγούδια... και μέσω αυτού οδηγηθήκαν μετά από πολύωρο ραδιοεντοπισμό θέσεως εκπομπής στην 'τάδε" διεύθυνση στην Κυψέλη... όπου και μετά από επιτόπια έρευνα εντοπίστηκε σε ταράτσα οικοδομής πολυκατοικιών κεραία εκπομπής (!) και τελικώς στο διαμέρισμα ΧΧ του πέμπτου ορόφου της Χ οικοδομής, βρεθηκε εν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ παράνομος Ρ/Σ ! τον οποίο και με ΕΦΟΔΟ στο διαμέρισμα το οποίο κατέληγε η κάθοδος από την κεράια συνελήφθη Επ'Αυτοφώρο και επί τω έργω, ο ΧΧΧ ΨΨΨ να κάνει εκπομπή στην συχνότητα ΖΖΖ.Ζ Μεγακύκλων. Το... "συνεργείο" διέκοψε (!) την λειτουργία του εν λόγο σταθμού και πρόεβη στην αποσύνδεση (!) των μηχανημάτων του και στην κατασχεσή τους!
Ακολούθησε βεβαίως και η σχετική δακτυλοσκόπηση και προφιλοανφασοσκόπησή μου στα κεντρικά πλησίον της πλ Ομονοίας... και η προασγωγή μου στην εισαγγελία στο τότε Αμπασσαντόρ και μετά στην τότε Σανταρόζα!
Εκεί έλαβα ΄προθεσμία 3 ημερών και αφέθην ελεύθερος... ενώ στο αυτόφωρο πήρα τακτική δικάσιμο τελικά για να έρθει και ο μάρτυρας κατηγορίας (ο... ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΟΤΕ)!

Τελικά 3 μήνες μετά καταδικάστην σε 16 μηνες με 3ετή αναστολή, και κατάσχεση των μηχανημάτων, δίσκων και "συναφών" συσκευών (πλυντηρίου, Ψυγείου, τηλεοράσεως, ατμοσιδέρου, κλπ :biggrin: που θα μπορούσαν να εχουν παρει αφού πήραν ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΝΔΕΤΑ και σε διαφορετικούς χώρους ευρισκόμενα πράγματα - μηχανήματα, κατά την κρίση τους και τυχαία επιλογή τους, ως... τα... πειστήρια)!
Αυτό με οδήγησε... να ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ γράμμα γράμμα τους ΝΟΜΟΥΣ και το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ! Και ακόμα το κάνω!!!

SRF
12-03-14, 21:53
Επειδή λοιπόν καταδικαστηκα τότε... διάβασ κάθε τελεία και απόστεροφο των νόμων που χρησιμοποιήθηκαν για την σύλληψη και καταδική μου για κατοχη !!! και βεβαίως και "λειτουργία" παράνομου ρ/Σ, αλλά και το τι ορίζεται ως ΑΥΤΟΦΩΡΟ σε τέτοιες περιπτώσεις... και πολλά άλλα σχετικά νομικά!

Το βράδυ μετά την καταδίκη μου τότε... (που είστε "γατούλες"... - ναι "ξέρετε εσείς σε ποιούς ΕΣΑΣ αναφέρομαι" - ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 έτη πλέον) και την άφεσή μου ελεύθερο... άνοιξα ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ σε ένα πομπό μου από το ΙΔΙΟ ακριβώς σημείο... και λίγο μεγαλύτερης ισχύος!!! :001_smile:
Ξέρουμε όλοι τι "μικρόβιο ανίατο" είναι αυτό το σπορ! :lool: :crying:

Αλλά αυτό είναι ασχετο για το θεμα... μας!

Λίγα έτη μετά... όχι ιδιαίτερα πολλά... κανά τριάρι... και κάτι... σε άλλη περιοχή πλέον... ΞΑΝΑΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ για "κατοχή & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ρ/Σ" !!! Αυτήν την φορά όντως επ' αυτοφώρο!!! Ακολουθείται η σχετικά ίδια διαδικασία... με μιά επίσπευση... σχετική θα έλεγα... και παώ πάλι στην έδρα! Εκεί αυτήν την φορά... ΕΧΩ ΕΓΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΔΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ, ΔΙΑΤΑΞΗ, ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ, και οτιδήποτε σχετικό νομικό δεδομένο υπηρξε μέχρι τότε στη Ελληνική νομολογία!
Δύο ώρες μετά έφευγα ΑΘΩΩΣ από το δικαστήριο... λόγω "αμφιβολιών" !!! Και λίγο μετά πήρα και τα μηχανήματά μου ΟΛΑ πίσω!

Ούτε ένα έτος αργότερα... συλλαμβάνουν παιδικό μου φίλο... με μιά 4CX μου! Δυστυχώς αυτός είναι φαντάρος εκείνη την εποχή, λίγο προ της απολύσεως... και εξ΄αυτού οδηγείται στο ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΟ!!! Συμπτωματικά... ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ, έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που συνέβει σε εμένα τη 1η φορά προ πολών ετών! ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΑ, ΑΣΥΝΔΕΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, και απομακρυσμένα μάλιστα, ευρισκόμενα ανεξάρτητα σε εντελώς διαφορετικούς χώρους... που δεν θα μπορούσαν να αποτελούν ως είχαν έναν ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ρ/Σ!

Μάλιστα ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΛΥΧΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!!!
Και όμως... η έκθεση το έγραφε ΡΗΤΑ! "Έγινε ραδιοεντοπισμός... !!! και μετά από έφοδο... ευρέθη ΕΝ ΠΛΗΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ρ/Σ και συνελήφθη ΕΠ' ΑΥΤΟΦΩΡΟ ο ΤΤΤΤ ΛΛΛΛ να μεταδίδει μουσική και τραγούδια" κλπ, κλπ!!!
Επειδή αυτό εμένα μου ξύπνησε μνήμες "διπλής πίττας ΤΥΛΙΓΜΕΝΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ" !!! και λόγω του ότι είχα ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ του τι είχε συμβεί ακριβως... αφού ο εν λόγω Ρ/Σ στην πραγματικότητα ήταν δικός μου!!! και απλά "συνεργαστήκαμε" με τον φίλο μου... κάποια φεγγάρια πιό πριν... και έμειναν εκεί τα μηχανήματα προσωρινά (!) πήγα ως ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΩΣ ΤΟΥ και λόγω του ότι ήμουν ΗΔΗ επαγγελματίας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ και ως επιπλέον ο "ειδκός εμπειρογνώμων" από την πλευρα΄της υπερασπίσεως!

Πριν πάμε στην δίκη... ενημε΄ρωσα πλήρως και κατατοπιστικότατα των δικηγόρο του φίλου μου... ο οποίος ΕΞΕΠΛΑΓΗΝ απ' 'όσα του έδειξα... και όπως είπε δεν υπηρχε περίπτωση να τα γνωρίζεις αν δεν του τα έλεγα, έδειχνα, ανάφερα!!!
Το στρατοδικείο συνολικά διήρκεσε 4.5 ώρες με τρεις διακοπές για να φέρουν τα πειστήρια από την σταρτονομία, να γίνει επιτόπιος σύνδεσή τοςυ... με ηλετρολόγο του Ρουφ, να δοκιμαστού υπό τάση... και μισή ώρα από αυτές τις διακοπές ήταν για να ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ μετά την "δοκιμή εκρήξεων" που προέκυψε!!!
Απόφαση? ΠΑμψηφεί ΑΘΩΩΣ... κα με σύμφωνη γνωμη και ΠΡΟΤΑΣΗ του Στρατιωτικού κατηγόρου (ο αντίστοιχος του Εισαγγέλέως στα πολιτικά δικαστήρια)!
Ακολουθήσαν για εμένα πολές ακόμα "περιπέτειες" όπου ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΘΩΩΘΗΚΑ γιατί ΕΓΩ ενημέρωσα τους δικηγόρους μου για τα νομικά μέσα που θα χρησιμοποιούσαν! Και αυτό το έκανα, γιατί το πρώτο πράγμα πριν προσληφθούν που τους ρωτούσα ήταν "τι ξέρετε για τους παράνομου Ρ/Σ" ! Αν μου έλεγαν ότιδήποτε πλην του ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ, καταλάβαινα ότι θα με... "ΚΑΨΟΥΝ" στην δίκη αν τους αφήσω να "πούνε ότι νόμιζαν ότι ήξεραν" !
Και σημειωτεών... αναφέρομαι και σε "μεγαλοδικηγόρους" της τότε εποχής... 'μακαρίτες'΄πλέον!!!
Βέβαια στα ετη που ακολούθησαν τα παραδείγματα που ανάφερα... έγινα πιά ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ ραδιοερασιτέχνης κατά τα διεθνή πρότυπα! Οπότε και δεν ασχολήθηκα άλλο με το "σπορ" ο ίδιος... αφού άλλωστε ξεκίνησε και η "ελεύθερη ραδιοφΟνια" πλέον και πήρα ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ άρθρου 2 παραγράφου 2 για Ρ/Σ!!! Άσχετα αν και με αυτήν τελικά... ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΩΣ... 'ραδιο-πειρατής" !!! και ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ τουΤΥΛΙΓΜΕΝΟΥ ΕΝ ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ 'σουβλακίου" ! Και ΣΑΦΩΣ... ΑΘΩΩΘΗΚΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΞΑΝΑ και ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ πιά!!!


Δυστυχώς στα "θέματα" που έχουν να κάνουν με συσκευές, τεχνολογία ασυρμα΄των, πομπών, κλπ, και οτιδήποτε συναφές νομικά... οι δικηγόροι γενικά ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΨΟΥΝ αν ΕΣΕΙΣ δεν τους ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για το ΠΩΣ θα χειριστουν ΑΚΡΙΒΩΣ την υπόθεσή σας!!! Ούτε ΛΕΞΗ δεν πρέπει να τους αφήσετε να προσθέσουν ή αφαιρέσουν από ότι ΕΣΕΙΣ θα τους καθορίσετε!!!

Dragonborn
12-03-14, 22:09
Πολύ ωραία και κατατοπιστικά όλα αυτά.

Όμως ο αδειούχος ραδιοερασιτέχνης δεν θα πρέπει να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίας επειδή κάποιος αστυνομικός θέλησε να διασκεδάσει εις βάρος του. Το γεγονός ότι όντως συμβαίνει δείχνει ότι έχουμε έλλειμμα δημοκρατίας (*). Στην αντιμετώπιση του θέματος αυτού θα έπρεπε να έχουν δραστηριοποιηθεί απο κοινού και σε συνενόηση οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι με τα βαρύγδουπα ονόματα.

(*) Το ίδιο έλλειμμα δημοκρατίας δείχνει και η χθεσινή απόφαση του πρωτοδικείου που δικαιώνει τον Θ. Κατσανέβα στην δικαστική διαμάχη που ξεκίνησε με την Βικιπαίδεια και κυρίως με συγκεκριμένο αρθρογράφο, και διατάσσει λογοκρισία μιας απόλυτα τεκμηριωμένης πληροφορίας από το βιογραφικό του.

SRF
12-03-14, 22:31
Πολύ ωραία και κατατοπιστικά όλα αυτά.

Όμως ο αδειούχος ραδιοερασιτέχνης δεν θα πρέπει να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίας επειδή κάποιος αστυνομικός θέλησε να διασκεδάσει εις βάρος του. Το γεγονός ότι όντως συμβαίνει δείχνει ότι έχουμε έλλειμμα δημοκρατίας (*). Στην αντιμετώπιση του θέματος αυτού θα έπρεπε να έχουν δραστηριοποιηθεί απο κοινού και σε συνενόηση οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι με τα βαρύγδουπα ονόματα.

(*) Το ίδιο έλλειμμα δημοκρατίας δείχνει και η χθεσινή απόφαση του πρωτοδικείου που δικαιώνει τον Θ. Κατσανέβα στην δικαστική διαμάχη που ξεκίνησε με την Βικιπαίδεια και κυρίως με συγκεκριμένο αρθρογράφο, και διατάσσει λογοκρισία μιας απόλυτα τεκμηριωμένης πληροφορίας από το βιογραφικό του.

ΟΥΔΕΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ! Ακριβώς αυτό αναδεικνύω με τις "ιστορίες" μου! Ότι τελικά... οι "προστάτες" ασκούν ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ και με ΠΛΑΓΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ την "εξουσία" τους... προκειμένου να πετύχουν ότι ΘΕΛΟΥΝ... ! Και ΔΕΝ περιορίζονται τελικά από το ΤΙ ΡΗΤΑ ο νόμος που "προστατεύουν" απαιτεί ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΘΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΩΣ Ο ΠΑΡΑ-ΝΟΜΩΝ του!!!
Και αυτό αντιμετωπίζεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ τελικά ΜΟΝΟ στην αίθουσα των δικαστηρίων ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και καλή γνώση των ΝΟΜΩΝ και μέχρι και στίξεως! Και όχι του κάθε τυχαίου "δικηγορίσκου" που ΔΕΝ έχει ποτε ξανά ασχοληθεί σοβαρά με τέτοια περίπτωση!!! Πιθανώς έναντι αυτού να είσαι πιο "νομικά" σοφός, και πρέπει να τον καθοδηγήσεις πλήρως, να θέλεις να βγεις αλώβητος από τον κάθε δημόσιο ΣΦΕΤΕΡΙΣΤΗ της ΘΕΣΕΩΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΑΤΕ έναντί σου!

IC-756
13-03-14, 01:25
Λοιπόν, γράφετε πολλά και δεν σας προλαβαίνω καλό αυτό. Με τα όσα ανέφερε ο SRF γίνεται κατανοητό ότι δεν φθάνει να περάσεις της εξετάσεις μόνο και αμέσως να εκπέμπεις. Αυτό το έχω κατανοήσει και εγώ ενημερωνώμενος και παρακολουθώντας της ενέργειες των Αθηναικών συλλόγων όσων αφορά τα νομικά θέματα.
Σε όλες της χώρες το χόμπι αυτό υπόκειται σε νομοθεσίες, για αυτό λοιπόν χρειάζεται να της μελετάμε προσεκτικά.
Εδώ μπαίνει και ο ρόλος των συλλόγων. Οι σύλλογοι καταρχήν έχουν κάποιο μερίδιο – όσο τους επιτρέπεται – στη σύνταξη των νόμων. Στις τελευταίες αλλαγές νόμων για κεραίες, ακτινοβολίες κλπ. έγινε μάχη με την νομοπαρασκευαστική επιτροπή της βουλής, στη μάχη αυτή συνέβαλαν και μεμονωμένοι ρ/ε. Όπως και μάχη έγινε με μία σύμβουλο του Υπουργείου πριν την ολοκλήρωση του τελευταίου ΦΕΚ. Η ΕΕΡ αλλά και κάποιοι γνωστοί επιστήμονες & ρ/ε έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην απαλοιφή των προτάσεων της κυρίας (οι άλλοι σύλλογοι δεν γνωρίζω τι και αν έκαναν κάποια παρέμβαση) Τα πράγματα από πλευράς νομοθετών δεν είναι εύκολα, οι νομοθέτες δεν κατέχουν τίποτα για το χόμπι και είναι συνήθως αρνητικοί.
Οι σύλλογοι έχουν τη δυνατότητα όπως ο SRF να μελετούν τους νόμους και να προετοιμάζουν τους ενδιαφερόμενους στο ποια στάση να τηρήσουν (πχ στο παράδειγμα του φορητού – για το οποίο δεν είμαι σίγουρος πως έγιναν τα πράγματα όπως περιγράφθηκαν – το όργανο δεν είχε δικαίωμα να πάρει το φορητό πόσο μάλλον να του βάλει μνήμες. Ο συνάδελφος μπορούσε να του πει ότι θα το παραδώσει στον αξιωματικό υπηρεσίας και εκεί πάλι επειδή δεν πρόκειται για ρ/ε θα του το έδινε χωρίς μπαταρίες.
Οι σύλλογοι λοιπόν σε παρόμοιες περιπτώσεις ειδοποιούνται και μπορεί να παραστούν στον αξιωματικό και να του εξηγήσουν. Παράλληλα υπάρχουν δικηγόροι που συνεργάζονται με τους συλλόγους και είναι εξειδικευμένοι. Όσο για την περίπτωση του δημοσιογράφου, δεν υπάρχει κανένας νόμος να απαγορεύει στους πολίτες την αγορά, κατοχή και δημιουργία συλλογής ασυρμάτων. Ένας από τους δικηγόρους των εκεί συλλόγων θα των αθώωνε.
Η λύση που προτείνει ο κ. Κώστας για αναγραφή των μηχανημάτων επί των αδειών είναι παροχημένη και δεν εφαρμόζεται πουθενά.
Για την υπόθεση του Baldur ο δικηγόρος του είχε ενημερωθεί από Αθηναικό σύλλογο για το τι έπρεπε να προσέξει. Ό Baldur βέβαια είχε βρεθεί σε πολύ δυσκολότερες συνθήκες στη ζωή του. Είχε συμμετάσχει σε dxpedition στα νησιά Spratly, είχε πυροβοληθεί η ομάδα του από τους Βιετγκόγκ και κάποιοι σκοτώθηκαν. Τη ίδια περίοδο εργαζόταν στην Γερμανική αντικατασκοπεία.
Η πρόταση μου λοιπόν είναι, να γίνουν κάποια σεμινάρια από τους δικηγόρους των συλλόγων στα οποία το θέμα θα είναι οι νομικές μας υποχρεώσεις, ανάλυση συμβάντων, οδηγίες κλπ.

matthew
13-03-14, 03:16
Όμως ο αδειούχος ραδιοερασιτέχνης δεν θα πρέπει να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίας επειδή κάποιος αστυνομικός θέλησε να διασκεδάσει εις βάρος του. Το γεγονός ότι όντως συμβαίνει δείχνει ότι έχουμε έλλειμμα δημοκρατίας (*). Στην αντιμετώπιση του θέματος αυτού θα έπρεπε να έχουν δραστηριοποιηθεί απο κοινού και σε συνενόηση οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι με τα βαρύγδουπα ονόματα.
Συμφωνώ & επαυξάνω! Η οποία έλλειψη δημοκρατίας οφείλεται πιστεύω κατά ένα μέρος στην έλλειψη παιδείας γενικά, πόσο μάλλον της ραδιοερασιτεχνικής παιδείας κατά συνέπεια.


(οι άλλοι σύλλογοι δεν γνωρίζω τι και αν έκαναν κάποια παρέμβαση) Η πρόταση μου λοιπόν είναι, να γίνουν κάποια σεμινάρια από τους δικηγόρους των συλλόγων στα οποία το θέμα θα είναι οι νομικές μας υποχρεώσεις, ανάλυση συμβάντων, οδηγίες κλπ.
Συμφωνώ & επαυξάνω για δεύτερη φορά. Ίσως αν βρεθεί κάποια στιγμή ελεύθερος χρόνος ανάμεσα στα σουβλάκια & τις μπύρες, να γίνει & αυτό. Περιμένουμε όλοι μας τέτοιες κινήσεις. Ειπώθηκε & από τον Dragonborn επίσης μια πολύ σοβαρή πρόταση για συνεργασία ποινικολόγου με ρ/ε συλλόγους. Καλό θα ήταν να ληφθεί σοβαρά υπόψιν, αλλά ακόμη καλύτερα να υλοποιηθεί κιόλας.
@SRF ευχαριστώ προσωπικά για την κατάθεση των εμπειριών σου ως παθών. Πολύτιμες πληροφορίες από πρώτο χέρι! Βασικά όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό πριν 3 χρόνια, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάλω την άδεια του ρ/ε ώστε να πατάω επάνω στο γράμμα του νόμου. Να είμαι νόμιμος δηλαδή. Πριν να βγάλω την άδεια δεν είχα καμία επαφή με ασύρματο γενικά. Έβγαλα την άδειά μου & μετά από 2 μήνες πήρα τον πρώτο μου ασύρματο (ένα φορητό wouxun). Από 'κει & πέρα πίστευα ότι σαν αδειούχος ραδιοερασιτέχνης & κινούμενος πάντα μέσα στα πλαίσια & τη φιλοσοφία του ραδιοερασιτεχνισμού, δεν θα αντιμετώπιζα κάποιο νομικά τουλάχιστον πρόβλημα απέναντι στην πολιτεία, εφόσον κατέχω την νόμιμα δοσμένη από την πολιτεία άδεια. Δυστυχώς, με λύπη μου, από τα σχόλια σας αντιλαμβάνομαι πλέον ότι τα πράγματα δεν είναι & τόσο πολύ "αγγελικά αθώα" & ότι ακόμη & σαν νόμιμα αδειούχος μπορεί να μπλέξει κάποιος για το τίποτα.
Από τη μια μεριά η πολιτεία μας χρειάζεται (έκτακτες ανάγκες, φυσικές καταστροφές κλπ) & από την άλλη μας κυνηγάει σαν εγκληματίες χωρίς να φταίμε (εξαιρούνται οι παραβάτες φυσικά)! Το μόνο που θέλουμε είναι να ασκούμε το αγαπημένο μας χόμπι, χωρίς να ενοχλούμε κανέναν.

panagism9
13-03-14, 03:32
Παιδια για ποιες μπαντες ισχύει αυτη η άδεια? Εχω στα φμ έναν ερασιτεχνικό σταθμο στα 80βατ με καλύπτει?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

SRF
13-03-14, 03:54
Παιδια για ποιες μπαντες ισχύει αυτη η άδεια? Εχω στα φμ έναν ερασιτεχνικό σταθμο στα 80βατ με καλύπτει?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

ΟΧΙ!!! Είναι άδεια ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ και ΟΧΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΩΝ συχνοτήτων!!! Ενημερώσου διαδικτυακά για το αποκαλούμενο διεθνώς ως Ham Radio για να καταλάβεις ακριβως τις διαφορές!

matthew
13-03-14, 03:59
Παιδια για ποιες μπαντες ισχύει αυτη η άδεια? Εχω στα φμ έναν ερασιτεχνικό σταθμο στα 80βατ με καλύπτει?
http://www.yme.gov.gr/?getwhat=1&oid=263&id=&tid=263

john_b
13-03-14, 07:40
Προφήτης ραδιοερασιτέχνιος:
Θα έρθει εποχή όπου ο κόσμος θα χάσει την πίστη του στους συλλόγους και θα λέει κουβέντες.
Πολλά κακά θα συμβούν...
Τα μηχανήματα θα σιγήσουν και η διάδοση θα χαθεί...

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49943&stc=1

Dragonborn
13-03-14, 09:11
Από τη μια μεριά η πολιτεία μας χρειάζεται (έκτακτες ανάγκες, φυσικές καταστροφές κλπ) Αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα. Κατ'αρχήν αν αντικαταστήσουμε το "πολιτεία" με "δημόσια διοίκηση" αρχίζουμε να βρισκόμαστε σε σωστό δρόμο. Οι διάφορες υπηρεσίες που απαρτίζουν τη δημόσια διοίκηση γενικά δεν λειτουργούν από κοινού, χωρίζονται από στεγανά. Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας έχει μια άποψη, κουτσά-στραβά, πως θα μπορούσαν να είναι χρήσιμοι οι ρ/ε. Αυτή η άποψη δεν μεταφέρεται αυτόματα σε άλλες υπηρεσίες. Επίσης διάφορες υπηρεσίες που διαθέτουν κάποια μορφή δικτύων επικοινωνίας θεωρούν ότι έχουν λύσει τα προβλήματα τους μέχρι που σε μια έκτακτη ανάγκη τηα δίκτυα αποδεικνύονται ανεπαρκή έως ανύπαρκτα.

Η πείρα έχει δείξει ότι οι ρ/ε κυρίως μπορούν να συνεισφέρουν στην διαλειτουργικότητα μεταξύ ανεξάρτητων υπηρεσιών και μισθωμένων/επιταγμέων μέσων, δεδομένου ότι όλοι αυτοί μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους μόνο από το τηλέφωνο, και πάλι όχι μέχρι να ανταλλάξουν νούμερα.


& από την άλλη μας κυνηγάει σαν εγκληματίες χωρίς να φταίμε (εξαιρούνται οι παραβάτες φυσικά)! Εδώ ανοίγει μια επικίνδυνη συζήτηση με πολιτικές προεκτάσεις. Κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν πιστεύει ότι υπάρχει οργανωμένος συστηματικός διωγμός κατά τον ρ/ε από τη δημόσια διοίκηση (αν και την τελευταία διετία υπάρχει διωγμός κατά πάντων). Υπάρχουν όμως κάποια φαινόμενα που από κοινού δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα:


Το πρώτο είναι μια διάχυτη εχθρότητα των λειτουργών της δημόσιας διοίκησης κατά των πολιτών, στην περίπτωση μας το ΥΜΕ και η ΕΕΤΤ.
Το δεύτερο είναι μια ειδική συμπεριφορά των κατωτέρων αστυνομικών οργάνων με πολλά στοιχεία κοινωνικής περιχαράκωσης και αυθαιρεσίας, η οποία φαίνεται να είναι ανεκτή από τους ανωτέρους και έμμεσα ενθαρρύνεται. Αυτό δεν θα ήταν τόσο επικίνδυνο αν δεν υπήρχε το επόμενο φαινόμενο.
Το τρίτο είναι η κουλτούρα αλληλοκάλυψης μεταξύ αστυνομικών οργάνων πρώτης γραμμής, αστυνομικών που διεξάγουν προανάκριση, εισαγγελέα, ανακριτή (δικαστικού). Όλοι αυτοί θα έπρεπε να λειτουργούν εντελώς ανεξάρτητα και αμερόληπτα, στην πράξη όμως λειτουργούν σαν κακοκουρντισμένη ορχήστρα. Είναι αυτό που γράφει παραπάνω ο SRF "σε τυλίγουν σε μια κόλλα χαρτί". Χαζές ατεκμηρίωτες προσαγωγές από κατώτερα αστυνομικά όργανα θα έπρεπε να ξεκαθαρίζουν στην προανάκριση και να μην πηγαίνουν παραπέρα. Σε τελευταία ανάλυση αποτελούν σπατάλη πόρων για την Αστυνομία. Η μόνη περίπτωση να αποσυντονιστεί εντελώς η ορχήστρα είναι η παρουσία ικανού δικηγόρου.
Ειδικά για θέματα που σχετίζονται με ασυρμάτους, από παλιά, από τα χρόνια που εμφανίσθηκαν οι ραδιοεπικοινωνίες στην Ελλάδα, υπήρχε μια συνειδητή καχυποψία για τέτοιες δραστηριότητες, οι οποίες εθεωρούντο δυνάμει υπονομευτικές είτε για την εθνική-κρατική ασφάλεια είτε για τα κρατικά μονοπώλια στις διάφορες εξυφάνσεις τους. Φυσικά οι ιστορίες με παράνομους σταθμούς ασυρμάτου κατά την Κατοχή, δικαστικές υποθέσεις τύπου Μπελογιάννη αμέσως μετά κλπ καλλιέργησαν την καχυποψία αυτή και την ανέβασαν στα ύψη, περιορίστηκε δε ουσιαστικά, χωρίς όμως να εξαφανισθεί, μόνο με την διάδοση της κινητής τηλεφωνίας.


Και για τους παραβάτες: Πόσο σοβαρές και ουσιαστικές είναι στην πραγματικότητα οι διάφορες σχετικές παραβάσεις ώστε να δικαιολογούν βαριά ποινική αντιμετώπιση? Στις πολιτισμένες κοινωνίες αυτές οι παραβάσεις συνήθως τιμωρούνται με διοικητικά πρόστιμα, σχετικά βαριά σε περιπτώσεις εκούσιας παρενόχλησης ή υποτροπής. Άντε και με ποινικά πρόστιμα από δικαστήριο. Γιατί στην Ελλάδα προβλέπονται ποινές υψηλότερες από αυτές που επιβάλλονται στους κλέφτες και μικροαπατεώνες και συχνά προσεγγίζουν αυτές που επιβάλλονται σε διαρρήκτες και ληστές?

IC-756
25-03-14, 22:43
http://wa0uwh.blogspot.gr/2014/03/license-renewal.html
όπως φαίνεται στις ΗΠΑ οι ανανεώσεις αδειών ρ/ε γίνονται ηλεκτρονικά, δωρεάν και σου ταχυδρομούν τη νέα άδεια!
Εδώ το γραφειοκρατικό & δυσκίνητο Δημόσιο μόνο εμπόδια φέρνει...

MAIKLKF
25-03-14, 23:07
Κύριοι για της ρ/ε Μπάντες ο Νόμος είναι σαφής για το εύρος εκπομπής και λήψης κανένας ασύρματος δεν πρέπει να εκπέμπει πέρα απο της ρ/ε πάντες
Πιθανών τότε να είχε περισσότερο νόημα το χομπη αυτό

lepouras
26-03-14, 04:46
Κύριοι για της ρ/ε Μπάντες ο Νόμος είναι σαφής για το εύρος εκπομπής και λήψης κανένας ασύρματος δεν πρέπει να εκπέμπει πέρα απο της ρ/ε πάντες
Πιθανών τότε να είχε περισσότερο νόημα το χομπη αυτό
Μιχάληθα με βρείς να διαφωνώ σε αυτό.
δεν θα αναφερθώ στο αν είναι χρήσιμο ή όχι ή το αν τα εργοστάσια έπρεπε να έχουν η όχι το μηχανήματα κλειδωμένα αλλά θα αναρωτηθώ το εξής.
δηλαδή σπίτι μου έχω μαχαίρι και κόβω ψωμί.
σίγουρα μπορώ να κόψω και λαρύγγια με αυτό άρα αν μπουν σπίτι μου και βρουν μαχαίρι θα με πουν αντεροβγάλτη?
και με το αμάξι οδηγώ στον δρόμο αλλά θα μπορούσα να πατάω ανθρώπους άρα αν έχω αμάξι τότε πατάω ανθρώπους?
και ο κυνηγός έχει όπλο νόμιμα.
με κυνηγετικά όμως κάποιοι σκότωσαν ανθρώπους.
θα πούμε να φτιάχνουν κυνηγετικά που σκοτώνουν μόνο ζώα για να έχει νόημα που λέγονται κυνηγετικά?
και αυτό που θέλω να πω είναι (όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω) το ότι μπορεί το μηχάνημά μου να κάνει παράνομα πράγματα γιατί αυτομάτως θα πρέπει να θεωρηθεί ότι θα τα κάνω χρήση?
είναι το ίδιο σκεπτικό που σε πιάνει η πυροσβεστική και σε λέει εμπρηστή γιατί βρήκε αναπτήρες στο αμάξι σου. δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να τους έχω ΜΟΝΟ για να καπνίζω? πρέπει να είμαι και εμπρηστής?
άρα με το σκεπτικό αυτό αφού όταν μιλάς στο κινητό και οδηγάς μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα.
γιατί έχεις κινητό στο αυτοκίνητο?
άρα μιλάς .
ε να το ποινκοποιήσουμε και αν σε πιάνει η αστυνομία να έχεις τηλέφωνο στο αμάξι να σε τρέχει σαν να σκότωσες άνθρωπο σε τροχαίο.

μην μου πείς το λέει ο νόμος γιατί νόμους φτιάχνει ο άνθρωπος και εν δυνάμει ηλίθιος που μπορεί να μην έχει σχέσει με το αντικείμενο που νομοθέτη και το γράφει όπως καταλαβαίνει ή του πρότειναν κάποιοι που μπορεί να έχουν εμπάθειες ή και δεν ασχολούνται με την κ@βλ@ του καθενός.
δηλαδή αν αύριο βγεί ένας βιτσιόζος και βγάλει νόμο που λέει ότι όταν σε σταματά αστυνομικός να του κάνεις πίπα θα πρέπει να πούμε << μα το λέει ο νόμος>> τότε μόνο θα πούμε ότι είναι παράλογος ο νόμος?(αν έχουμε άλλα βίτσια ίσως το βρούμε ευκαιρία και μπορεί να το υπερασπιστούμε κιόλας:lool:)

Dragonborn
26-03-14, 08:00
Ευτυχώς που ο νόμος (η ΥΑ 38200/1136 τέλως πάντων) δεν γράφει αυτά που ισχυρίζεται ο Μιχάλης. Οι σχετικές διατάξεις είναι οι ακόλουθες:

Άρθρο 15, παράγραφος 12: Απαγορεύεται η εκπομπή εκτός των ζωνών ραδιοσυχνοτήτων που προβλέπονται για τους ραδιοερασιτέχνες. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις... Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15.

Άρθρο 19, παράγραφος 3: Σε περιπτώσεις εγκατάστασης εξοπλισμού με δυνατότητες πέραν των επιτρεπομένων ορίων συχνοτήτων
και ισχύος, είναι υποχρεωτική η προμήθεια και εγκατάσταση (ενσωματωμένα στις συσκευές ή χωριστά) διατάξεων ρύθμισης και οργάνων ελέγχου (για τον αποτελεσματικό έλεγχο της ισχύος εξόδου των πομπών, της συχνότητας εκπομπής τους και των στάσιμων κυμάτων των κεραιών) με ακρίβεια μέτρησης καλύτερη από 10%, με σκοπό τη συμμόρφωση με τα προβλεπόμενα όρια.

Εντάξει, ξέρω ότι το 10% ακρίβεια ως προς την συχνότητα είναι χαζό αλλά αυτό γράφει.

SV1GRN
26-03-14, 12:55
Καλημέρα σας καλώς σας βρήκα.
Συμφωνώ με το σχόλιο του συναδέλφου Dragonborn.

john_b
26-03-14, 16:22
Καλώς τον συναδερφο. Άντε να μαζευόμαστε...

Κώστα, αυτό το άρθρο 19 σημαίνει άραγε ότι όσοι έχουμε ξεκλείδωτα στα V/U ας πούμε και δεν διαθέτουμε γέφυρα, θα μπορούσαμε να μπλέξουμε γιατί τα μηχανήματα έχουν δυνατότητες πέραν των επιτρεπομένων ορίων συχνοτήτων, αλλά ελείψη εξοπισμού ελέγχου είμαστε παράνομοι;

Dragonborn
26-03-14, 16:27
Για το ξεκλείδωτο ως προς τη συχνότητα το άρθρο 19 εννοεί ότι πρέπει να έχεις κάποιο συχνόμετρο ή κυματόμετρο ώστε να μην εκπέμπεις κατά λάθος εκτός μπάντας. Η γέφυρα χρειάζεται σε περιπτώσεις που έχεις πομπό με δυνατότητα άνω των 500 W ώστε να μην ξεπερνάς τα 550 W (+10%) από λάθος.

john_b
26-03-14, 16:36
Αν κάποιος θέλει να βρει ένα παραθυράκι για να σε τραβήξει λοιπόν, υπάρχει σε αυτό το άρθρο.
Μια φορά ένα συχνομετράκι ασύρματο (κινέζο) το έχω.

matthew
26-03-14, 20:44
Δηλαδή φίλοι ρ/ε αν κατάλαβα καλά οι κανονισμοί ΔΕΝ αναφέρουν κάπου ρητά ότι τα μηχανήματά μας ΠΡΕΠΕΙ να είναι κλειδωμένα στις ρ/ε μπάντες όσον αφορά για TX. Συνεπώς δεν μπορούμε να μπλέξουμε νομικά για τέτοιο θέμα. Αν ο κατασκευαστής δηλαδή το έχει ξεκλείδωτο από το εργοστάσιο το μηχάνημα, όπως συμβαίνει με τα φορητά πχ που ειπώθηκε σε προηγούμενα ποστ, δεν φταίμε εμείς γι' αυτό. SV1GRN καλώς ήρθες! 73, SV4NLA.

SRF
26-03-14, 23:15
Αν αναγνώσετε ορθά και σε βάθος ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ το τι ακριβώς γράφει στην ΥΑ αυτή το άρθρο 15 παράγραφος 12 και ταυτόχρονα προσθέσετε και την παράγραφο 15 ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ θα ΄χετε το ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΙΚΟ επιχείρημα που όχι δικαιολογεί απλά ΑΛΛΑ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ τα μηχανήματα να είναι δυνατόν να λειτουργήσουν ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ της στενής ρ/ε ζώνης!

Παράδειγμα αν εγώ ως ρ/ε δω πχ ένα πλοίο να βυθίζεται ΠΩΣ θα μπορέσω να ενημερώσω ΑΜΕΣΑ για τον κινδυνο ανθρωπίνων ζωών?


12. Απαγορεύεται η εκπομπή εκτός των ζωνών ραδιο−
συχνοτήτων που προβλέπονται για τους ραδιοερασιτέ−
χνες. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που σχετίζονται με την
ασφάλεια ζωής ή την ασφάλεια πλοίου ή αεροσκάφους οι
ραδιοερασιτέχνες επιτρέπεται να επικοινωνούν με σταθ−
μούς άλλων υπηρεσιών. Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών
δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων
επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15.


=> + αυτό...


15. Απαγορεύεται ο ραδιοερασιτέχνης να χρησιμο−
ποιεί τον εξοπλισμό του με σκοπό την παραβίαση του
απορρήτου των επικοινωνιών.


Ας τα συνθέσουμε ΝΟΜΙΚΑ... σε ένα...


12 +15.

Απαγορεύεται η εκπομπή εκτός των ζωνών ραδιο−
συχνοτήτων που προβλέπονται για τους ραδιοερασιτέ−
χνες.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που σχετίζονται με την
ασφάλεια ζωής ή την ασφάλεια πλοίου ή αεροσκάφους οι
ραδιοερασιτέχνες επιτρέπεται να επικοινωνούν με σταθ−
μούς άλλων υπηρεσιών.
Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών
δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων
επιτρέπεται, με την επιφύλαξη
ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ
με σκοπό την παραβίαση του
απορρήτου των επικοινωνιών. .

IC-756
27-03-14, 00:32
"Άρθρο 19, παράγραφος 3: Σε περιπτώσεις εγκατάστασης εξοπλισμού με δυνατότητες πέραν των επιτρεπομένων ορίων συχνοτήτων
και ισχύος, είναι υποχρεωτική η προμήθεια και εγκατάσταση (ενσωματωμένα στις συσκευές ή χωριστά) διατάξεων ρύθμισης και οργάνων ελέγχου (για τον αποτελεσματικό έλεγχο της ισχύος εξόδου των πομπών, της συχνότητας εκπομπής τους και των στάσιμων κυμάτων των κεραιών) με ακρίβεια μέτρησης καλύτερη από 10%, με σκοπό τη συμμόρφωση με τα προβλεπόμενα όρια."

Το άρθρο αυτό λέει ότι, αρκούν τα ενσωματομένα όργανα στασίμων & ισχύος των μηχανημάτων μας, η συχνότητα εκπομπής πάλι ελέγχεται από το vfo (αλλά πχ και από ένα 2ο δέκτη). Τα περισσότερα λίνεαρ (εκτός από κάποια απλά τρανζιστοράτα τα οποία όμως δεν ξεπερνούν τα όρια εκπομπής) έχουν και αυτά ενσωματομένα αντίστοιχα όργανα, όπως και τα φορητά. Τώρα κάποιος που έχει παλαιότερα μηχανήματα, ενδεχομένως παλιά στρατιωτικά, ιδιοκατασκευής κλπ. χρειάζεται να προμηθευτεί κάποια όργανα, ακόμη και αν δεν το ζητούσε ο νόμος.
Το μηχάνημα μου (756) όταν επεκτάθηκαν τα 40μ. από 7,1 σε 7,2MHz για να εκπέμψει εκεί έπρεπε να ξεκλειδωθεί σε όλες της συχνότητες. Η μαμά εταιρία δεν είχε κάποιο άλλο τρόπο να προτείνει.

matthew
27-03-14, 01:39
@IC-756 σίγουρα η ICOM δεν μπορούσε να προβλέψει για το πως μπορεί να αλλάζουν & να διαμορφώνονται οι ρ/ε μπάντες σε κάθε region, οπότε σχεδίασε τα μηχανήματα με δυνατότητα να ξεκλειδώνουν σε όλο το φάσμα όπως & οι υπόλοιπες εταιρίες για τα μοντέλα τους.
@SRF αυτό για την ακρόαση σίγουρα μας δεσμεύει το απόρρητο των επικοινωνιών. Σε όσους φίλους & γνωστούς μίλησα για το χόμπι, η πρώτη (πανηλίθια) ερώτηση που άκουσα ήταν: μπορείς να ακούς & την αστυνομία; :head:
Κοιτάχτε παίδες, τους είπα, εδώ έχουμε ένα χόμπι, αλλά σοβαρό χόμπι. Έκτός από δικαιώματα έχουμε ευθύνες & υποχρεώσεις. Τα πράγματα είναι σοβαρά αλλιώς μπορεί να μπλέξει κάποιος άσχημα αν κάνει χαζομάρες. Γι' αυτό έχουμε & κανονισμούς.
Για ακρόαση δεν έχουμε πρόβλημα όσο δεν παραβιάζουμε το απόρρητο των επικοινωνιών, αλλά για εκπομπή δημιουργείται μείζον θέμα παρεμβολών. Φυσικά κανένας ρ/ε που σέβεται τους κανόνες δεν παρεμβάλει, πουθενά. Πάντως τουλάχιστον ο νομοθέτης φρόντισε να μας καλύψει σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Αλλά & να μην μας κάλυπτε, δεν νομίζω κάποιος ρ/ε να μην εκπέμψει εκτός ρ/ε μπάντας σε περίπτωση που κινδυνεύουν ζωές. Εκεί ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, που λέει & η παροιμία. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ΔΕΝ ισχύει ΚΑΝΕΝΑΣ κανονισμός!

Dragonborn
27-03-14, 05:54
Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ΔΕΝ ισχύει ΚΑΝΕΝΑΣ κανονισμός!Σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει ο Διεθής Κανονισμός Ραδιοεπικοινωνιών της ITU που επιτρέπει την χρήση κάθε διαθέσιμης συχνότητας σε περιπτώσεις κινδύνου, και βασικά έχει κατά νου την κινητή ναυτική και κινητή αεροναυτική υπηρεσία. Η διάταξη αυτή του άρθρου 15 απλώς μεταφέρει τη σχετική διάταξη στον κανονισμό των ραδιοερασιτεχνών. Πάντως η πιθανότητα εφαρμογής της διάταξης αυτής είναι πραγματικά πολύ σπάνια, εγώ γνωρίζω ελάχιστες περιπτώσεις που έχει συμβεί.

Τώρα σχετικά με την ελευθερία να ακούμε εκτός συχνότητας κλπ., μπορεί ο κανονισμός να γράφει ότι θέλει αλλά η αστυνομία έχει τους δικούς της νόμους και μάλιστα καταφέρνει να τους επιβάλει στα δικαστήρια, για το λόγο αυτό χρειάζεται και η δέουσα προσοχή στα θέματα αυτά.

matthew
27-03-14, 06:48
η αστυνομία έχει τους δικούς της νόμους και μάλιστα καταφέρνει να τους επιβάλει στα δικαστήρια, για το λόγο αυτό χρειάζεται και η δέουσα προσοχή
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό γενικά. Ζούμε σε dark age περίοδο & σκοτεινιάζει περισσότερο με το πέρασμα του χρόνου. Όσο για τα δικαστήρια, υποκινούμενες είναι & αυτές οι κλίκες τελικά. & να μην παραβιάσεις το απόρρητο των επικοινωνιών, δε ξέρεις στο τέλος αν θα βρεις το μπελά σου μόνο & μόνο επειδή κάνεις ακρόαση εκτός ρ/ε μπάντας, πχ αν είσαι mobile ή έξω με φορητό.
Αλλάξανε τα πράγματα πλέον. Παλιότερα αν πήγαινες κατηγορούμενος σε δικαστήριο θεωρούσαν ότι είσαι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Τώρα πλέον συμβαίνει το αντίθετο & ο εισαγγελέας κοιτάει πως να σε σταυρώσει στην κυριολεξία. Είμαστε όλοι μας κίνδυνος για το σύστημα, σύμφωνα με το σύστημα πάντα...

Dragonborn
27-03-14, 09:51
Χθες διάβασα μια είδηση στο forum του ΣΡΕ. Συνέλαβαν λέει μια συμμορία τεσσάρων ατόμων για 68 εμπρησμούς στη Δράμα. Μάλλον με πολιτικά κίνητρα δεδομένου ότι ήταν σε κάδους και σε άλση (αυτό το κρύβει επιμελώς, άρα μπορούμε εύλογα να υποθέσουμε σε ποιόν ευρύτερο χώρο ανήκουν).

Τώρα κανονικά με τόσους εμπρησμούς πάς 20-30 χρόνια φυλακή και τέλος. Όμως όχι στην τριτοκοσμική Ελλάδα. Για την αστυνομία ο εμπρησμός είναι δευτερεύον. Αυτό που τονίζει ιδιαίτερα το δελτίο τύπου της αστυνομίας είναι ότι είχαν ένα φορητό ραδιοτηλέφωνο στη συχνότητα της αστυνομίας και ένα χαρτί με τους αριθμούς των αυτοκινήτων της αστυνομίας, μάλλον αυτών με συμβατικές πινακίδες.

ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Και ένα σχετικό θέμα από το blog των CBers που ανακάλυψα μόλις τώρα: Ελεύθεροι οι ραδιοφωνικοί δέκτες από 9Khz έως και 3Ghz (http://greekcb.blogspot.gr/2014/03/9khz-3ghz.html).

SV1GRN
27-03-14, 11:40
Δεν το ήξερα ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα τυπώσω τον νόμο που αναφέρει το δημοσίευμα.
Η απελευθέρωση των δεκτών ήταν κάτι επιβεβλημένο για τη χώρα μας, σήμερα μάλιστα που με ένα στικ των €15 μπορεί ο καθένας να έχει ένα σκανεράκι και να κάνει το χόμπι του (πάντα τηρώντας αυστηρά και με σεβασμό τη νομοθεσία):
http://www.rtl-sdr.com/

john_b
27-03-14, 12:00
Πότε προλάβατε και τα γράψατε όλα αυτά;
Όταν πέφτω για ύπνο μου αρχίζεται το κουβεντολόϊ ε;

Σε μια παλιότερη συζήτηση με έναν εξυπνάκια που παριστάνει τον ειδικό σε θεματα επιβίωσης - διάσωσης μου λέει, και τι θα κάνεις με το VHF σε περίπτωση ανάγκης, αν δεν πιάνει το κινητό; Ότι μπορώ καλύτερο. Αν εκεί που βρίσκομαι ανοίγω κάποιον επαναλήπτη, θα εκμπέψω MAYDAY, ώστε να προωθήσουν το θέμα οι συνάδερφοι που θα ακούσουν. Αν όχι, θα εκμπέψω MAYDAY σε όποια συχνοτητα μπορώ να βρω βοήθεια, για παράδειγμα στην συχνότητα του ΡΑΔΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑ, μπορεί να είναι για τα πλεούμενα αλλά σε μια κλήση MAYDAY θα ανταποκριθούν υποχρεωτικά απ όπου και αν έρχεται.
Η απάντηση του: Τι είναι αυτά που λες, το ΡΑΔΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑ είναι για καράβια, ότι νά ναι.
Η δική μου: Εσύ κάτσε και ψώφα, εγώ σου πρώτεινα τον τρόπο.
Η όλη στιχομηθεία ήταν σε μια προσπάθεια του να πείσει ότι για μια ανάγκη ο πολίτης αρκεί να έχει ένα ζευγάρι PMR, τα άλλα είναι περιτά.

Dragonborn
27-03-14, 12:33
Το PMR-446 θα σε εξυπηρετήσει μόνο όταν στην ίδια περιοχή είναι και άλλοι πεζοπόροι κλπ που διαθέτουν PMR, και μάλιστα δεν είσαι χαμένος μέσα σε δένδρα, γιατί η κάλυψή του είναι μικρή.

Το πλεονέκτημα των Ρ/Ε πομποδεκτών είναι η πρόσβαση στους επαναλήπτες, δυστυχώς όμως με τούτα και με κείνα οι σύλλογοι κατάφεραν να διώξουν τον κόσμο από τους επαναλήπτες και να μην ακροάται σχεδόν κανείς.

Για το Ολυμπία Ράδιο σε πραγματικές περιπτώσεις κινδύνου το πλεονέκτημα είναι ότι στη Νότιο Ελλάδα έχει σταθμούς εκπομπής που ακούγονται και σε κάποια απόσταση στο εσωτερικό, π.χ. Πάρνηθα, Πήλιο κλπ και επιπλέον υπάρχει ακρόαση συνεχώς.

IC-756
27-03-14, 13:32
Το Ολύμπια ράδιο σε ποιές συχνότητες ακούει;

john_b
27-03-14, 13:35
156.800 Simplex

matthew
27-03-14, 21:12
Και ένα σχετικό θέμα από το blog των CBers που ανακάλυψα μόλις τώρα: Ελεύθεροι οι ραδιοφωνικοί δέκτες από 9Khz έως και 3Ghz (http://greekcb.blogspot.gr/2014/03/9khz-3ghz.html).
Στο μπλογκ αυτό γράφουν ανακρίβειες μου φαίνεται, με βάση το περιοδικό Ραδιοτηλεποικινωνίες, το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως έγραψε κάτι τέτοιο! :001_huh: Αναφέρουν συγκεκριμένα στο μπλογκ:

Τον Απρίλιο του 2012 δημοσιεύτηκε ο νόμος 4070 (ΦΕΚ82Α - Αρθρο 13 - Παράγραφο 2Α) με τον οποίο καταργείται εξ ολοκλήρου ο νόμος 3431/2006. Αυτό μας ενδιαφέρει πολύ, γαιτί ο νόμος 3431/2006 ήταν εκείνος που απαγόρευε την ελεύθερη πώληση και κατοχή ραδιοδεκτών (scaners) στους απλούς πολίτες. Φυσικά και αυτή η απαγόρευση ήταν ουσιαστικά ένα κατάλοιπο μιας άλλης εποχής, τότε που οι ασύρματοι ήταν το κατεξοχήν μέσο πληροφόρησης των κατασκόπων, και κατέτασσε την χώρα μας στις τριτοκοσμικές, αφού στις πολιτισμένες χώρες δεν ίσχυε τέτοια απαγόρευση. Δηλαδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σε καθιστά παράνομο αν έχεις επάνω σου, στο σπίτι η στο αυτοκίνητο, μηχάνημα που να ακούει (αλλά όχι και να εκπέμπει) στο τεράστιο φάσμα των 9khz -3Ghz. Δηλαδή μπορείς να έχεις ένα δέκτη που να ακούει HF, VHF,UHF και ακόμα πολύ πάρα πάνω ...

Κατέβασα τους νόμους 4070/2012 & 3431/2006 & δεν αναφέρεται μέσα ρητά πουθενά κάτι τέτοιο! Ούτε αν απαγορεύονται αλλά ούτε & αν επιτρέπονται ραδιοδέκτες σε αυτό το φάσμα για τους πολίτες γενικά. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια συμπεράνανε κάτι τέτοιο; Εδώ είναι επιγραμματικά οι διατάξεις το Ν 4070:
http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/444#
Σε ποια κοινοτική οδηγία αναφέρεται συγκεκριμένα το περιοδικό; :confused1: Αν έχει το τεύχος 112 κάποιος ας μας διαφωτίσει παρακαλώ γιατί εδώ δημιουργείται σοβαρότατο θέμα. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μπορεί οποιοσδήποτε πολίτης να μπλέξει πολύ άσχημα!

Dragonborn
27-03-14, 21:49
Το θέμα έχει ως εξής: Πριν από 12 περίπου χρόνια πιάσανε κάτι βρετανούς spotters που γύριζαν σε αεροδρόμια στη γιορτή της αεροπορίας και φωτογράφιζαν και κατέγραφαν αριθμούς αεροπλάνων. Αυτοί είχαν και scanner και άκουγαν τις αεροπορικές συχνότητες. Με κυβερνητική εντολή της κυβέρνησης Σημίτη - Παπαντωνίου και παρασκηνιακή δράση γνωστών υπηρεσιών (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) προσπάθησαν να τους καταδικάσουν για κατασκοπεία με βάση τρία στοιχεία: φωτογραφικό υλικό, scanners και logbooks (λίστες με αριθμούς αεροσκαφών).

Οι δυο πρώτες κατηγορίες κατέρρευσαν κατά την τακτική ανάκριση γιατί οι φωτογραφίες δεν ήταν επιλήψιμες και τα scanner δεν ήταν παράνομα λόγω της εισαγωγής ευρωπαϊκών κανονισμών (CE κλπ). Το κατηγορητήριο έμεινε με τα logbooks τρομερά εξασθενημένο. Φυσικά όλα τα έντυπα, με φωτεινή εξαίρεση την Πτήση του έντιμου δημοσιογράφου Κώστα Καβαθα, δημοσίευαν κατόπιν κυβερνητικής εντολής τα μύρια όσα ψέματα, τα οποία φυσικά τα πίστεψε η πλειοψηφία του λαού.

Η κρατική σκευωρία είχε σε βάθος χρόνου δυο αποτελέσματα: Πρώτον την δυσφήμιση της Ελλάδος. Δεύτερον ότι κάποια φωτισμένα μυαλά της νεότερης γενιάς στην ΠΑ κατάλαβαν τι μαλακίες έκαναν μέχρι τότε και σταδιακά άνοιξαν τα αεροδρόμια σε φωτογράφους, άρχισαν air shows κλπ.

Υπήρχε όμως και μια τρίτη επίπτωση που την χειρίστηκαν στο παρασκήνιο. Με το γεγονός έγινε πλέον επίσημα γνωστή (δηλαδή καταγεγραμμένη) η ύπαρξη και χρήση των scanners. Παρά την πτώση του ΠΑΣΟΚ και την άνοδο στην εξουσία του Καραμανλή οι παραπάνω γνωστές υπηρεσίες (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) για χρόνια πίεζαν το Υπουργείο Μεταφορών και την ΕΕΤΤ να τα απαγορεύσει, μαζί με κάποια άλλα ηλεκτρονικά πραγματάκια που τους ενοχλούσαν. Έτσι φύτεψαν σε άσχετο νόμο (Ν. 3431/2006) και ακόμα πιο άσχετο άρθρο (Άρθρο 24, Χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης συχνοτήτων και αριθμών) την ακόλουθη διάταξη, ώστε να περάσει "νύχτα":

19. Απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού με δυνατότητα:


α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων ή
β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας ή
γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ κοινό.

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης καθορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία χορήγησης της άδειας.Φυσικά η απόφαση με τις προϋποθέσεις κλπ ηταν στάχτη στα μάτια και δεν εκδόθηκε ποτέ.

Αυτός ο νόμος 3431 λοιπόν καταργείται με τό άρθρο 80 παράγραφος 2 του Ν. 4070:

2. Από της ενάρξεως ισχύος του παρόντος καταργούνται:
α) Ο ν. 3431/2006 (Α΄ 13), όπως έχει τροποποιηθεί και ίσχυε μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, με εξαίρεση
την παράγραφο 2 του άρθρου 70, το άρθρο 73 και τις διατάξεις που αφορούν τον τομέα παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών.Η κατάργηση παίρνει μαζί και την διάταξη για τα scanner. Από ότι φαίνεται, οι υποκινητές της απαγόρευσης του 2006 είχαν στο μεταξύ πάρει σύνταξη και δεν μπόρεσαν να υπερασπισθούν το έργο τους.

matthew
27-03-14, 22:33
Ωραία! Ναι, τα διάβασα αυτά αλλά νόμιζα ότι ισχύουν για τα ιδιωτικά ραδιοδίκτυα (επιχειρήσεων, ραδιοταξί κλπ). Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!
Φαίνεται το έχουμε παράδοση να γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς για τέτοια θέματα...

Dragonborn
27-03-14, 23:34
νόμιζα ότι ισχύουν για τα ιδιωτικά ραδιοδίκτυα (επιχειρήσεων, ραδιοταξί κλπ). Χα! Εδώ αρχίζει το φαιδρό μέρος της ιστορίας. Επειδή τα στελέχη των γνωστών υπηρεσιών (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) ήταν και λίγο προχειράτζες, όπως διδάσκει και η πρόσφατη ιστορία μας άλλωστε, δεν πρόσεξαν ότι στο άρθρο 1 παράγραφος 2 του διαβόητου νόμου 3431 υπήρχε η ακόλουθη εξαίρεση:
2. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν εμπίπτουν τα κρατικά δίκτυα ηλεκτρονικών επικοινωνιών, τα δίκτυα και οι μεμονωμένοι σταθμοί ραδιοεπικοινωνιών της υπηρεσίας ραδιοερασιτέχνη, της υπηρεσίας ραδιοερασιτέχνη μέσω δορυφόρου και όσα χρησιμοποιούνται αποκλειστικώς για πειραματικούς ή ερευνητικούς σκοπούς και για επίδειξη. Η εξαίρεση υπήρχε επειδή ο νόμος γενικότερα, με εξαίρεση την ουρανοκατέβατη διάταξη για τα scanners, αφορούσε επαγγελματικά ραδιοδίκτυα. δημόσια δίκτυα κλπ θέματα αρμοδιότητας ΕΕΤΤ, όπως σωστά επεσήμανες. Δηλαδή η διάταξη ήταν από χέρι ανενεργή για ραδιοερασιτέχνες και κατόχους πειραματικών σταθμών, όχι από πρόθεση αλλά από προχειρότητα.

john_b
27-03-14, 23:40
Την κοινωτική οδηγία την έχουμε πουθενά στα ελληνικά;

Dragonborn
28-03-14, 08:58
Μάλλον εννοεί την Οδηγία 1999/5/EOK.

Το κείμενο είναι εδώ: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:1999:091:0010:0028:EN:PDF
Επίσης δείτε τη σχετική σελίδα του CEPT: http://www.cept.org/ecc/topics/srd-regulations-and-indicative-list-of-equipment-sub-classes

Τα scanners είναι Class 1 equipment (http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/rtte/files/rtte_subclass_july2012_en.pdf) (Subclass 07, Receive-only radio equipment, 9 kHz - 3000 GHz) και επομένως ισχύει το ακόλουθο, το οποίο παραβίαζε ο διαβόητος Ν. 3431:
Class 1 equipment is equipment that can be placed on the market and be put into service without restrictions as indicated in Article 1(1) of the Decision. The Commission, in consultation with Member States, publishes an indicative and non exhaustive list of equipment falling within the scope of Class 1.

Επρόκειτο για καραμπινάτη αυθαιρεσία και πέρασε από τη βουλή νύχτα, χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα.


Οδηγία στα Ελληνικά (http://eur-lex.europa.eu/search.html?instInvStatus=ALL&or0=DTS%3D3,DTS%3D0&or1=DTT%3DL&DTN=0005&DTA=1999&qid=1395986768040&DTC=false&DTS_DOM=ALL&type=advanced&SUBDOM_INIT=ALL_ALL&DTS_SUBDOM=ALL_ALL)

:w00t:

Vargogagis
21-09-14, 22:29
Έχω μια απορία σχετικά με τις άδειες
Πήρα πρόσφατα την SY πως θα πάρω SV χωρίς εξετάσεις
Και μπορώ τότε ποιος ο λόγος των εξετάσεων ?




Sent by george via Tapatalk

john_b
21-09-14, 22:43
Γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος.
Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι μπορείς από SY να γίνεις SV χωρίς εξετάσεις;
Μήπως μπερδεύεις τα παλιά διακριτικά που είχαν πρόθεμα SW, γιατί αυτά είναι άλλη ιστορία;

Vargogagis
21-09-14, 23:36
Γιατι έτσι διάβασα στην αρχή του θέματος




Sent by george via Tapatalk

ermis85
22-09-14, 00:00
Έχω μια απορία σχετικά με τις άδειες
Πήρα πρόσφατα την SY πως θα πάρω SV χωρίς εξετάσεις
Και μπορώ τότε ποιος ο λόγος των εξετάσεων ?


Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μετατρέψεις την SY άδεια σου σε SV χωρίς εξετάσεις.
Αυτό που 'ισως διάβασες στην αρχή του θέματος είναι πως οι ερασιτέχνες με άδεια SW όταν αναβαθμίστικαν σε SV (λόγω αλλαγής του νόμου) έπρεπε να καταβάλουν καράβολο 9 γιούρο για να αλλάξουν το έντυπο της άδειας τους.

Vargogagis
22-09-14, 00:00
Τότε το θεωρώ αδικία




Sent by george via Tapatalk

jimnaf
22-09-14, 02:20
Τότε το θεωρώ αδικία




Sent by george via Tapatalk

Φίλε Γιώργο η διαφορά που υπήρχε μεταξύ SV και SW, ήταν μόνο ο μορσικός κώδικας.
Ο οποίος κρίθηκε ότι δεν είναι απαραίτητος για να μπορείς να βγάλεις άδεια.
Έτσι λοιπόν, αφού κατά τα λοιπά οι εξετάσεις ήταν ίδιες μετατράπηκε το SW σε SV.
Η εξετάσεις για άδεια SY έχουν πολλές διαφορές από την SV και θα πρέπει να μελετήσεις λίγο παραπάνω.

Όσο για τα προηγούμενα post θέλω να πω ότι στην γΕΛΛΑΔΑ και νόμιμος να είσαι, αν θέλουν θα σε βγάλουν παράνομο.
Κάπου διάβασα ,ότι θα έπρεπε να δηλώνουμε τα μηχανήματα μας ………….έχω ένα παλιό πλυντήριο που καίει πολύ ρεύμα,
μήπως με βάλουν να το δηλώσω; :hahahha:

Holy Driver
22-09-14, 07:25
Καλημέρα

Έχω μία ερώτηση, μάλλον χαζή. Από που θα ξέρω τι είναι παράνομο να ακούω(χωρίς να παραβιάζω το απόρρητο των επικοινωνιών); Εδώ «Έγκριση Εθνικού Κανονισμού Κατανομής Ζωνών Συχνοτήτων (ΕΚΚΖΣ)» (http://www.yme.gr/index.php?tid=256) δεν βλέπω πέρα από τους χρήστες ΥΠΑ και Ε.Δ. να μην μπορώ να ακούω κάτι άλλο.

SV1GRN
22-09-14, 11:30
Τόσο για το ερώτημα μετατροπής άδειας SY σε SV όσο και για το τι δύναται να ακούει ένας/μία αδειούχος ρ/ε οι απαντήσεις βρίσκονται στο ΦΕΚ 1969/2011 τεύχος Β. Το 2ο ερώτημα βέβαια είναι ποιο περίπλοκο κατά τη γνώμη μου.

matthew
22-09-14, 12:12
Τότε το θεωρώ αδικία Sent by george via Tapatalk Η V προϋπήρχε ενώ η Y είναι νέα κατηγορία. Γι' αυτό δίνουν εξετάσεις ξεχωριστά. Η παλιά W ενσωματώθηκε στη V, χωρίς περαιτέρω εξέταση εφόσον δεν ισχύουν πλέον τα Μορς στην εξέταση. Επίσης στη Y δίνονται & 5 από τις 9 μπάντες των βραχέων. Οι αδικίες για τη Y είναι άλλες & έχουν αναφερθεί μέσα το φόρουμ.